„19. jún 2013 – Moldava nad Bodvou, 2. apríl 2015 – Vrbnica, 16. apríl 2017 – Zborov. Tri veľké kauzy s rovnakým menovateľom – slabší verzus silnejší, chudobní osadníci verzus polícia. Ani na konci roka 2018, viac než 5 rokov od prvého útoku, sme sa nedočkali korektného objasnenia prípadov. Už päť rokov apelujem na ministerstvo vnútra, aby povinne zaviedlo kamery a zabránilo tak akýmkoľvek pochybnostiam, kto je v prípade vinníkom a kto obeťou. Kaliňák zatiaľ stihol podať demisiu, no nová ministerka vnútra Denisa Saková nie je žiadnym prínosom. Saková zmenu nepriniesla. Kamery päť rokov nie sú. Ide v Kaliňákových šľapajách a situáciu rovnako nerieši.
Kauzy Tiefenbach a Zborov ukázali, že v policajnom zbore nájdeme aj ľudí, ktorí tam nepatria. Nebyť náhodne natočených videí, Tiefenbach naďalej bije nevinné ženy na ulici v policajnom obleku. Ak by už počas zákroku v Moldave konali policajti pod dozorom kamier, je možné, že dnes by boli na lavici obžalovaných policajti a nie Rómovia. V tejto kauze určite niekto klame. Aj v policajnom zbore nájdeme množstvo čestných policajtov, ktorí tieto zákroky odsudzujú. Kamery nemajú slúžiť len na ochranu ľudí, voči ktorým je zásah vedení, sú aj na ochranu samotných čestných policajtov.
Vyzývam ministerku vnútra Denisu Sakovú, aby už konečne zabezpečila sľúbené kamery. Záznam dokážu robiť aj malé deti. Vinníci majú byť potrestaní, či sú to policajti, Rómovia, ktokoľvek. Bez korektného kamerového záznamu z akcie nie je možné dosiahnuť spravodlivosť.“
Pollák: Saková zmenu nepriniesla, kamery ani po piatich rokoch nie sú
Bez korektného kamerového záznamu z policajnej akcie nie je možné dosiahnuť spravodlivosť, uviedol Pollák a vyzval ministerku vnútra Denisu Sakovú, aby sľúbené kamery zabezpečila. Agentúre SITA stanovisko Polláka poskytol hovorca hnutia OĽaNO Matúš Bystriansky.
Ako dodal, viac ako päť rokov od prvého útoku a korektného objasnenia prípadov sme sa kamier, ktoré by monitorovali priebeh policajnej akcie, nedočkali. “Ak by už počas zákroku v Moldave konali policajti pod dozorom kamier, je možné, že dnes by boli na lavici obžalovaných policajti a nie Rómovia. Kamery nemajú slúžiť len na ochranu ľudí, voči ktorým je zásah vedení, sú aj na ochranu samotných čestných policajtov. Vinníci majú byť potrestaní, či sú to policajti, Rómovia, ktokoľvek,“ uzavrel Pollák.
Dnes bude pojednávanie s Leonardom H., obžalovaným z krivého svedectva v prípade policajnej razie v Moldave nad Bodvou.
V septembri sa na okresnom súde Košice I neuskutočnilo prvé pojednávanie s jedným zo šiestich obžalovaných v súvislosti s policajnou akciou na Budulovskej ulici v Moldava nad Bodvou z roku 2013. Ako vtedy uviedol Ján Glovičko z koalície mimovládnych organizácií (Equity, ERRC, Amnesty International Slovensko, ETP Slovensko a CVEK), ktorá sa angažuje vo veci a sleduje ju päť rokov, pojednávanie sa malo viesť v trestnej veci pre trestný čin krivého obvinenia. Podľa právnych zástupcov obžalovaného nariadený termín hlavného pojednávania musel byť zrušený pre porušenia práva obžalovaného na obhajobu a práva na spravodlivý súdny proces zo strany súdu.
Glovičko informoval, že koalícia mimovládnych organizácií aj naďalej znepokojene sleduje vývoj po ukončení vyšetrovania represívno-pátracej akcie 100 v rómskej osade Budulovská v Moldave nad Bodvou. Koalícia poukazuje na nespravodlivosť v prípade šiestich zbitých obetí policajného násilia, ktoré sú v súčasnosti obžalované. Organizácie upozorňujú, že vyšetrovanie zásahu nebolo dôsledné a nezávislé, a dodnes nedošlo k vyvodeniu trestnoprávnej zodpovednosti voči príslušníkom polície, ktorí zásah naplánovali a realizovali.
„V rámci vyšetrovania pochybení policajtov počas represívno-pátracej akcie 100 v rómskej osade Budulovská vypovedali poškodení o tom, kto a ako ich bil,“ objasnila ešte v septembri predsedníčka Equity, o.z., Lýdia Šuchová. Dodala, že vyšetrovateľ ukončil vyšetrovanie konštatovaním, že policajti v žiadnom prípade nepochybili, prokuratúra následne obžalovala viacerých poškodených z krivej výpovede a krivého obvinenia voči zasahujúcim policajtom.