Pochod „Za slušné Slovensko“ v Bratislave – ako som to videl a zažil

Bratislava 10. marca 2018 (HSP/Foto:TASR-Marko Erd)

 

Bratislava, piatok 9. marca, budú štyri hodiny popoludní. Je podmračné počasie, teplota okolo 5 stupňov. Normálny piatkový podvečer, mesto sa pripravuje na začiatok víkendu. Ulice sú plné ľudí, ani v centre na prvý pohľad nič nenasvedčuje tomu, že by sa malo začať diať niečo mimoriadne.

V desiatkach slovenských miest, ale i svetových metropol sa v piatok 9. marca 2018 konajú zhromaždenia s názvom Postavme sa za slušné Slovensko.

15.58 Kráčam po Suchom mýte smerom do centra. Na prechode pre chodcov stoja vedľa mňa dve dievčatá a anglicky sa rozprávajú o tom, kedy to začne. Na bundách majú placky s nápisom #AllForYan, ktoré uvidím tento večer ešte veľakrát.

Reklama

16.00 Na Hurbanovom námestí stojí asi desať policajných áut. Nikde žiadni ťažkoodenci, atmosféra je nenútená a mierumilovná.

16.02 Na zemi leží papier. Zodvihnem ho. Je to leták s pozvánkou na míting Postavme sa za slušné Slovensko. Je tam čas a miesto konania, dlhý zoznam miest, kde všade sa na Slovensku konajú mítingy, web organizátorov a dve heslá: „Nemýľte si našu slušnosť s nedostatkom odhodlania a vytrvalosti“ a „Organizátori zhromaždenia nie sú členmi žiadnej politickej strany“.

Reklama

16.05 Od Michalskej brány sa pohýna malá skupinka ľudí. Niektorí majú v rukách transparenty, dvaja nesú megafóny. Je to „AntiSorošov pochod“. V čele ide predseda strany NaJ, ktorá pochod organizuje, Viktor Béreš. Do megafónu vysvetľuje, prečo sú tu: „Tento pochod je súčasne aj spomienkový – aj my sme smutní z toho, čo sa stalo pánovi Kuciakovi a jeho snúbenici. Na druhej strane, iné dnešné pochody môžu byť organizované aj financované zahraničnými sponzormi. Nechceme, ak dosiahneme zmeny v tejto spoločnosti, aby sme skočili z kaluže do blata. Nechceme tu desaťtisíce agentov, čo veľmi dobre vieme, že je hlavnou agendou pána Soroša na celom svete. Nechceme súčasnú vládu, nechceme mafiánsky spravovaný štát, ale nechceme aby sa zneužila táto situácia, aby sme sa dostali do rúk liberálnych strán, ktoré na nič iné nečakajú, len aby sem pustili imigrantov, aby sa zrušili minimálne mzdy, aby bolo dobrovoľné platenie zdravotných odvodov, s dôsledkami, aké vidíme napríklad v Amerike.“

16.07 Akási dôchodkyňa na neho vykrikuje: „Kde máte toho Soroša?“, Béreš jej slušne odpovedá. Skupinka sa pohýna smerom k Obchodnej ulici, okolo nej poskakuje asi tucet kameramanov a fotografov.

16.10 Muž s megafónom sa obracia na okoloidúcich: „Upozorňujeme: zavrie sa päť, možno desať ľudí, ale čo potom? Všetko pôjde po starom? My dnes vidíme, že Smer-SD už naozaj nemá morálne právo naďalej vládnuť tejto krajine, ale súčasne vidíme jasné prepojenia medzi OľaNO a SaS a finančnými skupinami. Tak načo bude celý ten cirkus, načo postavíme celý národ na nohy, keď v podstate všetko ostane v starých koľajách? Takže my hovoríme: chceme zmenu, ale zásadnú zmenu systému. Páni Matovič či Sulík hovoria všeobecné frázy, ale nepočuli sme ich povedať, že by chceli zmeniť systém.“ Skupinka pokračuje po obchodnej ulici, ale ja ju opúšťam a kráčam smerom k námestiu SNP.

16.20 Námestie SNP. Už z diaľky vidím privezené prenosné toalety a pódium. Okolo postáva asi stovka ľudí. Opäť počujem angličtinu, vidím transparenty a známe placky. Sú tu prenosové vozy RTVS, ČT a dvoch súkromných televízií.

16.21 Míňam tínedžerky s plagátom „Špirko je frajer“. Rozmýšľam, čo by mi tie slečny vedeli povedať, keby som sa ich spýtal, kto je Špirko.

Reklama

16.30 Námestie sa zapĺňa. Ťažko však povedať, kto je účastník a kto iba prechádzajúci, keďže námestie býva aj vo všedný piatkový podvečer plné ľudí náhliacich sa z práce, nakupujúcich, či prichádzajúcich za piatkovým večerným uvoľnením.

16.50 Kráčam po Kamennom námestí, je tu veľa ľudí. Pomaly sa hýbu smerom k Námestiu SNP. Dievčatko nesie transparent s nápisom „Máte krv na rukách“. Pozrel som sa, ale nemal som.

16.55 Vyzerá to, že Námestie SNP je viacmenej plné, už pri Manderláku stoja ľudia, i keď ešte to nie je hustý dav, skôr prúdy chodcov. Pomaly sa suniem spolu so živou riekou po pravej strane hore námestím. Je tu čoraz hustejšie a pódium je ešte ďaleko.

16.57 Pred Starou tržnicou sa to zase uvoľnilo, ľudia sa ešte stále iba schádzajú. Je tu veľa mladých dievčat a mladučkých párov. Ktovie či ich sem prilákal smutný príbeh ich takmer rovesníkov Jána a Martiny, alebo večerná prechádzka po meste.

17.02 Pri lekárni U Milosrdných bratov sa dostávam do naozaj hustej tlačenice. Veľa ľudí by chcelo prechádzať jedným či druhým smerom, ale dav je tu už nepreniknuteľný. Stojíme. Ľudia sa tlačia, niektorí sú nervózni.

Reklama

17.06 Niečo sa deje na pódiu, ľudia začínajú štrngať kľúčmi. Stojím v zápche, nedá sa pohnúť. Začína hovoriť organizátor protestu Juraj Šeliga. Ďakuje ľuďom, že toľkí prišli. Neveriacky pozerám, že davom sa v protismere pokúša predierať staršia pani s bicyklom.

17.08 Spomínam na Milana Kňažka, ktorý v novembri 1989 zvykol volať: „vytvorte koridor“. Organizátori dnešného mítingu na koridory nemysleli, chodci prirodzene prúdiaci námestím sa dostali do neriešiteľnej situácie: nedá sa pohnúť ani dopredu, ani dozadu. Akási pani za mnou nešťastne vykríkne: „treba mi na záchod!“

17.10 Dav skanduje: „Dosť bolo Fica!“ K mikrofónu ide Štefan Hríb. Hovorí, že nepoznáme páchateľov ani motív, ale popri Kotlebovi sa extrémistami stali už aj viacerí ústavní činitelia. Cituje z rozpísaného článku Jána Kuciaka obvinenia na predsedu vlády. Sú to však iba všeobecné tvrdenia bez dôkazov. Chcem sa držať za staršou pani s barlami, ale voda sa zatvorila, a tak stále stojím.

17.16 Vystúpenie zástupcu učiteľov, študentov a žiakov. Kritizuje premiéra, že ignoruje ich požiadavky a predstavy. Dav žiada premiéra, aby odstúpil. Konečne sa zovretie trochu uvoľní. Pomaličky sa spolu s davom presúvam ku kostolu Navštívenia Panny Márie. Potlačím nutkanie hľadať azyl v kostole, ktorý sľubuje lákavé prázdno, a ostávam v prúde pomaličky sa sunúcom hore smerom k Poštovej.

17.24 Ľudia skandujú „Vydržať“ a „Spolu to dokážeme“. Prichádza zástupkyňa zdravotných sestier, opatrovateliek a lekárov. Je ošetrovateľkou v Rakúsku, hovorí o sebe, že je ekonomická migrantka, aby mohla žiť a nie iba prežívať. No áno, bolo treba spomenúť aj migrantov, aby sme na nich nezabudli. Vystupujúca spomína smrť svojich rodičov a iné dojímavé veci, a za to všetko viní túto vládu.

17.28 Konečne som sa dostal zo zápchy. Som na Poštovej. Tu už nerozumieť nič z toho, čo hovoria rečníci, ale ľuďom, ktorí tu postávajú a vyzerajú, že si netrúfajú sa ponoriť do tlačenice, to nevadí. Ja sa však vnáram opäť do davu.

17.29 Ktosi hovorí, že plné námestie, to je viac ako 20 tisíc ľudí. Nemôžem sa však zbaviť dojmu, že veľká časť tých, ktorí sú po stranách, sú iba okoloidúci, ktorí nedobrovoľne uviazli v dave, podobne ako sa to stalo aj mne. Opäť angličtina, tentoraz so silným nemeckým prízvukom.

17.30 „Dosť bolo Fica“, ozýva sa námestím. Prichádza zástupkyňa kultúrnej obce. Hovorí o rozklade základných pilierov demokratickej spoločnosti, vyjadruje sústrasť rodičom zavraždených a jedným dychom pokračuje v obviňovaní štátu zo zločinov. Vlastne každý z rečníkov neustále mieša vraždu spolu s hriechmi súčasnej vlády, hoci do dnešného dňa neexistuje žiadny dôkaz a žiadny skutočný dôvod spájať to. Dav skanduje „hanba, hanba“.

17.34 Zástupca hercov recituje niečo, na čo sa naozaj nevládzem sústrediť. Zdá sa mi, že najviac je tu mladých dievčat a potom príslušníkov staršej generácie. Už asi dvadsiaty krát sa pokúšam telefonovať, ale mobilný signál tu nefunguje.

17.38 „Dosť bolo Fica“, počuť znovu skandovať dav. Zástupkyňa neziskových organizácií pôsobila mierne dezorientovane, ale dav sa nenechal pomýliť a opakoval svoje hlavné heslo. Míňam staršieho pána, ktorý má na pleciach vnúča s transparentom „Fico – koniec vlády“.

Reklama

17.44 Na pódiu je sestra zosnulého Mária Kuciaková.

17.46 „Nie je nám to jedno“, opakuje dav. Organizátori žiadajú dôkladné vyšetrenie vraždy za účasti zahraničných vyšetrovateľov a novú vládu bez korupcie a prepojenia na organizovaný zločin.

17.49 Hovorí arcibiskup Bezák. Vyzýva poslancov za Most-Híd, aby rozmýšľali. Spomína Janka a Martinku ako hrdinov Slovenska, ale aj Hedvigu Malinovú.

17.51 Dostávam sa na Obchodnú. Panuje tam normálny večerný ruch, ľudia sa náhlia za svojimi vecami, zdá sa, že vôbec netušia, čo sa deje o ulicu ďalej.

17.53 „Dobrý večer, sme Katka a Peťo“, predstavujú sa organizátori minulotýždňového spomienkového pochodu za Martinu a Jána. Spomínajú svoje ešte nenarodené dieťa, a tiež Karolínu aj Juraja. Príde mi to celé akési nemiestne familiárne. Nasleduje, ako inak, „Dosť bolo Fica“.

Reklama

17.59 Záverečná hymna SR, more svetielok z mobilov. Je to pekné.

18.05 Výzva na pokojný rozchod domov bez výtržností. Organizátori sa lúčia: „Ste za slušné Slovensko?“ Odpoveď: „Áno!“

18.06 Ľudia sa začínajú rozchádzať. Som na dolnom konci námestia a vidím, že aj tu to bolo celkom plné.

18.09 Masy ľudí prúdia z námestia úplne disciplinovane, v dobrej nálade. Nikde žiadne náznaky konfliktov či negatívnych emócií. Mladý muž vysvetľuje kamarátovi: „Môj otec tu vtedy bol, v osemdesiatom deviatom. A už v deväťdesiatom ôsmom na to nadával.“ Starší pán sa pohoršuje pred svojím rovesníkom: „Zložiť vládu na základe vykonštruovaných vecí, to je nenormálne“.

18.10 Míňam mladíka s transparentom písaným roztrasenou rukou: „Hnevám sa!“ Za ním kráča človek, ktorý nesie na chrbte profesionálne vyzerajúci svietiaci panel, na ktorom sa skvie nápis: „Zabili ste ich vlastnou hlavou“. Najčastejšie sú však transparenty na tému „Fico a Kaliňák patria do basy“, v rôznych obmenách.

Reklama

18.13 Prúd ľudí opúšťajúcich námestie pomaly redne. Prezerám si plagátiky: „Slovensko nemôže patriť mafii“, „Nádej nie je viac ako oheň“, „Pozor, padá vláda!“, „Chcem byť ako Špirko“, „Money kills the truth“, „Psychológovia za slušné Slovensko“, „Nedôverujem vláde“, „Preč s vládou korupcie a teroru“… zaujalo ma slovo teror. Korupcia, dajme tomu. Ale teror?

18.16 Spodok námestia sa vyprázdnil. Zostali len diskutujúce hlúčiky ľudí a poriadková služba v oranžových vestách. Pôsobia veľmi civilne, priateľsky a pohodovo. Na to, že akcia mohla byť riziková, boli bezpečnostné zložky takmer neviditeľné.

18.20 Starší pán hovorí, že zdola bol priestor plný až po Tesco na Kamennom námestí.

18.25 Som opäť pri pódiu. Nedeje sa tam nič, ani hudba nehrá, len sa tam pár osôb rozpráva. Mobil nevie chytiť sieť, nechápem prečo. Ľudia už zväčša odišli, ostali tu už len diskutujúce skupinky. Nechce sa im rozísť, možno čakali pokračovanie zábavy. Opäť počujem angličtinu.

18.27 Vidím, že na pódiu ešte je pár mladých ľudí a rozprávajú do mikrofónov, na kamery. Zdá sa, že by to mohli byť organizátori. Podídem preto ku škáre v zábranách, jedinému možnému vstupu do zóny okolo pódia. Pýtam sa zavalitého pána, ktorý vstup stráži, či sú tam ešte organizátori. „Áno,“ znie lakonická odpoveď. Vysvetľujem, že by som im chcel položiť pár otázok. Pán tvrdo odpovedá: „Nemožné. Akcia sa skončila“.

História sa opakuje: prvýkrát ako tragédia a druhýkrát ako fraška. Bratislavské Námestie SNP, ktoré bolo pred 29 rokmi svedkom Nežnej revolúcie, zažilo opäť míting s podobnou účasťou, podobnými heslami, štrnganím kľúčmi. Ibaže to celé vyznelo tak akosi konzumne, rozpačito, neúprimne.

Za slušné Slovensko… Čo presne to vlastne znamená? Keď sme pred takmer tridsiatimi rokmi štrngali na Nežnej revolúcii, chceli sme demokraciu. A tú sme dostali, ale spolu s ňou aj mafiu, hypotéky, korupciu a exekúcie. Teraz štrngáme za slušné Slovensko, chceme slušnosť. Ale aké darčeky ešte dostaneme v súpravičke spolu s ňou? Musí sa naozaj každá generácia na vlastných chybách poučiť, že diabol sa skrýva v detailoch?

Reklama

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:40

Ruská armáda na Ukrajine postupuje vo všetkých smeroch, vyhlásil v piatok ruský minister obrany Sergej Šojgu. Podľa analytikov sa však front na Ukrajine hýbe len málo, informuje agentúra AFP.

Ruský rezort obrany v stredu informoval, že jeho sily dobyli obec Chromove na predmestí Bachmutu.

14:39

Rýchly rast cien v roku 2022 zasiahol celú ekonomiku, najvýraznejšie sa však premietol do rastu cien potravín. Uviedol to Štatistický úrad (ŠÚ) SR v zverejnenej publikácii Štatistická ročenka SR 2023.

Nárast cien energií bol síce regulovaný vládnymi nariadeniami, ale aj tak podľa ŠÚ SR cena elektrickej energie vzrástla medziročne takmer o 12 %, hnedého uhlia o 27 % a nafty o necelých 40 %.

14:37

Tento rok v októbri vyplatili úrady práce, sociálnych vecí a rodiny takmer 6,3 milióna eur k prídavku na deti, ktoré nastúpili do prvého ročníka základných škôl. Ide doteraz o najvyššiu sumu od začiatku vyplácania zvýšeného prídavku. 

Vyplatený zvýšený prídavok na dieťa po nástupe do základnej školy vyplatili úrady na 57 229 detí.  V piatok o tom informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR.

14:35

Rakúska ekonomika vykázala v treťom štvrťroku druhýkrát za sebou pokles, čo znamená, že sa ocitla v recesii. 

V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa hrubý domáci produkt (HDP) po očistení o sezónne a kalendárne vplyvy za tri mesiace do konca septembra zmenšil o 0,5 %.

14:08

Európska komisia (EK) v piatok oficiálne otvorila spoločný podnik pre čipy (Chips JU), ktorý posilní európsky ekosystém polovodičov a vedúce postavenie Európy v oblasti technológií. 

Komisia spresnila, že Chips JU preklenie priepasť medzi výskumom, inováciou a výrobou a uľahčí komercializáciu inovačných myšlienok.

14:07

Dňa 1. decembra prichádza do platnosti zmena EÚ v oblasti zemepisných označení pre remeselné a priemyselné výrobky. Zmena má pomôcť slovenským remeselníkom a ich lokálnym výrobkom. V piatok o tom informoval Úrad priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR.

Úrad zabezpečí aj registráciu tzv. zemepisného označenia, ktoré sa udeľuje výnimočným výrobkom so špecifickou kvalitou, ktorú možno pripísať konkrétnemu, geograficky ohraničenému prostrediu. K takýmto výrobkom už na Slovensku patrí napríklad Skalický trdelník, Oravský korbáčik, Liptovské droby či Slovenská bryndza.

14:05

Rusko predpokladá, že sankcie proti nemu zo strany Spojených štátov a ich spojencov budú trvať veľa rokov, ale vplyv USA na svetovú ekonomiku slabne. Vyhlásil to v piatok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informuje Reuters.

14:04

Európska únia musí vyvíjať v oblasti spoločnej obrany úsilie s cieľom dosiahnuť plnohodnotnú obrannú úniu. Uviedla to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na štvrtkovej konferencii Európskej obrannej agentúry (EDA).

EK podľa jej slov na začiatok budúceho roka pripravuje novú Európsku obrannú priemyselnú stratégiu (EDIS).

14:02

Klimatická konferencia COP28 musí byť zlomový bodom v boji proti klimatickej kríze, vyhlásil v piatok v Dubaji britský kráľ Karol III. Informovala agentúra AFP.

Každoročná klimatická konferencia COP28 sa začala v Dubaji vo štvrtok a vzhľadom na približne 80 000 registrovaných účastníkov sa stala oficiálne najväčším klimatickým summitom OSN.

13:59

Turisti pre konflikt Izraela s hnutím Hamas prestali dovolenkovať v regióne Blízky východ. Postihuje to najmä ekonomiky krajín ako Jordánsko, Libanon a Egypt, ktoré sú závislé od medzinárodného cestovného ruchu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Opica veverica (Saimi sciureus) si pochutnáva na jedle z vianočnej pančuchy počas fotenia v zoologickej záhrade v Londýne

Autor: TASR/AP-Alberto Pezzali

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Môj manifest: tak veľmi chcem !

0icon

( Politická báseň a poznámky k strofám )  

Marek Brna

Rusko sa Západu nepodarilo ovládnuť

0icon

Rusko odolalo tlaku Západu. Nepodarilo sa odstrániť tamojšiu garnitúru a následne ho ekonomicky ovládnuť. Ani v Bielorusku to Západu nevyšlo. Ukrajina, zdá sa, taktiež nepriniesla želané výsledky. Pre Západ to momentálne po cca 15 rokoch snáh nevyzerá teda ružovo. Asi bude treba normálne že pracovať. Nič sa nedá robiť. Len…

Radovan Hrádek

Rokovania v NRSR, alebo kam sme sa to dostali

0icon

Priatelia. Dávam do pozornosti osobnosť pána Johna Bercowa, ktorý bol Speaker of the House (čiže predseda Dolnej snemovne UK) od roku 2009 do roku 2019. Kto chce nech si zájde na YT, tam sú jeho najznámejšie výroky, ktoré povedal v Dolnej snemovni. Napr. tu je link na jeho rozhodnutie o vyhodení poslanca…

Ivan Štubňa

Odvolávanie M. Šutaja Eštoka je dôkazom konfrontačnej politiky celej mafiánskej opozície

0icon

Posledné dni sme boli svedkami vyčíňania opozičnej mafie v poslaneckých laviciach. To, čo dokázali predviesť bolo v totálnom rozpore s poslaním poslanca. Miesto dôkazov a prvkov konštruktívnych vyjadrení zazneli hrubé urážky, klamstvá,

Zdeno Drdol

Sme pripravení robiť ďalšiu reformu školstva?

0icon

Snáď všetko, čo človek robí, opiera o svoj svetonázor, či už si to uvedomuje alebo nie. Ak ho má vhodný, tak aj jeho konanie je prevažne (žiaľ nie vždy, ale to je iná téma) zmysluplné. Väčšina ľudí na „Západe“ (to je to, kam sa teraz hrabeme aj my) si však ten

Vášeň v Tebe

Máte tieto vlastnosti? Zistite, či ste emocionálne inteligentní

0 icon

01.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Odkedy Daniel Goleman zverejnil svoju prácu o emocionálnej inteligencii, svet sa z toho zbláznil. EQ neovplyvňuje len náš súkromný či citový život, je nesporným spojencom na ceste k životnému a obchodnému úspechu. Zistite, čo emocionálne inteligentní ľudia robia inak.

Pudingové croissanty sú vôňou blížiacich sa sviatkov. Pridajte túto ingredienciu pre ich dlhšiu čerstvosť

0 icon

1.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Pudingové croissanty sú vôňou blížiacich sa sviatkov v našich domácnostiach. Keď za oknom sneží, chutia najlepšie. Mnohí však majú problém, že rýchlo strácajú svoju čerstvosť. Jedna prísada však tento problém vyrieši.

Skontrolujte, či nie ste závislý na cukre

0 icon

01.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Cukor vám doslova ničí zdravie. Spôsobuje nielen zvýšenie telesnej hmotnosti, ale tiež vážne ovplyvňuje stav celého tela. Medzi najnebezpečnejšie dôsledky sladenej stravy patrí riziko cukrovky II. typu, srdcovo-cievnych ochorení, dokonca aj riziko niektorých druhov rakoviny. Prečo teda tak horlivo siahame po sladkostiach? Je cukor…

Hrudkujúci sa cukor vám kazí nervy? Zabudnite na to. Riešenie je vo vašej kuchyni

0 icon

1.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Určite sa nám všetkým už niekedy stalo, že po vytiahnutí cukorničky zo skrinky sme zistili, že cukor sa zrazil. Dosť bolo rozpakov v takýchto chvíľach. Tieto domáce prostriedky sú triviálne a stopercentne zabraňujú hrudkovaniu cukru.

Ako rýchlo odmraziť mrazničku? S týmto patentom to zvládnete za chvíľu

0 icon

01.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Odmrazovanie mrazničky nie je práve najpríjemnejšia práca, no netreba na to zabúdať. Aj moderné mrazničky by sa mali odmrazovať raz za pol roka, aby sa zabezpečilo ich správne fungovanie na dlhé roky. Táto neobľúbená činnosť môže byť oveľa jednoduchšia a rýchlejšia. Všetko, čo musíte…

Armádny Magazín

Počuli ste niekedy o Guyane? Asi budete. V Latinskej Amerike môže vypuknúť nová vojna

0 icon

Guyana, 1. decembra 2023 - Objavili sa podozrivé zábery z bojov na hraniciach Venezuely, Brazílie a Guyany, ako aj potvrdené zábery brazílskych jednotiek, ktoré tiahnu k hraniciam. Súvisia s možnou hroziacou vojnou Venezuely proti Guyane. V októbri venezuelský prezident Nicolas Maduro naplánoval na 3. decembrové

Streľba v Dallase by mohla opäť otriasť Amerikou. Obnovia USA tradíciu vraždenia rebelujúcich prezidentov?

0 icon

USA. 1. decembra 2023 - Dňa 22. novembra 1963 - pred 60 rokmi - sa v Dallase ozvali výstrely a 35. prezident Spojených štátov John F. Kennedy bol zastrelený. Hoci nešlo o prvý atentát na prvú osobu v dejinách USA, Kennedyho smrť zostáva jedným z najzáhadnejších a najzáhadnejších zločinov v…

Izrael 7. októbra: čo to bolo? Zdá sa, že táto otázka je už dávno zodpovedaná. Avšak

0 icon

Izrael, 1. decembra 2023 - Výmena väzňov, ktorá sa začala medzi Izraelom a Hamasom, ukazuje, že niečo sa pokazilo, ako udalosti v Tel Avive plánovali. Veď nie je náhoda, že dvanásť hodín po tom, ako veľvyslanec Erdan šokoval OSN fotografiami "zverstiev Hamasu", zmizli bez stopy zo stránky Google Disk. "Nevyprovokovaný"…

Smerč: Raketový systém dokonalej deštrukcie

0 icon

Rusko, 1. december 2023 - Dvanásť 8-metrových "rúrok" vystreľujúcich rakety kalibru 300 mm o hmotnosti 800 kg. Najvyššia presnosť pri streľbe, ktorá vám umožňuje pokryť celé oblasti vo vzdialenosti asi 100 km ohňom a nenecháva žiadnu šancu pre tých, ktorí sú v týchto oblastiach, aby sa ukryli. Tí, ktorí inklinujú…

O sterilizácii informácií "ministerstvom pravdy" v USA

0 icon

USA. 1. decembra 2023 - Po zhodnotení úspechu Trumpovej informačnej izolácie ministerstvo zahraničných vecí sníva o tom, že svoj úspech zopakuje aj v nadchádzajúcich prezidentských voľbách Dňa 27. apríla 2023 bola v USA oficiálne zavedená cenzúra: za Bidenovej vlády bola vytvorená Rada pre riadenie dezinformácií (Disinformation Governance Board - DGB).…

TopDesať

Hindenburg na fotografiách: Gigantický vzducholoď, ktorá nadchla každého

0 icon

Historické fotografie sú veľmi zaujímavým zdrojom informácií. Zo žiadnych dobových zdrojov či rozhovorov si nedokážeme predstaviť realitu lepšie, ako z reálnych fotiek. Občas nájdeme na internete fotografie, ktoré sú naozaj výnimočne zaujímavé. Podobne, ako tieto historické obrázky vlávnej vzducholode Zeppelin LZ-129 Hindenburg. Táto vzducholoď bola jednoducho gigantická! Ak si chcel…

Trápi ťa celulitída? Tieto potraviny ti pomôžu!

0 icon

80% až 90%  žien môže niekedy v živote potrápiť celulitída. A hoci existuje veľa lekárskych spôsobov liečby celulitídy, ako napríklad laserová terapia alebo chirurgický zákrok, všetky sú dosť nepríjemné a drahé. A najjednoduchší spôsob, ako bojovať proti nepríjemnej pomarančovej koži, je investovať do výživnej a zdravej stravy, ktorá bude prospešná pre celé tvoje telo.  

Rodičia, ktorí mali vážne zlý deň: Toto vás veľmi pobaví

0 icon

Rodičia, ktorí mali vážne zlý deň: "Byť rodičom je ťažké." Všetci sme to počuli, ale až neskôr sme si uvedomili, čo to v skutočnosti znamená. Buď keď vyrastieme, alebo keď budeme mať nejaké vlastné deti. Konečne pochopíme, aké obete prinášajú, aké bezsenné noci, starosti, koľko trpezlivosti musí mať človek, aby vychoval…

Dizajnérske prešľapy, ktoré v tebe zanechajú zmiešané pocity

0 icon

Dizajnérske prešľapy sú u nás celkom obľúbenou témou. Týchto fotiek na internete neustále pribúda a nám neostáva nič iné, iba sa o ne s tebou podeliť. Dizajnéri a architekti sú študovaní ľudia, ktorým by sa podobné veci stávať nemali. No, bohužiaľ, ako sa vraví, aj motyka občas vystrelí, a tak…

Život nám niekedy hádže polená pod kolená

0 icon

Život nám občas dáva poriadne zabrať. Cítime sa, akoby nám hádzal polená pod kolená. Jediné, čo v takejto situácii môžeme urobiť, je sa poriadne zhlboka nadýchnuť a ostať pokojnými. Veď predsa nikdy nebolo tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie. Prípadne nikdy nebolo tak, aby sme sa na tom nemohli…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali