Moslimskí duchovní masovo utekajú z Bulharska. „V Európe“ miešajú maltu a umývajú autá

Moslimskí duchovní masovo utekajú z Bulharska. „V Európe“ miešajú maltu a umývajú autá

Sofia 15. augusta 2017 (HSP/Foto:TASR/AP)

 

Bulharský národný rozhlas oznámil, že moslimskí duchovní masovo opúšťajú štát – pre problémy s výplatami.  Mustafa Hadži, hlavný mufti krajiny, povedal, že problémy so mzdami sa začali po tom, čo predchádzajúca „technická vláda“ Ognjana Gerdžikova odmietla obnoviť protokol o spolupráci medzi Bulharským riaditeľstvom pre vierovyznania a Direktoriátom pre religiózne otázky Turecka, takzvaným Dianetom

Ilustračné foto

V súlade s dohodou Hlavný muftiát Bulharska dostával z Turecka viac než 75 % prostriedkov nevyhnutných na svoju činnosť v krajine. Kvôli nedostatku prostriedkov viac než 600 moslimských duchovných, imámov, už päť mesiacov nedostalo výplatu. Hlavný muftiát prostriedky vyčleňuje v prvom rade na chod troch stredných moslimských učilíšť a Vyššieho islamského inštitútu.

Reklama

„Mnohí z mladých duchovných už opustili krajinu. Vieme, že v Európe sú pripravení vykonávať akúkoľvek prácu – na stavbách, v poľnohospodárstve, alebo umývajú autá – len aby si zabezpečili prostriedky na živobytie,“ poznamenal hlavný mufti a dodal, že tam oni zarábajú dokonca viac než v Bulharsku

Mustafa Hadži tiež upozornil, že „medzi moslimským duchovenstvom tlie veľké sociálne napätie. Pripravujú sa protesty. Niektorí ľudia sa pokúsia vyťažiť zo situácie dividendy. Nevylučujem, že to budú aj niektorí politici. Preto robíme všetko možné, aby sme protestom predišli,“ ubezpečil mufti Hadži. Podľa neho Hlavný muftiát nástojí na zvýšení financovania moslimskej viery, alebo na obnovení protokolu o spolupráci s tureckým Dianetom.

Reklama

V Bulharsku sa 83 % obyvateľov hlási k pravoslávnemu kresťanstvu, 12 % k islamu. 9 % občanov Bulharska sa hlási k tureckej národnosti, približne 5 %.  oficiálne zaškrtlo kolónku „rómska národnosť“. Väčšina príslušníkov tohto etnika sa v Bulharsku hlási k islamu. Odhaduje sa, že v skutočnosti predstavujú Rómovia,  ktorí sa ešte nie tak dávno aj  v Bulharsku oficiálne nazývali Cigánmi (tak ich dosiaľ volajú aj samotní Bulhari a tak aj obyčajne stále volajú sami seba, pretože tak sa volali po stáročia, sú na to hrdí a nepovažujú toto pomenovanie za nič hanlivé), okolo 10% obyvateľstva.

Po dobytí tureckou armádou v 14. storočí bolo Bulharsko okolo 500 rokov súčasťou Osmanskej ríše, v ktorej bol privilegovanou a často aj násilím vnucovanou vierou islam. Pravoslávni kresťania boli utláčaní, mnohí z nich prijali za vieru mučenícku smrť. V roku 1878 Rusko za cenu mnohých tisícov obetí ruských vojakov oslobodilo Bulharsko z tureckého moslimského jarma. V prvej i druhej svetovej vojne vládnuca bulharská štátna moc v rozpore so želaním väčšiny Bulharov zatiahla Bulharsko do koalícií proti Rusku. Aj v súčasnosti je Bulharsko ako člen EÚ a NATO súčasťou protiruskej koalície. Opäť v rozpore s prianím značnej časti Bulharov.

Vladimír Mohorita

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali