Prísne tajná spolupráca USA a Veľkej Británie

Prísne tajná spolupráca USA a Veľkej Británie

USA 12. apríla 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Steve Helber)

 

Americká dronová kampaň, ktorá prebieha v Jemene proti bunkám al-Káidy, je sprevádzaná kontroverziou kvôli početným civilným obetiam. Avšak podľa najnovších odhalení, za civilnými obeťami nestoja len Spojené štáty, ale aj Veľká Británia. Britskí špecialisti sa totiž podľa informácií VICE News na útokoch spolupracovali v utajení.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Na jednej strane bojového poľa 11. septembrom otrasené Spojené štáty so spravodajskou CIA a bezpilotnými lietadlami USAF (United States Air Force), na druhej ozbrojení teroristi na čele s obávanou al-Kájdou. A v stopách ich stretu až 1700 mŕtvych obyvateľov Jemenu, z toho štyri desiatky vodcovských hlasov džihádu. To je bilancia úderov amerických dronov proti islamských extrémistom v najchudobnejšej arabskej krajine, píše server Lidovky.cz.

Reklama

Briti USA pomáhali prostredníctvom dvojitých agentov, elektronického monitorovania či pozemného sledovania. Briti podľa slov vysoko postaveného dôstojníka CIA ponúkli “jedinečný” angažmán vďaka svojej rozsiahlej sieti agentov. „Naši nasadení ľudia boli sakramentsky skvelí,“ uviedol jeden z britských dôstojníkov slúžiacich v Jemene.

Avšak napriek svojej aktivite chceli zostať Briti v tieni USA. Podľa plukovníka Saleha, ktorý v rokoch 2001 až 2012 velil ústredným bezpečnostným silám v Jemene, Briti odmietali, aby ich fotili či uvádzali ich mená. Vyhli sa aj oceneniam. „Keď sme oceňovali amerických mentorov, Briti sa bránili, aby sme o nich hovorili,“ dodal.

Reklama

Skrytá vojna

V roku 2012 počet cieľov, ktoré boli zlikvidované dronmi, prudko narástol. Práve vtedy začali Američania používať kontroverznú taktiku tzv. „signature striking“, alebo úderu proti neidentifikovaným skupinám mužov pristihnutých pri „podozrivom“ konaní, pripomína server Lidovky.cz odvolávajúc sa na VICE News.

V rovnakom roku však vstúpil do platnosti zákon, ktorý britským vojenským poradcom zakazoval ďalšie zdieľanie spravodajských informácií s Američanmi. Ale aj napriek tomu ich spolupráca pokračovala.

Príslušníci britského Špeciálneho prieskumného regimentu boli totiž preradení pod tajnú službu SIS, čo ich vymanilo spod priamej kontroly a regúl ministerstva obrany a podriadilo ministerstvu zahraničia. Z tejto pozície potom mohli v utajení naďalej usmerňovať americkú dronovú kampaň. Podľa zdroja z radov britských dôstojníkov týmto krokom stratilo britské ministerstvo obrany akúkoľvek kontrolu nad tým, čo príslušníci britského regimentu vykonávali.

Negatívne preslávené “collateral damage” čiže civilné straty pritom vzbudzuje dlhodobú skepsu a kritiku nielen u presvedčených odporcov zahraničnej politiky Washingtonu. Podľa slov Nabila Churka, zástupcu americkej misie v Sane v rokoch 2004-2007 drony síce pár zloduchov zlikvidujú, ale zároveň zabijú veľký počet nevinných civilistov. Vzhľadom na kmeňové štruktúry Jemene si tak USA vyrobí nejakých 40 až 60 nových nepriateľov s každým dronom zabitým agentom AQAP. Túto skutočnosť si uvedomovali aj niektorí britskí politici. Konzervatívec Davis, ktorý je hlavou parlamentnej skupiny zaoberajúcou sa problematikou skrytej vojny uviedol, že zabíjať ľudí, ktorí sa ničím neprevinili je veľmi rýchla cesta k regrutovaniu ľudí pre ich nepriateľov.

Reklama

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali