Pochod „Za slušné Slovensko“ v Bratislave – ako som to videl a zažil

Bratislava 10. marca 2018 (HSP/Foto:TASR-Marko Erd)

 

Bratislava, piatok 9. marca, budú štyri hodiny popoludní. Je podmračné počasie, teplota okolo 5 stupňov. Normálny piatkový podvečer, mesto sa pripravuje na začiatok víkendu. Ulice sú plné ľudí, ani v centre na prvý pohľad nič nenasvedčuje tomu, že by sa malo začať diať niečo mimoriadne.

V desiatkach slovenských miest, ale i svetových metropol sa v piatok 9. marca 2018 konajú zhromaždenia s názvom Postavme sa za slušné Slovensko.

15.58 Kráčam po Suchom mýte smerom do centra. Na prechode pre chodcov stoja vedľa mňa dve dievčatá a anglicky sa rozprávajú o tom, kedy to začne. Na bundách majú placky s nápisom #AllForYan, ktoré uvidím tento večer ešte veľakrát.

16.00 Na Hurbanovom námestí stojí asi desať policajných áut. Nikde žiadni ťažkoodenci, atmosféra je nenútená a mierumilovná.

16.02 Na zemi leží papier. Zodvihnem ho. Je to leták s pozvánkou na míting Postavme sa za slušné Slovensko. Je tam čas a miesto konania, dlhý zoznam miest, kde všade sa na Slovensku konajú mítingy, web organizátorov a dve heslá: „Nemýľte si našu slušnosť s nedostatkom odhodlania a vytrvalosti“ a „Organizátori zhromaždenia nie sú členmi žiadnej politickej strany“.

16.05 Od Michalskej brány sa pohýna malá skupinka ľudí. Niektorí majú v rukách transparenty, dvaja nesú megafóny. Je to „AntiSorošov pochod“. V čele ide predseda strany NaJ, ktorá pochod organizuje, Viktor Béreš. Do megafónu vysvetľuje, prečo sú tu: „Tento pochod je súčasne aj spomienkový – aj my sme smutní z toho, čo sa stalo pánovi Kuciakovi a jeho snúbenici. Na druhej strane, iné dnešné pochody môžu byť organizované aj financované zahraničnými sponzormi. Nechceme, ak dosiahneme zmeny v tejto spoločnosti, aby sme skočili z kaluže do blata. Nechceme tu desaťtisíce agentov, čo veľmi dobre vieme, že je hlavnou agendou pána Soroša na celom svete. Nechceme súčasnú vládu, nechceme mafiánsky spravovaný štát, ale nechceme aby sa zneužila táto situácia, aby sme sa dostali do rúk liberálnych strán, ktoré na nič iné nečakajú, len aby sem pustili imigrantov, aby sa zrušili minimálne mzdy, aby bolo dobrovoľné platenie zdravotných odvodov, s dôsledkami, aké vidíme napríklad v Amerike.“

16.07 Akási dôchodkyňa na neho vykrikuje: „Kde máte toho Soroša?“, Béreš jej slušne odpovedá. Skupinka sa pohýna smerom k Obchodnej ulici, okolo nej poskakuje asi tucet kameramanov a fotografov.

16.10 Muž s megafónom sa obracia na okoloidúcich: „Upozorňujeme: zavrie sa päť, možno desať ľudí, ale čo potom? Všetko pôjde po starom? My dnes vidíme, že Smer-SD už naozaj nemá morálne právo naďalej vládnuť tejto krajine, ale súčasne vidíme jasné prepojenia medzi OľaNO a SaS a finančnými skupinami. Tak načo bude celý ten cirkus, načo postavíme celý národ na nohy, keď v podstate všetko ostane v starých koľajách? Takže my hovoríme: chceme zmenu, ale zásadnú zmenu systému. Páni Matovič či Sulík hovoria všeobecné frázy, ale nepočuli sme ich povedať, že by chceli zmeniť systém.“ Skupinka pokračuje po obchodnej ulici, ale ja ju opúšťam a kráčam smerom k námestiu SNP.

16.20 Námestie SNP. Už z diaľky vidím privezené prenosné toalety a pódium. Okolo postáva asi stovka ľudí. Opäť počujem angličtinu, vidím transparenty a známe placky. Sú tu prenosové vozy RTVS, ČT a dvoch súkromných televízií.

16.21 Míňam tínedžerky s plagátom „Špirko je frajer“. Rozmýšľam, čo by mi tie slečny vedeli povedať, keby som sa ich spýtal, kto je Špirko.

16.30 Námestie sa zapĺňa. Ťažko však povedať, kto je účastník a kto iba prechádzajúci, keďže námestie býva aj vo všedný piatkový podvečer plné ľudí náhliacich sa z práce, nakupujúcich, či prichádzajúcich za piatkovým večerným uvoľnením.

16.50 Kráčam po Kamennom námestí, je tu veľa ľudí. Pomaly sa hýbu smerom k Námestiu SNP. Dievčatko nesie transparent s nápisom „Máte krv na rukách“. Pozrel som sa, ale nemal som.

16.55 Vyzerá to, že Námestie SNP je viacmenej plné, už pri Manderláku stoja ľudia, i keď ešte to nie je hustý dav, skôr prúdy chodcov. Pomaly sa suniem spolu so živou riekou po pravej strane hore námestím. Je tu čoraz hustejšie a pódium je ešte ďaleko.

16.57 Pred Starou tržnicou sa to zase uvoľnilo, ľudia sa ešte stále iba schádzajú. Je tu veľa mladých dievčat a mladučkých párov. Ktovie či ich sem prilákal smutný príbeh ich takmer rovesníkov Jána a Martiny, alebo večerná prechádzka po meste.

17.02 Pri lekárni U Milosrdných bratov sa dostávam do naozaj hustej tlačenice. Veľa ľudí by chcelo prechádzať jedným či druhým smerom, ale dav je tu už nepreniknuteľný. Stojíme. Ľudia sa tlačia, niektorí sú nervózni.

17.06 Niečo sa deje na pódiu, ľudia začínajú štrngať kľúčmi. Stojím v zápche, nedá sa pohnúť. Začína hovoriť organizátor protestu Juraj Šeliga. Ďakuje ľuďom, že toľkí prišli. Neveriacky pozerám, že davom sa v protismere pokúša predierať staršia pani s bicyklom.

17.08 Spomínam na Milana Kňažka, ktorý v novembri 1989 zvykol volať: „vytvorte koridor“. Organizátori dnešného mítingu na koridory nemysleli, chodci prirodzene prúdiaci námestím sa dostali do neriešiteľnej situácie: nedá sa pohnúť ani dopredu, ani dozadu. Akási pani za mnou nešťastne vykríkne: „treba mi na záchod!“

17.10 Dav skanduje: „Dosť bolo Fica!“ K mikrofónu ide Štefan Hríb. Hovorí, že nepoznáme páchateľov ani motív, ale popri Kotlebovi sa extrémistami stali už aj viacerí ústavní činitelia. Cituje z rozpísaného článku Jána Kuciaka obvinenia na predsedu vlády. Sú to však iba všeobecné tvrdenia bez dôkazov. Chcem sa držať za staršou pani s barlami, ale voda sa zatvorila, a tak stále stojím.

17.16 Vystúpenie zástupcu učiteľov, študentov a žiakov. Kritizuje premiéra, že ignoruje ich požiadavky a predstavy. Dav žiada premiéra, aby odstúpil. Konečne sa zovretie trochu uvoľní. Pomaličky sa spolu s davom presúvam ku kostolu Navštívenia Panny Márie. Potlačím nutkanie hľadať azyl v kostole, ktorý sľubuje lákavé prázdno, a ostávam v prúde pomaličky sa sunúcom hore smerom k Poštovej.

17.24 Ľudia skandujú „Vydržať“ a „Spolu to dokážeme“. Prichádza zástupkyňa zdravotných sestier, opatrovateliek a lekárov. Je ošetrovateľkou v Rakúsku, hovorí o sebe, že je ekonomická migrantka, aby mohla žiť a nie iba prežívať. No áno, bolo treba spomenúť aj migrantov, aby sme na nich nezabudli. Vystupujúca spomína smrť svojich rodičov a iné dojímavé veci, a za to všetko viní túto vládu.

17.28 Konečne som sa dostal zo zápchy. Som na Poštovej. Tu už nerozumieť nič z toho, čo hovoria rečníci, ale ľuďom, ktorí tu postávajú a vyzerajú, že si netrúfajú sa ponoriť do tlačenice, to nevadí. Ja sa však vnáram opäť do davu.

17.29 Ktosi hovorí, že plné námestie, to je viac ako 20 tisíc ľudí. Nemôžem sa však zbaviť dojmu, že veľká časť tých, ktorí sú po stranách, sú iba okoloidúci, ktorí nedobrovoľne uviazli v dave, podobne ako sa to stalo aj mne. Opäť angličtina, tentoraz so silným nemeckým prízvukom.

17.30 „Dosť bolo Fica“, ozýva sa námestím. Prichádza zástupkyňa kultúrnej obce. Hovorí o rozklade základných pilierov demokratickej spoločnosti, vyjadruje sústrasť rodičom zavraždených a jedným dychom pokračuje v obviňovaní štátu zo zločinov. Vlastne každý z rečníkov neustále mieša vraždu spolu s hriechmi súčasnej vlády, hoci do dnešného dňa neexistuje žiadny dôkaz a žiadny skutočný dôvod spájať to. Dav skanduje „hanba, hanba“.

17.34 Zástupca hercov recituje niečo, na čo sa naozaj nevládzem sústrediť. Zdá sa mi, že najviac je tu mladých dievčat a potom príslušníkov staršej generácie. Už asi dvadsiaty krát sa pokúšam telefonovať, ale mobilný signál tu nefunguje.

17.38 „Dosť bolo Fica“, počuť znovu skandovať dav. Zástupkyňa neziskových organizácií pôsobila mierne dezorientovane, ale dav sa nenechal pomýliť a opakoval svoje hlavné heslo. Míňam staršieho pána, ktorý má na pleciach vnúča s transparentom „Fico – koniec vlády“.

17.44 Na pódiu je sestra zosnulého Mária Kuciaková.

17.46 „Nie je nám to jedno“, opakuje dav. Organizátori žiadajú dôkladné vyšetrenie vraždy za účasti zahraničných vyšetrovateľov a novú vládu bez korupcie a prepojenia na organizovaný zločin.

17.49 Hovorí arcibiskup Bezák. Vyzýva poslancov za Most-Híd, aby rozmýšľali. Spomína Janka a Martinku ako hrdinov Slovenska, ale aj Hedvigu Malinovú.

17.51 Dostávam sa na Obchodnú. Panuje tam normálny večerný ruch, ľudia sa náhlia za svojimi vecami, zdá sa, že vôbec netušia, čo sa deje o ulicu ďalej.

17.53 „Dobrý večer, sme Katka a Peťo“, predstavujú sa organizátori minulotýždňového spomienkového pochodu za Martinu a Jána. Spomínajú svoje ešte nenarodené dieťa, a tiež Karolínu aj Juraja. Príde mi to celé akési nemiestne familiárne. Nasleduje, ako inak, „Dosť bolo Fica“.

17.59 Záverečná hymna SR, more svetielok z mobilov. Je to pekné.

18.05 Výzva na pokojný rozchod domov bez výtržností. Organizátori sa lúčia: „Ste za slušné Slovensko?“ Odpoveď: „Áno!“

18.06 Ľudia sa začínajú rozchádzať. Som na dolnom konci námestia a vidím, že aj tu to bolo celkom plné.

18.09 Masy ľudí prúdia z námestia úplne disciplinovane, v dobrej nálade. Nikde žiadne náznaky konfliktov či negatívnych emócií. Mladý muž vysvetľuje kamarátovi: „Môj otec tu vtedy bol, v osemdesiatom deviatom. A už v deväťdesiatom ôsmom na to nadával.“ Starší pán sa pohoršuje pred svojím rovesníkom: „Zložiť vládu na základe vykonštruovaných vecí, to je nenormálne“.

18.10 Míňam mladíka s transparentom písaným roztrasenou rukou: „Hnevám sa!“ Za ním kráča človek, ktorý nesie na chrbte profesionálne vyzerajúci svietiaci panel, na ktorom sa skvie nápis: „Zabili ste ich vlastnou hlavou“. Najčastejšie sú však transparenty na tému „Fico a Kaliňák patria do basy“, v rôznych obmenách.

18.13 Prúd ľudí opúšťajúcich námestie pomaly redne. Prezerám si plagátiky: „Slovensko nemôže patriť mafii“, „Nádej nie je viac ako oheň“, „Pozor, padá vláda!“, „Chcem byť ako Špirko“, „Money kills the truth“, „Psychológovia za slušné Slovensko“, „Nedôverujem vláde“, „Preč s vládou korupcie a teroru“… zaujalo ma slovo teror. Korupcia, dajme tomu. Ale teror?

18.16 Spodok námestia sa vyprázdnil. Zostali len diskutujúce hlúčiky ľudí a poriadková služba v oranžových vestách. Pôsobia veľmi civilne, priateľsky a pohodovo. Na to, že akcia mohla byť riziková, boli bezpečnostné zložky takmer neviditeľné.

18.20 Starší pán hovorí, že zdola bol priestor plný až po Tesco na Kamennom námestí.

18.25 Som opäť pri pódiu. Nedeje sa tam nič, ani hudba nehrá, len sa tam pár osôb rozpráva. Mobil nevie chytiť sieť, nechápem prečo. Ľudia už zväčša odišli, ostali tu už len diskutujúce skupinky. Nechce sa im rozísť, možno čakali pokračovanie zábavy. Opäť počujem angličtinu.

18.27 Vidím, že na pódiu ešte je pár mladých ľudí a rozprávajú do mikrofónov, na kamery. Zdá sa, že by to mohli byť organizátori. Podídem preto ku škáre v zábranách, jedinému možnému vstupu do zóny okolo pódia. Pýtam sa zavalitého pána, ktorý vstup stráži, či sú tam ešte organizátori. „Áno,“ znie lakonická odpoveď. Vysvetľujem, že by som im chcel položiť pár otázok. Pán tvrdo odpovedá: „Nemožné. Akcia sa skončila“.

História sa opakuje: prvýkrát ako tragédia a druhýkrát ako fraška. Bratislavské Námestie SNP, ktoré bolo pred 29 rokmi svedkom Nežnej revolúcie, zažilo opäť míting s podobnou účasťou, podobnými heslami, štrnganím kľúčmi. Ibaže to celé vyznelo tak akosi konzumne, rozpačito, neúprimne.

Za slušné Slovensko… Čo presne to vlastne znamená? Keď sme pred takmer tridsiatimi rokmi štrngali na Nežnej revolúcii, chceli sme demokraciu. A tú sme dostali, ale spolu s ňou aj mafiu, hypotéky, korupciu a exekúcie. Teraz štrngáme za slušné Slovensko, chceme slušnosť. Ale aké darčeky ešte dostaneme v súpravičke spolu s ňou? Musí sa naozaj každá generácia na vlastných chybách poučiť, že diabol sa skrýva v detailoch?

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

V Kazachstane zrušili výnimočný stav; Bajkonur sa ale obáva teroristického útoku

0 icon

Alma-Ata 19. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-RU-RTR Russian Television)   Vo všetkých mestách a regiónoch Kazachstanu bol v stredu zrušený výnimočný stav, ktorý bol vyhlásený v reakcii na nepokoje vyvolané začiatkom januára prudkým zvýšením cien plynu. V meste Bajkonur však úrady predĺžili stav ohrozenia teroristickým útokom, a to do 3. februára. Odvolali…

Na pôde základnej školy v Illinois vznikol Satanov Klub

0 icon

Bratislava 19. januára 2022 (HSP/Foto:screenshot)   Základná škola Jane Addamsovej v meste Moline, štát Illinois, sa zviditeľnila vskutku bizarným spôsobom. Svoje priestory totiž prenajala „Satanovmu Klubu“, určenému pre deti prvého stupňa – na jej pôde ho prevádzkuje organizácia Satanský Chrám Pred pár dňami sa vo vestibule základnej školy v Moline objavili…

Johnson: V Anglicku sa budúci týždeň zruší väčšina covidových opatrení

0 icon

Londýn 19. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Steve Parsons)   Britský premiér Boris Johnson v stredu oznámil, že väčšina protipandemických opatrení v Anglicku zameraných na boj proti aktuálnej vlne nákazy koronavírusom prestane platiť na budúci štvrtok. Informovala o tom agentúra AFP a britské médiá Obyvatelia Anglicka tak už nebudú musieť nosiť rúška v…

Exprezidenta Porošenka budú vyšetrovať na slobode, musí odovzdať pas

0 icon

Kyjev 19. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)   Súd v Kyjeve v stredu nevzal do väzby ukrajinského exprezidenta Petra Porošenka, ktorý je vyšetrovaný pre podozrenie z vlastizrady. Súd však rozhodol, že Porošenko musí odovzdať svoj cestovný pas, informovala agentúra Ukrinform Súd tak nevyhovel prokuratúre, ktorá žiadala Porošenkovo vzatie do väzby alebo…

Írsko žiali za zavraždenou 23-ročnou učiteľkou. Podozrivým je Slovák

0 icon

Londýn 19. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/PA-Niall Carson)   Stovky smútiacich ľudí prišli v utorok na pohrebnú omšu za 23-ročnú učiteľku základnej školy Ashling Murphyovú, ktorej zavraždenie v Írsku znovu vyvolalo debatu o tom, ako zastaviť násilie proti ženám. Informácie priniesla tlačová agentúra AP Írska polícia v utorok, v deň pohrebu, oznámila,…

Predseda NR oficiálne prijal občianske združenie “Zjednotení za mier” bojujúce proti vojenskej zmluve s USA. S dohodou nesúhlasí ani polovica jeho poslancov. Je za to, aby sa prezidentka obrátila na ÚS

0 icon

Bratislava 19. januára 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Po včerajšom proteste pred Národnou radou, v ktorom asi stovka občanov vyjadrila nesúhlas s nevýhodnou vojenskou zmluvou so Spojenými štátmi, predseda Národnej rady Boris Kollár (Sme rodina) prijal predstaviteľov o. z. Zjednotení za mier, ktorí tiež vystúpili na danom protestnom zhromaždení. Predseda Národnej rady…

Chmelár upozorňuje na vyhlásenia generálneho tajomníka NATO: Americké jadrové zbrane môžu skončiť v strednej Európe

0 icon

Bratislava 19. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys, TASR-Michal Svítok, Martin Baumann)   Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg potvrdil, že americké jadrové zbrane môžu v prípade potreby skončiť v krajinách strednej a východnej Európy. Cestu k tomu im majú otvoriť bilaterálne dohody, ako je aj na Slovensku presadzovaná Dohoda o obrannej spolupráci…

Západ odkazuje Ukrajine – „Keď sme ťa zrodili, môžme ťa i zničiť“

0 icon

Moskva 19. januára 2022 (HSP/Foto:Sputnik-Stringer)   Začiatkom tohto týždňa sa prepad európskych dlhových papierov zrýchlil. Týkal sa pôžičiek európskych štátov, Ruska a ešte vo väčšej miere Ukrajiny. Kolaps bol taký prudký, že ho agentúra Reuters označil priamo za krach. Uviedla RIA Novosti Existuje veľa dôvodov na neistotu medzi investormi a…

Izrael prešetrí podozrenie o sledovaní svojich občanov softvérom Pegasus

0 icon

Jeruzalem 19. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sebastian Scheiner, DPA-Sebastian Gollnow)   Izraelský minister spravodlivosti Gideon Sa'ar v stredu prisľúbil úplné vyšetrenie medializovaných tvrdení, že kontroverzný softvér Pegasus bol použitý na sledovanie izraelských občanov, vrátane ľudí, ktorí viedli protesty proti vtedajšiemu premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi. Informovala o tom agentúra AFP V hebrejčine vychádzajúci ekonomický…

Najvyšší súd zrušil termín pojednávania o väzbe Norberta Bödöra pre námietku zaujatosti

0 icon

Bratislava 19. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ondrej Hercegh)   Najvyšší súd (NS) SR zrušil termín pojednávania o väzbe Norberta B. Dôvodom je námietka zaujatosti, ktorú obvinený podal voči sudcom NS Jurajovi Klimentovi a Petrovi Štiftovi. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová. Verejné zasadnutie sa malo konať 20. januára "O novom…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ján Droppa

Vojna a Mier

0icon

   Dovolil som si požičať tento názov veľkého spisovateľa na názov tohoto článku - kritiku, vzburu ku konaniu vlády a prezidentky SR.    Už niekoľko dní pred Vianocami sa v TV prejavoch (obzvlášť TA3), okrem iných, vládnych činiteľov, sa objavila prezidentka SR. Avizovala prijatie "tvrdých zákonov", podľa pravidiel EÚ. A nepriamo…

Ivan Štubňa

Nejde o liečbu, ale o biznis smrti!!!

0icon

Výzva lekárom, zdravotným sestrám a ostatným pracovníkom v zdravotníctve... V súčasnosti sú občania Slovenskej republiky vystavovaní totalitár

René Pavlík

Konečné riešenie

0icon

    Vláda podpísala zmluvu, ktorú by druhá strana, v opačnom garde, nepodpísala ani keby musela. Tá naša nie len, že nemusela, ale podľa slov ministra Korčoka sama to iniciovala. Minister obrany, Jaroslav Naď, sa tešil ako malý grázlik, čo kameňom trafil okno riaditeľa školy. Spoločnými silami, za pomoci vlády…

Jana Tutková

Záver množstva štúdií reinfekcie: Prirodzená imunita prekonaných je lepšia ako napichaná imunita

0icon

Až 27-násobne lepšia je ochrana prekonaných pred covidom ako ochrana opichaných 2 dávkami Pfizer vakcíny – vyšlo v štúdii, publikovanej izraelskými výskumníkmi koncom augusta minulého roka. Výskum realizovali od júna do začiatku augusta (pri nástupe ich letnej Delta vlny) a porovnavali mie

Erik Majercak

Nominácie Výročných cien a anticien za porušovanie ľudských a sociálnych práv za rok 2021 – ISOP

0icon

V tomto období zažívame obdobie masového porušovania ľudských a sociálnych práv občanov. Asi najhorším je porušovanie Norimberského kódexu, ktorý vznikol po 2. Svetovej vojne ako reakcie na neľudské správanie politikov, vedcov, lekárov, ktorým bolo nutné takto na papieri povedať: „Nerobte pokusy na ľuďoch

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Ľudia sa sánkujú na kopci po snehovej búrke v kanadskom Toronte

Autor: TAST/AP-Nathan Denette/The Canadian Press via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

V Kazachstane zrušili výnimočný stav; Bajkonur sa ale obáva teroristického útoku

0 icon

Alma-Ata 19. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-RU-RTR Russian Television)   Vo všetkých mestách a regiónoch Kazachstanu bol v stredu zrušený výnimočný stav, ktorý bol vyhlásený v reakcii na nepokoje vyvolané začiatkom januára prudkým zvýšením cien plynu. V meste Bajkonur však úrady predĺžili stav ohrozenia teroristickým útokom, a to do 3. februára. Odvolali…

Na pôde základnej školy v Illinois vznikol Satanov Klub

0 icon

Bratislava 19. januára 2022 (HSP/Foto:screenshot)   Základná škola Jane Addamsovej v meste Moline, štát Illinois, sa zviditeľnila vskutku bizarným spôsobom. Svoje priestory totiž prenajala „Satanovmu Klubu“, určenému pre deti prvého stupňa – na jej pôde ho prevádzkuje organizácia Satanský Chrám Pred pár dňami sa vo vestibule základnej školy v Moline objavili…

Johnson: V Anglicku sa budúci týždeň zruší väčšina covidových opatrení

0 icon

Londýn 19. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Steve Parsons)   Britský premiér Boris Johnson v stredu oznámil, že väčšina protipandemických opatrení v Anglicku zameraných na boj proti aktuálnej vlne nákazy koronavírusom prestane platiť na budúci štvrtok. Informovala o tom agentúra AFP a britské médiá Obyvatelia Anglicka tak už nebudú musieť nosiť rúška v…

Exprezidenta Porošenka budú vyšetrovať na slobode, musí odovzdať pas

0 icon

Kyjev 19. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)   Súd v Kyjeve v stredu nevzal do väzby ukrajinského exprezidenta Petra Porošenka, ktorý je vyšetrovaný pre podozrenie z vlastizrady. Súd však rozhodol, že Porošenko musí odovzdať svoj cestovný pas, informovala agentúra Ukrinform Súd tak nevyhovel prokuratúre, ktorá žiadala Porošenkovo vzatie do väzby alebo…

Írsko žiali za zavraždenou 23-ročnou učiteľkou. Podozrivým je Slovák

0 icon

Londýn 19. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/PA-Niall Carson)   Stovky smútiacich ľudí prišli v utorok na pohrebnú omšu za 23-ročnú učiteľku základnej školy Ashling Murphyovú, ktorej zavraždenie v Írsku znovu vyvolalo debatu o tom, ako zastaviť násilie proti ženám. Informácie priniesla tlačová agentúra AP Írska polícia v utorok, v deň pohrebu, oznámila,…

Predseda NR oficiálne prijal občianske združenie “Zjednotení za mier” bojujúce proti vojenskej zmluve s USA. S dohodou nesúhlasí ani polovica jeho poslancov. Je za to, aby sa prezidentka obrátila na ÚS

0 icon

Bratislava 19. januára 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Po včerajšom proteste pred Národnou radou, v ktorom asi stovka občanov vyjadrila nesúhlas s nevýhodnou vojenskou zmluvou so Spojenými štátmi, predseda Národnej rady Boris Kollár (Sme rodina) prijal predstaviteľov o. z. Zjednotení za mier, ktorí tiež vystúpili na danom protestnom zhromaždení. Predseda Národnej rady…

Chmelár upozorňuje na vyhlásenia generálneho tajomníka NATO: Americké jadrové zbrane môžu skončiť v strednej Európe

0 icon

Bratislava 19. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys, TASR-Michal Svítok, Martin Baumann)   Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg potvrdil, že americké jadrové zbrane môžu v prípade potreby skončiť v krajinách strednej a východnej Európy. Cestu k tomu im majú otvoriť bilaterálne dohody, ako je aj na Slovensku presadzovaná Dohoda o obrannej spolupráci…

Západ odkazuje Ukrajine – „Keď sme ťa zrodili, môžme ťa i zničiť“

0 icon

Moskva 19. januára 2022 (HSP/Foto:Sputnik-Stringer)   Začiatkom tohto týždňa sa prepad európskych dlhových papierov zrýchlil. Týkal sa pôžičiek európskych štátov, Ruska a ešte vo väčšej miere Ukrajiny. Kolaps bol taký prudký, že ho agentúra Reuters označil priamo za krach. Uviedla RIA Novosti Existuje veľa dôvodov na neistotu medzi investormi a…

Izrael prešetrí podozrenie o sledovaní svojich občanov softvérom Pegasus

0 icon

Jeruzalem 19. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sebastian Scheiner, DPA-Sebastian Gollnow)   Izraelský minister spravodlivosti Gideon Sa'ar v stredu prisľúbil úplné vyšetrenie medializovaných tvrdení, že kontroverzný softvér Pegasus bol použitý na sledovanie izraelských občanov, vrátane ľudí, ktorí viedli protesty proti vtedajšiemu premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi. Informovala o tom agentúra AFP V hebrejčine vychádzajúci ekonomický…

Najvyšší súd zrušil termín pojednávania o väzbe Norberta Bödöra pre námietku zaujatosti

0 icon

Bratislava 19. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ondrej Hercegh)   Najvyšší súd (NS) SR zrušil termín pojednávania o väzbe Norberta B. Dôvodom je námietka zaujatosti, ktorú obvinený podal voči sudcom NS Jurajovi Klimentovi a Petrovi Štiftovi. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová. Verejné zasadnutie sa malo konať 20. januára "O novom…

Podkasty

Je odsúdený biskup Vojtaššák kontroverznou osobou? Uplynulo 71 rokov od monsterprocesu s tromi slovenskými biskupmi

icon

Bratislava 19. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš) Pravda je taká, že katolícka cirkev bola jedným z hlavných terčov represií počas bývalého režimu, opierajúceho sa o marxizmus. Zdá sa však, že aj v súčasnosti vidia liberáli jeden zo svojich hlavných terčov v kresťanstve vôbec. O čom inom svedčia útoky dvoch vychýrených „demokratov“ z denníka SME na speváčku Simu a momentálne na biskupa Haľka...

Zasmejme sa, aby sme sa nezbláznili

icon

Bratislava 17. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Má pravdu Dušan Jarjabek? Zvuk: Jarjabek (zbláznime sa…) Poslanec Jarjabek má asi pravdu, hrozí, že táto republika sa zblázni. Ale aby ju nemal, aby sme nehovorili len o covide, pozrime sa na dnešný svet a dnešných politikov z nadhľadu. Humoristicko-satirický Roháč už dávno zanikol, a ani Kocúrkovo už v stánkoch nevidieť, a tak sme sa pozreli...

“Yankee go home!” Znelo na proteste proti zmluve SR a USA

icon

Bratislava 17. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Martina Kriková) Na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí, vedľa budovy veľvyslanectva Spojených štátov, sa v sobotu popoludní zišlo viac ako tisíc ľudí – podľa vyjadrenia europoslanca Milana Uhríka – aby vyjadrilo jasne negatívny postoj v spojitosti s vojenskou zmluvou medzi SR a USA, ktorá tento týždeň prešla vládou. Podľa jedného z proamerických denníkov „na mieste...

Osem miliárd korún. Toľko nás stojí očkovacia prémia seniorov

icon

Bratislava 14. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Minister financií s paličkou v ruke pred veľkou tabuľou v miestnosti, kde ešte na stene zostalo heslo „Daňová revolúcia plní vaše sny“ – to ako keby naozaj národ slovenský sníval o krčahu vody k jedlu a o zdanení tringeltov, lebo toto sú jedny z najrevolučnejších Matovičových návrhov. A z tej tabule sa dá vyčítať, že všetkých seniorov nad 60...

Slovensko má byť definitívne nekultúrne? Spisovatelia pôjdu do ulíc

icon

Bratislava 13. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann) Samé čudné a nepochopiteľné správy. V piatok Natália Milanová oznámila, že od pondelka majú byť otvorené kultúrne podujatia v režime OP maximálne pre 50 návštevníkov. Mala sa tým „otvoriť kultúra“, aj keď Matovič by s tým ešte radšej počkal. Zástupcovia kultúrnej obce vyjadrili počas víkendu nesúhlas s avizovanou podobou uvoľnenia podmienok pre...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ján Droppa

Vojna a Mier

0icon

   Dovolil som si požičať tento názov veľkého spisovateľa na názov tohoto článku - kritiku, vzburu ku konaniu vlády a prezidentky SR.    Už niekoľko dní pred Vianocami sa v TV prejavoch (obzvlášť TA3), okrem iných, vládnych činiteľov, sa objavila prezidentka SR. Avizovala prijatie "tvrdých zákonov", podľa pravidiel EÚ. A nepriamo…

Ivan Štubňa

Nejde o liečbu, ale o biznis smrti!!!

0icon

Výzva lekárom, zdravotným sestrám a ostatným pracovníkom v zdravotníctve... V súčasnosti sú občania Slovenskej republiky vystavovaní totalitár

René Pavlík

Konečné riešenie

0icon

    Vláda podpísala zmluvu, ktorú by druhá strana, v opačnom garde, nepodpísala ani keby musela. Tá naša nie len, že nemusela, ale podľa slov ministra Korčoka sama to iniciovala. Minister obrany, Jaroslav Naď, sa tešil ako malý grázlik, čo kameňom trafil okno riaditeľa školy. Spoločnými silami, za pomoci vlády…

Jana Tutková

Záver množstva štúdií reinfekcie: Prirodzená imunita prekonaných je lepšia ako napichaná imunita

0icon

Až 27-násobne lepšia je ochrana prekonaných pred covidom ako ochrana opichaných 2 dávkami Pfizer vakcíny – vyšlo v štúdii, publikovanej izraelskými výskumníkmi koncom augusta minulého roka. Výskum realizovali od júna do začiatku augusta (pri nástupe ich letnej Delta vlny) a porovnavali mie

Erik Majercak

Nominácie Výročných cien a anticien za porušovanie ľudských a sociálnych práv za rok 2021 – ISOP

0icon

V tomto období zažívame obdobie masového porušovania ľudských a sociálnych práv občanov. Asi najhorším je porušovanie Norimberského kódexu, ktorý vznikol po 2. Svetovej vojne ako reakcie na neľudské správanie politikov, vedcov, lekárov, ktorým bolo nutné takto na papieri povedať: „Nerobte pokusy na ľuďoch

TopDesať

TOP10: Toto sú tie najstrašidelnejšie a najzáhadnejšie miesta Slovenska

0 icon

Ak máš rád strašidelné príbehy, záhadné a tajomné miesta, staré legendy, si na správnom mieste. V tomto rebríčku sa pozrieme na tie najzáhadnejšie miesta Slovenska, ktoré sú miestami doslova až desivé. Nemáš náhodou jedno z nich niekde poblíž?  1. Katov dom v Trenčíne 

Ploštice: Ako zistíš, či sú aj v tvojej posteli?

0 icon

Aj keď ploštice v posteli neprinášajú žiadne infekčné choroby, stále môžu byť nepríjemné a dokonca spôsobiť určité zdravotné problémy. Od fyzických reakcií, ako sú vyrážky alebo alergie, až po psychologické účinky, ako sú úzkosť, stres a nespavosť - tieto dôvody sú viac než dostatočné na to, aby sa ploštice stali nevítanými hosťami v tvojej…

Staroveké mesto Tachte Sulejman: 2. časť

0 icon

Nazrime s nami do útrob miesta, kde planul kráľovský oheň. Pokračujeme druhou časťou článku o starovekom meste Tachte Sulejman - alebo ak chcete Tróne Šalamúnovom. Počuli ste už o Veži smrti? Árijský kňaz Zaratušra, ktorý sa pokladal za proroka, sa okolo roku 600 pred našim letopotom pokúsil o reformu árijského…

Ktoré sú najviac a najmenej znečistené mestá na svete?

0 icon

Ekológia sa v poslednej dobe rieši kdekoľvek okolo nás. Spoločnosť IQ Air sleduje znečistené častice poletujúce vzduchom, ktoré môžu našim dýchacím cestám spôsobiť problémy. Aké sú podľa ich výskumu najviac a najmenej znečistené mestá sveta? Denne vymiera až 100 vzácnych rastlinných a živočíšnych druhov. Na hraniciach Rwandy, Ugandy a Zairu…

Fascinujúce mesto Jeruzalem: 1. časť

0 icon

Starobylý Jeruzalem je vzácny pre židov, kresťanov i moslimov. Svedčia o tom zástupy pútnikov, ktorí sa prechádzajú po jeho uličkách. O Jeruzaleme sa toho už popísalo skutočne veľa. Napriek tomu však veríme, že pre vás - našich čitateľov - prinesieme opäť niekoľko zaujímavostí. Poďme na prvú časť trojdielnej série. Medzi…

Armádny Magazín

Šéf rozviedky Sergej Naryškin: Rusko má záujem o dobré susedské vzťahy s Ukrajinou

0 icon

Rusko, 19. januára 2022 (AM) – Diplomati na dvoch ruských konzulátoch dostali príkaz pripraviť sa na odchod z Ukrajiny. Píše o tom New York Times s odvolaním sa na vysokého predstaviteľa Bezpečnostnej služby Ukrajiny. Spolubesedník publikácie tvrdí, že 5. januára odišlo z Ukrajiny 18 ľudí, väčšinou detí a manželiek ruských dip

Prečo Ruská federácia narýchlo rozmiestňuje rakety Iskander na Kryme

0 icon

Rusko, 19. januára 2022 (AM) – Nie nadarmo sa Ruská federácia rozhodla začať na Kryme rozmiestňovať vysoko presné operačno-taktické raketové systémy „Iskander-M“.   Moskva k takýmto opatreniam pristúpila hneď po tom, čo USA odmietli prijať ruské podmienky o bezpečnostných zárukách aj o expanzii Severoatlantickej aliancie na vých

Kanada poslala na Ukrajinu jednotku špeciálneho určenia na zadržanie Ruska

0 icon

Kanada, 19. januára 2022 (AM) –Kanada presunula časť špeciálnych jednotiek na Ukrajinu na pozadí stupňovania napätia vo vzťahoch Ruska a Západu, oznámila kanadská televízna stanica Global News s odvolaním sa na

Izrael testoval nový systém protivzdušnej obrany. Video

0 icon

Irán, 19. januára 2022 (AM) – Testy nového raketového systému sa uskutočnili nad centrálnou časťou Izraela. Najprv boli detegované ciele, radarové systémy vysielali údaje na riadenie paľby, potom boli na cieľ vypálené dve rakety, ktoré úspešne dokončili svoju úlohu.   https://twitter.com/i/status/1483324448069537793

Turecko prezentuje sľubné bojové cvičné lietadlo vlastnej konštrukcie. Video

0 icon

Turecko, 18. januára 2022 (AM) – Turecko pripravuje prezentáciu nového perspektívneho bojového cvičného lietadla vlastnej konštrukcie Hürjet. Ako uvádza developerská spoločnosť, predstavenie lietadla prebehne v najbližšom čase.   https://twitter.com/i/status/1481552092590448641 Spoločnosť Turkish Aerospace Industries (TAI) má v úmysle

Svetlo sveta

Kde sa nachádzajú Traja králi dnes?

0 icon

Po narodení Ježiša nám Sväté písmo predkladá príbeh, ako králi alebo inak nazývaní aj mudrci z východu, prišli do Betlehema, aby sa Kristovi poklonili. Nový zákon kladie dôraz na skutočnosť, že na základe hviezdy na oblohe muži prišli až do Betlehema. Biblia nehovorí koľko týchto kráľov bolo ani z akej…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

Prečo si Cirkev na Vianoce pripomína sv. Štefana a evanjelistu Jána?

0 icon

Pre veriaci ľud je častokrát ťažko pochopiteľné, prečo počas oktávy na Vianoce hneď po oslávení Narodenia Pána, Cirkev predkladá na oslavu martýra sv. Štefana a evanjelistu sv. Jána. Ako prišlo k tomu, že najveselšie sviatky roku sa veľmi rýchlo menia na pripomienku umučenia človeka? Je opodstatnené, aby sv. Štefan ako…

26.12. Svätý Štefan, mučeník pri obhajobe pravého učenia Cirkvi

0 icon

Svätý Štefan je považovaný v Katolíckej Cirkvi sa prvého mučeníka, ktorého sviatok sa slávi 26.12. Tento deň boli totiž nájdene relikvie svätého Štefana. Stalo sa tak na základe videnia, ktoré mal v roku 415 kňaz menom Lucian. V roku 439 relikvi boli prenesené do nového kostola postaveného pri Damašskej bráne v Jeruzaleme. Krížiaci volali…

Narodenie Ježiša Krista – vianočné sviatky a okruh ich slávenia

0 icon

Na Vianoce kresťania slávia narodenie Ježiša Krista. Sú to sviatky Božieho vtelenia, sviatky vykúpenia, pokoja a lásky. Vianoce oslávia na celom svete dve miliardy veriacich. Presný dátum narodenia Pána známy nie je. Slávenie 25. decembra ako narodenie Ježiša je doložené po prvý raz z roku 336 v Ríme. Na základe…

FOTO DŇA

Ľudia sa sánkujú na kopci po snehovej búrke v kanadskom Toronte

Autor: TAST/AP-Nathan Denette/The Canadian Press via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali