Päť dôvodov, prečo ukrajinské ozbrojené sily zničili vodnú elektráreň Kachovka

Kyjev 7. júna 2023 (HSP/vz.ru/Foto:TASR/AP-Ukraine’s Presidential Office)

 

Kyjev spôsobil ekologickú katastrofu na rieke Dneper kvôli ofenzíve AFU, tvrdia Rusi. Prinášame Vám preklad jedného z článkov, ktorý ukazuje ich pohľad na udalosti 

Ukrajina nariadila evakuácie zo záplavových zón okolo priehrady Nova Kachovka
Na videosnímke zničená priehrada Nova Kachovka na juhu Ukrajiny

Pravidelné ostreľovanie vodnej elektrárne Kachovka zo strany Ukrajiny viedlo ku kritickým škodám na vodnej elektrárni a k zaplavovaniu obývaných oblastí. Vzniklo riziko humanitárnej a environmentálnej katastrofy. Zelenského úrad sa snaží z incidentu obviniť Moskvu, hoci podrobnosti o incidente naznačujú, že na zničení sa podieľajú najmä ukrajinské ozbrojené sily.

V utorok ukrajinské ostreľovanie “zmietlo” hornú časť Kachovskej vodnej elektrárne. Samotná priehrada nádrže nebola zničená, ale začalo sa nekontrolované vypúšťanie vody, ako uviedol Vladimir Leontiev, vedúci správy Novokachovského mestského okresu. Takmer okamžite sa na sociálnych sieťach objavili správy, že Kachovská VE bola údajne úplne zničená.

Vedúci mestskej časti vysvetlil, že počas noci skutočne došlo k “niekoľkým zásahom v hornej časti VE”. Zasiahnutá bola časť, “kde sa nachádzajú šachty, kde sú priamo umiestnené šupátka”, “bolo to rozmetané”. “Priehrada nie je zničená, čo je obrovské šťastie,” citovala ho agentúra RIA Novosti. V súvislosti s haváriou priehrady bol v Novokachovskej mestskej časti vyhlásený mimoriadny stav.

Leontiev neskôr uviedol, že rozsah poškodenia priehrady je veľmi vážny. Uviedol, že obnova si vyžiada “rovnakú výstavbu ako v rokoch 1950 – 1956”. Okresná správa dodala, že voda klesne v priebehu niekoľkých dní. Dôležité je, že na rozdiel od obáv nehrozí vysušenie Severokrymského kanála, ktorý zásobuje Krym vodou z Chersonskej oblasti.

Leontiev označil zničenie vodnej elektrárne za dôsledok postupných úderov ukrajinských ozbrojených síl na toto zariadenie. Podľa neho nepriateľ ostreľoval miesto už dlhší čas. “Bol deň, keď na elektráreň dopadlo až 80 HIMAROSov. Teraz zrejme elektráreň tieto nočné údery nevydržala,” povedal. Nekontrolované vypúšťanie vody začalo zaplavovať obytnú oblasť. Úrady v súvislosti s tým evakuovali obyvateľov mestskej časti Novokachovska.

Podľa záchranných služieb bola zničená polovica rozpätia Kachovskej VE a kolaps pokračuje. K dnešnému dňu bolo poškodených 14 z 28 rozpätí elektrárne. Vladimir Rogov, predseda hnutia Sme spolu s Ruskom, zhodnotil situáciu ako “alarmujúcu”. Napriek tomu uviedol, že ruské ozbrojené sily naďalej držia situáciu pod kontrolou.

Kremeľ označil incident za akt sabotáže zo strany ukrajinských ozbrojených síl. Tlačový tajomník prezidenta Dmitrij Peskov uviedol, že hlava štátu dostala správy o aktuálnej situácii od ministerstva obrany a ďalších služieb. Okrem toho zdôraznil, že Krymský polostrov má “určitú rezervu” pre zásobovanie vodou.

Odklon je však podľa Peskova spôsobený tým, že ukrajinské ozbrojené sily, ktoré pred dvoma dňami začali rozsiahlu ofenzívu, teraz nedosahujú svoje ciele”. “Ofenzíva sa dusí,” dodal.

Situáciou je znepokojená aj Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu. Generálny riaditeľ organizácie Rafael Grossi tak vyjadril znepokojenie nad tým, že hladina vody v nádrži, ktorá sa používa na chladenie Záporožskej jadrovej elektrárne (ZJE), po zničení priehrady elektrárne Kachovka vážne klesla. Dlhodobý nedostatok vody na chladenie by mohol viesť k výpadku núdzových dieselových generátorov elektrárne.

V tejto súvislosti sa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokúsil obviniť “ruských teroristov” zo zničenia vodnej elektrárne Kachovka. “Ukrhydroenergo” tvrdí, že ku katastrofe došlo v dôsledku “výbuchu strojovne zvnútra”.

Odborná verejnosť sa domnieva, že Ukrajina z tejto situácie ťaží z viacerých dôvodov. Po prvé, ukrajinské ozbrojené sily môžu začať vydierať ruské ozbrojené sily, že priehradu zničia, čo je typický teroristický postup. Po druhé, protivník je o ďalší krok bližšie k prerušeniu zásobovania Krymu vodou.

Po tretie, stúpajúca hladina vody v Dnepri ohrozuje pobrežné obranné línie ruských ozbrojených síl. Po štvrté, takéto akcie vytvárajú tzv. administratívne trenice, keď sú špecialisti, vojaci a úradníci nútení riešiť následky mimoriadnych udalostí, a nie rutinnú prácu v zóne ŠVO. A napokon, po piate, Zelenského úrad sa snaží vytvoriť negatívne vnútorné pozadie pre Moskvu na celom oblúku od Šebekina v Belgorodskej oblasti po dolný tok Dnepra v Chersonskej oblasti.

Sú tu však aj pozitíva – napríklad žiadne riziká pre ZJE. “Hoci bola nádrž Kachovka dôležitým zdrojom na napĺňanie chladiaceho jazierka elektrárne, existujú aj iné kanály na získavanie vody. Nádrž nie je prázdna. Okrem toho samotná jadrová elektráreň teraz nevyrába elektrickú energiu, čo vo všeobecnosti znižuje množstvo vody potrebnej na údržbu zariadenia,” povedal Vladimir Rogov, predseda hnutia Sme spolu s Ruskom.

“Existuje však riziko násilného prekročenia Dnepra ukrajinskými ozbrojenými silami. Ukrajina neskrýva svoje plány na obsadenie stanice, otvorene priznáva, že by to bolo dobré predmostie na ľavom brehu rieky. Okrem toho, opravné práce na Kachovskej VE sú dnes prakticky nemožné: nepriateľ pravidelne ostreľuje ruské brigády,” konštatuje expert.

“Kvôli tomu voda v Novej Kachovke naďalej stúpa. Možno bude potrebné presídliť približne 300 domácností na ľavom brehu. Potrebné práce už prebiehajú. Za zmienku stojí aj to, že na Veľkom Potokovskom ostrove sa nachádzali vojaci AFU. Kvôli záplavám boli nútení utiecť, pričom sa mimochodom dostali pod paľbu ruských ozbrojených síl,” zdôrazňuje hovorca.

“Značné škody boli spôsobené na rozpätiach Kachovskej VE. Teoreticky, ak sa úroveň záplav ešte zvýši a AFU použije malé plavidlá s malým výtlakom, umožní im to prekročiť mínové polia. Potom Rusom hrozí vylodenie nepriateľa,” domnieva sa Rogov.

“Normálna hladina vody v nádrži Kachovka by mala byť 16 metrov nad hladinou mora. Podľa informácií z lokality voda ustupuje rýchlosťou približne 15 centimetrov za hodinu. Kanál Dnepra je oveľa užší ako nádrž, ktorá sa niekedy nazýva aj morom. Z tohto dôvodu sa v blízkosti priehrady vytvára vlna s výškou dva až štyri metre,” dodal Alexej Anpilogov, prezident Nadácie pre podporu vedeckého výskumu a rozvoja občianskych iniciatív “Osnovanie”, odborník v oblasti jadrovej energetiky.

“Postupuje po prúde rieky, pričom sa prirodzene zmenšuje, a to aj v dôsledku rozširovania samotného koryta rieky. V Chersonskej oblasti tak výška vlny bude už iba jeden alebo dva metre. Nie je to až také nebezpečné, ale nepríjemné. Môže dôjsť k zaplaveniu domov, vyradeniu komunikácií z prevádzky. V každom prípade je to katastrofa spôsobená človekom so všetkými dôsledkami, ktoré z toho vyplývajú,” uvažuje respondent.

Pri diskusii o možnom ohrození Záporožskej jadrovej elektrárne v dôsledku incidentu expert poznamenal, že “kritická hladina vody v nádrži, ktorá by mohla spôsobiť problémy s elektrárňou, je osem metrov”. “V takom prípade Záporožská JE uzavrie chladiaci rybník hrádzou proti vypúšťaniu vody a prejde na prevádzku na artézsku vodu zo studní. Samozrejme, v tej chvíli bude pravdepodobne potrebné reaktory úplne odstaviť, hoci aj teraz sú prakticky mimo prevádzky kvôli ostreľovaniu zo strany AFU,” povedal Anpilogov.

“Zároveň sa nad Kachovskou hydroelektrárňou nachádzajú prívodné systémy Severokrymského kanála. Sú navrhnuté tak, aby znižovali hladinu vody na 12,7 metra. V súlade s tým, ak nebude zasiahnutá prečerpávacia elektráreň, môžeme predpokladať vybreženie kanála, ale nie úplné zastavenie dodávok vody. Preto sa domnievam, že na Kryme môže dôjsť k určitému prídelu vody pre poľnohospodárstvo a s pitnou vodou by nemali byť žiadne problémy,” povedal.

“Podľa môjho názoru je celkovo táto situácia veľmi nepríjemná pre ruskú aj ukrajinskú stranu. Rozliatie vody ovplyvní vojenské pozície po prúde vodnej nádrže. Pôjde o zaplavenie všetkých zákopov, ženijných stavieb, podmytie mínových polí a zaplavenie ostrovov v delte Dnepra,” povedal expert.

“Na ľavom brehu budú následky vážnejšie, pretože je nižšie ako pravý breh. A vo všeobecnosti táto udalosť hrá viac do kariet Ukrajincom ako nám. Ukrajinská strana má z dlhodobých dôsledkov veľké výhody. Nádrž sa stane plytkou približne o dva dni,” zdôraznil hovorca.

“Potom bude mať AFU možnosť omnoho ľahšie útočiť v hornom toku Dnepra, od Nikopolu a Marganca smerom k Energodaru. Nepriateľ už takéto pokusy podnikol, ale teraz, keď sa nádrž zmenší na koryto rieky, to bude oveľa jednoduchšie,” povedal.

“Môžeme teda konštatovať, že ukrajinská strana sleduje výlučne vojenské ciele. Vieme, že ukrajinská strana plánovala vybudovať presne takýto model protiútoku – úder na Melitopol, ktorý by odrezal vodu. Nepriateľ už sonduje našu obranu v záporožskom smere a podniká aj množstvo diverzných úderov,” domnieva sa Anpilogov.

“Okrem toho existuje nebezpečenstvo, že ukrajinská strana sa pokúsi zaútočiť na Záporožskú jadrovú elektráreň, aby Rusov prinútila reagovať. Budeme musieť rozptýliť naše rezervy, aby sme kryli odkryté pobrežie, predpokladá velenie AFU. Zdá sa, že práve v tom vidia ukrajinské ozbrojené sily svoju výhodu,” uzavrel.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

06:30

Hunter Biden, syn úradujúceho amerického prezidenta, zažaloval v utorok Rudyho Giulianiho – bývalého právnika Donalda Trumpa – za nelegálny prístup k osobným údajom v jeho počítači. 

K tomu malo dôjsť pred voľbami v roku 2020 v snahe zdiskreditovať súčasného prezidenta USA a Hunterovho otca Joea Bidena.

06:20

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v utorok vyhlásil, že za dôsledky vojny proti Ukrajine musí platiť Rusko, nie poľskí poľnohospodári. 

Premiérove slová odzrkadľujú obavy poľskej vlády, že vývoz lacnejších ukrajinských produktov poškodí poľských poľnohospodárov.

06:10

Rumunsko plánuje kúpiť od Spojených štátov 48 kusov stíhačiek F-35.

Rumunské ministerstvo obrany požiadalo v utorok parlament o schválenie kúpy najskôr 32 stíhačiek v hodnote 6,5 miliardy dolárov.

06:00

Kórejský polostrov je na pokraji jadrovej vojny. Uviedla to v utorok na pôde OSN Severná Kórea, ktorá vinu zvalila na údajný nepriateľský postoj Spojených štátov.

Severná Kórea sa takto vyjadrila v ten istý deň, keď generálny tajomník OSN António Guterres varoval pred novými pretekmi v nukleárnom zbrojení, pripomína AFP.

Včera 20:13

Predseda Dolnej snemovne kanadského parlamentu Anthony Rota odstúpil kvôli škandálu s vyznamenaním veterána divízie SS “Galícia” Jaroslava Hunku v parlamente. Informuje o tom agentúra Reuters.

Pripomeňme, že Hunka bol pozvaný na slávnostné zasadnutie kanadského parlamentu na počesť návštevy Volodymyra Zelenského, ktorý mu v stoji tlieskal, čo vyvolalo medzinárodný škandál.

Včera 20:04

Ak do konca budúceho týždňa český premiér Petr Fiala neodvolá ministra vnútra Víta Rakušana, opozičné hnutie ANO vyvolá hlasovanie o nedôvere vláde. Hnutie ministrovi vyčíta, že v minulosti používal šifrovaciu mobilnú aplikáciu, ktorej rovnaký typ mali aj obvinení v korupčnej kauze Dozimetr týkajúcej sa manipulácie s verejnými zákazkami na pražskom magistráte. Fiala sa Rakušana zastal.

Včera 19:50

Izraelský minister cestovného ruchu Chaim Kac pricestoval v utorok do Saudskej Arábie na prvú oficiálnu návštevu tohto kráľovstva na vysokej úrovni. Stalo sa tak v rámci rokovaní o nadviazaní bilaterálnych vzťahov.

Včera 19:40

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová pripravuje na hraniciach s Poľskom a Českom zavedenia ďalších kontrol. Reaguje na silnejúce požiadavky na obmedzenie nezákonnej migrácie.

Včera 19:30

Nemecko a Estónsko rozširujú svoju vojenskú spoluprácu a uskutočňujú kroky na lepšie zásobovanie Ukrajiny muníciou. Uviedli to v utorok predstavitelia oboch krajín.

Včera 19:15

UEFA vrátila mládežnícke tímy z Ruska na medzinárodné turnaje.

Uvádza sa to v správe na webovej stránke únie.

Tímy do 17 rokov budú môcť hrať v súťažiach bez vlajky, hymny a štátnych symbolov na dresoch a zápasy sa budú konať mimo Ruska.

“Zákazom účasti detí na našich turnajoch nielenže neuznávame a nepodporujeme ich základné právo na všestranný rozvoj, ale ich aj priamo diskriminujeme. Tým, že deťom dávame možnosť hrať a súťažiť so svojimi rovesníkmi z celej Európy, investujeme do, dúfajme, lepších a schopnejších budúcich generácií a do lepšieho zajtrajška,” povedal prezident UEFA.

Ruské tímy dospelých majú stále zákaz zúčastňovať sa na oficiálnych medzinárodných podujatiach.

Včera 19:00

Kosovský súd v utorok poslal do väzby dvoch mužov podozrivých z účasti na prestrelke s políciou, ktorá sa v nedeľu odohrala neďaleko hranice so Srbskom.
Rozhodnutie prišlo niekoľko dní po tom, ako pri prepade a následnej prestrelke neďaleko kláštora v kosovskom meste Banjska (albánsky Bajskë) zabili policajta. Tento incident je jedným z najvážnejších za niekoľko uplynulých rokov.

Včera 18:50

Líder španielskej konzervatívnej opozície Alberto Núňez Feijóo sa v utorok, dva mesiace po tesných výsledkoch parlamentných volieb, prvýkrát pokúsil zostaviť vládu. Španielske médiá a politickí pozorovatelia sa zhodujú v tom, že jeho snaha o získanie moci je beznádejná.

Alberto Núňez Feijóo
Líder španielskej Ľudovej strany Alberto Núňez Feijóo reaguje v dolnej komore španielskeho parlamentu v Madride

Včera 18:40

Arménsko v utorok oznámilo, že na jeho územie zatiaľ prišlo 19.000 utečencov z Náhorného Karabachu, regiónu s väčšinovým arménskym obyvateľstvom v rámci Azerbajdžanu, ktorý pri bleskovej 24-hodinovej ofenzíve minulý týždeň túto enklávu porazil.

Včera 18:24

Turecký parlament dodrží svoj sľub o ratifikácii vstupu Švédska do NATO, ak Spojené štáty vydláždia Ankare cestu k nákupu stíhačiek F-16. Podľa tureckých médií to v utorok povedal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Polárna žiara osvetľuje rannú oblohu nad mestom Anchorage na Aljaške

Autor: AP/Mark Thiessen

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Stará mama ho dáva do smaženej cibule. Chutí to skvele

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Smažená cibuľa okolo seba šíri výraznú arómu a je chutným doplnkom napríklad do pirohov, knedlí alebo slaných koláčov. Možno ju pridať aj k mäsu, rybám alebo zemiakom, aby sa zvýraznila ich chuť a pokrm bol ešte chutnejší. Aby však cibuľa pekne zosklovatenela a neprihorela,…

Bez hesla alebo zrkadla vie, čo si jej priateľ prezerá na svojom telefóne. Jej spôsob prekvapí

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Tiktokerka ukázala nezvyčajný trik, ako získať náhľad na to, čo robí iná osoba na svojom telefóne. A to bez hesla, akýchkoľvek ďalších predmetov alebo nahliadania cez rameno. Jej nápad, hoci nezvyčajný, sa ukázal ako celkom účinný a vyvolal aj lavínu komentárov. O čom to…

Vyťahujete špinavý riad z umývačky? Problém môže byť v doske na krájanie. Ako to napravíte?

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Čo robiť, ak sa vám z umývačky riadu stále vyťahuje neumytý riad? Ukázalo sa, že vinníkom nie je vždy špinavý spotrebič alebo zvyšky jedla. Čomu ďalšiemu by ste mali venovať pozornosť, aby sa problém neopakoval?

Kopal v záhrade a narazil na niečo tvrdé. Keď balík zdvihol a skontroloval obsah, zažil šok

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Rebecca Lynne Echolsová z Tennessee sa na TikToku podelila o desivý príbeh. Jej manžel kopal na dvore jamu, pretože chcel zasadiť strom. V jednom momente narazil na prekážku. Najprv si myslel, že je to koreň, ale čoskoro sa ukázalo, že sú to kosti.

Ako sa staráte o svoje tuje pred zimou? Musíte ich poriadne zalievať. Záhradníci odporúčajú, kedy to urobiť

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Stromy tuje sa často pestujú ako živé ploty. Tvoria krásny okrasný prvok v záhrade, ale môže sa stať, že začnú vädnúť alebo chradnúť. Môže to byť spôsobené nedostatočnou zálievkou.

Armádny Magazín

Poľsko - 1981: skúška odolnosti socialistického tábora

0 icon

Rusko, 27.september 2023 - Pred niečo vyše 41 rokmi, v decembri 1981, na pozadí hospodárskych otrasov a ideologickej expanzie zo strany Západu a Vatikánu viedla akútna vnútropolitická kríza v Poľskej ľudovej republike k zavedeniu stanného práva v tejto krajine. V historickej literatúre je rozšírený názor, že rozhodujúci krok predsedu vl

Najpravdepodobnejšia verzia budúcnosti. Čo predstavuje Koščejova ihla organizátorov svetovej hry

0 icon

Rusko, 27.september 2023 - Možno sa globálna finančná oligarchia, ktorá si narobila vo svetovej kríze poriadnu šarapatu, pokúsi z nej dostať nastolením akéhosi globálneho fašizmu. S mocou najvyššej kasty vyvolených, so sofistikovanými prostriedkami kontroly a potláčania, systematického ničenia \"nadbytočného obyvateľstva\". Pre mňa ako historika je fašizmus veľmi špecifický jav sp

Pasca pre Západ. Môže sa konflikt na Ukrajine skončiť rozpadom EÚ a NATO?

0 icon

USA, 27.september 2023 - Ukrajinská armáda robí pokroky v protiofenzíve, zdôraznil koordinátor strategickej komunikácie Bieleho domu Kirby počas nedávneho brífingu pre médiá. Klame , o takýchto vyhláseniach sme sa už dávno dozvedeli. Jednému aj druhému Kirby určite dobre vie, aký je skutočný stav vecí na ukrajinskom fronte NATO - Rusko,…

Pogrom pri Ottawe: prečo Kanada kryje starých nacistov

0 icon

Kanada, 27. september 2023 - A boli časy, keď celý západný demokratický a antifašistický svet poľoval na Ukrajinca Ivana Demjanjuka. Ešte známy ako John, Američan. Slúžil vo viacerých koncentračných táboroch vrátane Sobiboru, - nuž, to sa nikomu nestane, doba bola taká, ľudia sa zariadili, ako sa dalo. Nuž, spoluvinník na…

Henry Kissinger sa stal lobistom Ukrajiny v NATO

0 icon

Ukrajina, 26. september 2023 - Prečo vlastne Zelenskyj vycestoval do USA? Hlava kyjevského režimu sa na okraj Valného zhromaždenia OSN v New Yorku sťažovala a opäť prosila. Stretol sa s Bidenom a americkou politickou elitou. A doko

TopDesať

Ako ohrozuje špáranie v nose tvoje zdravie?

0 icon

Špárame sa v nose, pretože sa nudíme, sme nervózni, alebo máme alergie, alebo to pre niektorých býva zlozvykom. Či už si to chceš pripustiť alebo nie, väčšina z nás si aspoň raz špárala prstom v nose. Väčšina z nás, našťastie, vie, že tento zvyk je na verejnosti neprípustný, takže sa nemusíme pozerať…

Tieto geniálne dizajnové nápady premenili na realitu!

0 icon

Dnes vám s neskrývaným nadšením predstavíme niektoré dizajnové nápady, ktoré nám tentoraz skrížili cestu. Možno vás napadne, aké návrhy máme na mysli... ale dobre, kde je zábava, keď všetko hneď pokazíme, čo? Napriek tomu by sme vám však možno mohli trochu priblížiť, čo vás čaká, keď budete rolovať dole. Keď…

Fotografie dokazujúce, že deti vždy vedia, ako vás rozosmiať!

0 icon

Deti vždy vyvádzajú rôzne neplechy alebo robia veci, ktoré vás rozosmejú. Málokedy sa aspoň na sekundu zamyslia nad dôsledkami toho, čo robia, alebo si uvedomia, ako smiešne vyzerajú. Niekedy neviete, či sa máte smiať alebo plakať. Ich nevinná spontaneita nás však často prinúti pousmiať sa a pripomenúť si, že život…

Ženy sú pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami

0 icon

Psychologička Linda Nielsen vysvetľuje, prečo sú ženy pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami. Vzťah medzi každým otcom a dcérou je jedinečný. Dobré alebo zlé, odkaz tam bude vždy. To, čo upútava pozornosť psychológov, je to, ako všetci otcovia, prítomní aj neprítomní, majú vplyv na výchovu svojich dcér. Rodičovstvo zahŕňa správanie, mechanizmy…

Toto je dôvod, prečo má vaše vajíčko natvrdo zelený žĺtok

0 icon

Ak sa čudujete, prečo má vaše vajíčko natvrdo niekedy zelený žĺtok, tu je návod, ako ho vyšperkovať. Či už pripravujete diabolské vajíčka na letný piknik alebo šľaháte vaječný šalát na sendviče, je mimoriadne znepokojujúce, keď rozkrojíte prvé vajce a objavíte obávaný zelený vaječný žĺtok uvarený natvrdo. Čo sa deje? Mnohí z…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali