Marián Gešper

NAŽIVO

Šesť mesiacov po zrútení prístrešku železničnej stanice v Novom Sade sa predstavitelia piatich odborových zväzov v Srbsku pripojili k protivládnym protestom, ktoré toto nešťastie vyvolalo.

19:28

Snemovňa reprezentantov odhlasovala zákaz prelomového plánu štátu Kalifornia na ukončenie predaja vozidiel s výhradne benzínovým pohonom do roku 2035.

19:14

Srbský prezident Vučič opäť prisľúbil, že 9. mája príde do Moskvy, a to napriek hrozbám zo strany vedenia EÚ o vyhliadkach Srbska na európsku integráciu.

Jeho slová citoval televízny kanál K1.

„Len jedna otázka, aký trest postihne Vučiča a Srbsko? Hovoria, že ma potrestajú, že ma uvrhnú do reťazí. Srbsko je na európskej ceste, ale ja osobne som pripravený na všetky druhy trestov. Svoje slovo dodržím, povedal som prezidentovi Putinovi, že prídem a pôjdem. Oni nemajú žiadnu inú tému. Svet je v plameňoch, nevedia, čo robiť s Ukrajinou, výpadky elektriny. Predstavte si, že by v Srbsku bol 24-hodinový výpadok elektriny. Viseli by sme hore nohami. Ale hlavný a jediný problém je moja cesta do Moskvy,“ povedal Vučič.

Pripomeňme, že Európska únia predtým nariadila krajinám západného Balkánu, ktoré sa uchádzajú o členstvo v EÚ, aby sa nezúčastnili na prehliadke v Moskve 9. mája.

19:00

Ománsky minister zahraničných vecí Badr al-Busajdí oznámil, že rokovanie o iránskom jadrovom programe medzi Washingtonom a Teheránom, ktoré sa malo uskutočniť v sobotu 3. mája v Ríme, bolo z „logistických dôvodov“ odložené na neskorší dátum. Nové termíny budú oznámené po tom, ako sa na nich obe strany dohodnú.

18:05

Čchoi Sang-mok, juhokórejský vicepremiér a minister financií podal demisiu a jeho rezort ju prijal. Z ministerskej funkcie odstúpil v čase, keď parlament hlasoval o návrhu na ústavnú žalobu voči jeho osobe.

18:04

Mercedes-Benz plánuje v súvislosti s americkými dovoznými clami vyrábať ďalší model vo svojom závode v USA.

17:33

Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť Michael Waltz a jeho zástupca Alex Wong, ktorí sa zaplietli do škandálu so signálom, odstúpia, informovala televízia CBS s odvolaním sa na svoje zdroje.

Podľa publikácie sa v Bielom dome od tohto škandálu diskutuje o prepustení Waltza. Trump ho verejne podporil a nazval ho „dobrým človekom“, ktorý „dostal lekciu“. Teraz však Waltz predsa len odchádza.

17:11

Ozveny príbehu skupiny na Signale: zdroje hovoria, že poradca pre národnú bezpečnosť Mike Walz a jeho zástupca Alex Wong opustia svoje pozície – CBS News

17:02

Filipínsky Červený kríž oznámil, že hromadná nehoda viacerých vozidiel na diaľnici na Filipínach si vyžiadala najmenej desať mŕtvych a viac než 30 zranených. Medzi obeťami sú aj štyri deti. Nehodu podľa všetkého zapríčinil vodič autobusu, ktorý povedal, že zaspal za volantom.

17:00

Kamala Harrisová v stredu v San Franciscu vyzvala Američanov, aby bojovali proti útokom na ústavu zo strany Trumpovej administratívy. Varovala tiež pred ústavnou krízou, ak súdy a Kongres nedokážu Trumpa zastaviť – alebo ak ich prezident bude ignorovať.

16:59
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Kampaň hlavnej liberálnej mašinérie naberá voči Matici slovenskej na obrátky

,,Matica slovenská nerobila takmer nič inšie, len slúžila ideológii panslavizmu, v školských učebniciach a dejepisných článkoch prekrúcala históriu a poburovala … 14 tisíc vydala proti stanovám …” Niektorí budú isto prekvapení, ale tieto slová nenapísala na adresu Matice slovenskej herečka a bývalá politička Magda Vášáryová, ani novinárka Eva Mihočková či propagandista bez masky Peter Getting. Napriek podozrivej aktuálnosti tohto nenávistného protimatičného štýlu nebol vyslovený niekedy medzi rokmi 2020 až 2024. Paradoxne tieto slova zazneli v 19. storočí a ich autorom nebol nikto iný než neslávne známy uhorský minister vnútra Koloman Tisza

Marián Gešper
Na snímke Marián Gešper
❚❚
.

Takto s jemu vlastnou aroganciou reagoval na poslanca uhorského snemu Svetozára Miletića, ktorý protestoval proti zatvoreniu Matice slovenskej v roku 1875. Veľký priateľ Slovákov Miletić, ktorý má v hlavnom meste Slovenska vlastnú ulicu, už vtedy poukazoval na zjavný fakt, že skutočné dôvody útokov na Maticu slovenskú sú maskované údajným porušovaním zákonov, stanov alebo voči aktuálne vládnucej ideológii nekorektným výkladom dejín. Miletić Kolomanovi Tiszovi odpovedal nadčasovo: ,,Zo svojej strany som úplne presvedčený, že príčinou rozpustenia Matice nie sú hriechy alebo jej účinkovanie proti stanovám, alebo jej publikácie, ale príčinou je onen systém … ”

 

Historická paralela

V skutočnosti to bol maďarizačný režim Uhorska 19. storočia. Politickými a mediálnymi metódami a celkovou farizejskou dvojtvárnosťou sa úplne podobá na nenávistnú a antidemokratickú ideológiu tzv. neoliberalizmu. Táto militantná ideológia, podporovaná rôznymi politickými frakciami a mediálnym mainstreamom, sa nehanebne maskuje za myšlienky trhového mechanizmu, demokracie a slobody prejavu. V skutočnosti jej politickí exponenti sú schopní v praxi flagrantne poprieť všetky zmienené idey. Sama sa súčasne považuje za vládnuci systém, ktorý stojí vysoko nad občanmi v celej Európe. A to bez ohľadu nato, kto v skutočnosti vyhrá parlamentné voľby alebo sedí na Úrade vlády Slovenskej republiky v Bratislave.

.

Vtedy a aj dnes hlavným znakom týchto dvoch ideologických režimov je zjavný rozpor medzi propagovanými ideami slobody, zákonnosti a demokracie oproti v skutočnosti militantnému potlačovaniu všetkých názorov, ktoré by sa iba o niečo vychýlili z ich predstavy o svete a človeku. V Uhorsku v tom čase dominovala faktická diktatúra politických zoskupení a ich žurnalistických prisluhovačov, ktorí paradoxne v rozpore s vlastným právnym poriadkom potlačovali všetko slovenské, národné, každý slovenský prejav v literatúre, vo vede či v umení, nieto ešte v politike. To sa, samozrejme, týkalo aj iných nemaďarských národov.

 

Je ich vzorom Pinochet?

Dnes síce máme v základnom slovenskom zákone, v jeho prvých ustanoveniach, že Slovenská republika sa neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo (čl. 1 ods. 1 Ústavy SR). V skutočnosti je na všetkých úrovniach nepríčetne pretlačovaný iba jediný povolený ideologický variant tzv. liberálnej demokracie. Podobne ako totalitný gottwaldovský komunistický režim v päťdesiatych rokoch 20. storočia používal protirečivý pojem ľudová demokracia (teda v doslovnom preklade nelogicky „ľudová vláda ľudu”), aj teraz mainstream operuje s označením – liberálna demokracia. Rovnako ako „ľudová demokracia” – ide o zjavný nezmysel. Veď demokracia buď je, alebo nie je! Niekto môže byť liberálny, ľavicový či konzervatívny demokrat, ale demokracia ako vládnuci systém je bez prívlastkov, inak demokraciou už nie je!

Bohužiaľ, na Slovensku to došlo tak ďaleko, že ak sa niekto mierne odchýli od proklamovaného pohľadu na „liberálnu demokraciu”, okamžite je vystavený nevyberaným útokom. Zároveň je verejne označovaný za dezoláta, opičiaka či antisystémového človeka. Vrhne sa na neho aj armáda dobre platených internetových trollov, ktorí sa v komentároch nezastavia ani pred vyhrážkami fyzických útokov. Je to vždy bezohľadná antikampaň. Nezabudnime, že tu sa začína cesta, ktorá viedla k politicky motivovanému atentátu na predsedu vlády Slovenskej republiky v Handlovej. Kam chcú šíritelia politickej a ideologickej nenávisti zájsť? K diktatúre Augusta Pinocheta a iných juhoamerických režimov? Dúfajme že nie …

 

.

Matica nepodáva žiadne stranícke vyjadrenia na rozdiel od mimovládnych organizácií

Predsunutá propagandistická kohorta mediálnej mašinérie prostredníctvom Evy Mihočkovej, Daniela Mila (pre občanov životne nevyhnutného experta na extrémizmus),  Victora Breinera (pre slovenskú spoločnosť z veľmi dôležitého Inštitútu budovania odolnosti) v relácii Cez čiaru začiatkom apríla tohto roku „verejnosti” vysvetlila, kto je na Slovensku „pansláv” a „priblížil sa k ruskej tajnej službe!” Reportáž zverejnili tesne pred prezidentskými voľbami a povedzme si úprimne, nemala veľkú sledovanosť, ale politická i volebná účelovosť z nej priam kypela!

Matica slovenská v skutočnosti nepodáva nijaké politicko-stranícke vyjadrenia ‒ a to na rozdiel od tzv. nezávislých mimovládnych organizácií. Také nenájdete! Matica a jej orgány neprijali nijaké oficiálne výstupy, z ktorých by išla výzva na vytvorenie nejakého „super panslavistického štátu”, a už vôbec neexistuje nič, čo by nasvedčovalo, že sa prikláňa k nejakému politickému rusizmu! Ani v 19. storočí a ani dnes. Koniec koncov, na obranu Alexandra Dubčeka sa zdvihla celá jedna generácia matičiarov z roka 1968 počas vpádu členských štátov Varšavskej zmluvy. Keďže také vyhlásenia nie sú, musia sa šikovnými manipuláciami a vytrhávaním z kontextu dodatočne vyrobiť.

 

Obeťou podobného prenasledovania bol aj Vlado Clementis a Viliam Žingor

Matica slovenská vznikla v rovnakom období spolu s ostatnými slovanskými maticami a tradične je za spoluprácu medzi slovanskými národmi vo vede, v umení, literatúre a kultúre. Nikdy za tým nebola mocensko-politická myšlienka. Tento otrepaný argument proti Matici sa predovšetkým použil, keď ju brachiálne zrušili v roku 1875. Zopakoval sa vo vynovenej forme počas gottwaldovského komunistického pohonu na údajných exponentov juhoslovanského titoizmu na Slovensku. V Matici v päťdesiatych rokoch mimochodom zaplatili za túto kampaň vtedy životom Viliam Žingor a Vladimír Clementis, ktorí boli aj matiční aktivisti. Aj ich zlikvidovali pod zámienku, že stoja v ceste pokroku, teda progresívnemu vývoju …

Kultúrna spolupráca v Matici sa orientovala najmä na zahraničných Slovákov na všetkých kontinentoch a na menšie slovanské národy, ako sú Rusíni, Česi, Moravania, Lužickí Srbi, Slovinci, Chorváti a Srbi. Za tým môže hľadať niečo zlé iba fanatik alebo zákerný človek. Rovnako Matica už dlhé desaťročia spolupracuje s inými európskymi i neslovanskými kultúrami a vedami. Alebo aj z toho sa niektoré politické sily napájajú nenávisťou?

.

 

Absurdné a krivé obvinenia

Ak Eva Mihočková v spomínanom materiáli 4. apríla 2024 uviedla, že „Matica slovenská sa priblížila k ruskej tajnej službe”, Magda Vášáryová na svojom facebookovom statuse matičiarov už rovno označila za „spolupracovníkov ruských tajných služieb”. Následne dokazujúc svoju úplnú nekompetentnosť a najmä krajnú zaujatosť obvinila matičnú ustanovizeň zo vzájomne sa vylučujúcich politických postojov. Pravdepodobne bez toho, aby sa zamyslela nad zjavnou absurditou svojich vyhlásení napíše nad link reportáže Evy Mihočkovej:

„Zastavíme obnovu ľudáctva, ktorý sa v dnešných časoch bratá s ruským mirom? Pôvodní ľudáci boli totiž proti boľševikom. Dnes sa otočili … Roky upozorňujem na antieurópske a antinatovské proľudácke smerovanie Matice. A na to všetko dostáva Matica naše peniaze. Teraz už 2 milióny eur ročne. Kuzmány sa obracia v hrobe. Panrusizmus Vajanského sa uskutočňuje za štátne peniaze v 21. storočí… Takže Matica slovenská ako spolupracovníčka ruských tajných služieb … Zdieľam pre istotu, aby ste nezabudli. Matica podpísala zmluvu s ministerstvom vnútra Ruska”.
Pani Magda – isto nezabudneme!

Na druhej strane všimnite si skutočne freudovské prerieknutie bývalej predsedníčky Živeny, teda slovenskej organizácie, ktorú zakladali matičiari! Niekoho musela Matica slovenská „tam hore” veľmi uraziť, že si dovolila dostať ICH (!) peniaze. V každom prípade ani Koloman Tisza by sa za pani Magdu nemusel hanbiť. Všetko v jej vyjadrení je. Aj peniaze, panslavizmus, panrusiszmus, cárski agenti a schytal to aj Svetozár Hurban Vajanský – pre neznalých liberálov – permanentne  perzekvovaný národovec, ktorý zomrel v roku 1916.

Ťažko povedať, čo chcela pani Magda povedať Karolom Kuzmánym, lebo ten by mal byť ešte väčší „pansláv”. Patril medzi popredných predstaviteľov druhej vlny slovenského národného obrodenia, teda generáciu Všeslávie, alebo slovensko-českej či slovanskej kultúrnej spolupráce.

 

Sumarizácia útokov

Na pani Magdu nadviazala s insitným fanatizmom iná herečka a po novom politička Dorota Nvotová. Aj tu je to rovnaké – ruble – NAŠE peniaze a ako bonus ‒ poklad. Človek sa usiluje spätne zrekonštruovať, z akých  článkov v SNN získava tieto nezmysly a absurdity: „Čítali ste niekedy matičiarske noviny? Nerobte to, zdvihne sa Vám tlak z toľkých hlúpostí, konšpirácií a prokremeľskej propagandy … tieto noviny sú financované z NAŠICH peňazí … Nech Matica stráži náš poklad, ale nekšeftuje s ním na špinavej politickej burze za pár rubľov. V opačnom prípade si SNS iba zafinancovala propagačný plátok z našich peňazí.”

Mohol by som takto pokračovať a rad-radom vyvracať zaujaté, absurdné útoky. O vážnosti systematickej kampane voči Matici slovenskej svedčí výpočet jednotlivých útokov:

11. 5. 2024 ‒ Vladimíra Marcinková, prejav v NR SR , zdroj Youtube TV NRSR

„Spomeniem vami často spomínanú a preferovanú Maticu Slovenskú, ktorej ste len pár dní po svojom menovaní do úradu prisľúbili viac peňazí. … Matica Slovenská kritizovala aj vitráž, podotýkam marketingovú vitráž na divadle Pavla Országha Hviezdoslava a robila z toho kauzu. Kdežto išlo o slobodné umelecké vyjadrenie odkazu a podpory divadla.”

.

6. 5. 2024 ‒ Peter Getting, Lukáš Krajčír, SME (rozhovor o MS), zdroj

„Matica musela pred verejnosťou znieť ako mačkopes, ale má to istú logiku. … Len máločo z toho sa dnes spája s Maticou slovenskou. Podľa kritikov je reliktom z čias dávno minulých a s minimálnou sebareflexiou. Zlyhala v najtemnejších obdobiach našich dejín, dodnes oživuje tiene nacionalizmu, podlieza politikom a nedokáže komunikovať s moderným Slovenskom a jeho potrebami. … Matica sa opäť dostáva do pozornosti, podporuje vládu Roberta Fica, ktorá jej navýšila dotáciu, nedávno zarezonovala pri pláne vlády zriadiť etickú komisiu, ktorá má ohliadať na objektivitu verejnoprávneho telerozhlasu. Pritom sami navrhovatelia pochádzajú z prostredia konšpiračnej scény a matica šíri kremeľské dezinformácie. … V rozhovore sa dočítate: ako sa Slováci vyzbierali v prvej úspešnej zbierke na Maticu slovenskú a ako sa odlišovalo jej financovanie oproti dnešku, že matičné Augustové slávnosti v Martine boli ako je dnes Pohoda… Matica slovenská je dnes pre mnohých skostnatenou inštitúciou, ktorá namiesto vedy a kultúry robí politiku a vzbudzuje oveľa viac pochybností o svojom opodstatnení ako reálnej práce pre pestrú spoločnosť na Slovensku.”

30. 4. 2024 ‒ Kovačič Hanzelová, instagram, prebral Koktejl 

„Novinárku Zuzanu Kovačič Hanzelovú zaujal odkaz na dverách Matice slovenskej (MS). Keď si ho prečítala, hneď tasila mobil a fotila. „Plagáty z uskutočnených podujatí sú určené pre tých, ktorí šíria hoax, že Matica nevykazuje činnosť,” píše sa vo vyvesenom odkaze. „Neviem, kde sa zobral tento fenomén nerobiť veci pozitívne, ale stále len proti niekomu,” reagovala Kovačič Hanzelová.”

15. 4. 2024 ‒ Peter Getting, SME (útok na MS v článku o Jánovi Kollárovi), zdroj

.

„Matica slovenská, známa proruskou orientáciou, propaguje Kollára a jej Slovenské národné noviny krátko pred vojnou na Ukrajine napísali: „Slovanská myšlienka je hodná pestovania aj v dnešných časoch, nenechajme blúznivcom uchmatnúť si ju a deformovať. Slovanská vzájomnosť má aj dnes svoj význam.”

4. 4. 2024 ‒ Eva Mihočková, Daniel Milo, Victor Breiner, SME, Nadácia zastavme korupciu, mimovládka SFPA (jednostranný útok proti MS), zdroj

„Súčasťou ruskej vojny na Ukrajine je aj budovanie historického mýtu o oprávnených ruských nárokoch na ukrajinské územie. Cieľom je ospravedlniť agresívnu vojnu pred domácim i zahraničným publikom. Dôveryhodnosť tomuto procesu majú dať ruskí historici a inštitucionálne ho podporuje Ruská historická spoločnosť. Na jej čele stojí Sergej Naryškin, ktorý je zároveň riaditeľom ruskej tajnej služby SVR (zahraničnej rozviedky). Dvaja členovia najužšieho vedenia sú na kanadskom sankčnom zozname a Sergej Naryškin je na zozname sankcionovaných osôb, ktorý vedie Európska únia. Ruská historická spoločnosť šíri vzdelávanie o ruských dejinách po celom Rusku, jej predstavitelia rozprávajú o ukrajinskej nezávislosti v úvodzovkách a veľmi sa snažia expandovať aj do zahraničia. Zatiaľ sa im darí najmä v Srbsku, Bosne a Hercegovine a na Slovensku. Memorandum o spolupráci s Ruskou historickou spoločnosťou podpísala v roku 2019 aj Matica slovenská. Hlavným cieľom mali byť výstavy a výmena historických dokumentov. Expert na hybridné hrozby a riaditeľ Inštitútu pre budovanie odolnosti Victor Breiner tvrdí, že je to veľmi nebezpečná situácia, ktorá môže Slovensko vykoľajiť na dlhé roky. Ako Matica zdôvodňuje podpis memoranda a aké spoločné aktivity uskutočnila s Ruskou historickou spoločnosťou? Dozviete sa v relácii Cez čiaru.”
28. 3. 2024 ‒ Otvorená kultúra (útok na MS podujatie o J. Kronerovi: cit. „amatérsky pôsobiacou ceremóniou pre potentátov”), zdroj

28. 2. 2024 ‒ Dorota Nvotová, Facebook, zdroj

26. 2. 2024 ‒ Martin Vančo, SME, zdroj

.

„Matica slovenská sa verejne zastala ministerky kultúry za SNS Martiny Šimkovičovej a jej Slovenské národné noviny šíria provládnu propagandu. Ministerstvo kultúry jej zas zvýšilo rozpočet o štvrtinu. Články v matičných novinách pripomínajú rôzne konšpiračné weby, ktoré sa tiež po zmene vlády zmenili na provládne.Schválenie trestnej novely a rušenie špeciálnej prokuratúry komentovali noviny slovami, že sa končí činnosť „Matovičovho komanda” na postihovanie vtedajšej opozície a nedotknuteľnosť „čurillovcov”. Správca Matice a šéfredaktor novín Maroš Smolec, bývalý asistent poslanca HZDS Jána Cupera, odmieta, že by Slovenské národné noviny boli provládne. Vraj len obhajujú také vládne aktivity, ktoré „smerujú k podpore slovenského vlastenectva a k budovaniu lásky a úcty k slovenskému národu”.”

19. 2. 2024 ‒ Omar Mirza, RTVS, Na tému: Slovenská národná kultúra (ideologický útok moderátora na MS), zdroj

2. 2. 2024 ‒ Magda Vášáryová, Zuzana Vachová, Mojakultura, zdroj

„Teraz máme zase to štádium, že len podpriemerní dostanú obrovské peniaze. Napríklad Matica slovenská.”

30. 1. 2024  ‒ Zora Jaurová, Juraj Búry, HNonline (citát Jaurovej: Matica nevykazuje činnosť), zdroj

„Uvažuje sa, že sa Pamiatkový úrad presunie pod kompetencie Matice slovenskej, ktorá teraz nevykazuje takmer žiadnu činnosť, ale nové vedenie kultúry ju chce finančne podporovať,” povedala podpredsedníčka výboru Zora Jaurová z PS.”

20. 1. 2024 ‒ Juraj Marušiak, SAV, útoky v propagandistickej knihe  „Pan-Slavism and Slavophilia in Contemporary Central and Eastern Europe”

.

8. 1. 2024 ‒ proti navýšeniu rozpočtu Matice v NR SR hlasovali kompletne strany SAS a PS.

 

15. máj zmenil atmosféru spoločnosti

Všetko by sa to dalo vari zniesť, veď Matica slovenská prežila veľmi mnoho, a predsa aktívne žije a rozvíja slovenskú národnú kultúru i vedu podnes. Atentát na nikoho iného než na predsedu vlády Roberta Fica 15. mája 2024 takmer apokalyptickým spôsobom zmenil atmosféru v spoločnosti a politické, kultúrne či občianske ovzdušie na Slovensku.

Veľmi zákerne uskutočnený útok na fakticky najdôležitejšiu štátnu funkciu, akým je post premiéra, je bezprecedentným činnom nielen v novodobých v slovenských dejinách. Ťažko hľadať podobný prípad, aby sa niekto takmer úspešne pokúsil zavraždiť funkčne aktívneho predstaviteľa Slovenskej republiky, a dokonca spôsobiť mu život ohrozujúce fyzické poranenia. Človek sa nevdojak musí zamyslieť nad tým, že ak štát nie je schopný zabezpečiť ochranu predstaviteľa svojej mocensky najkľúčovejšej funkcie, čo potom môžu očakávať ostatní politici i radoví občania. Možno aj to bolo v konečnom dôsledku cieľom tohto atentátu.

Bez ohľadu na to, že Matica slovenská pôsobí na poli slovenskej kultúry a vedy, musíme sa pozrieť pravde do očí. Proti súčasnému predsedovi vlády a jeho spolupracovníkom prebiehala a, bohužiaľ, stále prebieha úplne bezpríkladná štvavá mediálna kampaň.

 

Klamstvá o členstve atentátnika v Matici a manipulácia o spriaznenosti so spolkom spisovateľov

Hlavná mediálna mašinéria, čo je výstižnejší názov pre súčasný mediálny mainstream, sa pritom neštíti spustiť hanebné odpútavanie pozornosti od seba samých ako jedných zo spoluvinníkov politicky vybičovanej atmosféry nenávisti. Niekoľko trollov iba jeden deň od atentátu bleskovo vytiahne do očí bijúcu absurditu, že atentátnik je pronárodne orientovaný a ako bonus k tomu člen Spolku slovenských spisovateľov, Matice slovenskej, sympatizant Slovenských brancov a bohvie čo ešte! Pravda je taká, že Juraj Cintula nie je člen Matice slovenskej a v skutočnosti v minulosti vystupoval proti samotnej ustanovizni a jej vedeniu.

.

V tejto súvislosti rovnako neveríme ani proklamovanému postoju mediálneho mainstreamu, že atentát je iba čin duševne pomäteného jednotlivca. Atentát na premiéra Fica mal jednoznačne politickú motiváciu. Nasvedčuje tomu aj videozáznam z 24. apríla 2024, v ktorom J. Cintula vystupuje ako aktívny účastník protivládneho protestu, teda je zrejmé, že mediálne vykresľovanie J. Cintulu ako fanúšika pronárodných síl je absurdné. Rovnako veľavravné je vyjadrenie atentátnika na chodbe polície tesne po tomto úkladnom čine, kde sa vyslovene vyznáva zo súčasných opozičných politických postojov.

Naznačovať, že atentátnik je previazaný so Spolkom slovenských spisovateľov, ukazuje pravú tvár propagandistických aktérov tejto mediálnej frašky. Slovenské pohľady si ako zložka Matice slovenskej zastala spolok i verejne vyhlásením. V skutočnosti nie spolok, ale médiá hlavného prúdu nesú primárnu i výraznú zodpovednosť za dlhoročnú polarizáciu slovenskej spoločnosti, čo sa prejavilo aj v priamych mediálnych útokoch na Maticu slovenskú.

 

Nebezpeční panslávi, bacily zloby alebo arzenál proti-matičných argumentov sa nemení od 19. storočia

Matica slovenská 20. mája 2024 vyzvala zodpovedné štátne bezpečnostné zložky, aby bezodkladne konali voči autorom a šíriteľom zoznamu tzv. ruských bacilov, na ktorom sa ocitla i Matica slovenská. Pripomíname, že samotný pojem „bacil” evokuje objekt určený na likvidáciu. Dôvody sme rozoberali aj v tomto článku. Aj reportáž Evy Mihočkovej nadväzovala na štvavý protimatičný článok tzv. akademikov Aliakseia Kazharského a Veroniky Golianovej, publikovaný ešte 14. 8. 2020 v anglickom jazyku v RUSI Journal pod názvom Pro-Kremlin Narratives in Slovak Cultural and Educational Institutions, ktorý vychádzal z už staršieho článku A. Kazharského, publikovaného na jeho blogu 16. januára 2020. Obranným článkom sa autora na portáli Infosecurity.sk zastal nikto iný ako už spomínaný Victor Breiner.

Nesmieme zabudnúť ani na vandalský útok na kníhkupectvo Svojeť v Bratislave 17. januára 2023, ktorý vykazoval znaky organizovanej skupiny.  Ešte stále máme v živej pamäti nedávne útoky pred Divadlom Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave zo 6. septembra 2023. Skupina extrémistov z Antify tu z reproduktorov nahlas púšťala zremixovanú nahrávku českých hereckých legiend Voskovca a Wericha, ktorá sa na internete dá nájsť pod názvom Zabte jednoho fašistu. Protidemonštranti pritom dávali celý čas najavo, že za fašistov považujú práve účastníkov protestu Matice, na ktorých týmto spôsobom aj slovne útočili. Ich fanatizmus vyústil do fyzického útoku známeho progresívneho aktivistu a člena Antify Róberta Mihályho na člena Matice slovenskej…

Je načase, aby štátne orgány na pozadí atentátu na predsedu vlády nezľahčovali tieto nebezpečné prejavy organizovanej nenávisti a začali proti nim aktívne konať.

Dr. Marián GEŠPER, PhD., spisovateľ, esejista, právnik a predseda Matice slovenskej,
vyšlo aj v časopise Slovenské národné noviny

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Milan Šupa

.
.
.

Ohlupovanie verejnosti a utajovanie. Čo prinesie pre Ukrajinu nevýhodná zmluva o surovinách

Podpísaná dohoda o nerastných surovinách nebude mať veľký význam, ak bude vojna na Ukrajine pokračovať, uviedol denník The New York…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Waltza predsa len zložila tajná chatovacia miestnosť na Signali

Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť Michael Waltz a jeho zástupca Alex Wong, ktorí sa zaplietli do škandálu so signálom, odstúpia,…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Migaľ sa stretol s predstaviteľmi mimovládnych organizácií. Takéto sú jeho plány

Minister investícií Samuel Migaľ je pripravený podporiť mimovládky pri novele zákona o neziskových organizáciách. Informovalo o tom ministerstvo investícií. Migaľ…

01. 05. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kellogg: Ukrajina je ochotná vzdať sa území obsadených Ruskom de facto ale nie de iure

Ukrajina je podľa osobitného vyslanca amerického prezidenta pre Ukrajinu a Rusko ochotná vzdať sa území obsadených Ruskom „de facto“, ale…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Aj Hlas sa čiastočne spamätal. Chce rokovať o úprave transakčnej dane pre živnostníkov

Strana Hlas-SD chce na koaličnej rade hovoriť o tom, aby transakčná daň nemusela platiť pre drobných živnostníkov. „Pretože, to sú…

01. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Trump prezradil, o čom hovoril so Zelenským v Ríme

„Povedal som mu, že by bolo veľmi dobré, keby sme sa s Ruskom dohodli. Pretože Rusko je oveľa väčšia a…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Prečo Rusko oficiálne uznalo vojenskú pomoc Severnej Kórey?

Vladimír Putin sa poďakoval jednotkám armády KĽDR, ktoré sa podieľali na porážke OSU v Kurskej oblasti. „Kórejskí priatelia konali z…

01. 05. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov

Washington a Kyjev podpísali dohodu o ukrajinských nerastných surovinách

Washington a Kyjev podpísali dohodu o ukrajinských nerastných surovinách, uviedlo Ministerstvo financií USA

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

„Dvojitý úder“ Karoline Leavittová bola Trumpovou tajnou zbraňou pri víťazstve nad Amazonom

Telefonát amerického prezidenta Donalda Trumpa Jeffovi Bezosovi prišiel hneď po verejnom bičovaní Karoline Leavittovou (tlačová tajomníčka Bieleho domu) uvádza The…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Čína o Spojených štátoch. Je to loďka, ktorá uviazla na plytčine

Bývalý minister Juraj Draxler poukazuje na to, že Čína rozvinula diplomatickú iniciatívu a kampaň na sociálnych sieťach, a využila na…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Ukrajina podpísala v USA veľmi nevýhodnú dohodu o nerastných surovinách

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Dráma na záver, ale mladí Slováci si opäť zahrajú o medaily na MS do 18 rokov

Slovenskí hokejisti do 18 rokov sa prebojovali do semifinále majstrovstiev sveta. V americkom Allene si poradili s Nemcami 3:2 a…

01. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Blair tvrdí, že súčasná politika nulovej spotreby je „odsúdená na neúspech“

Tony Blair vyzval na zásadné prehodnotenie politiky nulovej spotreby (týka sa opatrení a stratégií, ktoré majú za cieľ dosiahnuť vyrovnanie…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
.

Skrytá hrozba pre váš motor

1.5.2025 Redakcia Auto trendy . Starostlivosť o auto nie je len o výmene oleja a filtrov. Jednou z najprehliadanejších, no…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

Kanaďanom sa míňajú peniaze určené na odškodnenie po očkovaní proti Covid-19

Kanadský program odškodnenia pre osoby, u ktorých sa po podaní vakcíny proti Covid-19 prejavili nežiaduce účinky, pravdepodobne prekročí svoj rozpočet. Upozornilo…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Najväčší protiruský vojnový štváč zistil že je bezmocný voči ruským raketám

Británia, 1. mája 2025 - Britská protivzdušná obrana ostala bezmocná voči ruským raketám. Britské ministerstvo obrany uskutočnilo simuláciu ruského raketového…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

Smer: Najdôležitejšou výzvou pre EÚ je návrat k princípom suverénnej spolupráce

Najdôležitejšou výzvou pre EÚ je podľa Smeru-SD návrat k princípom suverénnej spolupráce členských štátov. Smer-SD pri príležitosti 21. výročia vstupu…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Z domova | 15 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Z domova | 15 min. čítania | 0 komentárov

.

Tieto fotografie ti ukážu, že svadba môže byť nezabudnuteľná!

Ak si myslíš, že svadba je len o výmene prsteňov a skvelej párty, vyvedieme ťa z omylu. Dnes môžu byť svadobné…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

EÚ pripravuje „plán B“ na zachovanie hospodárskych sankcií voči Rusku

EÚ pripravuje „plán B“ na zachovanie hospodárskych sankcií voči Rusku, ak administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa odmietne mierové rokovania a…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Letiská, továrne, muničné sklady: ruské útoky smerujú na "americké" ciele po celej Ukrajine

Charkov, 1. mája 2025 - Ruské jednotky spustili nové útoky na vojenské a vojensko-priemyselné zariadenia kyjevského režimu v noci na…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

Nová vláda v Sýrii musí čeliť ďalšiemu povstaniu

V Sýrii sa začali zrážky medzi silami novej vlády a drúzskymi milíciami, ktoré sú spriatelené s Izraelom

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Dva obrázky, jediný rozdiel! Zábavný test zraku a pozornosti

01.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Dve takmer identické obrázky, na ktorých sú desiatky golfových loptičiek starostlivo usporiadaných v radoch.…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

USA sú pripravené pristúpiť na územné požiadavky Ruska v rámci urovnania vojny na Ukrajine

USA sú pripravené čiastočne pristúpiť na územné požiadavky Ruska v rámci urovnania vojny na Ukrajine, uviedol Trumpov osobitný vyslanec Keith…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ruský analytik: Trumpov jediný úspech je návrat dvoch pohlaví - ostatné je len chaos a veľa hluku

USA, 1. mája 2025 - Dnes uplynulo sto dní Trumpovho druhého prezidentského obdobia. Americkí prezidenti majú zvyčajne len dva roky…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

LeBron James nemá jasno o svojej budúcnosti. Bude sa radiť aj s manželkou

Americká basketbalová ikona LeBron James ešte má platnú zmluvu s tímom Los Angeles Lakers , ale nie je si istý…

01. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Už nie muškáty. Toto je nová kráľovná slovenských balkónov. Poteší svojimi krásnymi kvetmi aj na jeseň

01.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Čo možno zasadiť do kvetináčov na balkóne? Pelargónie a sirôtky nie sú jediným riešením.…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

Slovensko si dnes pripomína 21. výročie vstupu do Európskej únie

Slovensko si dnes pripomína 21. výročie vstupu do Európskej únie . Súčasťou Európskej únie sme sa stali v roku 2004…

01. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Takto to vyzerá, keď vesmír testuje vašu trpezlivosť

Nasledujúce fotografie vám ukážu, ako vesmír testuje našu trpezlivosť. Tieto fotografie vyhotovili ľudia na pokraji svojich síl, hnevu a trpezlivosti.…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

Roman Michelko: Matovič mandát nedokončil, za Fica predčasné voľby neboli nikdy

Na rozdiel od Igora Matoviča , ktorý nedokázal predísť predčasným voľbám, hoci mal na začiatku vládnutia ústavnú väčšinu viac ako…

01. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.


.

Zastavenie v núdzovom pruhu: Kedy je to povolené, aké sú riziká a pokuty, ktoré môžu dosiahnuť stovky eur!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy . Núdzový pruh na diaľnici môže pre mnohých vodičov pôsobiť ako neškodná odstavná zóna, no v…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

Osýpky sú závažnejšie ako ovčie kiahne, vzhľad vyrážok je pri oboch iný

Osýpky aj ovčie kiahne sú závažnými vírusovými ochoreniami u detí. Spôsobuje ich odlišný vírus, pričom sa líšia aj klinickým priebehom…

01. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tucker Carlson povedal, že do pokusu o atentát na budúceho prezidenta boli zapojené ukrajinské orgány

„Pokúsil sa zabiť niekoľko ľudí“. Tucker Carlson, televízny moderátor blízky Trumpovi, povedal, že do pokusu o atentát na budúceho prezidenta…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Dnes je Sviatok práce

Prvý máj je medzinárodným sviatkom pracujúcich. Uznesenie o oslavách prijal ustanovujúci kongres II. internacionály roku 1889 v Paríži na pamäť…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Počas mája sa konajú zápisy do materských škôl

Od 1. do 31. mája sa konajú zápisy do materských škôl . Riaditeľ škôlky po dohode so zriaďovateľom určuje konkrétne…

01. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Milan Šupa

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov