OZ – Z detskej knihy mýtus. Príbeh svetoznámej rozprávky podľa dramaturgičky berlínskeho predstavenia

Košice 27. novembra 2019 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Posledný novembrový piatok bude v Štátnom divadle Košice (ŠDKE) patriť poslednej tohtoročnej premiére. Balet Štátneho divadla Košice uvedie 29. Novembra o 19:00 v Historickej budove ŠDKE výpravnú inscenáciu režiséra a choreografa Giorgia Madiu Čarodejník z krajiny OZ

Štátne divadlo Košice

Košice budú po Berlíne druhým mestom, kde sa toto spracovanie svetoznámej rozprávky bude uvádzať. Príbeh rozprávky, ktorá sa z detskej knihy stala mýtom, spracovala dramaturgička berlínskeho predstavenia Annegret Gertz. Rovnako aj históriu rôznych adaptácií slávnej knihy na divadelných doskách a filmovom plátne. Ponúkame časť jej textov z bulletinu predstavenia, berlínskeho aj košického.

„Ozily yours“, takto L. Frank Baum podpisoval svoje autogramové karty po tom, čo v roku 1900 napísal knihu pre deti: „The Wonderful Wizard of OZ“ – právom s trochou prehnanej odvahy, ale bola to predsa len kniha jeho života. Jeho vydavateľ zrejme tušil úspech a preto pustil do tlače nezvyčajne veľké vydanie, až 250.000 exemplárov. Žiarivé farby ilustrácií slávneho grafika Williama W. Denslowa boli určite dôležitou časťou úspechu, pretože nadšenie bolo nezvyčajne veľké už v čase, keď sa do detských rúk dostalo prvé vydanie. Príbeh Dorotky a jej cesty k čarodejníkovi z Oz bol na ceste k tomu, aby sa stal najobľúbenejšou detskou knihou vôbec. Ako je známe, dodnes nestratil nič zo svojej obľúbenosti. A nie len to: „Čarodejník z Oz“ nie je len veľkou klasikou detskej literatúry, ale zároveň aj americký mýtus.

To že samotný Baum ostal za svojho života dieťaťom plným fantázie sa výrazne prejavuje v trinástich  pokračujúcich zväzkoch, v ktorých písal o krajine OZ, o nespočetných obyvateľoch so zvláštnymi menami a o ich pochabých zážitkoch. Známa je aj Baumova láska k abecedám, k písmenkovým a slovným hračkám, k malému čarovaniu a bláznivým vynálezom, ku ktorým povzbudzoval aj svojich synov. Asi aj preto sa legenda o pôvode slova „Oz“ teší takej veľkej obľube, keď ju Baum na tlačovej besede rozšíril pri jeho šikovnej reklamnej stratégii, ktorá sa vzťahovala na nové vydanie z roku 1903: „Na mojom písacom stole je malá skrinka na kartotéku. Keď som rozmýšľal nad titulom pre môj príbeh a práve sa rozhodol pre slovo „čarodejník“, môj pohľad padol na pozlátené písmená na troch zásuvkách na skrinke. Prvá zásuvka bola označená písmenom A – G a druhá s H – N. Na tretej zásuvke boli písmená O – Z. Preto meno ‚OZ‘.“

Jeho dokopy štrnásť zväzkov o krajine OZ živilo L. Franka Bauma a jeho rodinu, pretože Baum myslel aj na to, aby sa úspech preniesol do budúcna. Baum nemohol vopred predvídať, že jeho vydavateľstvo Reilly & Lee po jeho smrti v roku 1919 uspokojí záľubu čítania amerických detí s ďalšími 26 nasledujúcimi zväzkami od iných autorov a že zažratí fanúšikovia OZ dnes na celom svete prevádzkujú nespočetné OZ-portály, fóra a zážitkové webové stránky, aby naďalej udržiavali kult s očividným úspechom. Z diela „Famous Forty“, slávnych štyridsať zväzkov, je dnes dostupný minimálne prvý zväzok, alebo ešte aj druhý a tretí, a to takmer vo všetkých krajinách sveta.

Baum si so svojim inštinktom pre úspech sám pretvoril prvý zväzok svojej detskej knihy na libreto a vytvoril si aj scény pre hudobno-scénické prevedenie. Keď mu profesionálne komerčné divadelné spoločnosti takmer vytrhli knihu z ruky, spustila sa obrovská lavína, aká sa v zábavnom sektore v USA už druhý krát nezopakovala. Hudobná Extravaganza THE WIZARD OF OZ zažila v roku 1902 svoju premiéru v opere „Hamlin’s Grand Opera House“ v Chicagu a už vtedy boli cieľovou skupinou dospelí a rovnako aj deti. Niekoľko rokov putovala táto opulentne vybavená produkcia s hviezdnym apelom a nákladnou marketingovou mašinériou po štátoch východného pobrežia, potom zahájila v New Yorku a neskôr dobyla západné pobrežie ako aj vnútorné štáty USA.

Baum rád experimentoval a v roku 1908 adaptoval svoj príbeh do ďalšieho nového a úplne iného konceptu pre divadlo. Baum v snahe pobaviť publikum rozšíril vtedy veľmi obľúbený formát ilustrovaného čítania, istý druh Dia-prednášky, o scénické pasáže s predstaviteľmi v kostýme a maske a doplnil ich filmovými prostriedkami. K tomu hral malý orchester celkom 27 hudobných čísel. Keďže bolo kino v roku 1908 ešte len na začiatku svojho technického vývoja, filmové sekvencie šou sa tak rýchlo stali hlavnou atrakciou. Filmovanie a produkciu prevzala Selig Polyscope Company, čo boli dvaja bratia, ktorí patria k pionierom americkej filmovej histórie. Filmové sekvencie v Baumovej šou, čiastočne ručne maľované, hrali s fantastickými motívmi a tvorili triky a efekty typické pre pôvodné kino.

Baum pomenoval svoju šou titulom FAIRYLOGUE AND RADIO-PLAYS, „Fairy Tale Films“ boli rozprávkové filmy a s pojmom „Logue“ sa spájal aj scénicky stvárnený Dia-prednes, čo boli v tom čase veľmi obľúbené formáty. Zachovaný scenár: Večer uvádzal samotný Baum ako rozprávač, kde rozprával o jeho ceste do krajiny OZ, pričom súčasťou bola projekcia fantazijnej mapy. Potom bol predstavený lev, filmová prihrávka zobrazuje fascinujúce zviera, na javisku nasleduje číslo s levom s tancom, spevom, groteskou a dialógom.

Baum riadil perspektívu publika, raz z bočného javiska ako hlas z „Off“, raz ako spoluúčastník v centre javiska. Je jednoznačné, že Baumova multimediálna produkcia použila rôzne prvky budúcich divadelných konceptov, aj keď len čisto intuitívne. Avšak obrovské náklady na turné priviedli Bauma do konkurzu a preto predal práva na knihu spoločnosti Selig Polyscope Company, ktorá v roku 1910 produkovala 13 minútový nemý film THE WONDERFUL WIZARD OF OZ. Dlhší nemý film s rovnakým názvom bol do filmového divadla uvedený v roku 1925, ako vehikel pre Olivera Hardyho a najmä pre komika Larryho Semona. Ako veľmi voľná adaptácia príbehu je v popredí groteska, prenasledovanie a plno vtipných akcií. Film bol po mnoho rokov veľmi úspešný.

Kreatívne hlavy Hollywoodskej produkčnej firmy Metro-Goldwyn-Mayer samozrejme dobre vedeli, čo robia, keď kupovali práva na knihu od Baumovho syna Franka a potom tých najtalentovanejších umelcov svojho štúdia poverili tým, aby THE WIZARD OF OZ preniesli na plátno ako dych vyrážajúci technický farebný zázrak, čím písali dejiny kina. Plechový drevorubač a strašiak, Jack Haley a Ray Bolger, vystupovali ako vynikajúce hviezdy už v slávnom diele Extravaganza ako „Wooden Tin Man“ a „Scarecrow“. Rovnako slávny Bert Lahr ako „Cowardly Lion“ vniesol svojim frivolným vzhľadom do filmu presne tú uštipačnú známku, ktorá sa od neho očakávala. Hudobník Arthur Freed, ktorý mal byť neskôr hlavou legendárneho „Freed Unit“, hudobného oddelenia MGM, sa angažoval za obsadenie Judy Garlandovej ako predstaviteľky Dorotky, detskej hviezdy, ktorá v roku 1939 ako šestnásťročná už  niekoľko rokov stála na javisku. Jej strhujúcej interpretácii „Somewhere Over The Rainbow“ – odvtedy nezabudnuteľný svetový hit –  vďačí za jej prvý veľký svetový úspech. Hudobný skladateľ Harold Arlen jej na mieru napísal titul k textu od Edgar Y. Harburga.

THE WIZARD OF OZ sa vrátil do divadla ako muzikál od Harolda Arlena a Edgara Y. Harburga. Po premiére v roku 1942 zažíval muzikál THE WIZARD OF OZ stále nové produkcie nie len v USA. Nemecká premiéra „DER ZAUBERER VON OSS“ bola v roku 1971 v divadle Elbe-Elster-Theater vo Wittenbergu. V Berlíne sa hral muzikál naposledy v roku 1992 v metropolitnom divadle. Asi najznámejšie a najspornejšie adaptácie sú THE MUPPETS‘ WIZARD OF OZ (2005) a THE WIZ (1975). Dejstvo sa presunulo do Harlemu a novú hudbu aranžoval Charlie Smalls v štýle „Motown“ od Quincy Jones. Diana Ross hrala vo filme z roku 1978 úlohu Dorotky a strašiaka si zahral Michael Jackson. Určite sa oplatí cesta cez početné webové OZ-portály, kde si môže krajinou OZ prejsť každý sám.

Zázračná krajina OZ je alegória, ktorá inšpiruje stále k novým významom, či už literárnym alebo intelektuálnym, vedeckým alebo len pre čisté potešenie. Hra plná fantázie s obsiahnutou utópiou, motívmi a postavami bude pravdepodobne vzývaná vždy novým spôsobom a starému známemu príbehu naopak vdýchne nový život. V Las Vegas sa až do nedávna dalo v MGM hoteli kráčať po žltej kamennej ceste a v Berlíne sa len nedávno objavil fantazijný román „Zombici z OZ“. V skutočnosti však „The Wonderful Wizard of OZ“ napĺňa všetky kritériá klasickej rozprávky.

Redakciu informoval Svjatoslav Dohovič, tlačový tajomník ŠD Košice

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Nemecký minister zdravotníctva má pozitívny test na Covid-19

0 icon

Berlín 21. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Markus Schreiber)   Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn bol v stredu popoludní pozitívne testovaný na prítomnosť nového druhu koronavírusu. Oznámil to jeho hovorca Hanno Kautz s tým, že minister okamžite nastúpil do domácej karantény, informuje denník Süddeutsche Zeitung (SZ) Spahn má zatiaľ pociťuje len symptómy prechladnutia,…

Arménsky prezident hovoril v Bruseli so Stoltenbergom aj Michelom

0 icon

Brusel 21. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Hoslet)   Arménsko je cenným partnerom Severoatlantickej aliancie, uviedol v stredu generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg po tom, ako sa v sídle NATO v Bruseli stretol s arménskym prezidentom Armenom Sarkissianom Agentúra DPA pripomenula, že najvyšší predstaviteľ Arménska svoj pobyt v Bruseli využil aj na…

Brazílsky prezident zrušil nákup potenciálnej čínskej vakcíny 

0 icon

Sao Paulo 21. októbra (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Eraldo Peres)   Brazílsky prezident Jair Bolsonaro zrušil rozhodnutie svojho ministra zdravotníctva Eduarda Pazuella o nákupe 46 miliónov dávok potenciálnej čínskej vakcíny CoronaVac proti ochoreniu COVID-19, ktorá sa testuje v štáte Sao Paulo. Náklady na nákup vakcíny sa odhadovali na sumu 360 miliónov dolárov "Brazílsky ľud…

Polícia v nemeckom meste Goch oslobodila ženu, ktorú údajne zadržiavala sekta

0 icon

Goch 21. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Karsten Schroeder)   Polícia vyslobodila v stredu ráno v západonemeckom meste Goch pri holandských hraniciach ženu, ktorú údajne proti jej vôli zadržiavali členovia sekty na pozemku bývalého kláštora. Počas policajnej akcie bol zadržaný aj 58-ročný Holanďan, ktorý sám seba nazýva "prorokom" Informovala o tom polícia a…

Útok nožom v Drážďanoch vyšetruje prokuratúra ako teroristický čin

0 icon

Drážďany 21. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Bodo Marks)   Vyšetrovanie útoku nožom na dvoch turistov vo východonemeckom meste Drážďany zo začiatku októbra prevzala Spolková prokuratúra v Karlsruhe. Skutok, zo spáchania ktorého je podozrivý 20-ročný Sýrčan zadržaný v utorok večer, bol podľa prokuratúry zrejme motivovaný islamským extrémizmom, uviedla v stredu agentúra DPA Obeťou…

Dohoda agroministrov EÚ je vyvážený kompromis. Aj pre Slovenskú republiku

0 icon

Luxemburg 21. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský sa spolu so štátnym tajomníkom Andrejom Gajdošom zúčastnil na Rade ministrov pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo (AGRIFISH) v Luxemburgu. Hlavnými bodmi programu boli predovšetkým balík reforiem Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020 a Stratégia „Z…

Výbuch plynu v Londýne si vyžiadal dve obete na životoch

0 icon

Londýn 21. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:London Fire Brigade Twitter)   Dvaja ľudia zahynuli a jedna osoba utrpela zranenia pri výbuchu - pravdepodobne plynu -, ku ktorému došlo v stredu v jednom z obchodov vo štvrti Southall na západe Londýna. S odvolaním sa na vyjadrenie miestnych hasičov a polície o tom informovali…

Kolíková:Je zbytočné hovoriť o právnych riešeniach,kým nemáme dáta od odborníkov

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Pre prijatie opatrení a následné právne úpravy je potrebné mať najprv informácie z pandemickej komisie vlády a ústredného krízového štábu V stredu to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) v súvislosti s možným nariadením povinnej izolácie pri nepodstúpení plošného testovania a tiež…

Dáta ukazujú, kde v Česku sa nakazilo koronavírusom najviac ľudí

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-/Petr David Josek)   Najnovšie dáta z Českej republiky ukazujú, že najviac ľudí sa koronavírusom za posledné obdobie nakazilo na pracovisku a v domácnosti Naopak hromadné a spoločenské akcie sa podieľajú na celkovej nákaze len veľmi málo, rovnako ako športové podujatia a stredné a vysoké školy.…

Stoltenberg dúfa, že USA zostanú aj po voľbách oddané NATO

0 icon

Brusel 21. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Michael Kappeler)   Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyjadril v stredu nádej, že Spojené štáty americké zostanú oddané Severoatlantickej aliancii bez ohľadu na to, kto vyhrá nadchádzajúce prezidentské voľby. V "čoraz nepredvídateľnejšom svete" to bude v najlepšom záujme Ameriky, povedal počas videokonferencie s novinármi, na ktorej…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ľubomír Lipták

Zostaňte doma!

0icon

Len zopár dní po vypuknutí korona šialenstva, tohto spektakulárneho celosvetového divadla, som sa pomerne rýchlo otriasol, zorientoval v súvislostiach a publikoval som článok, kde som opísal, o čo v podstate ide, aké sú môžné ďalšie scenáre vývoja a aké môžu byť dôsledky tohto bezprecedentného spôsobu ako zbaviť ľudí ich osobných slobôd a vytvoriť tak plne kontrolovanú totalitnú…

Mária Benová

Matovič nás straší domácim väzením. Čechov, Írov i Britov už zamkol ten despota

0icon

Od 23.okt.2020 zavádza Wales 2-týždňové úplné uzatvorenie ekonomiky, resp. "TOTAL LOCKDOWN", resp. "BLACKOUT" (ako to I.Matovič nazval v apríli), s cieľom zmierniť prudký nárast pacientov s COVID-19. Premiér Walesu Mark Drakeford: "Ak nebudeme konať, Národná zdravotná služba (NHS) nebude schopná postarať sa o zvyšujúci sa počet chorých ľudí..." Zatvo

Gustáv Murín

Vítam plošné testovanie ako referendum o dôvere selfie-vláde

0icon

Čelíme novej totalite. Nie je ideologická. Najlepšie ju charakterizuje české príslovie: „Iniciativní blbec, hotové neštěstí.“ A ľudia s Matovičovou diagnózou sú neúnavní. Môžeme sa o tom presvedčiť v týchto dňoch. Nestíhame sa spamätať z jedného bláznivého nápadu tohto sociopata, už prichádza ešte absurdnejší. Najhoršie ale nie je to, že sa niekto ako…

Peter Švec

Množstvo nemusí znamenať víťazstvo. Numerická prevaha. Pôsobenie proti prevahe. 3. časť.

0icon

”Ak je niekto menší, mal by sa pokúšať byť šikovnejším.” (Colin S. Gray) Prevaha, ktorá bola popísaná z pozorovania sveta zvierat, existuje vo vzájomných interakciách, ktoré prevažujú vo vojne do určitej miery a spôsobujú komplexnosť vojny a jej nevyspytateľnosť. Ako uvidíme neskôr v tejto štúdii, najdôležitejšou koncepciou manévrového prístupu k…

Boris Mesár

Z Ruského sveta - Lavrov dal konečne pravý hák do čeluste zasratej EÚ

0icon

Za posledné dva dni máme veľmi zaujímavú recenziu správ - ktorá sa priamo týka Ruska.  Prvá správa sa priamo týka našej účasti vo WTO - v utorok začali USA, Európska únia a Svetová obchodná organizácia zvláštne a zvedavé vyšetrovanie proti Rusku. Dôvodom vyšetrovania bolo - neuveríte - substitúcia (nahradenie) dovozu.

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

7 jedál, s ktorými by sa nikdy nemala mikrovlnná rúra stretnúť

0 icon

Mikrovlnná rúra, ktorá bola prvýkrát vynájdená v 40. rokoch 20. storočia, je dnes jedným z hlavných kuchynských spotrebičov v každej domácnosti. Aj keď táto mašinka znamená pohodlie pri varení a ohrievaní, existujú určité druhy jedál, ktoré by si do mikrovlnnej rúry nikdy nemal dávať ohrievať.   1. Mikrov

Oceánia: Ako ľudia osídlili jedno z najodľahlejších miest na svete

0 icon

Stačí sa pozrieť na mapu a nájsť názov Oceánia – tichomorskú oblasť, ktorá zahŕňa Havaj, Nový Zéland, Samoa, Francúzsku Polynéziu a Mikronéziu. Budeš sa čudovať, ako sa ľudia pôvodne na týchto ostrovoch usadili. Sú tu väčšinou v malom počte a nachádzajú sa stovky až tisíce kilometrov od akejkoľvek veľkej pevniny aj od seba…

21 rozkošných psíkov, ktoré si získajú tvoje srdce

0 icon

Tvoje srdce si získa týchto 21 rozkošných psíkov, ktoré uvidíš na nasledujúcich fotografiách. Keď si tvoj psík prosí jesť, prípadne ti dá najavo, že je čas na prechádzku, len ťažko mu dokážeš odolať. Jeho oči hovoria za všetko. Týchto 21 rozkošných psíkov si tvoje srdce získa veľmi ľahko. Fotografie sú…

Kruhy v obilí a mimozemšťania (1. časť)

0 icon

Kruhy v obilí nás fascinujú už od nepamäti. Spájajú sa predovšetkým s mimozemšťanmi, avšak – pochopiteľne – existuje viacero teórií, prečo vznikajú a kde vznikajú. Poďme sa na celú problematiku pozrieť trochu detailnejšie. Prinášame vám trojdielnu sériu článkov s názvom Kruhy v obilí a mimozemšťania. Pohodlne sa usaďte a ideme…

Prečo hranolky chutia tak zle, keď už sú studené?

0 icon

Hranolky rozhodne nie sú pre naše telo a trávenie najzdravšie, no raz za čas padne dobre aj zhrešiť. Tenké, chrumkavé a dozlatista upražené – presne také patria k najobľúbenejším pokrmom nielen medzi deťmi na celom svete. Hranolky patria podľa prieskumov k najobľúbenejším prílohám na všetkých kontinentoch. Hodia sa k mäsu,…

Vo svete IT

Úplne nové hodinky Xiaomi Amazfit Neo s mesačnou výdržou batérie aktuálne kúpiš za neuveriteľne nízku cenu

0 icon

Spoločnosť Xiaomi opäť zväčšuje svoje portfólio inteligentných hodiniek dcérskej spoločnosti Amazfit. Medzi modelové rady tejto obľúbenej značky boli len nedávno zaradené aj úplne nové outdoorové hodinky Amazfit Neo, ktoré si určite zamilujú tí najväčší priaznivci športových outdoorových hodiniek. S viac ako mesačnou výdržou batérie na jedno nabitie, profesionálnou vodotesnosťou 5ATM…

Prvá mobilná 4G sieť na Mesiaci nám vo svojej podstate pomôže zistiť, či predstava o trvalej posádke je reálnou

0 icon

Americká vesmírna agentúra, NASA, investuje, v rámci svojej snahy vrátiť ľudí na povrch Mesiaca, do vybudovania mobilnej siete na našej prirodzenej družici. Píše o tom portál Business Insider. Úlohy sa chopí spoločnosť Nokia, ktorá na to využije grant v hodnote 14-miliónov amerických dolárov. Samotný návrh skompletizuje spoločnosť Bell Labs, ktorá spadá pod…

Xiaomi začalo distribuovať stabilnú BETA verziu MIUI 12 pre zariadenie Redmi Note 7

0 icon

Jeden z najpopulárnejších modelov spoločnosti Xiaomi, Redmi Note 7, ktorý bol oficiálne predstavený ešte v januári 2019, dostáva najnovšie aktualizáciu s MIUI 12 nadstavbou. Zároveň však treba dodať, že ide o stabilnú BETA verziu aktualizácie. V praxi to znamená, že aby ste ju boli schopný nainštalovať do svojho zariadenia, tak…

Vstavaná aplikácia Správy od Xiaomi dostáva nové funkcie

0 icon

Xiaomi pokračuje aj naďalej vo vylepšovaní MIUI nadstavby a vstavaných aplikácií. Zatiaľ čo pár dní dozadu sme mohli čítať napríklad UWB technológii, ktorá posúva komunikáciu medzi smartfónom a domácimi zariadeniami na úplne novú úroveň, tak tentokrát so do pozornosti dostáva vstavaná aplikácia Správy, ktorá získava nové funkcie. Vstavaná aplikácia Správy…

Nový iPhone 12 Pro má menšiu batériu ako minuloročný model smartfónu

0 icon

Spoločnosť Apple len pár dní dozadu oficiálne predstavila novú produktovú radu smartfónov, na ktorej čele stojí aktuálne najvýkonnejší smartfón výrobcu, iPhone 12 Pro Max. Samozrejme, ako to býva zvykom, tak pri predstavení nových modelov očakávame niečo „viac“ v porovnaní s predošlou generáciou zariadení. O to viac sú zistenia portálu macrumors.com…

Armádny Magazín

Americké pušky DIAMONDBACK AR-15 aj pre európsky trh

0 icon

USA,  21. októbra (AM) - Pušky Diamondback pochádzajú z menšej rodinnej zbrojovky z USA, ktorá sa stála známa vďaka svojej vysokej kontrole kvality a nižším cenám. Základom sú overené parametre - 16" nitridovaná chrom-molybdenová hlaveň, 12" M-lok predpažbie, 8620 Mil-Spec záver,

Šéf ruskej rozviedky - Naryškin: USA pripravujú „farebnú“ revolúciu po prezidentských voľbách v Moldavsku

0 icon

MOSKVA 21. októbra (AM) - Riaditeľ ruskej zahraničnej spravodajskej služby (SVR) -  Sergej Naryškin uviedol, že USA v prípade víťazstva Igora Dodona v prezidentských voľbách v Moldavsku pripravujú v krajine „farebnú“ revolúciu. Text jeho u

Námorná pechota Spojených štátov uzemnila vrtuľníky Bell AH-1W „Super Cobra“.

0 icon

FORT WORTH, Texas (20. októbra 2020) - Po viac ako tridsiatich rokoch spoľahlivej služby Námorná pechota Spojených štátov (USMC) oficiálne uzemnila vrtuľníky Bell AH-1W „Super Cobra“. Ikonický dvojlistý stroj slúžil ako bojový vrtuľník pre námornú pechotu v bojových misiách po celom svete, vrátane

Špeciálne poslanie: Vojak, alebo prečo Rusko tak skoro nezníži svoje výdavky na obranu

0 icon

Rusko, 21. október 2020 (AM) - "Neurobili sa nijaké rozhodnutia o zmenšení veľkosti ruských ozbrojených síl." -  Oznámil to v utorok tlačový tajomník prezidenta Ruskej federácie Dmitrij Peskov, ktorý sa vyjadril k informáciám o príslušných návrhoch ministerstva financií.   "O tejto otázke zatiaľ nebolo rozhod

Historik Andrej Fursov: S Turkami je možné iba taktické spojenectvo

0 icon

Rusko, 21. október 2020 (AM) - Andrej Iľjič Fursov (1951) - ruský historik, sociálny vedec, publicista, ktorý na Inštitúte dynamického konzervativizmu vedie Centrum metodiky a informácií, riaditeľ Centra rusistiky, Inštitútu pre základný a aplikovaný výskum, Moskovskej univerzity pre humanitné vedy, akademik Medzinárodnej akadémi

Svetlo sveta

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

0 icon

Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

Najväčší nárast počtu katolíkov zaznamenali vďaka misiám v Afrike

0 icon

Štatistická ročenka Cirkvi za rok 2018, ktorú vydal Centrálny štatistický úrad Cirkvi, ukazuje rast počtu katolíkov vo svete. Analýzy tohto úradu sú spracované od začiatku pontifikátu pápeža Františka, čiže od roku 2013, až do roku 2018. Prinášame niektoré údaje zo sprievodnej správy spomínanej ročenky. Ako informuje Centrálny štatistický úrad Cirkvi,…

18 milostí, ktoré získavaš každým prežehnaním sa

0 icon

Znak kríža je základným gestom kresťana. Katolíci sa prežehnajú najčastejšie pred začiatkom a na konci modlitby, pri vstupe do kostola, na začiatku a konci Svätej omše, pri prijímaní Eucharistie a pri jedle. Čo však je obsiahnuté v moci kríža, keď je neodmysliteľnou súčasťou duchovného života? Pri každom prežehnaní sa získavame…

Matka bl. Carla Acutisa: Bol mojím záchrancom, v rodine sme vieru zanedbávali

0 icon

12. októbra, v deň výročia smrti blahoslaveného Carla Acutisa, sa po prvýkrát slávila jeho liturgická spomienka. Od jeho smrti vo veku 15 rokov, po mimoriadne agresívnej leukémii, ubehlo 14 rokov. Na blahorečení v sobotu 10. októbra v Assisi sa zúčastnilo približne tritisíc ľudí z rôznych krajín, viac ich kvôli zdravotným opatreniam nebolo možné…

icon FOTO DŇA