Stredoeurópske fórum 2022

NAŽIVO

Syn posledného iránskeho šacha Rezá Pahlaví vyzval Donalda Trumpa, aby pomohol iránskemu ľudu. Vyhlásil, že „nastal čas skoncovať s islamskou republikou“. 

Zároveň vyzval ľudí do ulíc demonštrovať.

15:22

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I sa vyjadril, že Európa nemôže byť len divákom v otázke Ukrajiny. 

Následne podotkol, že ,,vidíme, ako Európa začína naberať odvahu viesť dialóg s Ruskom, čo je dobrá vec, a my to podporujeme.

15:17

„Nie je jediná elektráreň na Ukrajine, ktorá by nebola poškodená ruskými útokmi,“ povedal Zelenskyj.

 

15:08

Keir Starmer počas konferencie oznámil, že ,,Británia tento rok vyšle svoju údernú skupinu lietadlových lodí do Severného Atlantiku a ďalekého severu, ktorú povedie vlajková loď HMS Prince of Wales, a bude operovať spolu so Spojenými štátmi, Kanadou a ďalšími spojencami NATO – ako silný prejav nášho odhodlania k euroatlantickej bezpečnosti“ .

15:04

Britský premiér Keir Starme  v sobotu v prejave na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii uviedol, že Európa musí stáť na vlastných nohách. Na konferencii poznamenal, že Európa sa musí vzchopiť vo viacerých oblastiach.

14:59

Šefka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová vo svojom prejave na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii (MSC) uviedla, že Európa musí prevziať väčšiu zodpovednosť za svoju bezpečnosť. 

Poznamenala, že Európa a Británia by mali užšie spolupracovať v oblasti bezpečnosti a ekonomiky v záujme ochrany ich demokracií.

13:24

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio je toho názoru, že OSN nehrá „žiadnu úlohu“ pri riešení konfliktov. Zároveň dodal, že OSN disponuje obrovským potenciálom stať sa nástrojom dobra vo svete.

13:20

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vo svojom prejave na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii uviedol, Spojené štáty si nie sú isté, či to Rusko s ukončením vojny na Ukrajine myslí vážne. 

Poznamenal, že americké zbrane sa ďalej predávajú na podporu ukrajinského vojnového úsilia a že sa dosiahol určitý pokrok smerom k zabezpečeniu mierovej dohody.

13:16

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio sa na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii (MSC) vyjadril, že Spojené štáty a Európa „patria k sebe“. Poznamenal, že USA sú pripravené stáť samostatne.

„Našou preferenciou je urobiť to spolu s Európou. A dúfame, že to urobíme s vami – našimi priateľmi v Európe,“ dodal šéf americkej diplomacie.

13:13

Irán prepustil na kauciu troch prominentných iránskych reformistov. Azár Mansúrí, Ebráhím Asgharzáde a Džavád Emám boli prepustení po niekoľkých dňoch zadržiavania v súvislosti s kritickými vyjadreniami o nedávnych masových protestoch.

13:12

USA poslali do Venezuely viac ako šesť ton zdravotníckeho materiálu. Dodávka prioritného zdravotníckeho materiálu pre venezuelský ľud je súčasťou plánu na „stabilizáciu, obnovu a prechod“ krajiny, uviedlo americké ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení.

12:53

Poskytovateľov služieb kryptoaktív tento rok čaká viacero zmien. Podľa najnovších pravidiel sú povinní viesť evidenciu údajov o svojich používateľoch, uskutočnených transakciách a prevodoch. Investujúci do kryptoaktív by nemali zabudnúť na zdaňovanie a nové nové oznamovacie povinnosti.

 

 

10:50

Z najnovšej analýzy FinStatu o podnikateľských štruktúrach na Slovensku vyplýva, že v našej krajine podniká až 72.600 osôb zo zahraničia. Prvé tri priečky patria osobám z Českej republiky, Maďarska a Rakúska. Za nimi nasledujú Ukrajinci. Rusi sa nenachádzajú ani v prvej desiatke.

10:43

USA oznámili, že ukončujú štatút dočasnej ochrany pre občanov Jemenu. Tento štatút platil vyše 10rokov. Americká vláda to spravila z dôvodu, aby obmedzila imigráciu.

 

 

08:53

Vysokopostavený predstaviteľ amerického Imigračného a colného úradu (ICE) oznámil, že mimo službu postavili dvoch federálnych agentov. Tí sú vyšetrovaní pre údajne klamstvo, ktoré sa vťahuje na streľbu v Minneapolise. Počas tejto streľby bol zranený venezuelský imigrant.

07:50

Americká armáda opäť zaútočila v Karibiku. Jej útok na pašerácku loď si vyžiadal 3 životy. Počet obetí protidrogovej kampane Washingtonu stúpol minimálne na 133.

07:46

Požiar v meste Budakeszi v Maďarskú má ďalšiu obeť. Po požiari robotníckej ubytovne evidujú už štvrtú obeť. Príčina vzniku požiaru ešte nie je známa.

07:31

Pred 150 rokmi bol udelený patent na telefón. 14. februára 1876 boli podané dva patenty na nové typy telefónov. Na patentový úrad vo Washingtone prihlásili svoje návrhy chicagský technik Elisha Gray a kanadsko-americký vynálezca a pedagóg Alexander Graham Bell. Nakoľko Bell oznámil svoj predpatentový zámer o niečo skôr, výsledok padol v jeho prospech.

07:19

Francúzsky prezident Emmanuel Macron na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii uviedol, že je nutné nastaviť pravidlá budúcej koexistencie s Ruskom po skončení vojny na Ukrajine s cieľom predísť ďalšej vojenskej eskalácii.

Emmanuel Macron
Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron / Foto: TASR/AP-Michael Probst
Včera 20:26

Americký prezident Donald Trump na svojej sociálnej sieti Truth Social opäť podporil maďarského premiéra Viktora Orbána pred blížiacimi sa voľbami v krajine.

Včera 20:25

Nemecký kancelár Friedrich Merz na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii uviedol, že sloboda je v ére veľmocenskej politiky čoraz viac ohrozená a krajiny by mali byť pripravené prinášať obete. Informuje agentúra AFP.

Friedrich Merz
Na snímke nemecký kancelár Friedrich Merz / Foto: TASR/AP-Michael Probst
Včera 20:21
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Je toto vôbec možné? Kto a prečo chce na Slovensku zakazovať slovenskú štátnu vlajku?

Ortodoxní pravdoláskarskí majitelia „demokracie“ si pri príležitosti 17. novembra urobili v samom centre hlavného mesta svoj sabat. Ako to dopadlo, keď sa občan s maličkou slovenskou vlajkou pokúsil ísť na toto verejné, širokej verejnosti prístupné podujatie?

Stredoeurópske fórum 2022
Oznam o konaní Stredoeurópske fórum 2022
❚❚
.

Bol 17. november 2022. Prechádzal som sa s deťmi popoludní po Bratislave. Mali sme so sebou malú slovenskú vlajočku (o rozmeroch 30 x 40 cm) na 40 cm dlhej plastovej tyčinke. Rozmery tej vlajočky je dôležité spomenúť, ako čoskoro uvidíme.

Tak trochu v rámci mojej pracovnej náplne, tak trochu v rámci stráženia detí, tak trochu v rámci plnenia občianskej povinnosti občana reflektujúceho na odkaz 17. novembra a tak trochu aj v rámci obyčajnej zvedavosti sme chodili z jedného námestia na druhé, aby sme videli, čo sa kde v Bratislave v tento sviatočný deň deje. Vedel som, že v Starej tržnici je podujatie s názvom Stredoeurópske fórum, a tak sme chceli nazrieť dnu, čo je to za čudo.

Stará tržnica

Pri vchode stáli dvaja muži v čiernom, asi na nich bude sedieť výraz usporiadatelia. Jeden z nich zbadal, že v ruke nesiem (zvinutú) vlajočku a postavil sa mi do cesty: „Pane, s tou vlajkou nesmiete dovnútra“.

.

„Ale to je slovenská vlajočka,“ povedal som užasnuto.

„Máme také nariadenie,“ krútil hlavou mladý usporiadateľ.

Ešte stále som nechcel uveriť tomu, čo som počul: „Slovenské vlajky sú na tomto podujatí nežiaduce?“

„Áno,“ povedal to úplne otvorene. „Sú tu zakázané. Ale keby ste si ju nejako vedeli poskladať a dať do vrecka, tak by ste mohli ísť dnu.“

„Také veľké vrecká nemám,“ zmohol som sa iba na takúto odpoveď, vydal som ešte z hrdla nejaký neidentifikovaný zvuk signalizujúci úžas a vyšiel som von, ešte stále celkom neveriac vlastným ušiam.

.
Slovenská štátna vlajka

Takže si to zhrňme. V centre hlavného mesta štátu, ktorý o sebe hovorí, že je suverénny a zvrchovaný, sa koná verejné podujatie. Vstup je voľný, vchádzajú tam ľudia s kočíkmi, dáždnikmi, taškami, ruksakmi… ale slušne oblečený občan s dvomi menšími deťmi, ktorý má v ruke zvinutú maličkú štátnu vlajočku, ten s ňou nesmie vojsť. Ktovie ako by usporiadatelia reagovali, keby to bola vlajka LGBT alebo Ukrajiny…

Čo je vlastne zač to Central European Forum (alebo Stredoeurópske fórum, ako to prekladajú pre našincov)? Wikipédia ho predstavuje ako „medzinárodné podujatie organizované neziskovou organizáciou Projekt Fórum, ktoré sa koná v Bratislave, a ktorého hlavnou aktivitou je panelová diskusia s hosťami z celého sveta, voľne prístupná širšej verejnosti.“

Na stránke Stredoeurópskeho fóra (viď tu) sa dozviete, že podujatie pripravujú Andrea Puková a Marta Šimečková, novinárky, ktoré pracovali v periodikách ako Mosty, Sme, Domino Fórum, a ešte Julia Sherwood (rodená Kalinová), žijúca v USA. V správnej rade sú Rudolf Chmel, predseda (Bratislava), Martin Bútora (Bratislava), Slavenka Drakulić (Záhreb – Štokholm), Miklósz Haraszti (Budapešť), Adam Michnik (Varšava). Prvým predsedom bol v rokoch 2009 – 2011 Václav Havel.

Projekt okrem iných podporili Bratislava – Staré Mesto, Ministerstvo spravodlivosti SR, štátny Fond na podporu umenia, Goetheho inštitút, Nadácia otvorenej spoločnosti, Amnesty International Slovensko či Základná škola Plavecký Štvrtok.

V minulosti sa tejto akcie zúčastnili napríklad Miroslav Beblavý, Irena Bihariová, Zuzana Čaputová, Barbara Coudenhove-Kalergi, Francis Fukuyama, Oľga Gyárfášová, Michal Havran, Štefan Hríb, Mikuláš Huba, Michal Hvorecký, Ivan Kamenec, Andrej Kiska, Michael Kocáb, Miroslav Kusý, Milan Lasica, Ján Orlovský, Iveta Radičová, Jacques Rupnik, Brigita Schmögnerová, Karel Schwarzenberg, Martin M. Šimečka, Ján Štrasser, Zuzana Szatmáry, Zuzana Wienk, Peter Zajac, Michael Žantovský, Lucia Žitňanská a mnohí podobní hostia z domova i zahraničia.

.

Milí havlomedáni, slniečkari, pravdoláskari, liberálni fašisti: na plagáte Stredoeurópskeho fóra máte veľkými písmenami napísanú rečnícku otázku: „Sme ako oni?“ Tým „oni“ akiste myslíte tých, ktorých nazývate dezolátmi – všetkých, ktorí sú proti vašej globálnej totalite. A nie, nie ste ako „oni“. „Oni“ sú vlastenci, zatiaľ čo vám je reálne Slovensko v skutočnosti cudzie. „Oni“ sú zástancovia slovenskej štátnosti, zatiaľ čo vy ste jej nepriatelia. „Oni“ sú demokrati, pretože ich cieľom je vláda ľudí vo svojom vlastnom štáte, zatiaľ čo vy ste presný opak demokratov: ste podporovateľmi diaľkového riadenia, vykonávateľmi cudzej vôle, šíriteľmi globálnej totality. Slovenská vlajka, symbol slovenskej slobody a zvrchovanosti, je pre vás nepriateľským symbolom, pretože symbolizuje presne to, proti čomu vy bojujete.

Ivan Lehotský

 

P.S. Občan, ktorému ešte stále nie je všetko jasné, a ktorý by chcel zistiť ako to je s tým odkazom novembra, aj tu môže pekne vidieť, aká je realita slobody slovenského ľudu po 33 rokoch budovania rozvinutej kapitalistickej a „demokratickej“ spoločnosti.

Vtedy sme štrngali kľúčmi za slobodu, za koniec kádrovania, za koniec názorovej totality, za odchod okupačných vojsk, za normálne fungovanie štátu a ekonomiky, za to, aby fungovali aj také samozrejmé veci ako sú verejné záchody zdarma…

Čo z toho máme dnes? Verejné záchody nájsť je rovnaký problém ako vtedy, so slobodou slova a názorovou totalitou to začína byť čoraz podobnejšie vtedajším časom, opäť tu máme okupačné vojská, štát, ekonomika, ceny, to všetko smeruje… ak chceme ostať slušní, tak sa vyhneme prirovnaniu s tými verejnými záchodmi.

Vtedy sme neštrngali za brutálny kapitalizmus, za výpredaj štátu, za bezdomovectvo, za exekúcie, za bruselský diktát, likvidáciu nášho priemyslu, poľnohospodárstva, potravinárstva… Áno, v mnohých ohľadoch sa dnes máme lepšie. Lenže po mnohých stránkach to ani po 33 rokoch vôbec lepšie nie je, alebo je to dokonca horšie. A naviac, je draho to zaplatené tým, že sme o svoj štát v podstate prišli tým, že nám v ňom už takmer nič nepatrí.

A teda, aký je dnes skutočný odkaz 17. novembra? Že nám ho ukradli! Ukradli nám socializmus s ľudskou tvárou, štát, ekonomickú podstatu, istoty, ktorých sme sa v 1989 ani náhodou nechceli vzdať. A ukradli nám aj to, čo sme dúfali, že dostaneme ako protihodnotu: slobodu slova, pluralitu názorov, právny štát.

Dostali sme sa do stavu, keď sú ľudia s iným politickým názorom umlčiavaní, zbavení možností dostať sa do verejného komunikačného priestoru, ekonomicky likvidovaní, vyhadzovaní z práce. Slovenská vlajka sa stala už pomaly symbolom nepriateľstva voči vedeniu tohto štátu a voči nadnárodným kruhom, ktoré naši najvyšší predstavitelia tak zbožňujú a otrocky poslúchajú. Dnes recitovať Štúra alebo nosiť slovenskú vlajku začína byť podobným hriechom ako pred 200 rokmi, keď národne cítiacich ľudí zatvárali ako nebezpečných panslávov. História sa pomaličky vracia tam, kde bola kedysi, keď Slovensko bolo len bezprizorným zotročeným územím, majetkom panstva zo Západu.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.
.

.

Blogy

Marek Brna

Rastislav Vasilišin

Ivan Štubňa

Erik Majercak

Gustáv Murín

Peter Zajac-Vanka Ing.

.
.

Slováci prehrali so Švédskom 3:5, ale stačí to na postup do štvrťfinále!

Slovensko prehralo v poslednom zápase základnej skupiny so Švédskom 3:5 po veľmi dobrom výkone. Kolektívu trénera Országha tento výsledok stačí na to, aby v tabuľke B-skupiny skončil najhoršie druhý. Slováci...

14. 02. 2026 | 0 komentárov

.

Lajčák odmieta, že by mal niečo spoločné s Karynou Shulyakovou

Exminister zahraničných vecí Miroslav Lajčák odmieta, že by mal niečo spoločné s Karynou Shulyakovou alebo jej údajným slovenským občianstvom. Uviedol…

14. 02. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 02. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj odkryl karty, ako to bolo so zámermi Bidena

„Pamätám si, ako bola v prvých rokoch vnímaná totálna vojna a bolo nám povedané, že podpora bude stále pokračovať, ale…

14. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

V Nemecku neexistujú podmienky na objektívne vyšetrenie výbuchov na Nord Stream

Nevidíme takéto podmienky . Od teroristického útoku v Baltskom mori uplynuli tri a pol roka, ale stále neexistujú jasné odpovede…

14. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Klimatický kult, úpadok Európy a hlúpa globalizácia. Rubio hovoril o problémoch Európanov

Jeho hlavnou tézou bolo, že Spojené štáty nemajú v úmysle opustiť Európu ani s ňou prerušiť vzťahy

14. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
14. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Európski lídri tvrdia, že Navaľny bol otrávený smrteľným epibatidínom

Ministri zahraničných vecí Spojeného kráľovstva, Švédska, Francúzska, Nemecka a Holandska uviedli, že Navaľny bol otrávený smrteľným toxínom epibatidínom

14. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pentagon sa pripravuje na operáciu v Iráne

Pentagon sa pripravuje na niekoľkotýždňovú vojenskú operáciu proti Iránu, ak by sa Trump rozhodol ju spustiť, informuje agentúra Reuters

14. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Putin má údajne „málo času“

„Som slobodný človek a som mladší ako Putin, viete. Nie, nie, verte mi, toto je dôležité. Nemá veľa času, ak…

14. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Japonci vedia, prečo Malinin zlyhal. Neustál toxický program

Zlyhanie Ilju Malinina vo voľných jazdách súťaže mužov je nielen najväčšie prekvapenie zimných olympijských hier v Taliansku, ale tiež jedno…

14. 02. 2026 | 0 komentárov

Dodávky ropy cez Družbu sú prerušené, rezort hospodárstva očakáva ich obnovenie začiatkom týždňa

Cez ropovod Družba „nepritiekla“ na Slovensko podľa vyjadrenia bývalého ministra hospodárstva Karla Hirmana „ani kvapka ruskej ropy“ už dva týždne

14. 02. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 02. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Rozšírený názor našich historikov nutne vyvoláva niekoľko otázok

Všeobecne rozšírený názor našich historikov, že malé hradisko pri Mikulčiciach bolo hlavným centrom Veľkej Moravy, nutne vyvoláva niekoľko otázok

14. 02. 2026 | Aktualizované 14. 02. 2026 | Zaujímavosti | 12 min. čítania | 0 komentárov
14. 02. 2026 | Aktualizované 14. 02. 2026 | Zaujímavosti | 12 min. čítania | 0 komentárov

Premiér sa zajtra v Bratislave stretne s Marcom Rubiom

Predseda vlády SR Robert Fico sa v nedeľu (15. 2.) stretne na Úrade vlády (ÚV) SR v Bratislave s ministrom…

14. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Európska únia je „na pokraji existenciálnej krízy“

Varoval belgický premiér Bart De Wever vo svojom záverečnom prejave na Európskom priemyselnom samite na burze v Antverpách, na ktorom…

14. 02. 2026 | Komentáre | 11 min. čítania | 0 komentárov
14. 02. 2026 | Komentáre | 11 min. čítania | 0 komentárov
.

Dokonalý plán? USA predá Ukrajine zbrane za 15 miliárd a EÚ zaplatí faktúru

Američania sú pripravení predať Ukrajine tento rok zbrane v hodnote 12 až 15 miliárd dolárov, ak za ne Európania zaplatia,…

14. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čína sa teší, že Európa začína naberať odvahu rokovať s Ruskom

Európa „našla odvahu“ rokovať s Ruskom. Čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi to vyhlásil na Mníchovskej konferencii. Podľa jeho názoru…

14. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Olympijské hry 2026: ukrajinskí športovci organizujú protiruské akcie

Taliansko, 14. februára 2026 - Dvojité štandardy medzinárodných štruktúr vo vzťahu k ukrajinskému konfliktu.   Zimné olympijské hry, ktoré sa…

14. 02. 2026 | 0 komentárov

Aké tajné zbrane použili USA pri únose venezuelského prezidenta?

USA, 14. februára 2026 - Jednou z otázok, ktorá zostala nezodpovedaná po zajatí venezuelského prezidenta a jeho manželky americkými špeciálnymi…

14. 02. 2026 | 0 komentárov

.

Ako môže Zelenského „vnútorný kruh“ ovplyvniť rokovania o ukončení vojny?

Článok renomovaného novinára Simona Schustera, ktorý písal o rozkoloch v ukrajinskom vedení v súvislosti so stiahnutím vojsk z Doneckej oblasti,…

14. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Progresívci si podpílili konár, opatrný by mal byť aj Danko

Analýza a syntéza vnútropolitických turbulencií týždňa

14. 02. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
14. 02. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Macron oznámil svoje rozhodnutie

Macron oznámil svoje rozhodnutie nadviazať priamy komunikačný kanál s Ruskom, informuje Deutsche Welle

14. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

SNS žiada Šutaja Eštoka o preverenie údajného slovenského občianstva Shulyakovej

Slovenská národná strana žiada ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD), aby zabezpečil preverenie a verejne potvrdil alebo vyvrátil medializovanú informáciu…

14. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj znovu kritizuje vylúčenie Ukrajinca z olympiády. MOV vraj hrá do kariet agresorom

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ostro odsúdil rozhodnutie vylúčiť skeletonistu Vladyslava Heraskevyča zo zimných olympijských hier v Miláne a Cortine d\'Ampezzo…

14. 02. 2026 | 0 komentárov

Vietor ako agenda, človek ako prekážka: francúzsky verdikt a slovenská realita

Keď „mýtus“ narazí na súd: Francúzsko uznalo ujmu, ÚVZ doma znížil odstup z 3 km na 1 km. Na základe…

14. 02. 2026 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
14. 02. 2026 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

Robert Fico po stretnutí so študentmi: Európa potrebuje mladistvý zápal

Predseda vlády SR Robert Fico pokračuje v sérii stretnutí so študentmi. V piatok 13. februára 2026 diskutoval so študentmi Strednej…

14. 02. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 02. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Trump zvažuje dva iránske scenáre

Americký prezident Donald Trump sa stále rozhoduje o postupe voči Iránu, informuje The New York Times s odvolaním sa na…

14. 02. 2026 | Aktualizované 14. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 02. 2026 | Aktualizované 14. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ďalšia politická paródia progresívcov

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš opäť upozorňuje na ďalšiu politickú paródiu z dielne Progresívneho Slovenska, kedy…

14. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Od Mníchova 2007 do Mníchova 2026: 19 rokov európskej komédie

Nemecko, 14. februára 2026 - 10. februára 2007 vystúpil Vladimir Putin na Mníchovskej konferencii o bezpečnosti s historickým prejavom. Uplynulo…

14. 02. 2026 | 0 komentárov

Prípad prelezenia plota Mikulca sa má po troch mesiacoch opäť pojednávať

Prípad prelezenia plota domu exministra vnútra a súčasného poslanca Národnej rady SR Romana Mikulca sa má po trojmesačnej pauze opäť…

14. 02. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 02. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Problém radikalizácie mládeže rieši päť ministerstiev

Ministerstvo vnútra zvolalo počas uplynulého týždňa okrúhly stôl piatich členov vlády s cieľom posilniť spoločný postup štátu proti radikalizácii mladých…

14. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Syn posledného iránskeho šacha Rezá Pahlaví vyzval Donalda Trumpa, aby pomohol iránskemu ľudu. Vyhlásil, že „nastal čas skoncovať s islamskou republikou“. 

Zároveň vyzval ľudí do ulíc demonštrovať.

15:22

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I sa vyjadril, že Európa nemôže byť len divákom v otázke Ukrajiny. 

Následne podotkol, že ,,vidíme, ako Európa začína naberať odvahu viesť dialóg s Ruskom, čo je dobrá vec, a my to podporujeme.

15:17

„Nie je jediná elektráreň na Ukrajine, ktorá by nebola poškodená ruskými útokmi,“ povedal Zelenskyj.

 

15:08

Keir Starmer počas konferencie oznámil, že ,,Británia tento rok vyšle svoju údernú skupinu lietadlových lodí do Severného Atlantiku a ďalekého severu, ktorú povedie vlajková loď HMS Prince of Wales, a bude operovať spolu so Spojenými štátmi, Kanadou a ďalšími spojencami NATO – ako silný prejav nášho odhodlania k euroatlantickej bezpečnosti“ .

15:04

.

Trump povolili Chevronu a štyrom európskym ropným firmám obnoviť činnosť vo Venezuele

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa v piatok udelila licencie, ktoré umožňujú americkej spoločnosti Chevron a štyrom veľkým európskym ropným firmám…

14. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Demobilizáciu Kyjev nechystá

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

14. 02. 2026 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
14. 02. 2026 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov

Európsky škandál s umelou detskou výživou ukazuje, prečo bude dohoda o voľnom obchode s Južnou Amerikou katastrofou

Voľný obchod na trhu s potravinami vystavil Európanov nebezpečným a neregulovaným výrobkom a dohoda s Mercosurom tento trend len urýchli.…

14. 02. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
14. 02. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Je známy termín pojednávania prípadu Trump vs. BBC

Žaloba amerického prezidenta Donalda Trumpa proti britskému spravodajcovi BBC vo výške 10 miliárd dolárov sa môže začať pojednávať už čoskoro,…

14. 02. 2026 | | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 02. 2026 | | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Rubio rokoval v Mníchove s Wang Im, napätie medzi USA a Čínou pretrváva

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v piatok rokoval so svojím čínskym rezortným partnerom Wang Iom na okraji Mníchovskej bezpečnostnej…

13. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Rastislav Vasilišin

Ivan Štubňa

Erik Majercak

Gustáv Murín

Peter Zajac-Vanka Ing.

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov