Prečo USA bombardujú Asadovu armádu?

Prečo USA bombardujú Asadovu armádu?

Ženeva/Homs 22. mája 2017 (HSP/sputnik/Foto:TASR/AP-Hassan Ammar)

 

Kým sa v Ženeve osobitný splnomocnenec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura pripravoval na záverečné plenárne zasadnutie šiesteho kola mezisýrskych rokovaní a v samotnej Sýrii posledná skupina ozbrojencov opúšťala mesto Homs, lietadlá americkej koalície udreli na pozície vládnej armády Sýrskej arabskej republiky

Ilustračné foto

“Vysoká úroveň nepriateľstva”

Reklama

V Ženeve skončilo šieste kolo rokovaní, avšak rozpory a otvorené demarše naďalej trvajú. Napríklad zástupcovia Slobodnej sýrskej armády vyhlásili, že počnúc 19. májom pozastaví svoju účasť na rokovaniach v rámci delegácie Najvyššieho vyjednávacieho výboru sýrskej opozície. Deklarovaná príčina? “Nejasnosť procesu prijímania rozhodnutí (v rámci delegácie) a nedostatok stratégie vo vyjednávaní.”

Podľa námestníka ruského ministra zahraničia Gennadija Gatilov bráni prechodu na priame vyjednávanie o politickom riešení v Ženeve naďalej vysoká úroveň konfrontácie medzi sýrskymi účastníkmi a chýbajúcou jednotnou opozičnou delegáciou.

Reklama

“Ak rokovania o otázkach, ako je ústava, prispeje k zníženiu konfrontácie, tak začatie priamych rokovaní by bolo žiaduce,” uviedol Gatilov.

Ruský diplomat ďalej vyhlásil, že pokrok na rokovaniach Ženeva-6 bol dosiahnutý vďaka rokovaciemu procesu v Astane, kde “prebieha reálna práca na vytvorení deeskalačných zón v Sýrii,” a že proces v kazašskom hlavnom meste predurčil to, čo sa dialo v Ženeve. Podľa neho si de Mistura “veľmi dobre uvedomuje nevyhnutnosť pomoci ženevského procesu a úplne podporuje výsledky rokovaní v Astane.”

 

Oslobodený Homs

Medzitým posledné skupiny ozbrojencov opúšťajú mesto Homs. Okolo tristo z nich bolo 19. mája spolu s rodinami evakuovaných zo štvrte Vaira. Boli dopravení na sever provincie Homs, zatiaľ čo predošlé skupiny boli poslané do Džarábulusu a do provincie Idlib. Autobusy poskytli Červený kríž a sýrska vláda.

Reklama

Celkom za posledné dni bolo z Homseuvyvezených cez desať skupín ozbrojencov. Plánuje sa, že posledná skupina opustí mesto v sobotu.

Oslobodenie Homse je výsledkom úspešnej operácie armády SAR a spojeneckých síl, ktoré prednedávnom zahnali ozbrojencov Islamského štátu z kopcov na východe a severozápade štvrtej rafinérie. Oslobodené výšiny majú strategický charakter, lebo leží niekoľko kilometrov od trasy Homs-Palmýra na východe provincie Homs.

Začiatkom mája sýrske ozbrojené sily počas rozsiahlej kampane dokázali oslobodiť desať miest a dedín a zásobníky ropy vo východnej časti provincie. O niečo skôr, 28. apríla, vládne sily získali späť kontrolu nad jedným z najväčších plynových nálezísk v krajine Shaer.

 

Druhý americký úder

Reklama

Na pozadí týchto udalostí vzbudili rozruch správy o tom, že vo štvrtok letectvo americkej koalície podniklo druhý úder proti provládnym silám. V apríli Spojené štáty už bombardovali leteckú základňu Šajrát, kde sa údajne skladovali chemické zbrane.

Tentokrát k útoku došlo severozápadne od základne Tanf. V Pentagone tvrdia, že letecký úder bol namierený proti obrnenej technike, ktorá podľa americkej armády predstavovala hrozbu spojencom USA bojujúcim proti Islamskému štátu, lebo tanky, obrnené vozidlá, delostrelectvo a vozidlá podpory prekročili deeskalačné pásmo.

Pritom ide o úplne iné pásma, než o ktorých sa dohodlo v Astane. Údajne má ísť o pásma, ktorá boli určené memorandom uzavretým medzi ruskou a americkou armádou.

Podľa niektorých údajov smeroval úder proti jednej z milícií. Sýrske ministerstvo obrany však vyhlásilo, že obeťami útoku boli sýrski vojaci. Ruské ministerstvo zahraničia pripomenulo, že deň pred touto udalosťou došlo k ešte jednému úderu, a to proti civilistom.

 

Logika úderov

Údery proti sýrskej armáde, ktoré nesú hlavnú ťarchu bojov proti IS, Fronte an-Nusrat a ďalším teroristickým skupinám, samozrejme nijako neprispievajú k rýchlemu ukončeniu násilia v Sýrii alebo k prechodu do fázy politického riešenia, o ktoré usilujú organizátori vyjednávania v Ženeve a v Astane, to aj za predpokladu, že tieto údery mali preventívny charakter a údajne slúžili ako “varovanie pre Asada.”

Vo svojom komentári ohľadom vnútropolitickej situácie v USA predseda ruského think tanku Rady pre zahraničné a obrannú politiku Fjodor Lukjanov uviedol, že po údere Tomahawkov proti základni Šajrát tlak na prezidenta Donalda Trumpa kvôli jeho “väzbám na Ruskom” ihneď opadol. Úder vtedy podporili oba tábory – demokratický a republikánsky.

Avšak desať dní potom sa mraky nad Trumpovou hlavou začali opäť sťahovať. Môže za to v prvom rade odvolanie šéfa FBI Jamesa Comeyho a následné stretnutie s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom v Bielom dome. Tlač získal prístup k Comeyho správe Senátu, v ktorej údajne tvrdil, že ho prezident nútil ukončiť vyšetrovanie “ruského ovplyvňovanie” prezidentskej kampane v USA. Okrem toho Trumpa obviňujú z toho, že údajne odovzdal Lavrovovi tajné informácie, čo môže uškodiť národnej bezpečnosti Spojených štátov.

Vo vzniknutom povyku možno stále častejšie rozpoznať slovo “impeachment”. Pokiaľ ale v najbližších dňoch všetko začne utícha, tak bude možné povedať: áno, recept je správny – aby upokojil svojich oponentov, Trump musí iba vydať rozkaz naniesť ďalší úder v Sýrii.

Reklama

Vladimir Ardajev

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:34

Čína je rozhodne proti zneužívaniu nástrojov na kontrolu exportu, ako sú nové reštrikcie USA proti čínskym firmám. Uviedol to v piatok hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí po tom, čo USA pridali 37 čínskych firiem na tzv. čiernu listinu pre obavy o národnú bezpečnosť. Informovali agentúry AFP a Reuters.

Zaradenie čínskych spoločností na čiernu listinu bráni americkým firmám uzatvárať s nimi kontrakty a dodávať im komponenty bez špeciálnej licencie, ktorú je ťažké získať.

12:33

Ratingová agentúra Fitch vo štvrtok (9. 5.) varovala, že potenciálne druhé funkčné obdobie Donalda Trumpa vo funkcii prezidenta USA by mohlo viesť k zníženiu domácej aj celosvetovej produkcie a utlmenému ekonomickému rastu.

Trump avizuje možné zvýšenie ciel pre dovoz z Číny až o 60 % a plošné clo vo výške 10 % na všetok dovoz do USA, uviedla Fitch vo svojej správe.

12:30

Poľský premiér Donald Tusk ohlásil v piatok zmeny vo svojom vládnom kabinete. Výmena sa týka štyroch ministrov, a to vrátane šéfov rezortu vnútra či kultúry, ktorí kandidujú v júnových voľbách do Európskeho parlamentu. Informovali agentúry AP a PAP.

Reorganizácia je vnímaná aj ako príležitosť na prílev novej energie do Tuskovej vlády, ktorá sa svojho mandátu ujala v decembri a následne pristúpila k zásadným reformám v mnohých oblastiach vrátane justície a médií, približuje AP.

12:13

Kostarika sa nedávno pridala k latinskoamerickým krajinám, ktoré pre veľké sucho zavádzajú prídely energií s platnosťou od pondelka na neurčito. Kostarické úrady vo štvrtok ohlásili, že obmedzia prístup k elektrickej energii, ktorú krajina získava najmä z hydroelektrární. Informovala agentúra AFP.

12:11

Najmenej 61 ľudí prišlo v Thajsku od začiatku roka o život v dôsledku horúčav. Oznámilo to v piatok tamojšie ministerstvo zdravotníctva, informuje agentúra AFP.

10:17

Netanjahu dal jasne najavo, že Izrael sa nevzdá operácie v Rafahu kvôli obmedzeniu vojenských dodávok zo strany USA.

“Ak budeme musieť bojovať sami, budeme bojovať sami. Už som povedal, že ak budeme musieť, budeme bojovať zubami nechtami. Ale my máme oveľa viac ako nechty a s našou húževnatosťou a s Božou pomocou zvíťazíme. Pred 76 rokmi, vo vojne za nezávislosť, nás bolo málo a našich nepriateľov bolo veľa. Nemali sme žiadne zbrane. Na Izrael bolo uvalené zbrojné embargo. Ale vďaka veľkej statočnosti, hrdinstvu a jednote medzi nami sme zvíťazili,” – povedal predseda izraelskej vlády vo videoposolstve.

10:04

Olympijský oheň v deň otvorenia letných olympijských hier bude podľa radnice niesť ulicami Paríža drag queen Minima Geste.

“Potvrdzujem jej plnú podporu. Zopakujem: som hrdá, a áno, Paríž je hrdý na to, že pochodeň a hodnoty mieru ponesie drag queen,” povedala parížska starostka.

09:49

 


 

09:10

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dúfa, že s americkým prezidentom Joeom Bidenom dokážu prekonať svoje nezhody ohľadom vojny v Pásme Gazy.

09:00

Európske spoločnosti, pôsobiace v Číne, hodnotia situáciu na miestnom trhu negatívnejšie ako kedykoľvek predtým. Podiel firiem, ktoré vnímajú svoje vyhliadky na rast v nasledujúcich dvoch rokoch pesimisticky, vzrástol na 23 %, zatiaľ čo v minuloročnom prieskume ich bolo len 9 %.

08:50

Produkcia stavebníctva v marci 2024 tvorila hodnotu 484,3 milióna eur a v porovnaní s minuloročným marcom sa znížila o 9,4 %. Segment stavebníctva tak evidoval jej pokles už štvrtý mesiac po sebe. Po zohľadnení sezónnych vplyvov stavebná produkcia medzimesačne poklesla o 7,5 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Zaostávanie domácej produkcie ovplyvnili medziročné poklesy stavebných prác v dominantnej oblasti odvetvia – v novej výstavbe o 10,2 % a tiež v opravách a údržbe o 4,9 %. Stavebná produkcia v tuzemsku tvorila necelých 90 % celkového výkonu stavebníctva.

08:34

Ceny ropy v piatok ráno pokračovali v raste vďaka signálom ďalšieho zlepšovania podmienok v čínskej ekonomike, ktorá je druhým najväčším spotrebiteľom komodity na svete. Dopyt podporil aj vývoj rokovaní o zastavení bojov medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas, ktoré zatiaľ nepriniesli konkrétne výsledky.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v júni sa o 7.21 h SELČ predával po 79,86 USD (74,41 eura). To bolo o 60 centov alebo 0,76 % viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

Cena júlového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent vzrástla o 55 centov alebo 0,66 % na 84,43 USD za barel.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke výstava Orchidey - skvosty v ríši rastlín v Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Autor: TASR – František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali