V podozrivom čínskom vojenskom zariadení v Spojených arabských emirátoch sa niečo deje

V podozrivom čínskom vojenskom zariadení v Spojených arabských emirátoch sa niečo deje

Peking 28. apríla 2023 (HSP/washingtonpost/Foto:TASR/AP-Andy Wong)

 

Táto aktivita znepokojila niektorých amerických predstaviteľov, ktorí sa obávajú, že dlhoročný spojenec USA sa príliš približuje Pekingu

Čína, USA, Tibet
Ilustračné foto

Podľa prísne tajných spravodajských dokumentov, ktoré získal denník The Washington Post, americké špionážne služby v decembri odhalili výstavbu podozrivého čínskeho vojenského zariadenia v Spojených arabských emirátoch – rok po tom, ako tento spojenec Washingtonu bohatý na ropu oznámil, že projekt zastavuje kvôli obavám USA.

Reklama

Podľa dokumentov a súvisiacich rozhovorov s vysokými predstaviteľmi Bidenovej administratívy patria aktivity v prístave neďaleko Abú Zabí k viacerým udalostiam v SAE, do ktorých je zapojená čínska armáda.

Úsilie Pekingu v SAE je súčasťou ambicióznej kampane Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády (PLA) vybudovať do roku 2030 globálnu vojenskú sieť, ktorá zahŕňa najmenej päť zahraničných základní a 10 miest logistickej podpory, uvádza sa v jednom z dokumentov, ktorý obsahuje mapu ďalších plánovaných zariadení na Blízkom východe a v juhovýchodnej Ázii a v celej Afrike.

Reklama

Čínski vojenskí predstavitelia túto iniciatívu nazývajú “Projekt 141”, uvádza sa v uniknutých materiáloch.

Miera znepokojenia nad činnosťou Číny v SAE sa medzi americkými predstaviteľmi líši, pričom niektorí považujú tento vývoj za zvládnuteľný a iní za významnú hrozbu, ktorá si vyžaduje silnejší tlak zo strany Spojených štátov. Chýba tiež zhoda v tom, či SAE prijali strategické rozhodnutie hlboko sa spojiť s Čínou, alebo zachovať rovnováhu, ktorá zahŕňa Spojené štáty.

“Niektorí ľudia v administratíve si myslia, že SAE sa rozhodli s nami spolupracovať. Ja tomu neverím,” povedal vysokopostavený predstaviteľ administratívy, ktorý podobne ako ostatní respondenti pre túto správu hovoril pod podmienkou zachovania anonymity, aby mohol hovoriť o citlivých bezpečnostných otázkach.

Vedúci predstavitelia SAE “si myslia, že Čína je v súčasnosti nesmierne dôležitá a jej vplyv na Blízkom východe rastie”, povedal tento človek.

Tieto odhalenia sa zhodujú so snahou Číny rozšíriť svoju úlohu globálneho hráča – minulý mesiac sprostredkovala zblíženie medzi úhlavnými nepriateľmi Saudskou Arábiou a Iránom a vo februári predložila 12-bodový mierový plán na vyriešenie vojny na Ukrajine. Blízky východ sa stal osobitným ohniskom americko-čínskeho súperenia, keďže Peking uzatvára obchodné dohody a nadväzuje užšie politické vzťahy v regióne, ktorému predtým dominovali Spojené štáty.

Reklama

Zástupca SAE s odkazom na zatknutie podozrivého v prípade úniku informácií FBI odmietol odpovedať na otázky týkajúce sa spravodajských dokumentov s tým, že “našou politikou je nekomentovať materiály vytrhnuté z kontextu, ktoré boli údajne získané trestným činom”.

Hovorca čínskeho veľvyslanectva vo Washingtone Liu Pengyu uviedol, že obavy USA z čínskych vojenských zariadení v zahraničí nie sú na mieste.

“Čína v zásade uskutočňuje bežnú spoluprácu v oblasti presadzovania práva a bezpečnosti s inými krajinami na základe rovnosti a vzájomného prospechu,” povedal Liu.

“USA prevádzkujú viac ako 800 zahraničných vojenských základní, čo vyvoláva obavy mnohých krajín na celom svete. Nie sú v pozícii, aby mali kritizovať iné krajiny,” dodal.

Americkí predstavitelia trvajú na tom, že nedovolia, aby v SAE začala fungovať čínska základňa, a tvrdia, že takéto zariadenie by ohrozilo citlivé vojenské aktivity USA na Blízkom východe.

Reklama

“Spojené arabské emiráty sú blízkym partnerom a my pravidelne spolupracujeme s ich najvyšším vedením na mnohých regionálnych a globálnych otázkach,” uviedol druhý vysokopostavený predstaviteľ administratívy. Táto osoba uviedla, že “v súčasnosti neexistujú žiadne náznaky”, že by čínska základňa bola dokončená bez výrazného zvýšenia aktivity, ktoré by bolo viditeľné.

Americkí predstavitelia sa zameriavajú najmä na prístav Chalífa, ktorý sa nachádza približne 50 míľ severne od hlavného mesta a v ktorom pôsobí čínsky lodný konglomerát. V decembri 2021 SAE oznámili, že zastavili čínsku výstavbu v tomto zariadení po tom, ako predstavitelia USA argumentovali, že Peking ho chce využiť na vojenské účely.

“Zastavili sme práce na zariadení,” povedal Anwar Gargash, diplomatický poradca vedenia SAE, na podujatí washingtonského think-tanku, keď krajina čelila tlaku verejnosti, aby sa zaoberala článkom denníka Wall Street Journal, ktorý podrobne opisuje aktivity Číny.

O rok neskôr však bolo zariadenie PLA “pravdepodobne napojené na mestskú elektrickú energiu a vodu” a “bol dokončený opevnený perimeter pre logistický sklad PLA”, uvádza sa v jednom z uniknutých dokumentov amerických spravodajských služieb. Druhý dokument varuje, že “zariadenie PLA” je “hlavnou súčasťou” plánu Pekingu na zriadenie vojenskej základne v SAE.

Novo zistená aktivita presvedčila niektorých amerických predstaviteľov, že SAE nehrajú s Washingtonom “na rovinu”.

“Nemyslím si, že by išli za Číňanmi a povedali: ‘Je koniec, nebudeme to robiť,'” povedal prvý predstaviteľ administratívy.

Bidenova administratíva je tiež znepokojená tým, že personál PLA bol pozorovaný na dvoch vojenských základniach SAE vo vnútrozemí krajiny, kde arabský spojenec prevádzkuje bezpilotné lietadlá a systémy balistickej protiraketovej obrany, uviedli úradníci oboznámení s touto záležitosťou.

Okrem toho sa americkí predstavitelia domnievajú, že PLA sa podieľala na výstavbe a rozširovaní letiskovej dráhy na pobreží Abú Zabí, hoci niektorí predstavitelia administratívy tvrdia, že existencia personálu PLA na čínskych staveniskách nie je sama osebe znepokojujúca, a poukazujú na jeho prítomnosť na čínskych staveniskách v iných krajinách, ktoré nemajú vojenské základne.

Rozširujúce sa postavenie Číny vo svetových prístavoch jej uľahčuje zhromažďovanie spravodajských informácií o pohyboch a aktivitách americkej armády v týchto oblastiach, uviedla Camille Lonsová z Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie. Podľa čínskeho zákona prijatého v roku 2017 sú aj komerčné čínske spoločnosti povinné zdieľať informácie s armádou, ak sú o to požiadané. “Je ťažké zistiť, či sa to deje, ale je to znepokojujúce,” povedala.

Podobne ako ostatní odborníci, s ktorými sme sa rozprávali pre tento článok, aj Lonsová hovorila všeobecne a uniknuté dokumenty nevidela.

Reklama

Jacqueline Dealová, vedúca pracovníčka Inštitútu pre výskum zahraničnej politiky, uviedla, že zriadenie základne a súvisiacich zariadení Čínou v Spojených arabských emirátoch by Spojeným štátom skomplikovalo ich činnosť. Jedna z najväčších amerických základní na Blízkom východe, letecká základňa Al Dhafra, leží približne 50 míľ od prístavu Chalífa.

“Ak máme v regióne sily a snažíme sa ich presunúť alebo použiť, budú mať základňu, z ktorej budú môcť pozorovať a prípadne zasahovať,” povedala. “A budú mať väčší vplyv na miestnu vládu.”

Terminál v prístave Chalífa je súčasťou siete viac ako 100 strategicky umiestnených obchodných prístavov a terminálov, do ktorých Čína investovala po celom svete. Okrem Spojených arabských emirátov americkí predstavitelia označili Singapur, Indonéziu, Pakistan, Srí Lanku, Keňu, Tanzániu a Angolu za miesta, kde čínske prístavy môžu slúžiť na dvojaké použitie, čo Pekingu potenciálne umožňuje “zasahovať do vojenských operácií USA a zároveň podporovať útočné operácie proti Spojeným štátom”, uvádza sa v správe Pentagónu pre Kongres z roku 2020.

V niektorých častiach sveta, napríklad v Európe, je nepravdepodobné, že by sa prístavné zariadenia niekedy zmenili na vojenské účely, pretože hostiteľské krajiny by s tým nikdy nesúhlasili. Čínska námorná hodvábna cesta, ako Peking túto sieť nazýva, však ponúka iné výhody.

Čínske podiely v najmenej desiatich európskych prístavoch poskytujú Pekingu takú úroveň kontroly nad zásobovacími trasami, ktorá by Európe sťažila uvalenie vážnych sankcií na Čínu, ak by boli potrebné, a mohla by Pekingu umožniť narušiť alebo odkloniť západné zásobovacie trasy v prípade konfrontácie, uviedla Francesca Ghirettiová z nemeckého think-tanku Mercator Institute for China Studies.

Reklama

Americkí predstavitelia sa domnievajú, že rozširujúce sa hospodárske väzby Číny jej poskytli príležitosť vytvoriť si vojenskú oporu v nových regiónoch – hoci uznávajú, že sieť globálnych základní Washingtonu je oveľa rozsiahlejšia a silnejšia.

Džibutsko je v súčasnosti jediným zámorským miestom, kde má Čína uznanú základňu, ktorú námorníctvo PLA oficiálne otvorilo v roku 2017. Podľa dokumentu tam PLA vo februári “takmer určite dokončovala anténnu operačnú budovu v Dorale” na satelitnú špionáž nad Afrikou, Európou a Blízkym východom.

V júni minulého roka denník The Post informoval, že Čína pokračuje v tajných plánoch na vybudovanie zariadenia na výhradné použitie PLA na námornej základni v Kambodži v Thajskom zálive. Obe krajiny to popreli, pričom kambodžskí predstavitelia uviedli, že Čína len financuje modernizáciu základne a pomáha pri výcviku Kambodžanov v oblasti opravy lodí. Čínsky predstaviteľ v Pekingu však pre The Post potvrdil, že “časť základne” bude využívať “čínska armáda”. Jeden z utajovaných dokumentov to potvrdzuje a uvádza, že časť zariadenia bude označená ako vojenská základňa “divízneho stupňa”.

Na inom mieste sveta mala podľa uniknutých dokumentov čínska pracovná skupina vo februári v pláne navštíviť Rovníkovú Guineu aj Gabon, aby pomohla s prípravami na vybudovanie spoločného výcvikového centra a vyškolila personál Rovníkovej Guiney v oblasti komunikačných zariadení.

Väčšina týchto projektov však vo Washingtone nevyvolala taký poplach ako aktivity Číny v Spojených arabských emirátoch, pretože tieto hostiteľské krajiny nemajú so Spojenými štátmi ani zďaleka také blízke vzťahy. Od roku 2012 sú SAE tretím najväčším nákupcom amerických zbraní na svete. Jeho ozbrojené sily bojovali po boku amerických jednotiek v Afganistane, Iraku a Sýrii. Krajina tiež hostí 5 000 príslušníkov americkej armády v al-Dhafre a americké vojenské lode v hlbokovodnom prístave Jebel Ali.

Reklama

Spojené arabské emiráty sa začínajú pozerať dopredu na obdobie, keď Čína môže súperiť so Spojenými štátmi a dokonca ich zatieniť ako vojenská veľmoc, povedal Riad Kahwaji, ktorý vedie bezpečnostnú poradenskú spoločnosť Inegma so sídlom v Dubaji. “Číňanom sa podarilo nahradiť vás v každej inej veci, tak prečo nie v bezpečnosti?” povedal.

Abdulkhaleq Abdulla, emirátsky politický analytik, uviedol, že SAE začali skúmať iných bezpečnostných partnerov po tom, čo krajina vnímala pomalú reakciu Ameriky na raketové útoky proti Abú Zabí zo strany Iránom podporovaných povstalcov Hútíov v Jemene. SAE boli súčasťou koalície podporovanej Saudskou Arábiou, ktorá roky viedla ostrú leteckú kampaň proti húsíjským militantom.

Dvaja vysokopostavení predstavitelia však vyjadrili pochybnosti, či by SAE zašli priďaleko a ohrozili svoje bezpečnostné vzťahy so Spojenými štátmi, aj keď uprednostňujú agnostický postoj Číny k ľudským právam a demokracii.

Napriek tomu väzby SAE na Čínu narušili plány na napredovanie v plánovanom predaji amerických stíhačiek F-35, bezpilotných lietadiel Reaper a ďalších amerických zbraní v hodnote 23 miliárd dolárov a zároveň vyvolali dohady v Bidenovej administratíve, či uprednostniť zachovanie dedičných partnerstiev na Blízkom východe alebo boj proti vzostupu Číny.

“Sú ľudia, ktorí sa domnievajú, že na Blízkom východe je veľmi strastiplné obdobie a najdôležitejším prvkom našej diplomacie musí byť práve teraz určitá miera trpezlivosti,” povedal vysokopostavený americký predstaviteľ. “Ale určite sa o tom diskutuje.”

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 21:05

Ceny ropy klesli takmer o dolár, keďže trhy dúfajú, že nové kolo rokovaní o prímerí v Pásme Gazy zabráni rozšíreniu konfliktu do ďalších oblastí regiónu. Okrem toho najnovšie údaje o vývoji inflácie v USA utlmili očakávania skorého zníženia úrokových sadzieb, čo signalizuje, že dopyt po rope sa v najbližšom období výraznejšie nezvýši.

Včera 19:40

Španielsky tenista Rafael Nadal postúpil do osemfinále na antukovom turnaji ATP Masters 1000 v Madride. Rekordný päťnásobný víťaz podujatia zdolal v 3. kole Pedra Cachina z Argentíny v troch setoch 6:1, 6:7 (5) a 6:3. Jeho ďalší súper bude Čech Jiří Lehečka.

Včera 19:00

Na jednom z nórskych ostrovov zistili prvý prípad uhynutia mroža na vtáčiu chrípku. Uhynutého mroža objavili už vlani na ostrove Hopen v súostroví Svalbard (Špicbergy). Testy, ktoré vykonalo nemecké laboratórium, teraz odhalili prítomnosť vtáčej chrípky.

Nedalo sa pritom určiť, či ide o kmeň H5N1 alebo H5N8, keďže testovaná vzorka bola príliš malá. “Je to prvýkrát, čo bola vtáčia chrípka zaznamenaná u mroža,” dodal Lydersen.

Včera 18:30

Tisíce ľudí sa v pondelok večer zišli v centre Tbilisi na zhromaždení organizovanom vládnucou stranou Gruzínsky sen. Podľa agentúry AFP išlo zrejme o reakciu na pochod za Európu, ktorý sa za účasti asi tisíce ľudí konal v Tbilisi v nedeľu večer. Akcia z nedele večera bola súčasťou protivládnych protestov proti kontroverznému návrhu zákona o zahraničnom vplyve.

Včera 18:30

Francúzsky herec Gérard Depardieu sa bude v októbri pred súdom zodpovedať za sexuálne obťažovanie dvoch žien. Podľa agentúry AFP o tom v pondelok informovala prokuratúra v Paríži. Známy filmový a televízny herec sa v pondelok podrobil niekoľko hodín trvajúcemu výsluchu na jednom z parížskych policajných komisariátov, kde mu následne odovzdali predvolanie pred trestný súd.

Včera 18:08

Africké a blízkovýchodné krajiny sťahujú zlaté rezervy zo Spojených štátov, čím oslabujú dolár.

Africké a blízkovýchodné krajiny začali v posledných mesiacoch repatriovať svoje zlaté rezervy zo Spojených štátov v dôsledku rastúcich obáv o stabilitu americkej ekonomiky. Ide o Nigériu, Južnú Afriku, Ghanu, Senegal, Kamerun, Alžírsko, Egypt a Saudskú Arábiu.

“Tento trend znamená významnú zmenu v globálnej hospodárskej dynamike a podčiarkuje rastúcu skepsu krajín voči tradičnému statusu bezpečného prístavu amerického dolára a amerických finančných inštitúcií,” píše Houston Post.

Tento krok zároveň znamená globálnu vzburu proti Amerike a jej dominancii, zdôrazňuje publikácia.

Včera 17:21

Mjanmarsko zaznamenalo svoju vôbec najvyššiu teplotu v mesiaci apríl od začiatku meraní pred 56 rokmi. V meste Čauk v regióne Magve v strede krajiny v nedeľu namerali rekordných 48,2 stupňa Celzia. V pondelok o tom informovali tamojšie úrady. Správu priniesla agentúra AFP.

Vlani zaznamenali klimatológovia rekordne vysoké teploty v celosvetovom meradle. Svetová meteorologická organizácia (WMO) uviedla, že Ázia sa otepľuje mimoriadne rýchlym tempom oproti svetovému priemeru.

Včera 17:01

Turecko oznámilo svojim spojencom v Severoatlantickej aliancii (NATO), že podporí dosluhujúceho holandského premiéra Marka Rutteho v jeho kandidatúre na funkciu generálneho tajomníka NATO. V pondelok to podľa agentúry AP uviedol nemenovaný turecký predstaviteľ.

K tomuto rozhodnutiu Ankary došlo tri dni po Rutteho návšteve v Turecku, kde sa snažil získať podporu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pre svoju kandidatúru.

Včera 16:47

Fínsky výrobca pneumatík Nokian Tyres vykázal za 1. štvrťrok výraznejšiu než predpokladanú prevádzkovú stratu. Spoločnosť, ktorá stále dopláca na odchod z Ruska, uviedla, že ďalšie problémy jej spôsobili útoky na lode v Červenom mori a štrajky na domácom trhu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Včera 16:30

Súd v Aténach v pondelok uznal šesť z 21 obžalovaných v kauze lesného požiaru v gréckom prímorskom letovisku Mati v kraji Atika za vinných z neúmyselného zabitia a nedbanlivosti. K požiaru došlo v roku 2018 a vyžiadal si 104 mŕtvych.

Ako informovala agentúra AFP, politických predstaviteľov, ktorí boli medzi obžalovanými, súd v Aténach zbavil obvinenia, čo vyvolalo hnev pozostalých prítomných na vynesení rozsudku.

Greece Wildfire Trial požiar v meste Mati v Grécku
Na snímke z 23. júla 2018 horiace budovy v meste Mati, východne od Atén
Včera 16:28

Humanitárna organizácia World Central Kitchen (WCK) obnovuje od pondelka svoju činnosť v Pásme Gazy. Robí tak približne mesiac po tom, čo sedem jej pracovníkov zahynulo pri izraelskom nálete v Pásme Gazy. Informovala agentúra Reuters.

Pred pozastavením svojej činnosť WCK prerozdelila v Pásme Gazy od vypuknutia vojny v októbri vyše 43 miliónov porcií jedál.

Včera 16:23

Vydávanie štátnych dlhopisov, ktoré by si mohli kúpiť priamo občania, by predstavovalo vyšší výnos a menšie riziko v porovnaní s firemnými dlhopismi. Na druhej strane ide len o krátkodobú možnosť ušetriť, pričom konečná úspora pre štát nemusí byť príliš výrazná. Informoval o tom v pondelok analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Štát si podľa neho vydaním takýchto dlhopisov dokáže znížiť riziko expozície, z pohľadu rozšírenia množstva individuálnych investorov.

Včera 16:13

Od tohto roka už nebude 13. dôchodok sociálnou dávkou a stane sa novou dôchodkovou dávkou. Vyplácať ho bude rovnako ako ostatné dôchodky Sociálna poisťovňa (SP). Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Informoval o tom v pondelok jej hovorca Martin Strižinec.

Včera 14:55

Medziročná miera inflácie v Nemecku zostala v apríli 2024 na marcovej úrovni 2,2 %. Ukázali to v pondelok predbežné údaje spolkového štatistického úradu Destatis. Informovala agentúra Bloomberg.

Podľa Destatistu je miera inflácie v najväčšej európskej ekonomike najmenšia od mája 2021.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci pri prehliadke hradu so sprievodkyňou v úlohe Žofie Bosniakovej počas podujatia So Žofiou na hrade v priestoroch hradu Strečno

Autor: FOTO TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marian Kotleba

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali