Nižná Myšľa láka na poklady z doby bronzovej

Nižná Myšľa láka na poklady z doby bronzovej
Archeologický výskum nie je stále uzavretý
Archeologický výskum nie je stále uzavretý

Nižná Myšľa 21. júla (TASR/Foto:TASR)

Nižná Myšľa neďaleko Košíc, obec s vyše 1300 obyvateľmi sa dostala do povedomia nielen Slovenska, ale aj zahraničia vďaka unikátnemu archeologickému nálezisku z doby bronzovej. Archeológovia odhaľujú tajomstvá myšlianskeho kopca Várhegy už 36. sezónu. Doteraz sa im podarilo preskúmať viac ako 800 hrobov.

“Ukázalo sa, že tu pred 3500 rokmi bolo akoby hlavné mesto – minimálne Košickej kotliny. Podarilo sa nám odkryť zhruba tretinu samotného náleziska a mali sme šťastie, že sa nám podarilo popri zvyškoch opevneného mestečka nájsť aj súveké pohrebisko,” povedal v rozhovore pre TASR vedúci výskumu Ladislav Olexa z košického pracoviska Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre.

 

Reklama

Neporušené hroby spred štyroch tisícročí 

Artefakty v múzeu Nižná Myšľa
Artefakty v múzeu Nižná Myšľa

V Nižnej Myšli začali kopať v roku 1977. “Výhodou” náleziska je okrem niekoľko tisícov nájdených predmetov aj to, že boli situované v neporušených pozíciách, teda tak, ako ich pravekí ľudia zanechali na sídlisku, či dali do hrobov.

Reklama

S pribúdaním zaujímavých a cenných nálezov vznikla potreba ich aj prezentovať. Časť z nich putovala do košického Východoslovenského múzea. Od roku 1998 je bohatá zbierka bronzových predmetov a nálezov uložená aj v Myšľanskom múzeu, ktoré je situované v tunajšom kaštieli. “Podarilo sa nám ho zaradiť do programu školských exkurzií, takže má najviac návštev z radu detí. Má to veľký ohlas,” povedal Olexa. V prípade, že archeológovia práve bádajú, školáci ich môžu vidieť pri priamo pri práci.

V zahraničí označili pred časom Nižnú Myšľu za “slovenské Mykény.” Archeológ však považuje toto prirovnanie pritiahnuté za vlasy. Vysvetľuje, že v čase najväčšieho rozkvetu starogréckych Mykén bola Nižná Myšľa vypálená už dobrých 150 rokov. “Pre turistu a laickú verejnosť je takéto prirovnanie lákavé. Ja osobne nie som presvedčený, žeby sa to malo nejako veľmi propagovať,” zhodnotil Olexa.

 

Jantár od Baltského mora i stredomorské mušle a praveký chlieb

Archeológovia narazili pri svojich výskumoch na množstvo unikátnych predmetov. Našli okrem iného šperky z jantáru baltického pôvodu, či stredomorské mušle. Podľa Olexu to naznačuje, ako kedysi fungoval výmenný obchod a čo všetko poskytoval. “Jednoznačne to boli kovy, zbrane, šperky, na druhej strane sa obchodovalo so všetkým možným – so soľou, obilninami, kožami, s dobytkom. Predpokladám, že existoval v tomto čase aj obchod s otrokmi,” vymenoval Olexa. Podľa neho sa ukazuje, že ani táto časť Európy nebola izolovaná. “Bola síce na periférii, ale civilizačné kontakty existovali.”

Reklama

Archeológovia chcú nálezisko v Nižnej Myšli propagovať aj naďalej. V pláne majú zriadenie archeologického skanzenu priamo v mieste náleziska. Návštevníkom by tak priblížili, ako sa kedysi žilo v dobe bronzovej.

V nižnomyšlianskom múzeu možno vidieť aj praveký chlieb. “Predpokladáme, že ide o chlieb vyrobený tradičnou receptúrou. Keďže tento chlieb by sa inak zrejme nezachoval, bol doplnený hlinou, takže máme predstavu, že ide zrejme o rituálny chlieb, pripravený z nejakých náboženských dôvodov,” povedal Nováček.

 

Inštalujú do múzea obetnú jamu mladých žien 

V múzeu v súčasnosti dokončujú štvrtú miestnosť. V nej bude inštalovaná unikátna obetná jama. Ukáže kostry štyroch mladých žien, vo veku asi 15 až 20 rokov, ktoré mali byť zrejme rituálne obetované. “Všetky mali polámané krky, ruky zviazané za chrbtom a boli vhodené do širokej jamy spolu s inými milodarmi, mimo iného aj s uvarenou hlavou malého dieťaťa. Táto obetná jama nie je v Európe ojedinelá, je veľmi zaujímavá a poukazuje určitým spôsobom aj na krutý a rituálny život pravekých obyvateľov Nižnej Myšle,” popísal Nováček.

Reklama
Detská hračka - kovový vozík má už 3600 rokov
Detská hračka - kovový vozík má už 3600 rokov

Vo vitrínach je vystavený keramický inventár otomanskej kultúry, najmä pohrebná keramika, vyrábaná za účelom pridania do hrobu ako milodar. “Máme aj bohaté nálezy bronzovej industrie, prvé výrobky z bronzu – zbrane a ihlice, ktoré sa používali na spínanie odevov,” priblížil ďalej archeológ.

Školákov môžu tiež lákať aj početné nálezy koliesok, tie mohli byť súčasťou hračiek. Vystavené sú aj miniatúry zvierat, ktoré sa mohli využívať rituálne alebo ako hračky či amulety. V múzeu na základe vykopávok ukazujú, ako kedysi v Nižnej Myšli pochovávali pravekí ľudia. Jednou z ukážok je aj dvojhrob matky s dieťaťom. “Pôda v Nižnej Myšli je veľmi vhodná na pochovávanie, dokáže udržať vo veľmi dobrom stave,” upozornil Nováček.

Múzeum ani zďaleka neponúka všetky doterajšie myšlianske nálezy. Je ich asi len 10 percent z celkového množstva, ktoré sa ráta v tisícoch. 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:51

Litva v piatok prevzala rotujúce predsedníctvo vo Výbore ministrov Rady Európy (RE) od Lichtenštajnska. Došlo k tomu počas stretnutia ministrov zahraničných vecí 46-člennej paneurópskej organizácie.

14:50

Úrady v Juhoafrickej republike (JAR) ukončili záchranné práce po páde rozostavanej budovy v meste George na juhu krajiny. Tragédia si vyžiadala najmenej 33 obetí.

14:49

Rakúske úrady v noci na štvrtok zadržali trojicu Slovákov, ktorí sú podozriví z vlámania do viacerých obytných domov. Zadržali ich pri čine v obci Wolkersdorf v spolkovej krajine Dolné Rakúsko.

14:48

Prokurátor navrhuje väzbu pre obvineného muža, ktorý v stredu (15. 5.) viacerými strelami ťažko zranil predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD). O návrhu na vzatie obvineného do väzby bude v sobotu (18. 5.) rozhodovať Špecializovaný trestný súd (ŠTS).

14:33

Španielsky premiér Pedro Sánchez vyhlásil, že Madrid neuzná palestínsky štát 21. mája. Vyvrátil tak tvrdenia šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella, že Španielsko to urobí spolu s Írskom a Slovinskom v uvedený deň.

14:31

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok navštívil mesto Charbin na severovýchode Číny. Prisľúbil posilnenie obchodných aj hospodárskych vzťahov medzi Moskvou a Pekingom.

Putin
Ruský prezident Vladimir Putin prichádza položiť kvety k pamätníku sovietskych vojakov, ktorí padli v bojoch za oslobodenie severovýchodnej časti Číny od Japonska v meste Harbin v provincii Chej-lung-ťiang na severovýchode krajiny v piatok 17. mája 2024
14:30

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v piatok vyzvala lídrov Kosova, aby čo najskoršie splnili podmienky na prijatie do Rady Európy (RE).

14:26

Japonskí zákonodarcovia začali v piatok rokovať o možnom zmiernení prísnych pravidiel nástupníctva v cisárskej rodine, hoci ženy pravdepodobne ani naďalej nebudú mať nárok na chryzantémový trón.

14:25

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR predložilo návrh novely zákona, ktorým by sa mala zvýšiť výška minimálnej mzdy. Jej výška porastie o tri percentá z 57 % na 60 %. Táto zmena nadobudne účinnosť od začiatku budúceho roka, pričom bude platiť pre stanovenie minimálnej mzdy na rok 2026. Vyplýva to z návrhu zákona, o ktorom by mala v pondelok rokovať Hospodárska a sociálna rada SR.

14:23

Moskva a Peking predpokladajú, že dohodu o výstavbe plynovodu Sila Sibíri 2, ktorý bude prepravovať ruský plyn do Číny, podpíšu “v najbližšej budúcnosti”. Povedal to pre ruské médiá podpredseda ruskej vlády Alexander Novak.

14:23

Projektové intervencie pre rozvoj vidieka na programové obdobie 2023 až 2027 sa upravia. Vyplýva to z návrhu novely zákona o príspevku poskytovanom z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV) z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorým by sa v pondelok (20. 5.) mala zaoberať Hospodárska a sociálna rada (HSR) SR.

14:21

Ekonomika eurozóny potrebuje rýchlejší rast. Uviedol to v piatok Paschal Donohoe, predseda Euroskupiny, neformálneho združenia ministrov financií eurozóny.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke labuť s mláďatami pláva na rybníku v Bushy Parku v Dubline

Autor: TASR/AP-Brian Lawless

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali