NRSR: Rokovací poriadok čakajú zmeny, Bugár by prijal časovú reguláciu diskusie

NRSR: Rokovací poriadok čakajú zmeny, Bugár by prijal časovú reguláciu diskusie

Bratislava 10. júla (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jakub Kotian)

 

Podpredseda Národnej rady SR Béla Bugár (Most-Híd) by si vedel predstaviť, že by mali poslanci svoje vystúpenia v pléne časovo ohraničené. Zefektívnilo by to podľa neho zasadnutia snemovne. Pozdáva sa to aj šéfovi parlamentu Andrejovi Dankovi (SNS). Poukázal na fungovanie Európskeho parlamentu, kde majú poslanci určený čas na vystúpenia

Ilustračné foto
Ilustračné foto

“Ticho som závidel procesné pravidlá,” povedal Danko pre TASR po rokovaní s predsedom europarlamentu Martinom Schulzom v Štrasburgu. Bugár poukázal na to, že časové ohraničenie vystúpení majú aj v iných európskych parlamentoch. “Môžeme vychádzať z rakúskych skúseností, kde povedia, že na túto schôdzu máme dokopy toľko a toľko hodín, rozdelia si to medzi poslanecké kluby a klub sa rozhodne, či ten čas použijú na jeden zákon alebo na všetky,” uviedol pre TASR Bugár.

Reklama

Rovnako by sa podľa neho dalo hovoriť o takom nastavení, podľa ktorého by mali poslanci vystupujúci v mene poslaneckého klubu viac času na svoje vystúpenie ako jednotlivec. Bugár zdôraznil, že najdôležitejšie nie je samotné časové obmedzenie, ale zefektívnenie práce parlamentu. “Aby aj ľudia videli, že sa nehádame, ale riešime ich problémy. Ak to nebudeme robiť, bude narastať extrémizmus,” poznamenal Bugár.

O potrebe zmien sa v parlamente začalo hovoriť viac pri schôdzach k odvolávaniu ministra vnútra Roberta Kaliňáka a predsedu vlády Roberta Fica (obaja Smer-SD) pre daňovú kauzu Bašternák. Dankovi sa nepáči oblečenie poslancov, telefonovanie v pléne či transparenty. Otvorila sa aj otázka parlamentnej stráže.

Reklama

Poslanci o nej hovorili už v minulom volebnom období, keď s nápadom prišiel vtedajší predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD). Parlamentná stráž mala mať možnosť vyviesť neprispôsobivých poslancov z pléna. Paška nápadom reagoval na niekoľko potýčok, ktoré sa udiali v pléne. Išlo dokonca o fyzické konflikty medzi poslancami. V minulosti sa hovorilo aj o možnosti časového obmedzenia rozpravy. Vedel si to predstaviť Paškov nástupca Peter Pellegrini (Smer-SD). Opozícia vtedy v otázke nebola jednotná. Zmeny v parlamente neprešli.

Časové obmedzenie rozpravy je možné už v súčasnosti, avšak nie je to automatické a v praxi sa takmer vôbec nevyužíva. Zákon o rokovacom poriadku hovorí, že NR SR sa môže na návrh aspoň dvoch poslaneckých klubov uzniesť na obmedzení času na rozpravu, ktorý však nesmie byť kratší ako 12 hodín. Tento čas sa pomerne rozdelí medzi poslanecké kluby a nezaradených poslancov. Na druhej strane, v bežne využívanom voľnom režime, keď vystúpenie v rozprave obmedzené nie je, zvyčajne nedosahuje dĺžka diskusie k jednému bodu 12 hodín.

Naposledy obmedzil dĺžku rozpravy podľa týchto pravidiel vtedajší predseda parlamentu Richard Sulík (SaS). Urobil tak pred voľbou generálneho prokurátora, keď sa do debaty prihlásil celý opozičný poslanecký klub Smeru-SD (62 poslancov). Strana Roberta Fica reagovala na Sulíkovo riešenie s veľkou nevôľou a prirovnala ju k noci dlhých nožov z éry mečiarizmu.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali