Koľko z takmer 22 miliónov z našich daní pôjde skutočne utečencom a koľko ostane sorosovcom?

Bratislava 6. júna 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)

 

Iba pár dní po nástupe prezidentkinej vlády štát podpísal zmluvu o tom, že takmer 22 miliónov zo štátneho rozpočtu potečie sorosovským kanálom cez spriaznené mimovládky a ďalej cez nimi vybrané subjekty. Vraj utečencom z Ukrajiny, lenže…

Soňa Gaborčáková
Na snímke ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny SR Soňa Gaborčáková

Je akiste iba úplná náhoda, že takmer okamžite potom, ako nastúpila prezidentkina vláda, dala Slovenská republika Sorosovej Nadácii otvorenej spoločnosti (Open Society Foundation) sumu 21 706 898,89 eur. Písali sme o tom aj tu.

Zmluvu podpísalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, kde je novou, úplne nepolitickou a čisto úradníckou ministerkou Soňa Gaborčáková. Soňa Gaborčáková kandidovala na kandidátke KDH. Nebola však členkou hnutia. A ako sa ukazuje, KDH vždy malo ku charite blízko. Alebo skôr k sorosovcom?

Ide o nevratný finančný príspevok (NFP), to je čosi ako dar – rozdiel je v tom, že tie peniaze oficiálne majú byť použité na konkrétny účel. Ten konkrétny účel v tomto prípade má byť „pomoc osobám z Ukrajiny pri ich vstupe a integrácii na území SR“ a ďalej je to opísané ako „poskytovanie finančných príspevkov užívateľom zabezpečujúcim pomoc a podporu osobám z Ukrajiny po ich vstupe na územie SR“.

Keby si niekto v tomto momente pomyslel, že takto formulovaný účel je dosť vágny, a že pri troche šikovnosti by pri takomto zadaní nebolo ťažké tie peniažky rozkotúľať „kreatívnym spôsobom“ a dokonca z nich urobiť aj drobný tunelček kamsi bokom, tak by to boli len jeho nepekné podozrenia bez akéhokoľvek dôkazu. Treba si totiž uvedomiť, že prijímateľom tých peňazí bude renomovaná spoločnosť založená samotným Georgeom Sorosom, takže tu žiadne podozrenie z účelovej špekulácie nehrozí – inak by to predsa už dávno bola Nadácia zatvorenej spoločnosti, no nie?

Projekt, na ktorý Nadácia otvorenej spoločnosti dostane tie peniaze, bude realizovať spolu „s partnermi“. Samotná Nadácia otvorenej spoločnosti dostane z tých peňazí 3 773 651,12 eur a partneri dostanú podobné sumy: Nadácia Centra pre filantropiu 3 591 700,55 eur, Nadácia Ekopolis 3 594 121,73 eur, Nadácia Pontis 3 579 631,82 eur, Nadácia pre deti Slovenska 3 583 542,97 eur, SOCIA – Nadácia na podporu sociálnych zmien 3 584 250,70 eur.

O projekte sa viac dočítate na stránkach Nadácie otvorenej spoločnosti tu a tu. Stránky vyzerajú pekne, transparentne, a dozviete sa z nich, že tie peniaze sa poskytujú organizáciám, oprávneným žiadateľom, ktorí sa starajú o utečencov z Ukrajiny, na základe stanovených kritérií a postupov.

Zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku nájdete tu. Jej súčasťou sú štyri prílohy: Všeobecné zmluvné podmienky, Predmet podpory NFP, Rozpočet Projektu a Finančné opravy za porušenie pravidiel a postupov VO. Dokopy je to 133 strán textu, z ktorých sa však príliš veľa o tom, ako konkrétne budú štátne peniaze použité, nedozviete. Vlastne sa nedozviete skoro nič a to, čo sa dočítate, vás môže skôr zneistiť, o čo tu vlastne ide.

Tak napríklad, projekt hovorí o „pomoci osobám z Ukrajiny pri ich vstupe a integrácii na území SR“, ale v ďalšom texte ako cieľová skupina sú definovaní „štátni príslušníci tretích krajín odchádzajúci z Ukrajiny“. Rátajme spolu: ak Slovensko je prvá krajina, Ukrajina je druhá krajina, potom kto sú „štátni príslušníci tretích krajín“?

A čo presne je „aktívne začlenenie, a to aj s cieľom podporovať rovnaké príležitosti a aktívnu účasť a zlepšenie zamestnateľnosti“? Čo si má človek predstaviť pod pojmom „podpora rovnakých príležitostí“ a pod „podporou aktívnej účasti“? Znie to pekne, ale ako pracovník mimovládky bude v praxi realizovať uvedené heslá, keď bude s daným cudzincom riešiť otázku jeho zamestnania?

Človek sotva zmúdrie aj z tabuľky Merateľné ukazovatele Projektu, z ktorej nevyplýva vlastne nič, nikde nefigurujú žiadne stanovené ciele, ak teda za cieľ nepovažujeme údaj v tabuľke, kde v kolónkach „Cieľová hodnota“ je vždy napísané „1“.

Zaujímavé je to aj s rozpočtovou prílohou. V rozpočte celková výška oprávnených výdavkov, teda suma, ktorú štát zaplatí, je zložená z dvoch súm:

– Maximálna výška nenávratného finančného príspevku

– Výška spolufinancovania z vlastných zdrojov žiadateľa – ekonomická hodnota dobrovoľníckej práce.

Prvá položka je jasná: z tých takmer 22 miliónov Nadácia otvorenej spoločnosti a jej „partneri“ časť peňazí pridelia rôznym subjektom „na podporu utečencov“ v duchu hesla „čí chlieb ješ, toho pieseň spievaj“.

Zastavme sa však pri tej druhej položke. Ak ide o „spolufinancovanie z vlastných zdrojov žiadateľa“, teda zo zdrojov Nadácie otvorenej spoločnosti a „partnerov“, prečo to potom platí štát? Môže to znamenať jedine to, že spomínané „spolufinancovanie“ vlastne nie je tak celkom spolufinancovanie, pretože ide o štátom preplatenú „dobrovoľnícku prácu“. Teda vlastne ide o odmenu pracovníkom Nadácie otvorenej spoločnosti a jej „partnerom“ za údajnú činnosť vykonávanú od začiatku roka 2022, čiže spätne nekontrolovateľnú.

Čiže, inými slovami, toto sú jednoducho čisté peniažky do kešene Sorosových mimovládok z vrecák slovenských občanov. A áno, oni iste nejakú činnosť vykonávali, ale tú by vykonávali aj tak, vzhľadom na to, že na svoju činnosť nejaké peniaze každoročne dostávajú aj z iných zdrojov.

A milí čitatelia, tu je pekne vidieť ten rozdiel: zatiaľ čo Putin (podľa zaručene pravdivých informácií exministra Naďa) údajne dáva peniaze svojim agentom, aby ovplyvnili situáciu na Slovensku, deduško Soros to robí presne naopak: jeho agenti peniaze dostávajú od slovenských daňových poplatníkov, aby situáciu na Slovensku nemenili, ale naopak, zabetónovali. Vrátane seba v štruktúre štátnych finančných tokov…

Samozrejme, nikto so zdravým rozumom by neočakával, že by si snáď mediálny mainstream pôsobiaci na Slovensku všimol tú zhodu náhod a nebodaj sa pozastavil pri detailoch tejto zaujímavej finančnej transakcie. Ba naopak, každý slušný človek predsa chápe, že pred voľbami sa musia sorosovské mimovládky trochu finančne zabezpečiť. Veď ktovie čo bude po voľbách…

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ

Opoziční politici: Čaputovej vláda priklepla Sorosovej nadácii 21 miliónov

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:16

Spojené štáty rázne odsudzujú koordinované násilné útoky proti kosovskej polícii neďaleko pravoslávneho kláštora v obci Banjska, pri ktorých v nedeľu zomreli najmenej štyri osoby.

19:32

Ceny ropy boli v pondelok podvečer relatívne stabilné po tom, ako Rusko zmiernilo zákaz vývozu pohonných látok. Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v novembri sa v pondelok o 18.26 h SELČ predával po 89,92 USD (84,57 eura). To bolo o 11 centov alebo 0,12 % menej ako v predchádzajúci týždeň na konci obchodovania. Cena novembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent sa naopak mierne zvýšila, a to o 7 centov alebo 0,8 % na 93,34 USD za barel.

19:25

Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že v pondelok si predvolalo bulharského veľvyslanca Atanasa Krastina, aby mu vyjadrilo svoj nesúhlas s minulotýždňovým rozhodnutím Bulharska vyhostiť ruského kňaza.

19:17

Na obmedzenie cesnakového zápachu z úst pomáha zjesť niekoľko lyžičiek jogurtu krátko po konzumácii cesnakového jedla. Ukázal to vedecký výskum, podľa ktorého tuk a bielkoviny v jogurte dobre viažu aromatické zložky cesnaku na báze síry.

19:15

Vojenská spolupráca medzi Severnou Kóreou a Ruskom oslabuje mier vo svete, vyhlásil v pondelok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Zároveň potvrdil záväzok USA brániť Južnú Kóreu.

19:07

Úrokové sadzby Európskej centrálnej banky (ECB) zostanú vysoké “tak dlho, ako to bude potrebné” na zníženie inflácie v eurozóne na 2 %. Uviedla to v pondelok prezidentka ECB Christine Lagardová.

19:07

Španielska polícia zatkla v španielskej provincii Málaga na juhozápade krajiny 34-ročného kňaza podozrivého zo sexuálnych útokov na viacero žien.

19:04

Spojené štáty poskytnú Poľsku pôžičku vo výške 2 miliárd USD na modernizáciu obrany, uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.

Agentúra uviedla, že Poľsko je “verným spojencom Spojených štátov” a jeho bezpečnosť je “životne dôležitá pre kolektívnu obranu východného krídla NATO”.

18:51

Súd ponechal Igora Kolomojského vo vyšetrovacej väzbe a zamietol žiadosti celej skupiny novinárov, poslancov a aktivistov, ktorí žiadali o jeho prepustenie na kauciu.

Igor Kolomojskij
Na snímke Igor Kolomojskij

18:17

Washington prehodnotí svoje ďalšie kroky v Nigeri po nedávnom vojenskom prevrate. V pondelok to vyhlásil minister obrany Lloyd Austin v reakcii na stiahnutie francúzskych jednotiek a francúzskeho veľvyslanca z krajiny.

18:17

Niekoľko príslušníkov ruského leteckého pluku a bezpečnostnej služby zahynulo pri skúmaní ukrajinského útočného dronu v ruskej Kurskej oblasti. V pondelok o tom informoval portál britskej televízie Sky News.

18:06

Spojené štáty oficiálne uznali nezávislosť dvoch tichomorských ostrovných štátov – Cookovych ostrovov a Niue. Oznámil to v pondelok americký prezident Joe Biden na stretnutí s lídrami Fóra tichomorských ostrovných štátov v Bielom dome.

18:03

Neexistujú žiadne naliehavé okolnosti, ktoré by teraz nútili Maďarsko ratifikovať vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie. Vyhlásil to v pondelok v parlamente predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke jazierko v Parku zvierat v Stropkove

Autor: TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Najväčšie chyby pri maľovaní stien a stropov. Výsledkom sú šmuhy

0 icon

26.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Maľovanie stien môže účinne zmeniť dizajn priestoru. Jednoduchá zmena farby dodá interiéru nový charakter. Z tohto dôvodu je dobré z času na čas osviežiť vzhľad stien. Ak to urobíte sami, ušetríte veľa peňazí. V akom poradí maľovať steny a aký je správny smer? Tu…

Vyhadzujete aksamietnice po odkvitnutí? Podľa záhradníkov je to chyba. Stále budú užitočné

0 icon

25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - V slovenských záhradách sú aksamietnice veľmi obľúbené kvety. Sú to však jednoročné rastliny a po odkvitnutí ich často vyhadzujeme do koša. To je chyba. Poradíme vám, ako ich môžete opätovne použiť.

Tento recept na hrnčekový koláč s hruškami v našej rodine koluje už roky. Vždy vyjde a príprava trvá 10 minút

0 icon

25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Tento koláč jem už veľa rokov a nikdy som si nemyslela, že je taký jednoduchý na prípravu. Moja teta mi o ňom povedala a prezradila recept, ktorý vždy vyjde. Tento zákusok má však jedno pravidlo, ktoré je kľúčové. Ak ho nedodržíte, očakávajte kulinársku katastrofu.

Zníži úroveň únavy a vnímaného stresu. Takto dlho by mal trvať ideálny spánok

0 icon

25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Zlepšuje našu náladu a koncentráciu, znižuje mieru vnímaného stresu a rýchlo regeneruje naše telo. Krátke zdriemnutie počas dňa pôsobí ako dávka kofeínu, ale prináša nám viac výhod ako pitie kávy. Tu je uvedené, ako dlho by mal trvať ideálny spánok.

Táto jesenná farba je hitom medzi 50-ničkami. Žiarivosť vlasov zaručená

0 icon

25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Jeseň je ideálnym obdobím na zmenu účesu či menšiu úpravu, aby ste osviežili svoj vzhľad a prispôsobili sa nadchádzajúcemu ročnému obdobiu. Z tohto dôvodu by ste mali zvážiť túto módnu farbu vlasov!

Armádny Magazín

Video: Šéfovia bezpečnostných zložiek Stredoafrickej republiky si uctili pamiatku Prigožina a Utkina

0 icon

SAR, 25.september 2023 - Včera sa v Bangui pri pamätníku ruských inštruktorov zišli zástupcovia všetkých bezpečnostných zložiek Stredoafrickej republiky. Uctili si pamiatku Jevgenija Prigožina, Dmitrija Utkina a ďalších p

"Rozširovač" Günther vyzýva: "Okamžite zbombardujte Belehrad!"

0 icon

Kosovo, 25. september 2023 - Šéf Európskeho výboru pre rozšírenie NATO Günther Fehlinger vyzval na bombardovanie Belehradu: "Vyzývam NATO, aby okamžite pripravilo zásah proti Srbsku s cieľom zastaviť eskaláciu situácie okolo Banska. Musíme konať rozhodne, aby sme ochránili mier na Balkáne. Okamžite zbombardujte Belehrad!" "Srbská vojna proti Kosovu sa začala…

Je na rade Gruzínsko? Čo sa stane so Zakaukazskom po páde Karabachu?

0 icon

USA, 25.september 2023 - História nezávislej Náhornej karabašskej republiky sa blíži ku koncu. Strany dosiahli dohodu o prímerí. Dňa 21. septembra sa uskutočnia rokovania medzi predstaviteľmi Karabachu a Azerbajdžanu, na ktorých sa zrejme bude rokovať o podmienkach pripojenia republiky k azerbajdžanskému štátu   Obranná armáda republiky bude odzbrojená a všetky…

Poľsko trestá Ukrajinu: prečo sa Amerika chveje?

0 icon

USA, 25.september 2023 - Diplomatická hádka medzi Kyjevom a Varšavou dosiahla novú úroveň v súvislosti so zákazom dovozu ukrajinského obilia z poľskej strany a následnou hrozbou poľského premiéra Mateusza Morawieckého, že zastaví dodávky zbraní pre Zelenského ako odvetu za sťažnosti Kyjeva vo WTO. Zasiahol nemecký minister obrany Boris Pistorius a poradca…

Expremiér Ukrajiny Azarov hovorí o úplnej strate útočného potenciálu ozbrojených síl Ukrajiny

0 icon

Ukrajina, 25. september 2023 - Ukrajinské vojská prechádzajú od skrachovanej protiofenzívy do obrany, čo je svedectvom úplnej straty útočného potenciálu, vyhlásil bývalý predseda vlády Ukrajiny Nikolaj Azarov.   "Skrachovaný protiútok citlivo udrel po Zelenskom. Lebo kyjevský režim až príliš nadhodnotil očakávania nielen vlastného národa, ale aj západných spojencov. D

TopDesať

Tieto fotografie vám ukážu, akú extrémnu silu môže mať hurikán

0 icon

Hurikán, nesmierne silný prírodný úkaz, ktorý nás fascinuje a straší zároveň. Jeho ničivá sila môže zmeniť krajiny, zanechať za sebou zdevastované oblasti a zasiahnuť do životov tisícov ľudí. V tomto článku sa pozrieme na hurikány očami fotografov, ktorým sa podarilo zachytiť ich extrémnu silu. Tieto fotografie nám odhalia, akú extrémnu silu dokáže…

Dizajn týchto produktov poriadne potrápi vašu myseľ

0 icon

Dizajn niektorých produktov zvykne poriadne zamestnať našu hlavu a náš zrak. Inak tomu nie je ani v tomto prípade. Dizajn vie byť občas poriadne prestrelený. Môžeme sa utešiť, že to dizajnéri mysleli v dobrom, no výsledok je mnohokrát otrasný. Ekologická papierová fľaša nemusí byť taká zelená, ako ste si mysleli. Kondicionér…

Architekti, ktorí diela dotiahli vďaka zručnostiam k dokonalosti

0 icon

Títo architekti sú naozaj majstrami svojho remesla! Videli sme mnoho príkladov nestabilných stavebných konštrukcií, ktoré vyzerajú, že budú každú chvíľu ohrozené. Vďaka tomu ešte viac oceňujeme talent, ktorý stojí za zložitými inžinierskymi výkonmi, v ktorých sa spája krása a funkčnosť. Inžinierske a architektonické zručnosti, ktoré sa podieľajú na tom, aby…

Zradné hádanky, ktoré otestujú vašu inteligenciu!

0 icon

Logické hádanky sú jedným z najúčinnejších spôsobov, ako rozvíjať svoje myslenie a inteligenciu. Nezvyčajné úlohy sú ako "mozgová gymnastika", ktorá je užitočná pre každého. Ponúkame vám, aby ste sa zúčastnili na tomto intelektuálnom minimaratóne, ktorý preverí vašu logiku a pozornosť. Zozbierali sme 6 hádaniek, kde každá jedna je ťažšia ako…

Turbulencie počas letov sa v súčasnosti vyskytujú častejšie

0 icon

Zapnite si bezpečnostné pásy – tu je dôvod, prečo pribúdajú vzduchové turbulencie. Lety sú čoraz hrboľatejšie a odborníci tvrdia, že vedia, čo je na vine.  Čaká nás hrboľatá jazda. Ak ste si v poslednej dobe všimli nárast turbulencií počas leteckej dopravy, nemýlite sa.

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali