Human Rights Watch kritizovala USA pre použitie bieleho fosforu v Sýrii. USA: Používame ho len na maskovanie

Human Rights Watch kritizovala USA pre použitie bieleho fosforu v Sýrii. USA: Používame ho len na maskovanie

Damask 16. júna 2017 (HSP/sputnik/Foto:TASR/AP)

 

Zástupcovia Medzinárodnej organizácie pre ochranu ľudských práv Human Rights Watch informovali o používaní bômb s bielym fosforom zo strany americkej koalície pri útoku na Rakka

4. júna spravodajská agentúra Amaq, spojená s teroristickou skupinou Islamský štát, uverejnila videonahrávku, na ktorej je vidieť používanie zápalných bômb americkým letectvom v Mósule, na ktorý Američania spoločne so svojimi irackými spojencami útočia už vyše roka.

Reklama
Ilustračné foto

Fosforové bomby sa používajú predovšetkým ako zápalné zbrane – látka je prudko horľavá a teplota spaľovania dosahuje niekoľko tisíc stupňov.

Ak sa horiaci fosfor dostane na kožu človeka, spôsobí ťažké popáleniny. Okrem toho má táto zbraň ďalší ničivý faktor – pri horení vznikajú dusivé a jedovaté plyny. Ale aj samotný fosfor je pre človeka jedovatý.

Reklama

Podľa slov zástupcov HRW Sýrske demokratické sily útočiace na mesto Rakka pod vedením USA, používajú delostrelecké náboje s bielym fosforom americkej výroby. Americké velenie nepopiera používanie jedovatých zápalných nábojov, ale uvádza, že ich používa “podľa vojnových zákonov na maskovanie, zatemnenie a zacielenia”.

Ale nech je táto zbraň používaná k čomukoľvek, je mimoriadne nebezpečná, domnieva sa riaditeľ zbrojného oddelenia HRW Steve Goose.

“Nie je dôležité, ako sa využíva strelivo. V každom prípade to vytvára vysoký stupeň pravdepodobnosti spôsobenia strašných a ďalekosiahlych škôd v takých preplnených mestách, ako je Rakka a Mósul. Ale aj v ďalších zónach s veľkou koncentráciou obyvateľstva”, uvádza jeho slová Associated Press.

 

Rýchlymi metódami

Reklama

Ako povedal v interview pre RT riaditeľ Centra strategické konjunktúry Ivan Konovalov, “ak máme považovať biely fosfor za nekonvenčné zbraň – to je veľká otázka: záleží na tom, či sa krajina pripojila k tej alebo inej medzinárodnej dohode”.

Uviedol, že najčastejšie používajú biely fosfor USA a Izrael, ktoré odmietli podpísať dodatočné protokoly v roku 1977 k Ženevskému dohode o ochrane obetí vojny z roku 1949, v ktorých sa zakazuje použitie streliva s bielym fosforom v prípade nebezpečenstva pre civilné obyvateľstvo. A ak sa nepripojili k tejto dohode, tak formálne môžu používať také zbrane bez toho, aby porušili medzinárodné normy, aj keď ohrozujú život civilných obyvateľov.

Konovalov uvádza, že Američania používajú biely fosfor cieľavedome a chápu, že to môže spôsobiť smrť civilných obyvateľov, ktorí sa ocitnú v obkľúčenom meste.

“V husto osídlených mestských oblastiach takéto zbrane nemožno používať, pretože to bude mať za následok obrovské množstvo obetí”, tvrdí odborník. “A ten, kto používa tieto zbrane, vie, čo robí”.

Podľa jeho slov, dokonca aj keď bude dokázané, že v prípade používania bieleho fosforu zahynuli civilní obyvatelia, USA sa vždy môžu vyhnúť zodpovednosti a zhodiť vinu na svojich kurdských spolubojovníkov. “Zakaždým, keď vznikajú rozhovory o vraždách civilného obyvateľstva alebo používaní zbraní, ktoré vyvoláva vážne otázky, vždy môžu zvaliť vinu na spojencov”, tvrdí Konovalov. “Môžu povedať, že to používajú Kurdi – čo môžeme robiť?”

Reklama

Odborník uvádza, že túto metódu úspešne používajú aj v Iraku a Afganistane, keďže na zemi väčšinou pôsobia miestnej útvary. Im tiež patrí leví podiel zodpovednosti za porušovanie ľudských práv, mučenie a vraždy civilného obyvateľstva, nehľadiac na to, že ich činnosť koordinujú americkí poradcovia a zo vzduchu kryje americké letectvo.

Politológ Alexander Asafov sa domnieva, že činnosť USA v Sýrii a Iraku zostane bez trestu, pretože “chýba efektívne medzinárodné nástroje”, ktoré by mohli povolať na zodpovednosť tak silnú krajinu, akou sú USA.

“To, že USA môžu niekoho trestať za použitia zakázaných metód vedenia bojových akcií, je porušením ľudských práv. Iné krajiny nemajú prístup k takýmto nástrojom”, uvádza.

Politológ sa domnieva, že podobné informácie sa zriedka dostanú do západnej tlače a, nehľadiac na smrť civilných obyvateľov a zhoršenie humanitárnej situácie, západné médiá ju vedome obchádzajú.

“Západné médiá sa riadia, alebo aspoň konzultujú s americkými spravodajskými centrami. Preto sa tieto informácie zriedkakedy objavujú v referátoch OSN a organizácií pre ľudské práva, ale ďalej sa nedostanú”, vysvetlil odborník.

 

Obvinenia OSN

Avšak uvaliť na niekoho zodpovednosť za smrť civilistov nie je vždy možné. Zvlášť, keď ide o útoky zo vzduchu a títo spojenci, ako v prípade Kurdov, nemajú letectvo.

Súčasne s Human Rights Watch vystúpil s kritikou metód používaných USA a ich spojencov pri útoku na Rakka predseda nezávislej medzinárodnej komisie Rady pre ľudské práva OSN pre vyšetrovanie situácie v Sýrii Paulo Sérgio Pinheiro. Vyjadril znepokojenie nad používaním bômb s bielym fosforom v okolí Rakka, ale zvlášť sa pozastavil nad konaním amerického vojenského letectva.

“Zdôrazňujeme, že zvyšovanie intenzity leteckých útokov pripravujúcich pôdu pre útok Arama demokratických síl viedlo nielen k hrozným obetiam medzi civilným obyvateľstvom, ale aj k tomu, že 160 000 civilistov opustilo svoje domovy”, uvádza jeho slová Reuters.

Reklama

Komisia zadokumentovala smrť 300 ľudí následkom amerických náletov na Rakka a jej okolie. Dvesto z nich zahynulo v dedine Al-Mansura. “Cieľ boja s terorizmom nesmie byť v žiadnom prípade dosahovaný za cenu života civilných obyvateľov, ktorí sa nechtiac ocitli v miestach, kde je prítomný ISIL”, povedal Paulo Pinheiro.

Informácie OSN potvrdzujú aj výpovede očitých svedkov. Napríklad The New York Times s odvolaním na obyvateľa Rakka, ktorých príbuzní sa stali svedkami použitia bieleho fosforu pri náletoch na mestskú zástavbu. Potvrdili aj informácie sýrskych médií, uvádzajúcich v apríli 2017, že americká raketa vletela do mestskej internetovej kaviarne. Následkom toho zahynulo 20 ľudí. Tento nálet potvrdilo aj prozápadné Sýrske centrum monitoringu dodržiavania ľudských práv.

Podľa slov Ivana Konovalova zvýšenie aktivity amerického letectva a delostrelectva ich spojencov spoločne s používaním fosforových nábojov svedčí o tom, že stratégia rýchleho útoku na mesto nie je úspešná.

“Ak v oblasti Rakka používajú zápalné zbrane fosforového typu, znamená to, že situácia nie je tak dobrá. Ak pri útoku na mesto útočiace vojská začínajú mať značné straty, používa sa najskôr útočné letectvo konvenčného typu. Ale ak sa nedarí ani to, začínajú bombardovať všetkým, čím sa dá “, tvrdí odborník.

“Všetci, ktorí prešli lokálnymi vojnami, vedia, že fosforové zapaľovače sú používané vtedy, keď je potrebné vážne narušiť morálku protivníkov”, povedal Ivan Konovalov.

Reklama

Podľa názoru odborníka zhodnosť stratégií pri dobývaní Rakka a Mósulu svedčia o tom, že útok na takzvané hlavné mesto IS bude trvať ešte dlho a americké letectvo a kurdské delostrelectvo po celú tú dobu budú ničiť mesto.

Využitie bieleho fosforu pri bombardovaní Mósulu 4. júna tohto roku:

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
07:45

Dánska vláda vo štvrtok oznámila, že vyčlenila 4,4 miliardy dánskych korún (zhruba 590 miliónov eur) na ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu. Informovala agentúra AFP.

07:29

Armáda USA začala v Pásme Gazy s výstavbou móla s cieľom navýšiť dodávky potrebnej humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy. Oznámilo to vo štvrtok americké ministerstvo obrany.

07:22

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok uviedol, že telefonoval s predsedom Snemovne reprezentantov USA Mikeom Johnsonom a lídrom demokratickej väčšiny v americkom Senáte Chuckom Schumerom. Poďakoval im za schválenie dôležitej pomoci pre Kyjev v hodnote takmer 61 miliárd dolárov.

07:16

Spojené štáty sa v piatok chystajú oznámiť dlhodobú vojenskú pomoc pre Ukrajinu v hodnote šesť miliárd dolárov, ktorá má zahŕňať muníciu pre systémy protivzdušnej obrany. Informovala o tom agentúra AP.

07:06

Grécko nemôže poslať Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot alebo S-300. Uviedol to vo štvrtok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Mitsotakis v rozhovore pre televíziu Skai povedal, že Atény už poskytli Kyjevu rôzne zbrane, no nemôžu mu dodať systémy, ktoré majú zásadný význam pre obranu krajiny.

06:55

Balíky kokaínu objavili vo štvrtok v prepravkách s banánmi v siedmich supermarketoch v Berlíne a v štyroch obchodoch v spolkovej krajine Brandenbursko.

06:44

Izrael údajne zvažuje dohodu s palestínskym hnutím Hamas, na základe ktorej by bolo prepustených najmenej 20 rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

Navrhovaná dohoda zahŕňa prepustenie žien, starších a vážne chorých rukojemníkov výmenou za to, že Izrael povolí vysídleným osobám v Pásme Gazy vrátiť sa na sever palestínskej enklávy.

06:35

Havária v atómovej elektrárni v Černobyle patrí medzi najväčšie tragédie v oblasti jadrovej energetiky. V piatok 26. apríla uplynie od výbuchu v Černobyľskej atómovej elektrárni 38 rokov.

06:30

Ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Solskyj podozrivý z účasti na korupčnom škandále vo štvrtok uviedol, že je pripravený odstúpiť.

Vyšetrovatelia tento týždeň Solského obvinili z nezákonného zmocnenia sa pôdy v hodnote viac než sedem miliónov dolárov.

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali