Prezident podpísal novelu zákona, patová situácia na ÚS SR by sa mala skončiť

Prezident podpísal novelu zákona, patová situácia na ÚS SR by sa mala skončiť

Bratislava 20. mája (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Gašparovič podpísal zákon Smeru, ktorý umožňuje vylúčeným sudcom rozhodovať vo veci

Prezident SR Ivan Gašparovič podpísal novelu zákona o organizácii Ústavného súdu SR. Ňou by sa mala ukončiť patová situácia na ÚS, ktorá vznikla podaním námietok na sudcov tak zo strany Jozefa Čentéša, ako aj prezidenta. Čentéš sa na ÚS obrátil po tom, ako ho Gašparovič nevymenoval za generálneho prokurátora napriek jeho zvoleniu v parlamente.

Reklama
Slovenský prezident Ivan Gašparovič

Novelu pripravilo ministerstvo spravodlivosti a vláda s ňou súhlasila 24. apríla s tým, že do ďalšieho procesu pôjde v klasickom režime. O týždeň na to, 30. apríla, ale schválila, že sa prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní.

Premiér Robert Fico to odôvodnil zhoršovaním stavu na Generálnej prokuratúre (GP). Podľa neho sa hromadia informácie, ktoré naznačujú, že na GP musí nastať výmena. “Zdá sa, že nefunkčnosť tejto inštitúcie ako takej nadobúda pomerne významný rozmer, a to si nemôžeme dovoliť,” vyhlásil. O aké informácie ide, sa verejnosť ani poslanci nedozvedeli. Fico neprišiel na rokovanie parlamentného brannobezpečnostného výboru, kde mal na požiadanie poslancov vysvetliť závažné skutočnosti na GP.

Reklama

Parlament schválil predmetnú novelu 30. apríla napriek nesúhlasu opozície. Tá napríklad poukazovala na to, že neboli naplnené podmienky pre zrýchlený režim. Rovnako sa jej nepáči samotné znenie právnej normy, vďaka ktorej podľa opozície vládna a zákonodarná moc zasahuje do súdnej.

Zmena zákona zakotvuje doktrínu nevyhnutnosti vyplývajúcu z tzv. Bangalórskych princípov správania sa sudcov. Tým sa umožní sudcovi, ktorý je inak vylúčený, konať a rozhodovať vo veci, ak by nekonanie zo strany súdu viedlo k nespravodlivosti, v tomto prípade popretiu zákazu odmietnutia spravodlivosti.

Platné znenie zákona týkajúce sa rozhodovania v pléne sa doplnilo novým znením, ktoré ustanovuje postup súdu v prípade vylúčenia alebo odmietnutia viacerých sudcov účastníkmi konania, ak by mohlo prísť k porušeniu zásady zákazu odmietnutiu spravodlivosti. V takom prípade sa na vylúčenie sudcov alebo odmietnutie sudcov účastníkmi konania pre predpojatosť nebude prihliadať a o veci samej rozhodne plénum Ústavného súdu SR.

 

Lucia Žitňanská vydala k podpisu prezidenta pod zákon o organizácii ÚS SR stanovisko

Reklama

Prezident ani dnes nevyužil príležitosť prejaviť sa ako štátnik a potvrdil, že jeho vlastný záujem bol a je vždy na prvom mieste, nech pôsobil v akejkoľvek ústavnej funkcii. Ukázal sa tiež ako človek, ktorý sa bojí. Hoci mohol nechať rozhodnutie v kauze Čentéš na inštitúcii, ktorej to vyplýva z Ústavy SR a ktorú aj sám z veľkej časti kreoval, skryl sa radšej za Ficov chrbát a podpísal zákon, ktorý s ústavnosťou ani s právom na spravodlivý súdny proces nemá nič spoločné. Svojím podpisom pod zákon potvrdil, čo je zrejmé už dva roky – že v kauze Čentéš koná s premiérom Ficom v zhode.

Zákon, ktorý dnes prezident podpísal, nie je použitím Bangalórskych princípov, ktorými premiér Fico aj minister Borec zákon obhajujú, ale ich zneužitím na politický účel. Je neprípustným zásahom politickej moci do konania pred ústavným súdom, pretože retroaktívne mení platné rozhodnutie ústavného súdu o vylúčení sudcov z konania a priamo určuje senát, ktorý má v kauze rozhodnúť.

Schválenie zákona a jeho podpísanie prezidentom je prejavom neúcty a nedôvery voči ústavnému súdu, hoci aktéri tejto kauzy vyhlasujú, ako si súd vážia. Považujem to za pošliapanie profesionálnej cti a ústavnej zodpovednosti sudcov, ktorí nepochybne chceli a vedeli vo veci rozhodnúť, aj keď boli na väčšinu sudcov vznesené námietky zaujatosti. Dnes sa proti svojej vôli stávajú účastníkmi politickej hry premiéra Fica, prezidenta Gašparoviča a predsedníčky Macejkovej a musia rozhodovať v ústavne nekonformnej situácii. Ústavný súd chce a aj musí vo veci rozhodnúť, avšak vo vlastnej réžii a na vlastnú zodpovednosť. Bez toho, aby do konania súdu vstúpil zákon, ktorého hlavným cieľom je skorigovať toto konanie v prospech jednej zo strán sporu, prezidenta Gašparoviča.

Na vzniknutú situáciu malo veľký vplyv aj konanie predsedníčky ústavného súdu, ktorá najskôr zabránila hlasovaniu sudcov o riešení situácie na ústavnom súde, neskôr pridelila spis v kauze Čentéš ústavnému sudcovi, ktorý bol z rozhodovania vylúčený a najnovšie aj medializovaný list jej manžela, ktorý potvrdzuje, že nezachovala mlčanlivosť. Tieto okolnosti ju podľa môjho názoru diskvalifikujú na vedenie súdu, ktorý má byť strážcom ústavnosti. Myslím si, že jej odstúpenie z čela súdu je to najmenej, čo môže pre dôveryhodnosť ústavného súdu urobiť.

Jedinou možnou odpoveďou opozície na podpis prezidenta pod zákon o Organizácii Ústavného súdu SR je preto podanie na ústavný súd, ktorého súčasťou je aj návrh na predbežné opatrenie na pozastavenie účinnosti tohto zákona. Pod návrh sa podpísalo 44 opozičných poslancov zo všetkých klubov a v najbližších hodinách bude doručený na ústavný súd.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:36

Opakované vyjadrenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o možnom využití úspor z druhého dôchodkového piliera na investície do infraštruktúry na Slovensku sú prípravou na ich znárodnenie. Sú o tom presvedčené viaceré opozičné strany, ktoré aj v piatok pokračovali v kritike tohto nápadu.

15:32

Viacero lekárov z Ľvovskej oblasti na západe Ukrajiny vyšetrujú pre podozrenie z prijímania úplatkov. Mužom, ktorí sa chceli vyhnúť vojenskej službe, za peniaze vydávali falošné lekárske potvrdenia. Oznámil to v piatok ukrajinský Štátny úradu pre vyšetrovanie (SBI).

15:26

Španielska polícia zaistila 25 ton hašišu v hodnote 50 miliónov eur v prístave Algeciras na juhu krajiny. Drogy boli ukryté v drevených debnách v nákladnom aute z Maroka, ktoré smerovalo do juhofrancúzskeho mesta Perpignan, informovali v piatok španielske úrady.

15:21

Poľnohospodári sú v posledných rokoch svedkami úbytku poľnohospodárskej pôdy, predovšetkým trvalých trávnych porastov. Poľnohospodári sú teda za zachovanie aspoň súčasnej výmery poľnohospodárskej pôdy. Jednoduchšie odstraňovanie nežiaducej vegetácie, ktoré navrhuje novela zákona o ochrane prírody a krajiny, im v tom môže pomôcť. Uviedla to Jana Holéciová,

15:12

Štáty Vyšehradskej štvorky (V4) sa v Európskej únii v minulosti správali nedospelo, zmeny v pripravovaných zákonoch si niekedy chceli “vytrucovať”. Česko sa v tom zmenilo, stáva sa sebavedomým členom EÚ. Spravodajkyni TASR to povedal predseda českého Senátu Miloš Vystrčil, podľa ktorého je pre ČR prínos zo vstupu do Únie nepomerne väčší ako to, čo sa Čechom možno nepáči.

15:11

Ruské sily zasiahli pri štvrtkovom útoku západné zbrane a vojenské vybavenie prepravované po železnici v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Oznámilo to v piatok ruské ministerstvo obrany s tým, že jeho sily sa zamerali aj na železničné objekty v Charkovskej oblasti.

14:57

Predseda vietnamského parlamentu Vuong Dinh Hue odstúpil z funkcie.

14:56

Opoziční poslanci Veronika Remišová a Michal Šipoš vyzývajú prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby nepodpísala tento týždeň v parlamente schválený zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a obrátila sa na Ústavný súd SR. Zákon podľa nich hrubým spôsobom porušuje práva občanov.

14:56

Ukrajinského ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského prepustili v piatok na kauciu z väzby, v ktorej sa ocitol pre podozrenia z účasti v korupčnom škandále. Oznámil to jeho rezort.

14:55

Nemecká centrálna banka (Bundesbank) by mala viac zdôrazňovať výhody digitálneho eura pre spotrebiteľov. Vyhlásil to v piatok spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier. Do popredia by sa mala dostať “pridaná hodnota súkromia” v porovnaní s inými digitálnymi platobnými systémami, povedal v rámci návštevy Bundesbanky.

14:54

Ruská centrálna banka ponechala v piatok kľúčovú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni, už tretíkrát v rade, zhoršila však inflačné vyhliadky na tento rok. Nové údaje tak vzďaľujú infláciu v Rusku od inflačného cieľa centrálnej banky. Na druhej strane, výrazne zlepšila odhad vývoja ekonomiky, ktorá by tento rok mohla vzrásť až o 3,5 %.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali