Rozhovor so spisovateľom tuniského pôvodu: “Migranti veria, že tu v Európe sa smie so ženami robiť všetko”

Rozhovor so spisovateľom tuniského pôvodu: “Migranti veria, že tu v Európe sa smie so ženami robiť všetko”

Bern 13. januára 2016 (HSP/20Minuten/Foto:TASR/AP-Boris Grdanoski)

 

Vo viacerých európskych mestách došlo počas silvestrovských osláv k sexuálnemu obťažovaniu žien migrantami. Miera, v akej sa to udialo, sa ukázala byť pre európsku spoločnosť neúnosná.

Švajčiarska umelkyňa Milo Moireová stojí pred kolínskou katedrálou s transparentom, na ktorom je nápis "Rešpektujte nás. Nie sme štvaná zver, ani keď sme nahé." počas dnešného protestu 8. januára 2016. kradnutie, ohrozovanie alebo sexuálne obťažovanie skupinami prevažne opitých mužov vo veku 18-35 rokov počas novoročných osláv v Kolíne nad Rýnom nahlásilo podľa údajov agentúry Reuters 121 žien
Švajčiarska umelkyňa Milo Moireová stojí pred kolínskou katedrálou s transparentom, na ktorom je nápis “Rešpektujte nás. Nie sme štvaná zver, ani keď sme nahé.” počas dnešného protestu 8. januára 2016. kradnutie, ohrozovanie alebo sexuálne obťažovanie skupinami prevažne opitých mužov vo veku 18-35 rokov počas novoročných osláv v Kolíne nad Rýnom nahlásilo podľa údajov agentúry Reuters 121 žien

Ľudia hromadne protestujú proti “nanútenej” prítomnosti imigrantov. Títo ľudia pochádzajú z iného kultúrneho a spoločenského zriadenia a svojím správaním často dávajú najavo, že európsku kultúru, spoločnosť a tradície nerešpektujú. To, čo si priniesli so svojich kultúr v podstate nie je kompatibilné s kultúrou Európy. Že je to problém väčší ako sa predpokladalo, je čím ďalej jasnejšie.

Reklama

Švajčiarsky denník 20 Minuten uverejnil rozhovor so spisovateľom tuniského pôvodu. Amor Ben Hamidom, ktorý má tuniské aj švajčiarske občianstvo a vo svojich dielach sa často zaoberá otázkou migrácie a integrácie. V tomto krátkom rozhovore poukazuje na to, čo môže byť pozadím sexuálneho obťažovania žien severoafrickými migrantami.

Pán Ben Hamida, na Silvestra došlo k obťažovaniu žien predovšetkým severoafrickými migrantmi. Prečo?

Reklama

Jednu rolu tu zohráva aj alkohol. Veľa Arabov s ním nevie zaobchádzať, pretože pijú len potajme a často extrémne. Alkohol nie je požívatina, pijú, kým sa neopijú. Stáva sa to aj v Tunise. Často nepoznajú hranice a totálne sa spijú. Mnohým sa to isto stalo práve na Silvestra. Alkohol odbúral ich zábrany a boli násilní. To ale nemá byť ospravedlnenie.

Akú rolu zohráva u Arabov obraz o žene?

Z pohľadu severoafričanov európski muži nechránia svoje ženy. Oni pohŕdajú úctou voči žene, keď sa ukazuje polonahá v reklame alebo sporo oblečená ako moderátorka v televízii. Z pohľadu Arabov je skutočnosť, že európski muži nechajú ženy takto “pobehovať” a nechránia ich, znamením, že Európania si svoje ženy nevážia.

Takže Arabi si Európanky tiež nevážia?

Áno, oni veria, že tu sa smie so ženami robiť všetko. Ale veľmi dobre vedia, že ich jednanie nie je správne ani dovolené. V našej severoafrickej spoločnosti je sexuálne obťažovanie žien tvrdo trestané. Len jeden pohľad alebo úsmev môže viesť k prudkým reakciám. Dôležitú kontrolnú funkciu zohráva rodinná “vrchnosť”, ktorá tu v Európe chýba.

Reklama

Takže obťažujú ženy, pretože môžu?

Áno. Ale úlohu zohráva aj obtiahnuté oblečenie. Mnohí pochádzajú z vidieckych regiónov, kde si ženy obliekajú iba dlhé oblečenie siahajúce po zem. Tak môžu vidieť nanajvýš členky, ale určite nie kontúry tela. Nahú ženu nevideli zhruba od svojich troch rokov. Preto obťažujú ženy v tesných nohaviciach, ktoré veľa ukazujú.

Nevedia, ako s tým zaobchádzať?

V arabskom svete a predovšetkým na vidieku nemá muž žiadny kontakt so ženami. Muži a ženy sú všade oddelení. Príležitosti k neprirodzeným stretnutiam tu nie sú. Muž so ženou môžu byť spolu až vtedy, keď sa zosobášia. Ale ani potom nesmie muž ženu na verejnosti objať alebo pobozkať.

Prečo bolo veľa žien aj okradnutých?

Reklama

Mnoho utečencov prichádza do Európy preto, lebo doma nemajú žiadnu šancu zarobiť peniaze. Potom zistia, že ani v Európe nemajú príležitosť dostať sa k zárobku, pretože sú ekonomickými utečencami. Zároveň vidia, ako sa tu ľuďom dobre darí. Mnohí sú frustrovaní a rozzúrení. Tak sa z nich stávajú kriminálnici. Problémom je aj to, že sú len mierne potrestaní. Ak vo Švajčiarsku niečo ukradnú, pobudnú vo väzení dva – tri dni a opäť sú vonku. To nikoho nezastraší.

Ako teda s týmto problémom zaobchádzať?

Je jasné, že Arabi sú tu v Európe totálne rozhorčení správaním sa mužov. To spôsobilo obrovské škody na celej islamsko – arabskej spoločnosti. Tisíce z nich tu žijú už dlho a sú dobre integrovaní. Tí sú teraz povolaní konať. Ja osobne sa chcem teraz angažovať v utečeneckej oblasti. My musíme týmto ľuďom ukázať, ako sa tu dá žiť a integrovať bez toho, aby bola popretá ich kultúra a história.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali