Voľby do Európskeho parlamentu v znamení politických posunov

Voľby do Európskeho parlamentu v znamení politických posunov

Bratislava 26. mája (HSP)

 

Pri Novej väčšine a jej europoslankyni Jane Žitňanskej sa musíme chvíľu zastaviť

Skôr než začneme hodnotiť voľby do Európskeho parlamentu, musíme si uvedomiť zopár technických detailov. Tak predovšetkým, 13 % účasť značne skresľuje akékoľvek hodnotenia, pretože štandardná účasť vo voľbách, v ktorých o niečo ide, je zväčša značne nad 50 %. To samozrejme neznamená, že aj z volieb s 13 % účasťou nemožno vyčítať isté trendy, rozhodne sa však nedajú mechanicky prekresliť do tých, ktoré očakávame v parlamentných voľbách v roku 2016.

Reklama

Poďme teda k trendom, ktoré sú jasné a potvrdené vo viacerých volebných súbojoch. Zisk Smeru vo výške 24 % je jednoznačný neúspech. Neznamená to ale, že toľko isto by dostal aj v parlamentných voľbách, svedčí to však o dvoch trendoch. Smer je už za svojím zenitom a v prieskumoch je skôr nadhodnocovaný. Do istej miery je to aj logické. Únava z vládnutia – na bedrách tejto vlády je celá politická zodpovednosť za všetko, čo sa udeje a navyše je táto strana dnes a denne vystavovaná nevyberavým útokom takmer všetkých médií.

Takže pokles jej preferencií je pochopiteľný, otázne je, ako sa vedenie strany k tejto situácii postaví. Najlogickejšia cesta bude asi postupne zvyšovať svoj koaličný potenciál, keďže po roku 2016 sotva bude môcť strana vládnuť sama.

Reklama

Kým nad výsledkom Smeru môžeme siahodlho mudrovať, výsledok KDH sa dá interpretovať veľmi jednoducho. Jeho 13 % je logickým dôsledkom, resp. kombináciou extrémne nízkej účasti, ako aj skalného voličského jadra. Ak máte skalných voličov, ktorí prídu voliť za (takmer) akýchkoľvek podmienok a vaša konkurencia takých nemá, pri nízkej volebnej účasti vám to urobí výsledok takmer dvojnásobne vyšší, než je skutočná sila strany, rozumej pri normálnej, teda volebnej účasti nad päťdesiat percent. Preto netreba z tohto úspechu nič zásadné vyvodzovať. KDH má a bude mať v štandardných voľbách svojich 8 % istých – nič menej a nič viac.

SDKÚ potvrdila status skôr malej strany s baštou v Bratislave. Výsledky v tomto meste prekvapili len v tom, že voľby v nich nakoniec napriek tomu vyhral Smer so ziskom 19 %. Asi duo Maroš Šefčovič a Monika Beňová dokáže osloviť aj nemalú časť liberálnych mestských voličov. Vráťme sa však k SDKÚ. Prekvapilo, že súčasný podpredseda strany Ivan Štefanec napriek silnej kampani, ktorá mu bola šitá na telo, nemal na starého harcovníka Eduard Kukana, ktorý je starý nielen vekom (75 rokov), ale aj pôsobením v politike (od roku 1998).

V prípade OĽaNO sa ukázalo, že na to, aby sa niekto stal europoslancom, nestačí byť bratrancom pána predsedu Igora Matoviča – Jozef Viskupič pohorel, ale kandidát musí byť známy aj ako jasný reprezentant istej agendy. Ukázalo sa, že OľaNO má predovšetkým konzervatívnych voličov a oslovilo ich to, čo reprezentuje poslanec Branislav Škripek. Mimochodom aj do NR SR sa prekrúžkoval z absolútne nezvoliteľného 64 miesta.

Pri Novej väčšine a jej europoslankyni Jane Žitňanskej sa musíme chvíľu zastaviť. Predovšetkým Nova väčšina svojím „úspechom“ rozhodne nedokázala svoju životaschopnosť. Tá by sa preukázala v priamej konfrontácii s Procházkovou Sieťou, ktorá, nekandidovala, takže pohltenie jej elektorátu sa nekonalo. Ukázalo sa však, že spájať kovaných liberálov (Jozef Kollár, Juraj Droba) s konzervatívcami ( František Mikloško, Ondrej Dostál) nebolo dvakrát šťastné. Nakoniec vyhrala sympatická a ideologicky nie výrazne vyhranená Jana Žitňanská, ktorá najmenej vadila a asi aj najviac ľuďom konkrétne pomohla.

Na a už sa pomaly dostávame k budúcemu exotovi slovenskej proveniencie Richardovi Sulíkovi. Ak si skutočne uplatní mandát v Európskom parlamente, asi si „porieši“ svoju osobnú situáciu, ale bude to koniec SaS.

Reklama

Každému je jasné, že strana sa efektívne nedá riadiť z Brusselu a prenechať vedenie strany Martinovi Poliačikovi či Lucii Nicholsonovej znamená, že strana skôr či neskôr skončí. Samozrejme, ak by Sulík do Brusselu naozaj išiel, európsky troublemaker v pléne i kuloároch narobí nejaký ten vietor. Keďže však asi nebude ukotvený v nejakej vplyvnej frakcii, bude skôr politickým exotom než politikom s reálnym vplyvom.

Maďarské strany môžeme zobrať jedným vrzom. Dominanciu SMK nad Mostom – Híd spôsobil jediný faktor – skalní voliči. Je to veľmi podobné ako v prípade KDH. Most – Híd má pri štandardnej volebnej účasti určite viac voličov – vo voľbách s účasťou len tých najskalnejších zo skalných sú výsledky jednoducho skreslené. Bohužiaľ, tejto skutočnosti sa veľmi neteším. Predstava, že Slovenskú republiku v Európskom parlamente reprezentuje práve Pál Csáky, nie je veľmi povznášajúca. Troška prekvapujúce je, že stranícka dvojka Mostu – Híd, Zsolt Simon prepadol. Zrejme rovnako frustrovaný z výsledku je aj Béla Bugár, ktorý dúfal, že sa svojho straníckeho troublemakera takto elegantne zbaví.

Posledné, k čomu by sme sa mali vyjadriť, je prepad národných strán. Ich výsledok je o to smutnejší, že uspeli hneď dve maďarské strany. Na druhej strane si musíme uvedomiť, že kandidovali tri národné strany – Dankova, Slotova a Belousovovej s volebných lídrom Sergejom Chelemendikom.

Aritmetický súčet týchto subjektov bol jasne nad 5 %, čo znamená, že voličský potenciál by tu bol a samozrejme aj vyššia volebná účasť skôr favorizuje Dankovu SNS. Výsledky volieb však jasne hovoria, že „národné“ strany majú problém. Skoro by sa až chcelo povedať, že nastal ten pravý čas, aby si vstúpili do svedomia – to by však Slota, ale aj Belousovová museli niečím takým disponovať. Som totiž presvedčený, že o svojej nulovej šanci uspieť veľmi dobre vedeli. Ich motivácia bolo jediná – poškodiť svojho bývalého kolegu. A to akiste nie je správna cesta.

Roman Michelko

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:07

Egypt vyzval Irán a Izrael, aby zachovali zdržanlivosť a vyhli sa tomu, že Blízky východ vtiahnu do konfliktu.

11:57

Medziročný rast hrubého domáceho produktu (HDP) za rok 2023 dosiahol po revízii úroveň 1,6 % v stálych cenách. Pôvodne bol začiatkom marca zverejnený nižší rast HDP na úrovni 1,1 %. Podobne bol rast ekonomiky po aktuálnej revízii mierne vyšší aj v roku 2022, a to na úrovni 1,9 %, keď posledný zverejnený údaj bol 1,8 %. Vývoj ekonomiky za roky 2020 a 2021 zostal nezmenený. V piatok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

11:51

Výrobné ceny v Nemecku v marci 2024 opäť klesli, už deviaty mesiac v rade, ale najmenej od júla minulého roka. Prispeli k tomu najmä nižšie ceny energií.

11:35

Na deväť sa zvýšil počet obetí nočného útoku ruskej armády na Dnepropetrovskú oblasť na juhu Ukrajiny. Medzi mŕtvymi sú tri deti a zranenia utrpelo viac než 10 osôb. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo vnútra.

11:27

Spoločnosť Apple na žiadosť Pekingu odstránila z čínskeho App Store aplikácie Threads, WhatsApp, Telegram a Signal, informuje agentúra Bloomberg.

Čínske úrady to požadovali “z dôvodov národnej bezpečnosti”.

Predtým boli tieto služby v Číne dostupné len cez VPN, ale stále sa tešili popularite.

Minulý rok Peking zaviazal vývojárov aplikácií, aby sa do konca marca 2024 podrobili vládnej registrácii, inak prestanú fungovať.

11:14

Poľské úrady zadržali dvoch podozrivých z útoku na ruského opozičného politika Leonida Volkova, ku ktorému prišlo v marci v litovskom Vilniuse. Oznámil to v piatok litovský prezident Gitanas Nauséda.

11:05

Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani vyzval na “úplnú deeskaláciu” situácie po správach amerických médií, že Izrael zaútočil na Irán. Dodal, že partneri zo skupiny G7 budú o situácii diskutovať počas rokovaní na Capri.

Druhý deň rokovania ministrov zahraničných vecí skupiny G7 na talianskom ostrove Capri
Na snímke taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani
10:53

Jeden člen posádky ruského bombardéra Tu-22M3, ktorý sa zrútil v piatok na juhozápade Ruska, zahynul. Oznámil to gubernátor Stavropoľského kraja Vladimir Vladimirov.

10:47

Čína po hlásených piatkových útokoch na Irán nesúhlasí s konaním, ktoré vedie k stupňovaniu napätia. Omán útoky na Irán odsudzuje.

10:35

Iránske médiá v piatok popreli tvrdenia o napadnutí krajiny zo zahraničia. Reagujú tak na správy amerických médií o izraelskom nočnom útoku na Irán.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali