Islam a kresťanstvo – to je večný boj. Prečo vlastne začal a skončí sa niekedy?

Islam a kresťanstvo – to je večný boj. Prečo vlastne začal a skončí sa niekedy?

Svet 21. decembra 2015 (HSP/expres/Foto:wikipedia)

 

Islam a kresťanstvo sú vo vzájomnom konflikte nielen v súčasnej dobe, ale táto nemilá záležitosť sa tiahne storočiami

Na snímke veľkolepá Hagia Sofia - Chrám Božej Múdrosti
Na snímke veľkolepá Hagia Sofia – Chrám Božej Múdrosti.

Medzi moslimami sa uchováva názor, že za dnešné nepriateľské nálady moslimov voči Európe sú vinní samotní kresťania, ktorí svojimi križiackymi výpravami do Svätej zeme rozdúchali oheň nenávisti.

Reklama

No o situácii pred konaním križiackych výprav už pravdepodobne mlčia, alebo jednoducho o nej nevedia. Nepripustia, že prorok Mohamed, samotný zakladateľ islamu, nabádal k nenávisti voči “neveriacim”. Jedným z jeho výrokov je aj tento: “Nariadil som všetkým mužom bojovať, kým nepovedia – Nie je iný boh okrem Alaha! Na svete má byť len jedno náboženstvo – islam.” Islamským učením nabudení Arabi si tak začali podrobovať čoraz väčšie územie a nezastavili sa len na Blízkom východe.

Pohľad na konflikt dvoch náboženských svetonázorov, islamu s kresťanstvom, prináša aj kniha od Toma Hollanda “Ve stínu meče” s podtitulom “Boj o světovou nadvládu a konec starověké společnosti”. Tá spomína, že v roku 997 moslimovia vyplienili Santiago de Compostella, jedno z najposvätnejších kresťanských pútnických miest. Je to jeden príklad za mnohé, ako sa Arabi správali voči príslušníkom iného náboženstva. Netolerovali jeho prejavy.

Reklama

Križiacke výpravy s úmyslom získať Svätú zem nastali až od 12. storočia, okrem iného aj ako reakcia na nepriateľské arabské výboje. V tomto čase došlo práve k väčšej konfrontácii kresťanskej a arabskej kultúry. Moslimovia považovali našu západnú kultúru za veľký chaos a úpadok. Európania boli skutočne prekvapení arabskou vzdelanosťou, ktorá čerpala z bohatej, ešte starovekej kultúry.

V snahe rozširovania islamu pomocou meča stála v ceste aj slávna Byzantská ríša. Jej moc postupne upadala, až došlo k známej udalosti dobytia Konštantínopolu v roku 1453, ktorá sa považuje za moment jej zániku. Mesto ako symbol veľkoleposti sa ihneď “muselo” zmeniť na moslimské, z kresťanského chrámu Hagia Sofia (Chrám Božej múdrosti) sa stala mešita. Už to ale neboli Arabi, ktorí ju dobyli, ale osmanské vojsko. Islamské myslenie však zostalo.

Turci panovali v 16. a 17. storočí na území európskeho Balkánu, neskôr ich moc oslabla a odtiaľ odišli. No na slávnu éru, na tzv. “zlatý vek”, sa nezabudlo. Ako sa píše v knihe, dve tretiny moslimov si v súčasnosti želá návrat celosvetovej vlády. V tom ich podnecujú aj imámovia, ktorí okrem iného neustále pripomínajú, že krajiny na Blízkom východe napádajú kresťania.

Al Kájda, Islamský štát a ďalšie moslimské teroristické organizácie čerpajú svoju ideológiu práve zo stredovekých interpretácií islamu. Pre nich je podstatná hore spomínaná veta, jeden z Mohamedových výrokov o tom, aby moslimovia bojovali dovtedy, kým islam nebude jediným náboženstvom.

Je teda možné niekdy raz dosiahnuť isté zmierenie?

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali