Vojna na Ukrajine

NAŽIVO

Rutte oznámil, že telefonicky hovoril s Trumpom o bezpečnostnej situácii v Grónsku a Arktíde. „V našom úsilí budeme pokračovať. Teším sa na stretnutie s ním v Davose na budúci týždeň,“ napísal Rutte v príspevku na platforme X.

Včera 19:57

Zo správy, ktorú zverejnila humanitárna a rozvojová organizácia Oxfam vyplýva, že počet miliardárov na svete sa ďalej zvyšuje, rovnako ako ich majetok. Podľa správy bolo v minulom roku na svete približne 3000 miliardárov, pričom ich celkový majetok mal hodnotu 18,3 bilióna USD.

Včera 19:32

Sýrsky prezident Ahmad Šara sa stretol s vyslancom USA Tomom Barrackom a uviedol, že trvá na suverenite Damasku nad celým územím krajiny. Zároveň oznámil dohodu o prímerí s veliteľom Kurdských demokratických síl.

Včera 18:53

Orbán zverejnil na svojom konte na platforme X list od Trumpa, v ktorom ho pozýva, aby sa stal členom Rady mieru pre Pásmo Gazy. Orbán uviedol, že toto „čestné pozvanie“ prijal.

Včera 18:50

Februárový kontrakt na zlato na newyorskej burze Comex v piatok stratil 28,30 USD a uzavrel na 4595,40 USD za uncu. Spotová cena klesla o 0,43 % na 4596,09 USD.

Včera 18:18

Trump chce žalovať banku JPMorgan Chase. Tvrdí, že mu neoprávnene zrušila účet.

Včera 18:17

Osem európskych krajín, na ktoré Trump namieril nové clá pre ich jednotný postoj proti jeho požiadavkám týkajúcim sa Grónska, v nedeľu uviedlo, že tieto hrozby „podkopávajú transatlantické vzťahy a môžu roztočiť nebezpečnú špirálu“.

Včera 18:15

Talianska vláda pripravuje zákaz predaja nožov maloletým – a to aj prostredníctvom internetu. Navrhujú sa v ňom pokuty až do výšky 1000 eur pre dospelých, ktorí dostatočne nedohliadnu na maloletých, ktorí majú so sebou nôž.

Včera 17:32

Nemeckí vojaci splnili svoj pôvodný úkol v Grónsku, a preto opustili ostrov. Vyhlásil to predstaviteľ Bundeswehru, podplukovník Peter Milevchuk, v rozhovore pre mediálnu skupinu Funke.

Podľa jeho slov bola spolupráca s dánskymi kolegami „veľmi pozitívna a konštruktívna“.

„Najprv sme tu preskúmali situáciu a tým sme v podstate splnili úlohu. Teraz sa vrátime domov s výsledkami,“ povedal podplukovník.
Spomeňme, že Trump uvalil na Nemecko (a aj na ďalšie európske krajiny) clá za vyslanie vojakov do Grónska.

Včera 16:16

V dôsledku rozsiahlych lesných požiarov v Čile prišli o život dvaja ľudia. Tamojší minister vnútra Álvaro Elizalde uviedol, že približne 500.000 obyvateľov regiónov Biobío a Nuble boli vyzvaní na evakuáciu do bezpečia.

Včera 16:14

Nemecká priemyselná a obchodná komora vyzvala EÚ na jednotný postup voči clám, ktoré Trump oznámil v súvislosti so sporom o Grónsko a ktoré majú zasiahnuť Nemecko aj ďalšie štáty.

Včera 16:10

Macron vyzval v telefonickom rozhovore s Ahmadom Šarom na „trvané prímerie“ v Sýrii po eskalácii bojov medzi jednotkami Damasku a kurdskými silami.

Včera 15:49

Čína obmedzuje vývoz vzácnych zemín, informuje agentúra Bloomberg s odvolaním sa na objemy dodávok materiálov používaných vo vysoko technologických produktoch.

Podľa vydania to môže súvisieť s napätím medzi Čínou a Japonskom a tiež so všeobecným nárastom napätia vo svetovej politike súvisiacim s konaním Donalda Trumpa.

„Podľa údajov colných orgánov objem vývozu materiálov používaných v elektromobiloch, zbraňových systémoch a high-tech výrobe dosiahol v decembri 6 745 ton, čo je menej ako 6 958 ton v novembri,“ píše Bloomberg.

Včera 15:27
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Ukrajine hrozí kolaps frontových línií

Podľa vysokopostavených ukrajinských dôstojníkov je vojenská situácia pochmúrna. Politico upozorňuje, že ruskí generáli by mohli nájsť úspech všade tam, kde sa rozhodnú sústrediť svoju nadchádzajúcu ofenzívu

Vojna na Ukrajine
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (uprostred) pózuje s vojakmi počas návštevy frontovej línie v ukrajinskom meste Kupiansk
❚❚
.

Elon Musk vo svojich posledných výrokoch varoval, že “hoci Moskva nemá šancu obsadiť celú Ukrajinu, čím dlhšie bude vojna pokračovať, tým viac územia Rusko získa… Až kým nenarazí na Dneper, ktorý je ťažké prekonať”.

„Ak však bude vojna trvať dostatočne dlho, padne aj Odesa,“ upozornil.

 

.

Odozva 

Musk je známy tým, že naliehal na Ukrajinu aby súhlasila s územnými ústupkami. Nesúhlasil ani
s balíkom vojenskej pomoci vo výške 60 miliárd dolárov, ktorý sľúbila Amerika a ktorý nakoniec uviazol na Kapitole v dôsledku straníckych sporov. Musk teta pre Ukrajinu nie je obľúbeným
komentátorom. A jeho poznámky sa stretli s predvídateľnou odozvou.

Prognóza miliardára sa však v skutočnosti až tak veľmi nelíši od hrozivých varovaní, ktoré v posledných dňoch vyslovil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podľa Zelenského, ak sa čoskoro neschváli zastavený mnohomiliardový balík, jeho sily sa budú musieť “vrátiť späť, ustúpiť, krok za krokom, po malých krôčkoch”. Varoval tiež, že niektorým veľkým mestám môže hroziť pád.

Zelenského varovania sú samozrejme súčasťou širokého diplomatického úsilia o uvoľnenie vojenskej pomoci, ktorú jeho sily tak zúfalo potrebujú a ktorej sa im už mesiace nedostáva. Ide o všetko – od 155-milimetrových delostreleckých granátov po systémy protivzdušnej obrany Patriot a bezpilotné lietadlá. Smutnou pravdou však je, že aj keď americký Kongres balík schváli, masívne zásobovanie pravdepodobne nebude stačiť na to, aby sa zabránilo chaosu na bojisku.

A takýto neúspech, najmä uprostred volebnej kampane v Amerike a Európe, by mohol veľmi dobre oživiť tlak Západu na rokovania, ktoré by boli zjavne v prospech Ruska. To by Kremľu ponechalo voľnú ruku na oživenie konfliktu v budúcnosti – keď si to sám zvolí.

 

.

Hlavný úder

V podstate všetko teraz závisí od toho, kam sa Rusko rozhodne nasmerovať svoju silu v ofenzíve, ktorá by sa mala začať toto leto. V rámci predofenzívy – ktorá sa tiahne od Charkova a Sumy na severe až po Odesu na juhu – Rusko v posledných týždňoch vo veľkej miere zvýšilo počet raketových a bezpilotných útokov. Zameralo sa hlavne na infraštruktúru, ale je ťažké odhadnúť, kde uskutoční svoj hlavný úder.

Podľa vysokopostavených ukrajinských vojenských dôstojníkov, ktorí slúžili pod generálom Valerijom Zalužným je vojenská situácia pochmúrna. Dôstojníci uviedli, že existuje veľké riziko kolapsu frontovej línie všade tam, kde sa ruskí generáli rozhodnú sústrediť svoju ofenzívu. „Navyše, vďaka oveľa väčšej početnej prevahe a navádzaným vzdušným bombám, ktoré už niekoľko týždňov rozbíjajú ukrajinské postavenie, bude Rusko pravdepodobne schopné preniknúť na frontovú líniu a v niektorých častiach ju rozbiť,“ uviedli dôstojníci.

„Ukrajine teraz nemôže nič pomôcť. Neexistujú žiadne seriózne technológie, ktoré by boli schopné vykompenzovať Ukrajine veľkú masu vojakov, ktorú na nás Rusko pravdepodobne vrhne. My tieto technológie nemáme. A Západ ich tiež nemá v primeranom počte,“ povedal jeden z dôstojníkov.

Podľa neho môžu teraz zmeniť pochmúrnu dynamiku len ukrajinská odvaha a odolnosť alebo chyby ruských veliteľov. Chyby, ako napríklad tá zo soboty – keď Rusko podniklo jeden z najväčších tankových útokov na ukrajinské pozície od začiatku svojej plnohodnotnej invázie- len aby kolónu rozbila 25. ukrajinská brigáda. Brigáda vyradila tucet tankov a 8 bojových vozidiel pechoty – tretinu sily kolóny.

 

.

“Spoliehať sa na chyby nie je stratégia”

Dôstojníci však pripomenuli, že spoliehať sa na ruské chyby nie je stratégia. S trpkosťou konštatovali, že chybné kroky, o ktorých hovoria, od začiatku brzdili ukrajinský odpor – chybné kroky Západu aj Ukrajiny. Dôstojníci tiež kritizovali Západ – tvrdili, že dodávky a zbraňové systémy prišli príliš neskoro a v nedostatočnom počte na to, aby mohli zmeniť situáciu.

„Zalužnyj to nazýval ‘vojnou jednej šance’,“ povedal jeden z dôstojníkov. „Myslel tým, že zbraňové systémy sa veľmi rýchlo stávajú nadbytočnými, pretože Rusi im rýchlo kontrujú. Napríklad sme úspešne používali rakety Storm Shadow a SCALP (dodané Britániou a Francúzskom) – ale len na krátky čas. Rusi sa stále učia. Nedávajú nám druhú šancu. A sú v tom úspešní,“ dodal.

„Neverte chýrom o tom, že len ” hádžu vojakov do mlynčeka na mäso, aby ich zmasakrovali”,“ uviedol. „Samozrejme, robia aj to – ešte viac maximalizujú vplyv svojej početnej prevahy -, ale tiež sa učia a zdokonaľujú,“ dodal.

Dôstojníci uviedli, že protitankové rakety odpaľované z ramien, ktoré dodali Spojené kráľovstvo a USA v prvých týždňoch invázie, prišli včas a pomohli im zachrániť Kyjev. Rovnako aj ľahké viacnásobné raketové systémy HIMARS, ktoré použili s mimoriadnym úspechom a umožnili im vytlačiť Rusko z Chersonu v novembri 2022.

 

Staré systémy

„Často však jednoducho nedostaneme zbraňové systémy v čase, keď ich potrebujeme. Prídu, keď už nie sú relevantné,“ povedal ďalší vysoký dôstojník. Ako príklad uviedol stíhačky F-16. Očakáva sa, že približne tucet stíhačiek F-16 bude v prevádzke toto leto, po ukončení základného výcviku pilotov. „Každá zbraň má svoj správny čas. Stíhačky F-16 boli potrebné v roku 2023, v roku 2024 už nebudú vhodné,“ povedal.

Dôstojník uviedol, že Rusko pripravené na ich likvidáciu: „V posledných mesiacoch sme si začali všímať rakety, ktoré Rusi odpaľujú z Džankoja na severe Krymu, ale bez výbušných hlavíc. Nechápali sme, čo robia, a potom sme na to prišli. Sú to strely s meraním doletu,“ povedal. Dôstojník vysvetlil, že Rusko vypočítava, kde je najlepšie rozmiestniť svoje raketové a radarové systémy S-400, aby čo najviac zväčšilo oblasť, ktorú môžu pokryť a zamerať tak lietadlá F-16, a udržalo ich ďaleko od frontovej línie a ruských logistických centier.

Dôstojníci tiež uviedli, že teraz potrebujú viac základných tradičných zbraní, ako aj bezpilotné lietadlá. „Potrebujeme húfnice a strely, granáty, státisíce nábojov a rakety,“ povedal jeden z nich. Odhadol, že Ukrajina potrebuje 4 milióny nábojov a 2 milióny dronov. „Západným partnerom sme stále hovorili, že máme bojové skúsenosti, že máme prehľad o tejto vojne. A oni majú zdroje a musia nám poskytnúť to, čo potrebujeme,“ dodal.

Európa sa zasa snaží pomôcť Ukrajine dohnať kolosálnu nevýhodu v delostreleckých nábojoch. A v tejto súvislosti by navrhovaný hromadný nákup delostreleckej munície pod vedením Českej republiky mohol zvýšiť celkový počet nábojov pre Ukrajinu z EÚ aj mimo nej na približne 1,5 milióna kusov za 3,3 miliardy dolárov – čo je však stále málo na to, čo Ukrajina potrebuje.

 

.

Nedostatok mužov

Dôstojníci zdôraznili, že potrebujú aj oveľa, oveľa viac mužov. Krajina v súčasnosti nemá dostatok mužov na frone, čo ešte znásobuje problém nedostatočnej podpory zo strany Západu.

Ukrajina však zatiaľ nezačala s náborom pred očakávaným ruským tlakom. Úrady sa obávajú politických dôsledkov, ktoré by mohli priniesť mobilizačné opatrenia v súvislosti s vyhýbaním sa povolávacím rozkazom a vyhýbaním sa branným dokumentom. Zalužnyj už v decembri verejne vyzval na mobilizáciu väčšieho počtu vojakov. Odhadol, že Ukrajina potrebuje ďalších najmenej 500 000 mužov. Odvtedy sa otázka povolávania stále vracia.

Minulý týždeň generál Oleksandr Syrsky – Zalužného nástupca – náhle oznámil, že Ukrajina možno nebude potrebovať až toľko nových vojakov. Po preskúmaní zdrojov sa počet “výrazne znížil” . „Očakávame, že budeme mať dostatok ľudí schopných brániť svoju vlasť,“ povedal pre tlačovú agentúru Ukrinform. „Hovorím nielen o povolávaných, ale aj o dobrovoľných vojakoch,“ dodal.

Plánom je presunúť čo najviac uniformovaných vojakov, ktorí plnia nebojové úlohy “od stolov” do frontových línií po intenzívnom troj- až štvormesačnom výcviku. Vyšší dôstojníci však uviedli, že Syrsky sa mýli a “hrá sa podľa toho, čo rozprávajú politici”.

V utorok Zelenskyj podpísal niektoré ďalšie časti starého mobilizačného zákona, ktoré sprísňujú zákonné požiadavky na zaregistrovanie údajov o povolaných ukrajinských mužoch a znižujú minimálny vek na povolanie z 27 na 25 rokov. Na Ukrajine sa to však považuje len za manipuláciu.

.

„Nemáme len vojenskú krízu – máme aj politickú krízu,“ povedal jeden z dôstojníkov.

Zatiaľ čo sa Ukrajina vyhýba veľkému odvodu, “Rusko teraz zhromažďuje zdroje a bude pripravené na veľký útok okolo augusta, a možno aj skôr”. Musk teda možno predsa len nie je príliš ďaleko od pravdy.

Prečítajte si tiež:

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Anton Čapkovič

Gustáv Murín

Marek Brna

Ivan Štubňa

René Pavlík

Michal Durila

.
.
.

Premiér sa na Floride stretol s Donaldom Trumpom. Zhodli sa, že EÚ je v hlbokej kríze

Ak sa správame sebavedome a konštruktívne a prejavujeme záujem o mierovú spoluprácu s každým, kto má záujem, nikto nami nepohŕda,…

18. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

USA tajne operovali v Grónsku ešte pred Trumpovými ambíciami

USA sa v roku 2025 pokúsili tajne zhromaždiť informácie o vojenských objektoch, prístavoch a leteckých základniach v Grónsku, píše Berlingske…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Budanovovo mlčanie. Prečo nie sú žiadne správy zo stretnutí o mierovom pláne v USA?

V sobotu popoludní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že do Spojených štátov pricestovala ukrajinská delegácia na rokovania so Steveom Witkoffom…

18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Havana sa pripravuje na vojnový stav, v sobotu zasadal kubánsky obranný výbor

V Havane sa v sobotu uskutočnilo zasadnutie kľúčového národno-bezpečnostného orgánu, aby kubánska vláda preverila pripravenosť krajiny a vládnych a vojenských…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Medzinárodné koaličné sily vedené USA dokončili sťahovanie z Iraku

Iracké úrady v nedeľu oznámili, že medzinárodné sily vedené Spojenými štátmi dokončili sťahovanie z vojenských základní na území federálneho Iraku…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Dánsko a jeho spojenci vydali spoločné vyhlásenie o Grónsku

Dánsko a jeho spojenci vydali spoločné vyhlásenie o Grónsku, ktoré chce získať americký prezident Donald Trump. Vyhlásenie podpísali aj Fínsko,…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Macron chce použiť „obchodnú zbraň“ na boj proti Trumpovi a USA

Francúzsky prezident Emmanuel Macron plánuje vytasiť „obchodnú zbraň“ a bojovať proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a Spojeným štátom

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Korčok si neodpustil komentár k Ficovej návšteve v USA

Predseda vlády Robert Fico svojou návštevou v USA zradil záujmy Slovenska, pretože neotvoril témy, ktoré sa bytostne dotýkajú Slovenska. V…

18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Trumpove nároky na Grónsko rozvírili debatu na sociálnych sieťach

Známy britský liberálny novinár a moderátor Piers Morgan sa rozhodol urobiť si žart z Trumpových nárokov na Grónsko. Príspevok získal…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trumpove „grónske clá“ budú mať dopad na obchod s EÚ

EÚ sa chystá zastaviť proces uzatvárania obchodnej dohody s USA kvôli zavedeniu nových „grónskych“ ciel zo strany Trumpa

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump chce vytvoriť svoj vlastný ekvivalent OSN

Americký prezident Donald Trump vyslovil zámer vytvoriť „Radu mieru“ , teda ekvivalent Organizácie spojených národov (OSN), so vstupným poplatkom vo…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Diabol sa ukrýva v detailoch

Bývalý správca policajných sociálnych sietí David Púchovský (Hoaxy & podvody) sa nevzdáva boja o pozornosť. Tentoraz zverejnil svoju „prednášku pre…

18. 01. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

„Kaskádový efekt“ a úplný výpadok? Čo sa deje s ukrajinským energetickým sektorom

Podľa údajov spoločnosti „Ukrenergo“ je situácia najzložitejšia v Kyjeve a okolí , lenže situácia v energetickom sektore sa naďalej zhoršuje

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Brusel reagoval na Trumpovu hrozbu clami

„Európska únia pevne stojí za ochranou medzinárodného práva,“ povedal António Costa, predseda Európskej rady, v reakcii na najnovšiu hrozbu Donalda…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vieme, kto zo slovenských biatlonistov pocestuje na ZOH. Nechýbajú Kuzminová, Bátovská Fialková či Borguľa

Slovensko získalo šesť miesteniek v biatlone na zimné olympijské hry v Taliansku, ktoré sa začnú už 6. februára. V sobotu…

18. 01. 2026 | 0 komentárov

Trumpove ambície v Grónsku: Rusko a Čína určite „pustili do gatí“

Reakcia Európy na Trumpove ambície v oblasti Grónska je žalostne smiešna, konštatuje generál Jozef Viktorín

18. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Britská banka varuje pred mimozemšťanmi. Teóriu má potvrdiť Trump

Bank of England by sa mala pripraviť na možnú finančnú krízu, ktorá by mohla nastať, ak sa potvrdí existencia mimozemšťanov

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vyhrážky clami kvôli Grónsku sú neprijateľné, varuje prezident Macron

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v sobotu ostro odmietol hrozbu prezidenta USA Donalda Trumpa uvaliť clá na európske krajiny, ktoré nesúhlasia…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pred 20 rokmi pri obci Hejce havarovalo lietadlo so slovenskými vojakmi

Havária slovenského vojenského lietadla pri maďarskej obci Hejce, ktorá si vyžiadala 42 obetí – tri ženy a 39 mužov, bola…

18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Nový jadrový reaktor by mal byť čisto štátny, elektrika by tak podľa ministra mala byť lacnejšia

Nový jadrový reaktor, ktorý chce Slovensko postaviť za pomoci USA, by mal byť čisto štátny, čo by malo viesť k…

18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Povolebná spolupráca medzi stranou Smer a hnutím Republika? Uhrík pre HS prezradil viac

Nedávno sa opäť otvorila téma prípadnej povolebnej spolupráce medzi stranou Smer a hnutím Republika. Z obidvoch strán zaznieva jasné áno,…

18. 01. 2026 | Rozhovory | 18 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Rozhovory | 18 min. čítania | 0 komentárov

Austrália zablokovala milióny detských účtov na sociálnych sieťach

Technologickí giganti v Austrálii zablokovali na svojich platformách 4,7 milióna účtov detí mladších ako 16 rokov, oznámil v piatok 16.…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

O Sauera je údajne obrovský záujem. Do leta môže jeho cena stúpnuť na 20 miliónov eur

Slovenský futbalový reprezentant Leo Sauer pôsobiaci v holandskom Feyenoorde Rotterdam by sa v roku 2026 mohol presunúť do ešte vychytenejšej…

18. 01. 2026 | 0 komentárov

Nemecko je pripravené bojkotovať futbalové MS, ak si Američania neprestanú nárokovať Grónsko

Nemeckí predstavitelia nevylučujú bojkot Majstrovstiev sveta vo futbale 2026 v prípade násilnej anexie Grónska Spojenými štátmi. Uviedol to Jürgen Hardt,…

18. 01. 2026 | 0 komentárov

.
Hrnko pre HS

16. 01. 2026


„Rassvet“ pokryje Rusko satelitným internetom

Rusko, 18. januára 2026 - Šéf Roskosmosu Dmitrij Bakanov v priamom prenose na kanáli „Pervyj kanál“ informoval o tohtoročnom začatí…

18. 01. 2026 | 0 komentárov

Zľakli sa Trumpa? Nemeckí vojaci predčasne opustili Grónsko bez vysvetlenia

Nemecko, 18. januára 2026 - Skupina 15 vojakov Bundeswehru nečakane opustila Grónsko a odletela z hlavného mesta ostrova Nuuk. BILD…

18. 01. 2026 | 0 komentárov

Maďari by Ukrajinu do Európskej únie nepustili

Až 67 percent Maďarov má negatívny názor na možné členstvo Ukrajiny v Európskej únii a len pätina by ho podporila…

18. 01. 2026 | 0 komentárov

Kurňa, vzpamatujte se!

Předchozí tři roky v politice měly jednu výhodu. Člověk se postupně dozvěděl OFF – o fšech fšechno. Mám spoustu přátel…

18. 01. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

USA a Slovensko podpísali dohodu o posilnení civilného jadrového programu

Minister energetiky USA Christopher A. Wright a predseda vlády SR Robert Fico podpísali v piatok vo Washingtone medzivládnu dohodu o…

17. 01. 2026 | Aktualizované 17. 01. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Aktualizované 17. 01. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Rutte oznámil, že telefonicky hovoril s Trumpom o bezpečnostnej situácii v Grónsku a Arktíde. „V našom úsilí budeme pokračovať. Teším sa na stretnutie s ním v Davose na budúci týždeň,“ napísal Rutte v príspevku na platforme X.

Včera 19:57

Zo správy, ktorú zverejnila humanitárna a rozvojová organizácia Oxfam vyplýva, že počet miliardárov na svete sa ďalej zvyšuje, rovnako ako ich majetok. Podľa správy bolo v minulom roku na svete približne 3000 miliardárov, pričom ich celkový majetok mal hodnotu 18,3 bilióna USD.

Včera 19:32

Sýrsky prezident Ahmad Šara sa stretol s vyslancom USA Tomom Barrackom a uviedol, že trvá na suverenite Damasku nad celým územím krajiny. Zároveň oznámil dohodu o prímerí s veliteľom Kurdských demokratických síl.

Včera 18:53

.

Profesor Mearsheimer: Ukrajinský konflikt bude vyriešený na bojovom poli

USA, 17. januára 2026 - „Opakovane som vyhlásil, že celý tento diplomatický proces je fraška. Myslím si, že Rusi s…

18. 01. 2026 | 0 komentárov

Príklad, ktorý preverí vaše matematické znalosti

Príklad, ktorý dnes koluje internetom, sľubuje rýchly test vašej inteligencie, sústredenia a logického myslenia. Na jeho vyriešenie máte len pár…

18. 01. 2026 | 0 komentárov

Najvyššia hora v slnečnej sústave: Olympus Mons

Najvyššia hora v slnečnej sústave sa nenachádza na Zemi, ale na Marse. Hoci sa ľudstvu Mount Everest javí ako vrchol…

18. 01. 2026 | 0 komentárov

Unikla nahrávka, ako vyzeral rozhovor Zelenského a Macrona s Trumpom o „ultimáte“ Putinovi

Vo Francúzsku bola zverejnená nahrávka rozhovoru medzi Trumpom a Zelenským z 10. mája 2025. Macron, Merz, Tusk a Starmer navštívili…

17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump sa už údajne rozhodol, čo urobí s Iránom

Wall Street Journal informuje, že Trump sa rozhodol neurobiť útok na Irán kvôli varovaniam od ľudí blízkych jeho okoliu

17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










V Modre si v nedeľu pripomenú 170. výročie úmrtia Ľudovíta Štúra

V meste Modra v nedeľu programom ukončujú Rok Ľudovíta Štúra. Uskutoční sa tam pietna spomienka pri príležitosti 170. výročia úmrtia…

18. 01. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nečakané odhalenie: Fero Joke a pokrytectvo liberálneho tábora

Stalo sa to v programe Adela trochu inak: humorista Fero Joke priznal, že niektorí liberáli sa správajú ako falošní moralizátori

17. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Anton Čapkovič

Gustáv Murín

Marek Brna

Ivan Štubňa

René Pavlík

Michal Durila

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov