Slováci po boku Márie Terézie

Slováci po boku Márie Terézie

Slovensko 21. júla 2017 (HSP/Foto: wikipedia)

 

Kto by nepoznal Máriu Teréziu, panovníčku, ktorá sa svojimi osvietenskými reformami pokúsila “zmodernizovať” monarchiu, v ktorej žili aj naši predkovia? A kto pozná aj Slovákov, ktorí sa počas jej vlády vyznamenali vo vojenstve či v oblasti vzdelávania?

Andrej Hadík, poľný maršal slovenského pôvodu za čias Márie Terézie

Uplynulo už rovných 300 rokov (13. mája 1717) od narodenia tejto nevšednej “ženy na tróne”, ktorá sa hlboko zapísala aj do slovenských dejín.

Reklama

Za jej najdôležitejšiu reformu počas 40-ročnej vlády sa považuje “tereziánsky” urbár, ktorý zahŕňal všetku spísanú pôdu v krajine a zjednotil povinnosti poddaných voči zemepánovi. Známe je aj jej zakladanie škôl v každej obci, takže každý sa vtedy učil aspoň čítať, písať a počítať.

Do monarchie vrátila dôležitých 13 spišských miest, ktoré na tri storočia boli v zálohe susedného Poľského kráľovstva. Významnú úlohu baníctva podčiarkla aj tým, že v Banskej Štiavnici založila Banskú akadémiu, prvú takúto školu svojho druhu v Európe, a v Senci prvú hospodársku školu vysokoškolského typu Collegium oeconomicum. Menej sa už vie aj o tom, že ako prvá v strednej Európe začala v roku 1762 vydávať papierové peniaze.

Reklama

Postarala sa aj o založenie diecéz na Slovensku, a to gréckokatolíckeho biskupstva so sídlom v Mukačeve a troch rímskokatolíckych so sídlom v Banskej Bystrici, Rožňave a na Spišskej Kapitule. So súhlasom pápeža zaviedla v roku 1777 sviatok svätých Cyrila a Metoda pre Uhorsko na 14. marca.

Jej manžel František Štefan Lotrinský zakladal prvé manufaktúry na výrobu bavlnených látok v Šaštíne, na výrobu majoliky v Holíči, textilku v Haliči a kartúnku v Bernolákove.

Po boku Márie Terézie sa však vyznamenali aj niektorí Slováci. Pri zavádzaní školských reforiem sa opierala o rady Adama Františka Kollára narodeného v Terchovej, ktorého povýšila do šľachtického stavu. Za jeho myšlienky zrušenia nevoľníctva a zdanenia šľachty boli jeho knihy verejne pálené na bratislavskom hlavnom námestí.

Jedným z jej poľných maršalov bol Andrej Hadík, ktorý v roku 1757 nečakaným útokom s 3500 husármi na čele prepadol a obsadil Berlín a jeho jednotka pri tejto nebezpečnej akcii stratila iba 10 mužov, čo sa dodnes zachovalo v známom prívlastku “husársky kúsok”. Pri obliehaní Berlína bol aj husár Ladislav Škultéty-Gábriš, rodák z Mojtína, ktorý slúžil v armáde neuveriteľných 81 rokov ako najdlhšie slúžiaci vojak v histórii.

“Naša história je zaujímavá a bohatá. Treba, aby sme ju spoznávali,” končí touto myšlienkou videodokument Matice slovenskej o Márii Terézii a o Slovákoch, ktorí stáli “po jej boku”.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:43

Rumunská prokuratúra v piatok podala novú obžalobu proti bývalému prezidentovi Ionovi Iliescovi zo zločinov proti ľudskosti pri smrtiacom zásahu proti demonštrantom v roku 1990. Ide o najnovšie z viacerých konaní voči nemu.

16:42

Ministri obrany Číny a Iránu sa dohodli na užšej vojenskej spolupráci počas zasadnutia Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (ŠOS), ktoré sa koná v Kazachstane.

16:41

Propalestínski študenti v piatok zablokovali vchody do renomovanej parížskej univerzity Sciences Po na protest proti jej postoju voči vojne v Pásme Gazy.

16:40

Polícia upozorňuje na víkendové obmedzenie v doprave na diaľnici D2 v smere do Bratislavy. Informuje o tom na sociálnej sieti.

16:24

V letnej sezóne pomôžu bratislavskému letisku M. R. Štefánika stovky brigádnikov. Podľa generálneho riaditeľa Dušana Novotu je nahlásený dostatok brigádnikov, avšak počas hektických dní ich budú potrebovať viac. Informoval o tom v piatok na tlačovej konferencii za účasti ministra dopravy Jozefa Ráža (nominant Smeru-SD).

letisko M. R. Štefánika
Na snímke zľava minister dopravy a výstavby SR Jozef Ráž ml. (nominant Smer-SD) a generálny riaditeľ Letiska M. R. Štefánika Dušan Novota
16:23

Guvernér talianskej centrálnej banky Fabio Panetta vyzval na “včasné, zároveň však iba mierne” znižovanie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou (ECB). Takýto postup umožní ECB reagovať na zmeny vo vývoji na trhu a zmierniť riziko dlhodobej ekonomickej stagnácie v eurozóne.

16:22

Spojené štáty stiahnu časť svojich vojakov z Čadu, informoval vo štvrtok Pentagón. TASR

16:22

Na začínajúcu sa letnú dovolenkovú sezónu je s odletom z Košíc naplánovaných vyše 900 charterových letov do 17 destinácií v 11 krajinách. Prvý charterový let tejto dovolenkovej sezóny vypravili v piatok skoro ráno, smeroval do egyptskej Hurghady.

16:21

Turecký súd v piatok odsúdil na niekoľko doživotných trestov ženu za účasť na bombovom útoku z roku 2022, ktorý usmrtil šesť ľudí v centre Istanbulu.

16:19

V ukrajinskom hlavnom meste Kyjev v piatok prebieha evakuácia dvoch nemocníc pre obavy z ruských útokov. Oznámili to tamojšie úrady.

16:18

Brita vo veku 20 rokov obvinili z organizovania podpaľačského útoku proti cieľu spojenému s Ukrajinou v Londýne, a to v prospech ruského štátu, oznámila v piatok britská prokuratúra.

15:36

Opakované vyjadrenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o možnom využití úspor z druhého dôchodkového piliera na investície do infraštruktúry na Slovensku sú prípravou na ich znárodnenie. Sú o tom presvedčené viaceré opozičné strany, ktoré aj v piatok pokračovali v kritike tohto nápadu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali