WHO

NAŽIVO

Nórsky diplomat Geir Pedersen, ktorý v mene OSN takmer sedem rokov pôsobil v Sýrii, z osobných dôvodov odstupuje z tejto funkcie. 

Včera 20:14

Sloboda prejavu je jednou zo základných hodnôt, ktorú bude Británia vždy ostražito a nekompromisne chrániť, vyhlásil britský premiér Keir Starmer počas tlačovej konferencie s americkým prezidentom Donaldom Trumpom na konci jeho štátnej návštevy.

Včera 20:13

Izraelská armáda oznámila, že pri výbuchu bombovej nálože nastraženej pri ceste v južnej časti palestínskeho Pásma Gazy prišli o život štyria jej vojaci vo veku od 20 do 26 rokov. Ďalší traja vojaci utrpeli pri výbuchu zranenia.

Včera 19:55

Včera 19:53

Včera 19:52

Česká koalícia SPOLU odštartovala horúcu fázu predvolebnej kampane. Na pompéznej akcii v Slovanskom dome v centre Prahy premiér Petr Fiala vyzval voličov, aby dali šancu koalícii SPOLU a nie „populistom a extrémistom“. SPOLU má podľa neho šancu poraziť hnutie ANO a zostavovať vládu.

Včera 19:19

Štyridsaťsedem francúzskych občanov, ktorí boli držaní v Sýrii pre podozrenie z členstva v extrémistickej skupine Islamský štát, bolo odovzdaných Iraku na trestné stíhanie. Agentúre AP oznámili irackí bezpečnostní predstavitelia pod podmienkou zachovania anonymity.

Včera 19:02

Americký prezident Donald Trump pracuje na tom, aby Spojené štáty opäť získali leteckú základňu Bagram v Afganistane, o ktorú prišli v roku 2021, keď sa moci v Afganistane chopilo fundamentalistické hnutie Taliban. Trump zdôraznil strategický význam tejto základne pre USA.

Včera 19:01

Eurokomisár pre obranu Adrius Kubilius oznámil, že plánuje na budúci týždeň zvolať virtuálne rokovanie ministrov obrany krajín východnej Európy o vybudovaní „múru proti dronom“ pozdĺž východnej hranice EÚ. Potvrdil, že Európska komisia chce tento koncept čo najrýchlejšie pretaviť do reality.

Včera 19:00

Rusko odovzdalo Ukrajine telá ďalších 1000 padlých vojakov. Na platforme Telegram to oznámila ukrajinská Koordinačná rada pre zaobchádzanie s vojnovými zajatcami.

Včera 18:28

Ruské ministerstvo zahraničných vecí odmietlo najnovšiu správu o nútenej prevýchove detí deportovaných z Ukrajiny. Vypracovalo a zverejnilo ju pracovisko humanitárneho výskumu Fakulty verejného zdravia na Yaleovej univerzite. Ako informovala agentúra Reuters, Moskva označila túto správu za protivedeckú propagandu, ktorá je údajne plná výmyslov a je založená na pochybných faktoch.

Včera 18:22

Železničná spoločnosť Slovensko má opäť vo štvrtok poobede výpadok online predajných systémov. Nefunguje e-shop ani aplikácia IDeme vlakom.

Včera 17:58

Úrad podpredsedu vlády SR pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku spustil nový štátny informačný portál www.oze.gov.sk, ktorý postupne prinesie informácie o všetkých obnoviteľných zdrojoch energie. V úvodnej fáze sa portál venuje najmä téme energie z vetra, ktorá je kľúčová pre budúci rozvoj slovenskej energetiky.

Včera 17:57

Úspory na výdavkovej strane rozpočtu by mali podľa tvrdení Ministerstva financií SR dosiahnuť 1,3 miliardy eur, zatiaľ však tento údaj nie je podporený konkrétnymi opatreniami. Doteraz predstavené úpravy by mali viesť k zníženiu deficitu o 282 miliónov eur, z čoho 130 miliónov eur tvoria úspory samospráv. Naďalej tak chýbajú informácie o opatreniach za 1 miliardu eur. Upozornila na to vo štvrtok Rada pre rozpočtovú zodpovednosť s tým, že zatiaľ nevie vyhodnotiť realistickosť celého konsolidačného balíka.

Včera 17:57

Bulharská vláda vedená premiérom Rosenom Žeľazkovom v parlamente prežila hlasovanie o nedôvere.

Včera 17:56

Vôbec najstaršieho šimpanza druhu bonobo na svete utratili v nemeckej zoologickej záhrade vo veku 61 rokov. Pre tento druh ide o mimoriadne vysoké číslo. O úmrtí informovala na sociálnych sieťach samotná zoo.

Včera 17:33

Americký prezident Donald Trump počas návštevy Británie vyhlásil, že ho jeho ruský náprotivok Vladimir Putin naozaj sklamal a že sa uvidí, čo to bude znamenať pre ukončenie vojny na Ukrajine. Putin podľa slov Trumpa na Ukrajine „stráca viac vojakov, než zabíja“. Na ruského prezidenta treba podľa britského premiéra Keira Starmera vyvinúť väčší tlak.

Včera 17:32

Izraelská armáda varovala obyvateľov viacerých obcí a miest v južnom Libanone, že tam plánuje podniknúť nálety na vojenskú infraštruktúru proiránskeho hnutia Hizballáh.

Včera 17:28

Tretia vlna konsolidácie sa dotkne každého človeka na Slovensku. Aj tí, ktorí nie sú živnostníci alebo nemajú vysoké príjmy, ju pocítia cez problémy, ktoré spôsobí samosprávam. Ich služby zdražejú a nebudú mať peniaze na investície do vlastného rozvoja, poukázali vo štvrtok na tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR predstavitelia opozičného Progresívneho Slovenska.

Včera 17:24

Zmeny v klimatickom zákone EÚ navrhované pre rok 2040 by mali riešiť šéfovia vlád a štátov, nie ministri. V Bruseli to na zasadnutí Rady EÚ pre životné prostredie pre spravodajcu TASR povedal minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS).

Včera 17:23

Svetová zdravotnícka organizácia informovala, že až 31 z 38 potvrdených prípadov smrtiaceho vírusu ebola v južnej časti Konžskej demokratickej republiky sa skončilo smrťou.

Včera 17:22

Rastúce životné náklady sa už po pätnásty raz umiestnili na prvom mieste rebríčka najväčších obáv Nemcov. 

Včera 17:21

Pri prestrelke, ku ktorej došlo na hraničnom priechode medzi Izraelom okupovaným Západným brehom a Jordánskom, utrpeli smrteľné zranenia dvaja Izraelčania vo veku okolo 20 a 60 rokov. Izraelská armáda informovala, že útočník „bol neutralizovaný,“

Včera 17:20

Rusko nebude súhlasiť s návrhmi Ukrajiny na uzavretie prímeria a usporiadanie bezpodmienečných rokovaní na úrovni prezidentov, pretože ich považuje za snahu o „ďalší cirkusový kúsok“.

Včera 17:19

Protesty proti navrhovaným úsporným opatreniam sa za účasti takmer 250.000 ľudí konajú na vyše 430 miestach vo Francúzsku. Pri sporadických potýčkach s demonštrantmi zadržali 128 osôb, zranenia utrpelo sedem policajtov. Vyplýva to z priebežnej bilancie, ktorú o 14.00 h SELČ zverejnilo francúzske ministerstvo vnútra.

Včera 17:19
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Koniec slepej dôvery? Po Trumpovi zvažujú odchod z WHO aj Briti a Taliani

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) čelí narastajúcej vlne kritiky. Po Spojených štátoch, ktoré už oznámili svoj odchod sa k pochybnostiam o jej fungovaní pridávajú aj Spojené kráľovstvo a Taliansko. Hlavné výhrady? Nízka transparentnosť, politické ovplyvňovanie a otázniky nad efektivitou vynakladania miliárd dolárov, ktoré do tejto organizácie prúdia

WHO
Ilustračné foto / Foto: TASR/AP-Martial Trezzini/Keystone
❚❚
.

Donald Trump oznámil vystúpenie Spojených štátov z WHO už počas svojho prvého funkčného obdobia v roku 2020, čo odôvodnil najmä zlyhaním organizácie pri riešení pandémie COVID-19, ako aj ďalších globálnych zdravotných kríz. Rovnako jej však vyčítal nedostatočnú nezávislosť od politického vplyvu niektorých členských štátov. Jeho rozhodnutie bolo síce zvrátené prezidentom Bidenom v januári 2021, no Trump sa vrátil a nariadenie o vystúpení z WHO podpísal ešte v ten istý deň, ako sa znova ujal moci – 20. januára 2025. Pre Reuters uviedol, že WHO podlieha „neprimeranému politickému vplyvu členských štátov“ a od USA požaduje „nespravodlivo zaťažujúce platby,“ ktoré sú neprimerane vysoké voči príspevkom iných veľkých krajín, napríklad Činy.

Pre WHO predstavuje Trumpovo rozhodnutie zásadný problém. USA boli historicky najväčším donorom organizácie, pričom v aktuálnom rozpočtovom období 2024 – 2025 mali prispieť sumou 1,5 miliardy dolárov, čo je približne 22 % z jej celkového, takmer 7-miliardového rozpočtu. Náhly odchod USA tak spôsobí obrovskú finančnú dieru, ktorú zvyšné členské štáty budú len ťažko zapĺňať. Spojené štáty však nie sú jedinou krajinou, ktorá WHO otvorene kritizuje.

Aj v Spojenom kráľovstve sa čoraz viac hovorí o tom, že organizácia príliš zasahuje do národnej politiky a presadzuje vlastnú agendu bez ohľadu na potreby jednotlivých krajín.

Prínosy členstva vo WHO z pohľadu Británie preskúmala špeciálna pracovná skupina, tzv. Bell Review, zložená z deviatich odborníkov, vrátane bývalých predstaviteľov WHO a OSN. Tá nielenže odporúča Londýnu vystúpiť, ale upozorňuje tiež na potrebu vzniku novej efektívnejšej organizácie. „Ja aj moji kolegovia sme čoraz viac znepokojení odklonom WHO od jej pôvodného poslania. Len správne nastavené reformy môžu WHO vrátiť k jej základným princípom verejného zdravia a zachrániť jej reputáciu. Ak sa to nepodarí, mala by byť nahradená organizáciou, ktorá lepšie odráža vôľu svetovej verejnosti,“ uviedol vedúci skupiny, David Bell, senior výskumník v Brownstone Institute a bývalý lekársky pracovník a vedec WHO.

Kritické hlasy však zaznievajú aj z Talianska, kde Matteo Salvini, podpredseda vlády a líder strany Lega, predložil návrh zákona, ktorý by umožnil krajine vzdať sa členstva v tejto organizácii. Argumentuje tým, že plytvá verejnými financiami a jej rozhodnutia slúžia skôr farmaceutickým gigantom než občanom. Salvini verí, že peniaze, ktoré Taliansko vkladá do WHO, by mohli byť oveľa efektívnejšie využité priamo v domácom zdravotníctve.

.

„Taliansko sa už nesmie podriaďovať nadnárodnému centru moci – štedro financovanému talianskymi daňovými poplatníkmi – ktoré kráča ruka v ruke s nadnárodnými farmaceutickými spoločnosťami. Tých 100 miliónov eur radšej použime na podporu chorých v Taliansku, financovanie našich nemocníc a lekárov!,“ uviedol v rozhovore pre Politico.

Jedným zo sporných bodov, ktorý ilustruje kontroverzie politík WHO je jej prístup k regulácii tabakových výrobkov. Rámcový dohovor o kontrole tabaku (FCTC), ktorý vznikol s cieľom chrániť verejné zdravie dnes mnohí experti vnímajú ako zastaraný a neefektívny. Dokonca aj jej bývalí vysokí predstavitelia kritizujú WHO za to, že tvrdohlavo odmieta uznať vedecké dôkazy o nižšej škodlivosti alternatív fajčenia, ako sú elektronické cigarety alebo zahrievaný tabak.

Ruth Bonita, bývalá riaditeľka oddelenia WHO pre dáta a analýzy a Robert Beaglehole, bývalý riaditeľ oddelenia pre prevenciu a podporu zdravia proti chronickým chorobám upozorňujú, že FCTC je „neprimerane ovplyvnený záujmovými skupinami presadzujúcimi úplnú abstinenciu od nikotínu.“

Do boja proti nikotínu sa totiž čoraz viac miešajú aj súkromní filantropi, ktorí si prostredníctvom WHO presadzujú vlastné agendy. Americký miliardár Michael Bloomberg, ktorý na chod organizácie prispel stovkami miliónov dolárov, presadzuje politiku úplného zákazu nikotínových produktov bez ohľadu na to, či predstavujú menej škodlivú alternatívu alebo nie.

Michael Bloomberg, ktorý sa stal predĺženou rukou WHO pri uplatňovaní jej „kladiva“ na nové alternatívy cigariet organizáciu zastupujú verejne, vystupuje na tlačovkách a figuruje v jej oficiálnych vyhláseniach. Jeho vplyv bol citeľný napríklad na Filipínach, kde sa jeho organizácie pokúsili priamo zasahovať do vládnej politiky. Podobné prípady sa odohrali aj v Indii a Pakistane, kde miestne vlády pozastavili činnosť Bloombergom financovaných organizácií pre podozrenia z ovplyvňovania vnútroštátnej politiky.

.

Michael Bloomberg je však len jedným z viacerých príkladov, ktoré prispievajú k pochybnostiam nad hodnovernosťou politík WHO. Jej činnosť totiž až príliš závisí od „dobrej vôle“ súkromných donorov, či dokonca nadnárodných farmaceutických spoločností. Iba zhruba pätina všetkých zdrojov WHO pochádza z povinných príspevkov od členských krajín. Zvyšok je poskytovaný na dobrovoľnej báze. Takmer každý z týchto darcov má svoje vlastné záujmy – agendu, kde chce, aby sa peniaze použili. WHO preto už dlhší čas čelí pochybnostiam, či svoje priority naozaj stanovuje plne v súlade s potrebami v oblasti verejného zdravia. Otázna je tiež efektivita vynakladaných zdrojov, keďže len cestovné náklady zamestnancov ročne zhltnú dvesto miliónov dolárov.

Financie však nie sú jediným problémom, ktorý túto globálnu zdravotnú autoritu sprevádzajú. Interné vyšetrovanie v roku 2021 malo v štruktúrach organizácie zistiť praktiky „zneužívania moci, rodinkárstva a rasizmu.“ Podľa tlačovej agentúry Associated Press mala na problém anonymne upozorniť skupina zamestnancov regionálnej kancelárie v Manile. Konanie ich nadriadeného, japonského regionálneho riaditeľa – jedného z najvyšších šéfov WHO malo podľa nich „podstatne prispieť“ k zvýšenému šíreniu vírusu COVID-19 a „plytvaniu finančnými prostriedkami od darcov.“

Riaditeľ WHO sa tiež musel ospravedlniť „desiatkam“ žien a dievčat z Konžskej demokratickej republiky, ktoré boli počas pandémie eboly v rokoch 2018 – 2020 údajne sexuálne zneužité zamestnancami WHO.

Kritika zo strany USA, Británie a Talianska tak zďaleka nemusí pokrývať celú hĺbku problémov tejto mamutej organizácie a volanie po jej reforme môže byť viac ako oprávnené. Z pohľadu naozaj významných členov však už túto šancu zdá sa premrhala. Preto, ak sa bude od svojho pôvodného poslania aj naďalej vzďaľovať, môže už čoskoro čeliť odlivu ďalších krajín. A to by mohlo vyústiť k vzniku úplne novej globálnej zdravotníckej štruktúry, ktorá bude skutočne slúžiť záujmom verejného zdravia a nie vybraným donorom.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.

ĎALŠIE Z HS













.

.

Blogy

Marek Horňanský psychológ

Marián Tkáč

Marek Brna

Štefan Konya

Milan Šupa

René Pavlík

.
.
.

„Symbolická politika“ a „vojnové štvanie“. Predsedníčka AfD Weidelová sa v prejave pustila do kancelára Merza

Líderka najsilnejšej nemeckej opozičnej strany Alice Weidelová otvorila dvojdňovú rozpravu o rozpočte v Bundestagu výraznou kritikou federálnej vlády. Kancelár Friedrich…

18. 09. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Medzi Netanjahuom a jeho bezpečnostnými službami narastajú nezhody

Medzi Netanjahuom a jeho bezpečnostnými službami narastajú nezhody, píše The New York Times

18. 09. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 09. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Taliansko ako prvá krajina Európskej únie prijala komplexný zákon regulujúci používanie umelej inteligencie

Legislatíva obmedzuje prístup detí k tejto technológii a stanovuje tresty odňatia slobody za škodlivé používanie umelej inteligencie, uvádza The Guardian

18. 09. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 09. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Poľské úrady potvrdili, že dom na hranici nepoškodil ruský dron, ale raketa protivzdušnej obrany vypálená z poľskej stíhačky F-16

Poľské úrady potvrdili, že dom na hranici nepoškodil ruský dron, ale raketa protivzdušnej obrany vypálená z poľskej stíhačky F-16, informuje…

18. 09. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 09. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina zablokovala 15 európskych webových stránok, ohrozuje tým slobodu tlače

Najnovšie kroky Ukrajiny ohrozujú slobodu tlače: Bezpečnostná služba Ukrajiny zablokovala prístup k viacerým webovým stránkam, ktoré obvinila zo šírenia „ruskej…

18. 09. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 09. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Danko skončil. SNS má nového predsedu poslaneckého klubu

Novým predsedom poslaneckého klubu SNS v Národnej rade SR je Roman Michelko. Stal sa ním od 10. septembra. Vyplýva to…

18. 09. 2025 | Aktualizované 18. 09. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 09. 2025 | Aktualizované 18. 09. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kotlár vyzval generálnu prokuratúru, stranu Hlas aj prezidenta

Splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Peter Kotlár žiada Generálnu prokuratúru SR, aby…

18. 09. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 09. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Účasť Rakušana na demonštrácii slovenskej opozície má dohru

Slovenský veľvyslanec v Česku Martin Muránsky vo štvrtok v sídle českého ministerstva zahraničných vecí tlmočil protest vlády SR proti účasti…

18. 09. 2025 | Aktualizované 18. 09. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 09. 2025 | Aktualizované 18. 09. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

18. 09. 2025 | Aktualizované 18. 09. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
18. 09. 2025 | Aktualizované 18. 09. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Neplatné údaje a vedecký podvod. Stovky vedcov požadujú zastavenie používania mRNA vakcín

Najskôr prišiel vírus COVID-19, krátko nato vakcína – preparáty mRNA vakcín boli prezentované ako silná zbraň proti patogénu. Dnešné výsledky…

18. 09. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 09. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Štátny tajomník rezortu obrany pre HS o incidente s dronmi v Poľsku: Musíme byť otvorení – doby, keď sme mali viacúrovňovú ochranu, sú preč

Minulý týždeň narušilo poľský vzdušný priestor niekoľko – údajne – ruských dronov. Ruská strana to, že išlo o ich zariadenia…

18. 09. 2025 | Rozhovory | 13 min. čítania | 0 komentárov
18. 09. 2025 | Rozhovory | 13 min. čítania | 0 komentárov

Deň, keď Sulík zaprie svojho syna

Je to už pár dní, čo šéf liberálov Gröhling vyzval zakladateľa SaS, aby sa dištancoval od verejných vyjadrení svojho nehodného…

18. 09. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 09. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Blaha k protestom: Toto je osemnásťtisíc ľudí? Koľko bolo potom v Londýne?

Europoslanec Ľuboš Blaha vo svojom najnovšom príspevku poukazuje na to ako média šíria klamstvá o počte ľudí na opozičnom proteste…

18. 09. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 09. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Rodiny obetí havárie lietadla Air India žalujú spoločnosť Boeing za katastrofu, pri ktorej zahynulo 260 ľudí

Letecká spoločnosť Honeywell je tiež predmetom žaloby v USA zo strany rodín štyroch pasažierov, ktoré tvrdia, že došlo k nedbanlivosti,…

18. 09. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 09. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov

Parlamentná prekáračka: Hanbite sa, hanbite, hanbite

Poslanec Jožo Pročko to znovu nezvládol… Mohol to byť ďalší bežný rokovací deň v NR SR, keby niet Joža Pročka…

18. 09. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 09. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Macron má dôkazy, že jeho manželka je biologická žena

Francúzsky prezident Emmanuel Macron predloží americkému súdu „fotografické a vedecké dôkazy“, ktoré potvrdzujú, že jeho manželka Brigitte je žena, uviedol…

18. 09. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 09. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Britský projekt v našich školách: Keď sa „nevinná príručka“ mení na nástroj vplyvu

Ministerstvo školstva šíri medzi rodičmi a školami príručku vytvorenú v rámci britsko-amerického programu. Na prvý pohľad užitočný materiál k digitálnej…

18. 09. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
18. 09. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

.

Ilustrátori a ilustrátorky bojkotujú BIB 2025. Vedenie Bibiany v tom vidí jasný zámer

Vedenie Medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana so znepokojením vníma snahu časti umeleckej a aktivistickej obce využiť Bienále ilustrácie Bratislava…

18. 09. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
18. 09. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

„Operačný plán Nemecko“. Berlínčania ani netušia, čo si pre nich mesto pripravilo v prípade vojny

V prípade vojenskej hrozby sa Nemecko má stať centrom spojencov NATO. Politik z BSW Alexander King sa opýtal Senátu, čo…

18. 09. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
18. 09. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Toto nie je vojna: Skončí Izrael pred súdom?

Fakty, ktoré vyšli na svetlo, spochybňujú celú proizraelskú epiku o konflikte v Gaze. Ak bol niekto presvedčený, že obvinenia voči…

18. 09. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
18. 09. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Von der Leyenová má ambiciózne plány. V ceste jej však stoja dvaja lídri

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová neoblomne trvá na svojom a chce ukončiť dovoz ruskej ropy a plynu pre členské štáty…

18. 09. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 09. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Americkí dôstojníci nás zviazali a mierili na nás zbraňami

Keď sa Youngjin pozrel z okna svojej kancelárie a uvidel obrnené vozidlá a imigračných úradníkov so zbraňami, bol prekvapený, ale…

18. 09. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
18. 09. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Majitelia domácich zvierat dostali prekvapenie od kaderníkov

Strihanie vášho psa je celkom bežná záležitosť, a to ako pre domácich maznáčikov, tak aj pre jeho majiteľa. Niekedy sa…

18. 09. 2025 | 0 komentárov

Hlboká orba

V radoch stúpencov koalície panuje značná nevôľa z toho, že za prechmaty bývalej vlády, ktorá ožobráčila celé Slovensko, a dnes…

18. 09. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 09. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ani automatická práčka sa nevyčistí sama, aký spôsob je najlepší?

Pre niekoho to môže byť normálna vec, pre iných úplná novinka. Automatická práčka je obrovský pomocník, no automaticky sa sama nevyčistí.…

18. 09. 2025 | 0 komentárov

.

Revolúcia, ktorej sa všetci smiali: Dnes je tento volant v miliónoch áut!

18.09.2025, Redakcia Auto trendy Keď Peugeot pred viac ako desiatimi rokmi predstavil svoj revolučný i-Cockpit, automobilový svet ho prijal s…

18. 09. 2025 | 0 komentárov

Kňaz odhaľuje, aká je „skutočná príčina násilia“ a vraždy Charlieho Kirka

Aká je skutočná príčina násilia? Americký katolícky kňaz a rečník Mike Schmitz odpovedá na túto otázku v nedávnom videu na…

18. 09. 2025 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 09. 2025 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov

Keď Trump v roku 2017 rozprúdil diskusiu o “deep state“, táto skupina vynaložila veľké úsilie, aby dokázala, že neexistuje

USA, 18. septembra 2025 - Na prvý pohľad sa môže zdať zvláštne, že od roku 2022 vznikli v rôznych kútoch…

18. 09. 2025 | 0 komentárov

Georgescu popiera obvinenia z prevratu, svoj prípad prirovnal k Trumpovi

Rumunský prokurátor obvinil bývalého prezidentského kandidáta Călina Georgesca z pokusu o štátny prevrat. Víťaz novembrových prezidentských volieb tvrdí, že prokurátor…

18. 09. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
18. 09. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Nórsky diplomat Geir Pedersen, ktorý v mene OSN takmer sedem rokov pôsobil v Sýrii, z osobných dôvodov odstupuje z tejto funkcie. 

Včera 20:14

Sloboda prejavu je jednou zo základných hodnôt, ktorú bude Británia vždy ostražito a nekompromisne chrániť, vyhlásil britský premiér Keir Starmer počas tlačovej konferencie s americkým prezidentom Donaldom Trumpom na konci jeho štátnej návštevy.

Včera 20:13

Izraelská armáda oznámila, že pri výbuchu bombovej nálože nastraženej pri ceste v južnej časti palestínskeho Pásma Gazy prišli o život štyria jej vojaci vo veku od 20 do 26 rokov. Ďalší traja vojaci utrpeli pri výbuchu zranenia.

Včera 19:55

Včera 19:53

Včera 19:52

.

Kto ochráni ženské športovkyne pred progresívcami?

„Zatiaľ čo väčšina rodín sa obáva, či budú mať, čo jesť, ako zaplatia za benzín a potraviny či ako udržia…

18. 09. 2025 | 0 komentárov

Toto je už naozaj čisté zúfalstvo, ktoré sa len tak nevidí

Na včerajších protivládnych protestoch sa okrem predstaviteľov a prívržencov opozičných strán a slovenských „celebrít“ objavil aj minister z inej krajiny – a to…

18. 09. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 09. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Čo je na ukrajinskej identite také drahé pre nemeckých nacistov a ich súčasných britských nasledovníkov?

Londýn, 18. septembra 2025 - Britské orgány v rámci tzv. Plánu zmien zaviedli sankcie proti organizáciám a úradníkom zodpovedným za…

18. 09. 2025 | 0 komentárov

Raši: Platy poslancov sa budúci rok v súvislosti s konsolidáciou znížia

Platy aj paušálne náhrady poslancov Národnej rady SR sa budúci rok zmrazia a spolu s vyšším zdanením ich platov o…

18. 09. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 09. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Porušenie zákazu činnosti viesť motorové vozidlá pod vplyvom návykovej látky – jeden alebo dva skutky?

V aplikačnej praxi býva často sporné, ako posúdiť protiprávne konanie obvineného z hľadiska skutkového, teda, či v jeho konaní možno…

18. 09. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
18. 09. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

.

ĎALŠIE Z HS













.

Blogy

Marek Horňanský psychológ

Marián Tkáč

Marek Brna

Štefan Konya

Milan Šupa

René Pavlík

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov