O zázrakoch a milostiach uprostred sýrskej vojny. Nebolo všetko tak, ako tvrdí západná propaganda

O zázrakoch a milostiach uprostred sýrskej vojny. Nebolo všetko tak, ako tvrdí západná propaganda

Vatikán/Aleppe 8. decembra 2016 (HSP/Radiovaticana/Foto:TASR/AP- The Rumaf via AP)

 

Aleppo. “Bola mi daná milosť žiť po boku nových mučeníkov kresťanskej viery, sýrskych občanov každého veku a postavenia, ktorí považujú meč islamistických extrémistov za zvláštnu Pánovu odmenu”, vyhlásila v Ríme sestra Maria Guadalupe de Rodrigo z Inštitútu vteleného Slova. Argentínska rehoľníčka, ktorej svedectvo o Sýrii publikovala agentúra Zenit (3.12.2016), vystúpila na Európskej univerzite talianskeho hlavného mesta

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Do Sýrie bola vyslaná pred piatimi rokmi po dlhšom období, strávenom v Egypte, kde bola priamo konfrontovaná so zložitou situáciou tamojších kresťanov. Pobyt v Aleppe, ktoré v tej dobe bolo symbolom pokojného spolužitia kultúr a náboženstiev a zároveň prosperujúcou metropolou, preto považovala za veľké odľahčenie.

Reklama

Avšak už dva mesiace po jej príchode sa situácia nečakane zvrátila – v marci 2011 začali takzvané protiassadovské manifestácie. “Západné médiá vtedy hovorili o pokojných demonštráciách, pri ktorých sa sýrski občania dožadovali demokracie, zatiaľ čo my z pohľadu miestnych obyvateľov môžeme dosvedčiť pravý opak”. Ako argentínska rehoľníčka vysvetľuje, jadrom nepokojov bolo mesto Dará na samom juhu krajiny. Dievčatá z tejto oblasti, ktoré bývajú v aleppskej študentskej koľaji Inštitútu vteleného Slova, od samého začiatku rozprávali o skupinách ozbrojených mužov s cudzím akcentom, ktorí po zuby ozbrojení prenikali do okolitých dedín a vraždili kresťanov. Keď sa protesty rozšírili po celej Sýrii a dorazili aj do Alepppa, sestra Maria Guadalupe na vlastné oči videla proassadovské manifestácie, ktoré niekoľko hodín potom západné médiá vysvetľovali a považovali za protirežimové povstania.

Práve médiá, zjavne podporujúce pôsobenie vonkajších ozbrojených síl v Sýrii, argentínska rehoľníčka obžalúva zo spoluviny na sýrskom masakre. “Sýria bola nezávislá a bohatá”, hovorí, “preto niektorí ľudia v elegantných oblekoch využili džihádistické skupíny k jej rozloženiu.” Sestra poukazuje najmä na hospodárske embargo uvalené proti Damasku, ktoré sýrske obyvateľstvo doviedlo k úplnému vyčerpaniu. “S jedinou výnimkou”, poznamenáva, “v roku 2012 bol zrušený zákaz na vývoz ropy, ktorej ťažbu v tom čase ovládali tzv. povstalci a Islamský štát. Možno preto, aby sa tieto zložky mohli financovať? “Sestra Maria Guadalupe neváha vysloviť pravdu o úlohe medzinárodnej koalícii pod vedením Spojených štátov amerických:” Ich lietadlá prelietavali nad základňami tzv. Islamského štátu, ale nikdy ich nebombardovali. To znamená priamu podporu. Ľudia, ktorí hlasno hovoria o demokracii a ľudských právach, zároveň vydržiavajú terorizmus,” vyvodzuje rehoľníčka s otázkou: “Prečo by sme mali vnucovať demokraciu Sýrčanom, ktorí si demokraticky zvolili vládu, zaručujúcu pokojné spolužitie a mier? ”

Reklama

Žeravá politická analýza však argentínskej rehoľníčke nebránila v tom, aby sa hlavná časť jej výpovede venovala rozhodnému postoju sýrskych kresťanov, ktorí tvárou v tvár svojim kataom nezapreli vieru v Krista. Rehoľníčka hovorí o zázrakoch v meste, ktoré sa pred vojnou oddávalo zábave, výstrelkom a žilo trochu povrchnou vierou. Pripravenosť dnešných Aleppanov na mučeníctvo je tak skutočným zázrakom – je to milosť, ktorú im dáva Pán, upozorňuje sestra Maria Guadalupe. Kresťania v Aleppe uvažujú o smrti ako o konkrétnej každodennej možnosti, čím sa vracajú k tomu, čo je podstatná. Už neinvestujú do ničoho, čo im môže byť kedykoľvek odobraté, ale do večného života. Tento duch je nákazlivý tiež pre nás, podotýka rehoľníčka z Inštitútu vteleného Slova a odporúča: Mali by sa ním infikovať aj kresťania v okolitom svete. Hoci možno nie sú vystavení krvavému prenasledovaniu, trpia nemenej krutým útlakom kvôli zákonom znevažujícím život, rodinu a manželstvo a vzhľadom k obmedzovaniu náboženskej slobody. Sestra Maria Guadalupe v tejto súvislosti citovala jedného sýrskeho kresťana, ktorý emigroval do Madridu. Šokovalo ho rozhodnutie tamojšieho magistrátu, ktoré zakazuje stavanie jasličiek na verejnosti. Jeho komentár znel: “Ak je toto vaša demokracia, nech žije náš diktátor”.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:33

Švédska ekonomika za tri mesiace do konca marca vykázala pokles už v štvrtom kvartáli po sebe. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa hrubý domáci produkt (HDP) zmenšil o 0,1 %, teda rovnako ako v poslednom štvrťroku vlaňajška.

11:21

Najmenej 42 ľudí prišlo o život na juhu Kene, keď sa po silných dažďoch pretrhla hrádza priehrady v blízkosti mesta Mai Mahiu. Informovala agentúra AFP.

11:12

V Afganistane spustili v pondelok novú očkovaciu kampaň proti detskej obrne. Cieľom je ochrániť približne 10,7 milióna detí do päť rokov pred týmto nebezpečným ochorením.

11:03

Indický premiér Naréndra Módí poprel, že by jeho krajina smerovala k autokracii. Reagoval tak na obvinenia, že vláda zorganizovala trestné konania s cieľom oslabiť oponentov pred prebiehajúcimi parlamentnými voľbami.

Opozícia kritizuje premiéra Módího za šírenie nenávisti
Na snímke indický premiér Naréndra Módí
10:55

Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) víta zrušenie zvýhodnených predčasných odchodov do dôchodku. Odliv pracovníkov a akútny nedostatok pracovnej sily spôsobuje podľa SZPCC významné zvýšenie personálnych nákladov pekárov, cukrárov a cestovinárov, čo sa prejaví aj v odbytových cenách. V pondelok o tom informoval predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský.

10:44

Bývalého námestníka starostu poľského mesta Gdaňsk za sexuálne napadnutie mladistvej osoby odsúdili na jeden rok odňatia slobody s podmienečným odkladom tri roky.

10:39

Čínsky prezident Si Ťin-pching navštívi začiatkom mája Francúzsko, oznámila v pondelok kancelária francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

Návšteve bude dominovať predovšetkým téma vojny na Ukrajine a konfliktu na Blízkom východe.

10:12

V Španielsku v pondelok očakávajú vyhlásenie premiéra Pedra Sáncheza o odstúpení.

Sánchez minulú stredu uviedol, že zvažuje odstúpenie pre vyšetrovanie jeho manželky Begone Gómezovej na základe podozrení z korupcie. Vyhlásil, že svoje rozhodnutie oznámi v pondelok a dovtedy pozastavuje svoj oficiálny program.

09:51

Burkina Faso pozastavila činnosť niekoľkým zahraničným médiám, niektorým z nich na dobu neurčitú. Uvádza sa to vo vyhlásení tamojšieho regulačného orgánu pre komunikáciu CSC.

09:30

Ukrajinská armáda v pondelok oznámila, že odrazila 55 ruských útokov na niekoľko obcí v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.

09:15

Severná Kórea umiestňuje nášľapné míny na ceste v demilitarizovanej zóne (DMZ), ktorá oddeľuje KĽDR od Južnej Kórey.

Juhokórejská armáda minulý rok zaznamenala, ako vojaci KĽDR ukladajú míny na neupravenej ceste. Ide o jeden z krokov na uzavretie ciest medzi oboma Kóreami, komentuje agentúra Jonhap.

08:44

Väčšina Nemcov súhlasí s tým, aby Nemecko a jeho európski spojenci v Severoatlantickej aliancii v zmenenej bezpečnostnej situácii výrazne zvýšili výdavky na obranu. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý vykonal inštitút Forsa pre magazín Internationale Politik.

08:35

Správny okamih na prijatie eura, ktorý využilo aj Slovensko, ČR premárnila. Spravodajkyni TASR to povedala predsedníčka Poslaneckej snemovne českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová, ktorá však podľa vlastných slov verí, že Česko sa raz stane členom eurozóny.

08:28

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková žiadala urýchlené prijatie kandidátskych krajín zo západného Balkánu do EÚ. Urobila tak pri príležitosti 20. výročia rozšírenia EÚ o desiatku krajín v roku 2004.

Tretí deň rokovania ministrov zahraničných vecí skupiny G7 na talianskom ostrove Capri
Na snímke nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková
08:15

Ceny ropy v pondelok ráno klesli. Správa o mierových rokovaniach medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas zmiernila obavy z rozšírenia konfliktu na Blízkom východe a údaje o inflácii v USA ešte viac zhoršili vyhliadky na skoré zníženie úrokových sadzieb.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci pri prehliadke hradu so sprievodkyňou v úlohe Žofie Bosniakovej počas podujatia So Žofiou na hrade v priestoroch hradu Strečno

Autor: FOTO TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali