O budúcnosti Východného partnerstva sa vo štvrtok 11. júna počas videokonferencie rozprávali ministri zahraničných vecí krajín členských štátov Únie a východných partnerov.
„Zo strany členských štátov EÚ zazneli jednoznačné uistenia o záujme spoločne budovať ambiciózne a atraktívne Východné partnerstvo postavené na spoločných hodnotách a princípoch, ktoré priblíži východných partnerov k EÚ, pomôže dokončiť ich transformačný proces a prinesie konkrétne zlepšenie života obyvateľov týchto krajín, ako aj ich stabilitu, bezpečnosť a prosperitu,” priblížil Korčok. Slovensko bude podľa neho aj naďalej silným a aktívnym podporovateľom Východného partnerstva.
Ministerské zasadnutie Východného partnerstva umožnilo prvú spoločnú diskusiu o budúcnosti Východného partnerstva po niekoľkomesačnom dialógu naštartovanom v roku 2019. Rokovanie ministrov podľa slovenského ministerstva zahraničných vecí potvrdilo silný obojstranný záujem o zintenzívnenie politického dialógu a spolupráce a postupnú hospodársku integráciu do vnútorného trhu EÚ. „Budovanie odolnosti partnerov čeliť vnútorným a vonkajším výzvam bude jedným z kľúčových cieľov Východného partnerstva v nasledujúcich rokoch,” dodáva rezort.
Východné partnerstvo je projekt EÚ zameraný na zintenzívnenie vzťahov so šiestimi krajinami ležiacimi východne od Únie: Gruzínska, Moldavska, Ukrajiny, Arménska, Azerbajdžanu a Bieloruska.