Chmelár: Nedajte sa zmanipulovať, oligarchia sa nedá poraziť voľbami

Bratislava 12. marca 2018 (HSP/Foto:TASR-Marko Erd)

 

Vyzývať na rozvahu a kritické uvažovanie v čase, keď ľuďmi lomcujú tie najnižšie vášne a pudy, je tá najnevďačnejšia úloha pre kohokoľvek, kto sa pohybuje vo verejnom priestore. Tým, ktorí si až doteraz dokázali zachovať chladnú hlavu a triezve uvažovanie, chcem vyjadriť svoju úctu, pretože práve takýchto odvážlivcov bude potrebovať táto krajina, keď ju emócie zaženú do slepej uličky. Tým ostatným, ktorí sú ešte ochotní počúvať racionálne argumenty a nie iba heslá a ozvenu vlastného skandovania, by som chcel ponúknuť pohľad, ktorý si nekladie za cieľ odradiť ich od ďalších pochodov a demonštrácií, ale dať im zmysluplný obsah a prinútiť ich uvažovať nad nezamýšľanými dôsledkami stupňujúceho sa konfliktu v spoločnosti.

V desiatkach slovenských miest, ale i svetových metropol sa v piatok 9. marca 2018 konajú zhromaždenia s názvom Postavme sa za slušné Slovensko.

Dlhotrvajúca nespokojnosť so stavom našej spoločnosti je úplne prirodzená a sám som často upozorňoval na to, že neriešené problémy raz prerastú do spoločenského výbuchu. K tomuto znepokojeniu patrí po vražde dvoch milých a talentovaných mladých ľudí rovnako prirodzene aj bolesť, hnev a zúfalstvo. Ale túto energiu treba v správnom čase pretaviť do zmysluplného projektu, inak iba poslúži ako voda na mlyn silám, s ktorými nemajú mladí ľudia žiadne skúsenosti.

Mám plné zuby tohto systému, vždy som si želal porážku oligarchie, ktorá má svoje korene nie v nejakej konkrétnej vláde, ale v samotných základoch globálneho kapitalizmu. Hovorím však o skutočnom odstránení oligarchickej moci, nie o výmene jej správcov a vyjednávačov s verejnosťou, ktorým ešte stále hovoríme vznešeným názvom politici. Predstava Borisa Kollára, ktorý sa vo videu rozohnil, že potrebujeme predčasné voľby, aby sme odovzdali moc z rúk oligarchie do rúk ľuďom, je nielen neobyčajne hlúpa, ale predovšetkým brutálne až trestuhodne zavádzajúca. Kollár musí vedieť, že nič také nie je možné. My sme si oligarchiu nezvolili. Ona sa prežrala do systému a dnes kontroluje politikov, médiá, súdy, biznis, všetko. Im je jedno, kto im bude plniť vrecká. Rýchlo sa dokážu preskupiť, pretože nevsádzajú len na jednu kartu a do politikov investujú ako do akcií rôznych firiem. Fedor Flašík sa už na sociálnej sieti teší na spoločenskú katarziu, ktorú prinesú protesty. Páči sa vám takýto spojenec?

Arogancia moci, ktorú dlhé roky predvádza Slovensku Ficova garnitúra, mi je z duše odporná a verím, že melie z posledného. Ale pozor na to, akým spôsobom sa jej chcete zbaviť. Prevrat, na ktorý vyzvala podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová v rádiu Aktual, je neskutočný až nebezpečný úlet, ktorý by ste čakali skôr od neonacistov. Ale práve oni, inšpirovaní takýmto politickým avanturizmom, raz môžu prevrat uskutočniť, no taký, ktorý sa nikomu nebude páčiť. Kotleba nie je jediný, už dnes sa formujú nové, oveľa agresívnejšie extrémistické hnutia, ktorým nič viac nevyhovuje ako atmosféra chaosu a nedôvery. Práve táto emočná vlna ich môže v predčasných voľbách posilniť a zmeniť pomer mocenských síl takým spôsobom, že to bude pre demokratov nočná mora. Pamätajte si však, že dnes by ste nemali veriť ničomu, čo počujete. Ničomu. Ani od vlády, ani od opozície. Všetko, čo potrebujete vedieť, už dávno viete. Všetko, čo sa „odhalí“ v týchto dňoch, sú s najväčšou pravdepodobnosťou účelové spravodajské hry a ich zverejňovanie v tomto čase má svoj politický zámer.

Čo ma teda na súčasnom vývoji znepokojuje, ak si tiež myslím, že Ficova vláda stratila legitimitu, že pomery v tomto štáte sú neúnosné a že ľuďom treba vrátiť kontrolu nad ich vlastnými životmi? Nuž predovšetkým to, že spôsob, akým sa postupuje, k tomu nevedie.

Po prvé, musím zdôrazniť, že chcem poznať pravdu o vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Napriek tomu, že jeden z rečníkov na zhromaždení v Košiciach presviedčal hádam skôr sám seba ako dav, že sme sa tu zišli preto, aby sme spoločne hľadali pravdu – viem, že z masových demonštrácií sa ju nedozviem. Nedozviem sa ju ani z predčasných volieb, keďže na vyšetrovanie nemá žiaden vplyv to, kto je na mieste ministra alebo policajného prezidenta, ale dozorujúci prokurátor, ktorého sa mocenské zmeny nijako netýkajú. To je tá kľúčová postava, ktorá môže odňať vyšetrovateľovi prípad a prideliť ho inému.

Po druhé, zneužitím nevyšetrenej dvojnásobnej vraždy na mocenské ciele prichádzajú protivládne protesty o svoj mravný étos. Jeden z najhorších výrokov, ktorý v tejto súvislosti zaznel, bolo vyjadrenie prezidenta Kisku, že aj keby sa zistilo, že vražda nemá nič spoločné s touto vládou, táto vláda musí padnúť. Toto spájanie nesúvisiacich vecí je v právnom štáte absolútne neprijateľné. Prestaňme teda hrať divadlo a povedzme si otvorene, že požiadavka na zvrhnutie vlády je po vražde mladého páru dodatočne vymyslený príbeh. Opozícia sa snažila o zvrhnutie vlády všelijakými mítingami a pochodmi pred komplex Bonaparte od začiatku tohto volebného obdobia. Nevyšlo jej to, preto teraz zneužíva tragédiu, ktorá by sa mala od ich politických ambícií prísne oddeliť. Som presvedčený, že tu dochádza k nebezpečnej manipulácii ľudí a zneužitiu davovej psychózy. Motivácie jednotlivcov, ktorí prišli na námestia, boli rôzne. Niektorí tam boli preto, lebo si chceli uctiť zavraždeného Jána a Martinu. Iní tam prišli preto, lebo požadujú dôkladné a rýchle vyšetrenie vraždy. Ďalší preto, lebo sú vývojom v krajine maximálne znepokojení. Boli tam aj takí, ktorí požadujú odchod Kaliňáka a Fica. No a potom tam prišli tí, ktorí požadujú predčasné voľby. Sami organizátori spojili požiadavku vyšetrenia vraždy s novou vládou, čo nie je postup, ktorý by bol v súlade so slušnosťou a morálkou, ktorou sa zaštiťujú. Opozícia však vďaka tomu zneužíva plné námestia na to, aby tvrdila, že väčšina občanov chce predčasné voľby, čo je bez tvrdých dát rovnako zavádzajúce ako tvrdiť, že tí, čo zostali doma (teda päť miliónov ľudí), veria súčasnej vláde.

Po tretie, demokratické inštitúcie treba posilňovať, nie oslabovať. A práve toto je trend, ktorý ma znepokojuje najviac. Prirovnávania súčasnej situácie k Nežnej revolúcii sú absolútne zavádzajúce a scestné. Ako historik i priamy účastník Nežnej revolúcie musím povedať, že prebiehajúce protesty majú zatiaľ skôr znaky februára 1948 ako novembra 1989. Počas revolučných dní roku 1989 sme sa oslobodili od komunistickej diktatúry, v ktorej bol zákaz zhromažďovania, cenzúra médií, politickí väzni, v ústave bola zakotvená vedúca úloha komunistickej strany a opozícia bola v ilegalite. Dnes tu máme formálne systém liberálnej demokracie a ak nebudeme dodržiavať jej pravidlá, moc uchopia napokon tí, ktorí k nej nemajú nijakú úctu. Kladiem si preto nasledujúce otázky. Ako prispeje k väčšej spravodlivosti a demokracii to, že väčšina médií (vrátane verejnoprávnych) absolútne opustili žurnalistické zásady objektivity a plurality a začali robiť angažovaný politický agitprop? Načo voláme po právnom štáte, keď nerešpektujeme prezumpciu neviny? Ako chceme uchovať vlastnú slobodu, keď oberáme univerzity o ich politickú nezávislosť? Kategoricky odsudzujem tieto praktiky. Páni rektori a dekani, tí z vás, ktorí sa nechali prepožičať na politickú agitku, tí, ktorí ste vyzývali na podporu demonštrácie s jasnými politickými cieľmi, tí, ktorí ste vyhoveli žiadosti organizátorov (ktorí vo svojom liste jasne označili za jednu z dvoch hlavných požiadaviek pád vlády), ste sa hrubo spreneverili svojmu poslaniu a podľa môjho názoru ste aj porušili zákon o vysokých školách, ktorý zakazuje politizáciu akademického prostredia. Znovu pripomínam, že poslaním univerzít je prispievať ku kritickému mysleniu a kritické myslenie sa netvorí v davovej psychóze, doslova odporuje masovej mentalite, ktorá nerozlišuje jednotlivcov. Ak to nechápu najvyšší predstavitelia fakúlt a univerzít, je to pre mravný vývoj tejto spoločnosti hotová pohroma. Keďže tu nemáme totalitu, postaviť sa na stranu jednej časti rozdelenej spoločnosti znamená nerešpektovať tú druhú, a to je proti pravidlám demokracie i nezávislosti akademickej pôdy ako takej. Napokon, oni dobre vedia, že udelenie rektorského voľna bolo prakticky zbytočné, že v piatok o piatej nie je v škole takmer nikto a že tým nechceli „umožniť študentom slobodne sa rozhodnúť“, ako falošne tvrdia, ale chceli pravý opak: pomôcť organizátorom nahnať ľudí na námestia.

Každá generácia asi potrebuje zažiť svoju revolúciu ako spoločenský ventil, ale nezabúdajme pri tom na skúsenosti z minulosti. Múdrosť klasika hovorí, že dejiny sa uskutočňujú po prvý raz ako tragédia, po druhý raz ako fraška. Protesty proti Gorile zničili SDKÚ, odovzdali moc do rúk opozície, no na podstate vládnutia nič nezmenili. Tvrdím, že tieto protesty majú ešte horší základ ako Antigorila. Pri demonštráciách pred šiestimi rokmi bol jasný vinník jasnej kauzy. Hašterivosť lídrov protestov (a podľa môjho názoru aj ich infiltrácia spravodajskými zložkami) spôsobila, že nedokázali sformulovať jasné reálne požiadavky a zatlačiť nimi na politickú elitu. Dnes ľudia rozhorčene reagujú na ohavný zločin, o ktorom v tejto chvíli nevieme (a to treba neustále zdôrazňovať), kto ho spáchal a s akým úmyslom. Opozícia na čele s prezidentom od začiatku zneužila túto tragédiu na požadovanie zmeny mocenských pomerov, ale tieto dve veci – vyšetrenie vraždy a predčasné voľby – nemožno spájať, v právnom štáte je to jednoducho neprípustné. Ľudia majú akú-takú predstavu o tom, čo nechcú, ale nevedia, čo chcú. Slušné Slovensko? Väčší morálny gýč som nepočul. Čo to je? Rozumiem tomu správne, že keď som zásadne proti politizácii vysokého školstva, proti porušovaniu zákona o vysielaní a retransmisii, proti tomu, aby bola ulica prokurátorom, sudcom, i katom zároveň, tak som neslušný? Rozumiem tomu správne, že ak odmietam vládu človeka, ktorý dohadoval s Kočnerom pri raňajkách voľbu generálneho prokurátora s ďalším chlapíkom, ktorý pašoval heroín na Slovensko a ďalším, ktorý podvádzal so svojím účtovníctvom – tak som za neslušné Slovensko?

Slušné Slovensko nie je politický program. Je to zámerne zahmlievajúci marketingový slogan, aby získal čo najviac ľudí, a pritom nepovedal to podstatné. My všetci, ktorí sme sa ikskrát sklamali z politikov, my všetci, ktorí vieme, že politikom by sa nemal vystavovať bianko šek dôvery, by sme nemali naletieť primitívnemu konštruktu „dajte nám moc a my sa už o vás postaráme“. Tak ako Nežná revolúcia mala svoje jasné konkrétne požiadavky, tak ako ich nešťastne hľadala Antigorila, tak by sme aj my všetkým, ktorí nás žiadajú o moc – o podporu predčasných volieb, novej vlády alebo zrekonštruovanej vlády – mali predostrieť naše vlastné konkrétne požiadavky, ktoré potlačia to, po čom všetci voláme: korupciu, bezbrehé rozkrádanie a prepojenie štátu a organizovaného zločinu. Ponúkam niektoré z nich organizátorom protestov. Ak si osvoja aspoň polovicu z nich, ak budú požadovať od všetkých politických strán konkrétne záväzky na nápravu pomerov v našej krajine, ktoré nás privedú bližšie k spravodlivému štátu, budem ich môcť podporiť. No ak budú požadovať iba moc pre opozíciu a ak sa na tribúnach budú zjavovať tie isté tváre, ktoré pomáhali pri pochovaní hnutia Antigorila, nebudem sa podieľať na niečom, čo oveľa viac ako demokratickú revolúciu pripomína ústavný puč.

 

Tu sú návrhy požiadaviek:

  1. Zmeniť financovanie politických strán (zákaz financovania volebných kampaní súkromným sektorom, povinnosť viesť analytické účtovníctvo, povinnosť mať jeden bankový účet pre stranu, prijatie darov nad 300 eur len bankovým prevodom, povinnosť mať pokladníka s trestnou zodpovednosťou za financovanie strany, zaviesť právomoc NKÚ kontrolovať účty politických strán alebo ustanoviť inštitúciu pre dohľad a kontrolu financovania politických strán, zaviesť asignačnú daň pre príspevky politickým stranám od štátu).
  2. Nefunkčný zákon o preukazovaní pôvodu majetku nahradiť novou právnou úpravou, ktorá zjednoduší podávanie podnetov a rozšíri okruh osôb, ktorým sa môže preverovať majetok.
  3. Zaviesť možnosť preskúmavať aj majetok blízkych osôb, majetok prepojených právnických osôb a majetok manažérov a zamestnancov právnickej osoby.
  4. Zaviesť osobitnú zložku prokuratúry, ktorá nebude podliehať Generálnej prokuratúre a ktorá sa špecializuje na stíhanie trestných činov korupcie, zneužitia právomocí verejného činiteľa, a aplikáciu nového zákona o preukazovaní pôvodu majetku – príkladom nám môže byť Rumunsko, kde boli po zavedení nezávislej protikorupčnej prokuratúry trestne stíhaní viacerí bývalí aj aktívni politici, vrátane predsedu vlády.
  5. Zastaviť privatizáciu zdravotníctva; výrazne posilniť samosprávne prvky v nemocniciach a eliminovať vplyv politických strán na menovanie riaditeľov a námestníkov nemocníc a primárov oddelení, čím chceme obmedziť rozkrádanie zdrojov       tečúcich do zdravotníctva cez zmluvy za predražené ceny alebo úplne fiktívne služby.
  6. Preskúmať pochybné privatizácie, zvlášť pri veľkých a ziskových podnikoch. Dôsledne vyhodnotiť plnenie všetkých podmienok zo strany privatizérov. V prípade ich nedodržania alebo porušenia uplatniť všetky zmluvné sankcie a pokiaľ to bude možné, od zmlúv odstúpiť.
  7. Oddeliť kriminálnu a finančnú políciu od Prezídia Policajného zboru, aby mohli konať samostatne a nepodliehali žiadnym vplyvom vedenia Policajného zboru a Ministerstva vnútra. Inšpekcia Ministerstva vnútra SR musí byť nezávislým orgánom.
  8. Na všetkých úrovniach v štátnej správe prijať a dodržiavať princípy otvorenosti a transparentnosti v oblastiach nakladania s majetkom, personálnej politiky, spoluúčasti verejnosti na rozhodovaní, prístupu k informáciám, politiky etiky a predchádzaniu konfliktu záujmov, mediálnej politiky, rozhodovania pri prideľovaní grantov a dotácií, verejného obstarávania a transparentného rozpočtovania.
  9. Korupciu považovať za trestnú už pri žiadaní, prijímaní alebo sľúbení nenáležitej výhody; bez podmienky bezprostredného porušenia svojich povinností a bez bezprostredného protiplnenia.
  10. Na všetkých úrovniach štátu zaviesť participatívne rozpočty, ktoré umožnia občanom získať spolurozhodovanie a kontrolu nad tým, na aké účely sú používané peniaze z verejných zdrojov.

 

Nie je to nič nové. V týchto návrhoch sú obsiahnuté dlhoročné ciele mnohých občianskych iniciatív. Ale práve preto ich treba konečne požadovať, pretože odchod tejto vlády sám osebe problémy tejto krajiny nevyrieši. Aj preto sa stotožňujem so slovami výkonného riaditeľa nadácie Zastavme korupciu Pavla Sibylu: „Nemožno mať demokratický štát, ak demokratické nie sú politické strany a volebný systém umožňuje, aby sa moc koncentrovala v rukách pár ľudí. Nemáme dostatočné brzdy, nemáme protiváhy a naša krajina sa preto rúti k okraju útesu.“

Eduard Chmelár, zverejnené na edochmelár.sk

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Prokurátor podal návrh na väzbu na štyri osoby z kauzy Mýtnik III

0 icon

Bratislava 5. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v trestnej veci Mýtnik III na Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) sudcovi pre prípravné konanie návrh na vzatie štyroch osôb do väzby z dôvodu kolúznej väzby. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová ÚŠP nekonkretizoval,…

Weiss st. po výhre na Gibraltáre: „Doma to musíme zvládnuť“

0 icon

Gibraltár 5. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann,Pavel Neubauer)   Futbalisti ŠK Slovan Bratislava zvíťazili v úvodnom zápase 3. predkola Európskej ligy UEFA na pôde gibraltárskeho tímu Lincolnu Red Imps 3:1. Na gól Gurama Kashiu nadviazali po prestávke Jaromír Zmrhal a Ezekiel Henty, prehru outsidera zmiernil z jedenástky Liam Walker Odveta…

Chýbajúcu križovatku D1D4 považuje Doležal za jedného z „najškaredších kostlivcov“, ktorých zdedil

0 icon

Bratislava 5. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Chýbajúce prepojenie súčasnej diaľnice D1 s diaľnicou D4 aj po jej odovzdaní do používania na východnom okraji Bratislavy spôsobí veľké problémy doprave v hlavnom meste na niekoľko rokov. Zmeny v projekte výstavby križovatky D1D4, opakované povoľovacie konania v minulosti a stále meškajúce verejné…

Tatar sa sťahuje do New Jersey, s Devils podpísal dvojročnú zmluvu

0 icon

Newark 5. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jason Franson/The Canadian Press via AP)   Slovenský hokejista Tomáš Tatar bude v kariére pokračovať v klube NHL New Jersey Devils. Vo štvrtok sa ako neobmedzený voľný hráč dohodol s "diablami" na dvojročnom kontrakte v celkovej hodnote deväť miliónov dolárov, v priemere tak zarobí 4,5…

Messi sa s Barcelonou nedohodol na zmluve, na Camp Nou končí

0 icon

Barcelona 5. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Manu Fernandez)   Argentínsky futbalista Lionel Messi sa s vedením FC Barcelona nedohodol na novej zmluve. Éra 34-ročného útočníka na Camp Nou sa tak skončila, informovali svetové agentúry Messiho koniec v katalánskom klube, v ktorom strávil celú profesionálnu kariéru, je šokujúci. Pred pár dňami totiž…

Cez Lamanšský prieliv prišlo rekordných 482 migrantov

0 icon

Bratislava 5. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Joan Mateu)   V stredu sa cez Lamanšský prieliv do Veľkej Británie v 21 malých člnoch preplavilo najmenej 482 migrantov. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na údaje ministerstva vnútra, podľa ktorého toto číslo predstavuje nový rekord za jeden deň Ministerstvo uvádza, že…

Barbadoská speváčka a módna návrhárka Rihanna sa stala miliardárkou

0 icon

Los Angeles 5. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Diane Bondareff)   Barbadoská popová speváčka a módna návrhárka Rihanna sa oficiálne stala dolárovou miliardárkou Po americkej moderátorke Oprah Winfreyovej je Rihanna aktuálne celosvetovo druhou najbohatšou ženou v šoubiznise a najbohatšou hudobníčkou na svete, vyplýva z hodnotenia časopisu Forbes. Podľa daného zdroja, z ktorého vo…

Rumunsko daruje 1,3 milióna dávok vakcín

0 icon

Bukurešť 5. augusta 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP)   Rumunská vláda daruje 1,3 milióna dávok vakcín proti koronavírusu. Pomoc v boji proti pandémii COVID-19 poskytnú Tunisku, Egyptu, Vietnamu a Albánsku Rumunské ministerstvo zdravotníctva informovalo, že vakcíny dodá AstraZeneca, pričom Egypt dostane 525-tisíc dávok, Tunisko 425-tisíc, Vietnam 199 200 a Albánsko 150-tisíc. V Rumunsku…

V obci na východe Slovenska sa prehnalo tornádo, na mieste zasahujú hasiči. Je tu spúšť, povedal starosta obce

0 icon

Petkovce 5. augusta 2021 (HSP/Teraz/Foto:TASR/AP, Facebook-meteovychod)   Obcou Petkovce v okrese Vranov nad Topľou sa vo štvrtok večer prehnalo tornádo, poškodilo niekoľko domov. Pre TASR to uviedol starosta obce Pavol Hybala. Na mieste zasahujú hasiči „Nahlásené bolo poškodenie štyroch rodinných domov, ktorým zobralo strechu. Polámané sú stromy, strhané je elektrické…

Vo Venezuele z bankoviek prvého októbra škrtnú šesť núl

0 icon

Caracas 5. augusta 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Ariana Cubillos)   Venezuela na bankovkách svojej národnej meny škrtne šesť núl, keďže túto juhoamerickú krajinu naďalej trápi hyperinflácia. Venezuelská centrálna banka vo štvrtok oznámila, že zmena nominálnej hodnoty peňazí nadobudne účinnosť 1. októbra Bankovkou s najvyššou nominálnou hodnotou bude 100 nových bolívarov, pričom budú ekvivalentom…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

1. VALENTIN KATASONOV : Svetové zdravotnícke orgány a Svetová covidová inkvizícia 2.MSM začali otáčať aj v Nemecku . Dve tzv .,,konšpirácie" potvrdené "!

0icon

"Univerzálne očkovanie je obrovská chyba!" Už som písal o anglickom lekárovi Vernonovi Colemanovi, ktorý už desaťročia vo svojich knihách a verejných prejavoch varoval milióny ľudí pred rizikami, ktoré vznikajú, keď občania prichádzajú do kontaktu so systémom zdravotnej starostlivosti a farmaceutickými spoločnosťami. Aj v iných krajinách sú takí bojovníci. A tento…

Ivan Holek

Polovička národa sa nechce dať očkovať! Pochopte to!

0icon

Násilie plodí násilie! Dlhodobá masívna propaganda a najrozličnejšie formy nátlaku, presadzujúce potrebu očkovania vytvárajú enormný tlak na ľudí, ktorí to odmietajú a nesúhlasia s vakcináciou. Obyvateľstvo vychádza do ulíc a začína protestovať. Dochádza k násilnostiam, z ktorých sú obviňovaní protestujúci, ale pravda je taká, že násilie má na svedomí vláda,

Ivan Lehotský st.

Lacný Jožko

0icon

Boli časy, keď niektorí ľudia nosili na krku zavesenú drevenú nošu, celý obchod. Volali ich lacný Jožko. Predávali drobnosti ako žiletky, štetky (nie živé, ale na nanášanie peny pred holením), žuvačky... Mali síce úzky okruh znalostí, ale vo svojich témach sa javili ako inteligenti. Alebo aspoň sa tak cítili. Nachádzam…

Tony Belohorec

Je severokórejský vodca Kim Čong-un naozaj mŕtvy?

0icon

Svet o Severnej Kórei a jej vodcoch moc nevie. Napr. o Kim Čong-unovi sa nevie presne ani to, kedy sa narodil. To isté platí samozrejme o celej jeho rodine a súrodencoch. Celá ich identita, je po celý ich život účelovou menená. Keď deti bývalého severokórejského diktátora Kim Čong-ila napr. študovali…

Peter Štrba

Žiadosť na Ministerstvo zdravotníctva na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám

0icon

Dobrý deň, na základe zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám chcem Ministerstvo zdravotníctva SR (ďalej len MZ) požiadať o odpovede na nasledujúce otázky: 1) V januári MZ vydalo povolenie terapeurického použitia neregistrovaného lieku Ivermectin pre potreby zdravotníckych zariadení na šesť mesiacov. Keďže máme koniec tohto obdobia,…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Dôkaz, že cukor je jed. 14 vecí, ktoré sa dejú s naším telom po obmedzení príjmu cukru

0 icon

Cukor je jed a novodobý zabijak! Nadmerná konzumácia cukru môže závažne ovplyvniť naše zdravie. Vedie k nárastu telesnej hmotnosti, ostrým výkyvom nálady a dokonca aj k závislosti na cukru. Odborníci na výživu považujú túto potravinu za nebezpečnejšiu ako samotný tuk. Pozornosť by sme však mali venovať samotnému množstvu, ktoré konzumujeme.…

TOP 6 najväčších magických trikov a tajomstvo, ktoré sa za nimi skrýva

0 icon

Kvalita kúzelníka spočíva v jeho schopnosti udržať divákov v mrazivom očakávaní počas každého triku. Často sa zdá, že kúzelníci skutočne dokážu robiť veci, ktoré sú v rozpore so všetkými známymi zákonmi vesmíru a atmosféra, ktorú vytvárajú počas svojich vystúpení, pomáha ďalej zmierniť akékoľvek tvoje pochybnosti, že je to len trik. Nuž, v tomto článku si posvietime…

Pearl Harbor: Varovania nepomohli. 4. časť

0 icon

Napriek viditeľnej nie-neutralite Spojených štátov, Nemci nereagovali. Zdalo sa tiež možné, že Japonci budú nasledovať nacistický príklad. Pokračujeme štvrtou časťou článku z mini série Pearl Harbor. Ak to vezmeme racionálne, Japonci mohli len ťažko počítať s tým, že by Spojené štáty vo vojne porazili. Ako ukázali udalosti, určite mohli dobyť britské, francúzske…

Špión zo Scapa Flow: Potopenie lode Royal Oak 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou o skutočnom príbehu potopenia lode Royal Oak. Tento husársky kúsok si dovolila jedna z nemeckých ponoriek na čele s len 30 ročným kapitánom. Mali Nemci v Scapa Flow špióna? Kapitán ponorky - Prien si behom večera ešte všetko starostlivo preštudoval. Neskôr sa nechal počuť: „Pristúpil som k tomu ako k matematickej úlohe.“…

Otestuj sa! Toto je minútový IQ test, má len tri otázky

0 icon

V roku 2005 psychológ Shane Frederick vytvoril najkratší IQ test, ktorý vyhodnotí tvoj intelekt v priebehu minúty. Má len tri otázky, ktoré musíš zodpovedať čo najskôr. Odpovede si môžeš dokonca skontrolovať aj ty sám! Pozývame ťa teda spraviť si IQ test, vďaka ktorému si okamžite skontroluješ svoje kognitívne schopnosti. Zapni mozgové závity, zapíš si svoje…

Armádny Magazín

Rusko kvôli izraelskej agresii dodá Sýrii ďalšie desiatky systémov protivzdušnej obrany

0 icon

Sýria, 5.August 2021 (AM) – Kvôli neochote Turecka dodržiavať existujúce dohody o deeskalácii situácie v Sýrii je Rusko nútené uskutočňovať priame útoky vzdušnými silami pri podpore sýrskej armády, čo umožňuje nielen oslobodenie významnej časti sýrskeho územia, ale tiež ponúka možnosť obkľúčenia až okolo 2500 tureckých militantov. Z

"Nenarušia vojenskú rovnováhu v regióne“. USA oznámili dodávku protitankových systémov Javelin do Gruzínska

0 icon

Gruzínsko, 5.August 2021 (AM) – Do Gruzínska bude dodaná dávka amerických prenosných protitankových raketových systémov Javelin v celkovej výške 30 miliónov dolárov. Informoval o tom americký úrad pre obrannú spoluprácu a bezpečnosť.   Tbilisi požadovalo od Washingtonu 82 rakiet Javelin a 46 vypúšťačov. Americká adminis

Bell predstavil nový koncept vysokorýchlostného vertikálneho vzletu a pristátia pre vojenské použitie

0 icon

Fort Worth, Texas (5. augusta 2021) – Spoločnosť Bell Textron Inc., dcérska firma Textron Inc. (NYSE: TXT), predstavila konštrukčné riešenia lietadlových systémov pre vojenské aplikácie, ktoré budú využívať jej technológiu vysokorýchlostného kolmého vzletu a pristátia (HSVTOL). Bell tak pokračuje v inovácii nov

Rusko po provokáciách NATO uzatvára Fínsky záliv

0 icon

Rusko, 5.August 2021 (AM) – Vojnové lode a pobrežné raketové systémy ruskej baltskej flotily zablokujú prístup do Fínskeho zálivu. Ministerstvo obrany Ruskej federácie sa rozhodlo uzavrieť Fínsky záliv nasadením skupiny lodí a pobrežných raketových systémov. Oficiálne bolo oznámené, že toto

Sergej Šojgu tlačí aby ruská "Hviezda smrti" bola vybavená najnovšími zbraňami

0 icon

Rusko, 5.August 2021 (AM) – Počas konferenčného hovoru sa minister obrany Ruskej federácie zaoberal otázkou modernizácie ťažkého jadrového krížnika Admirál Nachimova. Tento krížnik bol uvedený do prevádzky námorníctvom ZSSR v roku 1988. Má celkový výtlak asi 25,9 tisíc ton a maximálny ponor 10,3

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali