Nevedia sa zmieriť s existenciou samostatnej SR? Poslanci SaS chcú 28. október zaradiť medzi štátne sviatky

Nevedia sa zmieriť s existenciou samostatnej SR? Poslanci SaS chcú 28. október zaradiť medzi štátne sviatky

Bratislava 20. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Pusňškáš)

 

Zoznam pätice štátnych sviatkov, ktoré sú v slovenskom kalendári, by sa mal pozmeniť. Poslanci opozičnej SaS navrhujú, aby bol štátnym sviatkom 28. október. V tento deň v roku 1918 vznikla Československá republika. Podľa liberálov ide o jeden z najvýznamnejších dní v novodobej histórii Slovenska, pričom sa blíži sté výročie tohto dátumu. Novelou zákona o štátnych sviatkoch sa bude parlament zaoberať už na septembrovej schôdzi.

Poslanci SaS chcú 28. október zaradiť medzi štátne sviatky

Aby sa zoznam štátnych sviatkov nerozšíril, SaS navrhuje preradiť 1. september – Deň Ústavy Slovenskej republiky medzi pamätné dni. “Vznik Československa znamenal pre slovenský národ po prvý raz v dejinách, že sa stal štátotvorným národom, pre Slovensko jeho vôbec prvé územné a štátne vymedzenie a základ moderného ekonomického, sociálneho, vzdelanostného a kultúrneho rozvoja. Demokratická a humanistická tradícia prvej Československej republiky je pre občanov Slovenskej republiky významným zdrojom národnej hrdosti a občianskeho sebavedomia,” argumentujú liberáli.

Reklama

Zároveň pripomínajú, že počas trvania česko-slovenského štátu bol 28. október štátnym sviatkom. Po vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993 a prijatí zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch sa 28. október nedostal nielen do zoznamu štátnych sviatkov SR, ale dokonca ani medzi pamätné dni. “Pamätným dňom sa 28. október stal až v roku 1999. Vzhľadom na historický význam tohto dňa sa navrhuje jeho preradenie z pamätných dní medzi štátne sviatky,” vysvetľujú.

Spomínaný Deň Ústavy SR pripadajúci na 1. septembra podľa SaS priamo súvisí so vznikom samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993. Na túto udalosť sa však už viaže ďalší štátny sviatok, a to 1. január – Deň vzniku Slovenskej republiky.

Reklama

Na iniciatívu poslancov SaS reagoval pred časom na sociálnej sieti komentátor Eduard Chmelár. “Štyria poslanci NR SR (Ondrej Dostál, Peter Osuský, Viera Dubačová a Zuzana Zimenová), ktorí sa ani po štvrťstoročí nevedia zmieriť s existenciou samostatnej Slovenskej republiky, opäť využili uhorkovú sezónu na to, aby navrhli vyhlásiť za štátny sviatok Deň vzniku Československa a zrušiť ako štátny sviatok Deň Ústavy Slovenskej republiky,” napísal Chmelár.

“Odhliadnime teraz od faktu, že títo poslanci a poslankyne si nectia základný zákon štátu, na ktorý po svojom zvolení prisahali, hoci uprednostňovať oslavy zaniknutého štátu pred kľúčovým okamihom vzniku vlastného je absurdný anachronizmus, ktorý sa môže stať len na Slovensku,” ozrejmil a dodal: “Napriek tomu nemám nič proti povýšeniu výročia vzniku Československa na štátny sviatok. Nie ako oslavu štátu, ktorý zanikol na tie isté choroby ako Rakúsko-Uhorsko, ale ako oslavu republikánskych hodnôt, kedy sme sa zbavili monarchie a začali budovať tradície republiky. No deň, ktorý je pre nás z tohto hľadiska kľúčový, nie je 28. október, ale 30. október, kedy sa naša politická reprezentácia na základe rovnocenného štátoprávneho aktu (Martinskej deklarácie) rozhodla opustiť habsburskú monarchiu a vytvoriť spoločný štát s Čechmi.”

Slovensko má okrem 1. septembra a 1. januára ešte tri štátne sviatky, a to 5. júl – Sviatok sv. Cyrila a sv. Metoda, 29. august – Výročie SNP a 17. november – Deň boja za slobodu a demokraciu. Okrem toho je desať dní pracovného pokoja a 17 pamätných dní, ktoré sú však pracovné.

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali