Pochod „Za slušné Slovensko“ v Bratislave – ako som to videl a zažil

Bratislava 10. marca 2018 (HSP/Foto:TASR-Marko Erd)

 

Bratislava, piatok 9. marca, budú štyri hodiny popoludní. Je podmračné počasie, teplota okolo 5 stupňov. Normálny piatkový podvečer, mesto sa pripravuje na začiatok víkendu. Ulice sú plné ľudí, ani v centre na prvý pohľad nič nenasvedčuje tomu, že by sa malo začať diať niečo mimoriadne.

V desiatkach slovenských miest, ale i svetových metropol sa v piatok 9. marca 2018 konajú zhromaždenia s názvom Postavme sa za slušné Slovensko.

15.58 Kráčam po Suchom mýte smerom do centra. Na prechode pre chodcov stoja vedľa mňa dve dievčatá a anglicky sa rozprávajú o tom, kedy to začne. Na bundách majú placky s nápisom #AllForYan, ktoré uvidím tento večer ešte veľakrát.

16.00 Na Hurbanovom námestí stojí asi desať policajných áut. Nikde žiadni ťažkoodenci, atmosféra je nenútená a mierumilovná.

16.02 Na zemi leží papier. Zodvihnem ho. Je to leták s pozvánkou na míting Postavme sa za slušné Slovensko. Je tam čas a miesto konania, dlhý zoznam miest, kde všade sa na Slovensku konajú mítingy, web organizátorov a dve heslá: „Nemýľte si našu slušnosť s nedostatkom odhodlania a vytrvalosti“ a „Organizátori zhromaždenia nie sú členmi žiadnej politickej strany“.

16.05 Od Michalskej brány sa pohýna malá skupinka ľudí. Niektorí majú v rukách transparenty, dvaja nesú megafóny. Je to „AntiSorošov pochod“. V čele ide predseda strany NaJ, ktorá pochod organizuje, Viktor Béreš. Do megafónu vysvetľuje, prečo sú tu: „Tento pochod je súčasne aj spomienkový – aj my sme smutní z toho, čo sa stalo pánovi Kuciakovi a jeho snúbenici. Na druhej strane, iné dnešné pochody môžu byť organizované aj financované zahraničnými sponzormi. Nechceme, ak dosiahneme zmeny v tejto spoločnosti, aby sme skočili z kaluže do blata. Nechceme tu desaťtisíce agentov, čo veľmi dobre vieme, že je hlavnou agendou pána Soroša na celom svete. Nechceme súčasnú vládu, nechceme mafiánsky spravovaný štát, ale nechceme aby sa zneužila táto situácia, aby sme sa dostali do rúk liberálnych strán, ktoré na nič iné nečakajú, len aby sem pustili imigrantov, aby sa zrušili minimálne mzdy, aby bolo dobrovoľné platenie zdravotných odvodov, s dôsledkami, aké vidíme napríklad v Amerike.“

16.07 Akási dôchodkyňa na neho vykrikuje: „Kde máte toho Soroša?“, Béreš jej slušne odpovedá. Skupinka sa pohýna smerom k Obchodnej ulici, okolo nej poskakuje asi tucet kameramanov a fotografov.

16.10 Muž s megafónom sa obracia na okoloidúcich: „Upozorňujeme: zavrie sa päť, možno desať ľudí, ale čo potom? Všetko pôjde po starom? My dnes vidíme, že Smer-SD už naozaj nemá morálne právo naďalej vládnuť tejto krajine, ale súčasne vidíme jasné prepojenia medzi OľaNO a SaS a finančnými skupinami. Tak načo bude celý ten cirkus, načo postavíme celý národ na nohy, keď v podstate všetko ostane v starých koľajách? Takže my hovoríme: chceme zmenu, ale zásadnú zmenu systému. Páni Matovič či Sulík hovoria všeobecné frázy, ale nepočuli sme ich povedať, že by chceli zmeniť systém.“ Skupinka pokračuje po obchodnej ulici, ale ja ju opúšťam a kráčam smerom k námestiu SNP.

16.20 Námestie SNP. Už z diaľky vidím privezené prenosné toalety a pódium. Okolo postáva asi stovka ľudí. Opäť počujem angličtinu, vidím transparenty a známe placky. Sú tu prenosové vozy RTVS, ČT a dvoch súkromných televízií.

16.21 Míňam tínedžerky s plagátom „Špirko je frajer“. Rozmýšľam, čo by mi tie slečny vedeli povedať, keby som sa ich spýtal, kto je Špirko.

16.30 Námestie sa zapĺňa. Ťažko však povedať, kto je účastník a kto iba prechádzajúci, keďže námestie býva aj vo všedný piatkový podvečer plné ľudí náhliacich sa z práce, nakupujúcich, či prichádzajúcich za piatkovým večerným uvoľnením.

16.50 Kráčam po Kamennom námestí, je tu veľa ľudí. Pomaly sa hýbu smerom k Námestiu SNP. Dievčatko nesie transparent s nápisom „Máte krv na rukách“. Pozrel som sa, ale nemal som.

16.55 Vyzerá to, že Námestie SNP je viacmenej plné, už pri Manderláku stoja ľudia, i keď ešte to nie je hustý dav, skôr prúdy chodcov. Pomaly sa suniem spolu so živou riekou po pravej strane hore námestím. Je tu čoraz hustejšie a pódium je ešte ďaleko.

16.57 Pred Starou tržnicou sa to zase uvoľnilo, ľudia sa ešte stále iba schádzajú. Je tu veľa mladých dievčat a mladučkých párov. Ktovie či ich sem prilákal smutný príbeh ich takmer rovesníkov Jána a Martiny, alebo večerná prechádzka po meste.

17.02 Pri lekárni U Milosrdných bratov sa dostávam do naozaj hustej tlačenice. Veľa ľudí by chcelo prechádzať jedným či druhým smerom, ale dav je tu už nepreniknuteľný. Stojíme. Ľudia sa tlačia, niektorí sú nervózni.

17.06 Niečo sa deje na pódiu, ľudia začínajú štrngať kľúčmi. Stojím v zápche, nedá sa pohnúť. Začína hovoriť organizátor protestu Juraj Šeliga. Ďakuje ľuďom, že toľkí prišli. Neveriacky pozerám, že davom sa v protismere pokúša predierať staršia pani s bicyklom.

17.08 Spomínam na Milana Kňažka, ktorý v novembri 1989 zvykol volať: „vytvorte koridor“. Organizátori dnešného mítingu na koridory nemysleli, chodci prirodzene prúdiaci námestím sa dostali do neriešiteľnej situácie: nedá sa pohnúť ani dopredu, ani dozadu. Akási pani za mnou nešťastne vykríkne: „treba mi na záchod!“

17.10 Dav skanduje: „Dosť bolo Fica!“ K mikrofónu ide Štefan Hríb. Hovorí, že nepoznáme páchateľov ani motív, ale popri Kotlebovi sa extrémistami stali už aj viacerí ústavní činitelia. Cituje z rozpísaného článku Jána Kuciaka obvinenia na predsedu vlády. Sú to však iba všeobecné tvrdenia bez dôkazov. Chcem sa držať za staršou pani s barlami, ale voda sa zatvorila, a tak stále stojím.

17.16 Vystúpenie zástupcu učiteľov, študentov a žiakov. Kritizuje premiéra, že ignoruje ich požiadavky a predstavy. Dav žiada premiéra, aby odstúpil. Konečne sa zovretie trochu uvoľní. Pomaličky sa spolu s davom presúvam ku kostolu Navštívenia Panny Márie. Potlačím nutkanie hľadať azyl v kostole, ktorý sľubuje lákavé prázdno, a ostávam v prúde pomaličky sa sunúcom hore smerom k Poštovej.

17.24 Ľudia skandujú „Vydržať“ a „Spolu to dokážeme“. Prichádza zástupkyňa zdravotných sestier, opatrovateliek a lekárov. Je ošetrovateľkou v Rakúsku, hovorí o sebe, že je ekonomická migrantka, aby mohla žiť a nie iba prežívať. No áno, bolo treba spomenúť aj migrantov, aby sme na nich nezabudli. Vystupujúca spomína smrť svojich rodičov a iné dojímavé veci, a za to všetko viní túto vládu.

17.28 Konečne som sa dostal zo zápchy. Som na Poštovej. Tu už nerozumieť nič z toho, čo hovoria rečníci, ale ľuďom, ktorí tu postávajú a vyzerajú, že si netrúfajú sa ponoriť do tlačenice, to nevadí. Ja sa však vnáram opäť do davu.

17.29 Ktosi hovorí, že plné námestie, to je viac ako 20 tisíc ľudí. Nemôžem sa však zbaviť dojmu, že veľká časť tých, ktorí sú po stranách, sú iba okoloidúci, ktorí nedobrovoľne uviazli v dave, podobne ako sa to stalo aj mne. Opäť angličtina, tentoraz so silným nemeckým prízvukom.

17.30 „Dosť bolo Fica“, ozýva sa námestím. Prichádza zástupkyňa kultúrnej obce. Hovorí o rozklade základných pilierov demokratickej spoločnosti, vyjadruje sústrasť rodičom zavraždených a jedným dychom pokračuje v obviňovaní štátu zo zločinov. Vlastne každý z rečníkov neustále mieša vraždu spolu s hriechmi súčasnej vlády, hoci do dnešného dňa neexistuje žiadny dôkaz a žiadny skutočný dôvod spájať to. Dav skanduje „hanba, hanba“.

17.34 Zástupca hercov recituje niečo, na čo sa naozaj nevládzem sústrediť. Zdá sa mi, že najviac je tu mladých dievčat a potom príslušníkov staršej generácie. Už asi dvadsiaty krát sa pokúšam telefonovať, ale mobilný signál tu nefunguje.

17.38 „Dosť bolo Fica“, počuť znovu skandovať dav. Zástupkyňa neziskových organizácií pôsobila mierne dezorientovane, ale dav sa nenechal pomýliť a opakoval svoje hlavné heslo. Míňam staršieho pána, ktorý má na pleciach vnúča s transparentom „Fico – koniec vlády“.

17.44 Na pódiu je sestra zosnulého Mária Kuciaková.

17.46 „Nie je nám to jedno“, opakuje dav. Organizátori žiadajú dôkladné vyšetrenie vraždy za účasti zahraničných vyšetrovateľov a novú vládu bez korupcie a prepojenia na organizovaný zločin.

17.49 Hovorí arcibiskup Bezák. Vyzýva poslancov za Most-Híd, aby rozmýšľali. Spomína Janka a Martinku ako hrdinov Slovenska, ale aj Hedvigu Malinovú.

17.51 Dostávam sa na Obchodnú. Panuje tam normálny večerný ruch, ľudia sa náhlia za svojimi vecami, zdá sa, že vôbec netušia, čo sa deje o ulicu ďalej.

17.53 „Dobrý večer, sme Katka a Peťo“, predstavujú sa organizátori minulotýždňového spomienkového pochodu za Martinu a Jána. Spomínajú svoje ešte nenarodené dieťa, a tiež Karolínu aj Juraja. Príde mi to celé akési nemiestne familiárne. Nasleduje, ako inak, „Dosť bolo Fica“.

17.59 Záverečná hymna SR, more svetielok z mobilov. Je to pekné.

18.05 Výzva na pokojný rozchod domov bez výtržností. Organizátori sa lúčia: „Ste za slušné Slovensko?“ Odpoveď: „Áno!“

18.06 Ľudia sa začínajú rozchádzať. Som na dolnom konci námestia a vidím, že aj tu to bolo celkom plné.

18.09 Masy ľudí prúdia z námestia úplne disciplinovane, v dobrej nálade. Nikde žiadne náznaky konfliktov či negatívnych emócií. Mladý muž vysvetľuje kamarátovi: „Môj otec tu vtedy bol, v osemdesiatom deviatom. A už v deväťdesiatom ôsmom na to nadával.“ Starší pán sa pohoršuje pred svojím rovesníkom: „Zložiť vládu na základe vykonštruovaných vecí, to je nenormálne“.

18.10 Míňam mladíka s transparentom písaným roztrasenou rukou: „Hnevám sa!“ Za ním kráča človek, ktorý nesie na chrbte profesionálne vyzerajúci svietiaci panel, na ktorom sa skvie nápis: „Zabili ste ich vlastnou hlavou“. Najčastejšie sú však transparenty na tému „Fico a Kaliňák patria do basy“, v rôznych obmenách.

18.13 Prúd ľudí opúšťajúcich námestie pomaly redne. Prezerám si plagátiky: „Slovensko nemôže patriť mafii“, „Nádej nie je viac ako oheň“, „Pozor, padá vláda!“, „Chcem byť ako Špirko“, „Money kills the truth“, „Psychológovia za slušné Slovensko“, „Nedôverujem vláde“, „Preč s vládou korupcie a teroru“… zaujalo ma slovo teror. Korupcia, dajme tomu. Ale teror?

18.16 Spodok námestia sa vyprázdnil. Zostali len diskutujúce hlúčiky ľudí a poriadková služba v oranžových vestách. Pôsobia veľmi civilne, priateľsky a pohodovo. Na to, že akcia mohla byť riziková, boli bezpečnostné zložky takmer neviditeľné.

18.20 Starší pán hovorí, že zdola bol priestor plný až po Tesco na Kamennom námestí.

18.25 Som opäť pri pódiu. Nedeje sa tam nič, ani hudba nehrá, len sa tam pár osôb rozpráva. Mobil nevie chytiť sieť, nechápem prečo. Ľudia už zväčša odišli, ostali tu už len diskutujúce skupinky. Nechce sa im rozísť, možno čakali pokračovanie zábavy. Opäť počujem angličtinu.

18.27 Vidím, že na pódiu ešte je pár mladých ľudí a rozprávajú do mikrofónov, na kamery. Zdá sa, že by to mohli byť organizátori. Podídem preto ku škáre v zábranách, jedinému možnému vstupu do zóny okolo pódia. Pýtam sa zavalitého pána, ktorý vstup stráži, či sú tam ešte organizátori. „Áno,“ znie lakonická odpoveď. Vysvetľujem, že by som im chcel položiť pár otázok. Pán tvrdo odpovedá: „Nemožné. Akcia sa skončila“.

História sa opakuje: prvýkrát ako tragédia a druhýkrát ako fraška. Bratislavské Námestie SNP, ktoré bolo pred 29 rokmi svedkom Nežnej revolúcie, zažilo opäť míting s podobnou účasťou, podobnými heslami, štrnganím kľúčmi. Ibaže to celé vyznelo tak akosi konzumne, rozpačito, neúprimne.

Za slušné Slovensko… Čo presne to vlastne znamená? Keď sme pred takmer tridsiatimi rokmi štrngali na Nežnej revolúcii, chceli sme demokraciu. A tú sme dostali, ale spolu s ňou aj mafiu, hypotéky, korupciu a exekúcie. Teraz štrngáme za slušné Slovensko, chceme slušnosť. Ale aké darčeky ešte dostaneme v súpravičke spolu s ňou? Musí sa naozaj každá generácia na vlastných chybách poučiť, že diabol sa skrýva v detailoch?

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Lukašenko: Svet znovu stojí na prahu rozpútania nekontrolovateľných pretekov v zbrojení

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Nikolai Petrov/BelTA Pool Photo via AP)   Bieloruský prezident Alexander Lukašenko vyhlásil, že ho vážne znepokojuje zvyšovanie vojenskej prítomnosti USA a NATO pri západných hraniciach Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OSKB) "Svet znovu stojí na prahu rozpútania nekontrolovateľných pretekov v zbrojení. Vyostrujú sa tie najnebezpečnejšie javy,…

Premiér: Koalícia sa priblížila k dohode na kandidátovi na generálneho prokurátora

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Koalícia sa priblížila k dohode na kandidátovi na generálneho prokurátora. Premiér Igor Matovič (OĽANO) to uviedol po rokovaní vlády Mená favoritov neuviedol, pripustil, že môže uspieť aj iný kandidát ako ten, ktorý najlepšie obstál v utorkovom (1. 12.) koaličnom indikatívnom hlasovaní. "Generálny prokurátor…

Premiér už má toho dosť: Testovanie preberám do vlastných rúk. Kto sa neotestuje, bude sa učiť dištančne

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc, Martin Baumann)   Na Slovensku sa možno v pondelok (7. 12.) otvoria niektoré školy. Po stredajšom rokovaní vlády to oznámil premiér Igor Matovič (OĽANO) s tým, že preberá pilotné testovanie žiakov na ochorenie COVID-19 do vlastných rúk Tvrdí, že už nechce počúvať výhovorky zo…

Marek Krajčí: Zásah v Pente je potvrdením, že trh zdravotníctva bol deformovaný

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Utorkový (1. 12.) zásah polície v sídle Penty je podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) potvrdením toho, že trh zdravotníctva na Slovensku bol veľmi deformovaný Povedal to v stredu po rokovaní vlády. "Do veľkej miery bol deformovaný oligarchami, ktorí podnikajú v zdravotníctve na…

Krajčí verí, že oddlžovanie nemocníc bude výhodné aj pre štát, aj pre veriteľov

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák, Dano Veselský)   Oddlžovanie nemocníc bude výhodné nielen pre štát, ale aj pre veriteľov. Po rokovaní vlády to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) s tým, že bude realizované veľmi podobným spôsobom, ako aj v predchádzajúcich kolách oddlžovania, no za lepšej právnej situácie Šéf…

Cestovaniu za lyžovačkami by mali vo Francúzsku zabrániť hraničné kontroly

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš, SITA/AP-Ludovic Marin)   Francúzsko zavedie námatkové kontroly na hraniciach s cieľom zabrániť svojim obyvateľom v návšteve lyžiarskych stredísk v susednom Švajčiarsku Informuje o tom spravodajský portál BBC, podľa ktorého sa tak vyjadril premiér Jean Castex.   Francúzsko, podobne ako Nemecko a Taliansko, rozhodlo o…

NATO sa po ére Donalda Trumpa teší na novú kapitolu vzťahov s USA

0 icon

Brusel 2. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Michael Kappeler)   Severoatlantická aliancia končí jednu kapitolu vzťahov so Spojenými štátmi a teší sa na nástup Joea Bidena do Bieleho domu a na opätovné posilnenie väzieb s USA. Uviedla to tlačová agentúra AFP s odkazom na posledné tohoročné zasadnutie ministrov zahraničných vecí NATO (1. -…

Kompenzácie podnikateľom aj samosprávam zase meškajú, upozorňuje Truban

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (HSP/Foto:Pixabay)   Bývalý líder Progresívneho Slovenska Michal Truban upozorňuje na to, že sľubovaná prvá pomoc od ministra Milana Krajniaka (Sme rodina) či dotácie na nájomné od ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) meškajú "Prvá pomoc od ministra Krajniaka prichádza vždy posledná. Sľub bol, že podnikatelia môžu s…

Peter Pellegrini: Urobiť zo žiakov rukojemníkov je nehoráznosť

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová, Jaroslav Novák)   Nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho kritizujú, že napriek utorňajšiemu (1. 12.) zasadnutiu ústredného krízového štábu (ÚKŠ) sa základné školy pre druhý stupeň a stredné školy stále neotvárajú Poslanci strany Hlas-SD chcú preto v januári predložiť na riadnu schôdzu ústavný zákon na…

Vakcíny by mali byť v Poľsku dostupné v januári alebo vo februári

0 icon

Varšava 2. decembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Vakcíny proti ochoreniu COVID-19 by mohli byť v Poľsku dostupné koncom januára alebo začiatkom februára V stredu to povedal tamojší minister zdravotníctva Adam Niedzielski s tým, že ako prvým ponúknu vakcináciu zhruba 500-tisíc zdravotníckym pracovníkom, ktorí sú v priamom kontakte s pacientmi. Ďalej to…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Robo Bačinský

Fiktívna pandémia, koordinácia s EÚ a buzeranti z Bruselu.

0icon

Veľkolepý plán ďalšieho celosvetového zotročenia ľudí naberá na obrátkach. Lenže obrátky sú tak vysoké, že plán to nevydržal. Odstredivá sila spôsobila najprv netesnosti, potom malé trhlinky, čo prešlo až k trhlinám po celom obvode, a celý tento Covid kolos nakoniec praskol. Darmo ju tí, ktorí sa titulujú ako vyvolení omotali…

Mária Benová

Fico ďakuje Haščákovi za kus dobrej roboty

0icon

Všetky slovenské redakcie dostali v noci 16.okt.2019 email s nahrávkou GORILA. Zaujímavé, že za 13 mesiacov ani tí najväčší tzv.“protikorupční investigatívni“ bojovníci z redakcií DenníkN, SME, časopisov .týždeň, TREND či portál aktuality.sk, TV Markíza (+portál tvnoviny.sk) nenašli vôľu publikovať obyčajný prepis tých najdôležitejších 5 minút z

Marián Tkáč

Nebojme sa a nenechajme sa ohlupovať, Slovenky a Slováci. Biskupi, buďte na našej strane!

0icon

Bratia, známy je výrok raz pripisovaný Goebelsovi, inokedy Göringovi: stačí nahnať ľuďom strach a všetko bude možné. Uvedmme si, dnes sa práve preto celý svet zmieta v strachu. Covid-19 ukázal, ako jednoducho možno zmanipulovať celý svet, miliardy ľudí. Stačí mať v rukách média všetkého druhu a sme v zajatí strachu a hlúposti. Strachu a hlúposti! Sme poddajní…

Štefan Harabin

Policajný prezident Kovařik zrejme nemyslí na to, že pokiaľ bude kryť zjavnú trestnú činnosť Matoviča a jeho fašistickej chunty, sa za chvíľu ocitne vo väzbe ako generál Gašpar.

0icon

Už teraz sa teším ako má Kovařik  bude stíhať, že som sa postavil proti mučeniu a že ako zdravý nenosím rúško, keďže nemám takú právnu povinnosť. Odporúčam mu aby sám viedol vyšetrovanie, lebo až tam sa možno už konečne dozvie aký je platný právny stav. V rámci platného a účinného Trestného zákona aj…

Boris Mesár

Sedem krokov od pandémie k totalite .

0icon

autor Valentin katasonov Na pozadí bezprecedentného mediálneho preťaženia správami o šírení vírusovej infekcie COVID-19 je zaujímavé zverejniť informácie na alternatívnych  médiách, ktoré nie sú kontrolované veľkým kapitálom ani jedn

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Incident vo Waco: 1. časť

0 icon

Za posledných niekoľko desaťročí Amerikou otriaslo niekoľko udalostí, ktoré urobili malú časť Američanov cynických voči správaniu sa ich vlastnej vlády. O mnohých z nich sme už na TOPdesať písali. Medzi týmito udalosťami môžeme nájsť aj incident, ktorý sa v prvej polovici roka 1993 odohral v sídle sekty Davidiánov v blízkosti mesta Waco v Texase. V tejto vládou…

Aj majster tesár sa niekedy utne... Tieto fotografie ťa pobavia!

0 icon

Slovenské príslovie "Aj majster tesár sa niekedy utne." nadobúda pri týchto fotografiách úplne nový rozmer. Alebo žeby to vôbec nebol majster, kto sa uťal? Je totiž len ťažké uveriť, že toto robili profesionáli vo svojom odbore... Internetom sa často šíria fotografie, na ktorých sa baví celý svet. Táto zbierka obrázkov…

Čo by sa stalo s jadrovou elektrárňou, keby v nej nebola voda?

0 icon

Niektoré jadrové reaktory sa spoliehajú na vodu ako primárny spôsob ochladzovanie systému. Čo sa stane s jadrovou elektrárňou, ak tento systém chladenia zlyhá? V niektorých jadrových reaktoroch sa ako chladivo používa voda. Ak tento chladiaci mechanizmus zlyhá, môže teplota v aktívnej zóne reaktora stúpať nebezpečne vysoko. Najdramatickejším takýmto rozpadom bola černobyľská katastrofa z…

Boh Quetzalcoatl: Napoly had, napoly vták

0 icon

Aztécky boh Quetzalcoatl, napoly vták, napoly had, múdry učiteľ a láskavý vládca, opustil ľudí, aby dokončil svoje poslanie. Sľúbil však, že sa vráti a v oblastiach, kde po sebe zanechal stopy v podobe najväčších záhad Ameriky, ho stále čakajú. Prinášame vám ďalší článok z edície mýtických bytostí, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli. Boh rozvoja Quetzalcoatl,…

Smrť princeznej Diany: Zabila Dianu MI6? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku, kde sa bližšie pozeráme na udalosť spred viac ako 20 rokov, ktorá stále oplýva tajomstvami a nezrovnalosťami. Zabila Dianu MI6? Zo začiatku sa v tlači písalo, že celá táto tragická udalosť bola len obyčajná autonehoda spôsobená chybou vodiča Henriho Paula. Neskôr sa však začalo vynárať, že Paul, ktorý…

Vo svete IT

Prehliadač Chrome od roku 2022 zostane pre milióny počítačov s Windowsom bez podpory Google

0 icon

Microsoft ešte začiatkom roka ukončil oficiálne podporu pre operačný systém Windows 7, ktorý bol svojho času najrozšírenejším ako aj najobľúbenejším operačným systémom spoločnosti. Týmto rozhodnutím svojim spôsobom spoločnosť dala vývojárom aplikácií a ďalšieho softwaru najavo, že vývoj ich produktov pre platformu Windows 7 nemá už väčší zmysel. Mnoho spoločností preto…

EMUI 11 nájdeme už vo viac ako 10-miliónoch zariadeniach. Pre ktoré zariadenia môžeme najbližšie očakávať aktualizáciu?

0 icon

Nadstavba EMUI 11 bola oficiálne predstavená ešte v septembri tohto roka, pričom krátko na to bola uvoľnená pre prvých BETA testerov. Aktualizácia sama o sebe priniesla viacero vylepšení a noviniek. Išlo napríklad o nové funkcie spojené s AOD (Always on Display), úprav aplikácie Galéria, boli pridané nové Živé ikony, pribudla…

SETI: „Život mimo Zeme nájdeme najneskôr do roku 2036“

0 icon

Podarí sa nám niekedy nájsť mimozemský život? To je otázka, na ktorú dnes nepoznáme odpoveď. Mnoho štúdií venujúcich sa tejto téme hovorí, že áno, ale sú aj také, ktoré hovoria nie. Tie pesimistické názory sa najčastejšie odvolávajú na Fermiho Paradox. Väčšia časť vedcov však nie je tak skeptickou a verí,…

Elon Musk je otvorený diskusii, aby sa Tesla zlúčila s inou automobilkou

0 icon

Elon Musk povedal niekoľko komentárov k téme prípadného zlúčenia spoločnosti Tesla s inou automobilkou.  Jeho komentáre sú vcelku prekvapivými. Dôvodom je, že Tesla je aktuálne najhodnotnejšou automobilkou na svete so značným náskokom pred konkurenciou. Na tému upozorňuje portál electrek.co. Druhým dychom treba však povedať, že hoci Tesla vo svojej histórii…

ESA podpísala kontrakt na pilotný projekt, ktorého cieľom je čistenie vesmírneho odpadu okolo Zeme

0 icon

Odpad, ktorý ako ľudstvo generujeme, dnes už nie je problémom len Zeme. V niektorých regiónoch obežnej dráhy Zeme, je toľko odpadu, že satelity obiehajúce našu planétu musia v mnohých prípadoch aktívne meniť trajektóriu letu.  Európska vesmírna agentúra preto ešte v priebehu minulého roka bila na poplach, že ak s tým dačo nespravíme, tak…

Armádny Magazín

Maďarsko kupuje brazílske vojenské transportné lietadlá

0 icon

Maďarsko, 2. december 2020 (AM) – Maďarské ozbrojené sily pokračujú v modernizácii svojej výzbroje a techniky. Tentokrát sú to transportné lietadlá. Na základe dohody maďarského Ministerstva obrany s brazílskym výrobcom lietadie

Prekvapenie v Pentagone: Vojenský expert hovoril o budúcnosti stavby lietadlových lodí v Ruskej federácii

0 icon

Rusko, 2.December 2020 (AM) – Vojenský expert Vasilij Dandykin poukázal na to, čo pomohlo ruským staviteľom lodí pri vytváraní domácich vrtuľníkových lodí   Lode Ruskej federácie sa v roku 2026 chystajú uviesť prvý nosič vrtuľníkov pre ruské námorníctvo. Tento stav sa stal dôvodom prekvapenia amerických odb

Video: Kurilské ostrovy chránia nové protilietadlové raketové systémy S-300V4

0 icon

Rusko, 2.December 2020 (AM) - Na Kurilských ostrovoch sa bojovej služby ujali protilietadlové raketové systémy S-300V4. Hranice a strategické objekty krajiny tak majú posilnenú ochranu. Protilietadlové raketo

Ukrajina hľadá spojencov na dobytie Krymu

0 icon

Ukrajina, 2.December 2020 (AM) – Rusko môže čoskoro pocítiť silný tlak z troch krajín. Píše o tom politológ Paul Antonopoulos vo svojom článku pre InfoBrics.   Čierne more má veľký význam tak pre Ruskú federáciu, ktorá má v tomto regióne námorníctvo, ktoré rieši problémy v Sýrii a v ostatných stredomorských krajinách,…

Východná Európa si zrazu zo strachu spomenula na Rusko

0 icon

Rusko, 2.December 2020 (AM) - V „novej Európe“ nastáva zvláštny rozruch: sú čoraz viac nespokojní s Európskou úniou a NATO. Dokonca sa začali ozývať hlasy o tom, že možno stojí za to po 30 rokov po rozpade ZSSR sa zamerať na Rusko. Poľsko, Maďarsko, Česká republika, Fínsko, Rumunsko, Bulharsko a dokonca

Svetlo sveta

Najvyšší súd v USA zablokoval uplatňovanie prísnejších pandemických opatrení na kostoly ako na obchody

0 icon

Kým sme na Slovensku svedkami ako náboženské inštitúcie spolupravujú s vládou pri aplikácii reštrikčných opatrení uvalených na bohoslužby, v USA náboženské organizácie zvolili presne opačný prístup a podali v predmetnej veci právnu žalobu. Predmetom žaloby na Najvyššom súde Spojených štátov bolo, aby súd vydal predbežné opatrenie, že nariadenia zamedzujúce ľuďom návštevu bohoslužieb a zároveň neuplatňovanie…

Prečo nazývame Abrahama „otcom všetkých národov“ alebo „všetkých veriacich“?

0 icon

Abrahám je pôvodným menom Abram, čo v preklade znamená „vznešený.“ Je to odrazom vznešenosti ako žil svoj život v chaldeskej krajine, v prosperujúcom meste Ur na území dnešného Iraku, kedy napriek tomu, že bol bohatý, dokázal rozpoznať volanie Boha, aby všetko pohodlie zanechal a vydal sa na Božie volanie do neznáma. Spoločnosť, v ktorej Abram…

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali