Vojenské aspekty postoja Ruska v Arktíde

Vojenské aspekty postoja Ruska v Arktíde

Moskva 1. oktobra 2022 (HSP/moderndiplomacy/Foto:Pixabay)

 

Uprostred prehlbujúcej sa viacrozmernej krízy v súčasných medzinárodných vzťahoch je čoraz dôležitejšie zabezpečiť prežitie štátu. Tú možno chápať ako odolnosť národného hospodárstva v podmienkach dlhodobej nestability svetových trhov, obmedzených obchodno-ekonomických a investičných možností, nekalej konkurencie a dopravnej blokády. Okrem toho musí byť národný politický systém schopný zabezpečiť normálny priebeh spoločenských aktivít, ako aj ochranu životne dôležitých záujmov pred širokou škálou výziev a hrozieb. Arktída predstavuje tretinu celého územia Ruska a podľa ruského prezidenta Vladimira Putina budú v nasledujúcich desaťročiach k Rusku pripojené nové arktické a severné územia. O tejto problematike píše podrobne Modern Diplomacy

antarktída
Ilustračné foto

Expanzia v Arktíde

Skutočnosť, že arktické a subarktické regióny už teraz vytvárajú najmenej 10 % HDP a približne 20 % ruského vývozu, pričom v absolútnych ukazovateľoch majú značný potenciál ďalšieho rastu, by sa mohla použiť ako referenčný údaj zdôrazňujúci význam “arktickej tretiny” Ruska. V súčasnosti sa v arktickom pásme ťaží 17 % všetkej ruskej ropy, 80 % zemného plynu a približne tretina rýb. Kontinentálny šelf sa oprávnene považuje za strategickú zásobu preskúmaných nerastných surovín, ktorá má zabezpečiť stovky rokov obozretnej spotreby. Severná morská cesta (NSR) je pri všetkých zložitostiach a sporných bodoch jej fungovania skutočne funkčnou námornou cestou na prepravu komodít. V roku 2021 sa touto tepnou prepravilo rekordných 33,5 milióna ton nákladu, pričom tretinu prepraveného nákladu tvoril skvapalnený zemný plyn (LNG) a plynový koncentrát. Do roku 2024 môže objem prepravy dosiahnuť 80 miliónov ton a do roku 2030 až 110 miliónov ton, a to najmä vďaka ropným projektom a prudko sa rozvíjajúcim pobrežným plavbám.

Reklama

Z vojenského hľadiska je prítomnosť Ruska v Arktíde podmienená fyzickým rozmiestnením strategických jadrových síl v tomto regióne spolu so strategickými nejadrovými kapacitami na zabránenie individuálnej alebo kolektívnej agresii iných krajín. Dôležitosť tejto oblasti dokazuje skutočnosť, že vedenie krajiny zvýšilo postavenie Severnej flotily tým, že ju premenilo na vojenský okruh. Jednotné strategické veliteľstvo Severnej flotily (USC) je povolané na zabezpečenie integrovanej bezpečnosti Ruska – jednotné riadenie všetkých síl a prostriedkov na rozsiahlom území od Murmanska po Anadyr. Súčasťou USC sú vzdušné sily a armáda protivzdušnej obrany, ako aj špeciálna arktická brigáda (plán počíta s vytvorením najmenej dvoch takýchto brigád). Kľúčové základne arktických síl – Polárna hviezda na Wrangelovom ostrove, Arktický trojlístok na Zemi Františka Jozefa a Severný trojlístok na Novosibírskych ostrovoch – podporujú prítomnosť bojových jednotiek v celej oblasti.

 

Reklama
Čo je v Arktíde najdôležitejšie?

Slovné spojenie “zaistenie integrovanej bezpečnosti od Murmanska po Anadyr” naznačuje pomerne dlhý zoznam možných položiek. Podľa Stratégie rozvoja ruskej arktickej zóny a zaistenia národnej bezpečnosti do roku 2035 patrí medzi kľúčové priority nepretržité zásobovanie strategickými komoditami, ako aj plynulé fungovanie dopravných trás Archangeľsk – európska časť Ruska a Anadyr – Kamčatka – Sachalin – Vladivostok.

K ekonomickým rozmerom možno zatiaľ pridať niekoľko vojenských perspektív. Moskva sa nepochybne snaží zabrániť spornému využívaniu NSR a ruskej arktickej zóny prijatím opatrení proti prístupu a odmietnutiu prístupu do oblasti. Kľúčové pre ruské vedenie je zachovanie strategického úderného potenciálu v podobe raketonosných ponoriek a letectva dlhého doletu so zaručeným použitím v prípade potreby za každých okolností.  Rozvoj ponorkovej, leteckej a protiraketovej obrany v Arktíde sa tiež vníma ako mimoriadne dôležitý pri posilňovaní národného obranného potenciálu. Z toho vyplýva, že Severná flotila musí byť schopná pomáhať Baltskej flotile na východnom krídle NATO a zároveň spolupracovať s Tichomorskou flotilou v prípade, že by akákoľvek hrozba pochádzala z Ázie a Tichomoria.

 

Priama a výslovná hrozba

Hrozby a nebezpečenstvá, ktorým Rusko čelí v Arktíde, možno rozdeliť na tie, ktoré už existujú a v plnej miere sa prejavujú už dnes, ako aj na tie, ktoré môžu situáciu v budúcnosti výrazne zhoršiť. Ak sa však súčasné problémy budú ignorovať, a nie riešiť, situácia sa nevyhnutne zhorší, čo spochybní účinnú ochranu národných záujmov v Arktíde.

Vstup Fínska a Švédska do NATO zjavne ohrozuje záujmy Ruska v Arktíde, keďže Aliancia môže jedného dňa rozmiestniť na ich území vojenské prostriedky vrátane úderných kapacít. Rastúci potenciál konfliktu v Arktíde v dôsledku predvídateľne vyššej intenzity leteckých a námorných operácií vedených USA, Spojeným kráľovstvom a ďalšími členskými štátmi NATO núti Rusko neustále zvyšovať bojovú silu svojich ozbrojených síl v tomto regióne. Posilňovanie vojenskej zložky bezpečnosti je spojené s vysokými nákladmi, ale Rusko zjavne nie je pripravené obetovať svoje obchodné a infraštruktúrne projekty.

Reklama

 

Špeciálne ciele

Ruské vedenie si stanovilo niekoľko hlavných priorít na posilnenie svojho vplyvu v Arktíde. Napríklad je potrebné dôsledné úsilie o vymedzenie vonkajšieho obvodu kontinentálneho šelfu, ktorý by uznalo medzinárodné spoločenstvo; vzhľadom na súčasnú konfrontáciu s kolektívnym Západom sa to však v blízkej budúcnosti sotva podarí.

Aby sa predišlo oslabeniu pozície Ruska, je životne dôležité rozvíjať infraštruktúru nasadenia, zabezpečiť operačnú pripravenosť území, vybaviť ruské ozbrojené sily špeciálnou výzbrojou a technikou prispôsobenou Arktíde a nasadiť niektoré topánky na zemi (napr. na súostroví Špicbergy). Okrem boja proti vojenským hrozbám je mimoriadne dôležitá aj prevencia extrémistických a teroristických aktivít, ako aj monitorovanie mimoriadnych udalostí.

Medzi konkrétne opatrenia prijaté na dosiahnutie stanovených cieľov patrí integrovaný rozvoj infraštruktúry námorných prístavov a plavebných trás vo vodách NSR, konkrétne v Barentsovom, Bielom a Pečorskom mori, zriadenie veliteľstva námorných operácií na riadenie plavby, ako aj udržiavanie vojenských prostriedkov v šiestich oblastiach Arktídy. Efektívnosť hospodárskeho využitia NSR a uľahčenie činnosti ruských ozbrojených síl sa údajne zabezpečí výstavbou záchranných, hydrografických, pilotných a nákladných lodí (vrátane lodí na plynový pohon), ako aj jadrových ľadoborcov ako Arktika a Leader. Na uspokojenie vojenských a civilných potrieb v oblasti komunikácie, autentifikácie a hydrometeorológie sa vytvára vysoko eliptický vesmírny systém a podmorská optická linka.

 

Reklama
Rovnica s mnohými neznámymi

Presadzovanie ruských záujmov v Arktíde je spojené s určitými ťažkosťami, ktoré súvisia najmä s viacerými scenármi a neistotou, pokiaľ ide o plány, chúťky a aktivity iných štátov.

Nie všetky iniciatívy sú plne realizovateľné alebo ich realizácia môže trvať príliš dlho. Napríklad prístav Archangeľsk sa javí ako najdôležitejší “bod rastu” nielen pre ruskú Arktídu, ale aj pre medzinárodnú spoluprácu. Jeho hlboká a kvalitná modernizácia však bude závisieť od hlbšieho zapojenia zahraničných zainteresovaných strán a partnerov. Je však veľmi nepravdepodobné, že by Arktická rada, Barentsova rada a Partnerstvo Severnej dimenzie v krátkodobom výhľade obnovili svoju bežnú činnosť, a preto by Rusko malo presadzovať významnú časť svojich myšlienok bilaterálne, ako aj v rámci ŠOS a BRICS.

Nemožno vylúčiť ani zintenzívnenie hraničných sporov Ruska s Kanadou a Dánskom o Lomonosovov chrbát, s Nórskom v Barentsovom mori (napriek zmluve podpísanej v roku 2010) a so Spojenými štátmi o vymedzenie morského dna v blízkosti Aljašky. Vo všeobecnosti je vytváranie ohnísk napätia po celom obvode ruských hraníc v súlade so vzorcami správania NATO, takže treba očakávať pokusy členských štátov NATO čiastočne brániť Rusku v prístupe k arktickému potenciálu.

 

Snehový drak

Postavenie niektorých štátov, ktoré majú rozsiahle záujmy v Arktíde, ale nemajú priamy prístup do tejto oblasti, zostáva veľkou neznámou. Napríklad Čína vyjadrila ochotu pridať sa k “veľkým arktickým mocnostiam” a vyhlásila Arktídu za sféru svojich národných záujmov. V roku 2018 bola zverejnená Biela kniha o arktickej politike, ktorej kľúčovým strategickým bodom je vytvorenie “ľadovej hodvábnej cesty”. V 14. päťročnom pláne rozvoja Číny sa tiež zdôrazňuje potenciál Arktídy.

Peking sotva má v úmysle robiť si nároky na arktický pás, ale čínska interpretácia využitia dopravného a surovinového potenciálu sa trochu líši od toho, ako ho vidí Rusko. Čína najmä nevylučuje nezávislé hospodárske aktivity mimo výhradnej hospodárskej zóny a má tendenciu považovať arktické zemepisné šírky za oblasť, na ktorú sa vzťahuje Dohovor OSN o morskom práve. Číňania tiež vykonávajú dôkladný prieskum ľadu a morského dna, zvyšujú pokrytie arktického priestoru navigačným satelitným systémom BeiDou a zatiaľ sa nevzdali spoločných výskumných, komunikačných a hospodárskych projektov s európskymi partnermi.

Peking sa zároveň usiluje o rozvoj spolupráce s Ruskom v Arktíde vrátane účasti na veľkých projektoch v oblasti zdrojov a dopravy, ako je ťažba, spracovanie a preprava uhlia, kovov, ropy a plynu, ako aj výstavba hlbokovodného námorného prístavu Archangeľsk. Čínska strana má tiež záujem získať prístup k rybolovu morských plodov v Arktíde.

Zdá sa, že absencia rivality a nezhody medzi ruským a čínskym vedením v Arktíde je kľúčovým bodom, ktorý spája tieto dva národy. Celkovo nič v doktrinálnych dokumentoch Pekingu o arktickej politike nie je v priamom rozpore so záujmami Moskvy. Zatiaľ bude potrebná starostlivá koordinácia plánov a krokov, aby sa predišlo nejednoznačnosti, rozptýleniu síl a aby sa pozornosť sústredila na princíp vzájomnej výhodnosti.

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 21:05

Ceny ropy klesli takmer o dolár, keďže trhy dúfajú, že nové kolo rokovaní o prímerí v Pásme Gazy zabráni rozšíreniu konfliktu do ďalších oblastí regiónu. Okrem toho najnovšie údaje o vývoji inflácie v USA utlmili očakávania skorého zníženia úrokových sadzieb, čo signalizuje, že dopyt po rope sa v najbližšom období výraznejšie nezvýši.

Včera 19:40

Španielsky tenista Rafael Nadal postúpil do osemfinále na antukovom turnaji ATP Masters 1000 v Madride. Rekordný päťnásobný víťaz podujatia zdolal v 3. kole Pedra Cachina z Argentíny v troch setoch 6:1, 6:7 (5) a 6:3. Jeho ďalší súper bude Čech Jiří Lehečka.

Včera 19:00

Na jednom z nórskych ostrovov zistili prvý prípad uhynutia mroža na vtáčiu chrípku. Uhynutého mroža objavili už vlani na ostrove Hopen v súostroví Svalbard (Špicbergy). Testy, ktoré vykonalo nemecké laboratórium, teraz odhalili prítomnosť vtáčej chrípky.

Nedalo sa pritom určiť, či ide o kmeň H5N1 alebo H5N8, keďže testovaná vzorka bola príliš malá. “Je to prvýkrát, čo bola vtáčia chrípka zaznamenaná u mroža,” dodal Lydersen.

Včera 18:30

Tisíce ľudí sa v pondelok večer zišli v centre Tbilisi na zhromaždení organizovanom vládnucou stranou Gruzínsky sen. Podľa agentúry AFP išlo zrejme o reakciu na pochod za Európu, ktorý sa za účasti asi tisíce ľudí konal v Tbilisi v nedeľu večer. Akcia z nedele večera bola súčasťou protivládnych protestov proti kontroverznému návrhu zákona o zahraničnom vplyve.

Včera 18:30

Francúzsky herec Gérard Depardieu sa bude v októbri pred súdom zodpovedať za sexuálne obťažovanie dvoch žien. Podľa agentúry AFP o tom v pondelok informovala prokuratúra v Paríži. Známy filmový a televízny herec sa v pondelok podrobil niekoľko hodín trvajúcemu výsluchu na jednom z parížskych policajných komisariátov, kde mu následne odovzdali predvolanie pred trestný súd.

Včera 18:08

Africké a blízkovýchodné krajiny sťahujú zlaté rezervy zo Spojených štátov, čím oslabujú dolár.

Africké a blízkovýchodné krajiny začali v posledných mesiacoch repatriovať svoje zlaté rezervy zo Spojených štátov v dôsledku rastúcich obáv o stabilitu americkej ekonomiky. Ide o Nigériu, Južnú Afriku, Ghanu, Senegal, Kamerun, Alžírsko, Egypt a Saudskú Arábiu.

“Tento trend znamená významnú zmenu v globálnej hospodárskej dynamike a podčiarkuje rastúcu skepsu krajín voči tradičnému statusu bezpečného prístavu amerického dolára a amerických finančných inštitúcií,” píše Houston Post.

Tento krok zároveň znamená globálnu vzburu proti Amerike a jej dominancii, zdôrazňuje publikácia.

Včera 17:21

Mjanmarsko zaznamenalo svoju vôbec najvyššiu teplotu v mesiaci apríl od začiatku meraní pred 56 rokmi. V meste Čauk v regióne Magve v strede krajiny v nedeľu namerali rekordných 48,2 stupňa Celzia. V pondelok o tom informovali tamojšie úrady. Správu priniesla agentúra AFP.

Vlani zaznamenali klimatológovia rekordne vysoké teploty v celosvetovom meradle. Svetová meteorologická organizácia (WMO) uviedla, že Ázia sa otepľuje mimoriadne rýchlym tempom oproti svetovému priemeru.

Včera 17:01

Turecko oznámilo svojim spojencom v Severoatlantickej aliancii (NATO), že podporí dosluhujúceho holandského premiéra Marka Rutteho v jeho kandidatúre na funkciu generálneho tajomníka NATO. V pondelok to podľa agentúry AP uviedol nemenovaný turecký predstaviteľ.

K tomuto rozhodnutiu Ankary došlo tri dni po Rutteho návšteve v Turecku, kde sa snažil získať podporu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pre svoju kandidatúru.

Včera 16:47

Fínsky výrobca pneumatík Nokian Tyres vykázal za 1. štvrťrok výraznejšiu než predpokladanú prevádzkovú stratu. Spoločnosť, ktorá stále dopláca na odchod z Ruska, uviedla, že ďalšie problémy jej spôsobili útoky na lode v Červenom mori a štrajky na domácom trhu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Včera 16:30

Súd v Aténach v pondelok uznal šesť z 21 obžalovaných v kauze lesného požiaru v gréckom prímorskom letovisku Mati v kraji Atika za vinných z neúmyselného zabitia a nedbanlivosti. K požiaru došlo v roku 2018 a vyžiadal si 104 mŕtvych.

Ako informovala agentúra AFP, politických predstaviteľov, ktorí boli medzi obžalovanými, súd v Aténach zbavil obvinenia, čo vyvolalo hnev pozostalých prítomných na vynesení rozsudku.

Greece Wildfire Trial požiar v meste Mati v Grécku
Na snímke z 23. júla 2018 horiace budovy v meste Mati, východne od Atén
Včera 16:28

Humanitárna organizácia World Central Kitchen (WCK) obnovuje od pondelka svoju činnosť v Pásme Gazy. Robí tak približne mesiac po tom, čo sedem jej pracovníkov zahynulo pri izraelskom nálete v Pásme Gazy. Informovala agentúra Reuters.

Pred pozastavením svojej činnosť WCK prerozdelila v Pásme Gazy od vypuknutia vojny v októbri vyše 43 miliónov porcií jedál.

Včera 16:23

Vydávanie štátnych dlhopisov, ktoré by si mohli kúpiť priamo občania, by predstavovalo vyšší výnos a menšie riziko v porovnaní s firemnými dlhopismi. Na druhej strane ide len o krátkodobú možnosť ušetriť, pričom konečná úspora pre štát nemusí byť príliš výrazná. Informoval o tom v pondelok analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Štát si podľa neho vydaním takýchto dlhopisov dokáže znížiť riziko expozície, z pohľadu rozšírenia množstva individuálnych investorov.

Včera 16:13

Od tohto roka už nebude 13. dôchodok sociálnou dávkou a stane sa novou dôchodkovou dávkou. Vyplácať ho bude rovnako ako ostatné dôchodky Sociálna poisťovňa (SP). Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Informoval o tom v pondelok jej hovorca Martin Strižinec.

Včera 14:55

Medziročná miera inflácie v Nemecku zostala v apríli 2024 na marcovej úrovni 2,2 %. Ukázali to v pondelok predbežné údaje spolkového štatistického úradu Destatis. Informovala agentúra Bloomberg.

Podľa Destatistu je miera inflácie v najväčšej európskej ekonomike najmenšia od mája 2021.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci pri prehliadke hradu so sprievodkyňou v úlohe Žofie Bosniakovej počas podujatia So Žofiou na hrade v priestoroch hradu Strečno

Autor: FOTO TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marian Kotleba

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali