Český sociológ Hampl: Vzdelanci sa posmievali bežným ľuďom, že sú zaostalí a hlúpi a nakoniec sa ukázalo, že tí bežní ľudia mali pravdu. Bolo to v minulosti, dnes sa to znova opakuje

 Praha 29. júna 2018 (HSP/Foto: PH)

 

Peter Hampl je známy český sociológ. Uvádza o sebe, že nepatrí medzi konformných intelektuálov. Pre Hlavné správy vysvetlil, prečo je to tak. Nedávno vyšla jeho najnovšia kniha Prolomení hradeb, ktorú po kritike slniečkárov s nálepkami fašizmu a xenofóbie, stiahla Karlova univerzita v Prahe z predaja vo svojom kníhkupectve. Kniha je už však opäť v predaji. Ako sa celá situácia vyvíjala si môžete prečítať v nasledujúcich riadkoch…

Na snímke Peter Hampl

 

Reklama

Patríte medzi známych českých sociológov. Na svojom webe uvádzate: „pokiaľ hľadáte ten typ konformného intelektuála, akého nájdete napríklad na fakulte humanitných štúdií v centrách gender studies alebo redakcii Respektu, odporúčam sa obrátiť sa inam“. V čom sa odlišujete od typu intelektuálov, ktorých uvádzate?

Obávam sa, že profesia intelektuála spočíva v súčasnosti predovšetkým v tom, že človek dokáže rýchlo pochopiť, aké názory sa od neho očakávajú a presne tie názory si dokáže rýchlo osvojiť. Takí ľudia sú pozývaní do televíznych a rozhlasových debát, dostávajú ceny, sú im prideľované dotácie a môžu sa stať napríklad redaktorom Respektu, Aktuálne alebo komentátormi Českej televízie. To má pochopiteľne dôsledky pre analytické schopnosti tých ľudí. Je to až desivé, ale väčšina skladníkov dnes dokáže lepšie rozumieť zložitým spoločenským javom ako napríklad politológovia, ktorých vidíme na televíznej obrazovke.

Reklama

Ja sa snažím, aby sociológia robila tú prácu, ktorú robiť má a kvôli ktorej na ňu daňoví poplatníci dávajú peniaze. To si vyžaduje vychádzať z otázok, ktoré si ľudia naozaj kladú. Nájsť uspokojivú odpoveď, porovnať ju s dostupnými faktami, a zverejniť výsledok. Pokiaľ možno tak, aby to bolo dobre zrozumiteľné. Neobzerať sa na to, či sa odpoveď niekomu páči alebo nie. Neriešim ani, či je v zhode s politickou korektnosťou.

Od intelektuálneho mainstreamu sa líšim aj tým, že nezdieľam ten pocit nadradenosti, ktorý je pre väčšinu dnešných intelektuálov tak typický. Úplne súhlasím so starou múdrosťou Edmunda Burka, že predsudky ľudu sú spoľahlivejším vodidlom než konštrukcie intelektuálov. Keď sa pozrieme do dejín 20. storočia, vidíme, že sa znova a znova opakuje rovnaký vzorec. Vzdelanci hovorili niečo opačné než bežní ľudia, posmievali sa bežným ľuďom, že sú zaostalí a hlúpi a nakoniec sa ukázalo, že tí bežní ľudia mali pravdu. Toto sa opakuje znova a znova. A ja som ochotný si to priznať.

 

Vo svojej praxi sa zaoberáte civilizačnými okruhmi primárne na základe paradigmy Huntintonovho stretu civilizácií. Čo to v praxi znamená? Aký dopad má výskum na život občanov určitej krajiny?

Správanie zvierat je určované prevažne inštinktmi. U ľudí biologické danosti nefungujú tak priamo. Naše inštinkty sú slabé, ale to nám vynahrádzajú nástroje spoločenského života – inštitúcie, tradícia, vzorce správania a samozrejme jazyk. Väčšinu z toho dostávame v ranom detstve a vnímame ako úplne prirodzené. Tak prirodzené, že to často my sami pokladáme za vrodené. Hrá to v našich životoch minimálne rovnakú úlohu ako biológia.

Reklama

Lenže zatiaľ čo biologicky sú si ľudia na celom svete veľmi podobní (až na také relatívne detaily ako temperament alebo výkonnosť mozgu), je obrovský rozdiel v tom, aké kultúrne vzorce vytvárali štruktúru ich osobnosti, ich vnímanie a myslenie. Ten rozdiel je tak významný, že by sme mohli skoro hovoriť o rôznych živočíšnych druhoch.

Ľudia mimo Európy tomu vždy rozumeli. Vždy chápali, že belosi sú iní, čím nebola myslená farba kože, ale typ osobnosti vytváraný európskou kultúrou. Naopak, v Európe postupne prevládla neuveriteľne naivná predstava, že európske myslenie a vnímanie je vlastná všetkým ľuďom. A ak sa od nás príslušníci nejaké inej civilizácie líšia, potom je to vraj len preto, že sú ešte maloletí. Keď počkáme pár sto rokov, budú mať tiež svoju renesanciu, reformáciu, svoju modernitu apod. Samozrejme, je to kolosálny nezmysel. Tí ľudia majú úplne iný hodnotový systém a úplne iné vnímanie. Na to narážame, keď sa im ľudia Západu snažia vnútiť vlastné poňatie občianskych práv alebo keď ich dovezú do Európy a dúfajú, že s nimi bude možné nájsť spoločnú reč. Nefunguje to a nikdy fungovať nebude.

Samuel Huntington si všimol, že mimoeurópske civilizácie sa odmietajú prispôsobovať a vracajú sa k vlastným hodnotám. Definoval osem základných civilizačných okruhov a predpovedal, že v budúcnosti bude väčšina konfliktov prebiehať na hraniciach týchto civilizačných okruhov. To sa tiež deje – nielen vo vzťahu k islamu, ale vidíme aj krvavé konflikty na hraniciach západnej a pravoslávnej civilizácie.

K tomu nie je potrebné vykonávať nejaké špeciálne výskumy. Stačí, keď pripustíme rozdielnosti a vzdáme sa snahy vnútiť iným civilizáciám náš pohľad.

 

Reklama

V roku 2010 ste prišli s myšlienkou konfliktu medzi úzkou skupinou globalistickej multikultúrnej elity a normálnymi pracujúcimi ľuďmi. Čo vás priviedlo k tejto myšlienke? V čom vidíte najväčší konflikt? Je podľa vás možné tento konflikt riešiť?

Ak chcete riešiť konflikt, je potrebné najskôr otvorene priznať, že existujú rozdielne záujmy a že treba hľadať kompromis. Čím viac tento krok odkladáte a čím viac sa snažíte konflikt zakrývať, tým vyššie je riziko, že nakoniec dôjde na násilné riešenie.

To sa týka aj nového triedneho konfliktu. Obávam sa ale, že nová vyššia trieda, ktorú v knihe nazývam “novou aristokraciou” nie je schopná priznať existenciu konfliktu a teda že bude musieť dôjsť na revolúciu. Dúfajme len, že to bude revolúcia podobne nenásilná ako Zamatová revolúcia v roku 1989.

To nové triedne rozdelenie opísalo predo mnou veľa autorov. Pre mňa je najviac inšpirujúca kniha Charlesa Murrayho Coming Apart. Zdá sa mi analyticky najcennejšia, najmä v tom, že dáva triednu štruktúru do súvislosti so životným štýlom a fungovaním mozgu.

Môj príspevok je snáď cenný v tom, že som upozornil, že česká spoločnosť a ďalšie spoločnosti v strednej Európe kopírujú rovnaký vývoj ako pred nami Západ. S oneskorením, ale oveľa rýchlejšie. Vrátane toho, že sa formuje rovnaké triedne rozdelenie a rovnaký triedny konflikt. Keď pochopíme jeho dynamiku, môžeme predvídať ďalší vývoj spoločnosti a môžeme lepšie pochopiť aj tak zdanlivo odťažité záležitosti ako erózie občianskych slobôd alebo ubúdanie maskulinity.

 

Prejdime k Vašej novej knihe „Prolomení hradeb“. Predstavte ju našim čitateľom. Čo bolo dôvodom, že sa ju rozhodli napísať?

Je to vlastne dodatok k desiatkam kníh, ktoré opisujú, ako sa Západ podrobuje islamu. Väčšina tých kníh končí konštatovaním, že “Západ stratil vieru vo svojej hodnoty” alebo že “západná spoločnosť je vyčerpaná.” Takéto odpovede sú podľa môjho súdu pravdivé, ale nedostatočné. Aký mechanizmus vedie k tomu, že spoločnosť stráca dôveru vo vlastné hodnoty? Akú úlohu v tom zohrávajú sociálne konflikty? Prečo si určitá skupina vyberie určitú ideológiu, aj keď je tá ideológia zjavne v rozpore s faktami? To sú otázky, ktoré som si kládol a snáď som na ne i našiel odpovede.

Vyšiel som z rôznych čiastkových štúdií a z postrehov iných sociológov, v niečom doplnil a vytvoril z toho ucelený obraz, ktorý ukazuje mechanizmus spoločenských zmien a ktorý tiež ukazuje, akým spôsobom prebieha zmršťovanie Západu. Na základe som tiež formuloval prognózu, ako bude vývoj Západu pokračovať.

Titulka knihy Prolomení hradeb

 

Reklama

Podľa našich informácií sa kniha pôvodne predávala aj v univerzitnom kníhkupectve Karlovej univerzity v Prahe. Po kritike slniečkárov s nálepkami fašizmu a xenofóbie, univerzita knihu stiahla. Čo si myslite rozhodnutí univerzity? Zdôvodnili vám kompetentní univerzity svoje stanovisko?

Potom, čo kniha bola stiahnutá z pultov univerzitného kníhkupectva, som napísal otvorený list rektorovi. Pripomenul som mu, že kniha spĺňa všetky objektívne kritériá, aby mala právo byť braná vážne aj na univerzitnej pôde. Potom mi rektor odpovedal, že celá záležitosť bola vlastne len omyl. A kniha je naozaj späť na regáli. Pokladám to za uspokojivý výsledok.

Nie je to jediný cenzúrny zásah. V Liberci zrušili prenájom na základe toho, že názory v knihe nie sú v súlade s “názormi knižnice.” Bolo to priamo na podnet predsedu libereckého kraja pána Půtu. Budem sa tomu ešte venovať a dúfam, že dosiahnem u pána predsedu, aby sa aspoň ospravedlnil.

 

Ako nazeráte na dnešné prostredie univerzít? Možno ešte hovoriť o neutrálnej pôde na diskusiu?

Reklama

Absolútne nie. Na dnešných humanitných fakultách vládne atmosféra veľmi podobná 50.-tym rokom. Ideologická cenzúra, kádrovanie, strach, vedecké kritériá odsunuté stranou. Starší profesori sa snažia tomuto trendu čeliť, avšak postupne odchádzajú do dôchodku a na ich miesta nastupujú tridsiatnici so stalinskou mentalitou. A čo horšie, táto boľševická mentalita sa postupne prelieva aj na prírodovedné a technické fakulty. Ak by mal vývoj týmto smerom pokračovať, stanú sa z univerzít úplne zbytočné inštitúcie.

Podľa toho, čo viem z počutia, je situácia na Slovensku o niečo málo lepšia Ale netrúfam si hodnotiť.

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:25

Vo štvrtok sneženie dorazilo aj do Budapešti, hoci vo vyšších polohách Maďarska snežilo už pred niekoľkými dňami. Na niektorých miestach krajiny dosiahla výška snehovej prikrývky až 22 centimetrov.

12:15

Izraelská armáda uviedla, že vo štvrtok zachytila podozrivý “vzdušný cieľ”, ktorý priletel z Libanonu. Incident narušil relatívny pokoj na izraelsko-libanonských hraniciach počas dočasného prímeria v Pásme Gazy.

11:55

Prímerie medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas prinieslo výsledky a Spojené štáty dúfajú, že bude pokračovať. Uviedol to vo štvrtok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken počas návštevy Izraela.

11:40

Najmenej 101 ľudí prišlo o život v Somálsku v dôsledku silných dažďov a prívalových povodní, ktoré zároveň vyhnali z domovov už viac ako milión ľudí. Oznámil to somálsky prezident Hasan Šajch Mahmúd.

11:30

Český premiér Petr Fiala, francúzsky prezident Emmanuel Macron a britský minister zahraničných vecí David Cameron vo štvrtok ocenili prínos zosnulého Henryho Kissingera v oblasti svetovej politiky i diplomacie.

11:19

Miera nezamestnanosti v eurozóne sa v októbri 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu nezmenila a zostala na septembrovej úrovni 6,5 %. V medziročnom porovnaní klesla zo 6,6 % v októbri 2022.

11:05

Záujmom Maďarska je civilizovaná spolupráca medzi Východom a Západom. Uviedol to vo štvrtok v statuse zverejnenom na Facebooku šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó pred odletom na 30. ministerskú radu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

10:55

Francúzska ekonomika, druhá najväčšia v eurozóne, v 3. štvrťroku nečakane klesla. Ukázali to vo štvrtok revidované údaje štatistického úradu INSEE.

10:45

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová upozornila na zvýšené riziko teroristických útokov v Nemecku v reakcii na vojnu v Pásme Gazy. Uviedla to pre štvrtkové vydanie médií skupiny Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).

10:35

Medziročná inflácia v Rakúsku dosiahla v novembri 5,4 % a zotrvala tak na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcom mesiaci. Vyplýva to z rýchleho odhadu, ktorý zverejnil vo štvrtok rakúsky štatistický úrad.

10:20

Medziročný rast spotrebiteľských cien vo Francúzsku sa v novembri 2023 spomalil. Prispelo k tomu miernejšie zvýšenie cien energií aj pomalší rast v sektore služieb. Ukázali to vo štvrtok predbežné údaje francúzskeho štatistického úradu INSEE.

10:10

Vplyvná sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una vo štvrtok odmietla medzinárodné odsúdenie nedávneho vypustenia špionážnej družice ako “absurdné” a vyhlásila, že jej krajina sa nikdy nevzdá svojho vesmírneho programu.

Kim Jo-džong sa vyjadrila po tom, ako Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) v pondelok zvolala zasadnutie, na ktorom sa diskutovalo o štarte severokórejskej špionážnej družice 21. novembra.

09:45

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) v novembri výrazne zvýšila odhadovanú úroveň deficitu verejných financií na tento rok. Oproti jej októbrovej prognóze došlo k nárastu schodku o 539 miliónov eur na 7,31 miliardy eur alebo 6 % hrubého domáceho produktu (HDP).

09:26

Maloobchodné tržby v Nemecku v októbri 2023 ožili a vzrástli po poklese v predchádzajúcom mesiaci. Tempo ich rastu pritom prekonalo odhady ekonómov. Ukázali to vo štvrtok údaje spolkového štatistického úradu Destatis.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Zasnežené jedle v lese v regióne Taunus neďaleko Frankfurtu nad Mohanom

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Rusko sa Západu nepodarilo ovládnuť

0icon

Rusko odolalo tlaku Západu. Nepodarilo sa odstrániť tamojšiu garnitúru a následne ho ekonomicky ovládnuť. Ani v Bielorusku to Západu nevyšlo. Ukrajina, zdá sa, taktiež nepriniesla želané výsledky. Pre Západ to momentálne po cca 15 rokoch snáh nevyzerá teda ružovo. Asi bude treba normálne že pracovať. Nič sa nedá robiť. Len…

Radovan Hrádek

Rokovania v NRSR, alebo kam sme sa to dostali

0icon

Priatelia. Dávam do pozornosti osobnosť pána Johna Bercowa, ktorý bol Speaker of the House (čiže predseda Dolnej snemovne UK) od roku 2009 do roku 2019. Kto chce nech si zájde na YT, tam sú jeho najznámejšie výroky, ktoré povedal v Dolnej snemovni. Napr. tu je link na jeho rozhodnutie o vyhodení poslanca…

Ivan Štubňa

Odvolávanie M. Šutaja Eštoka je dôkazom konfrontačnej politiky celej mafiánskej opozície

0icon

Posledné dni sme boli svedkami vyčíňania opozičnej mafie v poslaneckých laviciach. To, čo dokázali predviesť bolo v totálnom rozpore s poslaním poslanca. Miesto dôkazov a prvkov konštruktívnych vyjadrení zazneli hrubé urážky, klamstvá,

Zdeno Drdol

Sme pripravení robiť ďalšiu reformu školstva?

0icon

Snáď všetko, čo človek robí, opiera o svoj svetonázor, či už si to uvedomuje alebo nie. Ak ho má vhodný, tak aj jeho konanie je prevažne (žiaľ nie vždy, ale to je iná téma) zmysluplné. Väčšina ľudí na „Západe“ (to je to, kam sa teraz hrabeme aj my) si však ten

Milan Šupa

Prepnime sa do módu dávania! Žime v harmónii s univerzom!

0icon

Viete na čo slúži vesmír a v širšom poňatí i celé stvorenie? Je to obrovská škola! Je to obrovský priestor, určený na to, aby všetko čo v ňom žije rástlo, vyvíjalo sa a dozrievalo smerom nahor. Aby to bolo čoraz vedomejšie, zrelšie a dokonalejšie. Či už rastlina, zviera, alebo človek.…

Vášeň v Tebe

Namiesto pitia pred spaním si ho naneste na tvár a počkajte na výsledky. Pupienky zmiznú raz a navždy!

0 icon

30.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe - V obchode zaň zaplatíte pár drobných. V období od júna do augusta si ho môžete nazbierať sami a zo sušených kvietkov si pripraviť zdravý odvar. To však nie je všetko - "zlato" našich lúk je tiež účinnou zbraňou v boji proti akné a vráskam.

Monica Bellucci a tajomstvo jej večnej mladosti. Takto sa udržiava vo forme

0 icon

30.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Monica Bellucci. Ikona filmového sveta, ktorú netreba nikomu predstavovať. "Keď ide o lásku a príťažlivosť, nemali by sme sa starať o vek," povedala raz talianska herečka. Pre 59-ročnú hviezdu sa čas zastavil. Už roky ohromuje svojou krásou a ženskými krivkami. Ako sa hviezda stará…

V obchode nepreplácam, mydlo si vyrábam doma. Vydrží dlhšie a pokožka je hladká

0 icon

30.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Mydlo je základnou kozmetikou mnohých z nás. Namiesto preplácania si ho však môžeme vyrobiť sami doma. Nie je to také ťažké, ako sa môže zdať. Stačí pár ingrediencií a môžeme vyrobiť prírodné mydlo, ktoré je bezpečné pre našu pokožku.

Nosíte nezvyčajné ponožky? S najväčšou pravdepodobnosťou ste úspešný človek!

0 icon

30.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Extravagantné ponožky, farebné, vzorované a dokonca aj neladiace, sú čoraz silnejším trendom v pánskej a dámskej móde. Neviete ho presvedčiť? Možno zmeníte názor: vedci tvrdia, že ľudia, ktorí nosia „šialené“ ponožky, sú vnímaní ako odsúdení na úspech a… často aj skutočne uspejú.

Jednoduché riešenie pre zamrznuté dvere auta. Tento výrobok si môžete kúpiť za 3€ v lekárni

0 icon

30.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Na Slovensko už prišiel prvý sneh a mrazy, čo znamená jediné - zima sa nezadržateľne blíži. Počasie za oknami pripomína vodičom potrebu primerane chrániť svoje vozidlá pred mrazom. Jedným z častých problémov sú namŕzajúce tesnenia, ktoré sťažujú a znepríjemňujú otváranie dverí. Existuje však lacný…

Armádny Magazín

Ikona globálnej politiky - Henry Kissinger zomrel vo veku 100 rokov

0 icon

USA. 30. novembra 2023 - Bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger zomrel vo veku sto rokov, informovala agentúra Reuters. "Henry Kissinger zomrel dnes doma v Connecticute vo veku sto rokov," uvádza sa v sp

NATO: Päť až deväť rokov do veľkej vojny na kontinente

0 icon

USA. 30. novembra 2023 - Zdá sa, že za výzvami viacerých európskych politikov, aby sa urýchlene pripravili na hroziacu ruskú agresiu, stojí jeden bábkoherec V Prahe sa uskutočnilo stretnutie Vyšehradskej skupiny (Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Slovensko a Česká republika) na úrovni prezidentov zúčastnených krajín. "Poznáme svoje postoje, vieme, kde máme…

O ukrajinských pomeroch. Novinár uverejnil počty súčasných politických väzňov na Ukrajine

0 icon

Ukrajina, 30. novembra 2023 - Ukrajinský novinár Pavel Volkov uverejnil na kp.ru počty súčasných politických väzňov na Ukrajine. On sám, bývajúc v Záporoží, sa do roku 2022 zaoberal pomocou ukrajinským politickým väzňom, ktorí boli podozriví z proruských názorov. Za to si aj osobne posedel v ukrajinskej base, z ktorej sa mu zázrakom…

Spoločnosť BlackRock preberá kontrolu nad štátmi a centrálnymi bankami. Ovláda Biely dom?

0 icon

USA. 30. novembra 2023 - V súčasnosti sa v ruských a zahraničných médiách občas spomína americká spoločnosť so zaujímavým názvom BlackRock, čo znamená "Čierna skala". Pre väčšinu občanov je oveľa menej známa ako napríklad banky z Wall Street alebo IT korporácie zo Silicon Valley. Pritom BlackRock je najväčšou spoločnosťou na…

Termity útočia. Rusko spúšťa masovú výrobu bezpilotných útočných vrtuľníkov

0 icon

Rusko, 30. november 2023 - Rusko začalo sériovú výrobu bezpilotného útočného vrtuľníka MDP-01 Termit, informuje agentúra Interia. Tento nový stroj je schopný odpaľovať vysoko presné laserom navádzané rakety. Počas konfliktu na Ukrajine sme už videli mnoho rôznych modelov UAV, prieskumných aj takzvaných "kamikadze". Bezpilotné lietadlá podobné útočným vrtuľníkom sú však stá

TopDesať

Ako nadviazať rozhovor? Už nikdy nenastane trápne ticho

0 icon

Často sa pri rozhovore ocitáme v situácii, kedy nastane to povestné nepríjemné ticho. Alebo len chceme dokázať nadviazať s niekym rozhovor a rozrozprávať ho. To, čo nás v tomto brzdí je strach. Bojíme sa že nenájdeme správne otázky, ktoré by sme sa mohli opýtať, bez toho, aby sme vyzerali zvláštne alebo…

Varenie: Chyby, ktoré majú miesto v internetovej sieni slávy

0 icon

Varenie: Chyby, ktoré majú miesto v internetovej sieni slávy Varenie je ťažké. Počkajte - prepáčte. Je to ľahké. Ak máte po ruke recept, je to takmer ako maľovanie podľa čísiel. Sú však ľudia, ktorým nerobí problém len prepočítavať metrické miery na šálky, ale je pre nich ťažké vedieť, ako funguje…

Prečo by si mal vyskúšať spať na zemi ako v Japonsku?

0 icon

Ak si vyrastal v západnej krajine, pravdepodobne si zvyknutý spať schúlený na mäkkej posteli. Ale keď vojdeš do japonskej spálne, je pravdepodobné, že nenájdeš žiadnu posteľ. Existuje veľa dôvodov, prečo Japonci dávajú prednosť tomu, že spia na podlahe, a nejde len tradíciu alebo úsporu miesta v malých apartmánoch. Ukázalo sa, že spánok na zemi má niekoľko veľmi…

10 príbehov, v ktorých zvieratá predviedli svoju ohromujúcu inteligenciu

0 icon

 Takmer všetci majitelia domácich miláčikov učia svojich chlpatých kamošov rôzne povely, či už sadnúť, ľahnúť, aportovať, alebo dokonca jazdiť na skateboarde. No zvieratá sú v skutočnosti omnoho inteligentnejšie, než si myslíme. Tu je 10 prípadov, kedy zvieratá ukázali svoju neuveriteľnú inteligenciu, a dokázali, že evolúcia nikdy nekončí. Od mačky, ktorá zachránila svojho majiteľa…

10 príkladov, že výhovorky neexistujú, ak niečo naozaj chceš

0 icon

Sú ľudia, ktorí sa nikdy nevzdávajú a pre ktorých výhovorky jednoducho neexistujú. Vo výsledku sa ich sny veľmi často aj skutočne naplnia. Tu je 10 motivujúcich príkladov. Je všeobecne známym tvrdením, že sni si najjednoduchšie splníš vďaka vytrvalosti a odhodlaniu bez ohľadu na to, čoho sa tvoj sen týka. S najväčšou pravdepodobnosťou je to práve vytrvalosť a…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali