Výsledky v ďalších krajinách: Víťazmi volieb v Belgicku sú flámski separatisti, v Grécku radikáli

Brusel 26. mája (TASR/HSP)

 

Účasť prekvapila najmä vo Francúzsku, kde organizátori odhadujú konečnú účasť medzi 41,5 percenta až 44 percent

Účasť francúzskych voličov v dnešných voľbách do Európskeho parlamentu mierne stúpla v porovnaní s predchádzajúcim hlasovaním v roku 2009. Ukázali to údaje, ktoré zverejnilo francúzske ministerstvo vnútra. Informácie priniesla tlačová agentúra DPA.

Do konca volieb ostávali tri hodiny a svoje hlasy už odovzdalo 35,07 percenta voličov – to je nárast oproti 33,18 percenta za rovnaký čas vo voľbách roku 2009. Organizátori volieb odhadli, že konečná účasť bude medzi 41,5 percenta až 44 percent, čo je zvýšenie oproti rekordne nízkej účasti 40,6 percenta v roku 2009.

Francúzsky krajne pravicový Národný front dnes podľa odhadov zvíťazil vo Francúzsku vo voľbách do Európskeho parlamentu a získal 25 percent hlasov. Exit polly tiež ukázali, že vládnuci socialisti prezidenta Francoisa Hollanda klesli na tretie miesto, až za stredopravý konzervatívny Zväz za ľudové hnutie (UMP). Ak sa výsledok Národného frontu (NF) potvrdí, bude to prvýkrát, čo protiprisťahovalecká strana zameraná aj proti Európskej únii zvíťazí v celonárodnom hlasovaní. NF existuje štyri desaťročia, pripomenula v správe tlačová agentúra Reuters.

Prieskumné agentúry CSA, TNS-Sofres a Ifop uviedli, že vládnuci socialisti zaznamenali 14 až 14,5 percenta hlasov – to je pokles oproti 16,5 percenta z posledných eurovolieb v roku 2009. Opozičný stredopravý UMP získal podľa prieskumov 20,6 až 21 percent hlasov.

“Tieto výsledky znamenajú kolaps Socialistickej strany a UMP,” vyhlásil zakladateľ Národného frontu Jean-Marie Le Pen, ktorý v roku 2011 odovzdal vedenie strany svojej dcére Marine.

“Myslíme si, že vláda by mala rozpustiť parlament,” dodal Le Pen pre francúzsku televíziu. Vplyvná socialistka a ministerka energetiky Ségoléne Royalová povedala, že toto ukazuje naliehavú potrebu, aby Hollandova vláda rázne naštartovala oživovanie druhej najväčšej ekonomiky v eurozóne.

“Voľby ukázali netrpezlivosť ľudí z nedostatku výsledkov,” uviedla.

Konzervatívna politička senegalského pôvodu Rama Yadeová, ktorá slúžila vo vláde exprezidenta Nicolasa Sarkozyho v rokoch 2007-2012, vyhlásila, že víťazstvo Národného frontu bude “pre demokraciu tragédiou”.

 

Víťazmi volieb v Belgicku sú flámski separatisti

Belgická pravicovo orientovaná strana Nová flámska aliancia (N-VA) dosiahla podľa počiatočných výsledkov veľké zisky v dnešných parlamentných voľbách v severnom Flámsku, kým socialisti najviac bodovali v južnom Valónsku. Naznačuje to možnosť komplikovaných koaličných rokovaní o sformovaní novej vlády, napísala agentúra AP.

Po sčítaní takmer polovice hlasov voličov získala holandsky hovoriaca strana N-VA Barta De Wevera 34 percent flámskych hlasov v parlamente, čo pre ňu znamená vzostup o šesť percentuálnych bodoch.

Socialistická strana (PS) premiéra Elia Di Rupa získala vo frankofónnom Valónsku 29 percent hlasov. V prípade socialistov ide o pokles o sedem percentuálnych bodov, stále im to však postačuje na udržanie najväčšieho počtu hlasov v ich regióne, píše AP.

Výsledky volieb pravdepodobne povedú k ťažkým rokovaniam o sformovaní novej vlády. Pred piatimi rokmi trvalo Belgicku celých 541 dní, kým sa podarilo sformovať vládu s N-VA v opozícii.

“Nechceme žiadnu dlhú krízu,” povedal podľa agentúry DPA De Wever dnes večer v Bruseli. Flámski separatisti požadovali autonómiu a neskôr aj nezávislosť Flámska. Na otázku, či by mohol byť budúcim premiérom Belgicka, De Wever odpovedal: “Nevylučujem to”.

 

Radikálna ľavicová Syriza vyhrala voľby do EP, ukázal exit poll

Grécka radikálna ľavicová strana Syriza, zameraná proti medzinárodnej finančnej pomoci, zvíťazila v dnešných gréckych voľbách do Európskeho parlamentu. Nedosiahla však taký silný výsledok, aby mohla destabilizovať vládu premiéra Antonisa Samarasa. Ukázal to exit poll, na ktorý sa odvolala tlačová agentúra Reuters.

Hlasovanie do europarlamentu prestavuje pre Samarasa prvý veľký test odvtedy, čo sa pred dvoma rokmi dostal k moci, a analytici upozorňovali, že porážka o viac ako päť percentuálnych bodov ohrozí premiérovu krehkú koalíciu, ktorá má v parlamente väčšinu len vďaka dvom kreslám.

Syriza si však dnes zabezpečila len trojpercentný náskok – získala 26 až 30 percent hlasov. Za ňou sa umiestnila Samarasova strana Nová demokracia (ND) s 23 až 27 percentami. Ukázal zo spoločný exit poll agentúr Metron Analysis, Alco, MRB, Marc and Opinion.

Vzpruhou pre vládu, ktorá musí realizovať hlboko nepopulárnu úspornú politiku kvôli zahraničnej pomoci (od MMF a EÚ), je aj výsledok koaličnej socialistickej strany PASOK – tá získala podľa exit pollu úctyhodných 7 až 9 percent hlasov. Tento výsledok protirečí predpovediam, že vo voľbách do EP zaznamená kolaps.

Predstavitelia vlády dnes vylúčili predčasné voľby, ktoré by podľa špekulácií analytikov musel Samaras vyhlásiť, kedy Syriza získala väčší podiel hlasov než dve vládne koaličné strany dokopy.

“Neprichádza do úvahy, aby sme nedokončili štvorročné obdobie,” uviedol hovorca vlády pre grécku televíziu.

Krajne pravicová strana Zlatý úsvit, ktorá odmieta obvinenie úradov, že je neonacistickou zločineckou organizáciou, sa prvýkrát dostane do europarlamentu, keďže podľa exit pollu získala 8 až 10 percent hlasov.

 

Nová euroskeptická strana dostane v EP šesť kresiel, ukazujú exit polly v Nemecku

Exit polly nemeckej verejnoprávnej televízie ARD predpovedajú výrazný výsledok novej euroskeptickej politickej strany Alternatíva pre Nemecko (AFD) v dnešných voľbách do Európskeho parlamentu. Informovali o tom tlačové agentúry AP a Reuters. Televízia ARD uviedla, že Alternatíva pre Nemecko získala približne 6,5 percenta hlasov.

Ak sa tento výsledok potvrdí ako pravdivý, AFD dostane šesť z 96 kresiel Nemecka v europarlamente. Nová euroskeptická strana sa vlani len tesne nedostala do nemeckého parlamentu, pričom hlas jej v národných voľbách dalo 4,7 percenta voličov.

Exit polly dnes tiež ukázali, že konzervatívny blok kancelárky Angely Merkelovej CDU-CSU získal vo voľbách do EP najviac nemeckých hlasov – 36 percent, čo je o 1,9 percenta menej v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami do europarlamentu v roku 2009. 

Výsledok predstavuje značný pokles oproti 41,5 percentu, ktoré Merkelovej blok dosiahol vo vlaňajších nemeckých parlamentných voľbách.

Sociálni demokrati (SPD) – ktorí sú spolu s Merkelovou súčasťou nemeckej “veľkej vládnej koalície”, ale na úrovni EÚ vystupujú proti centrálnej pravici – dostali podľa exit pollov 27,5 percenta. To je zlepšenie oproti výsledku v celonárodných parlamentných voľbách v roku 2013. 

Krajne pravicová Národnodemokratická strana Nemecka (NPD) je jednou z piatich malých strán, ktoré podľa exit pollov získajú približne 1,0 percenta hlasov a zrejme sa prvýkrát dostanú do europarlamentu po tom, čo Nemecko zrušilo trojpercentný prah zvoliteľnosti.

Martin Schulz, hlavný kandidát stredoľavých strán vo voľbách do Európskeho parlamentu, dnes pochválil ich solídne výsledky naznačované exit pollmi.

“To, že sa všetky sociálnodemokratické a socialistické strany v Európe dohodli na jedinom kandidátovi, je ukážkou oživenia Európy. Je to veľký krok vpred,” uviedol tiež Schulz jasajúcim priaznivcom v berlínskom sídle Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), citovala ho tlačová agentúra DPA. Nadšený Nemec označil svoju vlastnú stranu (SPD) za “vlajkovú loď demokracie a tolerancie” v Európe. 

 

Rakúski konzervatívci zvíťazili vo voľbách do EP

Krajne pravicová Slobodná strana Rakúska (FPÖ) poskočila na piate miesto v dnešných voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré zrejme vyhrá stredopravá Rakúska ľudová strana (ÖFP). Ukázali to prvé odhady verejnoprávnej televízie ORF, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra Reuters.

Rakúska ľudová strana (ÖFP), ktorá vo voľbách do europarlamentu v roku 2009 zvíťazila s 30 percentami hlasov, klesla tentoraz na 27,1 percenta. Stredoľaví sociálni demokrati (SPÖ) dosahujú stabilný výsledok a dnes podľa odhadov zaznamenali takmer 24 percent. Euroskeptická FPÖ poskočila na 20,1 percenta z 13 percent.

FPÖ postavila predvolebnú kampaň predovšetkým na výzve voči nespokojným a rozladeným voličom, aby dali príučku proeurópskej koalícii dvoch hlavných rakúskych strán, ktoré sa horko-ťažko opäť dostali k moci po vlaňajších celonárodných voľbách.

Protiprisťahovalecká kampaň FPÖ vedená Haraldom Vilimským zdôrazňovala neutralitu a nezávislosť Rakúska, vyzývala aj na zníženie rakúskych príspevkov do EÚ na polovicu a požadovala referendum o trvalom eurovale ESM (Európskom mechanizme pre stabilitu) – teda o fonde finančnej pomoci pre zaostávajúce krajiny eurozóny.

 

V Švédsku i Fínsku bodovali euroskeptici

Euroskeptici zo strany Švédski demokrati sú podľa prvých odhadov exit polls na ceste k získaniu svojho prvého mandátu v Európskom parlamente, informovala dnes agentúra DPA. Strana podľa prvých odhadov, ktoré zverejnila švédska televízia, získala sedem percent hlasov, čo v porovnaní s rokom 2009 predstavuje vzostup o 3,27 percentuálnych bodov.

Jeden z 20 švédskych mandátov v europarlamente medzitým podľa exit polls získala s rovnakým percentom hlasov aj radikálna strana Feministická iniciatíva. Opoziční sociálni demokrati sú so ziskom 23,7 percenta hlasov najväčšou stranou; v porovnaní s rokom 2009 zaznamenali menší pokles, píše DPA. 

Konzervatívna Koaličná umiernená strana švédskeho premiéra Fredrika Reinfeldta je podľa exit polls so ziskom 13 percent hlasov len treťou najväčšou stranou. Umiestnila sa za opozičnými Zelenými, ktorí získali 17,1 percenta hlasov, čo znamená že by si počet mandátov mohli zdvojnásobiť z dvoch na štyri.

Naopak, Pirátska strana nedokázala dosiahnuť štvorpercentnú hranicu a podľa exit polls o svoje dve kreslá príde.

Fínska euroskeptická pravicovo-populistická strana Praví Fíni podľa prvých odhadov exit polls získa dve z 13 fínskych kresiel v Európskom parlamente. Prilepšila si o jeden mandát, informovala dnes agentúra DPA. Strana získala 13,2 percenta hlasov a v porovnaní s rokom 2009 zaznamenala vzostup o 3,4 percentuálneho bodu. 

Opozičná Centristická strana a konzervatívna Strana národnej koalície fínskeho premiéra Jyrkiho Katainena získali podľa prvých odhadov rovnako 21 percent hlasov. Obe strany si tak pravdepodobne udržia svoje tri mandáty.

Sociálni demokrati, súčasť koaličnej vlády, si pravdepodobne udržia svoje dva mandáty, ich podpora však klesla o päť percentuálnych bodov po tom, čo v eurovoľbách získali 12,6 percenta hlasov.

 

Maďarsko: Voľby do EP údajne vyhral Fidesz s 53%, Jobbik (15%) predbehol MSZP

Voľby do Európskeho parlamentu v Maďarsku, ktoré sa dnes skončili o 19.00 h, podľa neoficiálnych výsledkov vyhral vládny blok Fidesz-KDNP so ziskom 53 percent voličských hlasov.

Podľa informácií spravodajských serverov z kruhov delegátov volebných komisií za Fidesz ultrapravicový Jobbik získal 15 percentnú podporu, čím predbehol Maďarskú socialistickú stranu (MSZP). Socialisti získali 11 percent, o jedno percento viac ako Demokratická koalícia (DK).

Päťpercentnú hranicu prekročila ešte strana Spolu-PM (Együtt-PM), pričom osud ochranárskej strany Politika môže byť iná (LMP) ešte nie je jasný. Podľa priebežných výsledkov pri 67-percentnom spracovaní údajov sa zisk LMP pohyboval pod hranicou piatich percent.

Účasť maďarských voličov bola okolo 30 percent.

jf

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Fico vyzval Pellegriniho stranu na okamžité začatie rokovaní o spolupráci: Pokiaľ sa bude Hlas viac orientovať na spoluprácu s liberálnymi stranami, zabudnime na silnú a stabilnú sociálno-demokratickú vládu

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/Jana Birošová)   Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico vyzval mimoparlamentný Hlas-SD na okamžité začatie rokovaní o forme predvolebnej a povolebnej spolupráce. Rokovaniami chce dosiahnuť, aby mali spoločne vo voľbách výsledok 35 až 40 percent "Je našou spoločnou povinnosťou okamžite začať rokovania o forme predvolebnej a povolebnej…

Tehotná rakúska operná speváčka odmietla očkovanie, prišla o prácu

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:SITA/AP-Mark Lennihan)   Určite veľa Rakúšanov ešte nazabudlo na to ako ich vláda spočiatku veľakrát sľubovala, že očkovanie proti korone je a bude nepovinné. Medzičasom sa to ale zmenilo – a vláda si už na to „nespomína“! Naopak, jej tlak na občanov, ktorí sa nechcú…

Francúzsko bije na poplach: Európa musí dosiahnuť väčšiu autonómiu a obranu po incidente s Austráliou

0 icon

Paríž 18. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP - Francois Mori)   Európa sa musí snažiť zlepšiť svoju strategickú autonómiu a obranu po incidente s Austráliou, uviedol Clément Beaune, štátny tajomník na francúzskom ministerstve zahraničných vecí "Austrálska vláda sa nesmie schovávať za chrbát Washingtonu alebo Londýna. Prijali rozhodnutie ako suverénny štát a Amerika…

USA plánujú urýchliť deportácie Haiťanov, ktorí sa zhromaždili v Texase

0 icon

Washington 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Eric Gay)   Spojené štáty v nasledujúcich troch dňoch zvýšia počet deportačných letov s cieľom vyhostiť z krajiny tisíce Haiťanov, ktorí sa utáborili pod mostom v malom meste Del Rio na juhu štátu Texas pri hraniciach s Mexikom. V sobotu to oznámilo americké ministerstvo…

Veľké čistky? Nastal čas na väčšie personálne zmeny v rezorte vnútra, myslí si Kyselica

0 icon

Bratislava 18. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann, TASR - Pavel Neubauer)   Hnutie OĽANO po voľbách nechcelo robiť veľké čistky, v zmysle zákona chcelo vymeniť pár kľúčových ľudí, no podľa poslanca Národnej rady (NR) SR Lukáša Kyselicu sa ukazuje, že to nestačilo, a nastal čas na výraznejšie zmeny. Vyhlásil to…

Očakáva sa rozsudok v prípade Kováčika. Bývalý špeciálny prokurátor trvá na svojej nevine, svedkovia v jeho procese boli obvinení z krivej výpovede, jeden z nich bol už aj odsúdený

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian, TASR - Jaroslav Novák)   V pondelok (20. 9.) má byť vynesený rozsudok v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý je obžalovaný z prijatia úplatku 50 000 eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry nepodá sťažnosť proti prepusteniu údajného šéfa takáčovcov…

Panel amerických odborníkov prevažnou väčšinou odmietol plán na masové očkovanie treťou posilňujúcou dávkou vakcíny proti koronavírusu

0 icon

Washington 18. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Tibor Rosta/MTI via AP)   Panel amerických odborníkov, ktorý dáva odporúčania vláde, prevažnou väčšinou odmietol plán na masové očkovanie treťou posilňujúcou dávkou vakcíny proti koronavírusu v prípade všetkých obyvateľov USA vo veku nad 16 rokov. Členovia panelu uviedli, že nemajú dostatok údajov o bezpečnosti dodatočnej dávky…

Po 40 rokoch sa prebúdza sopka La Cumbre Vieja na kanárskom ostrove La Palma

0 icon

Madrid 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Sopka La Cumbre Vieja na španielskom ostrove La Palma, ktorý je súčasťou Kanárskych ostrov, po 40 rokoch ožíva a je preto pod dohľadom vulkanológov. V sobotu sopku monitorovali aj pomocou lietadla a dronov vybavených infračervenými kamerami. Informoval o tom web Europapress.es Od minulej…

Systém treba nastaviť tak, aby sa inštitúcie nedostali do konfliktu v rámci trestného konania, tvrdí Kolíková. Vytvorí sa ďalšia “nezávislá” inštitúcia?

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   V záujme obnovy dôvery v právny štát sa musíme pozrieť na systém ako taký. Riešením je nastavenie systému tak, aby sa inštitúcie nedostali do konfliktu v rámci trestného konania. Na sociálnej sieti to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) v…

Polícia v Melbourne zadržala vyše 200 účastníkov protestu proti lockdownu

0 icon

Melbourne 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - James Ross/AAP Image via AP)   Polícia v austrálskom meste Melbourne zadržala v sobotu 235 účastníkov protestu proti prísnym obmedzeniam prijatým vládou v snahe zabrániť šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2 Ako informovala agentúra AFP, pri zásahu bolo zranených desať policajtov, pričom šiestich z nich museli hospitalizovať…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Jozef Slávik

451° Fahrenheita ...

0icon

Ide o rovnomenný román od spisovateľa Raymonda Bradburyho z roku 1953, v ktorom popisuje súboj medzi antiutopistickou spoločnosťou, kde víťazí technokratická a povrchná kultúra médií nad vzdelanou spoločnosťou, ktorá uznáva hodnotu kníh. tento román bol aj úspešne sfilmovaný. Vo veľkom je tento román podobný aj súčasnému dianiu nielen vo svete,…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 2. časť: Symboly majú svoj veľký význam

0icon

Pokračujeme v poznámkach súvisiacich s udalosťou, ktorá sa udiala od 12. do 15. septembra. Bola to pastoračná návšteva hlavy katolíckej cirkvi, ktorá ako taká je mimoriadnou udalosťou a „postretla“ novodobé Slovensko po štvrtý raz, pričom je málo takých štátov/krajín, ktoré Petrov nástupca navštívi viackrát. A ak vezmeme do úvahy aj…

Marek Brna

Vystúpiť z NATO má byť priorita

0icon

Skončením takzvanej studenej vojny mal zaniknúť aj význam aliancie NATO. Lenže sa vymyslelo nové opodstatnenie, aby sa udržal stabilný odbyt amerických výrobkov, štáty aliancie majú vydávať 2% svojho ročného HDP na obranu. Aj za cenu, že majú dlhodobo deficitné hospodárenie, prostriedky na nákup americkej vojenskej techniky je potrebné nájsť. Za…

Peter Lipták

Ako sa proti kovidu profesionálne chránime v našej ambulancii prvého kontaktu

0icon

Jednak čístíme a dekovidizujeme vzduch a to kontinuálne tromi spôsobmi súčasne, vo všetkých priestoroch našej ambulancie od čakárne, cez jej jednotlivé ordinácie, až po vrátane aj WC. 1. V každej miestnosti, vrátane vstupnej čakárne, máme filter TherapyAir- päťvrstvový veľkokapacitný s hepa zložkou a ionizáciou vzduchu. 2. Všade kontinuálne bežia

Boris Mesár

Ďalší ťažký podvod ,,matovičových" fašistov pri covid semafore !

0icon

BM : dnes som už nechcel písať blog ,ale keď som si prečítal tento článok musel som tak urobiť ! Na pochybnosti ohľadne PCR testov upozorňujú rôzni experti už od samotného začiatku pandémie. Ich hlavným nedostatkom je to, že ak sú nastavené na príliš vysoký cyklus amplifikácie, tak ukazujú extrémne veľa „falošne…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

11 slávnych fotografií, ktoré sú v skutočnosti sfalšované

0 icon

Internet nás často prekvapuje šikovnými fotografickými manipuláciami. Niektorí používatelia sa na nich bavia, iní im slepo dôverujú. Práve preto sme našli niekoľko skvelých príkladov fotografií, ktoré spôsobili veľký rozruch po celom svete, no vysvitlo, že boli sfalšované. 1. Nominácia bez nominácie [caption id="attachment_13560" align="aligncenter" width="650"]

Týchto 5 spotrebičov odoberá energiu aj po vypnutí

0 icon

Vedel si, že niektoré domáce elektrické spotrebiče odoberajú energiu aj po tom, čo ich vypneš? Predpokladáme že určite áno. Tušil si to minimálne v prípade nabíjačky na mobilný telefón. Známa webová stránka Bright Side vykonala menší výskum a zistila, ktoré zariadenia aj po vypnutí odoberajú elektrickú energiu. Týchto 5 spotrebičov…

Britskí zajatci v Osvienčime

0 icon

Poľský historik v osvienčimskom múzeu objavil mená 17 britských zajatcov väznených v Osvienčime. Prišiel na ne úplne náhodne, keď sa prebojovával troskami bunkru v koncentračnom tábore nazývanom Osvienčim III. Prinášame ďalší článok, ktorý opisuje hrôzy druhej svetovej vojny. Väzni na nútených prácach v Osvienčime III. (tzv. tábor Monovice) tam pracovali…

10 satirických ilustrácií o svete, ktoré ťa prinútia zamyslieť sa

0 icon

Umenie je veľmi subjektívna záležitosť. Sto ľudí, sto chutí, a teda sa nikdy nezhodneme na tom, čo je naozaj krásne. Niekedy však estetická stránka nehrá hlavnú rolu. Existuje mnoho umelcov, ktorí svojimi výtvormi nastavujú spoločnosti zrkadlo a ich diela nesú hlbokú myšlienku alebo nejaké posolstvo. O jedného takéhoto umelca sme sa začali zaujímať…

Týchto 18 obrázkov je dôkazom úplného perfekcionizmu

0 icon

Kto nemiluje ten pocit pohodlia? Dnes ti ukážeme krátku zbierku bezchybne organizovaných objektov z každodenného života, ktoré ťa jednoducho upokoja a uspokoja tvoj perfekcionizmus. V každom z nás sa nachádza kúsok perfekcionistu - ten pocit hrdosti rozdeľovať veci a vytvárať poriadok z chaosu. Zoradiť veci chronologicky, abecedne, podľa tvaru, veľkosti alebo…

Armádny Magazín

V Austrálii sa môžu objaviť nové americké základne. USA rozširujú svoju vojenskú prítomnosť

0 icon

Austrália, 18.september 2021 (AM, Sputnik) –USA posilní svoju vojenskú prítomnosť v Austrálii, uvažuje sa o rozmiestnení stálych amerických vojenských základní na juhu kontinentu, oznámil v piatok v relácii Today televíznej stanice 9News austrálsky minister obrany Peter Dutton.   "Niektoré z nich budú stále, prerokúvame ich počet.

AUKUS - najnovšia vojenská aliancia USA, Veľkej Británie a Austrálie. Francúzsko zúri. EÚ chce svoju armádu

0 icon

USA, 18.september 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden s austrálskym a britským premiérom Scottom Morrisonom a Borisom Johnsonom oznámili vytvorenie nového trojstranného bezpečnostného partnerstva — AUKUS, uvádza agentúra „Interfax“.   „Partnerstvo Austrálie, Veľkej Británie a USA — AUKUS – znie síce pri všetkých týchto skratkách zvláštn

Objektívne o 17. septembri 1939

0 icon

Poľsko, 18.september 2021 (AM) – Červená armáda prekročila 17. septembra 1939 východnú hranicu vtedajšieho Poľska a oslobodila takmer rovnaké územia bývalého cárskeho Ruska, ktoré Sovietskemu zväzu odobral okrem iných aj poľský revolucionár a zakladateľ poľskej armá

Dva smery amerického útoku: Izraelský analytik Kedmi komentuje najnovšiu západnú vojenskú alianciu

0 icon

Izrael, 18.september 2021 (AM) – Bývalý vedúci izraelskej tajnej služby Nativ - Jakov Kedmi vysvetlil, prečo Spojené štáty vlastne potrebujú novú vojensko-politickú alianciu.   Americký prezident Joe Biden, britský premiér Boris Johnson a austrálsky premiér Scott Morrison oznámili vytvorenie novej vojenskej aliancie. Alia

Česko: Od Francúzska dostaneme kanóny za miliardy. Bez munície? Delá si čiastočne aj sami vyrobíme ...

0 icon

Česko, 17.september 2021 (AM, Sputnik) – Česká republika má značný schodok štátneho rozpočtu. Napriek tomu kúpi francúzske kanóny, trochu sa nerozmyslelo, kto dodá muníciu. Nie sú cudzie húfnice polenom našim zbrojný

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali