Chmelár: Nedajte sa zmanipulovať, oligarchia sa nedá poraziť voľbami

Bratislava 12. marca 2018 (HSP/Foto:TASR-Marko Erd)

 

Vyzývať na rozvahu a kritické uvažovanie v čase, keď ľuďmi lomcujú tie najnižšie vášne a pudy, je tá najnevďačnejšia úloha pre kohokoľvek, kto sa pohybuje vo verejnom priestore. Tým, ktorí si až doteraz dokázali zachovať chladnú hlavu a triezve uvažovanie, chcem vyjadriť svoju úctu, pretože práve takýchto odvážlivcov bude potrebovať táto krajina, keď ju emócie zaženú do slepej uličky. Tým ostatným, ktorí sú ešte ochotní počúvať racionálne argumenty a nie iba heslá a ozvenu vlastného skandovania, by som chcel ponúknuť pohľad, ktorý si nekladie za cieľ odradiť ich od ďalších pochodov a demonštrácií, ale dať im zmysluplný obsah a prinútiť ich uvažovať nad nezamýšľanými dôsledkami stupňujúceho sa konfliktu v spoločnosti.

V desiatkach slovenských miest, ale i svetových metropol sa v piatok 9. marca 2018 konajú zhromaždenia s názvom Postavme sa za slušné Slovensko.

Dlhotrvajúca nespokojnosť so stavom našej spoločnosti je úplne prirodzená a sám som často upozorňoval na to, že neriešené problémy raz prerastú do spoločenského výbuchu. K tomuto znepokojeniu patrí po vražde dvoch milých a talentovaných mladých ľudí rovnako prirodzene aj bolesť, hnev a zúfalstvo. Ale túto energiu treba v správnom čase pretaviť do zmysluplného projektu, inak iba poslúži ako voda na mlyn silám, s ktorými nemajú mladí ľudia žiadne skúsenosti.

Mám plné zuby tohto systému, vždy som si želal porážku oligarchie, ktorá má svoje korene nie v nejakej konkrétnej vláde, ale v samotných základoch globálneho kapitalizmu. Hovorím však o skutočnom odstránení oligarchickej moci, nie o výmene jej správcov a vyjednávačov s verejnosťou, ktorým ešte stále hovoríme vznešeným názvom politici. Predstava Borisa Kollára, ktorý sa vo videu rozohnil, že potrebujeme predčasné voľby, aby sme odovzdali moc z rúk oligarchie do rúk ľuďom, je nielen neobyčajne hlúpa, ale predovšetkým brutálne až trestuhodne zavádzajúca. Kollár musí vedieť, že nič také nie je možné. My sme si oligarchiu nezvolili. Ona sa prežrala do systému a dnes kontroluje politikov, médiá, súdy, biznis, všetko. Im je jedno, kto im bude plniť vrecká. Rýchlo sa dokážu preskupiť, pretože nevsádzajú len na jednu kartu a do politikov investujú ako do akcií rôznych firiem. Fedor Flašík sa už na sociálnej sieti teší na spoločenskú katarziu, ktorú prinesú protesty. Páči sa vám takýto spojenec?

Arogancia moci, ktorú dlhé roky predvádza Slovensku Ficova garnitúra, mi je z duše odporná a verím, že melie z posledného. Ale pozor na to, akým spôsobom sa jej chcete zbaviť. Prevrat, na ktorý vyzvala podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová v rádiu Aktual, je neskutočný až nebezpečný úlet, ktorý by ste čakali skôr od neonacistov. Ale práve oni, inšpirovaní takýmto politickým avanturizmom, raz môžu prevrat uskutočniť, no taký, ktorý sa nikomu nebude páčiť. Kotleba nie je jediný, už dnes sa formujú nové, oveľa agresívnejšie extrémistické hnutia, ktorým nič viac nevyhovuje ako atmosféra chaosu a nedôvery. Práve táto emočná vlna ich môže v predčasných voľbách posilniť a zmeniť pomer mocenských síl takým spôsobom, že to bude pre demokratov nočná mora. Pamätajte si však, že dnes by ste nemali veriť ničomu, čo počujete. Ničomu. Ani od vlády, ani od opozície. Všetko, čo potrebujete vedieť, už dávno viete. Všetko, čo sa „odhalí“ v týchto dňoch, sú s najväčšou pravdepodobnosťou účelové spravodajské hry a ich zverejňovanie v tomto čase má svoj politický zámer.

Čo ma teda na súčasnom vývoji znepokojuje, ak si tiež myslím, že Ficova vláda stratila legitimitu, že pomery v tomto štáte sú neúnosné a že ľuďom treba vrátiť kontrolu nad ich vlastnými životmi? Nuž predovšetkým to, že spôsob, akým sa postupuje, k tomu nevedie.

Po prvé, musím zdôrazniť, že chcem poznať pravdu o vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Napriek tomu, že jeden z rečníkov na zhromaždení v Košiciach presviedčal hádam skôr sám seba ako dav, že sme sa tu zišli preto, aby sme spoločne hľadali pravdu – viem, že z masových demonštrácií sa ju nedozviem. Nedozviem sa ju ani z predčasných volieb, keďže na vyšetrovanie nemá žiaden vplyv to, kto je na mieste ministra alebo policajného prezidenta, ale dozorujúci prokurátor, ktorého sa mocenské zmeny nijako netýkajú. To je tá kľúčová postava, ktorá môže odňať vyšetrovateľovi prípad a prideliť ho inému.

Po druhé, zneužitím nevyšetrenej dvojnásobnej vraždy na mocenské ciele prichádzajú protivládne protesty o svoj mravný étos. Jeden z najhorších výrokov, ktorý v tejto súvislosti zaznel, bolo vyjadrenie prezidenta Kisku, že aj keby sa zistilo, že vražda nemá nič spoločné s touto vládou, táto vláda musí padnúť. Toto spájanie nesúvisiacich vecí je v právnom štáte absolútne neprijateľné. Prestaňme teda hrať divadlo a povedzme si otvorene, že požiadavka na zvrhnutie vlády je po vražde mladého páru dodatočne vymyslený príbeh. Opozícia sa snažila o zvrhnutie vlády všelijakými mítingami a pochodmi pred komplex Bonaparte od začiatku tohto volebného obdobia. Nevyšlo jej to, preto teraz zneužíva tragédiu, ktorá by sa mala od ich politických ambícií prísne oddeliť. Som presvedčený, že tu dochádza k nebezpečnej manipulácii ľudí a zneužitiu davovej psychózy. Motivácie jednotlivcov, ktorí prišli na námestia, boli rôzne. Niektorí tam boli preto, lebo si chceli uctiť zavraždeného Jána a Martinu. Iní tam prišli preto, lebo požadujú dôkladné a rýchle vyšetrenie vraždy. Ďalší preto, lebo sú vývojom v krajine maximálne znepokojení. Boli tam aj takí, ktorí požadujú odchod Kaliňáka a Fica. No a potom tam prišli tí, ktorí požadujú predčasné voľby. Sami organizátori spojili požiadavku vyšetrenia vraždy s novou vládou, čo nie je postup, ktorý by bol v súlade so slušnosťou a morálkou, ktorou sa zaštiťujú. Opozícia však vďaka tomu zneužíva plné námestia na to, aby tvrdila, že väčšina občanov chce predčasné voľby, čo je bez tvrdých dát rovnako zavádzajúce ako tvrdiť, že tí, čo zostali doma (teda päť miliónov ľudí), veria súčasnej vláde.

Po tretie, demokratické inštitúcie treba posilňovať, nie oslabovať. A práve toto je trend, ktorý ma znepokojuje najviac. Prirovnávania súčasnej situácie k Nežnej revolúcii sú absolútne zavádzajúce a scestné. Ako historik i priamy účastník Nežnej revolúcie musím povedať, že prebiehajúce protesty majú zatiaľ skôr znaky februára 1948 ako novembra 1989. Počas revolučných dní roku 1989 sme sa oslobodili od komunistickej diktatúry, v ktorej bol zákaz zhromažďovania, cenzúra médií, politickí väzni, v ústave bola zakotvená vedúca úloha komunistickej strany a opozícia bola v ilegalite. Dnes tu máme formálne systém liberálnej demokracie a ak nebudeme dodržiavať jej pravidlá, moc uchopia napokon tí, ktorí k nej nemajú nijakú úctu. Kladiem si preto nasledujúce otázky. Ako prispeje k väčšej spravodlivosti a demokracii to, že väčšina médií (vrátane verejnoprávnych) absolútne opustili žurnalistické zásady objektivity a plurality a začali robiť angažovaný politický agitprop? Načo voláme po právnom štáte, keď nerešpektujeme prezumpciu neviny? Ako chceme uchovať vlastnú slobodu, keď oberáme univerzity o ich politickú nezávislosť? Kategoricky odsudzujem tieto praktiky. Páni rektori a dekani, tí z vás, ktorí sa nechali prepožičať na politickú agitku, tí, ktorí ste vyzývali na podporu demonštrácie s jasnými politickými cieľmi, tí, ktorí ste vyhoveli žiadosti organizátorov (ktorí vo svojom liste jasne označili za jednu z dvoch hlavných požiadaviek pád vlády), ste sa hrubo spreneverili svojmu poslaniu a podľa môjho názoru ste aj porušili zákon o vysokých školách, ktorý zakazuje politizáciu akademického prostredia. Znovu pripomínam, že poslaním univerzít je prispievať ku kritickému mysleniu a kritické myslenie sa netvorí v davovej psychóze, doslova odporuje masovej mentalite, ktorá nerozlišuje jednotlivcov. Ak to nechápu najvyšší predstavitelia fakúlt a univerzít, je to pre mravný vývoj tejto spoločnosti hotová pohroma. Keďže tu nemáme totalitu, postaviť sa na stranu jednej časti rozdelenej spoločnosti znamená nerešpektovať tú druhú, a to je proti pravidlám demokracie i nezávislosti akademickej pôdy ako takej. Napokon, oni dobre vedia, že udelenie rektorského voľna bolo prakticky zbytočné, že v piatok o piatej nie je v škole takmer nikto a že tým nechceli „umožniť študentom slobodne sa rozhodnúť“, ako falošne tvrdia, ale chceli pravý opak: pomôcť organizátorom nahnať ľudí na námestia.

Každá generácia asi potrebuje zažiť svoju revolúciu ako spoločenský ventil, ale nezabúdajme pri tom na skúsenosti z minulosti. Múdrosť klasika hovorí, že dejiny sa uskutočňujú po prvý raz ako tragédia, po druhý raz ako fraška. Protesty proti Gorile zničili SDKÚ, odovzdali moc do rúk opozície, no na podstate vládnutia nič nezmenili. Tvrdím, že tieto protesty majú ešte horší základ ako Antigorila. Pri demonštráciách pred šiestimi rokmi bol jasný vinník jasnej kauzy. Hašterivosť lídrov protestov (a podľa môjho názoru aj ich infiltrácia spravodajskými zložkami) spôsobila, že nedokázali sformulovať jasné reálne požiadavky a zatlačiť nimi na politickú elitu. Dnes ľudia rozhorčene reagujú na ohavný zločin, o ktorom v tejto chvíli nevieme (a to treba neustále zdôrazňovať), kto ho spáchal a s akým úmyslom. Opozícia na čele s prezidentom od začiatku zneužila túto tragédiu na požadovanie zmeny mocenských pomerov, ale tieto dve veci – vyšetrenie vraždy a predčasné voľby – nemožno spájať, v právnom štáte je to jednoducho neprípustné. Ľudia majú akú-takú predstavu o tom, čo nechcú, ale nevedia, čo chcú. Slušné Slovensko? Väčší morálny gýč som nepočul. Čo to je? Rozumiem tomu správne, že keď som zásadne proti politizácii vysokého školstva, proti porušovaniu zákona o vysielaní a retransmisii, proti tomu, aby bola ulica prokurátorom, sudcom, i katom zároveň, tak som neslušný? Rozumiem tomu správne, že ak odmietam vládu človeka, ktorý dohadoval s Kočnerom pri raňajkách voľbu generálneho prokurátora s ďalším chlapíkom, ktorý pašoval heroín na Slovensko a ďalším, ktorý podvádzal so svojím účtovníctvom – tak som za neslušné Slovensko?

Slušné Slovensko nie je politický program. Je to zámerne zahmlievajúci marketingový slogan, aby získal čo najviac ľudí, a pritom nepovedal to podstatné. My všetci, ktorí sme sa ikskrát sklamali z politikov, my všetci, ktorí vieme, že politikom by sa nemal vystavovať bianko šek dôvery, by sme nemali naletieť primitívnemu konštruktu „dajte nám moc a my sa už o vás postaráme“. Tak ako Nežná revolúcia mala svoje jasné konkrétne požiadavky, tak ako ich nešťastne hľadala Antigorila, tak by sme aj my všetkým, ktorí nás žiadajú o moc – o podporu predčasných volieb, novej vlády alebo zrekonštruovanej vlády – mali predostrieť naše vlastné konkrétne požiadavky, ktoré potlačia to, po čom všetci voláme: korupciu, bezbrehé rozkrádanie a prepojenie štátu a organizovaného zločinu. Ponúkam niektoré z nich organizátorom protestov. Ak si osvoja aspoň polovicu z nich, ak budú požadovať od všetkých politických strán konkrétne záväzky na nápravu pomerov v našej krajine, ktoré nás privedú bližšie k spravodlivému štátu, budem ich môcť podporiť. No ak budú požadovať iba moc pre opozíciu a ak sa na tribúnach budú zjavovať tie isté tváre, ktoré pomáhali pri pochovaní hnutia Antigorila, nebudem sa podieľať na niečom, čo oveľa viac ako demokratickú revolúciu pripomína ústavný puč.

 

Tu sú návrhy požiadaviek:

  1. Zmeniť financovanie politických strán (zákaz financovania volebných kampaní súkromným sektorom, povinnosť viesť analytické účtovníctvo, povinnosť mať jeden bankový účet pre stranu, prijatie darov nad 300 eur len bankovým prevodom, povinnosť mať pokladníka s trestnou zodpovednosťou za financovanie strany, zaviesť právomoc NKÚ kontrolovať účty politických strán alebo ustanoviť inštitúciu pre dohľad a kontrolu financovania politických strán, zaviesť asignačnú daň pre príspevky politickým stranám od štátu).
  2. Nefunkčný zákon o preukazovaní pôvodu majetku nahradiť novou právnou úpravou, ktorá zjednoduší podávanie podnetov a rozšíri okruh osôb, ktorým sa môže preverovať majetok.
  3. Zaviesť možnosť preskúmavať aj majetok blízkych osôb, majetok prepojených právnických osôb a majetok manažérov a zamestnancov právnickej osoby.
  4. Zaviesť osobitnú zložku prokuratúry, ktorá nebude podliehať Generálnej prokuratúre a ktorá sa špecializuje na stíhanie trestných činov korupcie, zneužitia právomocí verejného činiteľa, a aplikáciu nového zákona o preukazovaní pôvodu majetku – príkladom nám môže byť Rumunsko, kde boli po zavedení nezávislej protikorupčnej prokuratúry trestne stíhaní viacerí bývalí aj aktívni politici, vrátane predsedu vlády.
  5. Zastaviť privatizáciu zdravotníctva; výrazne posilniť samosprávne prvky v nemocniciach a eliminovať vplyv politických strán na menovanie riaditeľov a námestníkov nemocníc a primárov oddelení, čím chceme obmedziť rozkrádanie zdrojov       tečúcich do zdravotníctva cez zmluvy za predražené ceny alebo úplne fiktívne služby.
  6. Preskúmať pochybné privatizácie, zvlášť pri veľkých a ziskových podnikoch. Dôsledne vyhodnotiť plnenie všetkých podmienok zo strany privatizérov. V prípade ich nedodržania alebo porušenia uplatniť všetky zmluvné sankcie a pokiaľ to bude možné, od zmlúv odstúpiť.
  7. Oddeliť kriminálnu a finančnú políciu od Prezídia Policajného zboru, aby mohli konať samostatne a nepodliehali žiadnym vplyvom vedenia Policajného zboru a Ministerstva vnútra. Inšpekcia Ministerstva vnútra SR musí byť nezávislým orgánom.
  8. Na všetkých úrovniach v štátnej správe prijať a dodržiavať princípy otvorenosti a transparentnosti v oblastiach nakladania s majetkom, personálnej politiky, spoluúčasti verejnosti na rozhodovaní, prístupu k informáciám, politiky etiky a predchádzaniu konfliktu záujmov, mediálnej politiky, rozhodovania pri prideľovaní grantov a dotácií, verejného obstarávania a transparentného rozpočtovania.
  9. Korupciu považovať za trestnú už pri žiadaní, prijímaní alebo sľúbení nenáležitej výhody; bez podmienky bezprostredného porušenia svojich povinností a bez bezprostredného protiplnenia.
  10. Na všetkých úrovniach štátu zaviesť participatívne rozpočty, ktoré umožnia občanom získať spolurozhodovanie a kontrolu nad tým, na aké účely sú používané peniaze z verejných zdrojov.

 

Nie je to nič nové. V týchto návrhoch sú obsiahnuté dlhoročné ciele mnohých občianskych iniciatív. Ale práve preto ich treba konečne požadovať, pretože odchod tejto vlády sám osebe problémy tejto krajiny nevyrieši. Aj preto sa stotožňujem so slovami výkonného riaditeľa nadácie Zastavme korupciu Pavla Sibylu: „Nemožno mať demokratický štát, ak demokratické nie sú politické strany a volebný systém umožňuje, aby sa moc koncentrovala v rukách pár ľudí. Nemáme dostatočné brzdy, nemáme protiváhy a naša krajina sa preto rúti k okraju útesu.“

Eduard Chmelár, zverejnené na edochmelár.sk

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:28

Spojené štáty nielenže dodávajú zbrane Taiwanu, ale pomáhajú aj pri výcviku jeho armády. Uviedol to Joseph Wu, šéf taiwanskej zahraničnej politiky, v nedeľňajšom rozhovore pre britskú televíznu spoločnosť BBC.

13:16

V ubytovacom zariadení pre utečencov vo východonemeckom meste Apolda, ktorý zasiahol požiar, našli jedno mŕtve telo. 

13:06

Pre Maďarsko je dobrou správou, že Turecko má aj naďalej prezidenta, ktorý presadzuje mier. Na Facebooku to uviedol predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ktorý sa v Ankare zúčastnil na inaugurácii staronového prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

12:56

Hongkonská polícia zadržala prominentnú demokratickú aktivistku známu ako “babička Wongová” a ďalších päť ľudí. Zatýkanie súvisí s 34. výročím krvavého zásahu na Námestí nebeského pokoja v Pekingu.

12:14

Najmenej 54 príslušníkov mierových jednotiek Africkej únie prišlo minulý týždeň o život pri útoku militantov na základňu, v ktorej sídlia ugandské jednotky v Somálsku.

12:14

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil v zabitie troch vojakov egyptskou pohraničnou strážou za teroristický útok a požaduje spoločné vyšetrovanie s Káhirou.

12:12

V uplynulých 13 rokoch Maďarsko potvrdilo susedným krajinám, že ak sa spoja sily príslušníkov tam žijúcej maďarskej menšiny, tak to je dobré nielen pre Maďarov, ale aj pre jeho susedov. Uviedla to maďarská vládna strana Fidesz na Facebooku k nedeľňajšiemu Dňu národnej spolupatričnosti. Maďari si ním pripomínajú podpísanie Trianonskej mierovej zmluvy z roku 1920.

12:11

Nemecko vyšle v roku 2024 dve vojnové lode do indo-pacifického regiónu kvôli napätiu v Juhočínskom mori, uviedol nemecký minister obrany Boris Pistorius.

11:47

Piatkovú zrážku vlakov v Indii, ktorá si vyžiadala najmenej 288 obetí a asi 900 zranených, spôsobila chyba elektronického signalizačného systému. Bez bližších podrobností to povedal minister železníc Ašvini Vaišnav.

11:46

Dve ruské rakety zasiahli v noci na nedeľu letisko neďaleko mesta Kropyvnyckyj v strednej časti Ukrajiny.

10:36

Porucha ropného tankera prerušila lodnú dopravu v egyptskom Suezskom prieplave.

10:35

Nemecký minister obrany Boris Pistorius vyzval štáty v indicko-tichomorskej oblasti, aby zaujali jasný postoj voči útokom na medzinárodnú bezpečnostnú architektúru, akou je aj vojna rozpútaná Ruskom voči Ukrajine. 

10:34

Čínska vojnová loď sa priblížila k americkému torpédoborcu USS Chung-Hoon v Taiwanskom prielive, informovala spoločnosť Global News.

Priblížila sa k USS Chung-Hoon na 137 metrov a dvakrát sa pokúsila zablokovať mu cestu. Aby sa vyhli zrážke, torpédoborec bol nútený znížiť rýchlosť a zmeniť kurz.

Čína tvrdí, že loď USA zatlačila od čínskych hraníc.

09:08

Život dvojročného dievčaťa a ďalších 22 zranených si vyžiadal ruský útok na obytnú štvrť v ukrajinskom meste Dnipro.

08:24

 Medzi prívržencami senegalskej opozície a políciou vypukli zrážky v niektorých častiach hlavného mesta Dakar. Nepokoje vyvolalo odsúdenie opozičného lídra Ousmanea Sonka, ktorého poslal súd na dva roky do väzenia za ohrozovanie mravnej výchovy mládeže. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Hamšík sa pred fanúšikmi Trabzonu rozlúčil s kariérou: “Opäť som plakal”

0 icon

Istanbul 4. júna (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hakan Burak Altunöz-Anadolu Agency)   Slovenský futbalista Marek Hamšík sa v predposlednom 37. kole tureckej ligy rozlúčil s fanúšikmi Trabzonsporu. Jeho klub zdolal na domácom ihrisku Alanyaspor 5:1. Bývalý slovenský reprezentant skóroval v 24. minúte z pokutového kopu a o osem minút neskôr asistoval pri góle Anastasiosa…

Najnovší prieskum: Smer si udržal prvenstvo. Tri strany tesne nad 5 percentami

0 icon

Bratislava 4. júna 2023  (TASR/HSP/Foto:TASR) Aktualizované 4. júna 2023 13:50 Ak by sa voľby do Národnej rady (NR) SR konali koncom mája, vyhrala by ich strana Smer-SD so ziskom 18 percent hlasov Nasledovali by Hlas-SD (17,4 percenta) a Progresívne Slovensko (12,5 percenta). Vyplýva to z prieskumu, ktorý v dňoch 24.…

Zelenskyj o protiofenzíve, voľbách, Trumpovi aj frustrácii: To zviera, tá šelma dostane chuť

0 icon

Kyjev 4. júna 2023 (HSP/wsj/Foto:TASR/AP-Andreea Alexandru)   Ukrajinský prezident v rozsiahlom rozhovore pre The Wall Street  Journal hovorí aj o voľbách v USA, NATO a Číne Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že je teraz pripravený začať dlho očakávanú protiofenzívu, ale varoval pred úspechom: Môže to trvať nejaký čas a bude…

Pripojí sa Egypt k novej mene BRICS a prispôsobí sa jej?

0 icon

Káhira 4. júna 2023 (HSP/Modern Diplomacy/Foto:Twitter)   Krajiny BRICS sa snažia vytvoriť vlastnú menu s cieľom znížiť vplyv USA na svetovom obchodnom trhu prostredníctvom de-dolarizácie, píše Watcher.Guru. O vstup do organizácie už prejavujú záujem nové krajiny vrátane Egypta Pripojí sa Egypt k BRICS a prispôsobí si menu? Záujem Egypta o…

Fico sa stretol v štúdiu so Sulíkom: “Je to veľké fiasko Eduarda Hegera”

0 icon

Bratislava 4. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:screenshot ta3.com)   Strana Smer-SD nebude vo vláde, ktorej program by obsahoval vystúpenie Slovenska z Európskej únie (EÚ) a NATO. Predseda Smeru-SD Robert Fico to uviedol v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike  "Ak by nám do programového vyhlásenia vlády (PVV) niekto chcel napísať, že poďme…

Chmelár: Toto je ukážka zaujatej neobjektívnej diskusie porušujúcej všetky normy

0 icon

Bratislava 4. júna 2023 (HSP/Foto:Facebook- Silná zostava)   Rada RTVS sa konečne zobudila. Na rozdiel od Rady pre mediálne služby, ktorá neplní svoju funkciu a prostituuje s vládnou mocou, chce zasiahnuť proti zvyšujúcej sa neobjektívnosti verejnoprávnej televízie a požiadala jej generálneho riaditeľa o vypracovanie kritérií na obsadzovanie hostí v politických…

Hasiči našli v horiacom byte v Košiciach jednu mŕtvu osobu, dve skončili v bezvedomí

0 icon

Košice 4. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Jedna osoba prišla o život a dvoch ľudí v bezvedomí previezli do nemocnice v súvislosti s nedeľným požiarom bytu v Košiciach. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Košiciach Jana Matis Libová Požiar vypukol predpoludním v…

Rusko vyhlasuje Británii vojnu. Tam sa z toho smejú

0 icon

Moskva/Londýn 4. júna 2023 (HSP/alhadathcenter/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin)   Prinášame vám ironický článok, ktorý vyšiel v irackých novinách Al Hadath. Takéto slová sa samozrejme najhoršie počúvajú samotným Rusom. A verejná mienka v Rusku je stále viac podráždená tým, ako vrcholoví politici prešustrovali autoritu Ruska veľmi zvláštnym vedením vojny na Ukrajine…

Martina Šimkovičová pre HS: Obeťami dnešných progresívnych fanatikov sú naše deti

0 icon

Bratislava 4. júna 2023 (HSP/Foto:Facebook)   Na kandidátke SNS sa deje zaujímavé spájanie vlasteneckých síl. Jednou z nových posíl tejto platformy je aj bývalá poslankyňa Národnej rady SR, známa slovenská moderátorka Martina Šimkovičová. Položili sme jej v tejto súvislosti pár otázok Hlavné správy: Na kandidátke SNS sa pred tohtoročnými predčasnými…

Zelenskyj začal odpočítavať čas do porážky AFU

0 icon

Kyjev 4. júna 2023 (HSP/vz.ru/Foto:TASR/AP-Andreea Alexandru)   Opakovane ohlasovaná protiofenzíva Ukrajiny nakoniec pravdepodobne predsa bude Ukrajinský prezident Zelenskyj vyhlásil, že je pripravený začať protiofenzívu. Pripustil, že ukrajinské ozbrojené sily počas tejto operácie stratia veľký počet vojakov. Experti sa domnievajú, že po opakovaných sľuboch Kyjeva o spustení ofenzívy sa táto pravdepodobne…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Je cieľom „zjednotených vlasteneckých síl“ zničiť parlamentnú demokraciu? To je šialené!

0icon

   Túto šialenú myšlienku vyslovil v najnovšom diele mojej internetovej TV relácii „Na moment, blogeri!“ celkom vážne bloger Peter Kohút. Šialenej myšlienky preto, že stále platí Churchillova poučka: &bd

Viktória Hellenbart

Hovoriť pravdu je kľúčom k získaniu dôvery a dôvera je základom úspešného vládnutia

0icon

Medzi blogerov v Hlavných správach som sa zaradila článkom "Homo homini lupus", v ktorom okrem iného poukazujem na dôsledky zneužívania rôznych káuz politikmi v predvolebnom boji a to na pozadí konkrétnej kauzy známej ako "Čistý deň". Dňa 25.5.2023 zorganizovala strana Smer SSD tlačovú besedu, v ktorej sa Robert Fico, Tibor…

Ivan Štubňa

Vojna na Ukrajine je vojnou amerického Deep State na ochranu podriadeného ukrajinského Deep State - biolaboratóriá

0icon

Oranžová revolúcia na Ukrajine v roku 2004 naštartovala „vpád“ amerických záujmov na Ukrajinu. Vo februári 2014 spú&sca

Peter Kohút

Vlastenecký blok – ďalšie spájanie vlastencov s cieľom záchrany Slovenska a obnovy jeho suverenity

0icon

Blížiace sa voľby sa stanú pre Slovensko zlomové. Ak v nich zvíťazia liberálno-progresívne sily, bude to pre Slovensko znamenať koniec jeho existencie. Zločinná mocenská garnitúra na čele s prezidentkou, ktorá doteraz devastovala Slovensko, ho priviedla na pokraj kolapsu. Hospodársky ho ochromila a enormne zadlž

Marek Brna

Sloboda a demokracia v praxi

0icon

Máme tu slobodu a demokraciu. A tak si môžeme slobodne vyjadrovať svoje názory a presvedčenia. Ľudia nie sú hlúpi. Tušia, že v televízii ide len propaganda. Že všetko je presne naopak. Tak, ako aj za socializmu nás v televízii neustále presviedčali o zaručene sa blížiacich svetlých zajtrajškoch, hoci v obchodoch…

Vášeň v Tebe

S manželom sa rozišla po 24 rokoch. Dnes má 55 rokov a vyzerá lepšie ako kedykoľvek predtým

0 icon

4.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: instagram.com/ms_ninette). Ninette začala svoju premenu po rozvode s manželom a teraz je v lepšom stave ako pred 18 rokmi. Tvrdí, že „v každom veku môžete zmeniť svoj život“. - "Mladneš", "Úžasná premena" - píšu pod jej fotky užívatelia internetu. Ninette je 55-ročná fitness inštruktorka a osobná trénerka. Nebolo to…

Prečo uhorky žltnú? Pozor na tri chyby. Zmaríte celú úrodu

0 icon

4.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/Couleur). Uhorky sú jednou z najčastejšie pestovaných zelenín v záhradách, no niekedy im začnú žltnúť a vädnúť listy. Znamená to, že plodiny sú odpísané? Kobieta Gazeta vysvetľuje, prečo uhorky žltnú a navrhuje ako tomu zabrániť.

Spoľahlivé hnojivo pre maliny. Stačí vložiť do vrecka a zaliať vodou. Úrodu vám budú závidieť aj susedia

0 icon

4.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:pixabay.com/ulleo). Rovnako ako pre ostatné rastliny, aj pre maliny sa oplatí pripraviť domáce hnojivo, ktoré ich bleskovo vyživí. Vďaka cenným živinám, ktoré poskytuje, vám kríky vrátia bohatú úrodu. Budú také dobré, že nebudete stíhať robiť zaváraniny na zimu. Na kŕmenie však nebude stačiť len žihľavové hnojivo.…

Vlasy vám začnú rásť ako bláznivé a skryjete šediny. Neutratíte viac ako 1 euro

0 icon

4.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/stevepb). Toto známe indické korenie je celosvetovo cenené pre svoju chuť, vôňu a zdravotné účinky. S veľkým úspechom sa môže používať aj zvonka. Kobieta Gazeta prináša recept ako pomocou masky na báze kurkumy a špeciálneho oplachovania môžeme výrazne zlepšiť stav našich vlasov a do

Odpoveď na túto hádanku pozná len 10 % z nás. Koľko mačiek je na obrázku?

0 icon

4.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: tiktok.com/hecticnick). Vnímavosť je schopnosť všímať si a interpretovať detaily, signály a podnety z prostredia. To znamená, že vnímavý človek si s väčšou pravdepodobnosťou všimne veci, ktoré ostatní môžu prehliadnuť. Vnímavosť sa dá precvičovať a existujú na to rôzne typy testov. Kobieta Interia prináša jeden…

Armádny Magazín

Kyjev stratil v Arťomovsku trikrát viac ľudí, ako ZSSR za desať rokov v Afganistane

0 icon

Rusko, 4.jún 2023 (AM) – Plk. Eduard Basurin z DĽR to konkretizuje, že Zelenský pochoval v Arťomovsku od 40 do 55 tisíc ľudí a aj tak bitku prehral, hoci plánoval prejsť ňou na Voronež a ďalej na Rostov na Done. (Straty Sovietskej armády v Afganistane boli vyše 15 tisíc padlých vojakov.)   Bachmut (Arťomovsk) je jedno…

Desivejšie a výnosnejšie ako COVID-19

0 icon

USA, 4.jún 2023 (AM) – 76. Svetové zdravotnícke zhromaždenie sa skončilo 30. mája v Ženeve a podľa generálneho riaditeľa WHO Tedrosa Gebreyesusa WHO vyzvala svet, aby sa pripravil na smrteľnú pandémiu horšiu ako COVID-19. Nový "pandemický" scenár bude pravdepodobne vychádzať zo skúseností z cvičení Event 201 (Event201) a Event-202 (Event-202) financovaných…

Šialenstvo ukrajinských vojakov možno niekedy vidieť z kilometra

0 icon

Rusko, 4.jún 2023 (AM) – Ukrajinskí vojaci sa niekedy na bojisku správajú veľmi zvláštne. Ostreľovač skupiny ozbrojených síl Ruskej federácie "Juh" povedal, že existujú prípady, keď jeho nepriateľ jednoducho vyšiel, bez zbraní, bez brnenia a vybavenia. Vyzeral ako šialenec. Psychostimulanty a nelegálne drogy (metadón a amfetamíny), ktoré sa pumpujú do Banderovcov, sú…

Nebezpečný menový symptóm v ekonomike USA

0 icon

USA,4.jún 2023 (AM) – Jedným z dôležitých makroekonomických ukazovateľov je menový agregát M2. Vyjadruje množstvo peňazí v ekonomike - hotovostných a bezhotovostných. M2 je jedným z ukazovateľov menovej politiky. Je tiež jedným z ukazovateľov súčasného stavu ekonomiky a jej možného budúceho stavu. Teraz chcem hovoriť o tomto ukazovateli v USA.   Federálna…

Európa stráca Latinskú Ameriku. Hispánci sú neoblomní

0 icon

USA,4.jún 2023 (AM) – Európski politici začali navštevovať krajiny juhoamerického kontinentu. Nemecký kancelár Olaf Scholz navštívil v januári Brazíliu a britský minister zahraničných vecí James Cleverley nasledoval návštevu Kolumbie a Čile. Predseda Európskej rady Charles Michel nedávno navštívil tento kontinent a ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková ohlásila návštevu Brazílie v

TopDesať

3-dňový novorodenec prekvapivo lezie, dvíha hlavu a snaží sa rozprávať

0 icon

Čerstvá mamička bola ohromená, keď sa jej 3-dňový novorodenec začal správať ako 3-mesačný. Neuveriteľný moment, ktorý bol zachytený na video a stal sa virálnym, prekvapil ju aj jej vlastnú matku. Lekár sa k tejto skutočnosti vyjadril a vysvetlil, prečo a ako sa to stalo. Prvor

Tieto fotografie vám ukážu, aký fascinujúci je náš svet

0 icon

V dnešnom článku si ukážeme úžasné fotografie, ktoré nám dokážu, že náš svet je aj napriek mnohej zlobe fascinujúcim miestom.  Naša planéta je naozaj krásnym miestom pre život. Na svete nie je núdza o rôzne objavy a pamiatky, ktoré môžeme vidieť na vlastné oči, prípadne aspoň na displejoch svojich mobilných…

Ktorá žena je pre vás najatraktívnejšia? Zistite, čo o vás prezradí vaša voľba

0 icon

Osobnostné črty nie sú neustále stabilné a môžu sa meniť. No napriek tomu aj maličkosti môžu odhaliť, aký ste človek. Napríklad vaša chôdza môže naznačovať vašu úroveň zraniteľnosti, zatiaľ čo spôsob, akým vešiate toaletný papier, môže veľa povedať o vašej asertivite. Vaša voľba tak môže priniesť viac svetla do vášho…

Ak začnete pravidelne plávať, udejú sa tieto pozitívne zmeny

0 icon

Začať pravidelne plávať môže takmer každý z nás. Plávanie vám pomôže nielen fyzicky ale aj psychicky. Poďme sa spoločne pozrieť na pozitívne zmeny, ktoré sa v našich životoch udejú vďaka pravidelnému plávaniu.  Plávanie je nenáročná a efektívna tréningová metóda, z ktorej môže mať úžitok každý bez akýchkoľvek problémov. Odborníci naznačujú,…

Fotografie svadobných outfitov starých rodičov, ktoré vyžarujú krásu

0 icon

Fotografie sú záznamom minulosti, ktoré nám umožňujú nahliadnuť do predošlých generácií a objavovať krásu a štýl ich svadobných dní. V tejto zaujímavej zbierke 21 historických fotografií sa zamierime na svadobné outfity starých rodičov, ktoré nám s láskou pripomínajú ich výnimočné momenty radosti a slávnosti. Tieto snímky nám prinášajú jedinečný pohľad na…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali