Podľa Wadephula už samotná ponuka Číny, že európskym podnikom umožní vývoz vzácnych zemín na základe všeobecných licencií, naznačuje možné zmiernenie obchodného napätia medzi Čínou a EÚ.
Orbán oznámil, že Turecko zaručí pokračovanie dodávok ruského plynu do Maďarska.
Včera 20:03
Európska komisia uviedla, že Meta, ktorej patria sociálne siete Facebook a Instagram, poskytne užívateľom v EÚ väčšiu kontrolu nad svojimi údajmi a bude sa im zobrazovať menej personalizovaných reklám.
EÚ vyzvala Thajsko i Kambodžu, aby „prejavili maximálnu zdržanlivosť“ po obnovení bojov v ich spornom pohraničí a naliehavo vyzvala obe krajiny, aby sa vrátili k pozastavenej mierovej dohode.
Pápež položil veniec bielych kvetov k stĺpu sochy Nepoškvrneného počatia Panny Márie na Španielskom námestí v Ríme. Pripomenul, že katolícka cirkev 8. decembra slávi Slávnosť Nepoškvrneného počatia Panny Márie.
Včera 19:23
Orbán po rokovaní s Erdoganom povedal, že európska ekonomika sa zmenila, vojenský priemysel bude mať čoraz väčší význam. Medzi Maďarskom a Tureckom, boli vybudované mosty, ktoré umožňujú vojensko-priemyselnú spoluprácu.
Zelenskyj opäť potvrdil, že kompromis v otázke územia v rámci mierových rokovaní v Ukrajine zatiaľ nebol dosiahnutý.
Pripomíname, že Rusko požaduje od Ukrajiny odovzdať celé územie Doneckej oblasti. Podľa médií túto požiadavku podporujú aj Američania, ktorí vyvíjajú tlak na Kyjev.
Film Jedna bitka za druhou o Paula Thomasa Andersona je s deviatimi nomináciami favoritom cien Zlatý glóbus. Nominácie oznámili v pondelok v Beverly Hills.
Grécki farmári požadujúci vyplatenie dotácií EÚ zastavili prevádzku dvoch hlavných medzinárodných letísk na ostrove Kréta – v Irakliu a Chanii.
Včera 18:14
Zelensky opustil Downing Street po rokovaniach s britským premiérom Starmerom bez komentára pre tlač, informujú ukrajinské médiá.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký kancelár Friedrich Merz opustili rezidenciu britského premiéra ešte skôr.
Včera 18:11
Merz a Macron už opustili rezidenciu britského premiéra, kde sa stretli so Zelenským a Starmerom, aby diskutovali o Trumpovom mierovom pláne.
Včera 18:06
Zelenskyj vyhlásil, že spolu s lídrami Veľkej Británie, Francúzska a Nemecka musia dnes prijať dôležité rozhodnutia.
Mertz zároveň povedal, že je skeptický voči niektorým detailom v návrhu USA na mierové urovnanie.
Macron povedal, že „ruská ekonomika začína trpieť, najmä po našich posledných sankciách“.
Starmer vyhlásil, že „otázka Ukrajiny je vecou Ukrajiny“.
Pripomíname, že Zelenskyj označil za najproblematickejšiu otázku požiadavku stiahnuť ukrajinské vojská z Donbasu.
Včera 18:05
Odborové zväzy Louvru majú v úmysle od 15. decembra začať štrajk proti zhoršujúcim sa pracovným podmienkam, informuje Le Monde.
„Každý deň sa sály múzea zatvárajú oveľa skôr, ako je plánované, kvôli nedostatku personálu, ako aj kvôli technickým poruchám a zchátralosti budovy. Prístup k umeleckým dielam je obmedzený… Návšteva Louvru sa stala skutočnou prekážkovou dráhou,“ uvádza sa vo vyhlásení troch odborových zväzov.
Včera 18:03
Wadephul vyzval Čínu, aby využila svoj vplyv na Rusko a prinútila Moskvu vstúpiť do serióznych rokovaní o ukončení vojny na Ukrajine.
Včera 17:49
Prezident KDR Félix Tshisekedi obvinil Rwandu z porušovania záväzkov, ktoré pre ňu vyplývajú z mierovej zmluvy podpísanej nedávno v Bielom dome s cieľom ukončiť ozbrojené násilnosti na východe KDR.
Pod vedením SNS: Vybudovanie Slovenskej expozície na EXPO 2025 v Japonsku dostala česká firma
SLOVAKIA TRAVEL, dnes v rukách Slovenskej národnej strany uzatvorilo pred koncom roka 2024 zmluvu na vybudovanie slovenskej expozície na svetovej výstave EXPO 2025 Osaka za 2 milióny EUR. Paradoxne s českou spoločnosťou. Vedenie SLOVAKIA TRAVEL nám poskytlo vysvetlenie
Štátne podniky/ organizácie Tipos a SLOVAKIA TRAVEL, momentálne v rukách SNS si zazmluvnili pred sviatkami nákup vysielacieho času s televíznymi gigantami v hodnote cca 10 mil. EUR. Urobili tak napriek tomu, že spoluprácu predošlej vlády s týmito médiami, najmä v období pandémie ostro kritizovali a netajili sa ani po voľbách 2023, že tieto peňazovody pretnú. Nestalo sa. Viac sme o tom písali tu.
Zmluva na výstavbu a demontáž slovenskej expozície na Expo 2025
Okrem toho generálna riaditeľka SLOVAKIA TRAVEL tesne pred koncom roka podpísala zmluvu, ktorá môže vyvolávať viaceré otázniky. Faktom je, že zmluva nadväzuje na predošlé aktivity SLOVAKIA TRAVEL v súvislosti s predošlou vládou schváleným uznesením o našej účasti na výstave EXPO 2025 v Osake ešte v roku 2022.
V predkladacej správe k uzneseniu je požiadavka na schválenie prostriedkov zo štátneho rozpočtu v sume 18 086 580 EUR, z toho 12,5 mil. na realizáciu expozície a 3,6 mil. na prevádzkové výdaje a 2 mil. na kultúrne a prezentačné podujatia, mediálnu komunikáciu, PR marketing.
Od účasti na podujatí si predošlá vláda sľubovala zvýšenie povedomia o atraktivite Slovenskej republiky prostredníctvom svojej národnej prezentácie na geograficky vzdialenom trhu Japonska a príspevok k rozvoju dlhodobých bilaterálnych slovensko-japonských hospodárskych vzťahov.
.
Generálnou komisárkou expozície, ktorú malo v tom čase na starosti Hirmanovo ministerstvo hospodárstva, bola menovaná Ing. Ivanu Magátovú, PhD., ktorá dnes šéfuje SLOVAKIA TRAVEL po tom, ako táto organizácia prešla z ministerstva dopravy pod dnes SNSkou riadené ministerstvo športu a cestovného ruchu. Už nová vláda prijala rozhodnutie, že slovenská účasť na výstave bude realizovaná formou zdieľaného pavilónu. Pôvodný rozpočet počítal aj s možnosťou vybudovania pavilónu vo vlastnej réžii.
Predmetom zmluvy o dielo podpísanej medzi SLOVAKIA TRAVEL a českou spoločnosťou ATYP Team s.r.o. v hodnote 1 977 670 EUR je uskutočnenie stavebných prác pre výstavbu slovenskej expozície na Svetovej výstave EXPO 2025 Osaka, ktorá sa bude konať v dňoch 13. apríla 2025 – 13. októbra 2025, konkrétne:
a) výstavba dočasnej stavby slovenskej expozície na odovzdanej ploche,
b) inštalácia a prenájom digitálnych technológii, zariadenia a potrebného vybavenia vrátane servisu a dopravy,
c) demontáž a odstránenie dočasnej stavby slovenskej expozície vrátane administratívnych priestorov po skončení svetovej výstavy
.
a to v súlade so Zmluvou, súťažnými podkladmi, projektovou dokumentáciou/technickou dokumentáciou.
Kľúčovým odborníkom – manažérom výstavby je Ing. Pavel Chvátal, ktorý je v súčasnosti jediným konateľom, majiteľom a spoločníkom spoločnosti ATYP Team s.r.o. Spoločnosť nie je platcom DPH. Nemá vlastnú web stránku, kde by uvádzala referencie na doposiaľ realizované zákazky na zmluvou požadované činnosti.
Vizualizácia vzťahov medzi ľuďmi a spoločnosťami – ATYP Team s.r.o. / Foto: finmag.cz
Predmetom podnikania spoločnosti sú okrem iného: prípravné a dokončovacie práce, špecializované stavebné činnosti, sprostredkovanie obchodu a služieb, príprava a vypracovanie technických návrhov, grafické a kresličské práce, prevádzkovanie kultúrnych, osvetových a zábavných zariadení, organizovanie kultúrnych produkcií, zábav, výstav, veľtrhov, prehliadok, predajných a podobných podujatí, poskytovanie technických služieb.
Výstavba slovenskej expozície obsahuje konštrukčnú časť realizácie národnej expozície, ktorá zahŕňa všetky tesárske, kováčske maliarske, podlahové, elektroinštalačné a inštalačné práce, vodoinštalačné práce, stavebné a montážne práce príslušenstva a nábytku, inštalačné práce LED a LCD panelov a ľahké elektroinštalačné práce, ako aj práce spojené s demontážou celej slovenskej expozície po skončení výstavy. Zároveň je obsahom zákazky aj inštalácia a prenájom zariadenia a potrebného vybavenia (digitálnej technológie) vrátane servisu a dopravy.
Digitálnymi technológiami slovenskej expozície sú: LED Vision v dvoch rôznych rozlíšeniach, LED Vision Interactive, ktorý obsahuje naklonenú obrazovku, dotykovú obrazovku a laserový 3D skener, zaoblená LED Vision, Podlahová LED Vision a 5 LCD monitorov. Súčasťou dodávky je aj Video réžia pre ovládanie digitálnych technológií.
.
Jednou z príloh zmluvy je cenová kalkulácia:
Cenová kalkulácia / Foto: Screenshot
Pri výstavbe a následnej demontáži slovenskej expozície po ukončení EXPO 2025 Osaka je úspešný uchádzač/ zhotoviteľ povinný úzko spolupracovať s verejným obstarávateľom/ objednávateľom a organizátorom EXPO asociáciou v súlade so všetkými ich pokynmi a v súlade s príslušnými japonskými právnymi predpismi a nariadeniami, vyhláškami prefektúry Osaka a mesta Osaka a inými právnymi predpismi a nariadeniami vzťahujúcimi sa na predmet tejto zákazky.
Prepojenia medzi SNS a spoločnosťou ATYP Team s.r.o. nie sú verejne známe. Medializované boli zlyhania slovenskej účasti na Expo 2021-2022 v Dubaji. S kritikou sa stretla jeho realizácia pod vedením ministerstva hospodárstva, ktoré v tom čase riadil Richard Sulík. Pozornosť pred voľbami 2023 pútalo video o „vypití“ baru.
Preto je verejnosť citlivá na míňanie verejných zdrojov na takéto prezentácie Slovenska. S nimi spojené prípadné tunelovanie prostriedkov v čase konsolidácie by SNS mohlo zlomiť väz.
Smútok a rozčarovanie vyvoláva vo mne iná skutočnosť. Slovenská expozícia je viac-menej virtuálna. To so škrípaním zubov dokážem akceptovať. Čaká nás predsa digitálna budúcnosť. Avšak buď platí, že po 30 rokoch budovania samostatného štátu nedokážeme vytvoriť ani vlastnú sebaprezentáciu vlastnými rukami. Alebo máme nastavené riadenie štátu tak, že ani na vlastnú prezentáciu (vybudovať slovenskú expozíciu) v konkurencii s inými národmi sveta nemusíme použiť vlastný um, schopnosti, ruky, nohy. A je úplne jedno, kto agentúru, ktorá našu slovenskú prezentáciu doma či vo svete riadi. Malo by byť psou povinnosťou, aby to robili naši ľudia, aby sme využili vlastný um, vlastné schopnosti, vlastné ruky, či nohy.
Skutočnosť, že 2 milióny z verejných prostriedkov skončí u našich susedov ma pri tomto trápi úplne najmenej.
Alebo je Slovensko už len virtuálna krajina?
Vyjadrenie SLOVAKIA TRAVEL
Na uvedenú zmluvu sme sa preto opýtali na Odbore komunikácie SLOVAKIA TRAVEL. Odpovede na naše otázky nám poskytla jeho vedúca Mgr. Zuzana Eliášová. Jej odpovede zverejňujeme v plnom znení.
.
Koľko a ktoré firmy na výzvu 28460 – WYP Vestník č. 228/2024 – 19.11.2024 reagovali?
Verejné obstarávanie bolo vyhlásené vo Vestníku VO pre neobmedzený okruh hospodárskych subjektov/spoločností. Nakoľko verejné obstarávanie bolo zadávané v elektronickom systéme EVO, ktorý zabezpečuje plnú elektronizáciu a anonymitu, nemáme informáciu o všetkých záujemcoch, ktorí na výzvu na predkladanie ponúk reagovali a preštudovali si zadanie. V stanovenej lehote však podali ponuky piati uchádzači.
Čo bolo kritériom výberu práve tejto českej firmy?
Kritérium na vyhodnotenie ponúk bolo stanovené pre všetkých uchádzačov rovnako, t.j. kritériom bola najnižšia cena za realizáciu celého predmetu zákazky v EUR s DPH. Úspešný uchádzač (v tomto prípade česká spoločnosť ATYP Team, s. r. o.) splnila všetky stanovené podmienky účasti a požiadavky na predmet zákazky, a nakoľko tento uchádzač predložil najnižšiu cenu za realizáciu celého predmetu zákazky, stala sa jeho ponuka úspešnou a SLOVAKIA TRAVEL s touto spoločnosťou uzatvorila zmluvu o dielo. V zmysle súťažných podmienok musí víťazný uchádzač rešpektovať nielen slovenskú legislatívu o verejnom obstarávaní, ale postupovať v zmysle zverejnenej projektovej dokumentácie, ideového návrhu a pravidiel organizátora.
.
Prečo dostala prednosť pred slovenskými?
Tak ako bolo vyššie uvedené, v tomto verejnom obstarávaní boli stanovené podmienky účasti, požiadavky na predmet zákazky a kritérium na vyhodnotenia ponúk pre všetky spoločnosti rovnako, t.j. nediskriminačne pre všetky hospodárske subjekty/spoločnosti bez ohľadu na sídlo spoločnosti. Ponuka uchádzača/spoločnosti ATYP Team s. r. o. splnila všetky podmienky účasti, požiadavky na predmet zákazky a predložila najnižšiu celkovú cenu, z uvedeného dôvodu sa jeho ponuka stala úspešnou a prišlo k uzatvoreniu zmluvného vzťahu.
Aké referencie s výstavbou/ demontážou stánku pre výstavu v zahraničí má vybraná firma? Nemá ani vlastnú web stránku. Kto si u tejto firmy obdobný typ zákazky objednal doteraz?
.
Úspešný uchádzač/spoločnosť ATYP Team s. r. o. v rámci vyhodnotenia ponúk preukázala splnenie technickej a odbornej spôsobilosti – preukázala splnenie minimálnu úroveň požadovaných referencií, konkrétne 2 referenciami technickej realizácie expozície na veľtrhu v zahraničí mimo územia sídla podnikania uchádzača (v Nemecku) na ploche viac ako 80 m2 v sledovanom období. Povinnosť mať webovú stránku pri účasti vo verejnom obstarávaní nie je pre žiadne spoločnosti zákonnou úpravou zadefinovaná.
S ktorými slovenskými subdodávateľmi bude firma spolupracovať, aby najväčší podiel zostal doma na Slovensku?
Zákon o verejnom obstarávaní pre verejného obstarávateľa neumožňuje definovať podiel subdodávok, ktoré je uchádzač povinný zadať spoločnostiam v mieste sídla verejného obstarávateľa (na Slovensku). Voľba a potreba využitia kapacít subdodávateľov je v plnej kompetencii zhotoviteľa. Každopádne akékoľvek zapojenie kapacít subdodávateľa/ov do plnenia zákazky nezbavuje zhotoviteľa zodpovednosti, keďže za plnenie realizované subdodávateľom zodpovedá ako keby ho zhotoviteľ plnil sám. Treba tiež uviesť, že organizátor v komunikácii s verejným obstarávateľom viackrát zdôrazňoval potrebu lokálnych (rozumej japonských) subdodávateľov. Predmetné zdôvodňoval najmä certifikáciou použitých materiálov a kvalifikáciou pracovníkov v zmysle japonskej stavebnej a pracovno-právnej legislatívy.
Požiadali sme aj o rozhovor s generálnou riaditeľkou SLOVAKIA TRAVEL k slovenskej expozícii v Osake ako aj k zmluve na jej výstavbu a demontáž, ktorý nám bol odmietnutý so slovami „Tému sme Vám detailne vysvetlili v zaslaných odpovediach, rozhovor v štúdiu nevyužijeme.“
SLOVAKIA TRAVEL svoje predošlé stanovisko doplnil o nasledujúce vyjadrenie:
.
Národná organizácia pre podporu cestovného ruchu SLOVAKIA TRAVEL systematicky a cielene pracuje na príprave dôstojnej prezentácie Slovenska na Svetovej výstave v japonskej Osake. Cieľom je profesionálne a pútavo odprezentovať Slovenskú republiku, podporiť náš cestovný ruch na vzdialených trhoch, ako aj zapracovať na rozvoji podnikateľského a investičného prostredia prostredníctvom tohto prestížneho medzinárodného podujatia. EXPO je zároveň obrovská platforma na podporu vedy, techniky, inovácií, kultúry, obchodu, podnikania či cestovného ruchu a Slovensko plánuje byť jej plnohodnotným vystavovateľom bez reputačného rizika.
Našu expozíciu opierame o 9 tematických okruhov, ktorými sú: 1. víno, 2. kultúrne dedičstvo, 3. čistý priemysel, 4. zdravie a inovácie, 5. šport, 6. chuť regiónov, 7. voda, 8. hrou k poznávaniu, 9. umenie.
SLOVAKIA TRAVEL každé jedno euro investované na prezentáciu Slovenska investuje zodpovedne s cieľom čo najvýraznejšej efektivity.
EXPO 2025 Osaka, Kansai
Na snímke EXPO 2025 v japonskom regióne Kansai v Osake / Foto: Screenshot
Japonská kandidatúra týkajúca sa EXPO 2025 Osaka, Kansai, bola schválená Valným zhromaždením Bureau International des Expositions v roku 2020. Hlavná téma výstavy je „Vytváranie budúcej spoločnosti pre naše životy“, ktorej cieľom je podnietiť medzinárodnú komunitu k spoločnej tvorbe pri navrhovaní udržateľnej spoločnosti, ktorá podporuje predstavy jednotlivcov o tom, ako chcú žiť.
„Záchrana životov“, „Posilnenie životov“ a „Spájanie životov“ sú tri podtémy výstavy EXPO, ktoré sa zameriavajú na vítanie a zváženie „života“, na ochranu životov, na obohatenie životov jednotlivcov a rozšírenie ich potenciálu.
EXPO 2025 Osaka Kansai poskytne svetu príležitosť spojiť sa v jednom mieste, kde budú preskúmané témy „život“. Toto EXPO posilní vzájomné vzťahy medzi ľuďmi s rôznymi hodnotami z celého sveta, výsledkom čoho budú nové ľudské siete a kreatívne nápady. EXPO 2025 Osaka Kansai bude zdieľať nádeje na lepšiu budúcnosť s prekonaním súčasnej globálnej krízy, s ohľadom na ochranu životov ľudí a zamyslením sa nad životom a životným štýlom.
.
Areál EXPO sa nachádza v Yumeshime, umelom ostrove na nábreží v Osake, ktorý návštevníkom ponúka výhľad na vnútrozemské more Seto. Ostrov je hranatý s rozlohou 390 hektárov s rekultivovanou pôdou, ktorá sa buduje z miestneho stavebného odpadu v zálive Osaka. Názov v preklade znamená Ostrov snov. EXPO bude propagované ako spojenie so svetom cez okolité more a oblohu, pričom programy budú využívať polohu miesta konania.
Slovenská republika sa bude prezentovať národnou expozíciou v tematickej zóne „Záchrana životov (Saving Lives)“. Cieľom slovenskej expozície je vytvorenie príťažlivého priestoru, ktorý prezentuje Slovensko ako modernú krajinu dobrých nápadov a príležitostí.
Priestor je definovaný ako prostredie, v ktorom sa odohráva interakcia medzi človekom a jeho okolím. Účelom priestoru bude poskytnúť miesto, kde sa budú realizovať konkrétne aktivity, vytvárať zážitky a podporovať komunikácia.
Slovenská expozícia bude zložená zo 4 častí:
1. časť: stála prezentácia všetkých tematických okruhov výstavy Slovenska formou projekcie na strečových plachtách a LCD digitálnych technológiách v iluzívnych mini priestoroch: Hlavné témy slovenskej expozície budú: voda nad zlato, vplyv klímy na kvalitu vína, čistý priemysel, chuť regiónov, zdravie a inovácie, hrou k poznávaniu, šport ako motivácia, obnova dedičstva, umenie a móda.
.
2. časť: 360 stupňová projekcia s iluzívnou hĺbkou – zrkadlá na podlahe a výškou zrkadla na strope. Priestor bude slúžiť na prezentovanie aktuálnej témy a bude tu aj priestor na artefakt/ shooting point/ photo point (napr.: vodopád, studňa s vodou a pod.).
Podľa Wadephula už samotná ponuka Číny, že európskym podnikom umožní vývoz vzácnych zemín na základe všeobecných licencií, naznačuje možné zmiernenie obchodného napätia medzi Čínou a EÚ.
Orbán oznámil, že Turecko zaručí pokračovanie dodávok ruského plynu do Maďarska.
Včera 20:03
Európska komisia uviedla, že Meta, ktorej patria sociálne siete Facebook a Instagram, poskytne užívateľom v EÚ väčšiu kontrolu nad svojimi údajmi a bude sa im zobrazovať menej personalizovaných reklám.
EÚ vyzvala Thajsko i Kambodžu, aby „prejavili maximálnu zdržanlivosť“ po obnovení bojov v ich spornom pohraničí a naliehavo vyzvala obe krajiny, aby sa vrátili k pozastavenej mierovej dohode.
Pápež položil veniec bielych kvetov k stĺpu sochy Nepoškvrneného počatia Panny Márie na Španielskom námestí v Ríme. Pripomenul, že katolícka cirkev 8. decembra slávi Slávnosť Nepoškvrneného počatia Panny Márie.
Včera 19:23
Orbán po rokovaní s Erdoganom povedal, že európska ekonomika sa zmenila, vojenský priemysel bude mať čoraz väčší význam. Medzi Maďarskom a Tureckom, boli vybudované mosty, ktoré umožňujú vojensko-priemyselnú spoluprácu.
Francúzsky prezident pred časom navrhol, aby médiá niesli označenie udelené odborníkmi, ktoré by ich odlišovalo od šíriteľov falošných alebo neoverených…
08. 12. 2025 |Zo zahraničia|
5 min. čítania |0 komentárov
08. 12. 2025 |Zo zahraničia|
5 min. čítania |0 komentárov
Policajti z varšavského okresu Śródmieście zadržali troch ukrajinských občanov. Podozrivé osoby „cestovali po Európe“ v osobnom aute, ktoré bolo plné hackerského…
08. 12. 2025 |Z domova|
4 min. čítania |0 komentárov
08. 12. 2025 |Z domova|
4 min. čítania |0 komentárov
Donald Trump vyhlásil, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nie je pripravený podpísať mierový návrh podporovaný USA, ktorého cieľom je ukončiť…
08. 12. 2025 |Zo zahraničia|
4 min. čítania |0 komentárov
08. 12. 2025 |Zo zahraničia|
4 min. čítania |0 komentárov
Na to, že medzi nebezpečenstvami, ktoré hrozia opozícii, zaujíma bezohľadná propaganda liberálnych médií popredné miesto, v poslednej dobe upozornilo už…
Belgický depozitár Euroclear, správca zmrazených ruských aktív, kritizoval reparačnú pôžičku pre Ukrajinu ako krehkú, nepredvídateľnú a rizikovú. Použitie ruských suverénnych…
08. 12. 2025 |Zo zahraničia|
6 min. čítania |0 komentárov
08. 12. 2025 |Zo zahraničia|
6 min. čítania |0 komentárov
Podľa Wadephula už samotná ponuka Číny, že európskym podnikom umožní vývoz vzácnych zemín na základe všeobecných licencií, naznačuje možné zmiernenie obchodného napätia medzi Čínou a EÚ.
Orbán oznámil, že Turecko zaručí pokračovanie dodávok ruského plynu do Maďarska.
Včera 20:03
Európska komisia uviedla, že Meta, ktorej patria sociálne siete Facebook a Instagram, poskytne užívateľom v EÚ väčšiu kontrolu nad svojimi údajmi a bude sa im zobrazovať menej personalizovaných reklám.
EÚ vyzvala Thajsko i Kambodžu, aby „prejavili maximálnu zdržanlivosť“ po obnovení bojov v ich spornom pohraničí a naliehavo vyzvala obe krajiny, aby sa vrátili k pozastavenej mierovej dohode.
Pápež položil veniec bielych kvetov k stĺpu sochy Nepoškvrneného počatia Panny Márie na Španielskom námestí v Ríme. Pripomenul, že katolícka cirkev 8. decembra slávi Slávnosť Nepoškvrneného počatia Panny Márie.
Včera 19:23
Orbán po rokovaní s Erdoganom povedal, že európska ekonomika sa zmenila, vojenský priemysel bude mať čoraz väčší význam. Medzi Maďarskom a Tureckom, boli vybudované mosty, ktoré umožňujú vojensko-priemyselnú spoluprácu.
Zelenskyj opäť potvrdil, že kompromis v otázke územia v rámci mierových rokovaní v Ukrajine zatiaľ nebol dosiahnutý.
Pripomíname, že Rusko požaduje od Ukrajiny odovzdať celé územie Doneckej oblasti. Podľa médií túto požiadavku podporujú aj Američania, ktorí vyvíjajú tlak na Kyjev.
Film Jedna bitka za druhou o Paula Thomasa Andersona je s deviatimi nomináciami favoritom cien Zlatý glóbus. Nominácie oznámili v pondelok v Beverly Hills.
Grécki farmári požadujúci vyplatenie dotácií EÚ zastavili prevádzku dvoch hlavných medzinárodných letísk na ostrove Kréta – v Irakliu a Chanii.
Včera 18:14
Zelensky opustil Downing Street po rokovaniach s britským premiérom Starmerom bez komentára pre tlač, informujú ukrajinské médiá.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký kancelár Friedrich Merz opustili rezidenciu britského premiéra ešte skôr.
Včera 18:11
Merz a Macron už opustili rezidenciu britského premiéra, kde sa stretli so Zelenským a Starmerom, aby diskutovali o Trumpovom mierovom pláne.
Včera 18:06
Zelenskyj vyhlásil, že spolu s lídrami Veľkej Británie, Francúzska a Nemecka musia dnes prijať dôležité rozhodnutia.
Mertz zároveň povedal, že je skeptický voči niektorým detailom v návrhu USA na mierové urovnanie.
Macron povedal, že „ruská ekonomika začína trpieť, najmä po našich posledných sankciách“.
Starmer vyhlásil, že „otázka Ukrajiny je vecou Ukrajiny“.
Pripomíname, že Zelenskyj označil za najproblematickejšiu otázku požiadavku stiahnuť ukrajinské vojská z Donbasu.
Včera 18:05
Odborové zväzy Louvru majú v úmysle od 15. decembra začať štrajk proti zhoršujúcim sa pracovným podmienkam, informuje Le Monde.
„Každý deň sa sály múzea zatvárajú oveľa skôr, ako je plánované, kvôli nedostatku personálu, ako aj kvôli technickým poruchám a zchátralosti budovy. Prístup k umeleckým dielam je obmedzený… Návšteva Louvru sa stala skutočnou prekážkovou dráhou,“ uvádza sa vo vyhlásení troch odborových zväzov.
Včera 18:03
Wadephul vyzval Čínu, aby využila svoj vplyv na Rusko a prinútila Moskvu vstúpiť do serióznych rokovaní o ukončení vojny na Ukrajine.
Včera 17:49
Prezident KDR Félix Tshisekedi obvinil Rwandu z porušovania záväzkov, ktoré pre ňu vyplývajú z mierovej zmluvy podpísanej nedávno v Bielom dome s cieľom ukončiť ozbrojené násilnosti na východe KDR.
Kremeľ ocenil najnovšiu stratégiu národnej bezpečnosti Donalda Trumpa, označujúc ju za povzbudzujúcu zmenu politiky, ktorá do veľkej miery korešponduje s…
08. 12. 2025 |Zo zahraničia|
2 min. čítania |0 komentárov
08. 12. 2025 |Zo zahraničia|
2 min. čítania |0 komentárov
Podľa Wadephula už samotná ponuka Číny, že európskym podnikom umožní vývoz vzácnych zemín na základe všeobecných licencií, naznačuje možné zmiernenie obchodného napätia medzi Čínou a EÚ.
Orbán oznámil, že Turecko zaručí pokračovanie dodávok ruského plynu do Maďarska.
Včera 20:03
Európska komisia uviedla, že Meta, ktorej patria sociálne siete Facebook a Instagram, poskytne užívateľom v EÚ väčšiu kontrolu nad svojimi údajmi a bude sa im zobrazovať menej personalizovaných reklám.
Nová Trumpova Národná bezpečnostná stratégia znamená rozhodujúci zlom v transatlantickom partnerstve. Ako jeden z mála, europoslanec Petr Bystroň nezdráhal prehovoriť otvorene…
08. 12. 2025 |Zo zahraničia|
3 min. čítania |0 komentárov
08. 12. 2025 |Zo zahraničia|
3 min. čítania |0 komentárov