NAŽIVO
Ak bude mať Slovenská národná strana (SNS) pred voľbami v prieskumoch pod päť percent, bude musieť uvažovať o spájaní síl. Povedal to predseda poslaneckého klubu Slovenskej národnej strany (SNS) Roman Michelko v relácii denníka Pravda Ide o pravdu. Agentúry, ktoré namerali SNS preferencie na úrovni dva a pol percenta, nie sú podľa neho relevantné a sú úplne „mimo“. Do úvahy berie prieskumy, ktoré im namerali okolo štyroch percent.
Čítať viac | 14:22Výbor Národnej rady SR na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) vo štvrtok o opozičnom návrhu uznesenia k dôveryhodnosti SIS pod vedením Pavla Gašpara nerokoval. Členovia totižto neschválili program rokovania
Čítať viac | 14:19Iracký zdroj pod podmienkou zachovania anonymity pre agentúru AFP povedal, že jedným zo 47 francúzskych občanov obvinených z členstva v Islamskom štáte, ktorí boli nedávno prevezení zo Sýrie do Iraku, kde ich čaká súd, je aj Adrien Guihal, ktorý sa v minulosti prihlásil k teroristickému útoku z roku 2016.
14:13Japonská polícia vo štvrtok zadržala 75-ročnú ženu, ktorá sa priznala, že počas dvoch desaťročí uchovávala v mrazničke telo svojej dcéry.
Čítať viac | 14:04Peskov vyhlásil, že Rusko predpokladá, že Trump je naďalej odhodlaný pracovať na dosiahnutí mieru na Ukrajine.
14:03Zmeny, ktoré priniesla vyhláška o minimálnych požiadavkách na personálne zabezpečenie a materiálno-technické vybavenie ambulancií, sa nedotknú pacienta. Bezpečnostné a odborné štandardy poskytovania zdravotnej starostlivosti zostávajú zachované. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR to pre TASR uviedlo v reakcii na kritiku vyhlášky zo strany sestier a pôrodných asistentiek.
Čítať viac | 13:54Srbský minister zahraničných vecí Marko Djurič vyhlásil, že Srbsko je odhodlané posilniť bilaterálnu spoluprácu s Ruskom.
13:53Gergely Gulyás povedal, že Trump v telefonickom rozhovore s Orbánom prijal postoj Budapešti k nákupu energií z Ruska.
13:51Slovenská ekonomika v najbližších rokoch spomalí aj podľa najnovšej prognózy Inštitútu finančnej politiky (IFP). Podľa nich vzrastie hrubý domáci produkt v roku 2025 len o 0,8 percenta. Dôvodom je oslabený zahraničný dopyt, najmä v dôsledku colných sporov USA, ktoré sa prenášajú na európsky obchod a zasahujú aj slovenský automobilový priemysel. Domáci dopyt síce podrží spotreba domácností, keďže mzdy by mali aj po zohľadnení inflácie stúpnuť o 2,3 percenta, avšak konsolidácia verejných financií zníži ochotu ľudí míňať a prinúti ich čerpať z úspor.
Čítať viac | 13:48Vládna koalícia zamýšľa tajné hlasovanie o novelizácii Ústavy SR zameranej na kultúrno-etické otázky. Uviedol to na dnešnej tlačovej konferencii opozičný poslanec Ondrej Dostál (SaS). Zámerom podľa neho je, aby poslanci, ktorí tvrdia, že nebudú za novelu hlasovať, mali priestor ju nakoniec podporiť.
Čítať viac | 13:44Kriminálny úrad finančnej správy (KÚFS) odhalil v obci Zbrojníky v okrese Levice nelegálnu výrobňu cigariet. Akcia s krycím názvom BEEF bola špecifická tým, že išlo o zásah proti utajovanej nelegálnej rozsiahlej výrobni cigariet, kde je predpoklad zapojenia viacerých osôb z rôznych krajín a s mimoriadne prepracovanými metódami a formami nelegálnej činnosti, informovala Finančná správa SR. Predbežná škoda na spotrebnej dani je vyčíslená na tri milióny eur. Hodnota zaisteného majetku dosiahla 1,5 milióna eur.
Čítať viac | 13:41Národná banka Slovenska predpokladá, že konsolidačný balík opatrení na budúci rok prispeje k zlepšeniu stavu rozpočtu verejnej správy o približne 1,6 miliardy eur alebo 1,1 % HDP.
13:40Marián Viskupič povedal, že schválený konsolidačný zákon neprináša šetrenie, ale najmä rast príjmov štátu.
13:37Poslanci v brazílskom štáte Rio de Janeiro v utorok schválili finančné bonusy pre policajtov, ktorým sa počas svojich zásahov podarí „zaistiť ťažké zbrane alebo zneškodniť kriminálnikov“. Tento krok vyvolal pobúrenie medzi obhajcami ľudských práv, ktorí sa obávajú možných masakrov. Informovala o tom správa agentúry AFP.
13:26Moldavský oligarcha na úteku Vladimir Plahotniuc, hľadaný v prípade podvodu v objeme miliardy dolárov, vo štvrtok pricestoval do Moldavska, kam ho vydali na stíhanie z Grécka. Očakáva sa, že pred súd v Kišiňove Plahotniuc predstúpi 26. septembra. Informovala agentúra AFP a stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).
13:25Izraelské ozbrojené sily vo štvrtok zastrelili v okupovanej dedine Tammún na Západnom brehu Jordánu dvoch Palestínčanov. Informovala o tom izraelská armáda, ktorá mužov obvinila z prípravy teroristického útoku. Informovala o tom správa agentúry AFP.
13:25Poslanci kirgizského parlamentu vo štvrtok veľkou väčšinou hlasov schválili návrh na rozpustenie zákonodarného zboru a predčasné voľby, ktoré sa budú konať 30. novembra. Uviedla to agentúra DPA s odvolaním sa na štátnu tlačovú agentúru Kabar, ktorá dodala, že daný návrh podporilo 84 z 90 poslancov.
13:24Agentúra vnútornej bezpečnosti (ABW) preverí účasť šéfa prezidentskej kancelárie pre národnú bezpečnosť (BBN) Slawomira Cenckiewicza na zasadnutí Rady národnej bezpečnosti, ktoré malo utajený charakter. Informoval o tom vo štvrtok minister pre koordináciu špeciálnych služieb Tomasz Siemoniak. Informovala o tom správa agentúry PAP.
13:23Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo štvrtok pred odchodom do Spojených štátov, kde navštívi amerického prezidenta Donalda Trumpa, povedal, že v piatok počas svojho prejavu na 80. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN (VZ OSN) v New Yorku bude kritizovať predstaviteľov, ktorí uznali Palestínsky štát. Informuje o tom správa agentúry AFP.
13:23Okolo 17.500 odberateľov spoločnosti ČEZ zostalo bez dodávok elektriny pre silný vietor, ktorý v stredu večer a v noci na štvrtok zasiahol najmä severné oblasti Českej republiky. Najviac porúch energetici zaznamenali v okresoch Semily, Rychnov nad Kněžnou a Olomouc. Informoval o tom web Novinky.cz.
13:22Taliansko vyslalo druhú vojnovú loď na podporu ochrany medzinárodnej flotily Global Sumud Flotilla (GSF), ktorá bola v blízkosti Grécka v noci na stredu napadnutá dronmi pri pokuse dopraviť humanitárnu pomoc pre obyvateľov palestínskeho Pásma Gazy, uviedol vo štvrtok taliansky minister obrany Guido Crosetto. Informovala o tom správa agentúry Reuters.
13:19Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) predlžuje možnosť uchádzať sa o grant zameraný na vytváranie vodozádržných opatrení do 15. decembra. Spustenie druhej etapy grantovej výzvy umožní získať finančnú podporu pre projekty ďalších záujemcov z dosiaľ neprerozdelených zdrojov.
Čítať viac | 12:41CirKusKus Centrála je názov centra nového cirkusu, ktoré vo štvrtok otvorili v bratislavskej Tržnici na Trnavskom mýte. Prvá škola nového cirkusu na Slovensku otvorila svoju Centrálu vo vstupnej hale ikonickej budovy Tržnice, národnej kultúrnej pamiatky, ktorá sa stala domovom cirkusového umenia a otvára dvere pre širokú komunitu umelcov i verejnosť.
Čítať viac | 12:27Strana Smer-SD rešpektuje rozhodnutie Hlasu-SD v súvislosti s Jánom Ferenčákom, je to ich vnútorná záležitosť. Na tlačovej besede to skonštatoval predseda poslaneckého klubu strany Smer-SD Ján Richter, v súvislosti s výrokmi predsedu poslaneckého klubu strany Hlas-SD Róberta Puciho po hlasovaní o konsolidácii.
Čítať viac | 12:03