Česko sa po prvý raz zúčastnilo na majstrovstvách sveta v hokeji, kedy prehralo vo štvrťfinále

Uľjanovsk 15. februára 2016 (HSP/Foto:YouTube a Facebook)

Ak ste si po prečítaní názvu tohto článku pomysleli, že je to úplný nezmysel, nie je to tak. Táto informácia je absolútne pravdivá. Malá chybička krásy: nejde o klasický ľadový hokej, ale o iný druh hokeja – bandy hokej

Včera v neskorých večerných hodinách sa v ruskom Uľjanovsku skončili 36. majstrovstva sveta v bandy /ruskom/ hokeji

Včera v neskorých večerných hodinách sa v ruskom Uľjanovsku skončili 36. majstrovstva sveta v bandy (ruskom) hokeji. Ide o jeden z typov hokeja – ako napríklad florbal, hokej na tráve, hokejbal a pod. Bandy hokej sa hrá na ľadovej ploche s rozmermi ako futbalové ihrisko. Proti sebe nastupujú dve 11-členné družstvá (10 hráčov v poli a 1 brankár). Bandy hokej sa považuje za predchodcu ľadového hokeja v Európe.

V tomto športe dominujú Rusi a severské krajiny. Doposiaľ malo Rusko 24 titulov, Švédsko 11 a Fínsko 1 titul majstrov sveta. Táto trojica takmer nikoho nepustila na pódium víťazov, získala takmer všetky medaily. Okrem nich sa to podarilo iba Nórsku (1 strieborná a 1 bronzová) a Kazachstanu (6 bronzových medailí). Bandy niekoľkokrát prezentovali na zimných olympijských hrách – naposledy na Olympiáde v Soči.

Prvý oficiálny olympijský turnaj v bandy sa však bude konať až o rok – na Zimnej univerziáde 2017 a ten „naozajstný“ oficiálny olympijský turnaj sa uskutoční o 2 roky – na Zimnej Olympiáde v Číne 2018. Na tohtoročných majstrovstvách sveta debutovalo aj čínske družstvo, druhým nováčikom bolo práve mužstvo Česka, ktoré tvorili prevažne bývalí hráči obvyklého ľadového hokeja.

V tomto roku na majstrovstvách sveta nastali menšie zmeny. Predtým majstrovstvá sveta v kategórii B sa konali súbežne s MS A-kategórie alebo ešte pred nimi. Tento raz najprv odohralo „áčko“ a hneď za nim aj „béčko“. Zápasy sa hrali na dvoch štadiónov v Uľjanovsku (pod strechou a na otvorenom štadióne), na štadióne v susednom Dimitrovgrade a dokonca jeden zápas sa uskutočnil v malom mestečku Mullovka.

Majstrovstvá sveta v kategórie A, ktoré sa konali 1. – 7. februára, priniesli niekoľko veľmi zaujímavých stretnutí a prekvapení. „Áčko“ tiež rozdelili na dve skupiny – silnejšiu a slabšiu. Po skončení skupinového turnaja vo štvrťfinálových zápasoch sa stretli tímy z oboch skupín. V prvej skupine systémom „každý s každým“ odohrali zápasy Rusko, Švédsko, Kazachstan a Fínsko a v druhej podobným systémom hralo Nórsko, Bielorusko, USA a Lotyšsko.

Výsledky, skupina A: Švédsko – Fínsko 9:1, Rusko – Kazachstan 9:1, Švédsko – Kazachstan 11:4, Rusko – Fínsko 10:2, Kazachstan – Fínsko 5:4, Švédsko – Rusko 6:3. Menším prekvapením bola prehra Rusov so Švédmi: domáci „zaspali“ úvod stretnutia, o niekoľko minút prehrávali 0:5/!/ a už nedokázali vyrovnať, ale iba prikrášlili výsledok.

1  Švédsko 3 3 0 0 26—8 18 6
2  Rusko 3 2 0 1 22—9 13 4
3  Kazachstan 3 1 0 2 10—24 -14 2
4  Fínsko 3 0 0 3 7—24 -17 0

Výsledky, skupina B: USA – Lotyšsko 11:1, Bielorusko – Nórsko 7:5, Bielorusko – Lotyšsko 18:2, Nórsko – USA 7:0, Nórsko – Lotyšsko 18:2, Bielorusko – USA 7:6.

1  Bielorusko 3 3 0 0 32—13 19 6
2  Nórsko 3 2 0 1 30—9 21 4
3  USA 3 1 0 2 17—15 2 2
4  Lotyšsko 3 0 0 3 5—47 -42 0

Štvrťfinálové zápasy žiadne prekvapenia nepriniesli: favoriti si ľahko poradili s outsidermi. Kazachstan – Nórsko 11:3 /bola to trochu krutá prehra pre dostatočne kvalitné nórske mužstvo/, Rusko – USA 12:2, Fínsko – Bielorusko 17:3, Švédsko – Lotyšsko 28:3.

Ale v semifinále to predsa vybuchlo! Rusi síce si ľahko zdolali Kazachstan 16:6 v zápase, v ktorom si obrancovia vzali „dovolenku“, ale Fíni predviedli neuveriteľne bojovný a kvalitný  výkon proti Švédom a dokázali zvíťaziť nad silnejším súperom 3:2. Takže zo všeobecne očakávaného finále Rusko – Švédsko nebolo nič… Presne tak sa nekonalo ani tradičné stretnutie o 3. miesto: 4 roky za sebou Kazachstan zdolával Fínsko v bojoch o 3. miesto  a získaval bronz. Tento raz si Fíni hneď zabezpečili strieborné medaily…

V stretnutí o 3. miesto Kazachovia bojovali do polovice druhého polčasu, keď prehrávali iba 0:1, ale ubúdali im sily a skúsení Švédi využili všetky ich chybičky v obrane a zvíťazili 4:0. Vo finále Rusi nechceli zopakovať trpké skúsenosti Švédov a od prvých minút „červená mašina“ pracovala naplno. Už v 5. minúte Rusi viedli 2:0 a na prestávku obidva tímy odchádzali za stavu 5:0 v prospech Ruska. V druhom polčase obidva tímy veselo útočili, ale dokázali streliť iba po 1 góle. Rusko vyhralo 6:1 a už po 24. raz sa stalo majstrom sveta v bandy hokeji.

Turnaj B-kategórie sa konal 10. – 14. februára, zúčastnilo sa na ňom 10 mužstiev – taktiež v dvoch skupinách – silnejšej a slabšej. A-skupina: Nemecko, Maďarsko, Estónsko a  Holandsko, B-skupina: Japonsko, Ukrajina, Mongolsko, Česko, Čína a Somálsko. Samozrejme, zaujímalo nás predovšetkým vystúpenie našich susedov Čechov. Svoj prvý historický zápas na majstrovstvách sveta v bandy hokeji Česi odohrali 10. februára 2016 proti exotickému Somálsku, ktoré zdolali 17:0. Potom však to už nemali také ľahké…

Výsledky, A-skupina: Estónsko – Holandsko 6:2, Nemecko – Maďarsko 6:4, Maďarsko – Estónsko 3:2, Nemecko – Holandsko 6:3, Maďarsko – Holandsko 8:2, Nemecko – Estónsko 7:7.

1  Nemecko 3 3 0 0 17—7 +10 6
3  Maďarsko 3 2 0 1 15—10 +5 4
2  Holandsko 3 1 0 2 10—14 -4 2
4  Estónsko 3 0 0 0 2—13 -11 0

Výsledky, B-skupina: Japonsko – Mongolsko 4:0, Česko – Somálsko 17:0, Ukrajina – Japonsko 6:1, Mongolsko – Čína 7:1, Ukrajina – Česko 9:7, Česko – Čína 8:1, Ukrajina – Somálsko 8:0, Japonsko – Česko 5:4, Ukrajina – Čína 8:2, Mongolsko – Somálsko 9:1, Japonsko – Somálsko 10:0, Mongolsko – Česko 7:1, Japonsko – Čína 3:1, Mongolsko – Ukrajina 2:1, Čína – Somálsko 9:3.

1  Ukrajina 5 4 0 1 32—12 +20 8
2  Japonsko 5 4 0 1 23—11 +12 8
3  Mongolsko 5 4 0 1 25—8 +17 8
4  Česko 5 2 0 3 37—22 +15 4
5  Čína 5 1 0 4 14—29 -15 2
6  Somálsko 5 0 0 5 4—53 -49 0

Všetky štvrťfinálové stretnutia priniesli dramatické duely, ale predsa favoriti svoje zápasy vyhrali: Nemecko – Čína 10:5,  Maďarsko – Česko 7:3, Mongolsko – Holandsko 4:0, Ukrajina – Japonsko 2:2, na trestné strieľania vyhrala Ukrajina 2:1.

Ďalej Česko, Čína a Somálsko odohrali turnaj o konečné umiestnenie na 7. – 9. mieste, o 5. – 6. miesto zabojovali Japonsko a Holandsko a víťazi štvrťfinálových zápasov sa stretli v semifinálových dueloch.

Česi zdolali exotické družstvo Somálska 16:0 a patrične to oslávili po zápase /viď video/. Potom Číňania tiež ľahko rozdrvili Somálsko 14:1, dobre sa rozcvičili s exotickým „ansámblom“ a potom v „súpermalom finále“ dlho boli Čechom vyrovnaným súperom. Prvý polčas sa skončil remízou 2:2, ale potom Česi spustili skutočný uragán na čínsku bránu, v priebehu 17 minút dali 4 góly, vyhrali 6:2 a obsadili 7. miesto.

V boji o 5. miesto Japonsko sa potrápilo s Holandskom, iba remizovalo v prvom polčase /1:1/, ale v druhom to predsa dotiahlo do víťazného konca 3:2.

Semifinálové boje boli mimoriadne vyrovnané. Najprv Maďarsko až v záverečných sekundách strhlo víťazstvo na svoju stranu v zápase s Mongolskom 5:4 a potom Nemecko   zdolalo Ukrajinu až po penaltovom súboji. Po dvoch polčasoch na tabuli svietilo skóre 5:5 a nič sa nezmenilo ani po predlžení. Trestné strieľania útočníci premieňali ako na bežiacom páse: strelili 5 gólov v prvých 5 pokusoch, ale v samotnom závere nemecký brankár predsa loptičku chytil. Nemci zvíťazili na trestné strieľania 3:2, celkovo 6:5 a ako aj Maďari postúpili do nedeľňajšieho finále v kategórie B.

V stretnutí o 3. miesto Ukrajina „zopakovala“ priebeh semifinálového zápasu s Nemeckom: ešte 5 minút pred koncom druhého polčasu Ukrajinci prehrávali s Mongolskom 3:5, avšak dokázali vyrovnať na 5:5 a zasa sa predlžovalo. Predlženie však dlho netrvalo: rozbehnutí Ukrajinci hneď dali aj šiesty gól, vyhrali 6:5 a obsadili 3. miesto.

Vo finále sa stretlo Maďarsko a Nemecko. Aj tento zápas bol mimoriadne dramatický a napätie pretrvávalo do poslednej sekundy. Prvý polčas vyhrali Maďari 3:2, avšak 20 minút pred koncom 2. polčasu Nemci skóre otočili na 4:5. Napriek enormnej snahe maďarského mužstva vyrovnať a zariadiť tak predĺženie našim južným susedom sa nepodarilo. Nemecko vyhralo B-kategóriu a o rok sa predstaví v A-kategórii. Opačnú cestu vykoná Lotyšsko, ktoré v A-kategórii obsadilo poslednú, 8. priečku.

Onedlho by sa na majstrovstvách sveta mali objaviť aj ďalších 5 mužstiev: Arménsko, Dánsko, Austrália, Poľsko a Švajčiarsko, ktoré po zorganizovaní európskeho turnaja v r. 2014 sformovalo národné mužstvo v bandy hokeji.

Eugen Rusnák

Videá si môžete pozrieť tu:

Absolútna perlička! Stretnutie našich českých bratov s najexotickejším súperom: zápas Česko – Somálsko, 13. februára 2015, celý záznam. Odporúčam pozrite si, ako sa tešili Česi po zápase a ako sa fotili spolu s exotickými súpermi:

Finále Rusko – Fínsko, celý záznam:

Finále Rusko – Fínsko, štvrťhodinový skrátený záznam:

Finále Rusko – Fínsko, góly:

Semifinále Rusko – Kazachstan, góly:

Semifinále Fínsko – Švédsko, góly:

14:47

Traja ľudia prišli o život po nehode autobusu, ktorý sa v Petrohrade zrútil z mosta do rieky Mojka. Šesť ďalších osôb hospitalizovali so zraneniami.

14:46

Protest proti Európskej zelenej dohode sa konal v piatok v poľskej metropole Varšava. Zúčastnili sa na ňom stovky poľských poľnohospodárov a odborárov, ako aj bývalý premiér Jaroslaw Kaczynski a predstavitelia jeho strany Právo a Spravodlivosť (PiS).

Poľsko protest farmári klimatická politika
Poľskí farmári a ďalší demonštranti sa zhromaždili v centre Varšavy, aby protestovali proti klimatickej politike Európskej únie a proeurópskej vláde Poľska, v piatok 10. mája 2024.
14:45

Úradujúci chorvátsky premiér Andrej Plenkovič bol v piatok prezidentom Zoranom Milanovičom oficiálne poverený vedením novej vlády, na čele ktorej by tak mal byť už tretie funkčné obdobie.

14:44

Ruské sily spustili v piatok ráno pozemnú ofenzívu na severovýchode Ukrajiny v Charkovskej oblasti a pri meste Vovčansk postúpili približne o jeden kilometer. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a Reuters odvolávajúcich sa na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostredia ukrajinskej armády.

14:43

Systém zvukovej komunikácie vorvaňov je sofistikovanejší, než vedci doteraz predpokladali – obsahuje komplexnú vnútornú štruktúru hojne popretkávanú “zvukovou abecedou”. Vedci okrem toho identifikovali aj aspekty pripomínajúce komunikačné systémy iných živočíchov vrátane ľudského jazyka, uvádza nová štúdia.

14:42

Filipínsky poradca pre národnú bezpečnosť Eduardo Aňo v piatok navrhol vyhostenie čínskych diplomatov z krajiny za údajné odpočúvanie konverzácie filipínskeho admirála v čase eskalácie sporu v Juhočínskom mori.

14:40

Viac než 100.000 ľudí utieklo za uplynulých päť dní z mesta Rafah na juhu Pásma Gazy, ktorému hrozí rozsiahla izraelská vojenská ofenzíva, uviedol v piatok Detský fond OSN (UNICEF).

14:38

Agentúra pre námorné obchodné operácie Spojeného kráľovstva (UKMTO) v piatok uviedla, že obdržala správu o neúspešnom pokuse o únos lode približne 360 km východne od jemenského prístavného mesta Aden.

12:43

Stavba diaľničného úseku pri Ružomberku v súčasnosti postupuje veľmi rýchlo. Všetky náročné úseky a problémy sú vyriešené. Zhodnotil to minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD).

Vo finálnom štádiu výstavby je podľa ministra aj tunel Čebrať. Ráž opätovne potvrdil, že obchvat plánujú odovzdať do užívania motoristom v roku 2025.

12:42

Vojna na Ukrajine, ale aj efekty uťahovania menových podmienok na viacerých významných exportných trhoch slovenských priemyselníkov by mali stále nahlodávať kondíciu viacerých odvetví slovenského priemyslu.

Výhľad priemyslu SR na nadchádzajúce mesiace teda naďalej nie je optimistický. Uviedol to analytik UniCredit Bank Czech Ľubomír Koršňák v komentári k údajom o marcovej priemyselnej produkcii, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

ŠÚ SR v piatok informoval, že priemyselná produkcia SR v marci 2024 medziročne poklesla o 6,9 %.

12:41

Počet štátnych úradníkov narástol v minulom roku o 567 miest. Mzdové výdavky na nich predstavujú 750 miliónov eur. Upozornil na to v piatok poslanec Národnej rady (NR) SR za SaS Vladimír Ledecký na tlačovej konferencii. Poslanec NR SR za SaS Marián Viskupič sa zas obáva, že prijaté výdavkové limity budú len sľubom.