Pred ruskými ponorkami nie sú americké lietadlové lode v bezpečí

Pred ruskými ponorkami nie sú americké lietadlové lode v bezpečí

Moskva 22. januára 2020 (HSP/SINA/Foto:TASR/AP)

 

Čínsky vojenský portál SINA publikoval článok o možnostiach ruskej flotily zdržiavať americké bojové námorníctvo. Američania majú podľa Číňanov najsilnejšie námorníctvo na svete, Rusi však dokonale poznajú všetky svoje slabé i silné miesta a vypracovali stratégiu ako čo najefektívnejšie eliminovať americký vojenský potenciál

Na snímke ruská lietadlová loď Admiral Kuznecov

V prvom rade Rusi zhodnotili svoje možnosti a rovnako ako v minulosti sa nesnažia Američanom konkurovať v oblasti hladinových plavidiel. V oblasti lietadlových lodí Rusko silne zaostáva nielen za Američanmi, ale aj Čínou a Indiou. Posledná ruská lietadlová loď (lietadlový krížnik Admirál Kuznecov) je dnes mimo službu, požiar ruskú loď značne poškodil a oprava bude určite dlho trvať, pretože Rusi stratili pri havárii aj svoj plávajúci dok, ktorý mohli pri oprave Admirála Kuznecova používať. Odstavenie Admirála Kuznecova znamená, že Rusi čoskoro nebudú mať k dispozícii dostatok pilotov schopných štartovať z lietadlovej lode a škola ruského palubného letectva sa ocitne v ťažkej situácii.

Reklama

Problémy s Admirálom Kuznecovom však zapríčinili, že Rusi prestali vkladať financie do projektu lietadlových lodí, reálne zhodnotili svoje sily a ekonomické možnosti a sústredili svoju pozornosť na rozvoj ponorkovej flotily a na rozvoj moderných rakiet, ktoré vyzbrojené jadrovými hlavicami dokážu vymazať z morskej hladiny celú americkú flotilu v čele s lietadlovou loďou. Takýchto skupín v čele s lietadlovými loďami majú Američania v službe 11, nie všetky lode však môžu byť naraz na mori v aktívnej službe.

Rusi dnes majú vo výstavbe 60 nových bojaschopných ponoriek, 35 ponoriek predstavujú moderné atómové ponorky. Hrozbou pre Američanov sú okrem toho aj nesmierne tiché ruské dieselelektrické ponorky, ktoré vystopovať je veľmi ťažké a ktoré dokážu zo svojej paluby vystreľovať balistické rakety s jadrovými hlavicami.

Reklama

Pýchou ruskej ponorkovej flotily sú ponorkové krížniky triedy Borej. Ide o strategické atómové ponorky 4. generácie, ponorky triedy Borej je veľmi ťažké odhaliť a lokalizovať. Ponorka má modernizovanú konštrukciu, zvukovú stopu ponorky sa podarilo znížiť na minimum. Tieto ponorky sú na úrovni triedy amerických strategických ponoriek Ohio a americké hydrolokátory majú značné problémy tiché ruské atómové ponorky s vražedným raketovým potenciálom na svojej palube odhaliť.

 

Ponorka Borej

 

Ponorky projektu 949 Granit sú pravdepodobne najväčšími ponorkami na svete. Podobne ako ponorky triedy Borej aj Granity sú dielom Centrálnej konštrukčnej kancelárie Rubin. Rusko má dnes k dispozícii 8 Granitov, deviaty Granit momentálne Rusi dokončujú. Granity plávajú rýchlosťou 32 uzlov a dokážu operovať v hĺbke 420 m, akčný rádius je 300 tisíc morských míľ a Granit dokáže operovať v ľubovolnej oblasti sveta. Jediným obmedzením pre ruské bojové ponorky je  psychický stav posádky, ponorka dokáže operovať na mori aj niekoľko rokov, čo však námorníci nedokážu.

Reklama

Ruské ponorky a vojenské družice dokážu bez väčších problémov lokalizovať americké skupiny lietadlových lodí. Majú dostatočne mohutný jadrový potenciál, okrem medzikontinentálnych balistických rakiet majú na svojich palubách aj rakety s jadrovými hlavicami určené na likvidáciu lietadlových lodí. Keďže dokážu takéto rakety vystreľovať aj  lacné a malé ruské dieselelektrické ponorky, bezpečnosť americkej flotily v čele s lietadlovou loďou môže byť v prípade konfliktu výrazne ohrozená. Ak podporné americké lode ruské ponorky neobjavia a tie stihnú zaútočiť, jadrový výbuch a vlna tsunami  zničí bez problémov celú americkú flotilu.

V 21.storočí význam lietadlových lodí poklesol, najsilnejšou zbraňou námorníctva sa stávajú práve ponorky

 

Video

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:36

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA), Európska komisia (EK) a partneri spúšťajú v 22 krajinách 2. ročník kampane na podporu zdravia rastlín #PlantHealth4Life.

13:35

Pokles cien nerastných surovín, ktoré sú rozhodujúce pre prechod na tzv. zelenú energiu, maskuje ich hroziaci nedostatok v dôsledku neadekvátnych investícií. Upozornila na to v piatok Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA).

13:35

V prvej reakcii po stredajšom (15. 5.) útoku na premiéra Roberta Fica nevnímali medzinárodní investori na finančných trhoch Slovensko ako rizikovejšiu krajinu. Naopak, cena, výnos a riziková prirážka slovenských dlhopisov sa vo štvrtok (16. 5.) vyvíjali najpriaznivejšie zo všetkých krajín Európskej únie (EÚ), poukázal hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda.

13:34

Európska únia v piatok odoslala novú dodávku humanitárnej pomoci cez Cyprus do Pásma Gazy. Pomoc EÚ využíva námorný koridor a Američanmi novovybudované mólo, ktoré umožňuje príjem humanitárnych zásob Únie.

13:32

Ronald Plasterk, o ktorom sa predpokladá, že bude zvolený za nového premiéra Holandska, sa verejne ospravedlnil predsedovi strany Nová spoločenská zmluva (NSC) Pieterovi Omtzigtovi za to, že sa s ním vo februári dostal do sporu, čo ukončilo vtedajšie ním vedené rokovania o zostavovaní vlády štyroch pravicových strán.

13:22

Ukrajinský útok na Ruskom kontrolovanú leteckú základňu Belbek na okupovanom Krymskom polostrove zničil tento týždeň tri lietadlá ruskej armády a palivové zariadenie v blízkosti hlavnej pristávacej dráhy. Uviedla to v piatok americká spoločnosť Maxar na základe svojich satelitných snímok.

13:13

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok uviedol, že Rusko zatiaľ neplánuje obsadiť ukrajinské mesto Charkov. Ruská ofenzíva v Charkovskej oblasti je podľa jeho slov reakciou na ostreľovanie zo strany Ukrajiny.

 

13:01

Európska únia a Spojené kráľovstvo sú blízko k dohode o štatúte Gibraltáru. Doriešenie tejto otázky predvídala dohoda o brexite a aj o tomto bode vo štvrtok večer v Bruseli rokovali výkonný podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič a šéf britskej diplomacie David Cameron.

12:53

Izrael v piatok na pôde Medzinárodného súdneho dvora (MSD) v Haagu uviedol, že vojna v Pásme Gazy je tragická, nejde však o genocídu. Reagoval na tvrdenia Juhoafrickej republiky (JAR), ktorá ešte v decembri podala MSD sťažnosť voči Izraelu za údajnú genocídu.

12:47

Izraelské letecké útoky v piatok zasiahli oblasť na juhu Libanonu vo vzdialenosti približne 30 kilometrov od hraníc s Izraelom, uviedli libanonské štátne médiá. Informovala o tom agentúra AFP.

12:38

Cyperské školy dostali v piatok ráno e-mailom bombové vyhrážky, okamžite prijali opatrenia a evakuovali deti z tried.

Hovorca cyperskej polície informoval, že výhražnú správu dostali takmer všetky základné a stredné školy, ale aj niektoré materské školy. Polícia tieto správy kategorizovala ako hrozby s islamistickým pozadím.

12:27

Belgická Gentská univerzita (UGent) v piatok oznámila, že prerušuje vzťahy s tromi izraelskými vzdelávacími alebo výskumnými inštitúciami, ktoré podľa nej už nespĺňajú kritéria politiky UGent v oblasti ľudských práv. Informovala o tom agentúra Reuters.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke labuť s mláďatami pláva na rybníku v Bushy Parku v Dubline

Autor: TASR/AP-Brian Lawless

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali