Kvôli čomu chce navštíviť Rusko hlavný veliteľ líbyjskej armády?

Kvôli čomu chce navštíviť Rusko hlavný veliteľ líbyjskej armády?

Moskva 22. apríla 2016 (HSP/RusVesna/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)

 

V posledných dňoch zarezonovala svetovou tlačou informácia, že budúci týždeň navštívi Moskvu hlavný veliteľ líbyjskej armády, generál Chalíf Chaftar. Bližšie opatrné informácie s odvolaním sa na zdroje blízke líbyjským a ruským diplomatickým kruhom zverejnili ruské noviny Izvestija

Na ilustračnej snímke ruský prezident Vladimir Putin
Na ilustračnej snímke ruský prezident Vladimir Putin

Rusko neustále navštevuje mnoho generálov z rôznych štátov sveta, ktorí prichádzajú z rôznych dôvodov. Uzavierajú sa kontrakty na dodávky ruských zbraní a zbraňových systémov, v Rusku sa vykonáva výcvik a tréning pilotov, tankistov, odborníkov protileteckej obrany, námorníkov, ktorí chcú s úspešnými ruskými zbraňami pracovať, prichádzajú vojenskí atašé a pod. Prečo teda pozornosť líbyjského generála budí takú pozornosť?

Reklama

Treba si uvedomiť, že hovoríme o jednom z vysokých vojenských veliteľov líbyjskej armády, ktorá existuje aj naďalej po zavraždení líbyjského lídra Muammara Kaddáfiho. Líbya, ktorá de facto prestáva byť byť jedným celistvým štátom,  pomocou jednotiek pod vedením dôstojníkov ako je Chalíf Chaftar bojuje proti rôznym teroristickým zoskupeniam, vrátane ISIL.

Cesta líbyjského generála na stretnutie do Ruska bola dlhá a vyžadovala si určité diplomatické úsilie. Generál Chalíf Chaftar požiadal o prostredníctvo Egypt. S pomocou Egypťanov sa generál Chalíf Chaftar skontaktoval s predstaviteľmi ruského diplomatického zboru a krátko na to sa stretol líbyjský generál so špeciálnym predstaviteľom prezident RF Vladimíra Putina pre otázky Blízkeho Východu a Afriky s Michailom Bogdanovom.

Reklama

Generál Chalíf Chaftar je jedným z líbyjských vysokých dôstojníkov, ktorí relatívne úspešne bránia časti Líbye pred obsadením zo strany rôznych teroristických zoskupení. Viedol niekoľko bojových operácii, v ktorých vojenské jednotky zasadili teroristickým bandám podporovaným zo zahraničia tvrdé údery a desiatky teroristov zahynuli. Známa sa stala jeho operácia proti teroristickému zoskupeniu “Ansar Šária”, ktoré vďaka stratám, ktoré utrpelo od líbyjských jednotiek, vedených generálom Chalífom Chaftarom, prakticky prestalo ako reálna sila existovať.

V médiach sa objavili v roku 2014 informácie, že líbyjské armádne jednotky obsadili parlament v Tripolise. Postupne vysvitlo, že v čele útoku na líbyjský parlament v Tripolise stál generál Chalíf Chaftar. Ten obsadil parlament, ktorého sa zmocnili členovia islamistickej opozície, vyhlásili, samozrejme bez regulérnych volieb za nový parlament Líbye a s dôverou hľadeli smerom do budúcnosti.

Kontrolu nad Tripolisom Chalíf Chaftar so svojimi jednotkami samozrejme v roku 2014 neudržal dlho. Islamisti získali z neznámych zdrojov dostatok bojovníkov, munície a zásob,  takže pred sústredeným útokom islamistov na Tripolis museli jednotky generála Chalífa Chaftara ustúpiť.  Za česť generálovi Chalífovi Chaftarovi slúži aj skutočnosť, že predstavitelia islamistickej opozície ho označili za jedného zo svojich hlavných nepriateľov.

Generál Chalíf Chaftar aj pri vedení bojových operácii proti islamistickým zoskupeniam pokračoval v reogranizácii a rozširovaní svojich jednotiek. Začalo sa k nemu pridávať aj viacero bývalých dôstojníkov a v máji 2014 sa stal vojenskou silou, ktorá začala podporovať parlament v Tobruku. Parlament v Tobruku, podporovaný Západom bojuje za oslobodenie Líbye a vyčistenie krajiny od rôznych banditov, ktorí sídlia v Tripolise.

Dnes je hlavným nepriateľom generála Chalífa Chaftara organizácia “Líbyjský úsvit”  a islamisti z ISIL, ktorých je v Líbyii čoraz viac. Na východe Líbye sa z pomocou Egypta, (ktorý si takisto nepraje preliatie terorizmu na svoje územie) sformovalo nárazníkove územie pod vedením “dočasného kabinetu ministrov at-Taní”. Hlavné sídlo tohto náraznikového územia pred egyptskými hranicami je mesto El Bejda. Existujú aj vojenské jednotky podporujúce at-Taní, ktoré takisto bojujú proti islamistom a tak určitým spôsobom pomáhajú líbyjským jednotkám pod vedením Tobruku.

Reklama

Po porážkach, ktoré utrpeli islamisti v Sýrii sa do Líbye začalo presúvať množstvo členov radikálnych islamistických organizácii. Líbya predstavuje pre nich bezpečnejšie útočisko ako Sýria, najmä blízkosť hraníc s Čadom má pre islamistov veľké čaro a dodáva im pocit bezpečia.

Generála Chalífa Chaftara však nemožno považovať za Kaddáfiho stúpenca. Jeho životné osudy sú dosť zaujímavé. Kariéru začal v Kaddáfiho armáde, bojoval práve na hraniciach s Čadom, kde bol aj zajatý. V zajatí v Čade si Chalíf Chaftar podľa jeho tvrdení uvedomil Kaddáfiho chyby a oslobodil sa spod jeho vplyvu. Takže sa zázračne dostal z čadského zajatia a krátko na to sa už objavil v USA. Je zrejmé, že ho kontaktovali Američania a ako dôstojník sa rozhodol pracovať pre americké záujmy.

Do Líbye sa generál Chalíf Chaftar vrátil v novembri 2011, po smrti Kaddáfiho. Nemožno ho viniť z vraždy Kaddáfiho, odmieta islamistov a orientuje sa na politické zoskupenia, ktoré majú podporu USA a Západu a ktoré možno označiť ako predstaviteľov “Novej Líbye”. Od roku 2011 generál patril k menšej skupine dôstojníkov, ktorí nepracovali pre islamistov. K islamistom na druhej strane vstúpilo množstvo líbyjských vládnych dôstojníkov, ktorí zo smrti Kaddáfiho vinili Západ a rozhodli sa v rámci svojich možností Západu pomstiť tým, že začali podporovať nepriateľov Západu.

A zrazu sa generál Chalíf Chaftar, vpodstate americký hráč v roku 2016 rozhodne kontaktovať Moskvu. Prečo a čo tým sleduje? Boj proti terorizmu je samozrejme nesmierne dôležitý a patrí k povinnostiam civilizovaného sveta, ale prečo generál nežiada o pomoc USA? Alebo je tej americkej pomoci málo, keďže žiada Rusko o pomoc? Alebo sa rozhodol začať hrať na vlastnom poli a odstrihnúť sa od amerického vplyvu?

Skutočnosť, že Chaftar je ochotný ísť do Ruska a žiadať Rusov o pomoc môže byť ovplyvnená viacerými faktormi. Možno sa generál snaží vymaniť spod amerického vplyvu, pretože dospel k presvedčeniu, že USA strácajú svoju silu a pozície a rozhodol sa stať “spasiteľom Líbye”. Cesta do Ruska je dôkazom, že nejakú pomoc od Ruska aj očakáva. Ak by pomoc neočakával, stačilo by predsa len kontaktné stretnutie s Rusmi v Egypte.

Reklama

Možno ide o snahu USA zatiahnuť cez generála Chaftara Rusov do Líbye a oslabiť ich tým, že Rusi sa budú sústrediť na viacero cieľov. Rusi však nie sú hlúpi. Určite dôkladne preštudovali Brzezinskeho knihu “Veľká šachovnica” a chápu snahy USA zatiahnuť ich do viacerých konfliktov vo svete, pričom by tak umožnili USA znovu “štípať Rusko cudzími rukami”. Rusko má samozrejme svoje geopolitické záujmy. Avizované stretnutie s generálom Chaftarom je logickým dokladom, že nejaké záujmy má Rusko aj v oblasti Líbye, pretože ak by nemalo, stretnutie s Chaftarom v Moskve by Rusko odmietlo.

A možno je len ruským záujmom “štípanie USA cudzími rukami”.

O niečo múdrejší budeme až po avizovanom stretnutí. Nechajme sa Putinom a Rusmi prekvapiť.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

18:23

Osemnásťročná žena bola v piatok zranená pri útoku nožom v meste Ramla v strednom Izraeli juhovýchodne od Tel Avivu, uviedla polícia.

18:20

Rumunský súd v piatok schválil začatie pojednávania s kontroverzným influencerom Andrewom Tateom a jeho bratom Tristanom v kauze obchodovania s ľuďmi. Dátum však zatiaľ nestanovil.

18:04

Poľskí colníci zablokovali výjazd Ukrajincov, ktorí na Ukrajinu privážajú približne 20 áut, vrátane áut pre potreby ukrajinských ozbrojených síl.

Podľa internetových správ škandál vypukol na hraničnom priechode Zosin-Ustilug.

18:03

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski vyjadril nádej, že ruský prezident Vladimir Putin nebude taký šialený a nezaútočí na Severoatlantickú alianciu (NATO). Povedal to v piatok počas živého streamovania na sociálnych sieťach.

17:56

Pápež František sa zúčastní na pracovnom zasadnutí o umelej inteligencii, ktoré sa uskutoční v júni na summite G7 v Taliansku. Informovala o tom v piatok talianska premiérka Giorgia Meloniová a dodala, že vôbec prvýkrát v histórií sa pápež zúčastní na takýchto stretnutiach v rámci G7.

17:49

Spojené štáty odložili plány na sankcie voči jednotkám izraelskej armády pre porušovanie ľudských práv v Predjordánsku. Vyplýva to z piatkových informácií televízie ABC News.

17:43

Európska únia poskytne Beninu takmer 50 miliónov eur na podporu bezpečnosti a boj proti terorizmu, uviedol v piatok predseda Európskej rady Charles Michel.

17:26

Bábätko zachránené z maternice svojej umierajúcej matky v Pásme Gazy zomrelo, informoval v piatok jeho strýko.

17:06

Novinári talianskej verejnoprávnej spoločnosti RAI plánujú 6. mája vstúpiť do 24-hodinového štrajku na protest proti snahám vlády zasahovať im do práce a nevyhovujúcim pracovným podmienkam. Oznámilo to v piatok odborové hnutie USIGrai.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali