Módí v Hirošime – optika, politika, realita

Módí v Hirošime – optika, politika, realita

Hirošime 24. mája 2023 (HSP/indianpunchline/Foto:TASR/AP-Kenny Holston)

 

Zahraničné návštevy premiéra Naréndru Módího sú vzhľadom na ich domácu optiku starostlivo pripravené. Možno o to viac to platí dnes, keď sa blížia parlamentné voľby a v Hirošime Módí vystupoval po zdrvujúcej porážke vo voľbách v Karnatake, ktorá bola pre vládnucu BJP rovnako politická ako osobná pre samotného Módího, konštatuje významný indický medzinárodný pozorovateľ, bývalý veľvyslanec M. K. Bhadrakumar

Summit lídrov skupiny G7 v Hirošime
Na snímke zľava americký prezident Joe Biden, austrálsky premiér Anthony Albanese, japonský premiér Fumio Kišida a indický premiér Naréndra Módí

Optika však bola skvelá. Prezident Biden, ktorý je majstrom v umení lichotenia, sa znížil, aby si Módího podmanil, dokonca si vyžiadal autogram a poznamenal, že mu závidí jeho “popularitu”.

Reklama

Musí byť jedným z paradoxov našej rozháranej doby, že Hirošima, ospalé juhozápadné pobrežné mesto, bola vybraná ako dejisko samitu G7 pre svoju symboliku “vyslať silný signál” proti jadrovým zbraniam. Je to však aj pripomienka, že Spojené štáty sú stále jedinou krajinou, ktorá kedy použila atómovú bombu ako zbraň, keď v roku 1945 zhodila na Hirošimu “Little Boy” – úplne zbytočne, ako historici odvtedy dospeli k záveru – a zabila približne 140 000 ľudí a premenila teóriu jadrovej vojny na desivú skutočnosť.

Hirošima bola postavená na hlavu s cieľom odsúdiť Rusko a Čínu. Na samite G7 plnom svetových lídrov, ktorí hlásajú jedno a praktizujú niečo úplne iné, bolo narážok veľa. Premiér Spojeného kráľovstva Sunak priletel do Hirošimy po tom, čo dodal Kyjevu muníciu s ochudobneným uránom, ktorá neskôr vybuchla v centrálnom ukrajinskom meste Chmelnyckyj, čo viedlo k výraznému zvýšeniu úrovne gama žiarenia, ktoré mohlo kontaminovať zem v okolitých oblastiach na celé desaťročia.

Reklama

Na zasadnutí G7 sa objavilo množstvo dvojzmyslov. Niekdajšie koloniálne mocnosti výrečne hovorili o “ekonomickom nátlaku”, ale rafinovane vylúčili Južnú Afriku ako osobitného pozývateľa a namiesto nej vybrali Komory. Prečo práve Komory? Pretože najvýznamnejší medzinárodný vzťah Komor je s niekdajšou koloniálnou mocnosťou Francúzskom, ktoré zaručí ich dobré správanie v Hirošime.

Aby sme si boli istí, cynické predstavenie v Hirošime nemohlo uniknúť Modiho pozornosti. Jeho “nediplomatické” poznámky na 9. pracovnom zasadnutí samitu G7 – o absurdnej realite OSN, ktorá je len “obchodom s rečami”; o nevyhnutnej potrebe rešpektovať Chartu OSN, medzinárodné právo a suverenitu a územnú celistvosť všetkých krajín; o jednostranných pokusoch zmeniť status quo atď. by západných lídrov prítomných v jeho publiku prinútili krčiť sa od rozpakov.

Aj keby to nebol Módího zámer, to, čo uviedol – vrátane čiarok, bodkočiariek a bodkočiariek -, vlastne vystihuje pokračujúcu nezákonnú okupáciu tretiny územia Sýrie, ktorá je, mimochodom, od 24. októbra 1945 jedným z pôvodných členov OSN. G7 predstavuje skutočne žalostné predstavenie.

Módího stretnutie s ukrajinským prezidentom Zelenským však ukázalo jeho vynikajúce komunikačné techniky. Dokonca aj mdlé čítanie MEA napísané staccato angličtinou prináša chuť ich krátkeho rozhovoru.

Módí uviedol tri kľúčové body: po prvé, vojna na Ukrajine pre neho nie je politickou ani ekonomickou otázkou, ale “otázkou ľudskosti, ľudských hodnôt”. Po druhé, India podporuje dialóg a diplomaciu, “aby sa našla cesta vpred”, a je ochotná podať pomocnú ruku pri riešení konfliktu. Po tretie, India bude naďalej poskytovať humanitárnu pomoc obyvateľom Ukrajiny.

Reklama

Nevieme, ako Zelensky zvládol tento zložitý rozhovor. Možno sa skutočne obmedzil na stručné informovanie Modiho “o súčasnej situácii na Ukrajine”. Módího poznámky sú posolstvom, že sa držal neutrality Indie a elegantne obišiel tendenčné otázky týkajúce sa genézy ukrajinskej krízy alebo zložitosti konfrontácie Ruska so Západom, nehovoriac o kľúčovej otázke rozširovania NATO na Ukrajinu (ktorú Zelenskyj zdedil) a straty suverenity krajiny.

Namiesto toho sa Módí postavil na vysokú úroveň a vyzdvihol ľudské utrpenie v dôsledku vojny a zdôraznil prvoradosť “dialógu a diplomacie”. Možno sa nikdy nedozvieme, či by to v Zelenskom vyvolalo znepokojenie, hoci ukazovanie prstom by nebolo Modiho zámerom.

Paradoxne, nebyť série prešľapov zo strany Zelenského, vojna by nevypukla ani by sa nevyhrotila do súčasnej úrovne násilia – jeho odmietnutie dohôd z Minska, ktoré stanovili autonómiu provincií Donbasu v rámci federálneho zväzu; jeho tvrdohlavosť pri presadzovaní vojenského riešenia odcudzenia Donbasu; jeho odstúpenie od Istanbulskej dohody koncom marca minulého roka v priebehu niekoľkých týždňov po ruskej intervencii v dôsledku riadenia zadných sedadiel zo strany USA a Spojeného kráľovstva, ktoré mali vlastnú agendu vynútiť si zmenu režimu v Moskve.

Módí sa možno nechal uniesť, aby vsadil na svoju osobnú prestíž pri riešení konfliktu na Ukrajine. Je zrejmé, že na konci tunela nie je žiadne svetlo. Ani Biden sa nezmieri s prízrakom vojenskej porážky a rozpadu ukrajinského štátu, ani Rusko neurobí kompromis v otázke, ktorú považuje za existenčnú vojnu.

Vláda by si nemala robiť ilúzie o očarujúcej vyhliadke, že India povedie Západ a Rusko dverami, ktoré sa v období po studenej vojne nikdy neotvorili, do ružovej záhrady. Jednoducho tam nie je. India nemá ani poverenie, ani vplyv na to, aby sa stala mierotvorcom.

Reklama

Skutočne skľučujúce je, že Módí premárnil veľkú príležitosť chytiť sa za ruku s brazílskym Luizom Ináciom Lulom da Silvom a spojiť ich intelektuálne zdroje – dvoch velikánov, ktorí sú šampiónmi globálneho Juhu. Potom však Washington možno prekazil túto príležitosť tým, že zmaril stretnutie Zelenského s Lulom. (Zelensky sa nedostavil.)

Módí pricestoval do Hirošimy s ohľadom na svoju nadchádzajúcu štátnu návštevu USA (21. – 24. júna). Okrem toho sa v poslednom čase objavili signály z Bidenovej administratívy, že je možné, že sa na žiadosti Indie o transfer technológií bude pozerať ústretovejšie.

Západ bude naďalej vyvíjať tlak na Módího vládu, aby sa vzdala svojej neutrality vo vzťahu k Ukrajine. Európska únia sa v poslednom čase do tejto témy oficiálne vložila. Verme však, že India bude tlačiť na pílu. Najistejším znakom toho je Módího návrat k “objímajúcej diplomacii”, a to bez ohľadu na príťažlivý štýl EAM Džaíšankara pre “jadro voličov” BJP v sociálnych médiách

Podstatou veci je, že strategické väzby, ktoré spájajú Indiu a Rusko, znamenajú vzájomne výhodné partnerstvo, ktoré je plne v súlade s medzinárodným právom a je preniknuté duchom “win-win” a vzájomnej dôvery a sebadôvery v nestabilnej medzinárodnej atmosfére, ktorej je Ukrajina len symptómom.

Objektívnou realitou je, že spolupráca Indie a Ruska v oblasti energetiky, ktorá je pre Západ tŕňom v oku, sa môže vzhľadom na obojstranný záujem dokonca prehĺbiť. Agentúra Bloomberg cez víkend informovala, že okrem obchodu s ropou sa v apríli Čína a India podieľali aj na viac ako dvoch tretinách ruského vývozu uhlia do Ázie a že v najbližších týždňoch sa tento podiel ešte zvýši v dôsledku výskytu El Nina, opakujúceho sa teplého klimatického javu, ktorý by mohol spôsobiť sucho v regióne.

Podľa štúdie v prestížnom časopise Science sa očakáva, že tohtoročné El Nino sa bude vyvíjať od mája do júla a pravdepodobne bude mimoriadne silné. Agentúra Bloomberg citovala názor experta:

Keď sa nedokážete postarať ani o základné potreby svojich ľudí, je veľmi ťažké príliš sa zaujímať o medzinárodné záležitosti… [Juhoázijci] si kladú otázku: “Riskoval by som radšej, že sa dostanem do konfliktu s USA, alebo sa zrieknem výrazných zliav na energie?”

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:06

Arbitrážny súd v Petrohrade zmrazil ruské aktíva niekoľkých európskych bánk vrátane Deutsche Bank. Informovala agentúra DPA.

Súd prijal opatrenie na žiadosť RusChimAllianz, čo je dcérska spoločnosť Gazpromu, ktorá prevádzkuje terminál na skvapalnený zemný plyn (LNG) v Baltskom mori, uviedla v sobotu ruská štátna tlačová agentúra Tass.

Súd zablokoval aktíva vo forme cenných papierov patriacich Deutsche Bank a ďalším spoločnostiam, v ktorých má podiel, ako aj vo forme nehnuteľností a peňazí na bankových účtoch.

17:05

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová v sobotu vetovala zákon o zahraničnom vplyve, informovali agentúry AFP a Reuters.

Prezidentka Zurabišviliová v minulosti viackrát avizovala, že zákon bude v prípade schválenia vetovať. Vládna strana Gruzínsky sen má však v parlamente dostatok hlasov na prelomenie jej veta.

17:02

Pápež František vstal v sobotu počas ceremónie v starovekej aréne vo Verone, aby objal dvoch mužov, ktorých príbuzných zabili Hamas a izraelské sily. Informovala agentúra Reuters.

Pápežova návšteva Verony po troch týždňov od návštevy Benátok minulý mesiac je testom jeho výdrže po sérii ochorení v poslednom roku.

14:48

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan udelil milosť siedmim generálom. Boli odsúdení za úlohu pri vojenskom prevrate, ktorý v roku 1997 zvrhol islamistickú vládu, informujú dekréty zverejnené v sobotu. Správu priniesla agentúra AFP.

14:33

Vietnamská komunistická strana nominovala ministra pre verejnú bezpečnosť To Lama do funkcie nového prezidenta krajiny. V sobotu o tom informovali štátne médiá, uviedla agentúra AFP.

Budúci prezident Lam (66) je ministrom verejnej bezpečnosti od roku 2016 a voči hnutiam za ľudské práva v komunistickej krajine presadzoval tvrdý postoj.

14:31

Rusko by mohlo dodávať Číne svoju ropu tou istou trasou, akou má prechádzať navrhovaný plynovod. Vyhlásil to v piatok (17. 5.) ruský prezident Vladimir Putin. Informovala agentúra Reuters.

Putin na záver dvojdňovej návštevy Číny uviedol, že spolu so svojimi hostiteľmi potvrdil záujem o pokračovanie v navrhovanom plynovode s názvom Sila Sibíri 2.

13:54

Poľský premiér Donald Tusk v piatok vyhlásil, že Varšava vynaloží na ochranu svojej východnej hranice viac než 2,3 miliardy eur. Zdieľa ju s Ukrajinou, Bieloruskom a ruskou exklávou Kaliningrad, informuje agentúra AFP.

Poľsko taktiež modernizuje svoju armádu a na obranu vynakladá až štyri percentá hrubého domáceho produktu (HDP), čo je najviac v EÚ.

13:42

Nemecko zažíva nebezpečnú eskaláciu politickej agresie, čo sa prejavuje prudkým nárastom útokov proti politicky aktívnym ľuďom. Spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová (SPD) to napísala v článku pre nemecký denník Welt. Informovala agentúra DPA.

“Musíme jednoznačne ukázať, že právny štát nebude tolerovať toto násilie – ani voči zeleným, ani voči politikom AfD, ani voči predstaviteľom inej strany,” uviedla.

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
Na snímke nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
13:17

Prudké dažde viedli v noci na sobotu k povodniam v častiach Nemecka, Belgicka i Holandska. Voda zaplavila ulice aj budovy, v niektorých oblastiach museli evakuovať aj obyvateľov, informuje TASR podľa agentúry AFP.

V juhozápadnej nemeckej spolkovej krajine Sársko stála na uliciach voda a na snímkach zdieľaných na sociálnych sieťach bolo vidieť záchranné zložky, ako evakuujú ľudí do bezpečia.

12:59

Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze sa v piatok pridal k desaťtisícom ľudí, ktorí pochodovali hlavným mestom Tbilisi pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny. Obdobné pochody sa konali aj v približne 20 ďalších gruzínskych mestách, informuje TASR podľa agentúry AP.

Na piatkovom pochode v Tbilisi sa zúčastnil premiér Kobachidze aj predseda parlamentu Šalva Papuašvili.

V Tbilisi sa konal pochod za tradičné rodiny
Na snímke ľudia s gruzínskymi vlajkami počas pochodu za tradičné rodiny pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny v Tbilisi
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Pavel Jacz

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali