PAHREBA. „Utečenecký Viedenský valčík“ v Gabčíkove alebo z Rakúska nám posielajú špecifickú „zásielku“

Gabčíkovo 2. augusta 2015 (HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)

 

V Gabčíkove sa dnes koná referendum. Tu sa už pripravujú sa príchod utečencov – aj keď väčšina obyvateľov to nechce. Účelové zariadenie obsadí asi 500 „hostí“. Viedenský tábor je preplnený /môžeme za to?!/ a utečencov premiestnenia na Slovensko. Vraj dočasne…

Ilustračné foto
Ilustračné foto

 

Ahoj, Jožo. Ako sa máš? Počasie sa nám umúdrilo, však? Čo máme nového?

Ty to nevieš? Píšu o tom všetky média. Čakáme vzácnu návštevu z Rakúska.

Akú? Príde nejaký minister alebo premiér či nebodaj samotný prezident?

Bude to oveľa vzácnejšia návšteva. Najlepšie by ti o tom porozprávali v Gabčíkove.

Prečo práve tam? Rakúšania prídu rokovať o kúpe elektrárne v Gabčíkove?!

Horšie. Z Rakúska nám pošlú utečencov. Asi až 500 ľudí. Niektoré médiá tvrdia, že do Gabčíkova pošlú „iba“ 250 utečencov. Je to veľký rozdiel? Pochopiteľne, v Gabčíkove vyhlásili poplach. Zvolali verejné zhromaždenie, protestujú proti migrantom, spisujú petíciu. Celá obec je hore nohami. Ja sa tamojším ľuďom nečudujem.

Prečo? Veď v Gabčíkove od r. 1992 mali utečencov v tábore – a čo? Nikdy s nimi veľké problémy neboli. Samozrejme, pre niektorých je to nepríjemné. Boli časy, keď v tejto 5-tisícovej obci žilo 800 utečencov. Jasné, že občania mali obavy, ale nič zlé sa nestalo. Prečo by práve teraz malo dôjsť ku katastrofe? Z ničoho nič nafukujú bublinu. Prečo potom sa v Gabčíkove búria práve teraz?  

Niektorí to vysvetľujú tým, čo sa deje u susedov – v Maďarsku. Je to tam napínavé. Preto majú veľké obavy. Predsa do Gabčíkova pošlú trochu inú garnitúru utečencov v porovnaní s tými, ktorí tam bývali. Roky tam bol utečenecký tábor pre ľudí z bývalej Juhoslávie. Ale už 6 rokov sú tie  budovy neobývané. Zasa to tam „ožije“. Miestnym sa to nepáči, migrantov nechcú. Je zaujímavé, že tie budovy sa nachádzajú len 2 km od vodného diela. V minulosti na tomto mieste bývali stavbári vodného diela. Odteraz tam budú utečenci…

No a? Tiež sú to iba ľudia. Čítal som, že niektorí odborníci hovoria, že v Gabčíkove majú majú zbytočné obavy a situácia s Maďarskom sa nedá vôbec porovnávať. Je to v prvom rade o pomoci ľuďom v núdzovej situácii. Máme sa vykašľať na týchto ľudí?

Treba im pomáhať v tej krajine, kde žijú a nepodporovať migráciu akoby to boli lastovičky. Na čo sa premení tá nešťastná Európa, keď sem každý rok budú prichádzať desaťtisíce emigrantov s úplne inými tradíciami, kultúrou a zvykmi. Bude to Sodoma Gomora.

Prečo? Sú to obyčajní ľudia – takí istí ako sme my. Nerob paniku.

Nerobím. Nie som rasista, ale tvrdím, že to nie sú takí istí ľudia ako my. Sú iní. A preto sú s nimi problémy. Už sme sa o tom bavili. Títo ľudia prichádzajú sem „na návštevu“, ale žiť tu chcú podľa svojich zvykov a tradícií – tak, ako si zvykli v rodnej vlasti. Ale tu máme trochu odlišné zákony, tradície a zvyky. Musia sa prispôsobiť, ale nechcú – a vznikajú veľké problémy. Mali by si uvedomiť, že máme tu naše zákony.

Musíš byť tolerantný a pomôcť im, aby sa lepšie prispôsobili k tunajšiemu životu.

Lenže nechcú! Väčšina z nich sa ani nesnaží. Musím byť tolerantný? Povedz to tým, ktorých vietor náhodou zavial do tých krajín, odkiaľ k nám prichádzajú utečenci. Tam, ak sa na 100 percent neprispôsobíš k tamojším pravidlám hry, tak to určite neprežiješ. A nik tam neberie ohľad na to, že nie si zvyknutý na takýto štýl života a na to, že mnohé pravidlá hry sú dosť divoké. Buď sa prispôsobíš, alebo… Žiadna tolerancia, demokracia, sloboda a iné prehrešky európskeho spôsobu života. Ale my musíme byť tolerantní! Musí to byť rovnaké – musí byť aspoň nejaká spravodlivosť. Potom sa čuduješ, že ich tu mnohí nechcú?

Chápem to, ale tým ľuďom je treba pomáhať. Veď utečenecký tábor nezriadili niekde vo väčšom meste alebo v rekreačnom stredisku. Dajú ich do Gabčíkova, kde nie je veľa obyvateľov. Komu tam budú vadiť? Musíme sa správať ako kresťania.

Áno – áno. To povedz obyvateľom Gabčíkova. Každý je múdry, tolerantný a demokratický, ak sa ho to netýka osobne. Nech ich tí, ktorí chcú pomáhať utečencom, ubytujú vo svojej obci alebo meste či radšej vo vlastnom byte… Možno by v Gabčíkove občania neprotestovali, keby utečencov ubytovali v Bratislave, Trenčíne alebo v Košiciach. Ale majú s nimi negatívne  skúsenosti. Preto sú proti tomu, aby do ich obce prišli utečenci. Nemajú nič proti nim ako ľuďom, ale v prvom rade chcú chrániť svoj domov. V minulosti tam boli utečenci, ktorí kradli a vyvádzali, obyvatelia oprávnene majú strach. Preto nechcú utečencov v rodnej obci.

Ale aj tak. To dnešné miestne referendum týkajúce sa migrantov považujem za smutné a nešťastné. Veď aj tak nič nevyrieši. Nech dopadne hocijako – čo to zmení? Aj tak tých utečencov do Gabčíkova nasťahujú. Je to iba zbytočné divadielko.

Možno. Ale neber ľuďom možnosť vyjadriť svoj názor – aj keď sa vedenie štátu naň vykašle. Ak by všetci takto rozmýšľali, tak potom takmer žiaden protest nemá zmysel – aj tak sa takmer nič nemení. Voda však roky, desaťročia, stáročia kvapká na kameň, kým v ňom prerazí dieru. Bohužiaľ, niektoré veci trvajú veľmi dlho. Ľudia musia bojovať, musia vyjadrovať vlastný názor. Ktovie, možno toto gabčíkovské referendum zaváži?

A keby zaúradovalo? Čo to zmení? Že nedajú utečencov do Gabčíkova, ale niekde inde? A takto živých ľudí budú prehadzovať ako horúci zemiak? Toto považuješ za východisko? Pochop, nemôžeme stať v ústraní a tváriť sa, že sme iba muzikanti. Slovensko sa nemôže tváriť tak, akoby sa ho globálne problémy netýkali. Drvivá väčšina krajín mieni utečencom pomáhať, ale my a ešte zopár podobných „odpadlíkov“ nebudeme? A potom celý demokratický svet na nás bude ukazovať prstom – akí sme nedemokratickí, netolerantní a arogantní! Chceš, aby sme takto dopadli?           

Nie, chcem, aby sme dopadli dobre. Veď ti hovorím, vôbec neodmietam pomoc utečencom. Nepáči sa mi iba zvolená forma pomoci: liečime následky, ale nie príčinu choroby. Ale každý lekár ti povie: ak budeš liečiť iba následky choroby, nikdy sa nevyliečiš. Musíš odstrániť príčiny, ktoré ti choroby vyvolávajú. Opýtaj sa stavbárov: dom začínajú stávať od základov, nie od strechy. Ale s tými utečencami nás tlačia robiť presne pravý opak – stávať budovu od strechy. Veď spadne! Preto som ti hovoril: treba pomáhať a robiť poriadok v tých krajinách, odkiaľ utekajú utečenci. Treba tam obnovovať ekonomiku a zlepšovať životné podmienky pre ľudí. Do toho treba investovať, ale nie do utečeneckých táborov na vlastnom území.

Samozrejme, treba pomáhať krajinám, odkiaľ ľudia utekajú, pretože sú tam veľké problémy. Ale to je hudba budúcnosti. V súčasnosti Európska únia hasí aktuálny požiar: ľudia utekajú každý deň – čo s nimi? Otáčať lode späť, strieľať na ne?! Nejako treba riešiť problém, ktorý je mimoriadne aktuálny. Preto zatiaľ prijímajú utečencov. A zasa, nie je to také strašné. Väčšina utečencov je bezproblémová. Ostatných je treba trochu postrážiť a nasmerovať. Naučia sa, zvyknú si – nie je to také hrôzostrašné… Pozri sa, keď sa takto búrime proti utečencom, mýtus o pohostinnosti slovenského národa definitívne padá. Ako si na nás budú pozerať na celom svete?

Normálne sa budú pozerať. Nik sa neteší na utečencov. Bohužiaľ, tejto gabčíkovskej „partii“ sa už nevyhneme: náš minister vnútra pred takmer dvoma týždňami podpísal s rakúskou kolegyňou  dohodu o dočasnom ubytovaní 500 žiadateľov o azyl v Rakúsku. Prídu do Gabčíkova z rakúskeho tábora Traiskirchen. Dohoda platí na dva roky. Takže vraj pôjde iba o dočasné, niekoľkomesačné ubytovanie ľudí, ktorí sú v azylovom procese v Rakúsku a po jeho ukončení pôjdu späť. Kde je však záruka, že nepríde aj ďalšia „várka“?

Vidím, že sa v tejto otázke nezhodneme. Táto diskusia nemá zmysel. Dupľom, je to jedno, na čom sme sa dvaja zhodneme. Pani si aj tak urobia po svojom.

Ale táto diskusia má zmysel. Ak sa budeme spoliehať iba na pánov či z Bratislavy, Bruselu alebo Washingtonu, veľa sa toho nezlepší. Hlas ľudu – aj pani budú musieť vypočuť hlas ľudu. Vypočuť a poslúchnuť. Zatiaľ je to iba hudba budúcnosti. Ale iba na nás záleží, nakoľko je tá budúcnosť vzdialená…

Eugen Rusnák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Peter Stano: Poľsko na hranice nepustilo expertov EÚ, preto nedostalo podporu

0 icon

Brusel 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mateusz Wodzinski)   Poľsko na svoje hranice s Bieloruskom nepustilo expertov Európskej únie (EÚ), ktorá v dôsledku toho doteraz neposkytla Poľsku podporu na boj proti nelegálnej migrácii. Vonkajšie hranice EÚ by však mali byť primerane chránené, uviedol pre TASR Peter Stano, hovorca vysokého predstaviteľa Európskej únie…

Pellegrini: Slovensko si plán obnovy napísalo samo a ušilo na seba bič

0 icon

Bratislava 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Slovensko do projektu plánu obnovy zahrnulo konkrétne stanovené reformné ciele, ktoré bude mať problém reálne naplniť. V diskusii na TASR TV to povedal líder mimoparlamentného Hlasu-SD a nezaradený poslanec Peter Pellegrini „Slovensko si plán obnovy malo napísať, aj napísalo samo. A myslím si,…

V prvom tréningu pred Veľkej ceny USA dominoval Mercedes

0 icon

Austin 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darron Cummings)   Majster sveta F1 Lewis Hamilton a jeho tímový kolega Valtteri Bottas potvrdili v prvom tréningu pred Veľkou cenou USA dominanciu Mercedesu Za Fínom Bottasom a o 0,045 s pomalším Britom Hamiltonom skončil na Circuit of the Americas v Austine líder priebežného poradia seriálu…

Padajúce lešenie zlomilo „zub“ na kremeľskom múre

0 icon

Moskva 22. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Sputnik-Алексей Майшев )   Ruské úrady museli v piatok uzatvoriť Červené námestie v Moskve. Spôsobil to pomerne kuriózny dôvod. Pod vplyvom silného vetra sa zrútilo lešenie, ktoré odlomilo jeden zo „zubov“ na vrchole múru Kremľa Dočasná oceľová konštrukcia bola postavená pri časti spomenutého múra v blízkosti…

Pápež František sa poďakoval Lionelovi Messimu za dres

0 icon

Rím 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alessandra Tarantino)   Pápež František sa poďakoval futbalovému útočníkovi Lionelovi Messimu za darček v podobe dresu francúzskeho klubu Paríž St. Germain "Milý brat, ďakujem za dres a venovanie. Ďakujem za blízkosť a za to, že nie si namyslený. Boh ťa žehnaj, vždy môžeš so mnou počítať,"…

Očkovanie detí od 12 rokov a dospelých pokračuje bez registrácie aj v ďalšom týždni

0 icon

Bratislava 22. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Očkovanie detí od 12 rokov a dospelých pokračuje bez registrácie aj v ďalšom týždni. Záujemcovi stačí prísť do očkovacieho centra s občianskym preukazom a preukazom poistenca. Je možné navštíviť miesta, ktoré aktuálne očkujú jednodávkovou vakcínou Janssen od Johnson & Johnson alebo niektorou z…

Korčok vo Viedni: Pandémia nás so susedmi zblížila, nesmieme však poľaviť

0 icon

Bratislava/Viedeň 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Pandémia nás so susedmi zblížila, ale nesmieme poľaviť, pretože zima bude testom pre všetkých. Uviedol to minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok počas piatkovej pracovnej návštevy v rakúskej metropole Viedeň, kde na pozvanie rakúskeho ministra zahraničných vecí Michaela Linharta rokoval aj s ministrami…

Po Lukašenkovej kritike v Bielorusku zrušili povinnosť nosiť rúška

0 icon

Minsk 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Maxim Guchek/ Pool Photo via AP)   Bieloruské ministerstvo zdravotníctva zrušilo povinné nosenie rúšok, ktoré platilo od 9. októbra. Toto opatrenie predtým kritizoval Západom neuznávaný prezident Alexandr Lukašenko, informovala v piatok agentúra Interfax Lukašenko podľa nej na jednej z porád v utorok žiadal, aby sa na…

Izrael od 1. novembra povolí zahraničným turistom vstup do krajiny

0 icon

Jeruzalem 22. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Tsafrir Abayov)   Izraelskí lídri navrhujú znovuotvorenie krajiny pre úplne vakcinovaných turistov od 1. novembra. Tento krok prichádza v čase, keď sa krajina vynára zo štvrtej vlny pandémie koronavírusu V júli Izrael odštartoval kampaň zaočkovania posilňujúcou dávkou a tretiu dávku vakcíny konzorcia Pfizer-BioNTech ponúkol prakticky všetkým…

Kosovská prezidentka nariadila vyhostiť dvoch ruských diplomatov

0 icon

Priština 22. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Patrik Domi)   Kosovo nariadilo vyhostenie dvoch ruských diplomatov pre údajné "ohrozenie národnej bezpečnosti". V piatkovom vyhlásení to uviedla kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová, ktorá zároveň obvinila Moskvu zo snahy destabilizovať región, píše agentúra AP Osmaniová podľa vlastných slov požiadala kosovské ministerstvo zahraničných vecí, aby dvojicu…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

Podliehajú ilúzii: Väčšina očkovaných si myslí, že sa nenakazí

0icon

Dajte sa zaočkovať. Dvakrát aj trikrát, hovorí nám reklama aj predstavitelia vlády a podporuje to aj Matovičova lotériová kampaň. Vraj je to jediná záchrana, hovoria takí lekári ako laureát Sabaka, profesor Krčméri aj pediatrička Prokopová. Hovoria,  že toto očkovanie chráni aj pred tým, aby sme iných neinfikovali kovidom. Ale v…

René Pavlík

Parlament

0icon

Hlasovanie Ak aspoň občas sledujete rokovanie v parlamente NRSR musíte plakať od nemohúcnosti. Nie len že nie sú peniaze pre matky, deti, platy, dôchodky, cesty, mosty, železnice, nemocnice, učiteľov, sestričky, lekárov, ani na všetko čo si spomeniete , ale najmä nie sú peniaze na dovzdelanie našich volených „reprezentantov“ v najvyššom zastupiteľskom orgáne.…

Pavel Jacz

Včerajší rozsudok pezinského ŠTS v prípade Judáš - teda 200 tisícového úplatku exšéfovi kontrarozviedky SIS a expolicajtovi nám vraví, že justičná spravodlivosť u nás stále kríva!!!

0icon

Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Sabová včera odsúdila v kauze Judáš bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Gašparoviča a bývalého policajta Vlčana za prijatie úplatku vo výške 200 000 Euro na 11 a 10 rokov väzenia a pokuty 50 000 a v druhom prípade 40 000 Euro a zhabanie automobilu. Prokurátor…

Juraj Tušš

Úroveň politiky a psychika ľudí na Slovensku

0icon

Vedeli ste, že medzi černošskými obyvateľmi v USA existuje výraz House Negro (domáci negri)? Je to veľmi zaujímavý výraz, môžeme ho uplatniť aj v našej spoločnosti? . Pre pochopenie je potrebné poznať históriu tohto výrazu. Pôvod siaha do otrokárskych čias v USA. Absolútnu väčšinu otrokov v tej dobe tvorili černosi,…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť VII.

0icon

Ako sa dá odpovedať na diktatúru triedy kapitalistov, ktorá sa presadzuje cez štátnu moc ako nedemokratickú autoritu ? Obyvateľstvo národných štátov sa razom ocitlo v akomsi novodobom postavení niekdajšieho proletariátu ako námedzných robotníkov, ktorí nevlastnia ži

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Slovanský Enoch alebo poznávací výlet po nebesiach: 2. časť

0 icon

„Tak som zavolal svojich synov Matuzalema, Regima a Gaidada a povedal som im tú úžasnú novinu,“ napísal o tom Enoch. Chlapci si najprv museli pomyslieť, že sa foter definitívne zbláznil, ale nahlas nepovedali nič, pretože v oných časoch sa odporovať otcovi nepatrilo. Pokračujeme druhou časťou článku o Enochovi, ktorému bolo…

Hra s tieňmi: Na chodníky maľuje falošné tiene, ktoré vyzerajú fantasticky

0 icon

Ak by si sa niekedy prechádzal ulicami mesta Redwood City v Kalifornii, môžeš mať pocit, že niečo nie je v úplnom poriadku. Svoju pozornosť by si mal obzvlášť venovať tieňom. Všimol si si, že na nich niečo nesedí? Z koša je zrazu kvetina, poštové schránky sa menia na príšerky a…

Deti a svadba: 10 zábavných fotografií

0 icon

Buďme na chvíľku úprimní: svadby nás môžu poriadne unaviť. Najmä vtedy, ak sa staráme o množstvo vecí pred, či počas samotného obradu. Rozdielne to nie je ani počas svadobnej hostiny. Dnes sa však budeme baviť o inej únave (nie, nemám na mysli ani tú spoločenskú :D). Ukážeme si zbierku fotografií…

Vizuálne porovnanie života v Severnej a Južnej Kórei

0 icon

Autor fotografií približne pred rokom absolvoval prísne vedený 7 dňový pobyt v Severnej Kórei. Jednoducho mu vzali pas a nedovolili mu vidieť niečo, čo nechceli. Severná Kórea bola určite najdivoejšia krajina, akú kedy navštívil. Počas celého pobytu sa sám seba pýtal, aký je asi život vo vedľajšej Južnej Kórei, ktorá…

Muži v žiarivých brneniach: biblické bytosti alebo mimozemšťania? 3. časť

0 icon

Zvláštne na svetelných démonoch - okrem iného - je to, akým spôsobom sa vymykajú bežnej náboženskej viere svojej doby. „Pýtal som sa ich na nesmrteľnosť duše a oni povedali, že neprežije nič. Povedali, že svet sa tvorí každým okamihom, a ak by Boh stratil odvahu, svet by okamžite zahynul,“ poznamenal…

Armádny Magazín

300. výročie Ruského impéria prebehlo úplne bez povšimnutia

0 icon

Rusko, 22. október 2021 (AM, Vzglyad) – 2. október v starom kalendári (2. novembra, nový) si pripomína 300. výročie Ruskej ríše. Práve v tento deň, po víťazstve nad Švédskom v Severnej vojne a po konsolidácii Ruska v Baltskom mori, bol cár Peter vyhlásený za cisára celého Ruska a za

Americká Heritage Foundation zhodnotila vojenský potenciál USA na „trojku“, najnižšie hodnotenie u námorníctva

0 icon

USA, 22. október 2021 (AM) – Na pozadí vyhlásení amerického prezidenta Josepha Bidena, že vojenská sila Spojených štátov je nepopierateľná, zverejnil strategický výskumný ústav United States Heritage Foundation analýzu vojenských spôsobilostí. Inštitút vykonal štúdiu vojenské

Video: Rusko otestovalo raketu Bulava vypustenú z jadrovej ponorky v Bielom mori

0 icon

Rusko, 22. október 2021 (AM, Sputnik) – Jadrová ponorka projektu 955A Borej-A Kňaz Oleg vykonala v Bielom mori vypustenie balistickej rakety Bulava, informovalo o tom ruské ministerstvo obrany.  

Najcynickejšia politická vražda USA po 10 rokoch stále bez pravdy. Kaddáfiho rodina zverejnila nahrávku jeho posledných slov

0 icon

Lýbia, 22. október 2021 (AM) – 20. októbra uplynulo 10 rokov od ukončenia americkej vojenskej operácie v Líbyi. Skutočným koncom nepriateľských akcií bolo zavraždenie vládcu krajiny Muammara Kaddáfího. Ale zlepšil sa potom život Líbye?  

Ukrajinci ostreľovali dedinu v Donecku. Žena ktorá zostala bez domova: "Zabila by som ťa!"

0 icon

Donecká republika, 22. október 2021 (AM) – Ukrajinskí militanti dnes ráno ostreľovali dedinu Gornyak v Kujbyševskom okrese Doneck. Žena, ktorá zostala bez domova, sa neudržala: "Zabila by som ťa!"  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali