Virtuálne stretnutie v Davose – inventúra pandemických prorokov Veľkého resetu a hľadačov post-covidovej sekulárnej spásy

Davos 4. februára 2021 (HSP/Christianitas/Foto:TASR/AP-Michel Euler,SITA/AP-Francois Mori, Pool,Salvatore Di Nolfi/Keystone via AP,TASR/AP-Markus Schreiber)

 

Fatamorgána Veľkého resetu?

Klaus Schwab
Na snímke prezident a zakladateľ Svetového ekonomického fóra (WEF) Klaus Schwab

Po tom, ako sa oficiálny titul knihy zakladateľa Svetového ekonomického fóra Klausa Schwaba: Covid-19 Veľký reset stal označením pre plán svetových lídrov na planetárnu transformáciu ekonomických, sociálnych a kultúrnych štruktúr sveta, došlo v medzi „serióznymi“ a so súčasnou mocou stotožnenými médiami k zaujímavému úkazu: používanie oficiálneho Schwabovho označenia Veľký reset alternatívnymi médiami, ktoré ho evidentne prevzali z oficiálnych zdrojov, sa stalo predmetom pohoršenia a obviňovania zo šírenia tzv. konšpiračných teórií. Oficiálne média na jednej strane do úplného zamdlenia chrlili frázy svetových predstaviteľov, vrátane pápeža, ktoré hovoria o nutnosti totálnej zmeny v ekonomike, sociálnom nastavení sveta či myslení ľudí, a zároveň odsúdili každého „hoaxera“, ktorý by sa opovážil povedať, že sa niečo také chystá. Pritom neexistuje renomovaná alebo oficiálna zahraničná stránka, ktorá by referovala o stretnutí Svetového ekonomického fóra a zároveň nepoužívala termín Veľký reset. Ten je vnímaný ako samozrejmosť a zabehaný pojem. Napriek tomu sa niektorí liberálni lídri, a aj novinári niekedy tvária, že nič také neexistuje.

V čom je teda vlastne problém? Prečo nie je možné hovoriť o tom, o čom všetci aj tak hovoria, a to dokonca v miere väčšej, než je stráviteľné? Situáciu pochopíme len vtedy, pokiaľ si osvojíme podnetnú formulku súdruha ministra z českého filmu Biela pani (1965): „Súdruh, ty predsa už dávno vieš, že nie je dôležité či niečo je, alebo nie je. Dôležité je ako to uchopiť a ako sa k tomu postaviť.“ Problém teda nespočíva v tom, že by sa Veľký reset nechystal a všetci o ňom nehovorili, ale v tom, ako ho kto uchopí a ako sa k nemu postaví. Pokiaľ sa postaví kladne, tak môže (ba priam musí) o ňom písať a hovoriť (prípadne ho adorovať), pokiaľ sa postaví negatívne, tak bude označený za dezinformátora.

Pojem Veľký reset obsahujú oficiálne stránky WEF, používajú ho bežne spriaznené médiá, západné aj východné. Berú ho ako samozrejmosť. Akonáhle však vyjadríte nesúhlas, tak Veľký reset neexistuje.

Minulý týždeň však prebehla akcia Svetového ekonomického fóra, ktorá mala uspokojiť túžby lídrov po stretnutí, aj napriek Covidu a ktorá opäť potvrdila fakt Veľkého resetu, čiže globálneho preformátovania ekonomiky, sociálneho života a politiky, ktorý pre alternatívne médiá vlastne nemá existovať.

 

Davos Agenda – januárová generálka na Singapur

Pôvodný plán svetových lídrov a WEF bolo zvolať do Davosu stretnutie v januári. Keď však došlo k utuženiu proti-covidových opatrení takmer na celom svete, tvrdili lídri, že sa rozhodli odložiť stretnutie na neskôr a presunúť ho do Singapuru. Dátum stretnutia bol stanovený na 13. až 16. mája. Fyzicky sa stretnutie má vrátiť do lokality Davos-Kloster až v roku 2022. Dôvodom je údajne pandémia: „Po dôslednom zvážení a vzhľadom na súčasnú situáciu, čo sa týka počtu chorých na COVID-19, bolo prijaté rozhodnutie, že najlepším miestom na organizovanie WEF je Singapur,“ uviedli organizátori.

Napriek tomu sa svetové elity rozhodli pre stretnutie aj v januári, možno, aby ten neexistujúci Veľký reset dobre pripravili a nič nezanedbali. Stretnutie bolo virtuálne, svetoví vodcovia sa pripojili online a diskutovali o tom, ako zariadiť svet po Covide. Stretnutie sa konalo v dňoch 25. až 29. januára a bolo pozoruhodné aj tým, že médiá oň neprejavovali veľký záujem. Kusé správy, skôr noticky, k denným udalostiam budili dojem, že ide o nejaký nezáväzný seminár alebo školenie, bez väčšieho dopadu na realitu. Pritom svoju účasť prisľúbila väčšina svetových lídrov, vrátane Vladimíra Putina, ktorý sa stretnutia v Davose nezúčastnil od roku 2009. Teraz zrejme prestal trucovať, pretože ako uvidíme nižšie: svet sa vyvíja smerom k multipolarite a každému sa zrejme ujde jeho diel moci. Pokiaľ sa podrobí globálnej ideologickej agende.

Už len výpočet mien zúčastnených budí úctivý údiv: Ursula von der Leyenová, Emmanuel Macron, Angela Merkelová, Christine Lagardeová, prezidentka Európskej centrálnej banky, António Guterres, generálny tajomník OSN, Narendra Modi, indický premiér, ako náhrada za vyťaženého Joea Bidena sa zúčastnil Anthony Fauci, hlavný hygienik a korona organizátor z USA, John Kerry, veľvyslanec USA pre klimatické záležitosti a čínsky komunistický vodca Si Ťin-pching, z krajiny ktorá zrejme zvláda koronavírus (a nielen ten) na jednotku. Preto asi dostal 25. januára tú čestnú úlohu, že prehovoril na stretnutí ako prvý. Varoval pre konfrontáciami medzi veľmocami a žiadal „spoločný postup medzinárodného spoločenstva proti pandémii koronavírusu a klimatickým zmenám.“

 

Hlavne jednotne

Za najnaliehavejšiu úlohu medzinárodného spoločenstva označil boj proti pandémii, predovšetkým posilnenie spolupráce v oblasti vývoja, výroby a distribúcie vakcín. Táto obava pred možnými obeťami pandémie, taká veľká, že je schopná kvôli tomu volať po mobilizácii celého ľudstva, je v prípade Číny trochu podozrivá. Pretože súčasná pandémia, pokiaľ vôbec spĺňa parametre pre pandémiu, je oproti niekdajším morovým, cholerovým či iným pandémiám, mimoriadne slabá. Napriek tomu ju čínsky komunistický vodca považuje za najnaliehavejšiu úlohu na svete!

Ako rozumieť tomuto exaltovanému humanizmu u predstaviteľa štátu, ktorý s maximálnou možnou brutalitou a neústupnosťou praktizoval celé desaťročia, a naďalej praktizuje, umelé potraty, čiže zabíjanie nenarodených detí. Počas desaťročí „politiky jedného dieťaťa“, ktorá bola donedávna v Číne štátom vymáhaná, často aj násilnými potratmi v pokročilých štádiách tehotenstva, zahynulo v Číne také množstvo ľudí, že čísla obetí súčasnej pandémie sú oproti tomu zanedbateľné. Ako teda rozumieť tým náhlym obavám čínskeho vodcu o ľudské životy? Zastaví okamžite aj zabíjanie nenarodených detí, aby Matka Zem neprišla popri obetiach pandémie ešte o viac ľudí?

Druhým rečníkom otváracieho dňa bol starý veterán globalizmu António Guterres, ktorý sa pred niekoľkými dňami, okrem iného, vyslovil za celosvetové regulovanie sociálnych sietí a internetu. Na online Davos Agende sa však skôr orientoval na hospodárstvo po Covide a vyslal pre medzinárodné korporácie, ktoré sú označované v médiách zo zvyku ako „súkromný sektor“, (aj keď už dnes väčšinou prestáva byť vlastne jasné, kde sa končí štát a kde sa začína súkromný koncern), správu, že sa s nimi veľmi počíta, možno z toho dôvodu, aby sa príliš nezľakli socialistickej rétoriky, určenej pre široké masy:

Súkromný sektor musí hrať kľúčovú úlohu pri odstraňovaní následkov krízy Covid-19 a klimatickej krízy. Potrebujeme vás viac ako kedykoľvek predtým, aby ste nám pomohli zmeniť smer, ukončiť nestabilitu, odvrátiť klimatické katastrofy a vybudovať spravodlivú a udržateľnú budúcnosť, ktorú chceme a potrebujeme.“ Po tomto mesianistickom zvolaní a ubezpečení, ktoré povýšilo súkromný sektor na jedného zo sekulárnych záchrancov sveta, uviedol, že „oživenie globálneho hospodárstva po pandémii je naďalej neisté.“ To asi preto, aby sa planetárni občania nezačali príliš opájať istotou svojej záchrany a nestratili inšpirujúci strach.

 

Vakcinácia – spása sveta

Podľa Guterresa Covid-19 vyvolal „najhoršiu hospodársku krízu za posledné takmer storočie,“ čo je zvláštne tvrdenie, pretože európski lídri tvrdia, že ekonomické následky určite zvládneme a popisujú ich v možno opatrenejších, ale inak bežných frázach o ekonomickom raste. Dokonca Christine Lagardeová, tiež účastníčka Davos Agendy, tvrdí, že dopady na nezamestnanosť nebudú veľké.

Potom tajomník zopakoval to čo všetci, že musíme využiť zotavenie z pandémie na prechod od „krehkosti k odolnosti“, z čoho sa nakoniec vykľulo eko-socialistické riešenie otázky zmeny podnebia a straty biodiverzity. A ako na to? Riešenie je podľa neho jednoduché: „Inkluzívne a udržateľné zotavenie po celom svete bude závisieť od dostupnosti a účinnosti vakcín pre všetkých, okamžitej fiškálnej a menovej podpory v rozvinutých aj rozvojových krajinách a dlhodobých transformačných stimulačných opatrení.“ Čiže: globálna vakcinácia, odpustenie dlhov rozvojových krajín, dotácie týmto krajinám a pôžičky týmto krajinám, ktoré pravdepodobne nebudú splácať, podobne ako tie dlhy, ktoré sa im teraz možno budú rušiť. Zaplatia to pravdepodobne občania krajín, či domáci rukojemníci nadnárodných korporácií, ktoré budú dlhy odpúšťať. Potom ešte Guterres spomenul obligátny čarovný prútik: zelená energia, ktorá prinesie zotavenie planéty a témy Veľkého resetu boli z jeho strany vyčerpané.

Angela Merkelová, ako správna Nemka odchovaná pocitom viny za nemecké dejiny, na druhý deň vyšperkovala vo svojom prejave ohlasovanie vakcinačnej spásy o obavu, aby vakcíny neboli „rasistické“, teda prednostne dostupné pre belochov v Európe a Amerike. V tomto ju okamžite podporil nasledujúci rečník, juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa a napadol „vakcínový nacionalizmus“, pričom obvinil bohaté krajiny z hromadného nákupu vakcín. Nepochybne aj on, prezident krajiny s jednou z najväčších zločinností na svete, vidí najväčší problém v pandémii a záchranu vo vakcínach. Merkelová zároveň kritizovala Čínu a naznačila, že podsúvala pre WHO falošné dáta v počiatočných štádiách pandémie. Je však len možné, že čínsky vodca vtedy ešte nemal jasno v tom, že sa ide prerábať svet na nový obraz a že príčinou bude Covid-19, inak by pandémiu nezľahčoval. Nakoniec, asi nebude jediným vládcom, ktorý ťahá covidové čísla z klobúka. Predovšetkým musíme byť jednotní.

Emmanuel Macron
Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron

 

NEP – Novaja ekonomičeskaja politika

Francúzsky prezident Macron (podobne ako súdruh Lenin, keď musel naservírovať sklamaným súdruhom NEP) konkretizoval vo štvrtok cieľ Veľkého resetu trochu presnejšie. Oznámil, že „moderný kapitalizmus“ už „ďalej nemôže fungovať“. Tým posunul post-covidovú víziu z roviny mesianistického vakcinačného profétizmu, do roviny konkrétnych ekonomických cieľov, na konci ktorých bude s najväčšou pravdepodobnosťou model, pripomínajúci súčasnú Čínu: socializmus, sociálna kontrola, pracovné výkony a kreditný systém pre spodné a stredné vrstvy a kapitalizmus pre horné vrstvy. Stádo bude dané do jednej rovnostárskej masy a riadiace kádre sa obetujú: zostanú žiť v neľútostnom kapitalizme. Však to poznáme. Na rozdiel od vakcinačného mesianizmu priniesol Macron do virtuálneho Davosu mesianizmus rovnostársky, presne v jakobínskom duchu Francúzskej revolúcie, matky všetkých moderných revolúcií: „Z pandémie sa dostaneme len s ekonomikou, ktorá viac myslí na boj s nerovnosťou.“

Novú ekonomiku“ ohlásila aj Christine Lagardeová, šéfka Európskej centrálnej banky, pričom jasne povedala, že rok 2021 musí byť rokom „zotavenia“. Rast v poslednom kvartáli bol podľa nej negatívny, a ako by aj nie, keď drastické obmedzenia oslabili ekonomiku. K oživeniu ekonomiky dôjde podľa nej len vtedy, ak prejdeme cez „most“ prvej fázy transformácie spoločnosti. Táto prvá fáza (Lagardeová evidentne považuje celú akciu za kontinuálny proces, ktorý má jasné a dopredu načrtnuté pravidlá) „je jednoznačne tá, ktorá je spojená s veľkou mierou neistoty – vývoj vakcín, dodávka a distribúcia, obmedzenia… Akonáhle však prejdeme na druhú stranu, kde sa ekonomika znovu otvára, tam sú výzvy odlišné, pretože pôjde o – novú ekonomiku.“ Potom už prídu pozitíva. Aké?

Väčšia digitalizácia, pretože niektoré krajiny zaostali, ako povedala Lagardeová, pričom asi tušíme, že to bude znamenať aj efektívnejšiu kontrolu. To už ale, samozrejme, nepovedala. Ďalej uviedla, že až 20% pracovného času sa bude realizovať z domu, čo bude znamenať ešte väčšie prepojenie domácností s centrálnou sieťou, keďže práca bude online. Nezabudla však dodať aj eko-mantru: otázku podnebia treba riešiť prioritne.

Táto eko-mantra zrejme predstavuje v globálnych plánoch najdôležitejší a neustále vyťahovaný prvok nátlaku, pretože na rozdiel od pandémie, ktorej sa môže človek nejako vyhnúť útekom do pustiny, klíma sa týka celého povrchu planéty a preto neustále šírený strach z klimatického kolapsu môže udržať občanov planéty v neustálom príjemnom napätí.

Klaus Schwab a Ursula von der Leyenová
Na snímke vľavo zakladateľ a výkonný predseda Svetového ekonomického fóra Klaus Schwab a na monitore predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová
Sú medzi nami aj škodcovia

Ursula von der Leyenová bola vo svojom vystúpení ešte konkrétnejšia a otvorenejšia. Otvorene hovorila o cieľoch post-covidového resetu. Najprv uviedla, že rovnaké eko-kritéria ako v EÚ, budú postupne presadzované všade. Dôvod? Lebo Covid (aby sme modifikovali známe liberálne heslo zo Slovenska): „Veľa sme hovorili o súvislostiach medzi stratou biodiverzity a Covidom. Teraz musíme konať. Chránime najmenej 30% pevniny a mora tu v Európe. Sme pripravení sprostredkovať rovnaké ambície na globálnej úrovni a na nasledujúcom samite OSN o biodiverzite v Kunmingu.“ Pred eko-totalitou, v ktorej bude každý neustále kontrolovaný, či sa správa zodpovedne voči Matke Zemi zrejme nebude úniku. A tí, čo by sa chceli stavať „na zadné“? Tu je už von Leyenová úplne konkrétna, spomína útoky na Kapitol a dodáva: „Musíme sa zamerať na temnejšiu stránku digitálneho sveta. Musíme rozvíjať našu demokraciu každý deň a brániť naše inštitúcie pred agresívnou silou nenávistných prejavov, dezinformácií, falošných správ a podnecovania k násiliu. … Chceme, aby bolo jasne stanovené, že internetové spoločnosti preberajú zodpovednosť za spôsob, akým šíria, propagujú a odstraňujú obsah.“ Vízia Antónia Guterresa o celosvetovo regulovaných sociálnych sieťach a internete dostáva s Veľkým resetom konkrétnu podobu. Bude sa odstraňovať obsah a kto vie, možno niektorí „nenávistníci“ ani nebudú mať prístup na internet.

Šéfka Medzinárodného menového fondu Kristalina Georgievová bola zase nadšená z toho, že Joe Biden priviedol USA späť do spolku slušných krajín, takže realizácia Veľkého resetu, nebude sabotovaná Donaldom Trumpom, ktorý bol predmetom viacerých odsudzujúcich príspevkov na Svetovom ekonomickom fóre v Davose minulý rok.

 

Návrat márnotratného syna?

Kto všetko ešte prispel do mlyna? Samozrejme aj Vladimír Putin, ktorý Schwaba oslovoval familiárne Klaus a ktorý predostrel nový model sveta po geopolitickej stránke. Odmietol unipolárny aj bipolárny svet, v ktorom by bol len jeden centrálny mocenský činiteľ. Naopak, pravdepodobne vznikne niečo na spôsob „koncertu veľmocí“, ako ho poznalo 18. a 19. storočie, ktorý zabezpečí lokálnym vykonávateľom globálnej agendy moc síce ideovo závislú na centre, a kontrolovanú ostatnými účastníkmi „koncertu“, ale aplikáciu na lokálnej úrovni si zrejme určí miestny vládca: „Realita je taká, že vo svete vznikli skutočne rôzne rozvojové centrá, so svojimi vlastnými charakteristickými modelmi, politickým systémom a spoločenskými inštitúciami. A dnes je nesmierne dôležité budovať mechanizmy na koordináciu ich záujmov, aby sa rozmanitosť a prirodzená konkurencia medzi pólmi rozvoja nezmenila na anarchiu, sériu zdĺhavých konfliktovZ tohto dôvodu budeme musieť okrem iného pracovať na posilňovaní a rozvoji univerzálnych inštitúcií, ktoré nesú osobitnú zodpovednosť za zaistenie stability a bezpečnosti vo svete, za vývoj pravidiel správania v globálnom hospodárstve a v obchode.“ Čiže, pokiaľ si niekto myslel, že Putin predstavuje vzburu proti globalizácii, tak bol zrejme na omyle. Prílišné očakávania mnohých konzervatívcov budú asi nenaplnené.

Že ide skutočne o globálnu akciu, do ktorej sú zapojené všetky relevantné zložky, o tom svedčí aj účasť kardinála Petra Turksona, ktorý sa prezentoval v Davose už minulý rok a bol to práve on, kto vyjadril určité pochybnosti o Donaldovi Trumpovi, ako deštruktívnom prvku v novom a krásnom globálno-solidárnom svete. To je však už minulosť. Minulý týždeň predniesol bežné frázy, také ktoré pred ním opakovali takmer všetci prednášajúci: odporučil sprístupniť vakcíny všetkým a viac solidarity. Hovoril o náraste chudoby vďaka pandémii, avšak táto teória má viacero chybičiek krásy: v Afrike, kde bola chudoba aj doteraz najväčšia, pandémiu takmer nevnímajú, v Európe a USA podľa tvrdenia Christine Lagardeovej, a iných ekonómov a politikov, chudoba nehrozí, v Číne asi tiež nie a v Indii či Južnej Amerike majú svoju mieru chudoby konštantnú už stáročia. Čo má táto chudoba jednotlivých štátov spoločné s Covidom, to je zatiaľ záhadou.

Greta Thunbergová
Na snímke švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová

Ako symbolický vrchol a ukážka toho kam ľudstvo smeruje sa zjavila v Davos Agende Greta Thunbergová, hviezda ľavicového infantilizmu, ktorú opatrenia okolo koronavírusu, BLM happeningy a príprava elít na Veľký reset pripravili o záujem médií. Teraz je však späť a celému svetu oznamuje: „Čas malých krokov sa skončil. Klimatickú krízu už nemožno prekonať metódou malých krokov. Čím dlhšie sa budeme tejto nepríjemnej pravde vyhýbať, čím dlhšie budeme predstierať, že problém klimatickej krízy dokážeme vyriešiť jednoduchými a postupnými krokmi bez toho, aby sme sa k tomuto problému postavili so všetkou vážnosťou a rozhodnosťou, tým cennejší čas stratíme. Čas hrá proti nám.“ Bude sa teda resetovať. Jej prejav bol veľmi emotívny a pokiaľ by sme mohli hovoriť o ostatných ako o sekulárnych prorokoch, tak Greta je nepochybne sekulárna malá vizionárka, s planúcim pohľadom a vášňou v hlase.

 

Ako dopadla inventúra?

Väčšina príspevkov sa niesla v duchu vzletných fráz, ktoré by sme mohli vnímať ako bežnú ľavicovo liberálnu agendu, ktorá tu straší minimálne od I. svetovej vojny. To, čo dáva tejto prehliadke utopického fanatizmu a popretia nemenných daností ľudskej povahy desivý náter, je práve reálna unifikácia všetkých zúčastnených štátov a veľmocí na tejto agende. Ani Rusko a Čína nebudú stáť bokom.

Kopernikovský obrat, ktorý sa podaril urobiť revolučným silám, aby túto unifikáciu dosiahli, je v podstate geniálny. Na uskutočnenie unifikácie ľudstva predtým predpokladali obetavosť revolučného boja, heroizmus a triednu nenávisť. Teraz na to stačí strach spohodlnených a predovšetkým odkresťančených más, ktoré spája ten najelementárnejší predmet strachu – smrť. Nebo už stratilo pre ľudí svoju atraktivitu a na Zemi s jej novými elektronickými hračkami je tak krásne. Ten, kto zachráni ľuďom zdravie a život, tomu už dajú aj svoju dušu. Stávka na kult bieleho plášťa a vedu sa oplatila.

Online zjazdu sa zúčastnilo takmer 2000 delegátov, aby sme boli aktuálni aj v pojmosloví, nechýbal ani Bill Gates a pokiaľ bolo účelom stretnutia to, čo povedal Klaus Schwab: „Urobiť inventúru, pozrieť sa na stav sveta, vymeniť si vízie a nápady a ukázať smery,“ tak stretnutie nepochybne účel splnilo. Viac sa určite bude rozhodovať v májovom Singapure, avšak ani inventúrna uzávierka nedopadla zle a vízia budúcnosti sa začína napĺňať.

A ako dopadla inventúra? Pre Klausa Schwaba a jeho kolektív výborne. Veď posúďte sami:

Donald Trump sa nestal prezidentom a USA sú teraz opäť najhorlivejším šíriteľom globálnej a environmentálnej neomarxistickej agendy;

Strach z pandémie účinkuje a ľudia sú natoľko vystrašení, že nakoniec túto novú agendu a víziu príjmu;

Ekonomika zrejme predsa len bude klesať a tak sa budú môcť zaviesť nové ekonomické pravidlá, ktoré budú prezentované ako záchrana pred priepasťou;

Podarilo sa prepojiť riešenie Covidu s eko-socialistickou agendou a vytvoriť dojem, že tieto veci sú zapríčinené rovnakým problémom – starým ľudským myslením a majú rovnaké riešenie;

Výborná správa pre globalistov je definitívne pripojenie sa pápeža Františka k vízii novej solidarity a spolupráca Vatikánu s globálnymi miliardármi na novom inkluzívnom kapitalizme;

Čína a Rusko pochopili, že sa dajú spojiť globálne ciele so zachovaním lokálnej moci;

Politické elity sú naklonené veľkému prerozdeľovaniu svetového bohatstva, čo je predpoklad globálneho rovnostárstva pod vládou osvietených.

Podčiarknuté a spočítané: vyhliadky sú veľmi priaznivé. Vyhliadky na čo? Na realizáciu revolučného sna, ktorého korene siahajú najmenej do 18. storočia – utopickej globálnej republiky, vysoko racionálne riadenej, v ktorej je väčšina majetku spoločná a je múdro rozdeľovaná tým, ktorí ho potrebujú, v ktorej sa odstránila akákoľvek nenávisť založená na náboženstve, rase, národe, pohlaví či sexuálnej orientácii.

Aká je teda najdôležitejšia správa Agendy Davos? Je ním definitívne potvrdenie nastúpeného globalizačného trendu. Unisono, bez disharmonických zvukov a pochybností. Agenda Davos vyslala svetu jednoznačný signál: už žiadne pochybnosti a váhanie. To všetko bolo ešte pred voľbami v USA neisté. Teraz môžu vo WEF otvárať šampanské.

Niektorí sú však stále skeptickí. Napríklad profesor Jonathan Michie z Oxfordu upozorňuje, že v minulosti neviedli rozhovory v Davose ku skutočným zmenám: „Výzvy na akciu prichádzajú od lídrov v Davose už roky. Dúfajme, že tentokrát rozsah núdze konečne spôsobí nevyhnutnosť radikálnych zmien.“ Je však skutočne taká núdza ako po I. svetovej alebo II. svetovej vojne, aby sme mohli hovoriť o jej mimoriadnom rozsahu? Pán profesor nesmie strácať nádej.

Samozrejme ešte nič nie je vyhrané a definitívne, a ani byť nemôže. My kresťania vieme, že nakoniec starý človek aj tak zostane taký aký je a potvrdí nemennosť určitých vecí, avšak online stretnutie Davos Agenda 2021 naznačuje oprávnenú radosť utopistov z globalistického očakávania, a fakt že otcovia zakladatelia a matky zakladateľky prešli veľký kus cesty smerom cieľu. Než sa teda synovia Adamovi a dcéry Evine vrátia k poznaniu o nezrušiteľnosti následkov chyby svojich prarodičov a znechutene sa odvrátia od ďalšej bláznivej utópie, prejde evidentne ešte veľa času.

Branislav Michalka

 

Článok pôvodne vyšiel na portáli christianitas.sk

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Šláger Trnava – Slovan prerušili výtržnosti, následne ho predčasne ukončili. Kto zlyhal?

0 icon

Trnava 17. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Šláger 11. kola futbalovej Fortuna ligy medzi FC Spartak Trnava a ŠK Slovan Bratislava sa v nedeľu nedohral. Hlavný rozhodca Filip Glova ho predčasne ukončil po dlhej prestávke, ktorú spôsobili výtržnosti fanúšikov Približne po štvrťhodine hry prerušili priamy súboj o prvé miesto…

Ukrajinský minister zahraničia sľúbil, že v Haagu „právnou cestou rozdrví“ Rusko

0 icon

Kyjev 17. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik/AP-Rafael Yaghobzadeh)   Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba vyhlásil, že Kyjev bude schopný "rozdrviť" Ruskú federáciu právnymi argumentami na súde v Haagu ohľadom incidentu v Čiernom mori v roku 2018 "Lisujeme železnou logikou právnych argumentov... Pekne a v súlade s medzinárodným právom. Aj keď to bude…

V Černovej odhalili pamätník pátra Vendelína Javorku SJ, prvého rektora pápežského kolégia Russicum

0 icon

Košice 17. októbra 2021 (HSP/TSKE/Foto:TSKE a cernova.sk)   V piatok 15. októbra sa v Ružomberku a Černovej konalo celodenné spomienkové podujatie na miestneho rodáka a jezuitského kňaza Vendelína Javorku. Prvou časťou programu bola odborná konferencia k vydanej publikácii o pátrovi Vendelínovi, ktorá prebiehala na Rektoráte Katolíckej univerzity v Ružomberku Prednášajúci…

V „hľadáčiku vplyvu“ Gruzínsko, Ukrajina a Rumunsko: USA posilnia vzťahy s uchádzačmi o členstvo v NATO

0 icon

Washington 17. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Douliery)   Americký minister obrany Lloyd Austin sa v nedeľu vydal na návštevu krajín čiernomorského regiónu, odkiaľ sa presunie na summit ministrov obrany NATO, ktorý sa uskutoční na budúci týždeň v Bruseli Ako informovala agentúra AFP, Austin navštívi Gruzínsko, Rumunsko a Ukrajinu a následne sa…

Dosiaľ nevyriešená záhada vývoja života na Zemi na jeho mikroskopickej úrovni

0 icon

Bratislava 17. októbra 2021 (HSP/Bednár/Foto:Pixabay, TASR/AP)   Veda dodnes nevie vysvetliť ako sa z jednobunkových organizmov mohli vyvinúť mnohobunkové organizmy. Už pred viac ako 3,5 miliárd rokmi sa na Zemi objavil život – vznikli prvé bunky Trvalo približne 1,5 miliárd rokov kedy život existoval na Zemi len vo forme jednobunkových…

Koalícia rieši novelu zákona o preukazovaní pôvodu majetku

0 icon

Bratislava 17. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Jakub Kotian)   Koalícia diskutuje o novelizácii zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Detaily o zmene v legislatíve zatiaľ jej predstavitelia nepovedali. Minister financií a líder OĽANO Igor Matovič hovorí v súvislosti s prijatím novely o zadosťučinení sľubom. Strana SaS uviedla, že vychádzajúc z programového…

Británia zvýši bezpečnostné opatrenia po vražde poslanca Amessa

0 icon

Londýn 17. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jon Super, File)   Britská ministerka vnútra Priti Patelová v nedeľu uviedla, že dôjde k posilneniu bezpečnosti zákonodarcov. Reagovala tak na piatkovú vraždu poslanca Konzervatívnej strany Davida Amessa, ktorého dobodal na smrť útočník. Informovala o tom spravodajská stanica Sky News K útoku na 69-ročného poslanca došlo…

Čaká nás ďalšie „nepovinné“ celoplošné testovanie? Matovič to nevylúčil, lebo podľa neho smerujeme do „krutej zimy“

0 icon

Bratislava 17. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Igor Matovič nevylúčil, že by sa na Slovensku mohol zopakovať projekt celoplošného testovania obyvateľstva na prítomnosť ochorenia COVID-19, ktoré podľa neho v minulosti pomohlo zastaviť šírenie koronavírusu. Rozhodnutie o prípadnom opätovnom uskutočnení celoplošného testovania bude hlavne v rukách ministerstva zdravotníctva. V diskusnej relácií…

Vo voľbách 2022 bude opozičným vyzývateľom Orbána zrejme Péter Márki-Zay

0 icon

Budapešť 17. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/MTI-Zoltan Mathe)   Víťazom druhého kola primárok, v ktorých Maďari volili kandidáta opozície na post predsedu vlády do parlamentných volieb 2022, bude pravdepodobne Péter Márki-Zay, primátor mesta Hódmezővásárhely z Hnutia Maďarsko pre všetkých (Mindenki Magyarországa Mozgalom) Ako uviedol spravodajský server Index.hu, v nedeľu po 19.00…

Zeman Babišovi údajne prisľúbil dva pokusy na zostavenie vlády

0 icon

Praha 17. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Petr David Josek)   Český premiér Andrej Babiš vo svojej nedeľnej videorelácii s názvom Čau, lidi uviedol, že prezident Miloš Zeman mu na minulotýždňovom stretnutí prisľúbil dva pokusy na zostavenie novej vlády. Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz Babiš však povedal, že túto šancu nevyužije, a…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Tencer

Cenzúra už zasiahla aj mňa a to za posledný mesiac až dvakrát.

0icon

Ako to celé začalo? Dňa 26.4.2020 som na Sme napísal článok "Prečo moje rúško neochráni teba a tvoje mňa." V diskusii pod článkom bolo 100 percent negatívnych reakcii a tak môj blog po niekoľkých hodinách od napísania presunuli na vedlajšiu stránku Sme čo sa rovnalo cca pätinovej čítanosti oproti čítanosti…

Peter Štrba

Jordan Peterson a ďalšia tvrdá feministka

0icon

Prinášam vám ďalší výborný rozhovor, v ktorom sa kanadský profesor psychológie Jordan Peterson rozpráva tentoraz s redaktorkou magazínu GQ Helen Lewisovou. O zaujímavosti tejto diskusie svedčí aj fakt, že v počte pozretí na YouTube (42 miliónov) prekonala ešte aj tú známejšiu s Kathy Newmanovou z Channel 4 (33 miliónov). Témami…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť VI.

0icon

Štátna moc ako demokratická autorita môže významne a pozitívne udržiavať požiadavku politickej rovnosti s majetkovou nerovnosťou. Samotné využitie kritéria osobnej voľby všetkých občanov je veľmi dôležité, pretože môže dávať záruky pre udržanie štátnej suverenity a tým aj udržanie na uzde všetke tie nadnárodné korporácie, ktoré sa hrajú na Boha a…

Ivan Holek

Poznajme konečne, ako je to so skutočnou Pravdou!

0icon

Neustále žasnem nad tým, ako sú mnohé súčasné významné osobnosti absolútne nevedomé v základých otázkach bytia. Dosiahli síce značné úspechy vo svojich odboroch činnosti, avšak v poznaní najhlbších súvislostí života tápu.

Marián Moravčík

Ako médiá modelujú myšlienkové automatizmy

0icon

Lebo Fico Vari každý si všimol, že médiá hlavného prúdu majú svoje obľúbené záporné postavičky, s ktorými sa spájajú len samé negatívne veci. Jednou z takých je aj Robert Fico. Je možné, že keby sme podrobne prehľadali ich internetové archívy, nenašli by sme o Robertovi Ficovi ani jednu pozitívnu zmienku.

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Slovanský Enoch alebo poznávací výlet po nebesiach: 1. časť

0 icon

V minulých sériách článkov sme rozoberali Etiópsky Enoch. Tentokrát sa v našej sérii pozrieme na ten slovanský. Ten sa na rozdiel od etiópskej verzie nezaoberá činmi synov Božích na zemi, teda maximálne len okrajovo. Pochopiteľne tu nechýba varovanie pred blížiacou sa globálnou katastrofou, čo bol pravdepodobne jeden z hlavných dôvodov,…

10 najhorších účesov 80-tych rokov. Môžeme byť len a len radi, že táto éra je za nami

0 icon

Osemdesiate roky sa často označujú ako desaťročie so skutočne "svojským" štýlom - a stačí len jeden pohľad na týchto 10 účesov, aby si s nami súhlasil. Jedno z najšialenejších období z pohľadu módy - 80-te roky, boli plné bizarností. Rozhodli sme sa preto zaspomínať si na tie "naj" účesy, ktoré leteli pred viac…

Súčasnosť vs minulosť: Takto vyzerali základné produkty kedysi

0 icon

Všetko sa časom mení a preto si dnes ukážeme súčasnosť vs minulosť. Každým novým dňom sa náš svet obohacuje novými technológiami, prípadne tie staršie zdokonaľujeme a modernizujeme. Dostavajú nové funkcie a neočakávané doplnky. Určite však nevieme, ako vyzerali niektoré dnešné veci v minulosti. A pri tom tieto veci využívame skoro…

Najťažšie povolanie na svete. Tieto ilustrácie ťa o tom presvedčia!

0 icon

Niektorí hovoria, že byť prezidentom je najťažšie povolanie na svete, matka Nathalie Jomardová však nesúhlasí. Podľa tejto francúzskej umelkyne neexistuje nič ťažšie ako vychovávať dieťa. Aby toto tvrdenie dokázala, vytvorila hravé a hlavne pravdivé ilustrácie, ktoré ukazujú každodenné starosti matky na plný úväzok.  Od obrovských zmien v tele, cez to, že matka sa nedokáže…

Neuveriteľné silné fotky. 10 ľudí, ktorí nakopali rakovine zadok

0 icon

Len málo vecí v živote človeka je ťažších ako prekonanie rakoviny. Ale v tomto inšpirujúcom článku sa sám presvedčíš, že ak existuje na svete jedina vec tvrdejšia než rakovina, sú to títo borci. Naozaj silné fotky! Všetci ľudia na fotografiách nižšie bojovali a porazili jednu z hlavných príčin smrti na svete. Niektorí z nich dostali toto zákerné ochorenie ako deti, iní v…

Armádny Magazín

Ukrajina sa stáva kolóniou Veľkej Británie

0 icon

Ukrajina, 17. október 2021 (AM) – Londýn má v úmysle podporovať ukrajinské námorníctvo dodávkami rakiet a vojnových lodí. Podľa veľvyslanca Ukrajiny vo Veľkej Británii Vadima Prystajka budú na Ukrajine čoskoro ďalšie dve operačné vojnové lode. Pôjde o dve mínolovky na boj proti pri pobreží krajiny. Potom sa začne výstavba ďalších dvoch lodí: jednej…

Americké spravodajské služby „zaspali“ vývoj novej čínskej hypersonickej rakety

0 icon

USA, 17. október 2021 (AM) – Americká rozviedka "zaspala" čínsky vývoj novej hypersonickej rakety, ktorá je schopná dosiahnuť na územie USA a súčasne nosiť jadrové zbrane. Čína testovala hypersonickú jadrovú raketu, ktorá obehla zemeguľu a zasiahla cieľ, čo veľmi prekvapilo americké spravodajské služby. "Nevieme, ako to urobili," Informuje o tom denní

V Spojených štátoch označili ruskú stíhačku Su-27 za jednu z najlepších na svete

0 icon

USA, 17. október 2021 (AM, Sputnik) –Ruská stíhačka Su-27 je jednou z najlepších stíhačiek štvrtej generácie na svete. Napísal o tom 15. októbra americký

Izraelský analytik Kedmi východoeurópskym lídrom: „Pozrite sa na Saakašviliho kde Vás dovedie protiruská politika“

0 icon

Izrael, 17. október 2021 (AM) – Ukrajinské úrady a niektorí predstavitelia bieloruskej politickej elity by si podľa izraelského experta mali dať pozor na smutný osud bývalého gruzínskeho prezidenta. Počas televíznej šou na kanáli Rusko-1 izraelský politológ Jakov Kedmi povedal, že Saakašviliho, ktorý už dlhé roky koná v amerických záujmoch, opustili jeho…

O 5 rokov neskôr. Čoho sa báli vrahovia veliteľa Motorolu?

0 icon

Donecká republika, 16. október 2021 (AM) – Dnes uplynulo presne 5 rokov od smrti veliteľa protitankovej špeciálnej jednotky „Sparta“ Doneckej ľudovej republiky Arsena Pavlova, známeho ako Motorola, ktorý zomrel na následky teroristického útoku.  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali