Múzeum holokaustu, ako súčasť Slovenského národného múzea (SNM) – Múzea židovskej kultúry, popri klasických výstavách prináša aj vzdelávací program pre školy, pedagógov aj verejnosť.
„Návšteva tohto múzea bola pre mňa jednou z najemotívnejších. Slovami sa nedá opísať všetko, čo sa odohráva v mojej mysli, v mojom srdci,“ povedala po návšteve múzea Milanová.
V období 2. svetovej vojny boli v Seredi, Novákoch a vo Vyhniach vybudované pracovné a koncentračné tábory pre Židov, odkiaľ vypravovali deportačné vlaky do koncentračných táborov na územia okupované nacistami. Väčšina deportovaných Židov sa domov už nikdy nevrátila. Táborové objekty v Novákoch a vo Vyhniach sa nezachovali. Preto tábor v Seredi predstavuje jediný zachovaný autentický pracovný a koncentračný tábor z obdobia druhej svetovej vojny na území Slovenskej republiky.
Múzeum holokaustu otvorili 26. januára 2016. V areáli sa nachádza päť budov – pôvodných barakov, v ktorých sú vystavené dobové dokumenty, fotografie a predmety súvisiace s prenasledovaním Židov na území Slovenska. Jedným z vystavených artefaktov je dobytčí vagón, ktorý slúžil na deportácie do koncentračného tábora Auschwitz.
„Sú miesta, kam by sa mal ísť pozrieť každý a určite by som túto návštevu odporúčala žiakom či študentom s ich učiteľmi. Nikdy nesmieme zabudnúť a nikdy nesmieme dopustiť aby sa niečo také opakovalo,“ dodala na ministerka a vyjadrila vďaku muzeu a ludom, ktorí ho vytvorili, ako aj tym, ktorí v nom pracujú.