Richard Sulík: Európska únia nefunguje pre tri zásadné konflikty

Richard Sulík: Európska únia nefunguje pre tri zásadné konflikty

Bratislava 24. septembra 2016 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

„Bratislavský summit EÚ nič podstatné nepriniesol a ani priniesť nemohol, na to sú záujmy jednotlivých hráčov príliš rozdielne,“ tvrdí slovenský europoslanec Richard Sulík, ktorý následne vysvetľuje, prečo Európska únia nefunguje

Na snímke slovenský europoslanec Richard Sulík
Na snímke slovenský europoslanec Richard Sulík

„Výjazdové zasadnutie európskej šľachty v Bratislave malo bezpochyby aj pozitívne stránky. Jazda na Dunaji, to najlepšie, čo slovenská gastronómia ponúka a na chvíľku pokoj od Bašternáka. Okrem toho sa na bratislavskom summite EÚ dohodli lídri len na tom, že sa chcú dohodnúť, najneskôr do budúcej jari, lebo vtedy bude 60. výročie Rímskych zmlúv a to by bola veru riadna hanba, keby sa aj tam opäť raz nič nedohodlo.

Reklama

Dôvody, že sa európski lídri nedohodli na kľúčových veciach v Bratislave a nedohodnú sa ani v Ríme, sú tri a sú podstatné:

1. Sever proti juhu

Reklama

Sever, chce, aby všetky krajiny EÚ hospodárili zodpovedne a teda bez dlhov, juh vraví, že potrebuje investície, inak sa dlhu nezbaví. To samozrejme fungovať nebude, lebo ak áno, fungoval by aj Junckerov zázračný investičný balíček za 315 miliárd eur v kombinácii s politikou nulových úrokov Európskej centrálnej banky. Problém je v spoločnej mene Euro, ktoré je pre južné krajiny príliš silné.

2. Západ proti východu

Západ chce, teda presnejšie Nemecko, Švédsko a Taliansko chcú, aby sa v rámci solidarity rozdeľovali migranti na všetky krajiny, čo východné krajiny odmietajú, lebo nechcú mať tie isté problémy, ako majú s migrantmi západné krajiny. Celú situáciu komplikuje Angela Merkelová, ktorá naďalej tvrdí, že neexistuje strop pre počet udelených azylov.

3. Juncker proti Tuskovi, resp. komisia proti rade

Ide o zásadný spor o kompetencie, ktorý spočíva v tom, že Juncker chce viac Európy, teda stále viac kompetencií do Bruselu a členské štáty sa už ďalších kompetencií nechcú zriekať. Kým bol Barroso predsedom, nebol tento konflikt príliš viditeľný. Avšak Juncker, na rozdiel od Barrosa, sa vníma ako politický predseda komisie, chce aktívne robiť politiku a “lezie do kapusty“ Rade (kde sú združení premiéri a prezidenti členských krajín). Napríklad Juncker predložil na bratislavskom summite EÚ svoj vlastný pozičný papier, dosť odlišný od toho, ktorý predložil Tusk (predseda Rady; ak sa teraz pýtate, načo nám je predsedníctvo, toho času Slovensko, keď existuje predseda, tak odpoveď znie: nanič, ale neriešte to, to je skratka EÚ).

Reklama

A tak sa dejú v EÚ veci, ktoré zvonka vôbec nevyzerajú pekne. Luxemburský minister zahraničných vecí Asselborn chce vyhodiť Maďarsko z EÚ zato, že dodržuje Schengenskú zmluvu a riadne stráži hranicu. Maďarský premiér Orbán zase vyjadruje hlasno svoju nespokojnosť s tým, že EÚ ešte stále jasne nedokázala povedať “stop migrantom“ a naopak jeho kritizuje rakúsky kancelár Kern za to, že nechce žiadnych migrantov zobrať.

Okrem toho je taliansky premiér Renzi nespokojný s tým, že nemôže robiť viac dlhov, a preto aj odmietol spoločnú tlačovú besedu s Merkelovou a Hollandom, K tomu všetkému Juncker apeluje na spoluprácu, straší, že inak prídu populisti a samozrejme pod spoluprácou má na mysli realizovanie svojich predstáv – ešte väčší investičný balíček, ešte viac kompetencií.

Takže s dohodou to nebude ani ľahké a ani rýchle, a preto je riešenie niekde úplne inde: nesnažiť sa o nové dohody, ale dodržiavať tie dohody, ktoré už urobené sú. Konkrétne Schengenskú zmluvu, Dublinský dohovor, princíp subsidiarity, Pakt stability a rastu, Európsku ústavu (napríklad článok 125 o tom, že každá krajina ručí za svoje záväzky sama alebo článok 136 o tom, že ECB nesmie financovať štátny dlh) a ďalšie. Hneď by tá EÚ fungovala lepšie. Lenže na dodržiavanie vlastných dohôd chýba európskym lídrom najmä odvaha a tak sa EÚ potáca od jednej krízy k druhej.

Bratislavský summit EÚ a  jediné pozitívum

Jediné pozitívum celého bratislavského summitu EÚ je, že sa dohodla riadna ochrana bulharsko-tureckej hranice. Vec, ktorá dávno mala byť. Okrem toho sa do bratislavskej deklarácie dostali skvosty ako “Sme v Bratislave odhodlaní ponúknuť našim občanom v nasledujúcich mesiacoch víziu atraktívnej EÚ, ktorej bude možné dôverovať a podporovať.”. To akože doteraz odhodlaní neboli, či čo?“ pýta sa v závere svojho komentáru Richard Sulík.

Reklama

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:01

Nemecké úrady v utorok zatkli dvoch Afgancov s väzbami na teroristickú organizáciu Islamský štát pre podozrenie z plánovania útoku na švédsky parlament.

14:59

Estónske ministerstvo zahraničných vecí v utorok vyhostilo ruského diplomata a obvinilo ruské veľvyslanectvo v Tallinne zo zasahovania do vnútorných záležitostí tejto pobaltskej krajiny.

14:41

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR predstavilo nový projekt pomoci nezamestnaným zameraný na vzdelávacie a rekvalifikačné kurzy. Program Zručnosti pre trh práce za 42 miliónov eur financovaný z Európskeho sociálneho fondu by mal pomôcť približne 40.000 ľuďom, uviedol v utorok minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD).

14:41

Nová smernica EÚ o energetickej hospodárnosti budov neobsahuje zákaz využívania plynových kondenzačných kotlov na vykurovanie v existujúcich budovách. Členské štáty majú podľa smernice za úlohu pripraviť si plány dekarbonizácie vykurovania budov do roku 2040 a vyvinúť úsilie postupne vyraďovať fosílne palivá. Obyvatelia vykurujúci zemným plynom môžu ostať pokojní, pretože nová smernica EÚ pre nich podmienky vykurovania nemení, uviedol v utorok Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ).

14:40

Odporúčania pre ekonomické smerovanie krajiny Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sú v súlade s nastavením slovenskej vlády. Uviedol to vicepremiér pre eurofondy a plán obnovy Peter Kmec (Hlas-SD) po stretnutí s generálnym tajomníkom OECD Mathiasom Cormannom. Informovala o tom v utorok hovorkyňa Kancelárie podpredsedu vlády SR Loretta Pinke.

14:39

Európska centrálna banka (ECB) bude v júni v pozícii, že bude môcť diskutovať o znížení úrokových sadzieb. Povedal to v utorok viceprezident banky Luis de Guindos. Pripojil sa tak k dlhému zoznamu predstaviteľov banky, ktorí označili jej zasadnutie 6. júna za možný začiatok uvoľňovania menovej politiky.

14:38

V pondelok zverejnené výsledky aktualizovaného hodnotenia integrovanej klasifikácie fáz potravinovej bezpečnosti (IPC) naznačujú najhorší možný vývoj pre Pásmo Gazy. Uviedla to v utorok Európska komisia (EK) s odkazom na spoločné vyhlásenie šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella a eurokomisára pre krízový manažment Janeza Lenarčiča.

14:37

Vážne obmedzenia dodávok humanitárnej pomoci do Pásma Gazy spolu s vojenskou ofenzívou Izrela sa môžu považovať za vojnový zločin a posudzovať by to mali medzinárodné súdy. Uviedol to v utorok Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk.

14:36

Ruské jednotky v utorok údajne obsadili dedinu Orlivka, asi štyri kilometre od Avdijivky na východe Ukrajiny, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

14:36

Úrady v ruskej Belgorodskej oblasti plánujú evakuovať približne 9000 detí pre pretrvávajúce ukrajinské útoky. Potvrdil to v utorok tamojší gubernátor Viačeslav Gladkov.

14:31

Hongkonský parlament v utorok jednohlasne prijal nový zákon o národnej bezpečnosti. Nový zákon udeľuje tresty za trestné činy rozdelené do piatich kategórií: zrada, vzbura, odcudzenie štátnych tajomstiev a špionáž, sabotáž s ohrozením národnej bezpečnosti a vonkajšie zasahovanie. Za krádež štátnych tajomstiev hrozí až 20 rokov vo väzení a za trestné činy spojené s velezradou a vzburou doživotie.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Kondenačná stopa zo štartu rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX je vidieť nad domami v pondelok 18. marca 2024 v San Diegu

Autor: AP/Gregory Bull

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali