Komentár Polanského v BR OSN po zamietnutí programu rokovania, ktorý navrhla RF vo veci narušenia hraníc Ruskej federácie ukrajinskými plavidlami v Kerčskom prielive

New York 28. novembra 2018 (HSP/Foto:Screenshot:un.org)

 

Prinášame vám komentár zástupcu RF D. A. Polanského v Bezpečnostnej Rade OSN dňa 26. 11. 2018 po zamietnutí programu rokovania, ktorý navrhla RF vo veci narušenia hraníc Ruskej federácie ukrajinskými plavidlami v Kerčskom prielive

Za navrhovaný program rokovania hlasovali 4 krajiny (Rusko, Čína, Bolívia, Kazachstan), proti 7 krajín (USA, Veľká Británia, Francúzsko, Nórsko, Poľsko,  Švédsko, Kuvajt), zdržali sa hlasovania 4 krajiny (Peru, Etiópia, Guinea, Cote  D´ivoire).

 

Ďakujem za slovo, pán predseda.

Ľutujeme takýto výsledok hlasovania. Zároveň by som však chcel zdôrazniť, že nikto nemôže Rusku, ako stálemu členovi BR, zabrániť nastoľovať  tie problémy, ktoré považujeme za vážne a pod tými bodmi programu, ku ktorým sú náležité.

Neovplyvní to ani vaše hlasovanie, v ktorom krajiny ašpirujúce na samostatnosť a nezávislosť v zahraničnej politike na základe stádovej inštinktívnosti  a z obavy pred svojim starším americkým bratom podporujú scenár, ktorý je v rozpore s princípmi práce BR a jej procedurálnymi pravidlami.

Teraz ste viac znepokojení nie tým, ako vyriešiť problém, ale tým, pod akým bodom programu uskutočniť dnešné zasadnutie. Úprimne povedané, pripomína to detskú hádku v pieskovisku.

Vy teraz diskreditujete BR rovnako, ako Ukrajina svojimi  provokačnými témami diskredituje Všeobecné zhromaždenie OSN. A včera po tom, ako Rusko požiadalo o zvolanie tohto zasadania BR, naši západní partneri sa pokúšali podávať to tak, ako keby to bola Ukrajina, ktorá o zvolanie BR požiadala.

Prízemné, páni, prízemné. Nemá to parametre. (?)

Keďže ste procedurálnu stránku veci postavili nad záujem riešenia podstaty problému, obmedzím sa iba týmto vyhlásením vo veci hlasovania a nevystúpim v rámci zasadania zvolaného na základe ukrajinského listu, ktorý nie je v súlade s našim bodom programom.

25-ho novembra tri lode vojenského námorníctva Ukrajiny nezákonne narušili štátne hranice RF, zamierili do Kerčského prielivu, nereagovali na zákonné  požiadavky lodí a člnov  pohraničníkov a vojenského námorníctva RF. Vykonávali nebezpečné manévre, čím ohrozovali bezpečnosť  normálnej premávky lodí, ktoré sa nachádzali v akvatórii.

Ako som už povedal, tieto manévre sa konali v rozpore s Chartou OSN, noriem medzinárodného práva vrátane bodov č. 19 a 21 Konvencie OSN o morskom práve z roku 1982, ktoré definujú právo pobrežnej krajiny na zabezpečenie bezpečnosti v morskom priestranstve a tiež pravidlá mierového prechodu v teritoriálnych vodách RF v Čiernom mori. Takéto kroky hodnotíme ako narušenie suverenity Ruska.

Nezákonné činy prinútili pohraničníkov RF použiť silu. Vďaka ich zdržanlivosti a vysokému profesionalizmu sa podarilo predísť obetiam.  V dôsledku incidentu trom  postihnutým ukrajinským vojakom bola poskytnutá nevyhnutná lekárska pomoc , ich životy nie sú ohrozené. Zodpovednosť za tento incident leží na tých, ktorí vydali posádkam kriminálny príkaz.

Zadržané lode narušiteľa sa nachádzajú  v ruskom prístave. Je zahájené trestné konanie.

 

Pán predseda,

v poslednom čase sa Kyjev zdržiaval otvoreného narúšania štátnych hraníc Ruska vojenskými prostriedkami. V Azovskom mori, ktoré je spoločným vnútorným morom Ruska a Ukrajiny boli účinné dvojstranné dohody, ktoré Kyjev bez problémov využíval. Už po skončení výstavby krymského mosta, doslova pred dvomi mesiacmi v septembri, lode ukrajinského vojenského námorníctva za pomoci ruských lodivodov bez prekážok prešli pod mostom z Odesy do Berdjanska. Teda, inými slovami režim prechodu cez Kerčský prieliv je Ukrajincom dobre známy a doteraz sa dodržiaval. Kontrola pri tomto prechode trvá nie viac ako tri hodiny a je zákonným právom ruských pohraničníkov v záujme zaistenie bezpečnosti v teritoriálnych vodách Ruska. Chcem zároveň zdôrazniť, že to aj v situácii vyhrážok ukrajinskými radikálmi, ktorí verejne sľubovali vyhodiť Krymský most do vzduchu.

Čože sa to zmenilo včera? Prečo tri ukrajinské lode nezákonne vtrhli do suverénnych vôd Ruska aby boli zadržané?

Táto provokácia bola vopred naplánovaná priamo na očiach a za plnej zhovievavosti západných krajín, ktoré fakticky už dávno dali „bianko šek“ na ľubovoľné činy svojich kyjevských chránencov.

V auguste predstaviteľ Ukrajiny v OSN, ktorý je tu prítomný, pán V. Jelčenko informoval o príprave nepríjemných prekvapení pre Rusko. Začiatkom novembra jeho delegácia podala do Všeobecného zhromaždenia OSN projekt/návrh rezolúcie o Azovskom mori, v ktorom je Rusko obviňované v militarizácii regiónu. Na podporu tohto proti ruského dokumentu v predstihu začali agitovať. A aby táto propaganda lepšie zabrala, rozhodli sa teraz do toho  zapojiť aj BR.

Okrem toho, v priebehu posledných mesiacov Kyjev za podpory Washingtonu naliehavo „prihrieval“ tému tzv. militarizácie Azovského mora . A to všetko za situácie, keď na vytvorenie novej vojenskej základne Ruska  neexistujú žiadne plány.  Vojenské prostriedky a sily, ktoré sú tam umiestnené sú adekvátne na zaistenie ochrany Krymského mosta.

Všetky tieto manipulácie v medzinárodných organizáciách sú potrebné Kyjevskej vláde nie preto, aby riešili problémy svojej krajiny.

21-ho novembra, tí, ktorí sledujú rýchlo sa vyvíjajúcu ukrajinskú tragédiu, si pripomenuli smutný dátum – piate výročie začiatku protestov tzv. Majdanu. Dnes je všetkým očividné, že Ukrajinci stratili zvyšky dôvery k tým, ktorí ich nabádali k tzv. Revolúcii dôstojnosti.

Za päť rokov zmizlo všetko to, čím sa pýšili naši susedia. Ekonomika, priemysel, sociálna sféra – všetko sa rúca.  Západ, v prvom rade USA, napriek záujmom Ukrajiny celých tých päť rokov rôznymi spôsobmi, počínajúc rozdávaním  sušienok  až po vlievanie miliardov dolárov do „vreckových štruktúr“ tvrdohlavo pretláčal geopolitický projekt „Ukrajina“. Jeho základnou úlohou je vytvoriť bratovražedné spory vo vnútri tradične pokojnej Ukrajiny. A taktiež rozhádať dva bratské národy – Ruský a Ukrajinský a týmto spôsobom oslabiť Rusko.

Napriek tomu je už zrejmé, že tieto plány sa v plnej miere nepodarilo  zrealizovať. A tí, ktorí sa do toho zapojili stratili akúkoľvek autoritu v očiach ukrajinského národa.

Najlepším potvrdením  tomuto je krajne nízky rating prezidenta Porošenka, s ktorým je zahanbujúce ísť do volieb. A voľby nie sú za horami – sú za štyri mesiace.

Tak ako, v takejto situácii, udržať moc? Veľmi jednoducho. Zorganizovať provokáciu, znovu vo všetkom obviniť Rusko, nafúknuť svoj rating, predstaviť sa v očiach svojich voličov opätovne ako jeho spasiteľ od mýtického ruského ohrozenia a zaviesť vojnový stav/stanné právo. Práve toto teraz kyjevská moc robí.

A aký má účel vyhlásenie stanného práva s jeho predpokladaným predĺžením my všetci dobre chápeme –zrušenie volieb. Bez ohľadu na všetky uistenia pána Porošenka o tom, že to nie je tak.

V priebehu týchto päť rokov sa podarilo vymývaním mozgov a totálnou proti ruskou propagandou zasiať nepriateľstvo a nenávisť k Rusku v časti ukrajinskej spoločnosti. Tej časti, ktorá je veľmi aktívna a nanucujúca svojimi nedemokratickými metódami  názor pasívnej väčšine.

Napriek tomu, páni, nepodarilo sa vám zasiať nepriateľstvo k Ukrajincom u mojich krajanov. My ich tak, ako doteraz,  máme radi, veríme v ich múdrosť a ochotne ich prijímame u seba. Počúvame ich príbehy o utrpeniach, katastrofách a nezákonnostiach tvoriacich sa v minulosti bohatej a úspešnej krajine, z ktorej sa dnes rozbiehajú do rôznych kútov sveta ľudia, ktorí chápu, že táto loď sa potápa.

Áno páni, váš päťročný proti ruský projekt, ktorý by sa jednoducho dal nazvať „antirossija“, dnes na očiach všetkých trpí fiaskom. A vy všetci krásne poznáte reálne a nie deklarované tempá „Majdanovských“ reforiem a iné nebezpečné a zničujúce procesy, ktoré posúvajú Ukrajinu bližšie k priepasti.

V tejto situácii všetkým, aj viac, či menej gramotným politickým stratégom, je známy zaručený recept, ku ktorému sa obracajú politickí skrachovanci bažiaci po moci v celom svete – je to vojna. Práve kvôli tomuto a vôbec nie kvôli mýtickej ruskej agresii sa nedarí uhasiť plameň bratovražednej vojny na Donbase. Nedarí sa preto, lebo ho hasíte benzínom, ktorý pozostáva z ukrajinského nacionalizmu a rusofóbii. A pri tom všetkom plán boja s ničivým ohňom je už dávno vypracovaný a potvrdený aj v BR. Sú to Minské dohody. Nie je tajomstvom, že tzv. konflikt na východe Ukrajiny by sa vo Washingtone dal vyriešiť za desať minút – jednoducho dať správny príkaz svojim kyjevským chránencom/„podriadeným“ .

No a teraz, pred blížiacimi sa marcovými voľbami (prezidenta, pozn. prekladateľa) je bankrotujúcemu majdanovskému družstvu veľmi potrebné vážne vyostrenie situácie, ideálna by bola vojna. Bez toho niet nádeje na to, aby ostali pri moci. Je potrebná ďalšia porcia proti ruského durmana aby ľudia, ktorí sa už päť rokov  trápia a sužujú opäť raz uverili, že ich všetka bieda nie je zapríčinená vládou a ich západnými bábkovodičmi, ale Ruskom.

Na rozdiel od vás, my v Rusku sa nebojíme nazvať veci pravými menami.  Nespúšťame hanblivo svoj zrak tak, ako to robia napríklad naši poľskí kolegovia pozorujúc, ako v susednej krajine oslavujú všetkých tých, ktorí v rokoch 2. Svetovej vojny najsurovejším spôsobom zničili stovky tisíc Poliakov, Židov, Rusov. Dnes vaši ukrajinskí chránenci každodenne diskreditujú tie najuniverzálnejšie hodnoty, v ktoré, my v Rusku mimochodom, veríme a uplatňujeme ich sami bez kohokoľvek príkazov a okrikovaní.

Čo sa týka štátnych hraníc Ruska, nemusíte sa o ne obávať. Naša krajina nikdy nezaútočila ako prvá, ale vie sa o seba postarať. Obyvateľstvo Krymu, ako aj iných regiónov Ruska je pod spoľahlivou ochranou.

Vieme, že delegácie, ktoré navrhli hlasovať proti prerokovaniu programu podľa nášho návrhu čakajú nasledovné zasadanie (BR) aby sa vyjadrili. Vieme, že zopakujú známe mantry o tzv. agresii, anexii a   okupácii.

No taktiež vieme, o čom pomlčia. O tom, že režimu v Kyjeve nie je potrebný mier, nesnaží sa vytvoriť pre svoj ľud dôstojný život, nemá záujem o dialóg so svojim vlastnými ľuďmi na východe. Nezaujíma sa o európske hodnoty, ktoré neustále omieľa.

Jediným záujmom kyjevských politikov je zachovanie svojej moci a ospravedlniť svoje neúspechy agresivitou Ruska.

A západní sponzori tohto režimu sú zainteresované len na zachovaní ich nadvlády podkopávaním dobrých susedských vzťahov medzi bratskými národmi Európy, Ázie, Afriky a ostatných regiónov sveta na základe starovekého princípu „Rozdeľuj a panuj“.

Namiesto toho, aby sme opakovali minulosť, treba sa učiť na jeho chybách a budovať nový svet založený na mnohostrannosti a vzájomnom rešpekte a nedeliteľnej bezpečnosti.

Vyzývame všetkých, aby to robili spoločne s nami.

Ďakujem.

 

Preložil: Andrej Rehák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Ramsay o knihe Šťastný chlapec: “Ľudia ma vďaka nej môžu spoznať”

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Publikácia "Šťastný chlapec" dokumentuje pôsobenie trénera Craiga Ramsayho na striedačke  slovenskej hokejovej reprezentácie. Jej autori ju spolu s kanadským trénerom pokrstili v pondelok v priestoroch kníhkupectva v Bratislave a Ramsay po krste uviedol, že ho teraz budú môcť slovenskí fanúšikovia viac spoznať Symbolickému…

Trudeau pozýva viac prisťahovalcov, zatiaľ čo Kanada nestíha

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (HSP/Tftglobalnews/Foto:TASR/AP-Sean Kilpatrick /The Canadian Press via AP)   Na rozdiel od dobrého lídra, ktorý sa zaoberá problémami svojho národa a rozoberá ich, Justin Trudeau ich vie len zhoršovať. Kanadskí spotrebitelia obmedzujú svoje výdavky, pretože inflácia znižuje ich kúpnu silu. HDP krajiny sa zmenšuje; v skutočnosti by…

Na diaľnici D1 medzi Púchovom a Považskou Bystricou obmedzia od utorka dopravu

0 icon

Púchov 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Národná diaľničná spoločnosť (NDS) upozorňuje vodičov na čiastočné dopravné obmedzenie na diaľnici D1 medzi Púchovom a Považskou Bystricou. Informovala o tom hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková Doprava v pravom jazdnom páse smerom na Žilinu bude obmedzená od utorka (29. 11.) od 7.00 do 9. decembra…

Brazília – Švajčiarsko 1:0 v G-skupine – rozhodol Casemiro

0 icon

Dauha 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thanassis Stavrakis)   Futbalisti Brazílie zvíťazili v pondelkovom zápase G-skupiny MS v Katare nad Švajčiarskom 1:0 a zaistili si postup do osemfinále. Jediný gól v stretnutí zaznamenal v 83. minúte Casemiro. Brazílčania natiahli svoju sériu bez prehry v skupinovej fáze MS na sedemnásť zápasov Mužstvo Murata…

Prieskum: Voľby by koncom novembra vyhral Hlas-SD, nasleduje Smer-SD a PS. A čo OĽaNO? Stúpa či sa ešte viac prepadlo?

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:HSP)   Voľby do Národnej rady (NR) SR by koncom novembra vyhral Hlas-SD so ziskom 19,7 percenta hlasov. Nasledovali by Smer-SD (15,9 percenta) a Progresívne Slovensko (10,4 percenta). Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N Štvrté v poradí by skončilo hnutie OĽANO (8 percent),…

Rusi prerazili front, situácia je blízka k obkľúčeniu: aj USA priznávajú strašné straty AFU po začiatku ruskej ofenzívy

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (HSP/Kp/Foto:TASR/AP-Andrii Marienko)   NYT informuje o obrovských stratách AFU pri Artemovsku Ukrajinská armáda utrpela straty v bojoch pri Artemovsku (Bachmut) v Doneckej oblasti, uviedol denník The New York Times (NYT) s odvolaním sa na lekárov a očitých svedkov. Podľa novín bolo len v piatok do miestnych…

Ministerstvo spravodlivosti: Kam chceme posúvať rodinnoprávnu agendu?

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   V pondelok sa v priestoroch účelového zariadenia Ministerstva spravodlivosti SR a Zboru väzenskej a justičnej stráže Omšenie začala dvojdňová konferencia, ktorá sa venuje aktuálnym problémom a výzvam v rámci rodinnoprávnej agendy. Konferencie sa zúčastňujú desiatky sudcov venujúci sa rodinnoprávnej agende, ktorá je práve…

Kanada chce svojou novou stratégiou zvýšiť svoju prítomnosť v Indopacifiku

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (HSP/Trtworld/Foto:TASR/AP/Adrian Wyld/The Canadian Press)   Kanadský minister zahraničných vecí uviedol, že nová stratégia "vysiela jasný signál", že Kanada je v regióne aktívna, informuje portál TRT World Kanada predstavila svoju novú hospodársku a diplomatickú stratégiu pre ázijsko-tichomorský región, pričom v nasledujúcich piatich rokoch vyčlenila 2,3 miliardy kanadských…

Vláda schválila zdanenie mimoriadnych ziskov energetických firiem

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (HSP/Teraz/Foto:TASR-Martin Baumann)   Výrobcovia energií zo zariadení s inštalovaným výkonom nad 0,9 megawattu (MW) a tiež dodávatelia energií by mali platiť daň z nadmerného príjmu. Vyplýva to návrhu novely zákona o energetike, ktorú v pondelok schválila vláda. Kabinet Eduarda Hegera (OĽANO) zároveň požiadal Národnú radu (NR)…

Benzema by sa ešte mohol vrátiť do tímu Francúzska

0 icon

Dauha 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Christophe Ena)   Francúzsky futbalista Karim Benzema sa na MS v Katare možno vráti k svojej reprezentácii. Útočníka vyradilo tesne pred začiatkom svetového šampionátu zranenie stehna, no podľa španielskych médií postupuje liečba rýchlejšie, než sa predpokladalo Benzema mal problémy už dlhšiu dobu. Minulú sobotu síce nastúpil…

NAJNOVŠIE

BLOG

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

Marián Tkáč

Čo chcú Nemci v Katare? Hrať futbal alebo propagovať LGBTI?

0icon

Myslel som si, že Nemci prišli hrať do Kataru futbal a možno aj získať titul majstra sveta. Ale keď si pred prvým zápasom so Saudskou Arábiou dali na skupinovej fotografii do jedného ruky na ústa na znak toho, že nemôžu hovoriť, ale musia mlčať, bolo zrejmé, že im vlastne nejde…

Boris Mesár

Prečo dal Zelenskyj príkaz na masovú popravu

0icon

Jurij Selivanov: Vražda podľa plánuHromadná streľba do ruských zajatcov zo strany bojovníkov kyjevského režimu v žiadnom prípade nebola spontánnym, emotívnym činom radových vojakov, ale má všetky znaky a predpoklady starostlivo naplánovaného vojnového zločinu kyjevským vedením a jeho americkými patrónmi Predseda ruskej &Sca

Peter Lipták

Čo sa stalo Jurajovi Krajčíkovi?

0icon

1. Tento 19 ročný mladý muž na svojom Twitteri 15.8.2022 uviedol, že je homosexuálny Žid. Jeho vyhlásenie z Twittera, kde je to Jurajom Krajčikom napísané, reprodukovala vo svojej reportáži aj televízia JOJ (noviny.sk)https://www.noviny.sk/krimi/711690-o-tom-co-sa-odohrav

Marek Brna

Rusko a my

0icon

Pred pár rokmi som zhliadol úryvok videa, kde sa ukrajinské deti v tábore učili strieľať zo samopalu a ako terč im slúžila maketa s hlavou Putina. Pomyslel som si: To je niečo mimoriadne choré. Pýtam sa, existuje alebo existovalo niečo podobné v Rusku, strieľali tam deti na trebárs Obamu?   …

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke prvý deň vianočných trhov v centre Trenčína

Autor: FOTO TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ramsay o knihe Šťastný chlapec: “Ľudia ma vďaka nej môžu spoznať”

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Publikácia "Šťastný chlapec" dokumentuje pôsobenie trénera Craiga Ramsayho na striedačke  slovenskej hokejovej reprezentácie. Jej autori ju spolu s kanadským trénerom pokrstili v pondelok v priestoroch kníhkupectva v Bratislave a Ramsay po krste uviedol, že ho teraz budú môcť slovenskí fanúšikovia viac spoznať Symbolickému…

Trudeau pozýva viac prisťahovalcov, zatiaľ čo Kanada nestíha

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (HSP/Tftglobalnews/Foto:TASR/AP-Sean Kilpatrick /The Canadian Press via AP)   Na rozdiel od dobrého lídra, ktorý sa zaoberá problémami svojho národa a rozoberá ich, Justin Trudeau ich vie len zhoršovať. Kanadskí spotrebitelia obmedzujú svoje výdavky, pretože inflácia znižuje ich kúpnu silu. HDP krajiny sa zmenšuje; v skutočnosti by…

Na diaľnici D1 medzi Púchovom a Považskou Bystricou obmedzia od utorka dopravu

0 icon

Púchov 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Národná diaľničná spoločnosť (NDS) upozorňuje vodičov na čiastočné dopravné obmedzenie na diaľnici D1 medzi Púchovom a Považskou Bystricou. Informovala o tom hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková Doprava v pravom jazdnom páse smerom na Žilinu bude obmedzená od utorka (29. 11.) od 7.00 do 9. decembra…

Brazília – Švajčiarsko 1:0 v G-skupine – rozhodol Casemiro

0 icon

Dauha 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thanassis Stavrakis)   Futbalisti Brazílie zvíťazili v pondelkovom zápase G-skupiny MS v Katare nad Švajčiarskom 1:0 a zaistili si postup do osemfinále. Jediný gól v stretnutí zaznamenal v 83. minúte Casemiro. Brazílčania natiahli svoju sériu bez prehry v skupinovej fáze MS na sedemnásť zápasov Mužstvo Murata…

Prieskum: Voľby by koncom novembra vyhral Hlas-SD, nasleduje Smer-SD a PS. A čo OĽaNO? Stúpa či sa ešte viac prepadlo?

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:HSP)   Voľby do Národnej rady (NR) SR by koncom novembra vyhral Hlas-SD so ziskom 19,7 percenta hlasov. Nasledovali by Smer-SD (15,9 percenta) a Progresívne Slovensko (10,4 percenta). Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N Štvrté v poradí by skončilo hnutie OĽANO (8 percent),…

Rusi prerazili front, situácia je blízka k obkľúčeniu: aj USA priznávajú strašné straty AFU po začiatku ruskej ofenzívy

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (HSP/Kp/Foto:TASR/AP-Andrii Marienko)   NYT informuje o obrovských stratách AFU pri Artemovsku Ukrajinská armáda utrpela straty v bojoch pri Artemovsku (Bachmut) v Doneckej oblasti, uviedol denník The New York Times (NYT) s odvolaním sa na lekárov a očitých svedkov. Podľa novín bolo len v piatok do miestnych…

Ministerstvo spravodlivosti: Kam chceme posúvať rodinnoprávnu agendu?

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   V pondelok sa v priestoroch účelového zariadenia Ministerstva spravodlivosti SR a Zboru väzenskej a justičnej stráže Omšenie začala dvojdňová konferencia, ktorá sa venuje aktuálnym problémom a výzvam v rámci rodinnoprávnej agendy. Konferencie sa zúčastňujú desiatky sudcov venujúci sa rodinnoprávnej agende, ktorá je práve…

Kanada chce svojou novou stratégiou zvýšiť svoju prítomnosť v Indopacifiku

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (HSP/Trtworld/Foto:TASR/AP/Adrian Wyld/The Canadian Press)   Kanadský minister zahraničných vecí uviedol, že nová stratégia "vysiela jasný signál", že Kanada je v regióne aktívna, informuje portál TRT World Kanada predstavila svoju novú hospodársku a diplomatickú stratégiu pre ázijsko-tichomorský región, pričom v nasledujúcich piatich rokoch vyčlenila 2,3 miliardy kanadských…

Vláda schválila zdanenie mimoriadnych ziskov energetických firiem

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (HSP/Teraz/Foto:TASR-Martin Baumann)   Výrobcovia energií zo zariadení s inštalovaným výkonom nad 0,9 megawattu (MW) a tiež dodávatelia energií by mali platiť daň z nadmerného príjmu. Vyplýva to návrhu novely zákona o energetike, ktorú v pondelok schválila vláda. Kabinet Eduarda Hegera (OĽANO) zároveň požiadal Národnú radu (NR)…

Benzema by sa ešte mohol vrátiť do tímu Francúzska

0 icon

Dauha 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Christophe Ena)   Francúzsky futbalista Karim Benzema sa na MS v Katare možno vráti k svojej reprezentácii. Útočníka vyradilo tesne pred začiatkom svetového šampionátu zranenie stehna, no podľa španielskych médií postupuje liečba rýchlejšie, než sa predpokladalo Benzema mal problémy už dlhšiu dobu. Minulú sobotu síce nastúpil…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

Marián Tkáč

Čo chcú Nemci v Katare? Hrať futbal alebo propagovať LGBTI?

0icon

Myslel som si, že Nemci prišli hrať do Kataru futbal a možno aj získať titul majstra sveta. Ale keď si pred prvým zápasom so Saudskou Arábiou dali na skupinovej fotografii do jedného ruky na ústa na znak toho, že nemôžu hovoriť, ale musia mlčať, bolo zrejmé, že im vlastne nejde…

Boris Mesár

Prečo dal Zelenskyj príkaz na masovú popravu

0icon

Jurij Selivanov: Vražda podľa plánuHromadná streľba do ruských zajatcov zo strany bojovníkov kyjevského režimu v žiadnom prípade nebola spontánnym, emotívnym činom radových vojakov, ale má všetky znaky a predpoklady starostlivo naplánovaného vojnového zločinu kyjevským vedením a jeho americkými patrónmi Predseda ruskej &Sca

Peter Lipták

Čo sa stalo Jurajovi Krajčíkovi?

0icon

1. Tento 19 ročný mladý muž na svojom Twitteri 15.8.2022 uviedol, že je homosexuálny Žid. Jeho vyhlásenie z Twittera, kde je to Jurajom Krajčikom napísané, reprodukovala vo svojej reportáži aj televízia JOJ (noviny.sk)https://www.noviny.sk/krimi/711690-o-tom-co-sa-odohrav

Marek Brna

Rusko a my

0icon

Pred pár rokmi som zhliadol úryvok videa, kde sa ukrajinské deti v tábore učili strieľať zo samopalu a ako terč im slúžila maketa s hlavou Putina. Pomyslel som si: To je niečo mimoriadne choré. Pýtam sa, existuje alebo existovalo niečo podobné v Rusku, strieľali tam deti na trebárs Obamu?   …

Vášeň v Tebe

Len pár kvapiek na šál a čiapku. A váš problém so statickými vlasmi zmizne

0 icon

Je tu zima a súčasťou nášho outfitu sa stali teplé čiapky a šály. Asi každá z vás už zažila statickú elektrinu, keď ste si dávali dole čiapku i šál a vaše vlasy elektrizovali. Nič príjemné, že? Existuje však jednoduchý trik, vďaka ktorému problém so statickými vlasmi zmizne. Materiály, ako napríklad akryl, polyester, polyamid či…

Ako prestať jesť sladkosti? Osobná trénerka prezradila svojich „7 dní bez cukru“

0 icon

Prestať jesť sladkosti vôbec nie je ľahké predsavzatie. Problém nadmernej konzumácie cukru trápi každým rokom čoraz viac ľudí. Naučte sa, ako sa oslobodiť od sladkostí. Portál Gazeta upozorňuje, že na úplnom začiatku je dobré nájsť príčinu jedenia sladkostí. Následne môžete zvoliť správny prístup a zbaviť sa tohto neduhu.

Kto je najštýlovejšia osoba na svete? Vyhral váš tip?

0 icon

Podľa britského magazínu GQ sa najštýlovejšou osobou planéty pre rok 2023 stala americká modelka Bella Hadid. Len 26-ročná top modelka, ktorú v minulosti ocenili aj za najkrajšiu tvár, získala ocenenie GQ, pretože jej sedí takmer každý módny trend. Dámske, pánske, elegantné.... Hadid totiž podľa odborníkov na módu vyzerá v pánskom oblečení lepšie…

Pondelková pieseň - ... Feliz Navidad ...

0 icon

Začal sa 48. pracovný týždeň. Zároveň sa v nedeľu začal aj advent – čas prípravy na Vianoce. Dnes vám preto prinášame vianočnú pesničku portorického speváka Josého Feliciana - Feliz Navidad, španielsky Veselé Vianoce. Pieseň vyšla ešte v roku 1970. Je naspievaná čiastočne v španielčine a čiastočne v angličtine. K piesni sa mi…

Najprv poplašné správy, teraz už skutočnosť. Speváčku z Flashdance našli mŕtvu

0 icon

Uplynulý štvrtok sa začala šíriť správa o smrti oscarovej speváčky z Flashdance Irene Cara. V piatok prišlo vyhlásenie hovorcu, že speváčka žije a informácie o jej smrti nie sú pravdivé. V sobotu však

Armádny Magazín

USA nezvládajú zásobovať dva fronty naraz. Dopláca na to Taiwan

0 icon

USA, 28. november 2022 (AM) – Ukrajinskí reportéri zvýšili počet správ, ktoré hovoria o kritickej situácii pre ozbrojené sily Ukrajiny v Bachmute (Arťomovsk). Ukrajinská novinárka Victoria Chamaza píše, že len za posledné dva dni (minulý víkend) opustilo Bakhmut asi 500 zranených vojakov ozbrojených síl Ukr

Raketový útok zničil základňu zahraničných žoldnierov pri Časov Jari. Presun 17. tankovej brigády sa zastavil. Prehľad bojov na Ukrajine

0 icon

Rusko, 28.november 2022 (AM) – Ťažkými pásovými bojovými vozidlami T-72AMT a T-72M1R, dobre zásobená 17. samostatná tanková brigáda (vojenská jednotka A3283) Ozbrojených síl Ozbrojených síl Ukrajiny sa zúčastnila protiofenzívy na Chersonskom smere. Potom sa ukrajinské velenie rozhodlo rýchlo presunúť túto formáci

Začiatok agónie Organizácie Spojených národov. Čo robí OSN

0 icon

USA, 28. november 2022 (AM) – V posledných rokoch sa čoraz častejšie hovorí o potrebe reformy OSN. Táto téma sa pravidelne objavuje na oficiálnej úrovni a v samotnej organizácii, ale všetko vždy končí záverom: OSN nie je dokonalá, ale neexistuje k nej žiadna alternatíva.   Prakticky nikto, vrátane vysokých predstaviteľov OSN, úplne…

Kniha "Falošné zdroje anti-stalinizmu" rúca mýty o Stalinovej ére

0 icon

Rusko, 28.november 2022 (AM) – Známy vojenský historik A.B. Martirosjan skúma najčastejšie mýty o Stalinovi a anti-stalinizme. Pritom odhaľuje množstvo „dokumentárnych“ falzifikátov. Arsen Benikovič Martirosjan vyštudoval medzinárodné právo, pôsobil ako spolupracovník zahraničnej rozviedky KGB ZSSR - dlhoročný operatívny dôstojník, absolvoval viaceré zahraničné služob

Tri poľské scenáre prevzatia Ukrajiny. "Čas začať poľskú ofenzívu"

0 icon

Poľsko, 28.november 2022 (AM) – V poľských politických a odborných kruhoch niet pochýb o tom, že z popola ukrajinskej krízy vzíde „Veľké Poľsko“. Presvedčili sa o tom už aj Poliaci. Dôvodom sú historické práva a podľa ich názoru hlavný prínos k ochrane kyjevského režimu, ako aj prijímanie miliónov ukrajinských utečencov na i

TopDesať

Architekt sa inšpiruje každodennými predmetmi a vytvára fascinujúce vizualizácie

0 icon

Architekt môže hľadať inšpiráciu naozaj kdekoľvek. Ten dnešný ju dokáže nájsť jednoducho všade, pretože sa zameriava na každodenný život a veci okolo neho. Len ten najnekreatívnejší človek môže povedať, že nájsť inšpiráciu v každodennom živote je nemožné. Bez ohľadu na to, aký nudný môže byť náš každodenný život, veci, ktoré zažívame…

10 trikov pre motoristov, vďaka ktorým bude šoférovanie pohodlnejšie

0 icon

V dnešnom svete používa auto takmer každý z nás. Je neoddeliteľnou súčasťou nášho živote a šoférovanie sa tak stalo našou každodennou aktivitou pri bežných činnostiach, ako je nakupovanie alebo cesta do práce. Keď si človek kúpi nové auto, zo začiatku sa oň veľmi dobre stará, no po pár jazdách so…

Otestuj sa! Toto je minútový IQ test, má len tri otázky

0 icon

V roku 2005 psychológ Shane Frederick vytvoril najkratší IQ test, ktorý vyhodnotí tvoj intelekt v priebehu minúty. Má len tri otázky, ktoré musíš zodpovedať čo najskôr. Odpovede si môžeš dokonca skontrolovať aj ty sám!   Pozývame ťa teda spraviť si IQ test, vďaka ktorému si okamžite skontroluješ svoje kognitívne schopnosti. Zapni mozgové závity, zapíš si…

10 najzvláštnejších vecí, ktoré sa pasažieri snažili prepašovať na palubu lietadla

0 icon

Ľudia sú nepoučiteľní. Dnes si ukážeme 10 najzvláštnejších vecí, ktoré sa pasažieri snažili prepašovať na palubu lietadla. S odhadovanými 22,2 miliónmi domácich a globálnych letov v roku 2021 a priemerne 2 miliónmi ľudí, ktorí lietajú každý deň, je iba prirodzené, že TSA zaviedla prísne smernice. Tieto smernice určujú, čo je…

Týchto ľudí uväznili do emocionálnej pasce nešťastné udalosti

0 icon

Nešťastné udalosti, nešťastie alebo smola. Všetky tieto slová opisujú problémy s ktorými sa stretávajú mnohí z nás.  Sú chvíle, keď má každý z nás pocit, že vesmír sa spojil proti nám. Či už je to naša vlastný chyba, alebo preto, že veci naberú nečakane nesprávny smer, život nám niekedy ponúka…

FOTO DŇA

Na snímke prvý deň vianočných trhov v centre Trenčína

Autor: FOTO TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali