Čínsky minister obrany navštívil Bielorusko s cieľom posilniť vzťahy

Čínsky minister obrany navštívil Bielorusko s cieľom posilniť vzťahy

Peking 19. augusta 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Belarusian Presidential Press Office via AP)

 

Posilnené “bratské väzby” majú vyrovnať strategickú nerovnováhu, ktorej čelí svet

Lukašenko rokoval s čínskym ministrom obrany
Na snímke čínsky minister obrany Li Šang-fu (vpravo) a bieloruský prezident Alexandr Lukašenko diskutujú v Minsku

Čína a Bielorusko majú rovnakú víziu svetového poriadku a vojenská spolupráca medzi Bieloruskom a Čínou nie je zameraná proti žiadnej tretej krajine, uviedol bieloruský prezident Alexandr Lukašenko, ktorý sa vo štvrtok v Minsku stretol s čínskym štátnym radcom a ministrom národnej obrany Li Šangfuom.

Reklama

Čínski pozorovatelia privítali Liovu návštevu Bieloruska ako návštevu, ktorá pomôže ďalej posilniť obranné väzby a celkové vzťahy medzi oboma krajinami, čo má veľkú strategickú hodnotu pri kompenzácii výzvy, ktorou je strata strategickej rovnováhy vo svete, keďže Západ pod vedením USA sa čoraz viac snaží dosiahnuť nevyvážený strategický model, ktorý je výhodný len pre neho samotného.

Li pricestoval do Minska v stredu z Ruska, kde sa zúčastnil na 11. moskovskej konferencii o medzinárodnej bezpečnosti, ktorá sa konala v parku Patriot neďaleko ruského hlavného mesta. Ide o prvú návštevu na vysokej úrovni v rámci čínsko-bieloruskej vojenskej spolupráce za posledných päť rokov. Očakáva sa, že predstavitelia obrany oboch krajín načrtnú oblasti spolupráce v blízkej budúcnosti a vymenia si názory na súčasnú medzinárodnú a regionálnu bezpečnostnú situáciu, informovala agentúra TASS.

Reklama

“Sme absolútnymi zástancami multipolárneho sveta, územnej celistvosti a jednoty hraníc a území vytvorených po druhej svetovej vojne. Naďalej sa zasadzujeme za nezasahovanie do vnútorných záležitostí štátov. Skrátka, celá paleta, na ktorej je založená čínska zahraničná politika, je podobná tej našej. Mali by ste vedieť, že už viac ako 30 rokov vždy podporujeme Čínu vo všetkých jej snahách, pretože vnútornú a zahraničnú politiku Čínskej ľudovej republiky považujeme za absolútne spravodlivú, zameranú na mierové riešenie akýchkoľvek sporov a konfliktov,” zdôraznil bieloruský líder podľa štvrtkovej správy bieloruskej štátnej tlačovej agentúry Bieloruská telegrafná agentúra (BelTA).

Li Šangfu ocenil veľké úspechy Bieloruska v jeho rozvoji a úlohu bieloruskej hlavy štátu v tomto úspechu. “Dovoľte mi vyjadriť úprimnú a hlbokú úctu za váš vysoký prínos k mieru a rozvoju vo svete,” povedal čínsky minister obrany.

“Cieľom mojej návštevy v Bielorusku je realizácia dôležitých dohôd na úrovni hláv štátov a ďalšie posilnenie bilaterálnej vojenskej spolupráce,” povedal Li.

Podľa oficiálneho oznámenia čínskeho ministerstva národnej obrany Li odovzdal Lukašenkovi srdečné pozdravy prezidenta Si Ťin-pchinga.

Li uviedol, že pod strategickým vedením oboch hláv štátov sa čínsko-bieloruské vzťahy povýšili na komplexné strategické partnerstvo spolupráce za každého počasia.

Reklama

 

Rozvoj vojenskej spolupráce

Čína je ochotná spolupracovať s Bieloruskom na neustálom prehlbovaní a upevňovaní vzájomne výhodnej a obojstranne prospešnej spolupráce a na lepšom prospechu obyvateľov oboch krajín. Vojenská spolupráca medzi Čínou a Bieloruskom sa neustále rozvíja a dosahuje plodné výsledky v oblasti strategickej komunikácie, spoločného výcviku a spoločných cvičení. Obe strany budú pod vedením hláv oboch štátov vyvíjať spoločné úsilie na neustály rozvoj vojenských vzťahov, uviedol čínsky minister obrany.

“V posledných rokoch sa pod vedením Alexandra Lukašenka a Si Ťin-pchinga vzťahy medzi Bieloruskom a Čínou neustále posilňujú, neustále sa rozvíjajú a napredujú. Minulý rok sme získali nový štatút našich vzťahov – je to komplexné strategické partnerstvo za každého počasia,” povedal Li v stredu počas stretnutia s bieloruským ministrom obrany Viktorom Chreninom v Minsku, informovala agentúra BelTA.

“To dokazuje, že teraz máme skutočne bratské vzťahy,” poznamenal Li.

Podľa čínskeho ministra národnej obrany je Čína v súčasnosti druhým najväčším partnerom Bieloruska z hľadiska bilaterálneho obchodu. “V minulom roku vzájomný obchod vzrástol o viac ako 30 percent. V období január – máj 2023 vykázal obchod medzi Bieloruskom a Čínou tiež veľmi dobrý rast,” dodal Li.

Reklama

Bielorusko v stredu uviedlo, že diplomatické vzťahy s Čínou dosiahli “bezprecedentne vysokú úroveň spolupráce”.

Chrenin uviedol, že “počas 31 rokov diplomatických vzťahov naše krajiny vďaka tradičnému priateľstvu a vzájomnému rešpektu dosiahli komplexné strategické partnerstvo”.

Chrenin dodal, že priateľské vzťahy medzi Bieloruskom a Čínou vytvorili základ pre rozvoj spolupráce medzi oboma krajinami.

“Napriek vonkajším faktorom nám naše hlboké a osobitné vzťahy umožňujú smerovať k vytvoreniu spoločenstva spoločných záujmov a spoločného osudu,” povedal.

Bieloruský minister obrany dodal, že návšteva jeho čínskeho kolegu pomôže posilniť vojenské vzťahy a porozumenie medzi ozbrojenými silami oboch krajín a ponúka “vynikajúce vyhliadky na rozvoj vzťahov v obchodnej, hospodárskej, vedeckej a technickej oblasti”.

Li sa naposledy stretol so svojím bieloruským náprotivkom na stretnutí ministrov obrany Šanghajskej organizácie pre spoluprácu v apríli.

 

Vojenské výmeny

Vojenské výmeny sú ukazovateľom vzťahov medzi dvoma krajinami. Sú postavené na vysokej úrovni vzájomnej dôvery a len keď sa obe krajiny navzájom vnímajú ako dôveryhodné, môžu poľaviť v ostražitosti a zapojiť sa do hlbokých vojenských výmen, povedal vo štvrtok pre Global Times Cui Heng, odborný asistent z Centra pre ruské štúdie Východočínskej univerzity.

“V súčasnosti je Európa ako celok strategicky nevyvážená a Západ pod vedením USA sa snaží dosiahnuť nevyvážený strategický model, ktorý je výhodný len pre neho. V tejto situácii je celkom naliehavé a potrebné, aby nezápadné krajiny posilnili svoje väzby a spoluprácu na strategickej úrovni, zabezpečili globálnu strategickú stabilitu a rovnováhu, aby sa zabezpečilo, že rôzne civilizácie, politické a sociálne systémy na celom svete budú môcť sledovať svoj spoločný cieľ rozvoja,” povedal Li Haidong, profesor na Čínskej univerzite zahraničných vecí.

Čínski analytici tiež poukázali na naliehavosť posilnenia vojenskej spolupráce medzi Čínou a Bieloruskom vzhľadom na neistotu v globálnych a európskych bezpečnostných vyhliadkach v dôsledku rusko-ukrajinského konfliktu, ako aj penzum ďalšieho zhoršenia vzťahov medzi veľmocami.

Reklama

Posilnenie vojenskej spolupráce medzi Čínou a Bieloruskom by pomohlo riešiť krízy nielen v Európe a Eurázii, ale aj v tichomorskom a atlantickom regióne konštruktívnym spôsobom, keď sa vyskytnú, a ponúklo by iné spôsoby ich riešenia než neobjektívnym a nátlakovým spôsobom, ktorý diskriminuje a vyvíja tlak na nezápadné krajiny, vysvetlil Li Haidong vo štvrtok pre Global Times.

Vojenská spolupráca medzi Čínou a Bieloruskom slúži aj ako demonštrácia pre ostatné strany a zohráva úlohu v strategickom odstrašovaní, uviedol Cui. “Vojenská spolupráca a kooperácia v oblasti bezpečnosti medzi Čínou a Bieloruskom nie je zameraná proti žiadnej tretej strane, ale je zameraná na ochranu ich vlastných národných záujmov.”

Pozadím stretnutia čínskeho ministra národnej obrany a jeho bieloruského kolegu je možné rozšírenie rusko-ukrajinského konfliktu do Bieloruska. Bielorusko je pod značným vnútorným a vonkajším tlakom, najmä od volieb v roku 2020. Návšteva čínskeho ministra národnej obrany je zároveň vyjadrením politickej podpory Bielorusku, uviedol Cui.

Po päťročnej prestávke sa vojenská spolupráca a výmeny medzi Čínou a Bieloruskom určite ďalej posilnia a rozvinú pod vplyvom podpory a podnetov vysokých vojenských predstaviteľov, povedal vo štvrtok pre Global Times Song Zhongping, vojenský expert a televízny komentátor.

Čína aj Bielorusko sú mierumilovné krajiny a dúfajú, že sa im podarí udržať regionálny mier a stabilitu a zabezpečiť skutočný multilateralizmus, uviedol Song. “Pokiaľ ide o rusko-ukrajinskú krízu, obe krajiny zohrávajú dôležitú úlohu pri podpore mierových rokovaní.”

Reklama

Spolupráca medzi Čínou a Bieloruskom je mnohostranná a jej rozsah je veľmi široký. Vojenská spolupráca medzi oboma stranami bude pravdepodobne zahŕňať výmenu vojenského personálu, vzájomnú výmenu zbraní a prípadne aj vzájomné učenie sa vojenských doktrín a porozumenie strategických teórií, uviedol Li Haidong.

Na otázku, v čom spočíva spolupráca medzi Čínou a Bieloruskom, Song odpovedal, že Bielorusko by mohlo ďalej dovážať obranné zbrane a vybavenie z Číny a rozšíriť tak predchádzajúcu spoluprácu v oblasti vojenského vybavenia.

Takisto je potrebné posilniť vojenské výmeny a cvičenia medzi Čínou, Bieloruskom a Ruskom. Zároveň je možné zvážiť začlenenie Bieloruska do rôznych regionálnych medzinárodných organizácií založených Čínou a Ruskom, dodal.

Bielorusko sa usiluje o členstvo v Šanghajskej organizácii spolupráce a v mechanizme BRICS, čo naznačuje jeho snahu o posilnenie spolupráce s podobne zmýšľajúcimi krajinami. To je obzvlášť dôležité pre zachovanie multilaterálneho systému a multipolárneho sveta, zdôraznili analytici.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:32

Stav premiéra Roberta Fica po atentáte je naďalej veľmi vážny. Peter Pellegrini s ním mohol na chvíľu hovoriť, ale stále nie je mimo ohrozenia života.

Leží na oddelení ARO v nemocnici v Banskej Bystrici. Najbližšie hodiny a dni budú kľúčové.

V pondelok (20. 5.) zasadne v nemocnici konzílium a rozhodne, ako bude pokračovať liečba Roberta Fica.

Brífing zvoleného prezidenta Petra Pellegriniho po návšteve predsedu vlády v banskobystrickej nemocnici
Na snímke novozvolený prezident SR Peter Pellegrini
08:29

Ceny ropy sa v piatok ráno zvýšili len mierne. Komodita však smeruje k zisku aj za celý týždeň, keďže slabší dolár, pokles zásob v USA a vyššie stimuly v Číne podporili nádeje na zlepšenie dopytu.

08:23

Viac než 100 bezpilotných lietadiel zneškodnili ruské systémy protivzdušnej obrany v noci na piatok nad oblasťami na východe a juhovýchode Ruska, nad Čiernym morom i polostrovom Krym. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany.

07:43

Kim Jo-čong, vplyvná sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una, poprela správy o údajnom obchode so zbraňami medzi Severnou Kóreou a Ruskom. Uviedla to vo vyhlásení, ktoré v piatok zverejnila štátna agentúra KCNA.

07:35

Snemovňa reprezentantov Kongresu USA ovládaná republikánmi schválila vo štvrtok návrh zákona, ktorý má umožniť dodávku munície pre izraelskú armádu zablokovanú prezidentom Joeom Bidenom. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.

07:28

Texaský guvernér Greg Abbott vo štvrtok omilostil bývalého amerického vojaka odsúdeného na 25 rokov odňatia slobody za vraždu účastníka demonštrácie hnutia Black Lives Matter (Na životoch černochov záleží) spred štyroch rokov. Informovali o tom agentúry DPA a Reuters.

07:20

Kanada vo štvrtok uvalila sankcie na štyroch Izraelčanov, ktorí sú obvinení z násilia voči Palestínčanom na Západnom brehu Jordánu. Pripojila sa tak ku krajinám ako USA a Británia, ktoré sa takýmto spôsobom snažia odradiť židovských osadníkov od páchania násilností.

07:13

Británia a Španielsko uviedli, že vo štvrtok dosiahli “dôležitý pokrok” v rozhovoroch o dohode o pobrexitovom štatúte Gibraltáru. Obe krajiny sa usilujú o uzavretie dohody, ktorá umožní voľný pohyb tovaru a osôb medzi Gibraltárom a Španielskom.

07:06

Bieloruské úrady vo štvrtok oznámili razie a konfiškáciu majetku 104 opozičných aktivistov, ktorí utiekli z krajiny.

Bieloruský vyšetrovací výbor uviedol, že najnovšie razie a konfiškácie sa zamerali na aktivistov, ktorí v zahraničí kritizovali bieloruské orgány a zúčastnili sa na zhromaždeniach, konaných pri príležitosti výročia vyhlásenia prvej Bieloruskej ľudovej republiky v Poľsku, Litve, Belgicku, Gruzínsku, Česku, USA a ďalších krajinách.

06:58

Štyri ženy údajne zahynuli vo štvrtok pri ukrajinskom ostreľovaní mesta Doneck na východe Ukrajiny. Oznámili to tamojší predstavitelia.

06:45

Európska komisia vyzvala vo štvrtok najväčšie digitálne platformy vrátane Facebooku či TikToku, aby bojovali proti akýmkoľvek šíriacim sa dezinformáciám založeným na záberoch zo stredajšej streľby na slovenského premiéra Roberta Fica. Informovala o tom agentúra AFP.

06:35

Vojenská operácia izraelskej armády v meste Rafah na juhu Pásma Gazy je kľúčová v boji proti palestínskym militantom. Vyhlásil to vo štvrtok izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

06:30

Čínsky prezident Si Ťin-pching nemôže zlepšiť vzťahy so Západom a zároveň podporovať Rusko. Uviedlo to americké ministerstvo zahraničných vecí po tom, ako čínsky líder na stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom prisľúbil posilnenie vzťahov medzi Moskvou a Pekingom.

Si Ťin-pching Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a čínsky prezident Si Ťin-pching
Včera 20:23

Pápež František plánuje na budúci rok navštíviť Turecko. Urobí tak pri príležitosti 1700. výročia Prvého nicejského koncilu, ktorý bol vôbec prvým cirkevným snemom s účasťou biskupov z celého kresťanského sveta. Oznámil to vo štvrtok v Lisabone carihradský pravoslávny patriarcha Bartolomej, informuje agentúra Reuters.

Pápež podľa neho plánuje najprv navštíviť sídlo carihradského ekumenického patriarchu v Istanbule a neskôr sa vyberie do tureckého mesta Iznik, niekdajšej Nicey, ktorá bola od mája do júla 325 dejiskom spomínaného koncilu za účasti cisára Konštantína.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke labuť s mláďatami pláva na rybníku v Bushy Parku v Dubline

Autor: TASR/AP-Brian Lawless

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Andrej Sablič

Gustáv Murín

Marián Tkáč

Ivan Štubňa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali