Branislav Fábry: WADA verzus Rusko: ďalšie kolo „športovej vojny“

Bratislava 1. januára 2020 (HSP/brankof.blog.pravda/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)

 

Koniec roka 2019 sa niesol v znamení ďalšieho kola úporného boja medzi tzv. Svetovou antidopingovou agentúrou (WADA) a Ruskou federáciou. Podľa očakávania, WADA sa pokúsila o ďalšiu vlnu protiruských sankcií, ktoré mali postihnúť ruský šport na ďalšie štyri roky. Je však očividné, že podobne ako minulé sankcie WADA a MOV aj táto vlna protiruských sankcií bude traumatizovať svetový šport v nasledujúcom roku

Ilustračné foto

Rusi už zareagovali, RUSADA sformulovala odpoveď a celý prípad skončí na Arbitrážnom súde pre šport (CAS). „Športová vojna“ tak bude pokračovať aj v roku 2020 a o rozhodnutiach za zeleným stolom sa bude opäť hovoriť viac než o výsledkoch športových súťaží.

 

 

Kolektívna vina a prezumpcia viny

Keď sa WADA v decembri 2019 rozhodla opäť sankcionovať ruských športovcov, opierala sa pritom o údaje od G. Rodčenkova, ktoré tentokrát preložil ako „whistleblower“. Tie porovnávala s údajmi, ktoré jej poskytlo antidopingové laboratórium v Moskve v januári 2019 a prišla k záveru, že údaje z Moskvy boli zmanipulované. RUSADA, ako aj Vyšetrovací výbor RF, najvyšší ruský orgán vyšetrovania, však tvrdenie WADA odmietli a poukázali na nezrovnalosti v záveroch WADA. Na ruskej strane sa často poukazovalo aj na prístup G. Rodčenkova a jeho spolupracovníkov do databázy aj po odchode do USA a možné manipulácie z jeho strany.

Pri hodnotení aktuálneho sporu treba povedať, že ruskom športe existuje reálny problém s dopingom. Ruskí športovci za to už boli opakovane sankcionovaní a tieto sankcie významne zasiahli do olympijských hier či ďalších športových podujatí. Na druhej strane treba uviesť, že nie je v záujme Ruska ani jeho športových predstaviteľov, aby svojim konaním privolávali ďalšie sankcie, zvlášť kolektívne tresty, ktoré zasiahnu aj „čistých“ športovcov a ruské štátne symboly. Rusi určite vedeli, že pri každom podozrení budú sankcie WADA mimoriadne tvrdé a nedá sa predpokladať, že by ich svojim konaním chceli privolávať. Z uvedených dôvodov Rusi žiadali, aby prišlo ku konfrontácii dôkazných prostriedkov oboch strán. To však nenastalo a WADA prijala ešte tvrdšie sankcie proti ruskému športu než v minulosti.

Podľa WADA Rusko nesmie v nasledujúcich štyroch rokoch organizovať vrcholné medzinárodné športové podujatia, uchádzať sa o ich organizáciu, ruskí predstavitelia ruského olympijského či paraolympijskému výboru sa nesmú zúčastňovať podujatí v zahraničí. Špeciálnu formu sankcií zaviedla WADA voči ruským športovcom: vytvára sa domnienka, že všetci ruskí športovci sú delikventi, ale môžu sa „vyviniť“. Zásadným problémom pri sankciách WADA sú princípy kolektívnej viny a prezumpcie viny. Prezumpcia neviny je významný právny princíp, dokonca jeden z najdôležitejších princípov právneho štátu a historické skúsenosti s kolektívnou vinou niektorých etník, napr. počas Druhej svetovej vojny, zostávajú vážnym mementom. Skúsme si tiež predstaviť, že by sa kolektívna vina aplikovala dnes, napr. voči Rómom z osady. Ak spácha skupina osadníkov krádež v obchode, nepustíme viac nikoho z osady do obchodu?

WADA sa v posledných rokoch intenzívne zaoberala dopingom ruských športovcov a získala množstvo informácií, takže aj keď by bola pravda to, čo tvrdí, mohla hľadať iné možnosti než zavádzať princíp kolektívnej viny. Navyše, WADA svojim postupom sankcionuje mnoho nevinných ruských športovcov za rovnaké podozrenia už druhýkrát (vylúčili ich napr. zo ZOH 2018) a to je v rozpore so zásadným právnym princípom „Ne bis in idem!“ (Nie dvakrát v tej istej veci.). Tiež treba uviesť, že niektoré športové organizácie v Rusku sa už dlhšie nespoliehajú na moskovské antidopingové laboratórium, ale práve kvôli nedôverčivosti WADA sa nechávajú kontrolovať zahraničnými subjektmi. Napr. hokejistov v KHL celoplošne testujú švajčiarski a portugalskí kontrolóri a aj laboratórium, ktoré vzorky preveruje, sa nachádza v zahraničí. To uviedol prezident IIHL R. Fasel, keď tvrdil, že WADA pri svojich sankciách „prestrelila“.

Veľkým problémom sú sankcie WADA proti ruským štátnym symbolom, hymne a vlajke. Tieto sankcie sú najmenej pochopiteľné zo všetkých, dotýkajú sa 145 miliónov ľudí a zákaz vlajky či hymny predstavuje jeden z najhorších útokov na ľudské práva a osobnú identitu športovcov. Pre porovnanie, Nemci sa síce po Druhej svetovej vojne nesmeli objaviť na letnej a zimnej olympiáde v roku 1948, ale v roku 1952 sa už aj so svojimi symbolmi objavili. Ruské štátne symboly však chce WADA vylúčiť až z troch olympiád po sebe (2018, 2020, 2022). Súčasné obvinenia Ruska zo strany sa pritom nedajú porovnávať s nacistickými zločinmi, od rasovej segregácie športovcov až po zločiny proti mieru. Takže ak je WADA presvedčená, že RUSADA a spol. naďalej porušujú pravidlá, miesto sankcií voči štátnym symbolom by mala používať iné druhy trestov.

 

Nadľudské výkony športovcov

Boj proti dopingu sa stal dôležitým, pretože vrcholový šport trpí v súčasnosti systematickým problémom. Hranice „prirodzených“ ľudských možností už boli dávno prekročené a vrcholoví športovci dosahujú výkony, ktoré by neboli možné bez sofistikovanej podpory vedy a laboratórneho výskumu. Stačí si len porovnať výkony športovcov na olympiádach v minulosti a v súčasnosti. Napr. M. Troy, slávny olympijský víťaz v plávaní zo 60-tych rokov, by na začiatku 21. storočia so svojimi svetovými rekordmi nepostúpil z olympijských rozplavieb ani medzi ženami. Dôvod však nespočíva v tom, že by trénoval málo, ani v tom, že by nemal fyzické predpoklady (najmä v porovnaní so ženami), ale v úplne iných vonkajších faktoroch. Niektoré z nich sú menej kontroverzné, napr. lepšie odevy či tréningové metódy, avšak zásadnú úlohu zohrali aj laboratóriá a substancie, ktoré majú k dispozícii súčasné olympioničky.

V rámci boja proti dopingu sa v minulých desaťročiach vytvoril veľmi dlhý zoznam zakázaných látok a substancií, ktoré môžu športovcom priniesť neprimeranú výhodu pred inými a preto ich nesmú používať. Zoznam zakázaných látok nie je nespochybniteľný, zvlášť preto, lebo komisiám pre zakázané substancie sa nie vždy darí držať krok s najmodernejšími laboratóriami a mnohé ich rozhodnutia sú kontroverzné (napr. aj Meldonium). Okrem toho veľmi aktuálnou témou je génový doping, ktorý je prísne regulovaný a existuje aj komisia WADA pre génový doping. Keďže sú však mnohé zásahy do ľudského genómu zakázané dohovormi, veľké štáty a korporácie ich pravdepodobne uskutočňujú v úplnej ilegalite, avšak aj také objavy môžu mať dopad na doping.

V rôznych športových disciplínach je zrejmé, že víťazia tí športovci, ktorí majú väčšiu podporu od štátu, vrátane lepších vedeckých tímov. Aj preto na olympiádach končia v medailových rebríčkoch na prvých miestach najbohatšie a technologicky najvyspelejšie štáty, nie africké krajiny, ktorých obyvatelia majú veľké atletické predpoklady. Lenže využitie najmodernejších technologických postupov pre šport je problematické. Bývalí protidopingoví funkcionári krajín, ktoré na olympiádach obvykle víťazia, zdokumentovali ako tam funguje systém dopingu (W. Exxum o americkom športe, M. Drange o nórskom športe). Vzhľadom na riziká podobných odhalení si preto športoví politici daných krajín uvedomili, že miesto porušovania pravidiel sa zvýhodnenie vlastných športovcov dá lepšie dosiahnuť, keď prispôsobia pravidlá vlastným potrebám. V súčasnosti existuje vážne podozrenie, že sa to dosahuje prostredníctvom tzv. terapeutických výnimiek.

 

Terapeutické výnimky v roku 2020?

Zoznam zakázaných látok a substancií platí pre všetkých športovcov, okrem tých, ktorí dostávajú tzv. terapeutické výnimky na používanie zakázaných látok (TUE). Dôvodom má byť to, že daní športovci trpia zdravotnými problémami, pre ktoré potrebujú zakázanú látku ako liek. Toto je však v princípe veľmi pochybný postup, pretože vytvára hrozbu pre rovnosť šancí v športe. Je otázne, či majú chorí jednotlivci vykonávať vrcholový šport, ktorý je ako taký rizikom pre zdravie, avšak ešte závažnejšie je, že „terapeutické výnimky“ môžu športovcov nielen liečiť, ale aj zvýhodniť voči iným. Na celom systéme terapeutických výnimiek je najhoršie, že ide o netransparentný systém: informácie o športovcoch, ktorí výnimky dostali, nie sú verejné a dokonca ani konkurenti „chorých“ športovcov nevedia o tom, kto využíva akú terapeutickú výnimku. Zdraví športovci sa tak musia dobromyseľne spoľahnúť na funkcionárov a lekárov, že sa celý systém nebude zneužívať. Tí síce tvrdia, že systém sa nezneužíva, ale to je veľmi slabá záruka…

Tzv. terapeutické výnimky pritom používajú často práve najslávnejší športovci (tenistky Williamsové, gymnastka S. Bilesová, atď). Ak napr. v roku 2015 nastúpila nejaká tenistka proti S. Williamsovej, tak zrejme nevedela, že americká hviezda používa hneď päť zakázaných látok – a možno aj preto vyhrala 3 zo 4 turnajov Grand Slam. Podozrenia zo zneužívania terapeutických výnimiek sú veľmi silné a aj keď väčšina zneužívateľov systému mlčí, občas sa nájdu ľudia, ktorí poukážu na riziká. Napr. nemecký cyklista J. Jaksche popísal, ako sa terapeutické výnimky zneužívajú. O obrovskom rozsahu problému by sa však svet zrejme nedozvedel, keby to v roku 2016 neodhalila hackerská skupina Fancy Bears. Podľa ich odhalení v roku 2015 dostali športovci z USA 583 výnimiek (Rusi len 25). Na zozname sa ocitli mnohé slávne mená a uvedený výpočet nemusel byť konečný.

O terapeutických výnimkách pred olympiádou 2020 sa zrejme opäť nedozvieme. V súčasnosti sa pravidelne ozýva volanie po transparentnosti a tak vzniká otázka, prečo je to pri terapeutických výnimkách inak. Odvolávka na ochranu údajov o zdravotnom stave osoby nestačí, najmä ak vďaka výnimke môže niekto získať veľkú výhodu v súťaži. Práve o získanie zoznamu terapeutických výnimiek prebieha aj boj medzi ruskými hackermi a rôznymi subjektmi z USA, ktoré sa snažia databázy brániť. Napr. firma Microsoft uviedla, že ruskí hackeri sa pokúsili o útoky na informačné zdroje 16 anti-dopingových agentúr. Na konci roku 2019 boli WADA a spol. lepšie pripravení na hackerov než v roku 2016. Naopak, spravodajské služby USA zahájili voči Fancy Bears protiofenzívu, keď zablokovali niektoré ich stránky, napr. http://fancybear.net/ a tiež sa ich pokúsili zdiskreditovať.

 

Boj o moc v svetovom športe

Jedným zo závažných zistení hackerov zo skupiny Fancy Bears bolo prepojenie na tajné služby USA u niektorých predstaviteľov WADA, vrátane vyšetrovateľov pri tzv. McLarenovej správe. Je tiež zrejmé, že hlavný svedok WADA G. Rodčenkov sa nachádza v dosahu štátnych orgánov USA a jeho azyl podľa všetkého závisí od „spolupráce“ pri vyšetrovaní ruského dopingového škandálu. Dokonca aj McLaren sa neopatrne vyslovil, že verí G. Rodčenkovovi, lebo ak nepovie „pravdu“, tak mu hrozí, že nedostane azyl v USA. Intenzita boja medzi tajnými službami z USA na jednej strane a hackermi, napojenými na Rusko, však potvrdzuje, že šport sa stal miestom veľmi intenzívneho boja politických síl. Nie je prekvapením, že vo WADA majú neprimerane vysoký podiel západní športoví funkcionári a aj bývalí politici západných štátov – niektorí z nich sa dokonca zaslúžili aj o protiruské sankcie pri ukrajinskej kríze vo svojich krajinách.

A hoci traja doterajší prezidenti WADA boli tiež výlučne Anglosasi, práve viaceré športové organizácie z USA nie sú príliš ochotné podriaďovať sa pravidlám WADA. Zvlášť to platí pre profesionálny šport, kde sa súťaže ako NFL či MLB týmto pravidlám nepodriaďujú, hoci sa často potýkajú s dopingovými škandálmi. Ani to však nesmie viesť ku generalizáciám vo vzťahu k americkým športovcom. Za zmienku stojí aj fakt, že Kongres USA zasa nedávno prijal zákon Rodchenkov Anti-Doping Act,podľa ktorého si USA vyhradzujú sami pre seba právo rozhodovať o podmienkach sankcií pre amerických športovcov. Podľa tohto zákona USA môžu tiež udeľovať sankcie športovcom zo zvyšku sveta, vrátane zákazu činnosti až na 10 rokov. Dá sa očakávať, že USA začnú svoju legislatívu aplikovať aj mimo vlastného územia.

 

Danka Barteková a jej úloha

Veľké podozrenia v súvislosti s konfrontáciou voči Rusku sa objavujú aj proti osobám, ktoré na politizácii športu vo WADA participujú. WADA nie je príliš demokratická organizácia a mnohí dokonca hovoria, že ide o nástroj športového kolonializmu Západu. Takto sa počas olympiády v Pjongčangu 2018 v otvorenom liste pre MOV vyjadrili aj najväčšie slovenské hokejové legendy, keď kritizovali diskriminačný prístup k ruským športovcom: „Pečať západného kolonializmu, v ktorého troskách dnes žijeme, nie je možné vtláčať do športu a olympiád zvlášť. Hovoríme tak preto, lebo metódy, akými WADA a MOV pojednávajú v poslednom čase s ruskými športovcami sa inak ako koloniálnymi metódami nazvať nedajú…“. Viac pozri tu /https://brankof.blog.pravda.sk/2018/02/11/zhromazdenie-proti-politizacii-sportu-a-list-legendarnych-hokejistov/.

Vzhľadom na uvedené je veľmi nepekný spôsob, ako na „športovej vojne“ voči Rusku participuje Slovenka D. Barteková. Po decembrových sankciách WADA sa vyjadrila, že „Vyhral zdravý rozum“. Pre porovnanie, aj M. Tóth, ktorý sa v minulosti vyjadril o dopingu v ruskom športe kriticky, označil trest WADA za „prekvapujúco prísny“. Nech už D. Barteková hlasuje vo svojich funkciách akokoľvek, mala by sa mierniť aspoň vo verejných vyjadreniach. Mala by tiež pociťovať istý zmysel pre mieru a takt voči obetiam sankcií, za ktoré sama hlasovala, pretože svojimi rozhodnutiami môže spôsobiť osobnú tragédiu nevinných ľudí.

Veľmi šokujúce bolo už jej vystupovanie počas ZOH v Pjongčangu 2018. Práve ona bola totiž jednou z osôb, ktoré sa pričinili o nespravodlivú diskrimináciu A. Šipulina, brata A. Kuzminovej a reprezentanta Ruska. A. Šipulin partril medzi čistých ruských športovcov, ktorým WADA nikdy nič nedokázala, ale ktorých MOV a WADA vylúčili z olympiády len na základe princípu kolektívnej viny. Našej skvelej olympioničke A. Kuzminovej tým spôsobili veľkú bolesť a preto jednu zo zlatých medailí, ktoré v Pjongčangu 2018 vybojovala, venovala svojmu diskriminovanému bratovi. D. Bartekovej to však nezabránilo, aby sa natlačila do ceremoniálu udeľovania medailí v biatlone a teatrálne na krk zavesila zlatú medailu A. Kuzminovej, ktorej predtým tak veľmi ublížila…

 

Taktika WADA a diskreditácia boja s dopingom

Žiaľ, predstavitelia WADA pri odôvodňovaní protiruských sankcií používajú neveľmi čestnú taktiku: tvária sa, že chcú pomôcť čistým ruským športovcom a preto vyhlásili, že WADA použila miernejšiu alternatívu trestu, keďže nezakázala účasť všetkým ruským športovcom. Vo WADA pritom veľmi dobre vedia, že úplne vylúčenie Ruska a ruských športovcov prijať nemohli, lebo také sankcie by určite prehrali na Športovom arbitrážnom súde (CAS), čo sa dá odvodiť i z rozhodovania CAS z 1. februára 2018. Súd vtedy zrušil sankcie MOV a WADA pre 29 ruských olympijských medailistov a pre 11 ich zmiernil (z celkovo 43). Predstavitelia WADA sa ale poučili a snažia sa pre konanie pred CAS vytvoriť dojem, že postupovali umiernene a nepoužili najtvrdšie sankcie.

Na záver možno skonštatovať, že WADA by mala celkovo postupovať opatrnejšie. Blamovala sa totiž nielen pri rozhodnutí CAS z februára 2018, ale aj tým, že najprv obnovila členstvo RUSADA v roku 2018 a potom ho spochybnila. Miesto neustálych sporov s Ruskom by vo WADA mali zaujať neutrálnejšiu pozíciu „nad stranami“ a mali by posudzovať veci s nadhľadom. Tiež by sa mali viac venovať problému netransparentnosti tzv. terapeutických výnimiek. Je však otázne, či predstavitelia WADA môžu tento systém stransparentniť bez toho, aby zoznam olympijských víťazov s „terapeutickými výnimkami“ nespôsobil otras dôvery verejnosti v šport. V dlhodobom horizonte sa asi dozvieme, koľko olympijských víťazov používalo zakázané látky a keď sa budú porovnávať sankcie voči „čistým“ ruským športovcom s toleranciou WADA pri „terapeutických výnimkách“, budú sa niektorí ľudia veľmi čudovať. Súčasný spolitizovaný boj proti dopingu je na škodu celému športu a preto treba prehodnotiť celý systém.

Branislav Fábry

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ján Šikuta: Personálna situácia v občianskoprávnom kolégiu NS SR sa zhoršuje

0 icon

Bratislava 20. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Personálna situácia v občianskoprávnom kolégiu Najvyššieho súdu (NS) SR sa zhoršuje. V rozhovore pre TASR to uviedol predseda NS SR Ján Šikuta s tým, že trvalo pridelených sudcov v tomto kolégiu je oproti roku 2015 o polovicu menej. A to namiesto 24 len…

Taliansko plánuje zažalovať Pfizer za omeškanie dodávok vakcín

0 icon

Rím 20. januára 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Noah Berger)   Taliansko plánuje podniknúť právne kroky proti farmaceutickej spoločnosti Pfizer po tom, ako oznámila omeškanie dodávok predobjednaných vakcín do európskych štátov Taliansky osobitný komisár pre pandémiu Domenico Arcuri povedal, že si zabezpečil jednohlasnú podporu regionálnych guvernérov pre podniknutie civilného alebo trestného konania, kde je…

Kremeľ: Zlepšenie vzťahov s USA bude závisieť od nového prezidenta Bidena. Ivan Korčok: Nástupom prezidenta Joea Bidena sa výrazne zlepšia vzťahy EÚ a USA

0 icon

Moskva 20. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sputnik/Kremlin Pool/AP-Alexei Nikolsky, Katia Christodoulou)   Kremeľ v stredu vyhlásil, že akékoľvek zlepšenie napätých vzťahov medzi Ruskom a Spojenými štátmi bude závisieť od Joea Bidena, ktorý napoludnie miestneho času zloží prezidentský sľub. Informovala o tom agentúra AFP "Rusko bude žiť tak, ako žilo stovky rokov predtým:…

Biden sa vo svojom inauguračnom príhovore sústredí na budúcnosť, nie na Trumpa. Trump odišiel z Bieleho domu niekoľko hodín pred Bidenovou inauguráciou

0 icon

Washington 20. januára 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Erin Schaff/The New York Times, Evan Vucci)   Inauguračný príhovor nastupujúceho amerického prezidenta Joea Bidena sa podľa predstaviteliek jeho administratívy pre komunikáciu bude zameriavať na budúcnosť a jeho predchodcu Donalda Trumpa spomenie minimálne alebo vôbec Riaditeľka pre komunikáciu Kate Bedingfield sa pre reláciu Good Morning America…

Naď: Rezort obrany je pripravený poskytnúť na pomoc pri testovaní päťtisíc vojakov

0 icon

Bratislava 20. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)   Ministerstvo obrany SR je pri skríningovom testovaní ľudí na ochorenie COVID-19 pripravené poskytnúť do päťtisíc vojakov Samosprávy od armády najčastejšie požadujú, aby sa vojaci stali šéfmi jednotlivých odberných miest „Niektorí žiadajú aj nejakých zdravotníkov. Keď ešte nejakých máme, tak ich poskytneme,“ povedal…

Výzva na zachovanie princípov právneho štátu mala prísť v čase, keď bola reálne potrebná, reaguje rezort

0 icon

Bratislava 20. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Ministerstvo spravodlivosti SR mrzí, že výzvy na zachovávanie princípov právneho štátu sa, až na výnimky, neobjavovali v časoch, keď boli tieto princípy pošliapavané, čo sa teraz odkrýva pri mnohých kauzách Rezort tak reaguje na výzvu „proti sústavnému porušovaniu princípov právneho štátu“, ktorú podpísalo…

Korčok potvrdil úmrtie Slovenky na Bali

0 icon

Bratislava 20. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) Ivan Korčok (nom. SaS) potvrdil úmrtie Slovenky na Bali Ako ďalej dodal, SR koná v súčinnosti s rodinou a „urobíme všetko, čo sa urobiť dá.“ „Viac s ohľadom na ochranu osobných údajov a predovšetkým…

Macron sa neospravedlní za konanie Francúzska v Alžírsku, ale chce zmierenie

0 icon

Paríž 20. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Sebastien Nogier)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron vylúčil oficiálne ospravedlnenie za konanie Francúzska v Alžírsku počas jeho kolonizácie a vojny za nezávislosť. V stredu o tom podľa agentúry AFP informovala Macronova kancelária Toto oznámenie sa objavilo v čase, keď sa očakáva zverejnenie správy historika Benjamina Storu,…

Trump zbavil svojich spolupracovníkov etickej prísahy

0 icon

Washington 20. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Dosluhujúci americký prezident Donald Trump zbavil súčasných aj bývalých členov svojej administratívy povinnosti dodržať etickú prísahu, ktorá zahŕňala aj päťročný zákaz lobingu Išlo o jedno z posledných Trumpových rozhodnutí v prezidentskom úrade, v ktorom ho v stredu na poludnie miestneho času oficiálne nahradí…

Britská mutácia bola na Slovensku už v novembri, v Trenčíne mohla pred sviatkami dominovať. Analytik vysvetľuje, ako to mohlo ovplyvniť opatrenia

0 icon

Bratislava 20. januára 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Britská mutácia koronavírusu tvorila 57 % pozitívnych prípadov z decembrového plošného testovania v Trenčíne. Ako uvádza na svojej facebookovej stránke Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ SR), jeho prvý výskyt sa podarilo potvrdiť v zmrazenej vzorke zo 14. novembra 2020 "V rámci testovania metódy sa…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Pakoš

Sedem hlavných hriechov mainstreamu

0icon

Nedávno nám hovorca KBS odporučil, aby sme boli zvýšene opatrní pri sledovaní alternatívnych médií na internete. Keďže tým zhodil snahu stoviek občanov, medzi ktorými pôsobím tiež, mal by som dať ku tomu vyjadreniu objasnenie. Hranica medzi pravdou a lžou sa vôbec nestotožňuje s hranicou medzi hlavným mediálnym prúdom a tzv.…

Rastislav Slovák

Ak ste volili Sulíka, tak ste volili podobne, ako keby ste volili napríklad niekoho ako Kočnera

0icon

Sulík a Kočner sú si charakterovo veľmi podobní. Rozdiel je len v tom, že Kočner je o niečo horší a dnes sedí vo väzení kvôli tomu, že spáchal závažné trestné činy. Kočner sa spolupodieľal na zakladaní strany Sas a kádroval kandidátku strany Sas do parlamentných volieb 2010 a Kočner mal…

Ladislav Kováčik

Hlúposť mainstreamu

0icon

Chcel by som teraz napísať nejaké svoje poznámky na margo mainstreamových médií a ich práce. Samozrejme a pochopiteľne, že si o nich nemyslím v zásade nič dobré. Ale poďme to rozobrať. Mne ich spôsob činnosti

Boris Mesár

Fungujú lockdowny (okrem plánu na zničenie ekonomík) ? Publikované dokumenty

0icon

Ďalej uvádzame niekoľko publikovaných prác, ktoré zisťujú, že lockdowny  mali malú alebo žiadnu účinnosť (napriek neuveriteľným škodám), spolu s kľúčovým citátom alebo dvoma od každého: 1. „Neexistujú dôkazy o tom, že by reštriktívnejšie nefarmaceutické intervencie („ výluky “) významne prispeli k ohnutiu krivky nových prípadov v Anglicku, Francúzsku, Nemecku, Iráne, Taliansku,…

Jozef Slávik

Sme takí, akí sme ....

0icon

Je to aj názov jednej populárnej pesničky od skupiny Elán, ktorá vypovedá o tom, akí v skutočnosti mladí ľudia sú. Môj blog je však určení všetkým nám, mladým, dospelým aj tým skôr narodeným. Málokto má odvahu postaviť sa pravde čelom, postaviť sa s neskrivenou chrbticou pred zrkadlo pravdy a vidieť…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Fakty o Čile, ktoré zmenia tvoj pohľad na túto krajinu!

0 icon

Mnoho ľudí si spája Čile s korením rovnakého mena a vznešenými horami, ktoré zaberajú široké územia tejto krajiny. Ako každý iný človek, aj obyvatelia tejto krajiny majú kultúrne zvláštnosti, ktorým cudzinci len ťažko porozumejú. Niektoré z ich zvykov sú ale také neobvyklé, že by mohli šokovať nepripraveného turistu. 1. Miestni obyvatelia majú…

Historické fotografie, ktoré ťa uchvátia!

0 icon

Historické fotografie nám môžu povedať veľa o minulosti. Fotografi sú obrovskou pomocou pre historikov, dokázali zachytiť najdôležitejšie udalosti a najzaujímavejšie fakty. Historické fotografie vedia jedným obrazom vysvetliť atmosféru celej éry. Bohužiaľ, najúchvatnejšie zábery sa do školských učebníc nedostali. Preto sa mohlo ľahko stať, že si nasledujúce historické fotografie nikdy nevidel,…

Tajomná správa z vesmíru - 2.časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o neznámom signáli, ktorý zachytil v roku 1977 istý astronóm Jerry R. Ehman a ktorý trval 72 sekúnd. Ba čo viac, vyzeralo to, akoby niekto signál s kódom 6EQUJ5, vysielal zámerne. Systém Big Ear neumožňuje prehľadávať vesmír. Funguje tak, že sa zameria na jedno miesto na oblohe a využije rotáciu Zeme.…

Mount Everest, najvyššia hora sveta, je o dva metre vyššia

0 icon

Presná výška najvyššej hory sveta, Mount Everest, je predmetom diskusií už viac ako 170 rokov, ale po tom, čo geológovia nazývajú doposiaľ najdôkladnejším prieskumom Mount Everestu, bolo dohodnuté konečné meranie. Rast Mount Everest, ktorý vyrastá asi dve metre od svojich predchádzajúcich oficiálnych meraní, údajne odzrkadľuje hrdosť Nepálčanov, ktorí zdieľajú horu so…

Žena sa bála susedovho pitbulla, až kým jej nezachránil život

0 icon

Na svete môžu byť miliardy milovníkov psov, ale zároveň sa nájdu ľudia, ktorí majú z našich štvornohých miláčikov strach. Rovnako to bolo aj u starej panej, ktorá sa bála susedovho pitbulla. Vo väčšine prípadov je tento strach iracionálny a pretrvávajúci, ale keď sa niekto cíti nepríjemne v blízkosti psov, nedá…

Vo svete IT

Google uvoľňuje Chrome vo verzii 88. Pozrite si veľký prehľad najdôležitejších noviniek!

0 icon

Do internetového prehliadača Google Chrome mieria nové funkcie, ktoré sú súčasťou najnovšej verzie Chrome 88. Nová aktualizácia prehliadača prináša viacero funkcií, ktoré boli doposiaľ súčasťou iba testovacích verzií, pričom už dnes si na niektoré z nich môžu siahnuť aj bežní používatelia. Aktualizácia by mala byť už v týchto momentoch dostupná…

Nahrajte si do ľubovoľného Xiaomi smartfónu ovládanie hlasitosti z MIUI 12.5

0 icon

Xiaomi koncom minulého roka predstavilo nadstavbu MIUI 12.5, ktorá priniesla viacero vylepšení. Odhliadnuc od nových funkcií vrátane desktopového režimu Semi-desktop, ktorý podporuje hŕstka zariadení, tak spoločnosť zároveň predstavila aj niekoľko dizajnových úprav rozhrania. Jednou zo zmien je aj nové grafické rozhranie ovládania hlasitosti zariadenia, kde okrem iného pribudla aj nová…

Qualcomm nečakane predstavil procesor Snapdragon 870. Pre aký typ zákazníka bude primárne určeným?

0 icon

Spoločnosť Qualcomm v prvej polovici decembra minulého roka predstavila mobilný procesor Snapdragon 888. Hoci sa špekulovalo, že po jeho boku bude predstavená aj Lite verzia procesora, tak sa tak nakoniec nestalo. Najnovšie však spoločnosť predstavila nový procesor. Rovnako však nejde o Lite verziu, ale o úplne nový model procesora Snapdragon 870. Snapdragon…

Vo Windows 10 sa objavila závažná chyba! Pomocou otvorenia tejto adresy, vám padne celý systém!

0 icon

Len niekoľko dní dozadu bezpečnostný analytik, Jonas Lyke, objavil vo Windows 10 závažnú chybu v NTFS, ktorá je schopnou znefunkčniť disk počítača. Dnes sa opäť dostáva Lykovi extra pozornosti, dôvodom je, že objavil ďalšiu väčšiu chybu v systéme Windows. Na tému upozorňuje portál bleepingcomputer. Závažná chyba, ktorú vyvoláte otvorením URL…

Nové Honor smartfóny s podporou mobilných služieb Google by mali prísť už o pár mesiacov

0 icon

Uvalenie sankcií na spoločnosť Huawei zo strany administratívy USA znamenalo pre čínskeho telekomunikačného giganta množstvo problémov, s ktorými sa potýka doteraz. Čínsky výrobca elektroniky musel siahnuť po úplne nových dodávateľoch, ako aj po vlastnom softvérovom riešení pre zariadenia Huawei a Honor, keďže nemohol využívať služby americkej spoločnosti Google. Situácia sa…

Armádny Magazín

Naživo z Wahingtonu kde prebieha inaugurácia nového prezidenta USA

0 icon

USA, 20. január 2021 (AM) - Inaugurácia sa uskutoční s viacerými obmedzeniami kvôli prebiehajúcej pandémii COVID-19, pričom tradičný obed bude zrušený a ľudia budú odvedení od sprievodu na ceremoniál:  

Satanovskij o zatknutí Navaľného: Návrat bez triumfu

0 icon

Rusko, 20. január 2021 (AM) - Navaľnyj sa vrátil do Ruska z Nemecka. Dôvody nie sú také dôležité. Možno dostal príkaz - je čas stať sa posvätnou obeťou. Možno si naozaj chce vyskúšať kráľovskú korunu na hlave. Alebo sa rozhodli pokúsiť sa pod ním rozpútať masové nepokoje. Prečo je horší ako Tichanovská, Saakašvili alebo Pašinjan?

Japonsko plánuje vypustenie dreveného satelitu

0 icon

Japonsko, 20. január 2021 (AM) - Drevené satelity, ktoré by po dokončení svojej misie horeli bez toho, aby znečisťovali atmosféru sa pravdpodobne už o pár rokov budú vznášať nad našimi hlavami.   Ľudia ovládajú orbitálny vesmírny let niečo vyše 60 rokov a do vesmíru už bolo vyslaných asi 5 500

Kam chce namieriť svoje zbrane vojenské námorníctvo USA v najbližšom desaťročí

0 icon

USA, 20. január 2021 (AM) - "Zadržovať a víťaziť." Náčelník štábu Vojenského námorníctva USA admirál Michael Giday prezentoval Navigačný plán na najbližšie desaťročie. Hlavné v ňom je, že americké loďstvo má dominovať vo svetovom oceáne. Cieom globálnej kontroly je p

Izraelský analytik Kedmi: Kvôli Rusku nemôžu už Spojené štáty s nikým viesť vojnu

0 icon

Izrael, 20. január 2021 (AM) - Washington už nebude môcť odvrátiť pozornosť Američanov od vnútorných problémov pomocou nekonečných vojen kvôli vážnemu posilneniu ruskej vojenskej sily. Občiansky konflikt v USA dosiahol takú intenzitu, že už nie je možné „vypustiť paru“ pomocou ďalšej „malej víťaznej vojny“ v zámorí. Vyjadruje to s presved

Svetlo sveta

Čo znamená byť “chudobný duchom” ak je to zárukou svätosti?

0 icon

Definovať chudobu je relatívne jednoduché, pretože je to merateľná veličina vyjadriteľná veľkosťou majetku a peňazí. Spoločnosť stanovuje určitý minimálny príjem, ktorého dosiahnutie je potrebné na to, aby sa dalo hovoriť o ľudskej dôstojnosti. Ak ho človek nedosahuje, poskytuje ho štát, aby nedostatok príjmu neviedol k vylúčeniu človeka mimo aktívnu spoločnosť.…

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali