NAŽIVO: Slovensko si zvolilo novú hlavu štátu – Petra Pellegriniho

NAŽIVO: Slovensko si zvolilo novú hlavu štátu – Petra Pellegriniho

Bratislava 6. apríla 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Väčšina volebných miestností sa po druhom kole prezidentských volieb na Slovensku zatvorila. Komisie v nich začínajú sčítavať hlasy. Keďže v dvoch volebných miestnostiach sa hlasovanie predlžuje, do 22.05 h platí stále volebné moratórium. Prvé výsledky volieb sa zverejnia až po tomto čase

Na snímke predseda Národnej rady (NR) SR a kandidát na prezidenta SR Peter Pellegrini (uprostred) reaguje na predbežné neoficiálne výsledky vo volebnej centrále

 

Reklama

02:00 – Po sčítaných všetkých hlasov získal neoficiálny víťaz prezidentských volieb Peter Pellegrini podporu 53,12 percenta, čo predstavovalo 1.409.255 voličov. Jeho protikandidát Ivan Korčok 46,87 percenta, teda 1.243.709 voličov. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR po spočítaní všetkých okrskových zápisníc.

Volebná účasť dosiahla 61,14 percenta. Druhého kola prezidentských volieb sa tak zúčastnilo 2.671.279 voličov.

Reklama

Priebežné neoficiálne výsledky je možné po skončení moratória sledovať na webe www.volbysr.sk. Definitívne výsledky majú byť známe až po schválení Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Oznámi v nedeľu o 10.00 h.

 

Sledujte spolu s nami NAŽIVO:

 

Reklama

 

00:55 – Ivan Korčok priznal porážku v druhom kole prezidentských volieb. Z výsledku je sklamaný a rozčarovaný, no rešpektuje ho. Svojmu protikandidátovi Petrovi Pellegrinimu, ktorý je podľa neoficiálnych výsledkov víťazom prezidentských volieb, pogratuloval.

“Odchádzam s tým, že som sklamaný, nie som zlomený. To vás chcem ubezpečiť. Želám Slovensku prezidenta SR, ktorý naplní to, čo je napísané v Ústave SR, aj nezávislosť, aj konať bez príkazov a podľa vlastného presvedčenia,” uviedol.

Pellegrinimu zablahoželal. Výsledok podľa neho ukázal, že na Slovensku možno voľby vyhrať aj netransparentnou kampaňou. “Ale dá sa to vyhrať aj tak, že z toho druhého, aby som bol presný – zo mňa, urobíte kandidáta vojny,” skonštatoval.

Korčok zároveň ocenil všetkých občanov, ktorí sa zúčastnili na voľbách. Poukázal na to, že účasť bola vysoká. Poďakoval ľuďom, ktorí mu v nich prejavili dôveru. Vďaku vyjadril i politickým stranám, ktoré ho podporili. Ocenil aj svoj tím. Za podporu poďakoval tiež rodine.

Reklama

Tohtoročný súboj o Prezidentský palác podľa neho rozhodol okrem iného aj strach. Poukázal na šírenie strachu a nenávisti počas kampane. Avizoval, že jeho kampaň a možné chyby budú analyzovať. Za svojimi kampaňovými témami si podľa vlastných slov stojí.

Centrála Ivana Korčoka sa pomaly vyprázdňuje. Jeho priaznivci ho ocenili dlhým potleskom. Vystúpil aj spevák Adonxs. Korčok išiel pozdraviť aj svojich priaznivcov nachádzajúcich sa pred centrálou počas celej volebnej noci.

 

00:50 – “Je mi veľmi ľúto, že to tesne nevyšlo. Ivan Korčok by bol výborným prezidentom. Uviedol to predseda opozičného parlamentného hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka v reakcii na výsledky druhého kola prezidentských volieb. TASR o tom informovala riaditeľka mediálneho oddelenia PS Alena Kuišová.

“Gratulujem Petrovi Pellegrinimu. Chcel by som veriť, že bude lepším prezidentom, ako je predsedom parlamentu. Mal by pamätať na to, že jeho úlohou je zastupovať všetkých občanov a občianky Slovenska – aj tých vyše milióna z nich, ktorí si priali za prezidenta Ivana Korčoka,” uviedol Šimečka. Konštatoval, že Korčok odviedol spolu so svojím tímom vynikajúcu kampaň.

Zhodnotil, že kampaň bola zo strany Ficovej vlády a koalície plná podrazov, klamstiev, strašenia a prekračovania písaných aj nepísaných pravidiel súťaže. “Potvrdzuje sa, že pre Slovensko predstavujú nebezpečie a nezastavia sa pred ničím,” poznamenal.

Zároveň dodal, že vyhrali relatívne tesne. “Nesmieme strácať nádej. Musíme spolupracovať, musíme sa zmobilizovať a musíme ich začať porážať v každých ďalších voľbách, ktoré nás čakajú. Už čoskoro. Je to ťažké, ale som presvedčený, že sa to dá,” povedal.

 

00:45 – Neoficiálny víťaz prezidentských volieb Peter Pellegrini poďakoval krátko po polnoci za hlasy všetkým voličom. Hovorí o obrovskom záväzku do budúcna, veľkej cti a zadosťučinení. Vďaku vyjadril aj koaličným partnerom.

“Vláda sa môže spoľahnúť, že pokiaľ bude plniť programové vyhlásenie vlády, nemusí sa obávať, že z prezidentského paláca, tak ako to bolo posledných desať rokov, vznikne opozično-oportunistické mocenské centrum, ktoré bude vláde a štátu škodiť, aj v zahraničí, a bude sa tešiť z neúspechov vlády SR,” vyhlásil Pellegrini. Zároveň podotkol, že nebude nekritickým obdivovateľom vlády.

Reklama

V Pellegriniho volebnom štábe aktuálne vládne veselá atmosféra. Spolustraníci v bratislavskej reštaurácie na petržalskom brehu Dunaja už pri sčítaní približne 88 percent spievali slovenskú hymnu či pokrikovali “Pelle na hrad”.

 

00:35 – Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) pogratuloval Petrovi Pellegrinimu k víťazstvu v druhom kole prezidentských volieb.

“Buď dobrým prezidentom pre všetkých občanov. Ďakujem všetkým Slovákom, že ukázali sebavedomie a zdravý úsudok,” uviedol Taraba na sociálnej sieti. Poznamenal, že Slováci jasne vyjadrili dôveru ich vláde a jej programu.

 

Reklama

00:30 – Prezidentka Zuzana Čaputová večer telefonicky zablahoželala Petrovi Pellegrinimu k víťazstvu v prezidentských voľbách. Ocenila vysokú účasť vo voľbách. Za dôležité považuje, aby od momentu zvolenia nový prezident pôsobil tak, aby sa žiadna časť spoločnosti necítila porazená. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

 

00:15 – Neoficiálny víťaz prezidentských volieb Peter Pellegrini poďakoval krátko po polnoci za hlasy všetkým voličom. Hovorí o obrovskom záväzku do budúcna, veľkej cti a zadosťučinení. Vďaku vyjadril aj koaličným partnerom.

 

23:57 – Ďalšie fotografie z dnešného volebného dňa (zdroj TASR):

Reklama

 

23:55 – Ivan Korčok priznal porážku v druhom kole prezidentských volieb. Z výsledku je sklamaný a rozčarovaný, no rešpektuje ho. Svojmu protikandidátovi Petrovi Pellegrinimu pogratuloval.

 

23:45 – Neoficiálnym víťazom druhého kola prezidentských volieb je Peter Pellegrini s podporou 55,02 percenta. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR po spočítaní 92,89 percenta okrskových zápisníc.

 

23:30 – Podľa liberálneho Denníka N bude prezidentom SR Peter Pellegrini. Na otázku novinárov v podobnom štýle odpovedal aj podpredseda Hlasu-SD Peter Žiga. Naopak, expremiér Mikuláš Dzurinda pre RTVS uviedol, že ešte nie je koniec a bič bude podľa neho plieskať až na konci.

 

Reklama

23:20 – V druhom kole prezidentských volieb vedie po spočítaní štyroch pätín hlasov naďalej Peter Pellegrini so ziskom 56,71 percenta. Na druhom mieste je Ivan Korčok so 43,28 percentami. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR po spočítaní 80,11 percenta okrskových zápisníc. Volebná účasť zatiaľ dosahuje 58,70 percenta.

 

23:10 – Exprezident Andrej Kiska očakáva veľmi tesný výsledok druhého kola prezidentských volieb. Uviedol to krátko po spočítaní necelej tretiny okrskových zápisníc.

“Je to veľmi ťažko odhadnúť. Vieme, že na úvod sú sčítavané práve menšie mestečká a dedinky, kde vždy zvíťazia ľavicoví kandidáti. Tak to bolo aj v mojom prípade, keď som kandidoval proti Robertovi Ficovi. Treba vydržať, počkať, ale podľa mňa to bude veľmi tesné,” poznamenal.

Kiska trávi volebnú noc vo volebnom štábe Ivana Korčoka v Bratislave. Kandidáta ocenil za to, že počas kampane urobil obrovský kus práce.

 

23:05 – V druhom kole prezidentských volieb vedie takmer po polovici sčítaných hlasov naďalej Peter Pellegrini so ziskom 59,31 percenta. Na druhom mieste je Ivan Korčok so 40,68 percentami. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR po spočítaní 49,44 percenta okrskových zápisníc. Volebná účasť zatiaľ dosahuje 56,61 percenta.

Reklama

Priebežné neoficiálne výsledky je možné po skončení moratória sledovať na webe www.volbysr.sk. Definitívne výsledky majú byť známe až po schválení Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Oznámiť by ich mala v nedeľu 7. apríla.

 

22:55 – V druhom kole prezidentských volieb vedie naďalej Peter Pellegrini so ziskom 62,33 percenta hlasov. Ivan Korčok na druhom mieste zatiaľ získal 37,66 percenta. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR po spočítaní 30,41 percenta okrskových zápisníc. Volebná účasť zatiaľ dosahuje 55,20 percenta.

 

 

22:50 – Volebné miestnosti v okresoch Levice, Šaľa a Topoľčany v Nitrianskom kraji sú už zatvorené. Ako pre TASR uviedli členovia okresných volebných komisií, zo žiadnych okrskov neboli hlásené incidenty, pre ktoré by mali byť volebné miestnosti otvorené dlhšie ako do 22.00 h.

Reklama

V Levickom okrese boli voľby bezproblémové a pokojné. “Účasť bola pomerne vysoká, hlavne v obciach, ale neskôr sa zvýšila aj v mestách. Uvidíme, aká bude naozaj, ale predpokladám, že o pár percent by mohla byť vyššia ako v prvom kole prezidentských volieb,” uviedol člen okresnej volebnej komisie v Leviciach Ján Janáč.

Pomerne veľký záujem voličov o druhé kolo prezidentských volieb bol aj v Šalianskom okrese. “Máme okrsky, kde bola účasť naozaj vysoká, v iných bola porovnateľná s prvým kolom volieb. Momentálne sú už volebné miestnosti zatvorené a môžeme skonštatovať, že voľby u nás prebehli pokojne a bez incidentov,” povedala pre TASR členka okresnej volebnej komisie Petronela Vižďáková.

Bezproblémový priebeh volieb bol aj v Topoľčianskom okrese. Podľa zapisovateľky okresnej volebnej komisie Zuzany Chudej sú už volebné miestnosti zatvorené a v jednotlivých okrskoch sa začalo so zratúvaním hlasov. “Účasť sa zdala byť pomerne slušná. Na výjazdoch sme videli, že do volebných miestností ľudia chodili,” doplnila Chudá.

 

22:46 – Volebné miestnosti uzavreli, priebeh hlasovania bol štandardný. Na tlačovej konferencii to povedali predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Burda a riaditeľka odboru volieb Eva Chmelová.

“Oba volebné dni prebehli pokojne a bez narušenia verejného poriadku,” povedal riaditeľ odboru poriadkovej polície Prezídia Policajného zboru Stanislav Hromádka.

 

Reklama

22:40 – Volebné miestnosti v okresoch Levice, Šaľa a Topoľčany v Nitrianskom kraji sú už zatvorené. Ako pre TASR uviedli členovia okresných volebných komisií, zo žiadnych okrskov neboli hlásené incidenty, pre ktoré by mali byť volebné miestnosti otvorené dlhšie ako do 22.00 h.

V Levickom okrese boli voľby bezproblémové a pokojné. “Účasť bola pomerne vysoká, hlavne v obciach, ale neskôr sa zvýšila aj v mestách. Uvidíme, aká bude naozaj, ale predpokladám, že o pár percent by mohla byť vyššia ako v prvom kole prezidentských volieb,” uviedol člen okresnej volebnej komisie v Leviciach Ján Janáč.

Pomerne veľký záujem voličov o druhé kolo prezidentských volieb bol aj v Šalianskom okrese. “Máme okrsky, kde bola účasť naozaj vysoká, v iných bola porovnateľná s prvým kolom volieb. Momentálne sú už volebné miestnosti zatvorené a môžeme skonštatovať, že voľby u nás prebehli pokojne a bez incidentov,” povedala pre TASR členka okresnej volebnej komisie Petronela Vižďáková.

Bezproblémový priebeh volieb bol aj v Topoľčianskom okrese. Podľa zapisovateľky okresnej volebnej komisie Zuzany Chudej sú už volebné miestnosti zatvorené a v jednotlivých okrskoch sa začalo so zratúvaním hlasov. “Účasť sa zdala byť pomerne slušná. Na výjazdoch sme videli, že do volebných miestností ľudia chodili,” doplnila Chudá.

 

22:38 – V druhom kole prezidentských volieb vedie zatiaľ Peter Pellegrini so ziskom 70,51 percenta hlasov. Na druhom mieste je Ivan Korčok s 29,48 percentami. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR po spočítaní 3,28 percenta okrskových zápisníc.

Volebná účasť zatiaľ dosahuje 49,93 percenta.

Reklama

Priebežné neoficiálne výsledky je možné po skončení moratória sledovať na webe www.volbysr.sk. Definitívne výsledky majú byť známe až po schválení Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Oznámiť by ich mala v nedeľu 7. apríla.

 

22:37 – Podľa informácií TV Markíza sa v centrále Ivana Korčoka nachádzajú politici ako Igor Matovič, Roman Mikulec, Ivan Mikloš či Andrej Kiska.

 

22:35 – Sobotňajšie druhé kolo prezidentských volieb sa skončilo už aj vo všetkých okresoch Košického kraja. Košická krajská polícia počas neho nezaznamenala žiadne mimoriadne udalosti. Informuje o tom na sociálnej sieti.

Reklama

“Som rád, že volebný deň so sebou nepriniesol žiadne mimoriadne udalosti, vplyvom ktorých by boli jeho plynulosť a pokojný priebeh narušené. Chcem ubezpečiť všetkých občanov, že policajti v Košickom kraji urobia maximum, aby sa v pokojnom duchu niesla aj povolebná noc,” uviedol riaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Košiciach Štefan Mulik.

Takmer všetky volebné miestnosti v Košickom kraji sa zatvorili o 22.00 h. Výnimkou bola volebná miestnosť v obci Bystrany, ktorá bola otvorená o päť minút dlhšie z dôvodu ranného omeškania pri otvorení.

Policajti rôznych útvarov v pôsobnosti KR PZ nielen v uniformách, ale i v civilnom odeve boli od skorých ranných hodín a potom počas celého dňa najmä v okolí volebných miestností. “Svoju pozornosť sústredili aj na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky či predchádzanie trestnej činnosti,” dodáva polícia.

Priebeh druhého kola prezidentských volieb je z pohľadu okresných volebných komisií v Trnavskom kraji hodnotený ako pokojný, bez väčších problémov, s účasťou pravdepodobne vyššou oproti prvému kolu. Potvrdili to pre TASR ich predsedovia. Polícia takisto podľa krajskej policajnej hovorkyne v Trnave Zlatice Antalovej nemusela zasahovať pri udalostiach spojených s voľbami.

Okresná volebná komisia v Trnave, ktorá zastrešuje obvody Trnava a Hlohovec, podľa predsedníčky Aleny Krátkej vyhodnotila voľby ako úplne pokojné. “Podľa našich poznatkov by mala byť účasť voličov vyššia možno o desať percent,” povedala pre TASR. V prvom kole bola účasť 59,59 percenta.

Ako “určite vyššiu” ako 53,12 percenta v minulom kole vyhodnotila účasť hlasujúcich aj okresná komisia v Senici zastrešujúca obvody Senica a Skalica. Predsedníčka Anna Klempová pre TASR uviedla, že aj menšie obce registrovali väčší záujem občanov o hlasovanie. “A k tomu príchod voličov spoza hraníc, a to najmä do prihraničnej obce Kúty,” konštatovala. S tamojšími okrskami komisia spolupracovala pri riešení problému nedostatku volebných lístkov pre prílev zahraničných voličov vlakmi či autami, zvýšiť bolo potrebné aj počet volebných urien.

Piešťanská volebná komisia podľa predsedu Martina Hladkého vyhodnotila voľby ako mimoriadne pokojné. Jej členovia navštívili viaceré okrsky, ako uviedol, najmä tie, na ktoré sa v prvom kole nedostalo. Podľa jeho vyjadrenia voličský záujem bude pravdepodobne vyšší ako 57,06 percenta v prvom kole.

V okrese Galanta podľa predsedu Raymonda Kunštatského nezaznamenali žiadne vážnejšie podnety. “V Dolnej Strede komisia riešila problém s voličom, ktorý omylom vhodil hlasovací lístok bez obálky a potom sa dožadoval ďalšieho aj s obálkou,” informoval. Komisia podľa jeho slov v teréne riešila viaceré technické otázky na okrskoch. Účasť odhadujú o niečo vyššiu ako v prvom kole, keď dosiahla 48,2 percenta.

Pokojný priebeh volieb potvrdila aj okresná komisia v Dunajskej Strede.

 

22:30 – Kandidát na prezidenta SR Ivan Korčok trávi volebnú noc so svojimi podporovateľmi z radov politikov aj osobností spoločenského a kultúrneho života. Do volebného štábu v Bratislave prišiel krátko pred 22.00 h.

“Ďakujem všetkým tým, ktorí voliť boli. (…) Ďakujem všetkým štátnym orgánom, ktoré zabezpečovali voľby,” uviedol krátko po príchode.

Medzi hosťami Korčoka sú okrem iných aj bývalý prezident Andrej Kiska či expremiér Mikuláš Dzurinda. Podporiť ho prišli tiež podpredseda parlamentu a líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka, poslanec Národnej rady SR a predseda SaS Branislav Gröhling či predsedníčka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková. Tá verí, že vo voľbách zvíťazí slušnosť nad netransparentnosťou.

Priazeň kandidátovi prišli vyjadriť aj bývalá politička a diplomatka Magda Vášáryová. Medzi jeho priaznivcami sú tiež herci Zuzana Porubjaková, Kristína Tormová, Milan Kňažko či Juraj Kemka. Ten uviedol, že Korčok ho presvedčil účesom, okuliarmi a správnymi hodnotami.

Na volebnú noc Ivana Korčoka je podľa informácií z jeho tímu akreditovaných okolo 200 novinárov z viacerých krajín.

Reklama

 

22:25 – Atmosféra počas dnešného volebného dňa – zdroj TASR:

 

 

22:20 – Podľa exkluzívneho volebného modelu agentúry Median zverejneného verejnoprávnou RTVS druhé kolo by malo skončiť veľmi tesným výsledkom. Ivan Korčok podľa modelu oslovil 51,1 % voličov a stal by sa prezidentom Slovenskej republiky. Peter Pellegrini by oslovil 48,9 % ľudí.

Stávkové kancelárie teraz odhadujú víťazstvo Ivana Korčoka na 51,9 %, Petra Pellegriniho na 48,1 %. Do niekoľkých minút očakávame prvé priebežné výsledky.

 

22:15 – Z druhého kola prezidentských volieb má kandidát a predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini stres. Je to podľa jeho slov niečo, čo zažíva prvýkrát. Tieto voľby považuje za špeciálne.

“Kým v parlamentných voľbách sme sa mohli podeliť, že ten získal viac kresiel a ten menej, tu je len jeden víťaz,” skonštatoval Pellegrini po príchode do bratislavskej reštaurácie, ktorá sídli na petržalskej strane Dunaja. Druhé kolo volieb je podľa neho napínavé ako finálový beh.

Pellegrini poukázal na kampaň, ktorá šla pod kožu. “Útoky a nechutné veci ma posilnili a aj z toho negatívneho som si odniesol to pozitívne,” podotkol.

Ak bude výsledok tesný, jeho prehra či prehra jeho súpera Ivana Korčoka bude so cťou, myslí si. “Nebude to žiadny debakel na hlavu,” poznamenal Pellegrini s tým, že v minulosti boli rozdiely medzi kandidátmi enormné.

Volebnú noc bude tráviť s politickými aj nepolitickými kamarátmi, očakáva poskromnejšie množstvo návštevníkov. S koaličnými partnermi je v kontakte. Predseda SNS Andrej Danko nie je v Bratislave, ale podľa Pellegriniho slov spolu telefonovali. Priblížil, že premiér Robert Fico (Smer-SD) má v sobotu svoj program. “Budeme to spolu, samozrejme, komunikovať, podľa toho ako sa to bude vyvíjať,” povedal.

Kandidát tvrdí, že s nikým zo slávnych ľudí, ktorí ho v posledných dňoch podporili na sociálnych sieťach, nebol v kontakte. Nevie, či niekto z nich do reštaurácie v sobotu večer príde. “Kto sem príde, uvidíme, netreba očakávať nič výnimočné. Nevidím, že by sem prišli herci, umelci, speváci. Budú tu priatelia a ľudia, ktorí mi pomáhali v kampani,” skonštatoval Pellegrini.

 

Reklama

 

 

22:05 – Volebné moratórium sa skončilo. Začať sa môžu zverejňovať priebežné neoficiálne výsledky druhého kola prezidentských volieb. Štatistický úrad (ŠÚ) SR ich bude zverejňovať na webe www.volbysr.sk.

Definitívne výsledky budú známe až po schválení Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Oznámiť by ich mala v nedeľu 7. apríla.

Slováci si novú hlavu štátu volili v sobotu od 7.00 h. Do druhého kola postúpili Ivan Korčok a Peter Pellegrini. Išlo o šieste priame voľby prezidenta v ére samostatnej SR. Hlasovať mohli voliči v 5938 volebných miestnostiach. Právo voliť malo podľa odhadu Štatistického úradu SR viac ako 4,3 milióna občanov SR.

Priebežné neoficiálne výsledky bude možné po skončení moratória sledovať na webe www.volbysr.sk. Definitívne výsledky majú byť známe až po schválení Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Oznámiť by ich mala v nedeľu 7. apríla.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:24

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vyjadril na sociálnej sieti X sústrasť v súvislosti s nedeľňajším úmrtím iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího a ministra zahraničných vecí Hosejna Amira Abdollahjána.

Včera 20:17

Pohrebný sprievod za iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího, ktorý zahynul v nedeľu pri havárii vrtuľníka, sa uskutoční v stredu v Teheráne. Oznámil to iránsky predstaviteľ.

Včera 20:13

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odsúdil rozhodnutie hlavného prokurátora Medzinárodného trestného súdu (ICC) Karima Khana požiadať o vydanie zatykača proti jeho osobe. Podľa Netanjahua ide o absurdný krok a útok na izraelskú armádu a celý Izrael. 

Včera 20:12

Spojené štáty Iránu oficiálne vyjadrili sústrasť po smrti iránskeho prezidenta Ebrahíma Raísího a ďalších predstaviteľov, uviedlo vo vyhlásení americké ministerstvo zahraničných vecí.

Včera 19:47

Západným krajinám trvá príliš dlho, kým prijmú kľúčové rozhodnutia o vojenskej podpore pre Ukrajinu. Uviedol to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre agentúru Reuters, píše TASR.

Včera 19:42

Kontajnerovú loď, ktorá pred takmer dvoma mesiacmi narazila do piliera mosta v americkom meste Baltimore v štáte Maryland, čo spôsobilo jeho zrútenie a smrť šiestich obetí, začali odťahovať do prístavu.

Včera 19:39

Britský premiér Rishi Sunak označil pondelok za deň hanby pre krajinu. Dôvodom je zverejnenie výsledkov rozsiahlej správy, ktorá odhalila dlhoročný škandál s podávaním infikovanej krvi počas transfúzií.

Včera 19:38

Automobilky Bayerische Motoren Werke (BMW), Jaguar Land Rover (JLR) a Volkswagen (VW) nakupovali automobilové diely od nelegálneho dodávateľa so sídlom v čínskom Sin-ťiangu, ktorý bol spojený s nútenými prácami. 

Včera 19:36

Nezamestnanosť naráža na mantinely, na jar klesala už len pod vplyvom sezónnych faktorov. Zhodnotil aktuálny vývoj nezamestnanosti na Slovensku analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Priblížil, že miera nezamestnanosti rátaná ako podiel z ekonomicky aktívneho obyvateľstva sa podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) v apríli znížila o 0,08 percentuálneho bodu (p. b.) na 4,99 % alebo 139.000.

Včera 19:33

Poľský prezident Andrzej Duda čelí vo svojej vlasti kritike za to, že prirovnal smrť iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího k smrti poľského prezidenta Lecha Kaczyňského pri nehode lietadla pred 14 rokmi. Iránsky prezident zomrel v nedeľu pri nehode vrtuľníka.

Včera 19:31

Návrh hlavného prokurátora Medzinárodného trestného súdu (ICC) na vydanie zatykačov na izraelských politikov je nehorázny, vyhlásil prezident USA Joe Biden.

Včera 19:28

Švajčiarska výletná loď MS Heidelberg, ktorú po tragickej zrážke s motorovým člnom na Dunaji pri severomaďarskej obci Verőce zadržala polícia pri Komárome, už opustila územie Maďarska. 

Včera 19:27

Viac ako tretina talianskych tínedžerov chce v budúcnosti emigrovať z krajiny. Vyplýva to z prieskumu talianskeho národného štatistického inštitútu Istat. Podľa prieskumu sa tiež mladí Taliani viac obávajú o svoju budúcnosť.

Včera 19:23

Ronald Plasterk sa sám vylúčil z postu premiéra v budúcej holandskej vláde. Stalo sa tak po tom, čo sa objavili otázky etického charakteru spojené s vlastníctvom patentu na vakcínu proti rakovine, ktorý zobchodoval za 32 miliónov eur. 

Včera 18:25

Ukrajina oznámila, že jej vojaci zadržiavajú útok ruských síl v blízkosti obce Bilohorivka v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Rusko pritom tvrdí, že má obec pod kontrolou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Dieťa skáče do odvodňovacej priekopy pozdĺž rieky Ozama v štvrti Gualey v Santo Domingu v Dominikánskej republike

Autor: AP/Matias Delacroix

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Peter Haršáni

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali