PAHREBA: Útok na demokraciu, alebo v Rusku Sorosa nechcú: Zakázali činnosť jeho fondov a nadácií

Bratislava 20. decembra 2015 (HSP/Foto:TASR/AP-Kevin Wolf)

 

Ruská generálna prokuratúra sa rozhodla zakázať činnosť troch zahraničných nevládnych organizácií na území krajiny vrátane fondu Otvorená spoločnosť a fondu Spolupráca patriacich Georgeovi Sorosovi. Oponenti tvrdia, že v Rusku nie je demokracia…

Na snímke George Soros
Na snímke George Soros

Nazdar, Jožo. Aha, počul si, dnes istá západná agentúra vyhlásila, že v Rusku nie je žiadna demokracia. Zakazujú tam činnosť zahraničných mimovládnych organizácií. Vraj je to protiprávne a útok na slobodu. Celý demokratický svet je pobúrený.

Áno? Úplne celý? A čo tí divosi Rusi zakázali všetky zahraničné mimovládky?

Nie, zatiaľ nezakázali všetky. Pred pár rokmi stopli činnosť jednej, tá bola ako prvá tabu – už si nepamätám jej názov. Ale najnovšie zakázali až ďalšie tri! A ako uvádzajú naše média je to Nadácia otvorenej spoločnosti /Open Society Foundations/, fond Spolupráca Inštitútu Otvorená spoločnosť /OSI Assistance Foundation/ a Americko-ruský fond pre ekonomický a legislatívny rozvoj /U.S. – Russia Foundation for economic, advancement and the rule od law/. Mimochodom, prvé dve tieto spoločnosti zorganizoval, financuje a režíruje známy americký miliardár maďarského pôvodu George Soros. Tak čo na to povieš? Je to demokratické – len tak niečo zakázať?

Určite to nie je demokratické. Ale, obávam sa, že na to Rusi mali dôvod. Žeby to urobili len tak pre srandu králikov? Tiež som si včera niečo prečítal – napríklad, stanovisko ruskej strany. Dokonca som si pozrel tlačovku, na ktorej hovorkyňa ruskej Generálnej prokuratúry  vysvetlila, že prešetrenie celej tejto veci začali na základe požiadavky Rady federácie ruského parlamentu. Takže nebolo to z ničoho nič. Poslanci požiadali generálneho prokurátora, aby preveril organizácie, ktoré sa objavili na takzvanom „patriotickom stop-liste“. Tento zoznam bol vytvorený na základe požiadaviek politikov, analytikov, odborníkov a veľkého počtu obyčajných občanov, ktorí neboli spokojní s činnosťou zahraničných mimovládok na území Ruska. Nuž, keď neboli spokojní občania…

Dobre, ale mali hneď zakázať ich činnosť? Nedalo sa to nejako urobiť inteligentnejšie, dohodnúť sa k spoločnej spokojnosti? Museli to tak rázne stopnúť?

To ti, brate, neviem. Vraj Rusi mimovládkam viackrát vyčítali, že to nerobia dobre, vysvetľovali, presviedčali, upozorňovali, vystríhali, ale márne. Tak ich stopli. Čítal som, že vyšetrovanie Generálnej prokuratúry ukázalo, že činnosť mnohých z týchto mimovládnych organizácií predstavuje hrozbu pre ústavné zriadenie krajiny a je nasmerovaná proti záujmom Ruska a jeho občanov. Pozor, toto nie je môj výmysel, toto tvrdí ruská generálna prokuratúra! A tak Rusi vypracovali taký originálny „stop-list“ – skutočnú stopku pre niektoré mimovládky. Ako som čítal, z iniciatívy komisie pre medzinárodné záležitosti ruského parlamentu začiatkom júla tohto roka ho vytvorila Rada federácie Ruska.

Viem-viem, to sa v tej správe agentúry tiež uvádzalo. Do tohto zoznamu „nechcených“ sa dostalo 12 spoločností: Sorosov fond Otvorená spoločnosť /OSF/, Národný fond demokracie /NED/, Medzinárodný republikánsky inštitút /IRI/ a deväť ďalších organizácií. Zatiaľ stopli tie prvé tri mimovládky. Možno stopnú aj ďalšie.

Ak sa budú domnievať, že škodia presne tak, ako tie prvé tri, tak stopnú aj ostatné. Budeme sa čudovať? Čítal som, že zákon o nežiadúcich zahraničných organizáciách ruský prezident Vladimír Putin podpísal ešte 23. mája. Na základe tohto zákona niektoré zahraničné organizácie môžu byť označené za nežiadúce, ak ohrozujú ústavný poriadok v krajine, jej obranyschopnosť, bezpečnosť a pod. Ale pozor, dávať nálepky na mimovládky nemôže hocikto. Označovať zahraničné spoločnosti za nežiadúce môže iba Generálna prokuratúra Ruska po konzultáciách s ruským ministerstvom zahraničných vecí. Všetko podľa zákonu.

Zákony píšu politici. Možno sa tie novinky viacerým Rusom páčia – neviem to posúdiť. Ale v Európe a hlavne v USA to mnohým nevonia. A vidíš. Prvou organizáciou, ktorá sa dostala na tento „stop-list“ bol Národný fond podpory demokracie /The National Endowment for Democracy/. Európski a americkí analytici sa domnievajú, že to nie je žiadna náhoda, že do tohto zoznamu zaradili aj Sorosove fondy. Rusom sa nepáči činnosť Sorosových fondov a vlastne sa im nepáči celá Sorosova činnosť.

Tak v tom s nimi súhlasím. Predvčerom som čítal komentár jedného dobrého analytika. Zdôrazňoval, že cieľom týchto Sorosových fondov je „rozšírenie takzvanej „otvorenej spoločnosti“ prostredníctvom likvidácie tradičných spoločenstiev, národnej kultúry a tradícií a, ako stále podčiarkuje samotný Soros, „boj proti absolútnym hodnotám“ – takým, ako napríklad, náboženstvo, patriotizmus a pod. No tak zbohom! Propagovať podobné veci v Rusku?! Je to všetko úplne naopak, čo si želá ruská povaha a ruská duša. A potom sa čuduješ, že vykopli Sorosa? Čo by si povedal, keby u nás nejaké zahraničné fondy začali búrať kostoly a stávať herne, aby bol život veselší a bohatší? Čuduješ sa Rusom?

Až tak to nepreháňaj: nik tu nejde búrať kostoly – ani v Rusku. Ak niektoré mimovládne organizácie sa zaoberajú nejakou užitočnou činnosťou – prečo nie? Takých organizácií sú tisíce. A čím Rusom nevyhovuje deduško Soros, keď zakazujú činnosť všetkých jeho fondov? Veď ozaj nie je to demokratické.   

Po prvé, nezakazujú činnosť všetkých jeho fondov. Sorosove fondy sa svojou činnosťou zaoberajú v 30 krajinách sveta – Rusi nemajú možnosť zakázať ich činnosť v zahraničí – je to jasné. Dokonca aj v Rusku ešte pokračujú vo svojej práci niektoré organizácie vytvorené za podpory Sorosových fondov – Moskovská vysoká škola sociálnych a ekonomických vied, fond kultúry a umenia Inštitút pro Arte a iné. Samozrejme, ani s ich činnosťou Rusi nie sú spokojní, lebo všetky jeho fondy „podnikajú na jedno kopyto.“ Viacerí novinári napísali, že „ani tieto Sorosové „dcéry“ by už nemali dlho otravovať vzduch v našej krajine.“ Asi vedia, prečo to hovoria. Aj ten nový ruský zákon hovorí o tom, že stopku dostanú iba tie mimovládky, ktoré ohrozujú národnú bezpečnosť krajiny. Žeby si to iba vymýšľali?

Čo ja viem? Čím ohrozujú bezpečnosť Ruska? Otvorene vyzývajú na zmenu režimu, propagujú nejakú pestrofarebnú revolúciu, demisiu vlády alebo Putina?

Priamo nie, ale všetci sa dávno naučili čítať aj medzi riadkami. Keďže všetky tieto fondy otvorene podporujú ruskú opozíciu, ktorá mimochodom má mimoriadne nízku popularitu v krajine a samotní Rusi jej neveria – tak čo by si chcel? Ktorej vláde by sa páčilo, že nejaký ujo zo zahraničia investuje ročne ťažké miliardy na podporu opozície? Čítal som, že pred 2 rokmi Soros takto „investoval do Ruska“ 37 miliárd rubľov – takmer 750 miliónov dolárov a vlani už 70 miliárd rubľov – viac ako miliardu dolárov! Rusi nie sú tupci. Takto Soros a spol. investoval miliardy dolárov do Ukrajiny a ako to dopadlo? Určite Rusi nechcú doma žiaden Majdan alebo podobnú demokratickú samovraždu. A my by sme chceli? A veď na tom nepracuje iba deduško Soros. V Rusku je pomaly tisícka podobných zahraničných mimovládok a ročne zahraniční ujovia investujú do nich 3 miliardy dolárov. Myslíš si, že títo filantropi snívajú iba o prosperite Ruska, blahobyte občanov a o rozvoji demokracie?

A čo samotní Rusi? Chceš povedať, že nesponzorujú svoje podobné organizácie v zahraničí? Tiež asi majú takéto mimovládky v iných krajinách.

Majú. Práve prednedávnom ruský prezident povedal, že Rusko sponzoruje iba dve podobné mimovládky v zahraničí. Jedna je zaregistrovaná v Európe – s centrálou v Paríži a druhá v Severnej Amerike – s centrálou USA. A to je všetko. Vieš, táto fraška mi pripomína kauzu ruskej televíznej stanice Russian Today, ktorá sa objavila iba pred 10 rokmi. Američania a celý západný svet majú niekoľko desiatok televíznych a rozhlasových staníc, ktoré už desaťročia propagujú západný spôsob života a vymývajú mozgy Rusom, celej Európe, Ázii, Afrike a možno aj snehuliakom v Antarktíde. A teraz celý západný svet je zhrozený z činnosti jednej – jedinej ruskej stanice a brojí proti nej celú armádu. Sú takí vystrašení…

Zabudol si, že prednedávnom pribudol aj Sputnik – ďalší ruský portál.

Nezabudol som. Tak to sú dve ruské média proti desiatkam európskych a amerických. Tak to už je ozaj hrozba, ak sú tam až dve média! A preto v EÚ vytvárajú ďalší špeciálny informačný kanál – výlučne na boj proti týmto dvom ruským médiám. Robia z toho obrovskú kovbojku. Jasné – západný svet je v ohrození!.. Nuž, asi sa aj Rusi cítia byť ohrození niektorými mimovládkami a podnikajú opatrenia, ktoré uznávajú za vhodné. Vedia, k čomu vedie táto „dobročinná činnosť“ – k pestrofarebným revolúciám a Majdanom. Tak sa zaoberajú prevenciou, aby sa táto choroba k nim nerozšírila. Vedia, že najlepšie liečenie je prevencia. Nečudujem sa im. Vieš, poviem ti na rovinu. Aj u nás by nebolo od veci prevetrať nejaké zahraničné mimovládky. Pochybujem, že pracujú preto, aby sme tu mali pozemský raj. Majú iné priority. Tak potom potrebujeme ich tu? Neviem ako ty, ale ani ja tu nechcem mať Majdan, oranžovú či inej farby revolúciu… Myslím si, že to sú hry pre bláznov, ale to nie sme.

Eugen Rusnák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Korčok trvá na tom, že rokovania Szijjártóa s Gyimesim boli neprijateľné

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)    Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) trvá na tom, že rokovania maďarského ministra zahraničných vecí Pétra Szijjártóa v Komárne s poslancom Národnej rady SR Györgym Gyimesim (OĽANO) v súvislosti so zákonom o štátnom občianstve boli neprijateľné, nakoľko ide o výsostnú vnútroštátnu záležitosť.…

Matovič: Vakcína Sputnik V sa nevráti späť do Ruska, ale ostane na Slovensku

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Vakcína Sputnik V sa nevráti naspäť do Ruska, ale ostane na Slovensku. Uviedol to vo svojom statuse na sociálnej sieti predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Dodal, že by nikdy nedovolil, aby vakcínu Rusku vrátili. Podotkol, že aj keď je Slovensko pevnou súčasťou Európskej…

Premiér ukázal svojich nepriateľov v ich „nahej kráse“ a vyhral. Sputnik do Ruska neodletí. A ani by to nedovolil

0 icon

Bratislava 5. marca (HSP/Foto: TASR-Jakub Kotian)   Najprv mu tvrdili, nech si to urobí sám s ministrom Krajčím. Keď Sputniky objednal bez nich, tak mal ísť zrazu preč. Keď ľuďom prišlo divné, že dosiaľ všetky prešľapy boli v poriadku, až nákup z východu nie, došlo im, že nemôžu robiť okolo…

Neznáme osoby požadujú vyhrážkami od vlády demisiu, hrozia likvidáciou budov či áut

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Anonymní autori žiadajú vyhrážkami vládu o demisiu do 31. marca. Neznáme osoby hrozia likvidáciou budov či áut. Výhražným letákom sa zaoberá okrem polície aj Slovenská informačná služba. Zisťujú, či nejde o možný teroristický útok. Informoval o tom spravodajský portál televízie Joj noviny.sk, ktorý…

Európska únia je pripravená pomôcť pri obnovení rozhovorov o znovuzjednotení Cypru

0 icon

Nikózia 5. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Petros Karadjias)   Európska únia je pripravená „aktívne prispieť“ k oživeniu nečinných rozhovorov o znovuzjednotení etnicky rozdeleného Cypru. Uviedla to v piatok cyperská vláda. Jej hovorca Kyriakos Koushos uviedol, že šéf európskej diplomacie Josep Borrell počas stretnutia s prezidentom Nicosom Anastasiadesom v Nikózii vyjadril pripravenosť bloku…

Taliansko zaznamenalo vlani najvyšší ročný počet mŕtvych od 2. svetovej vojny

0 icon

Rím 5. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Gregorio Borgia)   Pandémia viedla v Taliansku k tomu, že tam zaznamenali najvyšší ročný počet mŕtvych od druhej svetovej vojny. Štatistický úrad ISTAT v piatok oznámil, že v roku 2020 bolo v krajine zaznamenaných 746.146 úmrtí To je o 15 percent viac než priemer zaznamenaný pre…

Na letisku vo Frankfurte nad Mohanom zadržali chorvátskeho vojnového zločinca

0 icon

Berlín 5. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Na základe európskeho zatykača pre obvinenia zo spáchania vojnových zločinov počas vojen v bývalej Juhoslávii v 90. rokoch minulého storočia zatkli v Nemecku 65-ročného muža z Chorvátska Ako v piatok uviedla nemecká polícia, nemenovaného muža zadržali na letisku vo Frankfurte nad Mohanom po štvrtkovom…

Obhajca Volko sa sústredí len sám na seba. V Toruni začne v sobotu rozbehom o 11.07 h

0 icon

Bratislava 5. marca 2021  (SITA/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Keď v roku 2017 v Belehrade vybojoval striebro na halových majstrovstvách Európy v Belehrade, bolo to nečakané prekvapenie. Keď si o dva roky neskôr v Glasgowe v nie stopercentnom zdravotnom stave dobehol po zlato, bola to už prvotriedna senzácia. Ján Volko (24) ide…

Vydanie opozičnej političky Cichanovskej do Bieloruska odmietli

0 icon

Vilnius 5. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Mindaugas Kulbis)   Litva v piatok odmietla žiadosť Bieloruska o vydanie opozičnej političky Svetlany Cichanovskej. Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis vyhlásil, že ľudia hľadajúci útočisko v jeho krajine „sa môžu cítiť bezpečne a nikto nebude vydaný ... pre svoj boj za demokraciu, slobodu prejavu alebo…

Pri spomienke na obete koronavírusu poprosila prezidentka verejnosť o osobnú zodpovednosť

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Prezidentka Zuzana Čaputová si dnes pripomenula obete koronavírusu. Pred Prezidentským palácom zapálila sedem sviečok na spomienku viac ako sedemtisíc obetí. Slovensko zaznamenalo 6. marca 2020 prvý potvrdený prípad ochorenia COVID-19 „Odišli spomedzi nás matky, dcéry, otcovia, synovia, kolegovia, kamaráti. Odišli zdravotníci a zdravotníčky,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Štrba

Jordan Peterson: Psychologická významnosť biblických príbehov – 15. prednáška

0icon

Prinášam 15. prednášku zo seriálu, v ktorom kanadský profesor Jordan Peterson vykladá biblické príbehy moderným jazykom psychológie. Ide o poslednú prednášku, v ktorej sa Peterson venuje knihe Genezis, zároveň je to však aj posledná verejná prednáška o Biblii ako takej, pretože potom už mal Peterson povinnosti v súvislosti s cestovaním…

Ivan Holek

Situácia je hrozná! Ale jej skutočné riešenie sa ignoruje!

0icon

Katastrofický duchovný stav ľudstva privodil katastrofu v podobe pandémie, ktorú v súčasnosti prežívame. A preto by sme mali popri všetkých opatreniach proti šíreniu vírusu myslieť aj na duchovné opatrenia, pretože len nimi môžeme eliminovať skutočné, vnútorné podhubie tejto epidémie. A len na základe toho potom začnú nevyhnutne poľavovať aj jej…

Marek Brna

Ivermectin má byť ľahko dostupný

0icon

Ak je Ivermectin najviac účinný v ranom štádiu ochorenia covid 19, tak je nezmyselné, ak sa momentálne u nás používa len v nemocniciach, kam sa zvážajú prakticky len pacienti v pokročilom štádiu ochorenia. Akékoľvek blokovanie tohto sľubného lieku vytvára podozrenie, že súčasný stav niekomu vyhovuje a nie je záujem, aby…

Erik Majercak

Znárodnenia, vyvlastnenia, či iné zmeny nakladania s výrobnými prostriedkami ako výsledok vojny medzi miliardármi a tými ešte mocnejšími - priebežný stav

0icon

Rozpad unipolárneho sveta na rôzne zóny a sféry vplyvu Rôzne skupiny ľudí založili v USA nezvratné deštrukčné ekonomické procesy, ktoré spolu s coronou majú devastačné účinky na ekonomiku USA. Keďže Trump nakoniec neprevzal úlohu vodcu likvidácie USA ešte počas, či na konci svojho prezidentovania je jasné, že ideme do druhého - krvavejšieho scenára…

Pavel Jacz

Hystéria slovenských jastrabov Korčoka, Valáška a dvoch vládnych strán kvôli vakcíne SputnikV.

0icon

Po roku vlády urobil Matovič konečne niečo pre ľudí a hneď sa na neho vyliala hysterická kritika hlavne zo strany dvoch koaličných partnerov SaS a Za Ľudí. Prvá to deklarovala naša „inteligentná“ podpredsedníčka vlády, ktorej dvaja členovia zo strany už odišli. A chystajú sa ďalší. Žiaľ, jeden Valášek si nedával…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10: Toto sú tie najjedovatejšie hady sveta!

0 icon

Hoci nie všetky hady sú jedovaté, existujú aj také, ktoré usmrtia človeka do 30 minút. Toto je sila jedného z najrozumnejších zvierat na svete. Hady môžu byť kdekoľvek, od suchých púští Austrálie až po tropické záhrady obyvateľov Floridy. Tí, ktorí mali toľko nešťastia a hady ich uhryzli, opísali príznaky bolestivého uhryznutia. Sú…

TOP10 tipov, ako uspať dieťa bez stresu a nervozity

0 icon

Stať sa rodičom je požehnaním. Môže to však byť náročná práca, pretože je to úplne nové dobrodružstvo bez príručky v ruke. Jedným z najväčších utrpení, ktoré väčšina rodičov musí absolvovať, je dostať svoje dieťa do postele a pokojne ho uspať. Je vaša spacia rutina utrpením, ktoré sa tiahne po celú noc? Tu je pár…

Island: Tieto fenomenálne veci nájdeš jedine v tejto krajine!

0 icon

Island je ostrov, ktorý sa nachádza v severnej časti Atlantického oceánu. Aj keď názov krajiny (Iceland) znamená krajina ľadu, v skutočnosti je príroda na Islande rôznorodá a naozaj čarovná. Ale Island si zaslúži lásku ľudí nielen kvôli svojej prírodnej kráse. Sú tu tiež pekné trávnaté domy, zábavní policajti a roztomilé semafory. Island…

Pre týchto ľudí by mala byť kuchyňa zakázaným priestorom!

0 icon

Sú ľudia, ktorí variť vedia tak nejak prirodzene. A potom sú tu tí, pre ktorých by mala mať kuchyňa nápis "Zákaz vstupu!". Ku ktorej skupine patríš ty? V dnešnom príspevku ti ukážeme výtvory ľudí, ktorí to za sporákom jednoducho nevedia. Nehody sa stávajú, to je fakt. No tieto špeciality sú už…

Riešenia problémov týchto ľudí sú jednoducho geniálne!

0 icon

Riešenia problémov nie sú vždy jednoduché. Ak potrebuješ niečo rýchlo opraviť alebo ťa problém prekvapí v nesprávnom čase, je na mieste použiť svoju fantáziu a kreativitu. Ak sa budeš naozaj snažiť, možno vytvoríš podobné geniálne riešenia, ako vymysleli ľudia z tohto príspevku. "Ak to vyzerá blbo, ale funguje to, tak…

Vo svete IT

Windows 10 Pro už od 13€, či Office za pár drobných? Využitie túto akciovú ponuku a nepremeškajte to!

0 icon

Len niekoľko dní dozadu spoločnosť AdDuplex zverejnila aktuálne štatistiky týkajúce sa distribúcie jednotlivých verzií Windowsu 10. Dáta spoločnosti odhalili, že len 20% používateľov ma vo svojom počítaču najnovší software. Čo je však zaujímavejšie číslo je, že dáta z úvodu roku odhalili, že rovnaký počet aktívnych zariadení má starší, už nepodporovaný…

Astronómovia objavili klenot medzi exoplanétami: Čím je Gliese 486 b výnimočná?

0 icon

Astronómovia objavili exoplanétu, ktorá sa nachádza len 26-svetelných rokov od nás. Nazýva sa Gliese 486 b a táto planéta je momentálne našou najlepšou šancou pri skúmaní atmosfér planét mimo našej Slnečnej sústavy, píše portál Science Alert. Podľa odhadov vedcov by mohlo ísť o skalnatú planétu, ktorá sa podobá na našu Venušu. Gliese…

Kadiaľ pôjde rover Perseverance? NASA zverejnila obrázok, ktorý ukazuje jednu z možných ciest

0 icon

18. februára pristál na povrchu Marsu rover Perseverance. Presnejšie dosadol do krátera Jezero, ktoré mohlo byť kedysi jazerom a riečnou deltou. V ňom bude rover Perseverance pátrať po stopách mikrobiálneho života na červenej planéte, píše portál Universe Today. Lenže kde presne by mal rover po týchto stopách pátrať? Americká vesmírna…

Americký úrad pre kontrolu liečiv aktualizoval príručku, ako sa správať, keď nastane zombie apokalypsa

0 icon

Aktuálne pandémia nemusí byť tým najhorším, s čím sa musíme v najbližšej budúcnosti vysporiadať. Americký úrad pre kontrolu liečiv (US Centers for Disease Control and Prevention (CDC)) aktualizoval príručku, ako sa máme chovať, skúste hádať, keď nastane zombie apokalypsa. Na tému upozorňuje portál futurism.com. Hoci v súčasnosti môžu tieto udalosti…

WhatsApp pravdepodobne zavedie funkciu, ktorá o niečo zvýši bezpečnosť komunikácie

0 icon

Službe WhatsApp sa v posledných mesiacoch dostáva extra pozornosti. Dôvodom je ohlásená zmena podmienok používania, ktorá bola pred niekoľkými týždňami posunutá na neskôr. Konkrétne na 15. mája. Spoločnosť tak urobila, aby získala extra čas, aby bola schopná vysvetliť dôvody, prečo sa tak deje. Ale aj napriek tomu, že nové podmienky…

Armádny Magazín

Bezpečnostný analytik Schneider: vrešťanie o hybridnej hrozbe z Ruska pochádza z klubovní novodobých zväzákov

0 icon

Česko, 5.marec 2021 (AM, Sputnik) – V posledných rokoch počúvame, že Rusko vedie proti ČR akúsi hybridnú vojnu. Údajnú hybridnú hrozbu má predstavovať napríklad dostavba Jadrovej elektrárne Dukovany Ruskom alebo očkovanie vakcínou Sputnik V. Prinášame rozhovor s bezpečnostným an

Americké vrtuľníky: Nemci podrážajú už aj Francúzov

0 icon

Nemecko, 5.marec 2021 (AM) – Zdá sa, že Nemci zvažujú výmenu Francúzskeho vrtuľníka Tiger za americký AH-64E Apache. Nemecká predstava o spolupráci je založená výhradne na jednoznačnom prospechu pre nich. Už čoskoro bude zrenovovaná socha Otto Von Bismarck, symbol Nemeckej nadvlády, ktorému sa podarilo poraziť Napoleona a ukrad

Izraelský analytik Kedmi: západné sankcie zdvihli Navaľného stúpencov do hystérie

0 icon

Izrael, 5.marec 2021 (AM) – Nové sankcie USA a EÚ voči Rusku sa stali ukážkou neochoty Západu poškodiť ruskú ekonomiku. Uviedol to izraelský expert Jakov Kedmi.   2. marca USA a EÚ oznámili nové protiruské sankcie kvôli zatknutiu Navaľného. Podľa Kedmiho sa z opatrení uložených Západom stali „lacným pozérstvom

Armáda Doneckej republiky má povolenie na predstihovú paľbu

0 icon

Donbas, 5.marec 2021 (AM) – Vedenie ľudovej milície Doneckej ľudovej republiky povolilo svojim jednotkám páliť na pozície Ozbrojených síl Ukrajiny s predstihom. Podľa predstaviteľa milície ide o nevyh

Americké sankcie sú nanič. Turecko rokuje o ďalšej dodávke ruských S-400

0 icon

Turecko, 5.marec 2021 (AM) – Turecko aj naďalej rokuje s Ruskou federáciou o nákupe druhého pluku systémov PVO S-400 a o možnosti ich spoločnej výroby, nehľadiac na sankcie USA. Vyhlásil to vedúci sekretariátu obranného priemyslu Turecka Ismail Demir.  

Svetlo sveta

Kardinál Brandmüller: Tí čo opúšťajú Cirkev kvôli škandálom druhých, ohrozujú vlastnú spásu.

0 icon

Kardinál Walter Brandmüller vyslovil varovanie katolíkom, ktorí opúšťajú katolícku cirkev a to bez ohľadu na dôvody, že ohrozujú svoju vlastnú spásu, ak zomrú odlúčení od Cirkvi. Opustiť cirkev podľa kardinála Brandmüllera v skutočnosti znamená, že sa veriaci odreže od sviatostí potrebných na záchranu duše pred večným zatratením. Takýto veriaci “sa…

Mons. Karol Kmeťko (12.12.1875 – 22.12.1948) – biskup pre nitriansku diecézu.

0 icon

PRVÍ TRAJA SLOVENSKÍ BISKUPI VYSVÄTENÍ V NITRE 13.2.1921 Narodil v rodine obecného notára v Dolných Držkovciach, kde navštevoval základnú školu. Pochádzal z početnej rodiny, jeden brat bol kňazom, jedna sestra rehoľníčkou. 8-ročné gymnaziálne štúdium absolvoval na piaristickom gymnáziu v Nitre (1887-1895) a ako výborného študenta ho odporučili na štúdium teológie…

Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

0 icon

Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

0 icon

Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali