Kažimír: Nevynašli sme koleso, len na Slovensku je náš projekt nový

Kažimír: Nevynašli sme koleso, len na Slovensku je náš projekt nový

Bratislava 21. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)

 

Vláda si dala záväzok nechať každý jeden projekt z verejných zdrojov nad 40 miliónov eur vyhodnotiť tímu Hodnoty za peniaze na ministerstve financií, podpredseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) v prípade IT projektov dokonca presadil zníženie tejto hranice na 10 miliónov eur. V diskusii na TABLET.TV to povedal minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

Na snímke minister financií Peter Kažimír
Na snímke minister financií Peter Kažimír

„Zavádzame nový projekt. Ale nevynašli sme koleso, Veľká Británia už druhú dekádu využíva tento projekt na revíziu výdavkov. V našej krajine nikdy neboli elity, ktoré boli ochotné robiť reformnú prácu v oblasti výdavkov rozpočtu. O tom sa veľmi dobre hovorí, ale ťažko sa to robí,“ poznamenal Kažimír. Cieľom Hodnoty za peniaze je budovanie analytických kapacít a následné hodnotenie efektivity vynakladania verejných výdavkov.

Reklama

V auguste tohto roku Hodnotu za peniaze v TABLET.TV pozitívne hodnotil aj podpredseda SaS Jozef Mihál, označil ju však za pilotný projekt, ktorý sa týka len časti verejných financií.

Podľa Kažimíra bude Hodnota za peniaze aj v budúcom roku pokračovať v hodnoteniach rezortov. „Sme vo fáze zavádzania značky na trh, musíme si získať dôveru verejnosti, ale aj medzi partnermi, ktorých chceme takejto inšpekcii vystaviť,“ povedal. Už tento rok sú však podľa neho vidieť výsledky, príkladom môže byť rezort zdravotníctva. „Minister Drucker súhlasil s tým, že si trúfa ušetriť 180 miliónov eur. Tieto peniaze by však nemali zmiznúť z rezortu zdravotníctva, ale mali by sa lepšie minúť,“ poukázal Kažimír.

Reklama

„V prvej fáze sme sa sústredili na rezort zdravotníctva, kde sme dosiahli konsenzuálnu dohodu, v oblasti dopravy sme dosiahli menší konsenzus. Podľa našich odborníkov bolo možné dosiahnuť väčšie úspory,“ poznamenal. „To neznamená, že sme skončili. Podobne v oblasti informačných technológií, kde je nedostatok dát, budeme pokračovať. A v budúcom roku začíname v rezorte práce, školstva a na životnom prostredí,“ dodal minister financií.

„Nie som romantický typ, ktorý rád používa prívlastky,“ reagoval Kažimír na otázku, ako by charakterizoval filozofiu rozpočtu na budúci rok. „Ale ak by sme mali hovoriť o procese prípravy aj o produkte, teda pláne, ako čo najlepšie používať verejné zdroje tak, aby podporovali ekonomický rast, tvorbu nových pracovných miest, aby ľudia pocítili dobrý rok na vyšších platoch, za ktoré si budú môcť kúpiť viac tovarov a služieb, a tak dať ďalším ľuďom prácu, tak by som ho nazval udržateľným,“ konštatoval.

Hoci Smer-SD pôvodne počítal so skorším dátumom dosiahnutia vyrovnaného rozpočtu, koalícia sa pri koncipovaní programového vyhlásenia vlády zhodla na roku 2020.

Napokon by tento cieľ mohlo Slovensko dosiahnuť už v roku 2019. Podľa Kažimíra však nejde o samoúčelné preteky s cieľom dosiahnuť métu čo najskôr, ale spôsob, ako udržateľným spôsobom realizujeme záväzky členskej krajiny eurozóny.

„Aj proces, aj výsledok je dôkazom o tom, že sme na pevnej ceste k vyrovnanému hospodáreniu, cieľu, ktorý Slovensko ešte nikdy vo svojej histórii nedosiahlo. To, na čo sme zvyknutí v každej rodine, že minieme toľko, koľko zarobíme, sa na úrovni štátu ešte nikdy nepodarilo,“ povedal šéf rezortu financií.

Reklama

„Nastavenie cieľov, ktoré dnes vidíte v rozpočte, teda deficit 1,3 percenta pre budúci rok, skoro polpercentný v roku 2018 a mierne prebytkový v roku 2019, to sú čísla, ktoré vypočítali technokrati, nie politici. A keď budeme tieto ciele plniť, sme presne na tej ceste, ktorú nám stanovujú európske pravidlá,“ uviedol Kažimír.

„Potvrdením, že je to pravda, je hodnotenie Európskej komisie, ktorá vyhodnocuje rozpočet každej jednej krajiny eurozóny. Dostalo sa nám tej cti dostať sa z hľadiska plnenia pravidiel už po tretí raz medzi najlepšie rozpočty v eurozóne, do rodiny krajín ako Nemecko, Holandsko, Luxembursko a po prvý raz aj Estónsko. Je to veľmi dobrá spoločnosť, je to signál pre investorov, medzinárodné finančné trhy aj pre našich bankárov. Je to dôkaz o kredibilite,“ vyhlásil.

Ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti, známejší ako zákon o dlhovej brzde, bol podľa Kažimíra dôležitým opatrením v čase krízy, ale aj politickej nestability na Slovensku v čase pádu vlády Ivety Radičovej. Dnes je iná situácia a v prípade, že na tom vznikne koalično–opozičný konsenzus, by bolo možné pravidlá uvoľniť. Podľa Kažimíra by to mohlo pomôcť najmä budúcim vládam financovať investičné projekty v čase, keď už nebude možné čerpať eurofondy v kvantite porovnateľnej s dnešnou.

„Politickým rozhodnutím koalície, je o tom jedna veta v programovom vyhlásení vlády, som poverený rokovať s opozičnými stranami, aby sme získali väčšinu na možné zmeny tohto zákona,“ poznamenal Kažimír. „Zároveň chcem povedať, že sa považujem za spoluautora pôvodného zákona z prelomu rokov 2011 a 2012. Aj moja politická strana hlasovala za tento zákon,“ zdôraznil. Zákon sa podľa neho pripravoval dva roky a bol odpoveďou na situáciu, ktorá je dnes už históriou.

„Na prelome rokov 2011 a 2012 sme sa pripravovali na predčasné voľby v situácii, keď jeden z koaličných partnerov vo vláde Ivety Radičovej zhodil svoju premiérku z útesu a dostal našu krajinu do politických turbulencií,“ pripomenul Kažimír rozhodnutie SaS z jesene 2011.

Reklama

„Vtedy to nebolo známe, ale koncom roku 2011 Slovensko nebolo schopné ísť na dlhopisové trhy a predávať vlastné cenné papiere. Potrebovali sme vydať signál, že sme schopní urobiť poriadok vo vlastnej krajine. Ak tento zákon porovnávame s inými krajinami, patrí k najtvrdším na svete,“ dodal Kažimír.

Dnes sa podľa neho uvažuje o zmenách, ktoré by pomohli štátu pri predfinancovaní, ale najmä o investičnej výnimke. „Sú tam nejaké technické zmeny, ktoré navrhujeme, súvisia napríklad s predfinancovaním. Štát potrebuje mať vždy ku koncu roka určitú rezervu. Ale hlavná dilema sa týka tzv. investičnej výnimky. Tá je spojená s odpoveďou na otázku, ako budeme financovať našu infraštruktúru v krajine, ktorú je potrebné ďalej rozvíjať potom, čo minieme všetky európske štrukturálne fondy,“ povedal Kažimír. Napríklad v rezorte dopravy sú podľa neho už dnes potenciálne zdroje alokované na existujúce projekty, čo znižuje šance nových projektov uspieť. „Nehovoríme o možných zmenách tohto zákona len pre potreby tejto vlády. Každá politická strana by mala mať ambíciu sadnúť si k vládnej zodpovednosti. A podmienky budú rovnako tvrdšie alebo mäkšie pre každého, kto príde po tejto vláde,“ povedal Kažimír.

„Musíme sa pokúsiť dosiahnuť politický konsenzus, ktorý by mal zahŕňať aj názor opozičných strán. Pozrieť sa pravde do očí a povedať, či zastavíme, spomalíme budovanie infraštruktúry. So všetkým sa dá žiť. Ale nedá sa tvrdiť, že budeme pokračovať v rovnakej dynamike výstavby ako doteraz a zároveň budú platiť všetky zákonné regulácie. A tento zákon je ústavný. Zdravý rozum hovorí, že dnes sme schopní si na 15 rokov požičať za úrok nula, nula, nič. Niekto to môže nazvať pokušenie, iný príležitosť,“ poznamenal Kažimír s tým, že táto myšlienka má šancu len vtedy, ak sa bude rokovať na expertnej úrovni a s minimom politizácie. „Budem k tomu pristupovať v dobrej viere. Nemám čo ponúknuť, nie sme pripravení robiť žiadne politické obchody. Môžem len dúfať v to, že sa stretnem s partnermi, ktorí budú mať otvorenú myseľ,“ uzavrel minister financií.

Rozpočet na budúci rok je podľa Kažimíra „veľmi priateľsky“ naklonený absolútnej väčšine kapitol. „Školstvo je víťazom preto, že medziročne dochádza ku zvýšeniu zdrojov do školstva v tom najširšom slova zmysle o takmer 300 miliónov eur. Nejde to len cez kapitolu školstva, ale aj ďalšie. Vnútro, obrana má časť školstva, ministerstvo práce má časť vzdelávacích aktivít. A ide aj o vedu a o šport,“ reagoval Kažimír na vyjadrenie premiéra, podľa ktorého je školstvo „víťazom rozpočtu“.

„Veľmi dobre je na tom ministerstvo obrany, medziročne je to nárast o viac ako 100 miliónov eur. Prvýkrát sa dostávame na hranicu 1,2 percenta HDP. Naša krajina pritom patrí k tým, kde bol rast HDP za posledných desať rokov veľmi silný,“ poznamenal minister financií.

„V médiách sa objavuje informácia, že porazeným tohto rozpočtu je práve rezort zdravotníctva. To nie je pravda. Nie je pravda, že by medziročne išlo do verejného zdravotníctva menej peňazí. Ak si zoberieme celkový objem peňazí, ktorý ide do verejného zdravotníctva a ktorý sa skladá z objemu odvodov, ktoré platia firmy a zamestnanci, a peňazí, čo platí štát za svojich poistencov, medziročne to rastie,“ povedal.

Úspory, ktoré sa v rezorte našli vďaka projektu Hodnota za peniaze, v ňom podľa Kažimíra ostávajú a je k dispozícii historicky najvyššia suma na investície. „Po prvý raz v histórii bude mať rezort zdravotníctva 70 miliónov eur na investičné výdavky. Zostavuje sa zoznam konkrétnych nemocníc, kde sa pôjde do rekonštrukcií, pracuje sa na príprave výstavby novej nemocnice v Bratislave. Hovorí sa o zásadnej rekonštrukcii v Banskej Bystrici,“ pripomenul minister Kažimír.

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:23

Slovenský futbalový reprezentant Ivan Schranz pomohol gólom a dvoma asistenciami k triumfu Slavie Praha nad Baníkom Ostrava v 1. kole skupiny o titul v českej lige. Slavia má na konte 75 bodov a v tabuľke je druhá, o bod zaostáva za vedúcou Spartou Praha.

20:10

Labouristický starosta Londýna Sadiq Khan si v sobotu zabezpečil rekordné tretie, po sebe nasledujúce funkčné obdobie a niekoľko mesiacov pred očakávanými všeobecnými voľbami uštedril konzervatívcom ďalšiu porážku.

Sadiq Khan
Znovuzvolený labouristický starosta Londýna Sadiq Khan vystupuje s príhovorom v Londýne
19:58

Taliansky tenista Jannik Sinner sa odhlásil z turnaja ATP v Ríme. Dôvodom nútenej pauzy svetovej dvojky je zranenie bedra, pre ktoré odstúpil v tomto týždni z turnaja ATP v Madride. Stalo sa tak pred plánovaným štvrtkovým duelom štvrťfinále, v ktorom mal byť jeho súperom Felix Auger-Aliassime z Kanady.

19:45

Futbalisti KFC Komárno oslavujú historický postup do najvyššej slovenskej súťaže. Účasť v budúcom ročníku Niké ligy si definitívne zabezpečili sobotným víťazstvom v dueli 28. kole MONACObet ligy na ihrisku Slavoja Trebišov 3:1.

18:45

Rusko pridalo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na svoj zoznam hľadaných zločincov, ukázala v sobotu vládna databáza.

18:33

Nemecký kancelár Olaf Scholz v sobotu odsúdil útok na svojho spolustraníka a europoslanca Matthiasa Eckeho a uviedol, že takéto útoky predstavujú hrozbu pre demokraciu.

18:06

Berlínska polícia v sobotu oznámila, že otvorila viacero vyšetrovaní po tom, čo musela v piatok zasiahnuť proti propalestínskemu protestu na Humboldtovej univerzite v Berlíne.

Demonštranti na piatkovom proteste kričali kontroverznú frázu: “Od rieky až po more Palestínčania budú slobodní”. Berlínska polícia pritom chce túto frázu klasifikovať ako antisemitskú.

propalestínsky protest
Ľudia sa zhromaždili na propalestínsky protest pred Humboldtovou univerzitou v Berlíne v piatok 3. mája 2024
17:25

Študenti prestížnej univerzity Trinity College v írskom Dubline zabarikádovali hlavný vchod do univerzity a v sobotu zorganizovali protest proti konaniu Izraela v Pásme Gazy. Informovala agentúra AFP.

16:50

Dráma o utečencoch “Ja kapitán” režiséra Mattea Garroneho sa v piatok večer stala tohtoročným hlavným víťazom talianskych filmových cien Donatellov Dávid (David di Donatello).

Matteo Garrone
Taliansky režisér Matteo Garrone (vpravo) stojí na pódiu počas ďakovnej reči na 69. ročníku talianskych filmových cien Donatellov Dávid (David di Donatello) v Ríme
16:23

Preletom vrtuľníkov, hymnou Slovenskej republiky, kladením vencov a viacerými príhovormi si v sobotu na Bradle uctili pamiatku 105. výročia tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika.

16:09

Delegácia palestínskeho militantného hnutia Hamas dorazila v sobotu do Káhiry na rokovania o možnom prímerí v Pásme Gazy, v rámci ktorého by mohli byť do Izraela vrátaní aj niektorí rukojemníci, uviedol pre agentúru Reuters nemenovaný zdroj z Hamasu. Podľa egyptských zdrojov by na rokovaniach mal byť prítomný aj riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) William Burns.

15:58

Dánska spoločnosť Pandora, najväčší producent šperkov na svete, oznámil za 1. štvrťrok rast tržieb o viac než desatinu a prevádzkového zisku o takmer pätinu. Podporil ju najmä kľúčový americký trh, na ktorom zvýšila podiel. Spoločnosť zároveň prekonala očakávania trhov a v reakcii na vývoj na začiatku roka zlepšila prognózu vývoja tržieb za celý rok.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Žena pózuje medzi tulipánmi počas návštevy Harrisonovho tulipánového festivalu v Agassiz v Britskej Kolumbii

Autor: AP/Darryl Dyck/The Canadian Press via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Erik Majercak

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali