Boston zvíťazil aj vďaka Chárovmu gólu, Halákov NY Islanders neúspešný

New York 19. októbra 2014  (TASR/HSP)

Druhýkrát v rade uspeli hráči Detroitu, keď pred vlastným publikom zdolali Toronto tesne 1:0 po predĺžení

Slovenský hokejista Zdeno Chára prispel jedným gólom k víťazstvu Bostonu v zápase zámorskej NHL. “Medvedi” si v noci na nedeľu poradili s Buffalom na jeho ľade hladko 4:0. Skúsený slovenský bek sa presadil v 14. minúte duelu, keď svoj tím poslal do vedenia 2:0. Počas viac ako 24-minútového pobytu na ľade zaznamenal aj dve plusky a sedem striel na bránku súpera. Za domácich nastúpil Chárov krajan Andrej Meszároš, ktorý odohral 18:47 min a pripísal si jeden mínusový bod.

Zdeno Chára

Druhýkrát v rade uspeli hráči Detroitu, keď pred vlastným publikom zdolali Toronto tesne 1:0 po predĺžení. O víťazný gól sa v 65. minúte postaral Henrik Zetterberg. V stretnutí sa predstavili traja slovenskí reprezentanti, ani jeden sa však do štatistík nezapísal. V drese Red Wings odohral Tomáš Tatar 18:15 min a mal šesť neúspešných streleckých pokusov, Tomáš Jurčo strávil na ľade 11:33 minút. Na strane hostí sa predstavil Richard Pánik, ktorý odohral len 3:10 min. NY Islanders v bránke s Jaroslavom Halákom nestačil na Pittsburgh a prehral 1:3. Slovenský gólman kryl 35 z 37 streleckých pokusov, no aj napriek prehre ho po stretnutí vyhlásili za tretiu hviezdu zápasu.

K víťazstvu Bostonu na ľade Buffala 4:0 prispel svojím druhým gólom v sezóne slovenský obranca Zdeno Chára. Kapitán Bruins sa dostal k voľnému puku a bombou od ľavého kruhu zvýšil v 14. minúte na 2:0 pre svoj tím. Chárovi zápas vyšiel, okrem gólu zaznamenal dva plusové body, mal až sedem striel na bránku a stal sa treťou hviezdou duelu. Na ľade strávil 24 minút a 22 sekúnd. Bruins po dvoch domácich prehrách absolvovali krátky trojzápasový trip, z ktorého vyťažili dve víťazstvá. “Chceli sme odčiniť tie domáce prehry. Prvý zápas na tripe nám v Montreale nevyšiel, ale potom prišli dve víťazstvá. Na tých výkonoch musíme stavať a pokračovať v nich,” povedal pre zámorské médiá Chára. Boston najbližšie privíta v utorok doma San Jose. Svoje prvé čisté konto v treťom zápase NHL v kariére vychytal švédsky brankár Niklas Svedberg, ktorý nepustil za chrbát ani jednu z 32 striel Sabres. Buffalo nestrelilo ani jeden gól v druhom domácom zápase za sebou, čo sa naposledy stalo vo februári 1972, keď ich vynulovali Pittsburgh a Montreal. Sabres z úvodných šiestich duelov vyhrali len jeden. Obranca Buffala Andrej Meszároš bol na ľade 18 minút a 47 sekúnd a zaznamenal jeden mínusový bod.

Ani výborný výkon slovenského brankára Jaroslava Haláka nestačil New Yorku Islanders k víťazstvu na ľade Pittsburghu. “Ostrovania” síce viedli po góle Thomasa Hickeyho, ale domáci hokejisti v druhej tretine v priebehu 55 sekúnd skóre otočili. Najskôr v presilovke o dvoch hráčov vyrovnal Jevgenij Malkin a potom využil početnú výhodu aj švédsky útočník Patric Hörnqvist, ktorý v závere poistil víťazstvo do prázdnej bránky. Islanders prehrali prvý zápas v sezóne a neprekonali tak klubový rekord, ktorý by vytvorili piatimi triumfami. Halák zaznamenal 35 úspešných zákrokov a stal sa treťou hviezdou zápasu. Za výkon ho pochválil aj kapitán John Tavares. “Bol skvelý, mal viacero skvelých zákrokov a držal nás v hre,” povedal Tavares, ktorý prvýkrát v sezóne nebodoval.

Halák sa v závere druhej tretiny dostal do kontroverzie s kapitánom Pens Sidneym Crosbym, ktorý ho za bránkou podrazil, ale nedostal za to trest. Po siréne si to Halák s Crosbym vysvetľoval, do čoho sa zapojili aj Steve Downie a Travis Hamonic. Nervozita sa preniesla aj do tretej časti a nakoniec sa Downie s Hamonicom pobili, keď všetko spustil tvrdý hit Downieho na Brocka Nelsona. Halák prezradil, že Crosby sa mu za incident neospravedlnil. “Nechcem to komentovať, ale myslím, že za to mal dostať trest,” povedal Halák pre newsday.com. Crosby zaznamenal 500. asistenciu v kariére a stal sa šiestym najrýchlejším hráčom NHL, ktorý dosiahol tento míľnik. V klubovej histórii Penguins sa na túto hranicu pred ním dostal len Mario Lemieux (1030) a Jaromír Jágr (640).

V Detroite rozhodol o víťazstve domácich nad Torontom jediný gól. Desať sekúnd pred koncom predĺženia rozhodol strelou z prvej švédsky útočník Henrik Zetterberg a rozradostil divákov v Joe Louis Arene. “Bola to moja chyba. Nevšimol som si, že Zetterbeg si nakorčuľoval z druhej strany a na jeho strelu som reagoval neskoro. Puk sa ešte dotkol mojej hokejky, ale skončil dnu,” povedal brankár Toronta Jonathan Bernier, ktorý zaznamenal 31 zásahov. Šieste čisté konto v kariére zaznamenal Jonas Gustavsson, keď nepustil ani jednu z 30 striel hráčov Maple Leafs. V predĺžení sa mohol stať hviezdou aj slovenský útočník Detroitu Tomáš Tatar, ale jeho strela skončila na žrdi. Tatar bol v zápase veľmi aktívny a zaznamenal až šesť striel. Jeho krajan Tomáš Jurčo bol na ľade o takmer sedem minút menej a prezentoval sa štyrmi bodyčekmi. V drese Toronta dostal opäť veľmi málo priestoru Richard Pánik, ktorý celkovo hral len 3 minúty a 10 sekúnd.

V Chicagu rozhodol o víťazstve 2:1 po predĺžení nad Nashvillom Jonathan Toews, ktorý v oslabení využil nedorozumenie medzi Craigom Smithom a Romanom Josim a v sólovom nájazde na dvakrát prekonal Cartera Huttona. Blackhawks prestrieľali súpera v pomere 37:20. Slovenský útočník Marián Hossa odohral 21 minút a 16 sekúnd a zaznamenal štyri strely.

Ottawa zdolala na domácom ľade Columbus 3:2, keď o víťazstve rozhodol v 50. minúte netradičný strelec Mike Hoffman. V drese Blue Jackets chýbal pre nešpecifikované zranenie v druhom zápase za sebou slovenský útočník Marko Daňo. Svoj prvý zápas v sezóne nedochytal brankár Columbusu Curtis McElhinney, ktorého v 28. minúte nešťastne zranil pri snahe zabrániť gólu spoluhráč Nick Foligno. V bránke ho nahradil Sergej Bobrovskij. Washington vyhral nad Floridou 2:1 po samostaných nájazdoch, v ktorých skórovali všetci traja exekútori Jevgenij Kuznecov, Nicklas Bäckström a Alexander Ovečkin. V drese Panthers odohral 10 minút a 42 sekúnd útočník Tomáš Kopecký a zaznamenal dva bodyčeky.

Montreal zdolal Colorado 3:2 a vyhral piaty zo šiestich zápasov novej sezóny. Výborné výkony podali obaja brankári. Carey Price zaznamenal 32 zákrokov a tretí brankár Avalanche Calvin Pickard vo svojom prvom zápase od začiatku chytil 33 striel. Coloradu pre zranenia chýbajú Semjon Varlamov aj Reto Berra. “Žraloci” zo San Jose vyhrali na ľade New Jersey 4:2, keď Antti Niemi zaznamenal 35 zákrokov. Víťazstvo hostí poistil 35-ročný útočník Joe Thornton a stal sa 46. hráčom v histórii NHL, ktorý sa dostal na hranicu 1200 kanadských bodov. V Dallase rozhodol o víťazstve 6:5 po predĺžení útočník Philadelphie Claude Giroux. Hviezdou St. Louis na ľade Arizony bol útočník Jaden Schwartz, ktorý zaznamenal prvý hetrik v kariére a pridal aj asistenciu. Blues vyhrali 6:1.

Tampa Bay triumfovala na ľade Vancouveru 4:2, keď dva góly strelil kanonier Steve Stamkos. Škvrnou na víťazstve Lightning je zranenie najproduktívnejšieho obrancu NHL Victora Hedmana, ktorý v polovici druhej tretiny inkasoval puk do ruky pri blokovaní strely a duel nedohral.

sumáre:

BUFFALO – BOSTON 0:4 (0:2, 0:2, 0:0)

Góly: 10. Hamilton (Bergeron), 14. CHÁRA (Marchand, Hamilton), 32. Krug (Krejčí), 35. Söderberg (Kelly, Eriksson). Brankári: Enroth – Svedberg, strely na bránku: 32:36, 18.685 divákov.

MONTREAL – COLORADO 3:2 (0:1, 3:0, 0:1)

Góly: 25. Subban (Markov, Galčenjuk), 32. Galčenyuk (Prust), 38. Subban (Eller) – 3. Tanguay (Mitchell), 58. Duchene (Iginla, Barrie). Brankári: Price – Pickard, strely na bránku: 36:34, 21.287 divákov.

OTTAWA – COLUMBUS 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)

Góly: 16. Legwand (Hoffman, Neil), 28. Karlsson (MacArthur), 50. Hoffman (Neil) – 34. Foligno (Hartnell, Erixon), 35. Savard (Foligno, Johansen). Brankári: Lehner – McElhinney (28. Bobrovskij), strely na bránku: 34:40, 18.994 divákov.

DETROIT – TORONTO 1:0 pp (0:0, 0:0, 0:0 – 1:0)

Gól: 65. Zetterberg (Krönwall, Ericsson). Brankári: Gustavsson – Bernier, strely na bránku: 32:30, 20.027 divákov.

NEW JERSEY – SAN JOSE 2:4 (0:1, 0:1, 2:2)

Góly: 48. Cammalerri (Jágr, Greene), 53. Henrique (Ryder, Merrill) – 18. Pavelski (Couture, Burns), 38. Couture (Marleau, Pavelski), 42. Marleau (Couture, Braun), 59. Thorton (Pavelski). Brankári: Schneider – Niemi, strely na bránku: 37:32, 16.592 divákov.

PITTSBURGH – NY ISLANDERS 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

Góly: 34. Malkin (Crosby, Hörnqvist), 35. Hörnqvist (Malkin, Letang), 59. Hörnqvist (Kunitz, Crosby) – 6. Hickey (Strome, Nelson). Brankári: Fleury – HALÁK, strely na bránku: 38:35, 18.655 divákov.

WASHINGTON – FLORIDA 2:1 pp a sn (1:0, 0:0, 0:1 – 0:0, 1:0) Góly: 18. Chimera (Fehr, Ward), rozh. náj. Bäckström – 45. Boyes (Bergenheim, Olsen). Brankári: Peters – Montoya, strely na bránku: 28:21, 18.506 divákov.

DALLAS – PHILADELPHIA 5:6 pp (1:2, 3:0, 1:3 – 0:1)

Góly: 12. Daley (Seguin, Spezza), 23. Cole (Horcoff, Eaves), 39. Daley (Seguin, Spezza), 40. Jamie Benn (Seguin, Spezza), 55. Spezza (Jordie Benn, Seguin) – 14. Couturier (Umberger, MacDonald), 16. B. Schenn (L. Schenn, Mason), 49. MacDonald (Del Zotto, Read), 55. Voráček (Schultz, Giroux), 57. Raffl (Voráček, Streit), 63. Giroux (Streit, Voráček). Brankári: Lehtonen – Mason (41. Emery), strely na bránku: 23:37, 18.532 divákov.

CHICAGO – NASHVILLE 2:1 pp (1:1, 0:0, 0:0 – 1:0)

Góly: 2. Oduya (Hjälmarsson, Bickell), 64. Toews – 12. Weber (Ribeiro, Wilson). Brankári: Crawford – Hutton, strely na bránku: 37:20, 21.640 divákov.

ARIZONA – ST. LOUIS 1:6 (0:1, 0:2, 1:3)

Góly: 51. Korpikoski (Doan, Ekman-Larsson) – 18. Backes (Tarasenko, Schwartz), 32. Steen (Backes, Tarasenko), 33. Schwartz (Tarasenko), 41. Schwartz (Lehterä), 53. Lehterä (Steen, Shattenkirk), 60. Schwartz (Shattenkirk, Lehterä). Brankári: Smith – Allen, strely na bránku: 25:36, 11.100 divákov.

VANCOUVER – TAMPA BAY 2:4 (1:2, 1:1, 0:1)

Góly: 8. Higgins (Bonino, Edler), 23. Edler (D. Sedin, Bieksa) – 1. Stamkos (Palát), 9. Stamkos (Callahan, Palát), 37. Callahan (Stamkos, Garrison), 47. Killorn (Johnson, Stralman). Brankári: Lack – Bishop, strely na bránku: 32:24, 18.647 divákov.

Jaroslav Halák (Islanders) 58:42 2/37 94,6

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/

14:21

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vo štvrtok uviedol, že so zahraničnými partnermi prebiehajú rozhovory o možnej výmene amerického novinára Evana Gershkovicha, ktorého od vlaňajšieho marca zadržiavajú v Rusku pre obvinenia zo špionáže.

14:19

Veliteľ estónskych ozbrojených síl Martin Herem vo štvrtok vyzval na zdvojnásobenie výdavkov na obranu Estónska v priebehu nasledujúcich dvoch rokov. Podľa neho je to potrebné na vytvorenie dostatočných zásob munície na rýchle odrazenie prípadnej ruskej invázie.