Denník N vyzýva poslancov OĽaNO k palácovému prevratu. O čo ide majstrom N?

Bratislava 14. februára 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann,SITA-Úrad vlády SR)

 

„Minulý týždeň rozosievala ústredná vláda do krajiny najväčší chaos, aký táto republika zažila,“ konštatoval neformálny orgán koaličnej moci Denník N. Predznamenáva toto vyjadrenie budúce udalosti?

Igor Matovič
Na snímke premiér SR Igor Matovič (OĽaNO)

„Taký zmätok s okamžitým vplyvom na konkrétne životy miliónov ľudí sa nepodarilo vyrobiť ani tým najneschopnejším a najskorumpovanejším vládam v časoch ich najväčších vládnych kríz,“ napísal Konštantín Čikovský v Denníku N. A keď toto napíše taká dôležitá páka diaľkového riadenia ako Denník N, tak to nebude náhoda.

 

Aj Denník N uznáva, že Smer mal pravdu?

Čikovský píše, že „predvolebné video Smeru, ktoré túto partiu zobrazuje ako bandu vrieskajúcich detí, sa zdá zrazu prorocké a primerané“ a varuje pred tým, čo sa môže s krajinou stať, keď verejnosť „v priamom prenose pozoruje vládu, o ktorej nie je jasné, kto ju práve riadi, o čom vlastne rokuje, či práve rokuje, či sa na niečom dohodla alebo ešte nie, a čo to vlastne má byť, čo z toho pre koho vyplýva a dokedy to bude platiť.“

Pán Čikovský ešte píše, že je ohrozený elementárny pocit bezpečia, keď „minulý týždeň to vyzeralo tak, že keby ministrov okamžite vymenil hocikto vyžrebovaný napríklad spomedzi primátorov a starostov alebo riaditeľov škôl, bolo by to lepšie.“

Samozrejme, vzápätí to všetko usilovne relativizoval a napísal, že to všetko je aj tak lepšie, než Smer či Hlas. Lebo vraj táto vláda „kradne oveľa menej“ (koľko presne je oveľa menej, pán Čikovský?…)

Problém je Igor Matovič a lepšie to už nebude, hovorí Čikovský: „Čím neskôr odíde z funkcie premiéra, tým väčšie škody z toho bude mať krajina.“ A preto by podľa neho poslanci OĽaNO mali Matoviča vymeniť.

 

Prečo Denník N navrhuje v OĽaNO palácový prevrat?

Čikovský navrhuje: „Moc vymeniť Igora Matoviča majú poslanci OĽaNO. Je ich tak veľa, že ak politickým partnerom ponúknu namiesto neho iného premiéra, každý bude súhlasiť. Do termínu riadnych volieb sú ešte tri roky, za ktoré možno okolo nového premiéra alebo premiérky luxusne vybudovať novú politickú stranu so šancou znova vyhrať voľby.“

Pán Čikovský teda otvorene koalíciu vyzýva, aby zvrhla svojho polopríčetného vodcu. Netrvá na tom, aby celá junta potom, čo tu predviedla, odišla na smetisko dejín – stačí, keď vymenia Matoviča. Nároky teda naozaj nemá vysoké – spomeňme si, čo písal o niekoľko riadkov vyššie: „…keby ministrov okamžite vymenil hocikto vyžrebovaný napríklad spomedzi primátorov a starostov alebo riaditeľov škôl, bolo by to lepšie“…

„Dá sa to robiť aj bez Igora Matoviča a je to férové aj voči voličom. Nič zo sľubov, ktoré dávalo OĽaNO vo voľbách, nie je viazané na súčasného predsedu vlády,“ píše Čikovský a ťažko povedať, či to myslí vážne, alebo ironicky: keďže OĽaNO, ešte pár dní pred vlaňajšími voľbami virtuálna strana so štyrmi členmi, bola vždy iba „one man show“ Igora Matoviča.

Ale čo majstri N sledujú tým, že vyzývajú koaličníkov k tomu istému, ako tá démonická opozícia? Aj majstri N sa boja, že táto vláda v podobe, v akej tu teraz je, je jedna obrovská katastrofa a ak s tým niečo neurobia, tak v najbližších voľbách to občania celému slniečkovému táboru zrátajú nevídaným spôsobom? Možno.

Čikovský vysvetľuje: „Dôležité je vyhnúť sa falošnej dileme, že alternatívou k vláde Igora Matoviča je vláda Petra Pellegriniho alebo predčasné voľby. Netreba všetko preskupovať, stačí vymeniť predsedu vlády a zobrať na vedomie, že Igor Matovič to, bohužiaľ, neprijme, vráti sa do parlamentu a znova bude výborný vo svojej najlepšej role – v opozícii. Tentoraz ku vlastnej koalícii.“

Lenže je to jediná inšpirácia (či skôr konšpirácia), ktorá majstrov N motivuje k podobným výzvam?

 

V kríkoch číha Naď

Pravda je však taká, že tie výzvy majú dlhodobo predovšetkým iný dôvod. Igor Matovič bol dobrý ako šoumen, ako lokomotíva na pritiahnutie voličov, lenže nie je celkom tým správnym kádrom, akého by si „tie podstatné“ kruhy v úzadí predstavovali v pozícii premiéra a šéfa koaličnej strany s takým obrovským výtlakom, v porovnaní s ostatnými koaličnými trpaslíkmi.

Jaroslav Naď
Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď

Oni potrebujú mať na takom dôležitom poste niekoho mentálne, diplomaticky, politicky štandardného a spoľahlivého – nie cirkusanta, ktorý dokázal v Elyzejskom paláci v oficiálnom príhovore porozprávať o tom, ako ho strihala jedenásťročná dcéra (Čo by nabudúce mohol stvárať a tárať v Buckinghamskom paláci, či nebodaj v samotnom Bielom dome? Hovoril by o ponožkách, slipoch?)

Už minulé leto prenikali z OĽaNO chýry, že isté veľvyslanectvo, kruhy okolo Denníka N a ľudia z  OĽaNO sa dohodli na výmene premiéra, keď namiesto Matoviča bude v pravej chvíli na jeho miesto dosadený oveľa zapálenejší a veci euroatlantizmu oddanejší Jaroslav Naď.

Ale prečo je také dôležitá výmena nestabilného Matoviča za niekoho ako Jaroslav Naď? Prečo treba, aby na Slovensku boli pri moci plne „konsolidované“ euroatlantické sily? Pre lepšie pochopenie sa treba pozrieť na väčší obraz politickej situácie v Európe. Slovensko je dôležité ako klin medzi dvomi najviac vzdorovitými členskými štátmi EÚ Poľskom a Maďarskom, ale aj ako most na Ukrajinu a v neposlednom rade je stále viacmenej „panenské“ z hľadiska strategickej militarizácie.

 

Kto v skutočnosti drží v rukách moc? 53 ľudí „z ulice“!

V jednom však má Čikovský pravdu: naozaj teraz majú všetko v rukách poslanci OĽaNO. Je to 53 ľudí, ktorí si zrejme ani sami neuvedomujú, aký veľký diel zodpovednosti je na nich. Igor Matovič, majiteľ štvorčlovekovej strany OĽaNO, ich zozbieral „na ulici“ a pod prísľubom lojálnosti ich používa ako hlasovacie opičky, lenže nikde nie je napísané, že títo dobrí ľudia jedného dňa neprecitnú a nezačnú konať podľa vlastnej vôle a vôle občanov, medzi ktorými žijú.

Ako rozhodujúci parlamentný balík poslancov sa podieľali na schvaľovaní všetkých tých podozrivých zmien zákonov v zrýchlenom konaní a keby si uvedomili situáciu, tak by zase naopak, práve oni mohli byť tou silou, ktorá by mohla zatiahnuť ručnú brzdu skôr, než dôjde k najhoršiemu.

Ako by mohli precitnúť? Mohli by im k tomu pomôcť napríklad aj ich susedia, známi, či iní ich voliči, ktorí nie sú ešte celkom postihnutí lockdownovým syndrómom a vidia, aká katastrofa je strana OĽaNO a jej vláda, ako aj majiteľ celého toho predstavenia.

 

Ako to zmeniť?

Keby sa na nich obrátili občania z regiónu, z ktorého týchto 53 ľudí prišlo do parlamentu, keby s nimi začali diskutovať, keby sa pokúsili im otvoriť oči a vysvetliť im, do čoho sa to nechali vmanévrovať, tak by sa možno dal urýchliť proces, ktorý je aj tak neodvratný: koniec junty a preformátovanie politickej scény.

Možno by sa zamysleli nad tým, ako naložili s dôverou ľudí, ktorí im naozaj verili, že budú robiť niečo pre ich lepší život. Teraz, keď vidia čo sa deje, by si možno úprimne odpovedali na otázku, či ich voliči skutočne chcú takúto politiku. Možno by sa sami seba spýtali, či občania namiesto fungujúcich škôl či nemocníc naozaj chceli protihybridné vrtuľníky pána Naďa. Či chceli extrémne ponížené riťolezectvo voči USA. Či chceli rozbitie systému bŕzd a protiváh v justičnom systéme. Či občania chceli naozaj unikátny kovid-teror, ktorého výsledkom je, že z najmenej postihnutých krajín sme to dopracovali medzi krajiny s najhorším percentom úmrtí na koronu. Či občania „s holým zadkom“ skutočne chcú, aby si banky brali k sebe domov do zahraničia celé svoje stámiliónové zisky… atď.

Či občania naozaj toto chceli, aby na miesto predsedu parlamentu bol dosadený mafián, na miesto vedúceho špecializovaného zdravotníckeho ústavu namiesto špičkového odborníka bol dosadený hutník, na miesto špeciálneho prokurátora, ktorý by svojou nezávislosťou mal strážiť politikov, bol dosadený ten najsprofanovanejší z politikov, na miesto ministerky pre informatizáciu, regionálny rozvoj a investície bola dosadená bábkoherečka, za ministra školstva bol dosadený obuvník či kaderník…

Tu je priestor pre každého z nás: každý sa môže obrátiť na svojho poslanca a pokúsiť sa dostať od neho odpovede na podobné otázky (áno, občania z nitrianskeho, banskobystrického či trenčianskeho kraja to majú ťažšie, keďže tam tých poslancov za OĽaNO na výber až tak veľa nie je).

 

Poslanci Národnej rady SR za OĽaNO vo volebnom období 2020 – 2024

 

Bratislavský kraj

Anna Andrejuvová                 Bratislava

Gábor Grendel                        Bratislava

Róbert Halák                           Pezinok

Katarína Hatráková               Bratislava

Eva Horváthová                      Bratislava

Ján Kerekréti                           Bratislava

Monika Kozelová                    Bratislava

Peter Kremský                         Pezinok

Ján Krošlák                             Bratislava

Juraj Krúpa                             Bratislava

Karol Kučera                           Bratislava

Richard Nemec                       Bratislava

Anna Remiášová                     Bratislava

Ján Szőllős                               Bernolákovo

Jaromír Šíbl                             Bratislava

Romana Tabák                        Bratislava

Milan Vetrák                           Bratislava

 

Trnavský kraj

Kristián Čekovský                  Hviezdoslavov

Lucia Drábiková                     Piešťany

Dominik Drdul                        Trnava

Sebastián Kozarec                   Dechtice

Anna Mierna                            Skalica

Marcel Mihalik                         Piešťany

Andrej Stančík                         Piešťany

Marek Šefčík                            Holíč

 

Nitriansky kraj

Martin Čepček                        Veľký Lapáš

Lukáš Kyselica                        Nové Zámky

 

Trenčiansky kraj

Ján Herák                                Považská Bystrica

Anna Záborská                        Bojnice

 

Banskobystrický kraj

Martina Brisudová                Poltár

Jozef Pročko                           Halič

 

Žilinský kraj

Peter Dobeš                            Rajecké Teplice

Igor Hus                                  Turčianske Teplice

Monika Kavecká                    Kunerad

Milan Kuriak                          Tvrdošín

Richard Vašečka                     Svederník

Peter Vons                               Martin

 

Košický kraj

Juraj Gyimesi                          Čičarovce

Rastislav Jílek                         Trebišov

Peter Liba                                 Košice

Radovan Marcinčin                Spišská Nová Ves

Erik Ňarjaš                               Slivník

Milan Potocký                         Michalovce

Mária Šofranko                       Spišská Nová Ves

Vojtech Tóth                            Košice

Jarmila Vaňová                       Ďurkov

Vladimír Zajačik                     Rejdová

 

Prešovský kraj

Jozef Bubnár                           Vranov nad Topľou

Jana Majorová Garstková     Kežmarok

Zita Pleštinská                         Chmeľnica

Peter Pollák                              Levoča

Michal Šipoš                            Stará Ľubovňa

Tomáš Šudík                            Humenné

 

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Rezort kultúry spustil finančnú pomoc pre neziskové organizácie v kultúrno-kreatívnom premysle

0 icon

Bratislava 1. marca 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ministerstvo kultúry SR (MK SR) spustilo finančnú pomoc pre neziskové organizácie v kultúrno-kreatívnom priemysle. Na tlačovom brífingu to oznámila ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) Brífingu sa zúčastnil aj riaditeľ Inštitútu kultúrnej politiky Matúš Bieščad a zástupkyne neziskového sektora z oblasti kultúry Veronika…

Čekovský z OĽaNO za tým nevidí vládu: Za prepad Slovenska v rebríčku slobody tlače môže vražda Kuciaka či „hrubý slovník“ Fica k novinárom

0 icon

Bratislava 1. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Dôvodom prepadu Slovenska v rebríčku slobody tlače sú vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, dianie v Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS) či „hrubý slovník“ expremiéra Roberta Fica (Smer-SD) na adresu novinárov Pre agentúru SITA to uviedol predseda Výboru Národnej…

Nemecko otvára kaderníctva

0 icon

Berlín 1. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Naprieč Nemeckom sa po dva a pol mesiaci otvárajú kaderníctva. Predstavuje to ďalší opatrný krok smerom k uvoľneniu reštrikcií zameraných proti šíreniu koronavírusu Pondelkový krok nasleduje po tom, ako sa pred týždňom do lavíc vrátili žiaci základných škôl. Vyplýva to z rozhodnutia kancelárky Angely…

Zeman: Ľudia, ktorí odmietajú očkovanie, sú ľahko dementní

0 icon

Bratislava 1. marca 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Michael Gruber)   Prezident susednej Českej republiky sa najnovšie verejne pustil do svojich spoluobčanov, ktorí nemajú práve kladný prístup k očkovaniu a na ich adresu povedal, že „ľudia, ktorí odmietajú očkovanie, sú ľahko dementní“ „Jedna speváčka dokonca hovorí, že Bill Gates nás chce očipovať, tak uznajte…

Nová kniha: Pápež očakáva, že posledné dni svojho života strávi v Ríme

0 icon

Buenos Aires 1. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alessandra Tarantino)   Pápež František očakáva, že zomrie v Ríme, stále ako hlava katolíckej cirkvi. Nevráti sa do rodnej Argentíny stráviť posledné dni svojho života. Uvádza sa to v novej knihe nazvanej "The Health of Popes" (Zdravie pápežov), informovala v nedeľu tlačová agentúra AFP Pápež…

Policajný zbor upozorňuje na príspevky speváka Ibrahima Maigu, odvoláva sa na „logiku veci“

0 icon

Bratislava 1. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Policajný zbor upozorňuje na to, že herec a spevák Ibrahim Maiga dlhodobo prostredníctvom svojej stránky na sociálnej sieti zverejňuje príspevky, ktoré zľahčujú pandémiu koronavírusu Ako uviedla polícia na stránke Hoaxy a podvody - Polícia SR na sociálnej sieti, zverejňovanie manipulácií a poloprávd v…

Na Slovensku je 20 okresov, kde má byť najväčšie riziko šírenia koronavírusu

0 icon

Bratislava 1. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Na Slovensku je aktuálne 20 okresov, kde je podľa Covid-automatu najväčšie riziko šírenia ochorenia COVID-19 Medzi čierne okresy vo štvrtom stupni varovania patria: Bánovce nad Bebravou, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Ilava, Martin, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Piešťany, Považská Bystrica, Revúca, Rožňava,…

Čína využíva pandémiu na obmedzenie slobody tlače, tvrdí zoskupenie novinárov

0 icon

Peking 1. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Čína využíva koronavírusovú pandémiu a súvisiace protiepidemické opatrenia na obmedzovanie slobody novinárov, vyhlásil vo svojej výročnej správe Klub zahraničných dopisovateľov v Číne (FCCC) so sídlom v Pekingu. V pondelok o tom informovala agentúra AFP "Čínsky propagandistický stroj sa snažil získať kontrolu nad naratívom okolo…

Minister Ivan Korčok odcestuje do Slovinska na rokovanie s partnermi z Česka, Maďarska, Rakúska a Slovinska

0 icon

Bratislava 1. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok navštívi v pondelok 1. marca 2021 Slovinsko. Na pozvanie šéfa slovinskej diplomacie Anže Logara bude rokovať s ministrami zahraničných vecí Česka, Maďarska, Rakúska a Slovinska Rokovania sa zamerajú na regionálnu koordináciu a cezhraničnú…

Podporovateľka lockdownu a núdzového stavu poslankyňa Tabák z OĽaNO dovolenkuje v Ázii

0 icon

Bratislava 1. marca 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Poslankyňa parlamentu a bývalá tenistka Romana Tabák (OĽaNO) nedávno letela do Dubaja za účelom dovolenky. Informovala o tom v nedeľu televízia Markíza Členka Výboru pre európske záležitosti a Zahraničného výbory NR SR Romana Tabák (OĽaNO) si na prelome februára a marca s rodinou…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Americkí agresori spolu zo zločineckou alianciou NATO chystajú vojenský konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom

0icon

Ukrajinský prezident Zelenskij 25. februára telefonoval s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom. Povedal: "Pre Ukrajinu je dnes najdôležitejšou otázkou vyhliadka na získanie akčného plánu pre členstvo v NATO. Som rád, že som počul, že dvere NATO sú pre Ukrajinu otvorené. Osobne ďakujem Stoltenbergovi za podporu našej túžby dosiahnuť členstvo v NATO.…

Ladislav Kováčik

Liberálna "demokracia" na Slovensku

0icon

Za socializmu okrem komunistickej strany existovali aj menšie strany, ktoré mali vytvárať akési zdanie plurality v štáte. Bola tu trebárs Československá strana lidová, ktorá akože zastupovala aj záujmy veriacich ľudí. Samozrejme, v praxi plnila len pokyny komunistov.

Andrej Sablič

Kolektívna zodpovednosť?!

0icon

K názoru: „Právny štát môže prekvitať jedine v krajine, ktorej obyvatelia cítia kolektívnu zodpovednosť ako integrálnu súčasť ich vlastnej právnej, politickej a sociálnej kultúry“ – Benátska komisia (TU). Ďalší alibizmus vládcov a palica na občana

Gustáv Murín

VÝZVA členom Komisie NEvyšetrujúcej smrť generála Lučanského

0icon

Vyzývam zástupcov opozície, a hlavne pani Sakovú – odíďte z tej Komisie, ktorá nemá ani poriadne meno. Veď nemá ani poriadne zadanie – nemá ani možnosť vyšetrovať. Tak načo ste tam?   Neuveriteľné v arogantnom prevedení    Každého slušného občana tejto krajiny musí urážať tá fraška, ktorú tu s nami hrá…

Martin Borguľa

Nedocenená práca slovenských opatrovateliek

0icon

Kto sú ženy (a muži), ktorí sa v dnešnej pandemickej dobe starajú o seniorov v zariadeniach sociálnych službách? Potrebujeme ich (a budeme potrebovať stále viac), pokladáme za samozrejmosť, že sa starajú o starých, často nevládnych a ťažko chorých pacientov, ale inak nevieme o tejto práci takmer nič. Opatrovateľstvo na Slovensku – zaznávané, hlboko poddimenzované a zúfalo finančne…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Kreativita týchto ľudí je priam neuveriteľná

0 icon

Hovorí sa, že ľudská kreativita nemá hranice. Nasledujúce fotografie ti ukážu, ako to dopadne, ak sú ľudia ochotní venovať niečomu dostatok svojho času. Kreativita je jedným zo základov dobrého umenia. V dnešnom svete je však dosť obtiažne byť umelcom. Hlavne, ak túžiš byť za svoju prácu aj adekvátne odmenený. Jedným…

Čo by urobila s telom mäsová diéta? Kedysi sa používalo na mučenie!

0 icon

Pred mnohými rokmi sa v Číne používali sofistikované popravy na potrestanie zločincov : vinník bol zavretý v malej klietke a kŕmený vareným mäsom. Táto zdanlivo neškodná strava viedla k bolestivej smrti do jedného mesiaca. Je to ale naozaj tak, že sa dá mäsom predávkovať? Alebo že by nás mohla mäsová diéta priviesť do…

Satan a jeho tajné posolstvá 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o Satanovi a tajných posolstvách, ktoré sú, resp. nie sú zakomponované vo filmoch ako reklama, či v skladbách od The Beatles či Led Zeppelin, ako ste sa mohli presvedčiť aj v rámci prvej časti článku. Teraz sa však pozrime na druhú časť, kde si rozoberieme piesne so schopnosťou zabíjať, či…

Vychytávky, vďaka ktorým bude tvoj život brnkačka

0 icon

Život je niekedy naozaj ťažký. A možno si ho robíme zložitým úplne zbytočne. Veď existujú vychytávky, ktoré ti ho môžu zjednodušiť raz-dva. A ani nie sú finančne náročné. My ti dnes ukážeme niekoľko takých, ktoré budeš odteraz používať každý deň. Nebudeš veriť, že si mohol žiť bez nich! Vlastné rozmrazovanie…

Sovietsky projekt superhlbokého vrtu 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Sovietsky projekt superhlbokého vrtu. Kolský superhlboký vrt zmiatol množstvo ľudí. Veľmi rýchlo uverili nepravdepodobnému príbehu, že niekoľko kilometrov pod zemským povrchom vedci objavili peklo. Pozrite sa spoločne s nami na realitu tohto prípadu. Sprvu plánovali dosiahnuť hĺbku 15 kilometrov, čo vyzeralo ako odvážny plán, keďže by…

Vo svete IT

Lu Weibing zo Xiaomi hovorí, že nevie, či bude tento rok na trhu dostatok smartfónov. Prečo to hovorí?

0 icon

Trh s polovodičmi zažíva v posledných mesiacoch naozaj hlbokú krízu. Nedostatok surovín výrazne spomalil výrobu mikročipov vo všetkých kútoch sveta, pričom ich nedostatok zasiahol takmer všetky odvetvia, či už hovoríme priamo o smartfónoch, počítačoch, inej elektronike, ale napríklad aj o automobiloch. Nedostatok mikročipov sa poslednú dobu spomínal práve v súvislosti…

WhatsApp: Pomocou tejto funkcie, môžete využívať WhatsApp aj za účelom zapisovania poznámok

0 icon

WhatsApp je komunikačnou platformou, ktorá sa teší veľkej obľube, a to aj napriek posledným týždňom, kedy sa jej dostalo extra negatívnej pozornosti. Dôvodom je ohlásená zmena podmienok používania, ktorá sa nakoniec z 8. februára posunula na 15. máj, aby mala spoločnosť dostatok času na vysvetlenie zmien, ktoré nás čakajú. Spoločnosť…

Pozrite si veľký prehľad platených Android aplikácií a hier, ktoré stiahnete zadarmo. Čo si vyberiete?

0 icon

Nový mesiac začal, ako aj pracovaný týždeň, a spolu s jeho začiatkomvám prinášame pravidelnú nádielku plateného softwaru, ktorý dočasne stiahnete zadarmo. Na zozname nižšie nájdete celkovo 19 aplikácií, z ktorých neprehliadnite CPUz Pro, či Photo Editor. V prvom prípade ide o šikovný nástroj, ktorý dokáže odhaliť špecifikácie vášho zariadenia, o…

Umelá gravitácia by mohla byť nenahraditeľnou v prípade dlhodobých misií. Ako ju vieme získať?

0 icon

V sci-fi sa často stretávame s technológiou umelej gravitácie, ktorá umožňuje posádke vesmírnej lode stáť na palube rovnako, ako keby sa nachádzali na Zemi. To je pochopiteľné, pretože simulovať stav beztiaže pre potreby filmu je nepraktické, a tak je jednoduchšie vymyslieť technológiu, ktorá tento problém obchádza. Umelá gravitácia ale nie…

Vypočujte si „vesmírnu hudbu“: Vedci objavili planéty, ktorých obežné dráhy sa rytmicky opakujú

0 icon

Vedci objavili novú sústavu TOI-178, ktorá pozostáva so šiestich planét, ktoré obiehajú svoje slnko v naozaj rytmickom pomere, píše portál Earthsky.org. Dokazuje to aj video, ktoré nám ukazuje „kozmickú hraciu skrinku.“ Pohyb planét je vyjadrený prostredníctvom hudobnej harmónie. Každej planéte bola pridelená nota na Pentatonickej stupnici a výsledok stojí za…

Armádny Magazín

Čínske lode sa priblížili k sporným ostrovom Senkaku. V minulom roku boli ich návštevy rekordné

0 icon

Japonsko, 1.marec 2021 (AM) - Čínske lode sa znovu plavia v okolí ostrovov Senkaku. Správu zverejnila agentúra Kjódó s odkazom na japon

Ruské ministerstvo obrany: Vrtuľník ruských vzdušných síl pristál núdzovo v Sýrii

0 icon

Sýria, 1.marca 2021 (AM) - Vrtuľník ruských vzdušných síl Mi-35 musel núdzovo pristáť v Sýrii. Informáciu uviedlo ruské ministerstvo obrany, príčinou boli technické problémy. "28. februára 2021 musel núdzovo pristáť z technických dôvodov vrtuľník Mi-35

Plukovník Švec: Útok ohňom bol vždy dôležitá súčasť vojenskej stratégie

0 icon

Slovensko, 1.marec 2021 (AM) - Pokračujem 12. časťou z trinástich zo seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun. Tento originálny autorský preklad z roku 1996 poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín a pre všetky médiá, presadzujúce slobodu slova, ktoré si ho osvoja. Je určený pre všetk

Viete, že Američania po prvýkrát zaútočili proti Sovietom už 7. 11. 1944? A že z Červenej armády cez vojnu dezertovalo 1 220 224 vojakov?

0 icon

Rusko, 1.marec 2021 (AM) - Takže, viete, že...? ...na otázku, koho vojenská prilba je lepšia, nemecká alebo sovietska, dala odpoveď správa sovietskej intendantskej komisie už v januári-februári 1943? Na začiatku vojny na východe mala sovietska armáda jeden druh prilby, nemecká ni

Prečo Rusi automat Kalašnikova "prispôsobujú" pre muníciu NATO?

0 icon

Rusko, 1.marec 2021 (AM) - Jeden odiózny politík (Vladimir Žirinovskij) hovoril, že nemáme učiť deti hovoriť po anglicky, ale zaobchádzať s automatom Kalašnikova, potom začne celý svet čoskoro hovoriť po rusky. Dá sa povedať, že je to neohrabaný militarizmus. Dá sa ale tiež poved

Svetlo sveta

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

0 icon

Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

Používanie učebníc „Láske sa treba učiť“ je na území arcidiecézy i naďalej zakázané

0 icon

„Napriek tejto zmene, prezentovanej Mons. Mariánom Chovancom, musím, žiaľ, opätovne zdôrazniť moje negatívne stanovisko a vyjadriť tak moje presvedčenie, že tieto učebnice nie sú vhodné ani ako pomôcky katolíckych pedagógov a rodičov pre sexuálnu výchovu detí predškolského veku, ani ako učebnice pre žiakov katolíckych škôl. Preto som sa rozhodol potvrdiť…

Svätý Peter – Prvá hlava a základ Cirkvi

0 icon

Jeho pôvodne meno bolo Šimon, ale podľa evanjelistov Ježiš mu dal prezývku Kéfa, po aramejsky Kefas, po grécky Πέτρα  (v mužskom rode Πέτρος), čo znamená skala. Bol synom Jonáša a pochádzal z mestečka Betsaida, kde sa živil ako rybár. Keď sa ako mladý muž oženil, presťahoval sa aj s bratom Andrejom o niekoľko kilometrov ďalej…

V Devíne sme si uctili svätých Cyrila a Metoda

0 icon

V nedeľu 14. februára 2021 uplynulo 1152 rokov od smrti Konštantína – sv. Cyrila. Riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave Inna V. Kuznecova, predsedníčka občianskeho združenia Cyrilometodiada Daniela Suchá spolu s Mons. Mariánom Gavendom si uctili svätých solúnskych bratov položením kvetov k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali