NAŽIVO

V troch severných okresoch Žilinského kraja sa môže tvoriť hmla s dohľadnosťou 50 až 200 metrov. Ide o okresy Námestovo, Čadca a Tvrdošín. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

19:57

Tvorcovia menovej politiky USA by vzhľadom na „krehkosť“ na trhu práce mali byť pripravení na ďalšie zníženie úrokov, myslí si viceguvernérka amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Michelle Bowmanová. „Ak nenastane jasné a trvalé zlepšenie podmienok na trhu práce, mali by sme byť pripravení na upravenie menovej politiky tak, aby sa priblížila k neutrálnej úrovni,“ povedala v piatok (16. 1.). Informovala o tom správa agentúry AFP.

19:33

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová, predseda Európskej rady António Costa a predstavitelia štyroch juhoamerických krajín – Brazílie, Argentíny, Uruguaja a Paraguaja – podpísali v sobotu v paraguajskej metropole Asunción historickú obchodnú dohodu medzi Európskou úniou (EÚ) a zoskupením Mercosur. Informovala o tom agentúra AFP.

„Vybrali sme si spravodlivý obchod pred clami, vybrali sme si produktívne dlhodobé partnerstvo pred izoláciou,“ povedala Von der Leyenová na slávnostnom ceremoniáli, ktorý sa konal v sídle Centrálnej banky Paraguaja, kde bola 26. marca 1991 podpísaná zmluva o založení združenia Mercosur (Spoločný trh juhu).

Mercosur-jd2026011744
Na snímke zľava slovenský eurokomisár pre obchod a hospodársku bezpečnosť Maroš Šefčovič, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva a brazílsky minister zahraničných vecí Mauro Vieira pózujú počas vyhlásenia po stretnutí v rámci obchodnej dohody medzi Európskou úniou a juhoamerickým zoskupením Mercosur v brazílskom Riu de Janeiro / Foto: TASR/AP-Bruna Prado
19:29

Americký prezident Donald Trump v sobotu oznámil, že na osem európskych krajín uvalí od 1. februára desaťpercentné clo, ktoré bude platiť dovtedy, kým sa nevyrieši otázka získania Grónska Spojenými štátmi. Clo sa neskôr môže zvýšiť až na 25 percent. Informovala o tom agentúra AFP.

19:28

ChatGPT bude po novom obsahovať reklamy. Reklama sa vyskytne v bezplatnej verzii chatu a modeli Go, zatiaľ čo používatelia platených programov budú môcť službu naďalej používať bez reklám.

Spoločnosť OpenAI uviedla, že reklama neovplyvní kvalitu odpovedí chatbota. Inzerenti tiež nebudú mať prístup k obsahu konverzácií používateľov so systémom.

19:27

Vo viacerých okresoch môže byť v noci zo soboty na nedeľu (18. 1.) od mínus 15 do mínus 18 stupňov Celzia. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa pred nízkymi teplotami. Informuje o tom na svojom webe.

18:11

Trump oznámil clá na tovar od spojencov Dánska uprostred sporu o Grónsko.

Od 1. februára 2026 sa bude na všetok tovar dovážaný do Spojených štátov z Dánska, Nórska, Švédska, Francúzska, Nemecka, Spojeného kráľovstva, Holandska a Fínska uplatňovať 10 % clo.

Od 1. júna 2026 sa plánuje zvýšenie cla na 25 %.

18:02

Päť ľudí prišlo v sobotu popoludní o život pri páde dvoch lavín v regióne Pongau v rakúskej spolkovej krajine Salzbursko. Informovala o tom agentúra APA.

Prvá lavína sa uvoľnila v katastri obce Bad Hofgastein krátko popoludní v oblasti nazývanej Schmugglerscharte v nadmorskej výške približne 2200 metrov. Masy snehu tam strhli lyžiarku, ktorú sa už nepodarilo zachrániť. Jej manžel, ktorý sa v tom čase nachádzal neďaleko nej, nešťastie prežil bez ujmy.

17:45

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a prezident irackého Kurdistanu Nečirvan Barzání v sobotu v spoločnom telefonickom rozhovore naliehali na ukončenie bojov v Sýrii, uviedol Macronov úrad v Paríži, o čom informovala správa agentúry AFP.

Obaja prezidenti „vyzvali všetky strany na okamžitú deeskaláciu a trvalé prímerie“, uvádza sa vo vyhlásení.

17:42

Taliansky expremiér a bývalý šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi získa prestížnu medzinárodnú Cenu Karola Veľkého za zásluhy o európsku jednotu, uviedli v sobotu organizátori. Informovala o tom agentúra DPA.

Správna rada ocenila 78-ročného Draghiho za to, že „s cieľavedomosťou a neochvejným odhodlaním dosiahol veľké veci pre Európu“.

Mario Draghi.
Na snímke Mario Draghi / Foto: SITA/AP-Teresa Suarez
17:40

Miliardár Elon Musk požaduje od spoločnosti OpenAI, ktorá stojí za jazykovým modelom ChatGPT, až 109,4 miliardy USD (94,17 miliardy eur). Informuje o tom správa agentúry DPA.

Musk tvrdí, že mu patria „neoprávnené zisky“, keďže patril k spoluzakladateľom firmy a na začiatku ju finančne podporil, ako vyplýva z dokumentov podaných v piatok (16. 1.) na kalifornskom súde.

17:37

Českí občianski demokrati si v sobotu na kongrese v Prahe zvolili nového predsedu. Je ním exminister dopravy ČR Martin Kupka, ktorý v prvom kole voľby porazil svojho protikandidáta Radima Ivana. Kupka na čele ODS nahradil bývalého českého premiéra Petra Fialu. Informovala o tom správa servera iDnes.cz.

Martin Kupka-jd2026011732
Na snímke z decembra 2024 vtedajší minister dopravy ČR Martin Kupka / Foto: TASR-Barbora Vizváryová

 

15:13

Colná politika amerického prezidenta Donalda Trumpa znamená pre nemecké hospodárstvo trvalú záťaž napriek dosiahnutej obchodnej dohode medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou, upozorňuje ekonomický inštitút Ifo. Informáciu priniesla správa agentúry DPA.

14:21

Akcie v USA v piatok (16. 1.) takmer stagnovali, no za celý týždeň sa oslabili. Trhy spracovávali nové vyjadrenia prezidenta Donalda Trumpa týkajúce sa americkej centrálnej banky (Fed) a geopolitiky. Informovala o tom správa CNBC.

14:13

Až 29 % zamestnávateľov na Slovensku očakáva v nasledujúcom období pokles počtu svojich zamestnancov. Zvyšovanie ich počtu očakáva iba 25 % firiem. Čistý index trhu práce na Slovensku, ktorý vyjadruje rozdiel medzi podielom zamestnávateľov plánujúcich zvyšovať počet zamestnancov a podielom tých, ktorí počítajú s jeho znižovaním, tak dosahuje záporné hodnoty. Vyplýva to z prieskumu ManpowerGroup Employment Outlook Survey pre 1. štvrťrok 2026, ktorý oslovil v októbri 2025 celkovo 39.063 zamestnávateľov v 41 krajinách.

14:12

Ozbrojenci v sobotu skoro ráno zastrelili v štvrti neďaleko Kapského Mesta v Juhoafrickej republike (JAR) sedem ľudí. Podľa tamojšej polície tento incident pravdepodobne súvisí s vydieraním. Informovala o tom správa agentúry AFP.

„Polícia vyšetruje streľbu v Marikane, pri ktorej zahynulo sedem ľudí – jedna žena a šesť mužov vo veku od 30 do 50 rokov,“ polícia uviedla vo svojom vyhlásení.

14:10

Český expremiér a končiaci predseda opozičnej ODS Petr Fiala v prejave na 32. kongrese strany označil občianskych demokratov za najlepšiu a najúspešnejšiu politickú stranu v krajine. Zároveň dodal, že o jej vedenie sa už neuchádza, aby dal priestor ambicióznym spolustraníkom, a tiež vylúčil svoju kandidatúru na post prezidenta, informuje správa servera iDnes.cz.

Petr Fiala
Na snímke Petr Fiala / Foto: TASR-Barbora Vizváryová
14:09

Iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí v sobotu obvinil amerického prezidenta Donalda Trumpa zo zodpovednosti za „obete“ počas vlny protestov v krajine. Podľa ľudskoprávnych skupín boli celoštátne masové demonštrácie v Iráne krvavo potlačené iránskou vládou, informuje správa agentúry AFP.

“Americkému prezidentovi pripisujeme zodpovednosť za obete, škody a obvinenia, ktoré vzniesol proti iránskemu národu,“ vyhlásil Chameneí pred davom svojich stúpencov počas prejavu pri príležitosti náboženského sviatku.

Trump-Mideast ajatolláh Alí Chameneí
Na tejto kombinácii fotografií je prezident Donald Trump (vľavo) počas prejavu na spoločnom zasadnutí Kongresu v Kapitole vo Washingtone 4. marca 2025 a najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí na slávnostnej ceremónii v Teheráne v Iráne 8. marca 2025 / Foto: TASR/AP-Ben Curtis – Office of the Iranian Supreme Leader via AP
14:07

Sýrska armáda oznámila, že jej jednotky v sobotu prevzali kontrolu nad časťou regiónu východne od mesta Aleppo. Stalo sa tak po tom, ako kurdské sily v piatok súhlasili, že sa z tejto oblasti po niekoľkých dňoch bojov stiahnu. Informovali o tom správy agentúr AFP a AP.

14:04
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

BRATISLAVA: Na Partizánskej lúke vyvrcholilo veľké finále Olompiády

Bratislava 15. jún (TASR) – Na Partizánskej lúke v Bratislave dnes vyhodnotili veľkú detskú súťaž v separovaní komunálneho odpadu Olompiáda. Hlavnú trofej – putovný pohár v stvárnení mladého bratislavského dizajnéra Juraja Výboha, spolu s finančnou odmenou 1000 eur si odniesla Základná škola s materskou školou na Trnkovej ulici v Jarovciach. Tá vyzbierala vyše 3630 kilogramov papiera a 630 kilogramov plastu.

"Zbierali asi všetky deti zo školy. Hlavne po víkende prichádzali s plnými igelitovými taškami a plastovými vrecami," opisovala priebeh zberu zástupkyňa riaditeľa víťaznej školy Tatiana Krepsová, kde sa do súťaže zapojilo 127 chlapcov a dievčat. Škole dokonca pomáhali aj obyvatelia Jaroviec. "Pohár je odmena pre všetky naše deti, veľkú radosť však urobili hlavne nám," dodala.

Akcia odštartovala 12. marca. Odvtedy sa do nej zapojilo 45 bratislavských škôl, ktoré vyzbierali vyše 30 ton papiera a vyše šesť ton plastu. V dnešnom veľkom olompijskom finále sa stretlo päť najúspešnejších z nich. Druhá skončila Súkromná základná škola Harmónia v Dúbravke, ktorá získala 700 eur a tretia Spojená škola internátna z Karlovej Vsi dostala 500 eur. "Chceli sme podporiť myšlienku zodpovednosť za životné prostredie, no neočakávali sme taký veľký záujem. Výsledkom však má byť, že ak jedného dňa skončíme, nebudeme musieť robiť akcie, aby ľudia separovali," uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) Roman Achimský. Ľudí, ktorí separujú, je podľa jeho slov každý rok viac. Pripomenul však, že by sa mala trochu zmeniť legislatíva, lebo táto oblasť sa rýchlo vyvíja a treba na to reagovať.

Pre deti, ktoré sa do súťaže zapojili, bol dnes od 10.00 hodiny pripravený bohatý program. Predstavilo sa im Divadlo na kolesách, Klaun Adyno s klaunom Romanom, množstvo sprievodných aktivít, súťaží či diskotéka. Poobede im zaspieva aj Denis Lacho, Peter Cmorík či Mukatado. Zástupca súťažiacich dnes tiež skladal olompijský sľub, na žrď vytiahli olompijskú vlajku a zapálili aj olompijský oheň. Organizátorov totiž k myšlienke Olompiády inšpiroval aj tohtoročný olympijský rok. "Program aj nastúpenie súťažiacich bolo veľmi podobné skutočnej olympiáde. Je to dobrá odmena za snahu detí," povedal Peter Hochschorner, ktorý sa spolu s bratom stal tvárou akcie. Priznal, že predtým, ako sa do podujatia zapojil, mal k separovaniu odpadu skôr vlažný vzťah.

K súťaži vznikla aj olompijská hymna, ktorej text zložil spisovateľ Daniel Hevier. "Mal som na to dva dôvody. Ja sám nevyhadzujem veci. Ak popíšem papier, ešte ho využívam ako konceptový. Druhým sú samotné deti, lebo ja som taký ich hovorca," zdôvodnil svoju účasť na projekte spisovateľ. "Aj súčasní výtvarníci recyklujú. Veci, ktoré prestali plniť svoju funkciu sa dajú využiť na šperky, na spríjemnenie prostredia, vytváranie umeleckých artefaktov. Nepotrebné veci sú súčasťou našich životov," dodal Hevier.

Projekt, ktorý mal u detí podporiť návyky správneho zaobchádzania s odpadmi, pripravila bratislavská samospráva spoločne s mestskou spoločnosťou OLO a slovenskými olympionikmi Petrom a Pavlom Hochschornerovcami. Niesol sa v hymne Neseparuj sa, ale separuj! a jeho cieľom bolo hravou formou žiakov naučiť, ako sa správne nakladá s odpadmi, ako sa triedia a recyklujú. Aj s pomocou projektu sa tak separovanie odpadu malo stať súčasťou životného štýlu mladých ľudí. V septembri chcú organizátori po vyhodnotení pilotného projektu, odštartovať prvý, už riadny ročník Olompiády.

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Anton Čapkovič

Marek Brna

Ivan Štubňa

René Pavlík

Michal Durila

Marek Horňanský psychológ

.
.
.

Disciplinárny proces s Danielom Lipšicom sa blíži ku koncu

Na pôde Najvyššieho správneho súdu SR by mal vo štvrtok 22. januára pokračovať disciplinárny proces s prokurátorom Generálnej prokuratúry SR…

17. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

USA a Slovensko podpísali dohodu o posilnení civilného jadrového programu

Minister energetiky USA Christopher A. Wright a predseda vlády SR Robert Fico podpísali v piatok vo Washingtone medzivládnu dohodu o…

17. 01. 2026 | Aktualizované 17. 01. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Aktualizované 17. 01. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Unikla nahrávka, ako vyzeral rozhovor Zelenského a Macrona s Trumpom o „ultimáte“ Putinovi

Vo Francúzsku bola zverejnená nahrávka rozhovoru medzi Trumpom a Zelenským z 10. mája 2025. Macron, Merz, Tusk a Starmer navštívili…

17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump sa už údajne rozhodol, čo urobí s Iránom

Wall Street Journal informuje, že Trump sa rozhodol neurobiť útok na Irán kvôli varovaniam od ľudí blízkych jeho okoliu

17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nečakané odhalenie: Fero Joke a pokrytectvo liberálneho tábora

Stalo sa to v programe Adela trochu inak: humorista Fero Joke priznal, že niektorí liberáli sa správajú ako falošní moralizátori

17. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Ruský politológ hovorí o jadrovom útoku v Európe, ak lídri EÚ neprestanú brániť mierovej dohode. Prvé na rane má byť Nemecko

Rusko by mohlo do roka spustiť jadrové útoky na Britániu a Nemecko, ak bude Európa naďalej „blokovať mierovú dohodu“ o…

17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Petr Pavel chce Ukrajine dodať bojové lietadlá

Český prezident Pavel sľúbil Zelenskému bojové lietadlá schopné zostreľovať drony, informuje agentúra Reuters

17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Chlapec spadol z lanovky vo Vysokých Tatrách, zasahovali leteckí záchranári

K pádu dieťaťa z lanovky došlo v sobotu dopoludnia na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách. Na mieste zasahovali leteckí záchranári

17. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Generálny tajomník OSN varoval pred mocnými silami, ktoré v dnešnom svete pôsobia proti globálnej spolupráci

Vo svete v súčasnosti pôsobia mocné sily, ktoré sa snažia narúšať globálnu spoluprácu, varoval v sobotu v Londýne generálny tajomník…

17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Postaví sa Ukrajina proti USA v otázke Grónska?

Uprostred škandálu okolo pokusov USA o odobratie Grónska od Dánska mnohí diskutujú o tom, ako zareagujú spojenci Kodane – krajiny…

17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Podľa Stoltenberga je potrebné viesť dialóg s Ruskom „ako so susedom“

Bývalý generálny tajomník NATO Stoltenberg vyzval na dialóg s Ruskom „ako so susedom“. Uviedol to v rozhovore pre nemecký časopis…

17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vynikajúca správa! Vlhová oznámila svoj návrat po takmer dvoch rokoch, chce súťažiť aj na ZOH

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová na sociálnej sieti zdieľala video, v ktorom sa prihovorila svojim priaznivcom a oznámila informácie o jej…

17. 01. 2026 | 0 komentárov

Miliónová pokuta, ktorá „zmizla“ v dohode o urovnaní

Kontajnerové mestečko v Lešti ukazuje, ako sa dá „časovou tiesňou“ obísť súťaž a zo zmluvnej sankcie spraviť vyjednávací žetón

17. 01. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Odborník odhadol, že až 150-tisíc Kyjevčanom môže prasknúť zamrznuté potrubie

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

17. 01. 2026 | Aktualizované 17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Aktualizované 17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov

Pracovníci Veľvyslanectva SR v Teheráne sú už v bezpečí, ministerstvo radí občanom urýchlene opustiť krajinu

Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár rozhodol o evakuácii personálu a dočasnom uzatvorení Veľvyslanectva SR v Teheráne. Dôvodom je zhoršujúca sa…

17. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kto napokon rozhodol že nebude útok na Irán?

Rusko, 17. januára 2026 - Verím, že Donald Trump sám prijal rozhodnutie nezaútočiť na Irán. Sledoval som, ako ho tlačili…

17. 01. 2026 | 0 komentárov

Manévre Číny okolo Taiwanu pripomínajú americký scenár vo Venezuele

Čína podľa japonských novín Nikkei Asia nacvičuje únosovú operáciu v štýle Madura proti Taiwanu

17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

KOMENTÁRE

Oslobodený Harabin vracia úder

16. 01. 2026 | 0 komentárov
Štefan Harabin na súdnom pojednávaní v kauze hanobenia rasy a národa na Najvyššom súde SR

Európsky plán, slovenský problém

16. 01. 2026 | 0 komentárov
Európsky plán

Nič osobné, len biznis. Prvá ropa z Venezuely bola dodaná Trumpovmu sponzorovi

USA, 17. januára 2026 - Sadzby za prepravu tankermi prudko vzrástli v dôsledku posledných udalostí vo Venezuele. Zásah Washingtonu do…

17. 01. 2026 | 0 komentárov

Kadyrov mladší mal mať vážnu autonehodu

Syn Ramzana Kadyrova bol hospitalizovaný po vážnej autonehode, informuje ruský opozičný denník „Kavkaz Realii“ s odvolaním sa na svoje zdroje

17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Použila Americká armáda vo Venezuele vysokofrekvenčné mikrovlnné zbrane?

USA, 17. januára 2026 - Americká armáda mohla počas operácie na zajatie venezuelského prezidenta Nicolasa Madura použiť silné sonické alebo…

17. 01. 2026 | 0 komentárov

V rámci „integrácie” migranti znásilňovali študentov

Rezidenčný komplex s názvom Stek Oost bol v roku 2018 predstavený ako vzorový projekt riešenia bytovej a migračnej krízy. Podľa…

17. 01. 2026 | 0 komentárov

.

Machadová navždy ostáva nositeľkou Nobelovej ceny za mier, potvrdil jej výbor

Nobelova cena mieru je neoddeliteľná od osoby, ktorá ju získala, uviedol v piatok Nobelov výbor v reakcii na štvrtkové oznámenie…

17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pochybujem, že sa KDH podarí spojiť konzervatívne sily, komentuje publicista

Zámer predsedu KDH Milana Majerského pokúsiť sa v nadchádzajúcich parlamentných voľbách spojiť na kandidátnej listine tohto hnutia konzervatívne sily môže…

17. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Tisíce ľudí v Kodani protestovali proti Trumpovým snahám o získanie Grónska

Tisíce ľudí vyšli v sobotu do ulíc dánskej metropoly na protest proti snahám amerického prezidenta Donalda Trumpa získať kontrolu nad…

17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Herec Matthew McConaughey bojuje proti AI po svojom

Herec Matthew McConaughey si dal zaregistrovať svoju ikonickú frázu „alright, alright, alright“ ako ochrannú známku, aby zabránil jej zneužívaniu umelou…

17. 01. 2026 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
Hrnko pre HS

16. 01. 2026


Podľa Lišku sa hokej v KHL ani život v Rusku od začatia vojny a zavedenia sankcií príliš nezmenil

Slovenský hokejový reprezentant a kapitán tímu KHL Severstaľ Čerepovec Adam Liška sa tento týždeň zaskvel štvorbodovým zápasom a hetrikom do…

17. 01. 2026 | 0 komentárov

Chameneí obvinil USA z podnecovania protestov a Trumpa vinní za obete

Iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí v sobotu vyhlásil, že úrady „musia zlomiť chrbát buričom“ a obvinil amerického prezidenta…

17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kuba dokáže vyrobiť len polovicu elektriny, ktorú potrebuje

Kuba v roku 2025 vyrobila len približne polovicu elektriny, ktorú potrebuje na pokrytie svojej spotreby, informuje agentúra AFP na základe…

17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nemecká armáda posiela do Grónska 13-členný tím na podporu Dánska

Nemecké ministerstvo obrany vo štvrtok uviedlo, že prieskumná misia niekoľkých európskych členov Organizácie Severoatlantickej zmluvy v Grónsku má za cieľ…

17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

V troch severných okresoch Žilinského kraja sa môže tvoriť hmla s dohľadnosťou 50 až 200 metrov. Ide o okresy Námestovo, Čadca a Tvrdošín. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

19:57

Tvorcovia menovej politiky USA by vzhľadom na „krehkosť“ na trhu práce mali byť pripravení na ďalšie zníženie úrokov, myslí si viceguvernérka amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Michelle Bowmanová. „Ak nenastane jasné a trvalé zlepšenie podmienok na trhu práce, mali by sme byť pripravení na upravenie menovej politiky tak, aby sa priblížila k neutrálnej úrovni,“ povedala v piatok (16. 1.). Informovala o tom správa agentúry AFP.

19:33

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová, predseda Európskej rady António Costa a predstavitelia štyroch juhoamerických krajín – Brazílie, Argentíny, Uruguaja a Paraguaja – podpísali v sobotu v paraguajskej metropole Asunción historickú obchodnú dohodu medzi Európskou úniou (EÚ) a zoskupením Mercosur. Informovala o tom agentúra AFP.

„Vybrali sme si spravodlivý obchod pred clami, vybrali sme si produktívne dlhodobé partnerstvo pred izoláciou,“ povedala Von der Leyenová na slávnostnom ceremoniáli, ktorý sa konal v sídle Centrálnej banky Paraguaja, kde bola 26. marca 1991 podpísaná zmluva o založení združenia Mercosur (Spoločný trh juhu).

Mercosur-jd2026011744
Na snímke zľava slovenský eurokomisár pre obchod a hospodársku bezpečnosť Maroš Šefčovič, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva a brazílsky minister zahraničných vecí Mauro Vieira pózujú počas vyhlásenia po stretnutí v rámci obchodnej dohody medzi Európskou úniou a juhoamerickým zoskupením Mercosur v brazílskom Riu de Janeiro / Foto: TASR/AP-Bruna Prado
19:29

Americký prezident Donald Trump v sobotu oznámil, že na osem európskych krajín uvalí od 1. februára desaťpercentné clo, ktoré bude platiť dovtedy, kým sa nevyrieši otázka získania Grónska Spojenými štátmi. Clo sa neskôr môže zvýšiť až na 25 percent. Informovala o tom agentúra AFP.

19:28

ChatGPT bude po novom obsahovať reklamy. Reklama sa vyskytne v bezplatnej verzii chatu a modeli Go, zatiaľ čo používatelia platených programov budú môcť službu naďalej používať bez reklám.

Spoločnosť OpenAI uviedla, že reklama neovplyvní kvalitu odpovedí chatbota. Inzerenti tiež nebudú mať prístup k obsahu konverzácií používateľov so systémom.

19:27

.

SaS chce opätovne ustanoviť 17. november ako deň pracovného pokoja

Opozičná strana SaS chce opätovne ustanoviť štátny sviatok Deň boja za slobodu a demokraciu ako deň pracovného pokoja. Upozorňuje pri…

17. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Minuloročný pokles inflácie v Rusku prekvapil analytikov aj centrálnu banku

Inflácia v Rusku v roku 2025 výrazne klesla a prekonala očakávania analytikov aj centrálnej banky, informoval v piatok štátny štatistický…

17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

V beznádeji urobil Zelenskyj niečo, čo nikto nečakal

Ukrajinský prezident sa posadil sa za rokovací stôl so svojím najväčším rivalom. Chcel týmto stretnutím vyslať jasný signál, píše denník…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Na územie, kde sa bude stavať nová jadrová elektráreň, sa pozrú najskôr archeológovia

Krajský pamiatkový úrad v Trnave v súvislosti s plánovanou výstavbou nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach rozhodol o vykonaní predstihového…

17. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Trump si uťahoval z Kanady, že už 32 rokov nezískala Stanleyho pohár. Darí sa nám lepšie ako im, povedal

Hokejisti Floridy Panthers zavítali do Bieleho domu v americkom Wahsingtone druhýkrát v rade vďaka dvom po sebe idúcim triumfom vo…

17. 01. 2026 | 0 komentárov

Blanár rozhodol o evakuácii a zatvorení veľvyslanectva SR v Iráne

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár rozhodol o evakuácii personálu a dočasnom uzatvorení Veľvyslanectva SR v Teheráne.…

16. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Anton Čapkovič

Marek Brna

Ivan Štubňa

René Pavlík

Michal Durila

Marek Horňanský psychológ

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov