Ján Čarnogurský: Rusko a Európska bezpečnosť

Ján Čarnogurský: Rusko a Európska bezpečnosť

Bratislava 25. septembra 2016 (HSP/srspol.sk/Foto: TASR – Michal Svítok)

 

Ide o príspevok na konferencii v Prahe 16. – 18. 9. 2016: Vzťah Ruska a európskej bezpečnosti nemožno skúmať bez aspoň stručného historického prehľadu. Dovoľte preto niektoré pozorovania a odvolania sa na ruskú a západnú historiografiu.

Na snímke Ján Čarnogurský
Na snímke Ján Čarnogurský

Ruská historiografia zaregistrovala, že nájazdníci na Rusko z Východu chceli územie, peniaze, otrokov, ale nežiadali od Ruska zmenu náboženstva. Naproti tomu nájazdníci zo Západu žiadali predovšetkým zmenu náboženstva.

Reklama

Možno poznamenať, že v minulosti to bol najmä katolicizmus, dnes trhové hospodárstvo so zapojením anglických a amerických búrz, práva LGBT, médiá so zahraničným financovaním a pod. Azda preto Rusi v kritických okamihoch dejín zvolili radšej východné spojenectvo než západné.

Alexander Nevskij nemohol súčasne bojovať proti Tatárom aj nemeckým rytierom. Dal prednosť prímeriu s Tatármi a porazil nemeckých rytierov na Čudskom jazere v roku 1242. Ruská pravoslávna cirkev v roku 1439 neschválila florentskú úniu medzi Konštantínopolom a Rímom, ako posledný pokus zjednotenia síl východného a západného kresťanstva proti Turkom pred pádom Konštantínopola. V Moskve vtedy zaznelo heslo: Radšej turecký fez než pápežskú tiaru.

Reklama

Cár Ivan Hrozný po porážke Zlatej Hordy a obsadení Kazane v roku 1552 odmietol ponuku pápeža Gregora XIII., aby ďalej pokračoval vo vojne proti Tureckej ríši. Pápež ponúkal cárovi ako odmenu, že ho korunuje za cára/cisára. Dnes vieme, že to bola smiešna ponuka pre cára, ktorý sa cítil byť vládcom Tretieho Ríma. Namiesto toho Ivan Hrozný začal vojnu v Pobaltsku proti Livónsku, ktorá trvala takmer 20 rokov a nedopadla pre Moskvu príliš dobre. Cár neprijal ani pápežov nový (gregoriánsky) kalendár, hoci tam nešlo o politickú či teologickú otázku, ale len o astronomickú.

Ruská historiografia pokladá dodnes rozhodnutie vtedajšieho cára (o vojne  v Livónsku) za kľúčové pre trvalý rozpor medzi Ruskom a Európou. Môžeme pokračovať až do súčasnosti, keď sa Rusko radšej spája s Čínou proti Západu než opačne. Ale napriek všetkému je Európa pre Rusko svetlom ako pre nočnú mušku. Asi pred desiatimi rokmi som sa pýtal Alexandra Kosačova, vtedy predsedu zahraničného výboru ruskej Dumy, aké miesto zaujíma v ruskej zahraničnej politike Európa. Odpovedal mi, že Európa je pre Rusko preferenčným partnerom, ale ak bude klásť pre Rusko neprijateľné podmienky, Rusko už má alternatívu v Číne.

Pozrime sa teraz na bezpečnostnú situáciu Európy. Európa sama nebola schopná odpovedať na žiadnu väčšiu bezpečnostnú výzvu – vonkajšiu aj vnútornú – s jednou výnimkou. Rímsku ríšu rozvrátili národy prišlé z Východu, Tatárom by Európa nebola schopná vzdorovať, keby sa nevrátili na Východ pre svoje vnútorné problémy. Napoleona dokázalo poraziť až Rusko, rovnako Hitlera. Výnimkou je obrana proti Osmanskej ríši. Osmanskú ríšu dokázala poraziť Európa sama.

Aby sme sa vyhli predčasným paralelám so súčasným tlakom islamského obyvateľstva na Európu, treba povedať, že v 14. až 17. storočí bol pomer obyvateľstva Európy a vtedajšieho islamského sveta ďaleko priaznivejší pre Európu než teraz. Na doplnenie obrazu, Európa sama, bez USA, by sa neubránila ani tlaku komunistického sveta v 20. storočí. Ak zahrnieme do prehľadu aj súčasnú migráciu do Európy cez Stredozemné more, Európa jej skôr nevie vzdorovať. Dohoda s Tureckom je veľmi vratká a Turecko kolíše medzi Ruskom a Západom.

Na druhej strane, boli obdobia spolupráce medzi Ruskom a Európou. Od bitky na Čudskom jazere nebola väčšia vojna medzi Ruskom a Pruskom/Nemeckom až po I. a II. svetovú vojnu. Viedenský kongres v roku 1815 za účasti Ruska a európskych štátov nastolil mier na sto rokov. Dokonca aj tak kompromitovaná Jaltská zmluva založila mier takmer na pol storočia. Čo je najdôležitejšie, konkrétnu dohodu medzi Ruskom a Západom nikdy neporušilo Rusko, ale Západ.

Reklama

Súčasný mier v Európe spočíva na spojenectve Európy a USA na jednej strane a napätých vzťahoch s Ruskom. Pre Európu je to za cenu čiary napätia na jej území a jej účasti na vojnách, rozpútaných USA na Blízkom východe, v Ázii a v Afrike. Historické skúsenosti hovoria, že uzavretie dohody medzi Európou a Ruskom by bolo lepším riešením. Testom takej dohody pre Európu by bolo zahrnutie do nej všetkých bezpečnostných požiadaviek Európy.

Problém takej dohody formuloval Henry Kissinger v 31. kapitole svojej knihy Diplomacy. Napísal v nej: „Geopoliticky, Amerika je ostrovom pred pobrežím veľkej pevninskej masy Eurázie, ktorej zdroje a obyvateľstvo vysoko prevyšujú Spojené štáty. Dominácia jednej mocnosti čo aj len na jej časti – Európe alebo Ázii – zostáva dokonalou definíciou strategického nebezpečenstva pre Ameriku…

Tomu nebezpečenstvu by sme museli oponovať aj keby sa dominujúca mocnosť správala priateľsky, pretože keby sa jej zámery neskôr zmenili, Amerika by precitla s veľmi klesajúcou schopnosťou na účinný odpor a stúpajúcou neschopnosťou ovplyvňovať udalosti.“ Inými slovami, Európa by sa musela najskôr vymaniť z geopolitického područia Ameriky, aby mohla uvažovať o dohode s Ruskom.

Závislosť Európy na Spojených štátoch prehĺbilo rozširovanie NATO na východ. Na konci studenej vojny vtedajší Sovietsky zväz aj osobne Michail S. Gorbačov považovali za samozrejmosť, že NATO sa nebude rozširovať na východ. Američania aj Nemci im to ústne sľúbili. Bola to cena za sovietsky súhlas so zjednotením Nemecka. Podrobne o tom píše Mary Elise Sarotte v septembrovom-októbrovom čísle 2014 Foregn Affairs v článku “A Broken Promise? What the West Really Told Moscow about NATO Expantion”.

Na rokovaní v Moskve vo februári 1990 James Baker a o pár dní neskôr Hans Dietrich Genscher sľúbili Gorbačovovi, že NATO sa nerozšíri na východ. Neskôr Američania upustili od takého sľubu, pretože zaujali stanovisko, že Sovietsky zväz prehral studenú vojnu a nemôže si klásť podmienky. Upadajúci svetový vplyv Spojených štátov a problémy vo vnútri NATO môžu priviesť k návratu ku onomu prísľubu dokonca ešte za života Michaila S. Gorbačova.

Reklama

Michail Sergejevič, prajem Vám pevné zdravie a ešte dlhý život. (Na konferenciu mal prísť aj M. S. Gorbačov, čomu však zabránila jeho choroba – pozn. red. srspol.)

 

Ján Čarnogurský

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
07:45

Dánska vláda vo štvrtok oznámila, že vyčlenila 4,4 miliardy dánskych korún (zhruba 590 miliónov eur) na ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu. Informovala agentúra AFP.

07:29

Armáda USA začala v Pásme Gazy s výstavbou móla s cieľom navýšiť dodávky potrebnej humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy. Oznámilo to vo štvrtok americké ministerstvo obrany.

07:22

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok uviedol, že telefonoval s predsedom Snemovne reprezentantov USA Mikeom Johnsonom a lídrom demokratickej väčšiny v americkom Senáte Chuckom Schumerom. Poďakoval im za schválenie dôležitej pomoci pre Kyjev v hodnote takmer 61 miliárd dolárov.

07:16

Spojené štáty sa v piatok chystajú oznámiť dlhodobú vojenskú pomoc pre Ukrajinu v hodnote šesť miliárd dolárov, ktorá má zahŕňať muníciu pre systémy protivzdušnej obrany. Informovala o tom agentúra AP.

07:06

Grécko nemôže poslať Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot alebo S-300. Uviedol to vo štvrtok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Mitsotakis v rozhovore pre televíziu Skai povedal, že Atény už poskytli Kyjevu rôzne zbrane, no nemôžu mu dodať systémy, ktoré majú zásadný význam pre obranu krajiny.

06:55

Balíky kokaínu objavili vo štvrtok v prepravkách s banánmi v siedmich supermarketoch v Berlíne a v štyroch obchodoch v spolkovej krajine Brandenbursko.

06:44

Izrael údajne zvažuje dohodu s palestínskym hnutím Hamas, na základe ktorej by bolo prepustených najmenej 20 rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

Navrhovaná dohoda zahŕňa prepustenie žien, starších a vážne chorých rukojemníkov výmenou za to, že Izrael povolí vysídleným osobám v Pásme Gazy vrátiť sa na sever palestínskej enklávy.

06:35

Havária v atómovej elektrárni v Černobyle patrí medzi najväčšie tragédie v oblasti jadrovej energetiky. V piatok 26. apríla uplynie od výbuchu v Černobyľskej atómovej elektrárni 38 rokov.

06:30

Ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Solskyj podozrivý z účasti na korupčnom škandále vo štvrtok uviedol, že je pripravený odstúpiť.

Vyšetrovatelia tento týždeň Solského obvinili z nezákonného zmocnenia sa pôdy v hodnote viac než sedem miliónov dolárov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali