expo

NAŽIVO

Výkonná riaditeľka spoločnosti Euroclear uviedla, že ruské štátne aktíva zmrazené v EÚ je vhodnejšie využiť ako vyjednávací prostriedok pre dosiahnutie mieru na Ukrajine a nie na financovanie tzv. reparačnej pôžičky pre Kyjev.

16:33

V rokovaniach o ukončení vojny na Ukrajine nastávajú kľúčové dni, vyhlásil Orbán.

„Rokovania medzi Ruskom a USA majú rozhodujúci význam. Nastal kľúčový moment. V najbližších dňoch bude jasné, či sa vojna presunie smerom k Európe, alebo jej plamene zhasnú,“ vyhlásil Orbán.

16:26

Sejm neprelomil veto Nawrockého voči zákonu o kryptoaktívach. Za schválenie návrhu bolo 243 poslancov koalície, proti 192 poslancov opozície a nikto sa nezdržal hlasovania.

16:18

Európska komisia odmietla tvrdenia novej americkej stratégie národnej bezpečnosti týkajúce sa EÚ. Podľa agentúry DPA vykresľuje pochmúrny obraz situácie v Európe.

16:17

USA chcú, aby Európa prevzala väčšinu konvenčných obranných kapacít v rámci NATO, od spravodajskej činnosti po rakety, do roku 2027.

15:56

Na R1 pred Banskou Bystricou došlo v piatok popoludní k dopravnej nehode kamióna, pre ktorú je rýchlostná cesta v smere do mesta uzavretá. Na sociálnej sieti o tom informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Banskej Bystrici. Na rýchlostnej ceste pred Banskou Bystricou v smere zo Zvolena mal podľa Zelenej vlny STVR havarovať kamión, ktorý strhol portálovú značku nad cestou. Polícia vodičov vyzýva na zvýšenú opatrnosť, premávka je odkláňaná na takzvanú „starú cestu“ I/69.

15:20

Pôrodnica v Saint-Amand-Montrond ponúka nastávajúcim matkám prémiu 1000 eur, ak využijú pri pôrode jej služby.

15:19

Francúzske námorníctvo spustilo paľbu na päť dronov, ktoré preleteli nad základňou na polostrove Île Longue v Bretónsku, kde kotvia francúzske jadrové ponorky vybavené balistickými raketami.

15:08

Novozélandská polícia oznámila, že už má prívesok v tvare vajíčka Fabergé v hodnote vyše 17.000 eur, ktoré pred niekoľkými dňami v klenotníctve prehltol 32-ročný muž podozrivý z jeho krádeže.

14:46

Bundestag schválil návrh zákona, ktorý zavádza brannú povinnosť pre mladých mužov a počíta so zvýšením počtu vojakov v aktívnej službe predovšetkým na dobrovoľnom základe.

14:45
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

EXPO 2025 Osaka ešte ani nezačalo a nad slovenskou expozíciou sa vznáša tieň pochybností

Tender na výstavbu slovenskej expozície na výstave EXPO 2025 Osaka v Japonsku vyvoláva pochybnosti. Nové skutočnosti z jeho priebehu naznačujú manipuláciu v prospech víťaza. Vyjadrila sa aj SLOVAKIA TRAVEL

expo
Ilustračné foto / Foto: Screenshot
❚❚
.

Na začiatku roka upútala našu redakciu zmluva na cca 2 milióny eur, ktorú uzatvorila SLOVAKIA TRAVEL s českou firmou ATYP Team s.r.o. na vybudovanie slovenskej expozície na svetovej výstave EXPO 2025 Osaka, ktorá začína už budúci mesiac v Japonsku.

Vtedy nás pohoršila skutočnosť, že národniari, ktorým SLOVAKIA TRAVEL podvesená pod Ministerstvo športu v tom čase patrila, uprednostnili pri takejto prestížnej zákazke neznámu českú firmu, ktorej referencie nie sú verejne dostupné, nakoľko spoločnosť nespravuje ani vlastné webové sídlo. Pri takomto type zákazky, kde je možné sa pred svetom predviesť by Slovák očakával, že bude preferovaný nejaký šikovný slovenský subjekt. Viac si o tom môžete prečítať (tu).

Náš článok zaujal jedného z neúspešných uchádzačov. Do redakcie nám poslal jednak obrazový materiál dokumentujúci stav výstavby našej expozície v čase, keď už mala byť dodávateľom odovzdaná v súlade so zmluvnými podmienkami na testovanie digitálnej prezentácie, nakoľko sa nachádza v mieste výstavy, keďže organizačne zabezpečuje českú expozíciu.

Zároveň nám poskytol zápisnice z otvárania obálok a jeho záznam priebehu súťaže ako aj diania bezprostredne po nej.

Nakoniec nás upozornil aj na zrušený druhý tender na organizačné zabezpečenie výstavy, ktorý SLOVAKIA TRAVEL zrušil bezprostredne potom, ako tento vyhral uchádzač, ktorý nás oslovil s podozreniami na manipuláciu celej verejnej súťaže v prospech budúceho víťaza.

.

 

Stav výstavby expozície   

V súlade s článkom 4. zmluvy, ktorú SLOVAKIA TRAVEL uzatvorila s víťazom tendra, mala byť podľa stavba slovenského pavilónu odovzdaná nasledovne:

„4. Zhotoviteľ sa zaväzuje vykonať dielo v termínoch podľa časového harmonogramu, ktorý tvorí Prílohu č. 1. tejto Zmluvy, pričom časť diela – výstavba expozície (technická časť diela) musí byť odovzdaná objednávateľovi najneskôr do 01.03.2025 a celé dielo aj s digitalizovanou časťou (inštaláciou LED technológií a LCD obrazoviek) najneskôr do 21.3.2025. Testovanie slovenskej expozície bude prebiehať od 22.03.2025 až do oficiálneho začatia Svetovej výstavy EXPO 2025 Osaka dňa 13.04.2025. Demontáž a odstránenie diela sa zhotoviteľ zaväzuje vykonať najneskôr do 30.11.2025.“

Podľa našich informácií a čo dokumentujú fotografie z 23.3.2025, zhotoviteľ termín nedodržal, práce na slovenskom pavilóne sú v plnom prúde:

expo
Záber z priestorov Expa / Foto: Screenshot
expo
Záber z priestorov Expa / Foto: Screenshot
expo
Záber z priestorov Expa / Foto: Screenshot

Priebeh tendra na výstavbu slovenskej expozície

K verejnému obstarávaniu na zákazku „Realizácia slovenskej expozície na Svetovej výstave EXPO 2025 Osaka“ nám neúspešný uchádzač poslal tento záznam:

.
Priebeh tendra na výstavbu slovenskej expozície
Priebeh tendra na výstavbu slovenskej expozície / Foto: Screenshot

 

Podmienky účasti v tendri

Verejný obstarávateľ nestanovil žiadne podmienky účasti týkajúce sa technickej ani ekonomickej spôsobilosti uchádzačov. V dôsledku toho sa do súťaže mohli zapojiť aj spoločnosti bez preukázateľnej histórie, odborných skúseností, obchodného obratu či referencií z podobných realizácií.

6. 12. 2024

Prebehlo otváranie ponúk, do ktorého sa zapojilo päť uchádzačov. Jediným hodnotiacim kritériom bola celková cena vrátane DPH.

.

V ten istý deň zverejnil verejný obstarávateľ dve zápisnice z otvárania ponúk. V prvej, zverejnenej dopoludnia, bola výška DPH vypočítaná vo výške 20 %. Následne bola táto sadzba upravená na 23 %, čo sa premietlo do druhej – popoludňajšej – verzie zápisnice.

uchádzači
Zoznam všetkých uchádzačov / Foto: Screenshot

 

Popoludní s opraveným výpočtom 23 % DPH ( čo malo za následok zmenu poradia uchádzačov, keďže kritériom na vyhodnotenie ponúk bola celková cena s DPH).

Uchádzači DPH
Zoznam uchádzačov po úprave DPH / Foto: Screenshot

 

23. 12. 2024

Bolo podpísané rozhodnutie o víťazovi obstarávania.

Ako víťaz bola vyhlásená spoločnosť ATYP TEAM s.r.o.

Spoločnosť ATYP TEAM s.r.o. nebola v tomto čase zapísaná v Registri partnerov verejného sektora (RPVS), čo je podmienkou pre podpis zmluvy.

 

Atyp team
Vyhodnotenie ponúk / Foto: Screenshot

 

.

24.12. 2024: Zápis do registra partnerov verejného sektora (RPVS)

Spoločnosť ATYP TEAM s.r.o. bola zapísaná do RPVS, čím splnila formálnu podmienku na podpis zmluvy.

 

register
Register partnerov / Foto: Screenshot

 

27.12.2024: Oznámenie o výsledku vyhodnotenia ponúk

.

30.12.2024: Podpis a zverejnenie zmluvy

Podpísaná zmluva medzi SLOVAKIA TRAVEL a ATYP TEAM s.r.o. bola zverejnená v Centrálnom registri zmlúv (CRZ).

Link na zmluvu: https://crz.gov.sk/zmluva/10240034/

7. 1.2025: Zverejnená správa o zákazke

9.1.2025 Zmena konateľa spoločnosti ATYP TEAM s.r.o.

.

Spoločnosť ATYP Team s.r.o. ako úspešný uchádzač v zákazke zmenila konateľa spoločnosti .

 

Kontakty ATYP Team
Kontakty ATYP Team / Foto: Screenshot

 

Odkazy na relevantné dokumenty:

– Detail zákazky na stránke Úradu pre verejné obstarávanie

Zmluva o diele na vybudovanie slovenskej expozície na svetovej výstave EXPO 2025 Osaka v Centrálnom registri zmlúv

Register partnerov verejného sektora

.

Výpis z Obchodného registra SR pre spoločnosť Progress Promotion Bratislava, s.r.o. 

Zmena konateľa ATYP TEAM s.r.o.

 

Zrušený tender na organizačné zabezpečenie výstavy

K zrušenému tendru „Organizačné zabezpečenie, realizácia odborného kultúrneho a sprievodného programu a komplexná prevádzka slovenskej expozície na EXPO 2025 Osaka“, ktorý vyhrala firma, ktorá redakciu informovala, sme dostali toto:

„Rovnako by sme Vás chceli upozorniť na druhé verejné obstarávanie, ktoré súvisí s reprezentáciou Slovenska na EXPO OSAKA 2025 a to zákazka s názvom : Organizačné zabezpečenie, realizácia odborného kultúrneho a sprievodného programu a komplexná prevádzka slovenskej expozície na EXPO 2025 Osaka

Naša spoločnosť zvíťazila v tomto verejnom obstarávaní a stala sa jeho právoplatným víťazom. Napriek tomu sa Slovakia Travel rozhodla súťaž zrušiť a v súčasnosti tak nemá zabezpečeného dodávateľa na realizáciu týchto služieb.

Ide pritom o mimoriadne rozsiahlu a náročnú zákazku, ktorá zahŕňa kompletné zabezpečenie prevádzky národného pavilónu počas celej doby trvania výstavy, teda minimálne šesť mesiacov. Súčasťou zákazky sú služby ako logistika a doprava, personálne zabezpečenie, organizácia kultúrneho a spoločenského programu, prezentácia Slovenska prostredníctvom oficiálnych návštev, delegácií a množstva ďalších aktivít.

.

V tejto chvíli nie je zrejmé, akým spôsobom plánuje Slovakia Travel tieto služby zabezpečiť, ako budú financované ani aké budú celkové náklady na ich realizáciu.

Naša agentúra pôsobí na trhu už 20 rokov a za ten čas sme úspešne zrealizovali množstvo prestížnych projektov. Pôsobíme medzinárodne – máme franšízy vo viacerých krajinách sveta a aktuálne organizačne zabezpečujeme aj expozíciu Českej republiky na výstave EXPO OSAKA 2025.

S takýmto spôsobom konania sme sa doteraz nestretli, a situácia nás úprimne mrzí – nielen preto, že ako hospodársky subjekt sme boli týmto postupom poškodení, ale aj preto, že podobné praktiky môžu negatívne ovplyvniť povesť Slovenskej republiky v zahraničí.“

 

Reakcia SLOVAKIA TRAVEL na uvedené skutočnosti

Na pochybnosti spojené s priebehom tendrov a so samotným zabezpečením výstavy sme sa opýtali generálnej riaditeľky SLOVAKIA TRAVEL a súčasne generálnej komisárky slovenskej expozície EXPO Osaka 2025 Ing. Ivanou Vala Magátovou, PhD. Počas tlačovej konferencie SLOVAKIA TRAVEL k predstaveniu slovenskej expozície a krstu slovenského maskota výstavy. Pani riaditeľke sme položili tieto otázky:

Expozícia mala byť v súlade so zmluvnými podmienkami objednávateľovi najneskôr do 01.03.2025 a celé dielo aj s digitalizovanou časťou (inštaláciou LED technológií a LCD obrazoviek) najneskôr do 21.3.2025. Podľa našich informácií z miest inštalácie ešte včera nebola odovzdaná výstavba expozície dodávateľom. Od 22.3. až do začatia výstavy, čo je 13.4 by malo prebiehať testovanie slovenskej expozície.

.

 

Ako sa s týmto sklzom plánujete vyrovnať?

„Výstavba slovenského pavilónu prebieha úplne v súlade so všetkými podmienkami, ktoré nám určila japonská asociácia Expo. Postupujeme presne podľa japonských zákonov a predpisov.

Všetko je v absolútnom poriadku a pokračujeme podľa schváleného plánu. Z japonskej strany došlo k sedemdňovému oneskoreniu pri určitom schvaľovacom procese a prevzatí staveniska. To znamená, že áno, došlo k miernemu posunu, ale napriek tomu všetko prebieha v poriadku. Pavilón alebo stánok bude odovzdaný načas, bez akýchkoľvek problémov. Skúšobnú prevádzku zahájime 5. apríla.”

Súťaž na výstavbu slovenskej expozície vyhrala neznáma česká firma. Od Slovakia TRAVEL získala zákazku za cca 2 mil. EUR. Podľa našich informácií, ktoré poskytol redakcii len včera jeden z neúspešných uchádzačov, tender vyvoláva pochybnosti: Napr. že zo súťaže bola vylúčená firma, ktorá ponúkla najnižšiu cenu, s ktorou Slovakia TRAVEL spolupracuje už dlhú dobu, že kritériom bola cena s DPH a vyhrala firma, ktorá nie je plátcom DPH, že sa vo víťaznej firme zmenili majetkové pomery a konateľom sa stal človek, ktorý ako konateľ zo súťaže vylúčenej firmy podpísal ostatnú zmluvu so štátom v júni 2023. A predtým bola jeho firma získala množstvo zákaziek so štátom. Nakoniec víťaz nebol v čase ukončenia tendra     zapísaný v Registri partnerov verejného sektora.

 

Môžete to okomentovať?

.

„Ďakujem veľmi pekne za množstvo otázok, ktoré ste mi položili. Neviem, či som si všetko zapamätala, ale jednoznačne môžem prehlásiť, že verejné obstarávanie bolo vyhlásené aj vyhodnotené korektne, bez akýchkoľvek pochybností alebo nezrovnalostí. To je prvá vec.

Druhá vec – spomínali ste, že firma nebola zapísaná v registri. Povinnosťou je, aby firma bola v registri zapísaná v čase podpisu zmluvy, čo sa aj stalo. Táto podmienka bola teda absolútne splnená. Neviem, čo by som k tomu ešte mala dodať.

Čo sa týka zmeny vlastníka – pôvodný majiteľ firmy, ktorá bola vylúčená, už s týmto procesom nemá nič spoločné. Po ukončení tohto procesu je to úplne mimo nás.

A k otázke, či firma, ktorá nie je platcom DPH, dosahuje väčší zisk oproti firme, ktorá je platcom DPH – my pracujeme s konečnou cenou. To znamená, že pre nás je rozhodujúca cena vrátane DPH.

Náš rozpočet je nastavený tak, že nemôžeme pracovať s inou sumou. To je vysvetlenie tohto problému.“

Dôveru nevzbudzuje ani skutočnosť druhé obstarávanie na zabezpečenie EXPA „Organizačné zabezpečenie, realizácia odborného kultúrneho a sprievodného programu a komplexná prevádzka slovenskej expozície na EXPO 2025 Osaka“, bol zrušený potom,  ako uspela tá firma, ktorá vlastne neuspela v tom prvom tendri.

Výsledkom je, že SLOVAKIA TRAVEL dnes, keď je pár dní do začatia výstavy zabezpečeného dodávateľa na realizáciu týchto služieb. Ide pritom o mimoriadne rozsiahlu a náročnú zákazku, ktorá zahŕňa kompletné zabezpečenie prevádzky národného pavilónu počas celej doby trvania výstavy. Súčasťou zákazky sú služby ako logistika a doprava, personálne zabezpečenie, organizácia kultúrneho a spoločenského programu, prezentácia Slovenska prostredníctvom oficiálnych návštev, delegácií a množstva ďalších aktivít.

.

 

 Ako je dnes vlastne zabezpečená prevádzka výstavy, ktorá začína už 13. apríla?

„Pozrite, verejné obstarávanie bolo zrušené z dôvodu neustálych námietok smerovaných na Úrad pre verejné obstarávanie. Tento proces neustále predlžoval celý postup, až nám bolo jasné, že ho už nestihneme zrealizovať. Preto sme sa rozhodli súťaž zrušiť a všetko riešime v rámci našich vlastných možností, s využitím nášho vlastného personálu.

Verím, že výsledok bude kvalitný, načas a vynikajúci.“

Pre „poškodenú“ firmu vec týmto neskončila. Nakoľko vníma krivdu a nespravodlivosť, je pripravená podniknúť právne kroky.

.

Kompetentné vyšetrovacie orgány by mali získať dôveryhodné odpovede na nasledujúce otázky:

Prečo bola zo súťaže vylúčená /odstúpila firma s pre štát najvýhodnejšou ponukou?

Prečo boli z otvárania obálok vyhotovené 2 zápisnice. Jedna s dopočítanou DPH platnou v čase konania tendra (20 %), pri ktorej by bolo poradie iné a druhá s DPH platná až v roku 2025 (23 %), ktorá určila konečného víťaza. Ako mohol objednávateľ požadovať ponuky s v danom čase neplatnou DPH?

Ako je to s majetkovými pomermi vo víťaznej firme? Prečo zmenila majiteľa po uzatvorení zmluvy? Prečo sa ním stal pôvodný majiteľ firmy, ktorá dala najnižšiu cenovú ponuku a zo súťaže odstúpila?

Ako je to s majiteľom firmy a jeho obchodmi so štátom?

Prečo vyhrala súťaž firma s pochybnými referenciami, ktorá v súťaži, kde je kritériom konečná cena s DPH nie je platcom DPH. Firma, ktorá nemusí odviesť DPH štátu a tým pádom najviac získa?

V predošlom článku sme kritizovali, akým spôsobom sa s predošlým EXPO vysporiadali Sulíkovci. Richarda Sulíka, vtedajšieho predsedu strany SaS a ministra hospodárstva „preslávilo“ video o vypití baru na konci výstavy. Vtedajšia opozícia bola veľmi kritická k tomu čo SaSka pri prezentácii Slovenska predviedla. Vyššie uvedené skutočnosti naznačujú, že ani s aktuálnym EXPOm nemusí byť všetko kóšer. Vývoj kauzy budeme priebežne sledovať.

 

Tagy: EXPO, Osaka, tender
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Michal Durila

Dušan Hirjak

Milan Šupa

Gustáv Murín

Viktor Pondělík

Miroslav Urban

.
.
.

Spišiak zotrel Hamrana za vyjadrenia o Maškarovej. Prezidentky Policajného zboru sa zastal aj minister

Bývalý prezident Policajného zboru Slovenskej republiky Štefan Hamran (SaS) nedokáže prehltnúť fakt, že do funkcie policajného prezidenta minister vnútra Matúš…

05. 12. 2025 | Aktualizované 05. 12. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Francúzsko chcelo zostreliť drony nad svojou jadrovou základňou. Nedokázalo to

Vo Francúzsku sa pokúsili zostreliť bezpilotné lietadlá nad námornou základňou Île Longue, kde sú umiestnené jadrové ponorky s balistickými raketami,…

05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Najnovší prieskum: PS vedie. Demokrati pred KDH

Ak by sa parlamentné voľby konali na prelome novembra a decembra, zvíťazilo by v nich hnutie Progresívne Slovensko . Volilo…

05. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Brusel čaká historicky najväčší protest

V centre európskej politiky sa očakáva masová účasť poľnohospodárov a potravinárov z celej Európskej únie. 18. decembra má do Bruselu…

05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trump odhalil, čo si praje pre svet

Americký prezident predstavil dôležitý dokument – Národnú bezpečnostnú stratégiu . Stratégia menuje priority na západnej pologuli, okrajovo sa dotkne vojny…

05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
.

Svoboda pre HS: Bláhová nie je žiadna morálna autorita, prepojenia na OĽANO a Denník N sú zjavné. 900-tisícový obchod a previazané funkcie nemožno prehliadať

Poslanec NR SR Zdenko Svoboda nedávno poukázal na prepojenia bývalej šéfky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renáty Bláhovej s…

05. 12. 2025 | Rozhovory | 13 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Rozhovory | 13 min. čítania | 0 komentárov

Diplomatické zlyhanie alebo kríza vlastnej autonómie? Posúva sa Japonsko späť k militarizmu?

Vzťahy medzi Čínou a Japonskom prechádzajú najvážnejším otrasom za poslednú dekádu. Pritom ešte v roku 2024 po uvoľnení pandemických obmedzení…

05. 12. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Pohár trpezlivosti nad Matovičom pretiekol. Rozdávanie handier bude mať dohru

Pohár trpezlivosti nad vyčíňaním poslanca Igora Matoviča počas parlamentných zasadnutí pretiekol. Jeho pondelkové rozdávanie handier poslancom strany HLAS-SD bude mať…

05. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Za prvé dva štvrťroky roku 2025 Ukrajina nedostala takmer žiadnu finančnú pomoc od vlády USA

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

05. 12. 2025 | Aktualizované 05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Aktualizované 05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
.

Všetko vzácne a krehké

Matka a dcéra sa zúfalo pokúšajú zmieriť práve vo chvíli, keď ich vzťah môže navždy zničiť desaťročné tajomstvo – silný…

05. 12. 2025 | | PR článok | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | | PR článok | 2 min. čítania | 0 komentárov

Európska únia reparačným úverom pre Ukrajinu vzdoruje USA aj Putinovi. Alebo si sama pod sebou píli konár?

Európska únia sa snaží odolať tlaku zo strany Washingtonu a Moskvy, má totiž ambiciózne ciele. Chce si opäť získať plnohodnotné miesto…

05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Vyhrážky a urážky – progresívci nezvládli čeliť vlastným kauzám

Počas parlamentnej hodiny otázok a odpovedí sa vo štvrtok neovládli poslanci za PS, keď konfrontovali zástupcov vlády. Jedenástim ministrom vypísali…

05. 12. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

NATO: Európa si poradí aj s menším počtom amerických vojakov

Nižší počet amerických vojakov v Európe nezaťaží obranu kontinentu, povedal vrchný veliteľ spojeneckých síl NATO v Európe generál Alexus Grynkewich,…

05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

USA vyzývajú niekoľko európskych krajín, aby zablokovali poskytnutie „reparačného úveru“ Ukrajine z mrazených ruských aktív

USA vyzývajú niekoľko európskych krajín, aby zablokovali poskytnutie „reparačného úveru“ Ukrajine z mrazených ruských aktív, pretože sú potrebné na dosiahnutie…

05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Propaganda v schránkach: PS začalo kampaň dva roky pred voľbami

Progresívne Slovensko spustilo predvolebnú kampaň dva roky pred voľbami, nohami. Do schránok posiela farebný pamflet plný emócií, strašenia a prepisovania…

05. 12. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Balázs Orbán: „Európa stratila svoju dušu a smeruje k autoritárskej centralizácii“

Politický riaditeľ maďarského premiéra, Balázs Orbán predniesol jednu z najvýraznejších a najotvorenejších kritík súčasného politického smerovania Európskej únie počas fóra…

05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

V Európe rastie pochopenie potreby významných územných ústupkov Ukrajiny na ukončenie vojny

V Európe rastie pochopenie potreby významných územných ústupkov Ukrajiny na ukončenie vojny, píše El Pais

05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Putin je pripravený pokračovať v nepretržitých dodávkach palív do Indie

Vladimir Putin uviedol, že je pripravený pokračovať v „nepretržitých dodávkach“ palív do Indie. Krajina však čelí rastúcemu tlaku USA, aby…

05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku je prezident. Najviac si pohoršili Matovič a Majerský

Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku je prezident Peter Pellegrini. Dôveruje mu 40 percent Slovákov. Ukazujú to výsledky prieskumu agentúry Focus pre…

05. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vyhráva Čína v pretekoch inovácií?

Úspechy čínskeho inovatívneho vývoja jej umožňujú konkurovať Západu a zrejme ho aj prekonať v technologickom smere, s obavami pripúšťa FT. Jednoznačné vedúce…

05. 12. 2025 | Komentáre | 12 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Komentáre | 12 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinská strana prípad smrti Józsefa Sebestyéna uzavrela. Maďari budú zúriť

Ukrajinská strana sa vyjadrila ku smrti Józsefa Sebestyéna, Maďara, ktorý bol unesený ukrajinskými náborármi a ubitý na smrť, informuje denník Mandiner.…

05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Európa sa stratila v labyrinte svetovej politiky

Európska únia sa dnes prakticky v svetovej politike izolovala - upozornil maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na štvrtkovom plenárnom…

05. 12. 2025 | 0 komentárov

Poľsko investuje 2,3 miliardy eur do švédskych ponoriek s cieľom modernizovať námorníctvo

Poľsko posilňuje svoju prítomnosť v Baltskom mori investíciami do moderných ponoriek. V exkluzívnom rozhovore pre Euronews generálporučík Jaroslaw Gromadzinski zdôraznil…

05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Írsko, Španielsko, Slovinsko a Holandsko budú bojkotovať Eurovíziu v roku 2026

Írsko, Španielsko, Slovinsko a Holandsko budú bojkotovať Eurovíziu v roku 2026 kvôli tomu, že Izrael dostal povolenie zúčastniť sa na…

05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čína umiestnila vo vodách východnej Ázie veľké množstvo vojenských a pobrežných plavidiel

Čína umiestnila vo vodách východnej Ázie veľké množstvo vojenských a pobrežných plavidiel, informuje agentúra Reuters

05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Polícia vyšetruje incident v bratislavskej ubytovni, muž utrpel bodné zranenie

Polícia sa zaoberá vyšetrovaním nočného incidentu v ružinovskej ubytovni v Bratislave, pri ktorom mal 29-ročný muž bodnúť nožom 33-ročného muža…

05. 12. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Babiš sa stane českým premiérom 9. decembra

Český prezident Petr Pavel oznámil, že miliardár Andrej Babiš bude v utorok 9. decembra vymenovaný za premiéra. Babišova strana ANO…

05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Štátny fond rozvoja bývania mení prístup k bývaniu. Digitalizácia výrazne urýchli vybavovanie žiadostí

Štátny fond rozvoja bývania prechádza najväčšou modernizáciou za poslednú dekádu. Jeho cieľom je priblížiť sa ľuďom a výrazne zrýchliť proces…

05. 12. 2025 | Ekonomika | PR článok | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Ekonomika | PR článok | 1 min. čítania | 0 komentárov

Regenda dúfal, že zostane v NHL čo najdlhšie. Vedenie San Jose ho nevypočulo a posiela ho naspäť na farmu

Napriek tomu, že slovenský útočník Pavol Regenda skóroval v dvoch prvých zápasoch NHL po presune z farmy v AHL, vedenie…

05. 12. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Výkonná riaditeľka spoločnosti Euroclear uviedla, že ruské štátne aktíva zmrazené v EÚ je vhodnejšie využiť ako vyjednávací prostriedok pre dosiahnutie mieru na Ukrajine a nie na financovanie tzv. reparačnej pôžičky pre Kyjev.

16:33

V rokovaniach o ukončení vojny na Ukrajine nastávajú kľúčové dni, vyhlásil Orbán.

„Rokovania medzi Ruskom a USA majú rozhodujúci význam. Nastal kľúčový moment. V najbližších dňoch bude jasné, či sa vojna presunie smerom k Európe, alebo jej plamene zhasnú,“ vyhlásil Orbán.

16:26

Sejm neprelomil veto Nawrockého voči zákonu o kryptoaktívach. Za schválenie návrhu bolo 243 poslancov koalície, proti 192 poslancov opozície a nikto sa nezdržal hlasovania.

16:18

.

Napriek sľubom o zvrate v migrácii vstúpilo tento rok do Nemecka 100 000 žiadateľov o azyl

Nemecký kancelár Friedrich Merz sľúbil počas svojej kampane „de facto zákaz vstupu do Spolkovej republiky Nemecko pre všetkých“ pre osoby…

05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Indické námorníctvo si prenajíma od Ruska jadrovú ponorku

Rusko, 5. decembra 2025 - Téma návštevy ruského prezidenta Vladimira Putina v Naí Dillí je na titulných stranách všetkých hlavných…

05. 12. 2025 | 0 komentárov

Federica Mogheriniová odstupuje z funkcie rektorky College of Europe v dôsledku obvinení z podvodu

V liste adresovanom svojim študentom a absolventom bývalá šéfka zahraničnej politiky Európskej únie oznámila svoju rezignáciu z funkcie rektorky College…

05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Minister Rudolf Huliak sa pýta Jaroslava Naďa: „Prečo klamete?“

Minister cestovného ruchu a športu SR, Rudolf Huliak sa vyjadril ku klamstvám, ktoré šíri Jaroslav Naď ohľadne platov a odmien…

05. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Zatknutie neobchádza ani celebrity. Toto sú ich fotografie po zadržaní

Zatknutie môže postihnúť kohokoľvek - dokonca aj tých najslávnejších ľudí - a práve tieto momenty, zachytené na policajných fotografiách, často…

05. 12. 2025 | 0 komentárov

Anglicko zasiahlo zemetrasenie

Obyvatelia hlásia, že ich domy zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 3,3, ktoré podľa Britskej geologickej služby malo epicentrum neďaleko pobrežia Silverdale…

05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Michal Durila

Dušan Hirjak

Milan Šupa

Gustáv Murín

Viktor Pondělík

Miroslav Urban

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov