Minúta po minúte: 17. novembra tisíce ľudí vyjadrujú v uliciach svoj postoj k nariadeniam Matovičovej vlády

Bratislava 17. novembra 2020 (HSP/TASR/SITA/Foto: SITA/Jana Birošová, HS, TASR-Pavol Ďurčo, Roman Hanc)

 

Dnes, 17. novembra, dňa boja za slobodu a demokraciu, vyšlo do ulíc množstvo ľudí. V Košiciach to bolo niekoľko tisíc v Bratislave protestujúci zaplnili celé Hodžovo námestie. Zišlo sa ich tam okolo 15 000. Ľudia veľmi jasne vyjadrili svoj názor na súčasnú vládu Igora Matoviča. Protestovalo sa aj v ďalších mestách Slovenska vrátane Košíc, Prešova, Michaloviec, Banskej Bystrice, Popradu či Žiliny

Protivládny protest v Bratislave
Účastníci protestujúci proti vláde Igora Matoviča pred Prezidentským palácom počas núdzového stavu na Slovensku pre pandémiu COVID-19 pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu. Bratislava, 17. november 2020

Ľudia protestovali nie proti opatreniam, ktoré sú všeobecne potrebné, ale proti spôsobu ako sa používajú. Nekoncepčne a amatérsky až hlúpo. Chaoticky, bez rozmyslu, bez ohľadu na ekonomiku. A hlavne arogantne. Tento arogantný spôsob Matovičovho vládnutia poburuje ľudí najviac. Matovič za osem mesiacov dokázal proti sebe dnes spojiť na námestiach ľudí všetkých politických preferencií.

 

19.15 Opozičný poslanec Tomáš Taraba (KDŽP) na sociálnej sieti upozornil: „Po dnešnom dni by sa poslanci OĽANO mali ospravedlniť slušným občanom, že ich nazvali lúzou, ak teda nemysleli tým samých seba.“

 

19.00 Predstavitelia Kotlebovcov – Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) vyzvali účastníkov dnešných protestov, aby sa v pokoji a bez delobuchov rozišli domov. Časť demonštrujúcich podľa informácií SITA zaútočila na policajtov, keďže sa pokúšala dostať do parlamentu. V tejto súvislosti predstavitelia polície zadržali jednu osobu.

 

18.30 Dav pred parlamentom sa pomaly rozchádza.

 

18.25 „Nesmieme ustupovať tomu, čo sme dnes videli a počuli. Nesmieme, naopak vzdelanie, vzdelanie, vzdelanie, musí byť našou prioritou. Neverím, že inteligentní a rozumní ľudia dnes, v čase korony, keď sa môžu ľahko nakaziť, išli protestovať. Iba hlupák takto riskuje svoje zdravie a zdravie svojich blízkych,“ zverejnil Juraj Šeliga (Za ľudí) a dodal:

„Politici ako Fico, Kotleba, Mazurek a žiaľ dnes už aj Čarnogurský st. patria na smetisko dejín a nie do verejného života… Pohľad na to námestie je smutný, nie preto, že ľudia protestujú, ale za akej situácie, v aký sviatok a kto to vedie. Toto si všetci statoční ľudia Novembra 1989 nezaslúžili.“

 

18.20 „… tak po dnešku bude Bromhexin a vodka vypredaná,“ zverejnil aktuálne na sociálnej sieti Igor Matovič.

 

18.15  Záchranári počas utorkových protestov v Bratislave ošetrili dve osoby, išlo o tínedžera a dospelého muža. Obdivoch previezli do nemocnice. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová.

„Obaja utrpeli úraz hlavy,“ priblížila hovorkyňa. Ako dodala, ich zdravotný stav si vyžiadal prevoz do nemocnice.

 

18.12 „Slováci sa zomkli a na Úrad vlády posielajú jasný odkaz: Dosť bolo Matoviča!“ píše Erik Kaliňák (Smer-SD).

 

 

18.10 „Dnes už jasne cítiť. že ľudia sú nahnevaní, cítia sa dezorientovaní, najmä kvôli vláde, hľadajú spôsoby. ako vyjadriť nespokojnosť. Na predčasné voľby to ešte zďaleka nie je, ale spejeme k tomu. Čaká nás veľa práce, celú zimu, aby sa tá nespokojnosť pretavila do silného tlaku na vládu a predovšetkým, aby sa ľuďom ponúkli jasné politické východiská, ako z tohto všetkého von,“ zverejnil na sociálnej sieti Juraj Draxler.

 

 

NESPOKOJNOSŤ NARASTÁ

Oproti zhromaždeniu v októbri dnes už bolo naozaj veľmi veľa úplne bežných ľudí, všetkých možných…

Uverejnil používateľ Juraj Draxler Utorok 17. novembra 2020

 

18.08 Protest v podvečerných hodinách pokračuje pred budovou Národnej rady SR, kde sa presunula väčšia časť účastníkov spred Prezidentského paláca. Na schodoch pred parlamentom cestu demonštrujúcim zatarasili policajní ťažkoodenci, informuje agentúra SITA.

Niektorí protestujúci použili na znak svojej nespokojnosti aj delobuchy. Dav hromadne skandoval „Matovič odstúpiť“ či „Matovič diktátor“. Niekoľko desiatok ľudí protestuje aj pred budovou Úradu vlády SR, kde boli policajti opätovne nútení použiť slzný plyn.

18.05 V Košiciach ohlásili ďalší protest na sobotu 21. novembra o 15.00 h.

 

18.00 Dav pred Úradom vlády sa pomaly rozchádza. Na mieste pred úradom sa nachádza približne 300 ozbrojencov.

 

17.40 V Košiciach sa v dave objavil provokatér. Polícia ho chráni, pretože ľudia ho chceli zbiť. JUDr. Adriana Krajníková, ktorá ohlásila vznik politickej strany Právo SR, vyzývala ľudí, aby si ho nevšímali.

17. november 2020 Košice

17.34 Ľudia pred Úradom vlády kričia: „Matovič van tajm, ale neks tajm už nebude.“ Jeden z účastníkov má na sebe bundu s nápisom „Stop koronacizmu. Netestovaný.“

 

17.30 Jeden z ťažkoodencov pred Úradom vlády pristúpil k davu a protestujúcim uviedol, že zbytočne kričia, keďže „dom je prázdny.“ Ľudia tu stoja so sviečkami. Ľudia sú zhromaždení aj na Námestí Slobody.

Na Námestí Slobody pred úradom vlády 17.49 hod.

 

17.20 Davy ľudí sa presunuli pred Úrad vlády SR i parlament. Pri parlamente sú policajní ťažkoodenci. Pred Úradom vlády sú oceľové zábrany a stovky ťažkoodencov.

 

protest kosice
Protestujúci v Košiciach

17.15 Agentúra SITA informuje, že medzi rečníkmi pred Prezidentským palácom vystúpili poslanci Národnej rady SR Marian Kotleba a Milan Mazurek (obaja ĽSNS), bývalý predseda Kresťanskodemokratického hnutia Ján Čarnogurský, predseda Komunistickej strany Slovenska (KSS) Jozef Hrdlička či syn bývalého predsedu Slovenskej národnej strany Jána Slotu Pavol Slota.

Kotleba vo svojom prejave davu povedal, že policajti zbili poslanca parlamentu Andreja Medveckého (ĽSNS). Ľudí vyzval, aby sa spolu s ním išli „prejsť pred parlament“.

Protivládny protest v Bratislave
Účastníci protestujúci proti vláde Igora Matoviča pred Prezidentským palácom počas núdzového stavu na Slovensku pre pandémiu COVID-19 pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu. Bratislava, 17. november 2020

 

17.11 V Košiciach majú niektorí ľudia cez seba vlajku SR. Ľudia pískajú a skandujú: „Preč s takou vládou.“

Protivládny protest v Košiciach
Na snímke protivládny protest pri Dolnej bráne na Hlavnej ulici v Košiciach v utorok 17. novembra 2020

 

17.10 Dav v Bratislave sa pokojne rozchádza.

 

17:00 V Bratislave ľudia opäť spievali hymnu Slovenskej republiky.

 

16.58 Ľudia prítomní v Bratislava na proteste dodržiavajú nariadenie nosiť rúško aj v exteriéri.

17. november 2020 Bratislava

16.52 „Každý jeden z toho davu pred prezidentským palácom, každý jeden a každá jedna z nich umožnili, aby 31 rokov po Nežnej revolúcii stál pri birmovanom boľševikovi Ficovi nejaký smiešny pohlavár Hrdlička, ktorý oslovuje ľudí súdruh a súdružka. Takto vyzerá krádež Nežnej revolúcie v priamom prenose. Normálne fyzicky ma to bolí,“ uviedla na sociálnej sieti europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS).

 

16.50 Na transparentoch prirovnávali ľudia premiéra k Adolfovi Hitlerovi a vládu k fašistom, na kabátoch mali niektorí pripnutú židovskú hviezdu s nápisom netestovaný.

 

16.45 Dopravu v Bratislave usmerňujú policajti, ktorí po 16. hodine uzavreli priľahlé ulice.

17. november 2020 Bratislava

16.42  „V jednote je sila,“ kričia ľudia v Košiciach.

 

16.40 V uliciach sú dnes aj tisíce Čechov. Dav v centre Prahy skanduje: „Slobodu!“, „My chceme na pivo!“ a „Deti do škôl!“, ale aj „Čechy Čechom!“.

 

 

16.32 „No, nedá sa veľmi prechádzať, mesto je plné… Tak pokračujem na Hlavné námestie…,“ zverejnil Andrej Danko.

 

 

No, nedá sa veľmi prechádzať, mesto je plné… Tak pokračujem na Hlavné námestie… ✌🏻🇸🇰

Uverejnil používateľ Andrej Danko Utorok 17. novembra 2020

 

16.30 Dav kričí: „Odstúpiť!“

 

16.15 Agentúra SITA informuje, že pred Prezidentským palácom na Hodžovom námestí v Bratislave protestujú proti súčasným opatreniam vlády tisíce ľudí. Pripojili sa k nim aj protestujúci spred Úradu vlády SR či futbaloví Ultras Slovana.

Tí dnes pred Úradom vlády SR hádzali delobuchy, niektorí sa snažili zhodiť aj zátarasy oddeľujúce protestujúcich od sídla vlády. Na protest dohliadalo niekoľko desiatok ťažkoodencov a policajti na koňoch. Demonštrujúci pred Úradom vlády SR skandovali heslá ako „Slovensko Slovákom“, „Vlastizrada“ či „Matovič do basy“. Policajti na niektorých použili slzotvorný plyn.

17. november 2020 Bratislava

16.12 Množstvo ľudí sa nachádza aj na Námestí SNP v Bratislave.

 

16.10 K prezidentskému palácu neustále smeruje dav ľudí. Niektorí stoja až pri hoteli Tatra.

 

16.02 „Nie, nebojme sa o November. Dnešný deň nie je jeho pohrebom, je len budíčkom. Budíčkom, aby sme si o to viac uvedomili, že jeho hodnoty musíme neustále chrániť a deťom vysvetľovať. Aby pochopili, že sloboda bez zodpovednosti je len ilúzia slobody. Aby pochopili, že sloboda bez zodpovednosti vedie k anarchii, ktorú dnes budeme vidieť v uliciach v bagandžách mašírovať,“ zverejnil na sociálnej sieti Igor Matovič.

Uviedol tiež, že ostatní ľudia si dnes myslia, že sloboda je absolútna a ak príde k oprávnenej snahe štátu chrániť v pandémii zdravie a životy starých a chorých, tak to je vraj zásah do ich ústavných práv.

17. november 2020 Bratislava

16.00 Rečník žiadal nadviazať diplomatické vzťahy s Ruskou federáciou a nastolenie úradníckej vlády.

 

15.55 Na bránu prezidentského paláca umiestnili transparent „Deti do školy. Vláda do basy.“

17. november 2020 Bratislava

15.50 Ľudia v Bratislave skandujú: „Matovič do basy.“

 

15.46 Pred prezidentským palácom sú tisíce ľudí. Skandujú: „Slovensko Slovákom.“ Prichádza sprievod ľudí smerujúci zo železničnej stanice.

 

15.45 Ľudia protestujú aj v Žiline.

17. november 2020 Žilina

15.42 Pri ľavom krídle prezidentského paláca sa nachádza oddiel ťažkoodencov, ktorých je približne okolo sto.

 

15.40 Na Hodžovom námestí sa nachádza množstvo ľudí v rozostupoch. Priestor pred prezidentským palácom je takmer celý zaplnený.

 

15.35 Ľudia idúci od NR SR sa spojili s davom prichádzajúcim z Petržalky.

 

15.30 Dav ľudí smeruje od železničnej stanice k prezidentskému palácu. Domáci obyvatelia tam prišli privítať „cezpoľných“. Slečna v dave uviedla: „Toto je môj prvý protest.“

Ľudia pre NR SR počas 17. novembra 2020

15.20 Dav pred NR SR sa rozchádza a smeruje k prezidentskému palácu.

17. november 2020 Košice

 

15.18 Množstvo ľudí sa zišlo aj v Košiciach.

17. november 2020 Košice

15.17 Agentúra SITA informuje, že pred Úradom vlády SR a Prezidentským palácom sa zišlo niekoľko stoviek ľudí, ktorí plánujú protestovať proti vládnym opatreniam v boji proti koronavírusu. Postupne tam prichádzajú aj policajti a ťažkoodenci. Hlavný protest je naplánovaný na 16:00.

Pred Hlavnou stanicou sa zasa vo veľkých skupinách združujú aj Ultras Slovana. Polícia proti nim zatiaľ nezasiahla.

 

15.15 Stretnutie pri NR SR je pokojné, zúčastňuje sa ho približne 500 ľudí.

 

15.12 Predseda strany Smer-SD má krátky príhovor. Jeden účastník vykrikoval, ale dav ho vypískal.

Ľudia pre NR SR počas 17. novembra 2020

15.10 Slováci spievajú hymnu Slovenskej republiky.

 

15.07 Ľudia prítomní pred NR SR skandujú: „Fico je najlepší.“

protest, NR SR
Ľudia pre NR SR počas 17. novembra 2020

14.45 „Bratislava sa už plní, my práve s Lacom Kamenickým vyrážame z mojej kancelárie k soche Alexandra Dubčeka pred parlamentom,“ zverejnil na sociálnej sieti poslanec Smer-SD Ľuboš Blaha.

 

Bratislava sa už plní, my práve s Lacom Kamenickým vyrážame z mojej kancelárie k soche Alexandra Dubčeka pred…

Uverejnil používateľ Ľuboš Blaha Utorok 17. novembra 2020

 

14.42 „Na Šafárikovom námestí pred UK v Bratislave sme ako vedenie SNS vzdali hold slobode a demokracii,“ informoval Andrej Danko, predseda SNS.

 

 

Na Šafárikovom námestí pred UK v Bratislave sme ako vedenie SNS vzdali hold slobode a demokracii.

Uverejnil používateľ Andrej Danko Utorok 17. novembra 2020

 

14.40 Ľudia s vlajkami smerujú z mesta na železničnú stanicu, kde je plánovaný zraz o 15.00 h.

Ďalšie hlúčiky ľudí idú na hrad. Pri budove Národnej rady SR sa uskutoční o 15.00 h akcia opozičnej strany Smer-SD.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ako zareaguje justícia na trestné oznámenie Ľuboša Blahu na prokurátora Tomáša Honza? Bude merať klasickým dvojitým metrom?

0 icon

Bratislava 30. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann, Jaroslav Novák)   Poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) podal trestné oznámenie na prokurátora Tomáša Honza za to, že za svoj vzor považuje bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana, ktorý je zodpovedný za celý rad zločinov, ktoré režim USA spáchal počas jeho vlády Chceli by…

Koaliční lídri opäť zasadali u Kollára. Tentoraz už ale nie v nemocnici

0 icon

Bratislava 30. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   V nedeľu večer sa znovu stretli lídri koaličných strán premiér Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) a ministerka pre investície Veronika Remišová (Za ľudí). Informoval o tom denník Nový čas. Stretnutie sa uskutočnilo v…

Biden si zlomil nohu, keď sa hral so psom

0 icon

Wilmington 30. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Novozvolený americký prezident Joe Biden utrpel pri hre s jedným zo svojich psov menšiu zlomeninu pravej nohy. Zranenie odhalilo vyšetrenie počítačovou tomografiou (CT) v nedeľu a zrejme si vyžiada nosenie ortézy počas niekoľkých týždňov, oznámil jeho lekár. Informácie priniesli agentúry AP a AFP Biden…

Brazílsky prezident stále nezablahoželal Bidenovi, hovorí o podvodoch

0 icon

Rio de Janeiro 30. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Eraldo Peres)   Brazílsky pravicový prezident Jair Bolsonaro si "ešte chvíľu" počká, aby uznal demokrata Joea Bidena za víťaza prezidentských volieb v USA. Naznačil pritom, že počas amerických volieb došlo k podvodom, informovala v nedeľu agentúra Reuters Bolsonaro, ktorý o sebe tvrdí, že je…

Taraba k voľbe generálneho prokurátora: Táto vláda sľúbila transparentné otvorené vládnutie. Namiesto toho rozhoduje všade za zatvorenými dverami

0 icon

Bratislava 30. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Blíži sa voľba šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR. Podľa predstaviteľov vládnej koalície by k voľbe malo prísť až vtedy, keď bude dohoda v koalícii. Uviedol to aj premiér Igor Matovič Podľa nezaradeného opozičného poslanca Tomáša Tarabu, to že koalícia ohlásila, že…

Vysnívaný dôchodok Slovákov je na úrovni 1 200 eur, ukázal prieskum

0 icon

Bratislava 30. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Slováci nie sú spokojní so svojimi dôchodkami. Väčšina by chcela mať dôchodok výrazne vyšší, ako má aktuálne alebo ako im vychádza pri dovŕšení dôchodkového veku. Vysnívaná penzia Slovákov sa pohybuje na úrovni 1 200 eur, ukázal prieskum agentúry Focus pre Nadáciu Partners Takmer…

Arcibiskup z Mosulu: Džihádisti infiltrujú kresťanskú Európu a tá len sníva o integrácii

0 icon

Mosul 30. novembra 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Darko Bandic)   Najib Michael Moussa, katolícky arcibiskup v Mosule nás varuje, keď hovorí, že medzi záplavou sýrskych migrantov, ktorí prichádzajú cez Turecko do Európy sú aj tisícky džhádistov Arcibiskup bol jedným z piatich finalistov na cenu Sacharova za rok 2020. Minulý mesiac bol pozvaný,…

Dodanie húfnic Zuzana 2 sa opäť posunie, prvé by mohli prísť v apríli 2021

0 icon

Bratislava 30. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Dodanie samohybných kanónových húfnic Zuzana 2 sa opäť posunie. Oneskorenie súvisí s pandémiou nového koronavírusu. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková. Podľa platnej kúpnej zmluvy mala firma dodať päť kusov húfnic do 15. decembra "Z dôvodu pandemickej…

Biden oznámil komunikačný tím Bieleho domu, povedú ho ženy

0 icon

Washington 30. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Carolyn Kaster)   Novozvolený americký prezident Joe Biden oznámil v nedeľu obsadenie hlavných pozícií v komunikačnom tíme Bieleho domu počas svojej budúcej vlády. Tento tím podľa jeho vyhlásenia po prvý raz v dejinách krajiny povedú výlučne ženy, informovali svetové agentúry Tlačovou tajomníčkou Bieleho domu, teda hlavnou…

Srbsko odvolalo rozhodnutie o vyhostení veľvyslanca Čiernej Hory

0 icon

Belehrad 30. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)   Srbsko zrušilo v nedeľu rozhodnutie o vyhostení veľvyslanca Čiernej Hory, aby tak prispelo k zmierneniu napätia medzi oboma krajinami. Oznámila to srbská premiérka Ana Brnabičová, informovala agentúra AFP Podgorica vyhlásila v sobotu srbského veľvyslanca Vladimira Božoviča za nežiaducu osobu za "zasahovanie do vnútorných…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavol Kleban

Ako sa stať milionárom za 1 rok? (časť 2.)

0icon

NÁPAD   Psychológia rozpoznáva štyri typy osobnosti určenej na základe ľudského temperamentu: sangvinik, melancholik, flegmatik a cholerik. Súbor našich dynamických vlastností prejavujúcich sa spôsobom správania, našou reakciou na podnety a formou ich prežívania nás definuje, kým vlastne sme. Sangvinik, ako stabilný extrovert, prejavuje sa predovšetkým vysokou psychickou aktivitou, výkonnosťou a…

Peter Štrba

Jordan Peterson vs radikálna feministická redaktorka

0icon

Na začiatku roka 2018 sa uskutočnil rozhovor medzi Cathy Newmanovou a Jordanom Petersonom na stanici Channel 4, ktorý sa stal takpovediac svetoznámy – polhodinový záznam tohto rozhovoru má na YouTube v čase písania tohto článku vyše 23 miliónov pozretí. Čo je na tomto rozhovore také mimoriadne? Najviac asi takmer militantný…

Robo Bačinský

Konečne cenzúra, hallelujah.

0icon

Z našej ,,novej slušnej“ vlády, ktorá mala byť akýmsi novým, čerstvým vetrom, studnicou osobností s nepokrivenou morálkou a chrbticou, ktorú mali tvoriť odborníci, sa už pár týždňov po voľbách vykľula organizovaná skupina záškodníkov, diletantov, zahraničím platených agentov, daňových podvodníkov, úžerníkov, mafiánov, klamárov, sociopatov, sexuálnych deviantov, fašistov a plagiátorov. Ich verejný…

Peter Švec

Prebieha naozaj 3. svetová vojna? Existujú dôkazy?

0icon

Pri hľadaní odpovede na otázky skúsme pochopiť podstatu, o čom je vojna.  Vojna nie je vždy o viditeľnom násilí, o bombardovaní, o streľbe, o prechode frontov. Vojna je v prvom rade vnucovanie vôle protivníka. Vôle vyvolávateľa, dravca. Komu ju vnucuje? Predsa koristi, ovládaným, väčšine. Násilie nemusí prísť v očividnej forme a okamžite. Tie najbrutálnejšie formy násilia sa…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Smrť Johna Lennona a konšpirácie: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o megahviezde, ktorá chystala comeback s novým albumom po piatich rokoch. Návratu sa však nedožila. Konal vrah sám, alebo dostal príkazy z vyšších miest? Výsledkom nevraživosti medzi Hooverom a Lennonom, respektíve medzi rockovou hviezdou a vládnymi úradmi USA, bolo to, že Lennonovi bola zamietnutá žiadosť o trvalý pobyt. Úrady sa potom pokúšali…

Sirény: Symbol ženského zvádzania a vášne

0 icon

V dávnej minulosti sirény vábili spevom námorníkov a požierali ich. Spolovice zvery a spolovice ľudské bytosti zvádzali chlapov a privádzali ich do záhuby. Ich mámivému spevu sa dobrovoľne oddalo mnoho z nich. Tieto morské nymfy boli napoly ženami a napoly vtákmi (nie rybami, ako sa zvykne uvádzať). Aj keď sa básnici nezhodujú na ich počte, uvádza…

Ktoré sú najviac a najmenej znečistené mestá na svete?

0 icon

Ekológia sa v poslednej dobe rieši kdekoľvek okolo nás. Spoločnosť IQ Air sleduje znečistené častice poletujúce vzduchom, ktoré môžu našim dýchacím cestám spôsobiť problémy. Aké sú podľa ich výskumu najviac a najmenej znečistené mestá sveta? Denne vymiera až 100 vzácnych rastlinných a živočíšnych druhov. Na hraniciach Rwandy, Ugandy a Zairu…

Najdlhšie žijúce živočíchy na svete: Niektoré sú staré až 1500 rokov

0 icon

V dnešnom príspevku sa pozrieme na najdlhšie žijúce živočíchy na svete. Niektorým číslám možno nebudeš veriť a o to viac ostaneš prekvapený. Ak sa niektorý človek dožije 90 rokov, je to považované za pozoruhodnú dlhovekosť. V živočíšnom svete je však 90 rokov málo. Teda aspoň u niektorých druhov sa tento vek…

Moskovské metro: Keď je cesta zaujímavejšia ako jej cieľ

0 icon

Uznávame, krása je vo veľkej miere subjektívna. No pri pohľade na tieto fotografie sa minimálne väčšina z nás zhodne, že moskovské metro patrí medzi tie naj architektonické skvosty na svete. Výstavbu moskovského metra ruskí pohlavári prvýkrát oznámili v 30. rokoch 20. storočia. Obyvatelia boli fascinovaní tým, ako by nové moskovské metro mohlo…

Vo svete IT

Slnečná sústava môže zaniknúť oveľa skôr, ako vedci prvotne predpokladali

0 icon

Jedného dňa sa naše Slnko dostane na koniec svojho života a odhodí veľkú časť svojej hmoty ešte predtým, ako sa scvrkne a vytvorí sa z neho Biely trpaslík. Následne bude postupne chladnúť, dokým sa z neho nestane temný a chladný kus skaly, píše portál Science Alert. Lenže kým Slnko, teraz…

Haylou GT1 Plus – skvelé ultraľahké slúchadlá s výdržou až 18 hodín sú opäť dostupné za skvelú cenu

0 icon

Portfólio bezdrôtových slúchadiel od značky Haylou, ktorá spadá pod krídla čínskeho giganta Xiaomi, je ku dnešnému dňu naozaj široké. Výrobca ponúka hneď niekoľko dostupných modelov, ktoré stoja za zváženie, ak pokukávaš po nízkej cenovke a výbornej výdrži na jedno nabitie nabíjacieho boxu. Ak si zo širokej ponuky jednoducho nevieš vybrať,…

Podarilo sa vedcom objaviť záhadný „piaty element,“ ktorý poháňa expanziu vesmíru?

0 icon

Medzinárodný tím vedcov navrhuje, že zrýchlená expanzia vesmíru môže byť zapríčinená tajomnou substanciou, ktorú nazývajú kvintesencia. Ide o látku, ktorá by sa mala šíriť vesmírom, píše portál Futurism. Ide o objav, ktorý by mohol priniesť nové odpovede, týkajúce sa pôvodu temnej energie, záhadnej sily, ktorá je podľa súčasných modelov zodpovedná za rýchlosť,…

V ktorej časti galaxie má prevahu temná hmota?

0 icon

Galaxie sú naozaj masívne zoskupenia hviezd. Ak by sme sa však pozreli na ich okraje, zistili by sme, že hustota jednotlivých hviezd je redšia a temná hmota prevláda, ako dominantná forma hmoty. Galaktické jadro je však pravým opakom, píše portál IFLScience. V strede galaxie tvoria hmotu prevažne hviezdy a planéty.…

Európska únia chce novú legislatívu. Chce posilniť právo na opravu zariadení

0 icon

Európsky parlament 395 hlasmi odsúhlasil uznesenie, ktoré zaväzuje Európsku komisiu, aby predložili návrh, ktorý posilní práva spotrebiteľov na opravu výrobkov. Nová legislatíva, na ktorej bude musieť pracovať komisia, by mala zjednodušiť proces opravy zariadení, spraviť ho viac systematickým, nákladovo efektívnejším, či už rozšírením záruk, poskytnutím záruk na vymenené diely alebo…

Armádny Magazín

Trump chce rozoštvať pred odchodom: Nové útoky na ruské zbrojovky

0 icon

USA, 30. november 2020 (AM)  - Moskva má byť potrestaná za vojenskú spoluprácu s Čínou. USA môžu uložiť nové protiruské sankcie ešte pred zmenou administratívy Bieleho domu. Návrh verzie prezidentského zákona je už pripravený. Stanovuje opatrenia proti ministerstvu obrany RF.   Tím Donalda Trumpa navrhuje zaradiť na

Americký seržant vyrozprával, ako chcel dať lekciu „ruským bastardom“: „Prebral som sa na základni ...“

0 icon

USA, 30. november 2020 (AM) - Američan, ktorý slúžil v Kosove, vyrozprával, ako sa jedného dňa s jeho druhmi, pobúrení správaním ruských spojencov, rozhodli dať malú lekciu „ruským bast

Ako Kim Philby ľahko klamal MI-6

0 icon

Veľké Británia, 30. novembra (AM) - „Kim Philby, dvojaký agent, ktorého vlastizrada na prospech ZSSR stále omračuje Britov, sa v roku 1981 nechal počuť, ako ľahko sa dala oklamať MI-6.   Philby, ktorý žil v Moskve od roku 1963 až do smrti v roku 1988 (zomrel vo veku 7

Sýria : mýtický Bayraktar stiahli z kože, na rade sú sultánove tanky

0 icon

Sýria, 30. novembra (AM) - Je čudné vidieť „turecké výdobytky“ v oblasti zbrojenia, ktoré pomohli azerbajdžanskej armáde tak ľahko zvládnuť konflikt v Náhornom Karabachu, končiť v kúdoloch dymu. Cenzúra je tvrdá v lokálnych médiách a preto nie je možné vidieť príliš veľa podobných záberov. Niečo sa predsa len dokáže dostať von,…

Wasserman: Joe Biden bude v prípade konečného víťazstva v prezidentských voľbách pracovať výlučne v záujme globálnych elít

0 icon

Rusko, 29.október 2020 (AM) - Politický konzultant Anatolij Wasserman uviedol, že americký politik Joe Biden bude v prípade konečného víťazstva v prezidentských voľbách pracovať výlučne v záujme globálnych elít.   Voľba hlavy štátu v USA sa nezaobišla bez škandálu. Pred očami všetkých sa objavujú početné falošné fakty zo strany spoluprac

Svetlo sveta

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali